ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN LICHTZINNIGE JEUGD No. 9804 MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 78® Jaargang Binnenland Feuilleton OPENBARE RAADSVERGADERING. Het Regeeringsjubileum. 3 fiPU NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen ir. per post f 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLiEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uitgave. D1T BEAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De Burgemeester van TERNEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat een openbare ver- gadering van den Raad dier gemeente is belegd tegen Donderdag 1 September 1938, des nam. 2 uur. Temeuzen, 27 Augustus 1938. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. Zaterdag is het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin reeds op verschillende wijzan herdacht, hetgeen uit de hieronder volgende bericbten blijkt. H. M. ide IKoningin ontvangt de zelfbestuurders. H. M. de Koningin heeft Zaterdag de zelf bestuurders uit Nederlandsch-Indie of de deputaties daarvan, die bier te lande vertoe- ven in verband met bet regeeringsjubileum in bet Huis ten Bosch in audientie ontvangen. Om even voor half twaalf reden twee auto's het ruime voorplein van het Huis ten Bosch op, waarin de sultan van Deli en gevolg zaten. Uit den eersten auto stapte de sultan met zijn oudsten zoon. In de tweeden auto bevonden zich de tweede zoon van den sultan en de aan den sultan toegevoegde ambtenaar van het binnenlandsche bestuur. De Indische vorsten waren gekleed in hun kleurige statiecostuums. Om ongeveer tien voor 12 vertrok het gezelschap weer in de- zelfde volgorde. De volgende zelfbestuurder, die ter audien tie kwam, was de sultan van Langkat, die met zijn echtgenoote, twee dochters, een broeder en zijn secretaris om even voor 12 bij het Huis ten Bosch laankwam. Ook zij waren gekleed in de kleurrijke eostuums, terwijl de secretaris den sultan en zijn gemalin volgde met een gouden pajong. In het gezelschap bevond zich voorts nog de toegevoegde amb tenaar van het binnenlandsche bestuur. Huldebetoom van den B. V. L. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm hield j.l. Zaterdag in den Dierentuin een herden- kingssamenkomst ter viering van het 20jarig bestaan. Alle zalen waren daarvoor in ge- bruik genomen, die met de groote zaal ver- bonden werden door luidsprekers. Er waren naar schatting 3000 personen tegenwoordig, te weten de reserve-officieren die vrijwilliger zijn van den B. V. L., de leden der gewestelijke landstormcommissies en alle plaatselijke lei- ders van den B. V L. uit ons land. Het tooneel was indrukwekkend versierd. Het werd beheerscht door een groote figuur van den Landstormer. Voor op het tooneel, bij het voetlicht was omgeven door fijne bloe- men een borstbeeld van H. M. de Koningin aangebracht. Achter op het tooneel, dat ge- heel met Oranje gedrapeerd was stonden de 10 Kon. erken.de vaandels van de B. V. L. in schoone groepeering opgesteld. De eereplaatsen waren ingenomen door de Ministers Dr. H. Coign, H. van Boeijen, Dr. J. J. C. van Diijk, Mr. J. A. de Wilde, Prof. Dr. Slotemaker de Bruine, de Ministers van Staat Mr. D. Fock en Prof. Mr. Aalberse, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, en vele andere hoogge- plaatste autoriteiten. De openingsrede werd uitgesproken door den voorzitter van de Nationale Landstorm- commissie, luitenant-generaal Duymaer van Twist, die verzocht te zingen het eerste cou plet van het „Wilhelmus", en vervolgens zijn rede hield Hij stipte aan, dat het dien dag de derde maal zou zijn, dat de B. V. L. voor H. M. de Koningin zou verschgnen. De eerste maal op 18 Nov. 1918, in dagen van beroering. Doch, Gode