Dam- en Schaakrubriek Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek mm Wk Wjkk tm i DAMMEN. SCHAKEN. si® iii iwi WW, mm WM>. 15-<••• °~°0 hotel vecht men het uit door elkaar de loef af te steken met opsluiten. uit den trem gooien, met revolvers te spelen en wat dies meer zij. Maar het einde is dan dat Franchot Tone, zwaar gebonden, het einde van den graaf telefoneert op fantastische wijze en ten aanschouwe van het jonge paar. Het klinkt alles veel ingewikkelder dan het is en het is toch ook weer ingewikkelder dan het klinkt, maar van vele films met dwaze en dergelijke histories is het een der amu- santste door haar voortdurenden humor en haar voortdurend duel tusschen de concur- reerende kopijjagers. In Versailles springt de regisseur wat al te zeer uit en band en raakt in de klucht verzeild; daartegenover is er een prachtige, kleine, dwaze nachtwaker van Donald Meek, en voor de rest zeggen de groote namen genoeg. Humor, fantasie en een korreltje sensatie geven deze amuse- mentsfilm kleur en tempo: men kan er een genoeglijk zomermiddag- of zomeravonduur bij beleven. DOOR GLASSOHERF GEDOOD. Tijdens de afwezigheid van hoar moeder heeft het tweejarig dochtertje van het echt- paar De Wilde, wonende onder de gemeente C'linge, toen het alleen in de kamer vertoefde bij het spelen het tafelkleed naar zich toege- trokken. Hierdoor kwam een karaf. die op de tafel stond, te vallen. Een der scherven is bij het kind in den hals gedrongen, en toen de moeder thuis kiwam, was de kleme reeds doodgebloed. BESLAG GEtEGD OP EEN SPAANSCH SOHTP TE VLISSINGEN. Verzet van den kapitein, zee wilde kiezen. die De Zeeuwsche correspondent der N. R. Crt. meldt daaromtrent nader: In den nacht van Dinsdag op Woensdag is op de reede van Vlissingen een langdurige strijd gevoerd tusschen den kapitein van een Spaansch schip en den deurwaarder uit Mid deiburg. De laatste wenschte namelijk het schip in de Binnenhaven van Vlissingen aan den ketting te leggen, de eerste gaf er de voorkeur aan, zee te kiezen. Het schip, ..Garbi" geheeten, kwam uit Antwerpen en was zonder lading op weg naar Noorwegen. Het schip voer ondter de vlag van de linksche Spaansche regeering, die het in het najaar van 1986 requireerde. De vroegere eigenaar, de reeder M. de Fin aliosuit Cadiz, die meermalen pogingen heeft aangewend om zijn onteigende schip terug te krijgen, was er achter gekomen, dat de Garbi" te Ant werpen lag en dezer dagen via Vlissingen zee zou kiezen. Hij stelde zich in verbinding met Mr. F. W. Adriaanse te Middeiburg en het ge- volg was, dat de president van de rechtbank toestemming verleende, beslag op het schip te leggen. Dinsdagavond, toen men bericht kreeg, dat de Garbi" Antwerpen had verlaten en ver- moedelijk om twee uur op de reede van Vlis singen zou verschijnen, gingen een deurwaar der uit Middeiburg, enkele getuigen en twee marechaussees aan boord van een sleep boot, teneinde het bevelschrift van den president van de rechtbank te Middeiburg ten uitvoer te leggen. Tegen half twee kwam het Spaansche schip in zicht. Den loods gewerd het bevel te stop- pen, waaraan hij voldeed, en de deurwaarder en de gewapende macht klommen aan boord van de Garbi" om den kapitein op te dragen naar de Binnenhaiven op te stoomen. Deze weigerde hieraan te voldoen en verzekerde met een stortvloed van woorden, dat hij zee zou kiezen, desnoods met de ongenoode Nederlandsche gasten aan boord. Een der getuigen, die aan zag komen, dat men er op deze wijze niet in zou slagen, den kapitein te overtuigen, terwijl hij vreesde voor emstige verwikkelingen, begaf zich daarop met de sleepboot naar Vlissingen om versterking te halen. In een uur tijds zag hij kans 9 marechaussees en 4 manschappen van de militaire politie te verzamelen en- twee sleepbooten te requireeren. Ook toen deze versterking aan boord kwam, was de kapitein aanvankelijk nog niet van plan zich gewonnen te geven. doch tenslotte drong het toch tot hem door, dat hij voor de overmacht zou moe- ten bukken. Tegen den ochtend is het schip toen door de sleepbooten naar de Binnenhaven gebracht, waar het aan den ketting is gelegd. He Garbi" droeg, voordat de linksche Spaansche regeering het onteigend had, den naiam ,,Vasca". 537 m de problemen-Bordon uit 32, 33, 36, 37, 38, 39, Oplossing v rubriek 534. No. 1. Zwart: 3. 5. 10, 13, 15, 17, 18, 19, 22, 23, 24, 29, 30, 40. Wit: 20, 26, 27, 31, 41, 43, 44, 47. Wit wint door 3228 (zw. meerslag 23X'21); 3127 (zw. 22X42); 3328! (42X 22)- 43—38! (40X49;) 39—34 (zw. meersl. 49X46); 34X12! (17X8); 26 X 28 (46 x 23); 20X9 (3x14) en 36X2- No. 2. Zwart: 1, 8, 10, 13, 18, 19, 20, 23, 29, 36. 38. Wit: 22, 26, 27, 32, 35, 40, 43, 44, 46, 47. Wit speelt achtereenvolgens 3530, 4741; 464i- 4034 (zw. meersl. 49X24); 3228 (zw. 23x21); 34X5 (aw. 36X18); wit 5X7!! (zw. 1X12) en 26X30 wint. Aansluitend op de „Van eigen bodem"-serie, welke wij. de vorige maand publiceerden, volgt hier nog een vaak voorkomend slagtype in twee geheel verschillende standen. Stand I. ZWART 1 2 3 4 5 VADER VERDRONKEN, TOEN HIJ ZOO NT J E WILDE REDDEN. Woensdagmiddag tegen half drie voer de 30-jarige bakker Moerman uit Vlaardingen met zijn vrouw en twee kinderen in een roei- bootje op de T.rekvliet te Maasland. In een onbewaakt oogenblik sloeg het driejarig zoon- tje over boord. Hoewel de heer Moerman niet kon zwemmen, sprong hij dadelijk te water. Hij verdween in de diepte