zij' dank, is het offer van den B. V. L. niet noodig geweest. Na den voorzitter spraken Dr. H. Colijn, Prof. Mr Aalberse, de Minister van Binnen landsche Zaken Van Boeijen, de oud-Minister Lidth de Jeude, de Minister Van Dijk, waama de bijeenkomst gesloten werd met een toe- spraak van den reserve-generaal-majoor H. de Iongh, inspecteur van den Landstorm, die aldus eindigde Ten voile van mijn verantwoordelijkheid bewust, verklaar ik, dat wanneer wat God moge verhoeden door de Regeering op den B. V. L. een beroep mocht worden gediaan, onze vrijwilligers goed geencadreerd, bewa- pend en uitgerust, binnen zeer korten tijd ge- reed zullen staan om elke poging van revolu- tionnair geweld van welke zijde deze ook mocht dreigen, het hoofd te bieden. In ons land geeerd, door het buitenland be- nijd, gaat de B. V. L. rustig voorwaarts om binnen zeer korten tijd den lOO.OOOsten vrij williger in zijn gelederen te hebben. Tot slot zongen de aanwezigen het 6e cou plet van het Wilhelmus. Des namiddags werd door de deelnemers aan de in den voormiddag gehouden vergade- ring, die uit de 94.009 vrijwilligers van den B. V .L. waren gekozen, voor het Paleis Huis ten Bosch voor H. M. de Koningin gedefi- leerd. Dit defile werd het hoogtepunt van den dag. De belangstelling van het puibliek, waaronder tal van landstormmannen en land- stormvrouwen, was zeer groot. Behalve de reeds genoemde autoriteiten was hier ook aanwezig de voorzitter der Tweede Khmer, Mr. Van Schaick en de com mandant van het veldleger luitenant-generaal Baron Van Voorst tot Voorst e.a. Het defild werd geopend door de Kon. militaire kapel, dat tijdens het defild bleef musiceeren. Daarop marcheerden de ver schillende afdeelingen voorbij H M. de Konin gin, die op het bordes van het Huis ten Bosch had plaatsgenomen. De inspecteur van den B. V. L. nam naast Haar plaats, teneinde H. M. bij het defile voor te lichten. De bij een defild gebruikelijke marschmuziek werd ook nog verzorgd door het muziekkorps der Haagsche politie. Na het defile liet H. M. de Ministers Van Dijk, Van Boeijen en De Wilde bij zich ontbie- den, en onderhield zich vooral langdurig met den Minister van Defensie, den heer Van Dijk. Vervolgens werden ook de leden van de Land- stormcommissie bij H. M. ontboden. De luitenant-generaal iDuymaer van Twist had daafbij gelegenheid aan H. M. namens den B. V. L. een bord van Delftsch blauw aan te bieden. Dit bord heeft een diameter van 53 c.m. Het stelt voor de familiegroep van Prinses Juliana, Prins Bemhard en Prinses Beatrix. Het werd door den plateelschilder Schuyen- burg vervaardigd en bewerkt. Dit voorbeeld van potretkunst op Delftsch blauw is tot dus- verre bij de Porceleine Fles te Delft niet eer- der voorgekomen. De rand van het bord is met bloemmotieven versierd. Aan de achterzijde van het bord is de vol gende opdracht aangebracht: ,,18981938. Ter gelegenheid van het veertigjarig regee ringsjubileum van Hare Majesteit Koningin Wilhetmina Hoogstderzelve eerbiedig aange- boden door den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm, met betuiging van groote dankbaar- heid en onverzwakte trouw". Hieronder is aangebracht het embleem van den B.V.L. De deelnemers aan het defile marcheerden inmiddels over den Bezuidenhoutschenweg on- der groote belangstelling van het publiek naar het Malieveld, waar luitenant-generaal Duy maer van Twist een slotwoord sprak. Ontvangst van Ridders in de Militaire Willemsorde. Na afloop van het defile van den B.V.L. zijn Zaterdag vele militairen en oud-militairen die dragers zijn van de Militaire Willems-orde door H. M. de Koningin in het Huis ten Bosch ontvangen. Het was op dat oogenblik heel druk, omdat de politie de afzettingen had vrijgegeven. Het open plein voor het Huis ten Bosch stroomde vol en velen bleven nog lang staan in de hoop, dat H. M. de Koningin zich nog even naar buiten zou begeven. Dit gebeurde echter niet en na de ontvangst vertrokken de ridders M.W.O., van wie er velen te voet waren ge- komen". Nog zeer lang is het buitengewoon druk in de buurt van het paleis gebleven. SPECIALE GELUKSTELEGRAMMEN VOOR H. M. DE KONINGIN. Ter gelegenheid van haar 40-jarig regee ringsjubileum zullen aan H. M. de Koningin, uitsluitend gedurende het tijdvak van 29 Aug. tot en met 5 Sept. a.s. gelukstelegrammen kunnen worden verzonden, welke op een voor deze gelegenheid vervaardigd, bijzonder toe- passelijk luxe-formulier zullen worden afge- leverd. Dit formulier is ontworpen door mevrouw L. van LierSteffens te Amstelveen. Voor deze speciale gelukstelegrammen geldt een verlaagd tarief van 50 cent voor 310 woorden, 55 cent voor 1115 woorden, 60 cent voor 16—20 woorden, verder opklimmend met 5 cent per 5 woorden of gedeelte daarvan tot 50 woorden, daarboven met 5 cent per 10 woorden of gedeelte daarvan. Voor de prijsberekening blijven de woorden van het adres en de dienstaanwijzing buiten beschouwing, zoo dat allddn de woorden van in- houd en onderteekening medetellen. Aflevering van deze telegrammen zal zoo- veel mogelijk op den jubileumdag geschieden. De afzender van een speciaal gelukstele- gram kan desgewenscht tegen betaling van een recht van 10 cent per 50 berekende woor den 1 of meer afschriften van het telegram op het speciale luxe formulier, verkrijgen. DE KONINGIN SPREEKT 31 AUGUSTUS DOOR DE RADIO. Van officieele zijde meldt men, dat het in het voomemen van de Koningin ligt om op Woensdag 31 Augustus tusschen half een en edn uur n.m. voor de radio te spreken tot Nederland, Oost- en West-Indie. De uitzending zal geschieden door de drie gewone omroepzenders en, voor Oost- en West-Indie, door de rijkszenders en door de Phohi. DE GEMEENTEVLAGGEN BIJ DE NBDERLANDSCIIE JEUGDHULDE. Zooals bekend, zal op den avond van den zesden September de Nederlandsche jeugd bij de hulde aan de Koningin op den Dam te Am sterdam gemeentevlaggen uit alle gemeenten van het land meevoeren. Voorzoover deze niet reeds bestonden, zijn zij voor deze gelegenheid vervaardigd op de volgende wijze: In den linkerbovenhoek bevindt zich het gemeentewapen. Het overige deel van de vlag is vervaardigd in de provinciale kleuren, die als volgt zijn aangebracht: Noord-Brabantroode en witte doeken. Friesland: diagonale banen, in wit en blauw, met roode ,,plompen" in de witte banen. Overige provincien: horizon tale banen van boven naar beneden genomen, met de volgen de kleuren: Orente: geel, wit, rood, blauw. Gelderland: geel, blauw. Groningen: rood, wit, groen, wit, blauw. Noord-Hollandrood, geel, blauw. Limburgrood, wit, zwart, geel, blauw. door ARTHUR APPLIN. Vervolg. 50) Geef je over en de Murut's zullen je niet dooden. Raak echter je geweren niet aan. En doe, wat je bevolen wordt. Nu richtte hij zich tot de Murut's, wien hij eenige bevelen in hun eigen taal gaf. Unju, die gevaarlijk, doch niet doodelijk getroiffen bleek, trachtte rechtop te zitten, Rupert ondersteunde hem en probeerde zoo goed mogelijk het bloeden der schotwond te stelpen. De Murut's maakten een draagbaar van takken, waarop men den Dajakker neer- legde. Rupert kon in de verste verte niet gissen wat hun nog te wachten stond. Weldra bleek hem, dat zij hun behoud te danken hadden aan den hoofdman; deze, een zekere Mat Sal- leh, was 'n gewezen zeeroover en afkomstig van Suloo, een klein eiland aan de noordkust. Unju bleek hern van naam te kennen; hg vreesde hem nog meer dan de Murat's, voor wie hij een groote verachting had. Mat Sal- leh had grooten invloed op de Murat's van de binnenlanden, die in hem een onkwetsbaar wezen zagen, bedeeld met een soort boven- natuurlijke macht. Mat Salleh gaf bevel, dat de blanken bij Unju zouden blijven. Omringd door gewa- pende Murut's en voorafgegaan door anderen, die de bloederige hoofden der doode Maleische roeiers droegen, begaf men zich op weg door een stuk wildernis. Ze hadden bijna een uur geloopen en bevonden zich nu in een groot aardappelenveld. In het midden zag men een kleinen heuvel, die omringd was door een lOverijssel, rood, 'geel, blauw. Utrecht: rood, wit, geel. Zeeland: geel, rood, blauw, wit. Zuid-Hollandrood, geel. DE VERIIOOGIN G VAN DE MONOPOUE- HEFFINGEN OP GRANEN. Een stem uit landbouwkring voor handhaving dezer heffingen. Aan een uiteenzetting van het standpunt van den landhouw door den heer H. D. Lou- wes, voorzitter van de Groninger Maatschap- pij van Landbouw ontleenen wrj het volgende: Bij de uitgehreide en soms heftige gedach- tenwisseling welke in dezen tijd van dalende wereldgraanprijzen en herhaalde monopolie- heffingsverhoogingen aan den gang is, wordt een zeer voornaam punt m.i. te veel uit het oog verloren: het gaat niet alleen om de prij- zen van rogge en gerst, maar het gaat ook om de waarde van al de binnen het bedrijf ge- produceerde en opgevoerde voedermiddelen, gras, hooi, voederhieten, enz. Een landbouwhedrgf is geen groot industrie- concem en het werkt nog niet zoo intensief met allerlei kostenberekeningen binnen het bedrijf, zooals deze concerns wel doen. Geluk- kig gaan wij dien kant wel op. Maar al heeft de boer dan vooral belang bij b.v. den melk- prijs, de varkens- en eierprijzen, de eindpro- ducten, tenslotte moet hij zijn eigen geprodu- ceerd ruwvoer gras, hooi, voederhieten, enz. loonend aan zijn vee kunnen afzetten. Alleen als hij dat kan is ook de prikkel aan wezig de productie van deze artikelen te in- tensiveeren en te rationaliseeren. Als de boer nu het zetmeel zeer goedkoop in de mais en het eiwit in de veekoeken beide van buitenlandschen oorsprong kan koopen, is er in feite geen basis aanwezig om met aanwending van moeite en kosten meer eigen ruw- en krachtvoer te produceeren; hij kan goedkooper de buitenlandsche waar koo pen en de productie-capaciteit van eigen bodem ongebruikt laten. Op onze weiden bijv. zal men dan laten groeien wat er ,,vanzelf" groeit zonder de moderne weidebouw- systemen toe te passen en ze beschouwen als open luchtverblgven voor het vee, maar meer krachtvoer zal men gaan aankoopen, inplaats van het gras, dat men niet liet groeien. De ontwikkeling gaat in de richting van vergrooting van cultuurgrond. Een ontwikkeling in deze richting is in flagranten strijd met de geweldige inspanning van ons volk, onzen cultuurgrond te vergroo ten en te verbeteren. Aan den eenen kant millioenen uitgeven om nieuw land te winnen en. het oude land te verbeteren en aan den anderen kant een landbouwprijzenpolitiek te voeren, die tot extensief landgebruik voert, staat gelijk met de dwaasheid te kronen. De protesteerende graanhandelaren zullen zich eerst in deze werkelijkheid moeten in- dienken en gaan aantoonen, dat deze gedach- tengang in principe onjuist is, voordat zij succes uit hun actie mogen verwachten. Zoo- lang zij met hun overleggingen ronddolen in een gedachtenwereld van ,,steun aan de graanboeren" en dit nationale probleem van geweldigen omvang niet achter deze mono- polieheffingen zien opdoemen, blijft hun stem, die eens roependen in de woestijn. Politiek en beleid moeten gebaseerd zijn op de voile werkelijkheid der dingen, niet op een zij het belangrijk aspect daarvan: de graanhandel. Politiek der Regeering is juist. Mijn conclusie is dus: De politiek der Regee ring, door monopolieheffingen een constant prijspeil voor de voedermarkt in Nederland te handhaven, is juist en in het welbegrepen nationaal belang. Zij, is de logische conse- quentie van het beleid ten aanzien van de droogmaking der Zuiderzee, en de algemeene b amboe - af rasteri ngwaarbinnen een paar dozijn negerhutten waren gebouwd op hooge palen. Toen de groote stoet van krggers met hun hoofdman in ziclht kwam, steeg er een geweldig rumoer op. De zware tonen van een strijdklok mengden zich met de rauwe kreten van de vrouwen, die naar buiten kwa- men en de strijders dansend tegemoet snel- den. De zon was ondergegaan en de duister- nis viel snel in. Een heldere maan kwatn op en verlichte het geheel op fantastische wijze; de donkere schimmen der hutten, palm- booanen en omheining staken scherp af tegen de heldere lucht. Rupert keek naar Patterson. Deze haalde zijn schouders op. Ik ben er bang voor, dat we hangen, Cot ton. 't Is jammer, kerel, doch zoolang er leven is, is er nog hoop! Goed uitkijken dus! Toen ze de omheining binnengingen, zagen ze een groot vuur, dat in 't midden van het dorp was agngestoken. Door den rooden gloed verlicht, zagen ze rond het groote vuur man- nten en vrouwen, met zwarte glimmende lijven, een soort dans met rhythmische heweging uitvoeren, welk gezicht hen deed rillen van kop tot teen. Zooiets, bekende Patterson, die toeh al heel wat gezien had, had hij nog nimmer aanschouwd. 'n Beetje verder stond een groote hut, waarbij een soort veranda bleek te hooren, die ongeveer zes voet boven den grond stond. Een bamboestaak, waarin enkele kepen waren gesneden, deed dienst als toegangstrap. Mat Salleh en de Murut-aianvoerders maak ten van deze trap gebruik om de veranda binnen te gaan. Ze namen plaats rond een groote kruik, waar uit ze alien dronken door middel van zuigriet, die in de kurk zat. Soort- gelijke kruiken werden aangebracht en rond het vuur gezet; de krijgslieden namen daar- bij vlug plaats Patterson en Rupert moesten eveneens bij het groote vuur plaats nemen, alsook Unju, die er heen gebracht werd door een oud wijf, die met de leiding der plechtig- heden belast scheen. De vrouwen namen nu de van bloed druipende hoofden der gedoode vijanden en begonnen langzaam te dansen rond het vuur, terwijl ze een droefgeestig ge- zang aanhieven, dat telkens met een langen gerekten toon eindigde. Haar lange zwarte haren hingen rechtaf tot haar middel. De zware strijdklok liet langzaam en geregeld haar geluid hooren. Het werd later, waarbij zoowel mannien als vrouwen, onder invloed van den drank uit de kruiken, meer en meer aan den dans deelnamen. De bloederige hoof den gingen van hand tot handHet werd den gevanigenen duidelijk, dat de drank de dansers meer en meer opwond. De wapens flikkerden in den gloed van het groote kampvuur. Unju, die tot nog toe het stilzwijgen had bewaard, kon op het laatst niet meer zwijgen en sprak Patterson aan met zoo zacht mogelijke stem. O heer, zieze zullen onze hoofden ook nemen als de drank hen nog meer verhit heeft. Patterson knikte. Het spijt me, Cotton, dat ik je goed en wel beschouwd, zoo weinig heb kunnen aanbieden, zei hij fluisterend. Rupert glimlachte. 't Is in orde. We zitten beiden in hetzelfde schuitje. Op dit oogenblik zagen ze een bende vrou wen, die van het huis van het opperhoofd kwam. Bij deze groep bevonden zich twee nog jonge kerels, die bij geleigenheid van dit feest bij de krijgersbende werden ingelijfd. Ieder van hen droeg een hoofd, dat hij aan de haren vasthield. Dezelfde oude vrouw, die den dans had geleid, wreef de jonge kerels met bloed in en stiet een kreet uit, die door de toehoorders werd beantwoord met een schor ,,Augh!" Daarop stapte een oude krij- ger naar voren, die met een steen en een klein ijzeren voorwerp de twee snijtanden der beide krijgers verbrijzelde, terwijl de nog zichtbare stukken tand werden afgeslepen tot het tandvleesch. Dit geschiedde met het oog op het doelmatige gebruik van de blaaspijp. Bovendien was dit het bewijs, dat de krijigers den mannelijken leefijd werkelijk hadden be- grondverbetering, die de Regeering voert, en zij legt de onmisbare basis voor de intensi- veering van onzen weide- en groenvoederbouw. De vraag of de Regeering hierbij zoodanige prijzen in het oog vat, dat' de productieve kracht van onzen bodem inderdaad volledig wordt benut en de boer een redelijke belooning voor zijn artikel ontvangt, laat ik hier verder onlbesproken, al meen ik die in ontkennenden zin te moeten beantwoorden. Wat het zwaarst is, moet het zlwaarst wegen. Met het bovenstaande wil ik allerminst zeggen, dat met de wenschen en verlangens van onze graanhandelaren geen rekening moet worden gehouden Ook hun belangen vormen een onderdeel van het geheele landbouwcrisis- beleid en zij moeten voor hun voile beteekenis mee in het geding worden gebracht en het recht van den boer mag niet inhouden het onrecht voor den graanhandelaar, maar ook: wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. En als de groote graanboot en de maehtige elevator in het nationaal belang hun cijns moeten betalen aan den vermeerderden groei van het nietige grassprietje, dan zal men zich daarin moeten schikken. Evenmin wil ik beweren, dat ik onder alle omstandigheden de wederinvoering van de denaturatie-toeslagen verwerp, maar ik wil ze alleen aanvaarden als tijdelijk hulpmiddel, niet als blijvende politiek. Deze moet worden gevoerd door het stelsel der monopoliehef fingen. Het Kamerlid Schilthuis sprcekt voor Alg. Ned. Molenaarsbond. Dinsdag j.l. werd te Amhem de algemeene vergadering gehouden van den Algemeenen Nederlandschen Molenaarsbond, waar de heer J. Schilthuis, lid der Tweede Kamer, het woord voerde over de verhooging van de mo nopolieheffingen op granen. Na een overzicht te hebben gegeven van de Regeeringsmaatregelen inzake de graan- prijzen, constateerde spr., dat er thans een gerechtvaardigde reden is voor den Nederland- schen graanhandel om zich te verzetten tegen de laatst opgelegde heffingen. De handel heeft tot driemaal toe haar waarschuwenden stem laten hooren en voorspeld, dat mono- polieverhooging een debacle voor den handel zou beteekenen, daar de prijzen de heffingen niet zouden volgen. Wat Ibetreft de voorraad-overeenkomsten, die verschillende graanhandelaren met de Regeering hebben afgesloten, was spr. van oordeel, dat de strekking hiervan geheel is gewijzigd, nu gebleken is, dat de marktprij- zen de monopolieverhoogingen niet volgen en er veel meer moet worden afgedragen dan de extra verkregen winst. Spr. achtte het niet redelijk, dat men zich thans aan deze overeen- komsten moet houden. Spr. was dan ook van meening, dat het niet onmogelijk is, dat deze redeneering biji de Regeering ingang zal vinden. Resumeerende noemde spr. dan ook de actie, die door den Rotterdamschen en Am- sterdamschen graanhandel is ontketend vol- komen gemotiveerd. Deze opvatting werd door de vergadering met applaus onder- streept. Inzake de ovemame van de uitvoering van de crisismaatregelen door de landbouworga- nisaties en de belangen, die de handel daarbrj heeft, zeide de heer Schilthuis, dat een nieuw plan te dezer zake is ontworpen. Doch nadere bijzonderheden hierover kon spr. nog niet mededeelen. Wel kon hij in het algemeen zeg gen, dat een belangrdjke rol zal worden toe- bedeeld aan den georganiseerden handel. OFFICIEELE PRIMIERE VAN DE FIM „VEERTIG JAREN". In de groote Wilhelminastudio van Bam- stijn's filmstad aan den Benoordenhoutsche- weg te 's-Gra/venhage heeft, meldt de N. R. reikt. Nog meer kruiken, gevuld met een soort rgstdrank, werden aangebracht en alien begonnen weer te drinken. Patterson vroeg Unju, of hij nu in staat was te loopen, waarop de oude Dajakker ten ahtwoord gaf, dat hij, zoolang hij een hoofd op z'n romp had, zulks zou doen ofschoon hij er aan twijfelde, of hij dit onder de ge geven omstandigheden wel zou kunnen vol- houden. Luister, venvolgde Patterson. Nog eenige oogenblikken en de maan is verdwenen. Ze hebben nu groene takken op het vuur ge- gooid, om, terwijl zij drinken, de hoofden te rooken. Bij de bamboe-omheininig is het nu heelemaal donker, daarbij komt, dat de mees- ten stomdronken zijn. Als het ons gelukt al kruipend de omheining te bereiken, zonder dat we door die duiivels worden opgemerkt, dan kunnen we de wacht overrompelen. Zijn we buiten, dan wijst Unju ons den weg naar de riVier. 't Is een waagstuk, doch 't is onze eenige kans. Hier blijven beteeken't een zekeren dood. Uniju schudde het hoofd. Hij gaf er de voor- keur aan toch maar te blijven, waar hij, was het fatalisme was hem nu eenmaal inge- boren. Wegloopen of blijven't kwam toch op hetzelfde neer. Patterson keerde zich ongeiduldig naar Ru pert. Wat zeg jij er van? We zullen toch lets moelten doen. In ieder geval we zullen voor ons leven moeten vechten. Dit afwach- ten kan ik niet langer meer verdragen. Rupert moest lachen. Het lijkt veel op gek- kenwerk. Ik zie m'n eigen hoofd al gerookt worden. Ze kwamen overeen, dat ze, op een teeken van Patterson, naar de bamboe-omheining zouden kruipen, zoover mogelijk van elkan- der af. Als er een ontdekt werd, zouden de anderen hem in den steek laten en van het tumult en de wanorde der dronken kerels en wijven profiteeren, om er tusschen uit te komen. Patterson nam een zwaren gouden ring van z'n vinger en gaf hem aan Rupert, ter wijl hij vroeg voor geval hij, Rupert, zou ontsnappen en Patterson gevangen genomen werd hem aan iemand, wiens naam hij noemde en wiens adres hij de Nationale Bank te Singapore bekend was, te overhandigen. - Is er soms iets, dat ik voor je kan doen, alsals je pech zoudt hebben, Cotton? Rupert dacht 'n oogenblik na. Er is 'n vrouw, Ruby iStrode, van wie ik zielsveel houd. Je zult haar vermoedelijk ontmoeten in Londen, waar zij aan Ingenue-Theater ver- bonden is. Zeg haar, dat ik haar ten voile begrepen heb en alles, wat ze voor mij gedaan heeft grootelijks waardeer. Zeg haar, dat m'n laatste gedachte voor haar is geweest. Prachtig, in orde, antwoordde Patter son ontroerd. Vooruit! Nu een paar voet verder kruipen en ga liggen tot je hoort, dat ik twee keer fluit. Dan naar de omheining op handen en voeten. Ieder voor zichzelf, denk daaraan. 't Is onze eenige kans. Rupert drukte z'n vriend de hand. Het vol gende oogenblik was hij alleen. Bij den flau- wen gloed der vlammen zag hij de beweging der zwarte, glimmende mannen- en vrouwen- lijven bij den dans. Hun bewegingen waren, onder den inviloed van den drank, onvast. De drank deed zijn verwoestend werk. Plotseling weerklonk boven het rumoer het teekener werd tweemaal gefloten. Rupert 'liep op handen en voeten, zoo hard hij kon. Doch hij hoorde een wilden kreet. Het oude wijf had hem gezien. Ook Patter son was ontdekt. Een ontzagljjke bende glimmende, met bloed bestreken lijven vormden een kringont snappen was niet meer mogelijk. Rupert bemerkte, dat Patterson opstond. Hrj volgde zijn voorbeeld, in zijn hart er van over- tuigd, dat alles verloren was. De vlammen van het groote kampvuur verspreidden even eeni helderen gloed, doch doofden plotseling... De duistemis was volkomen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1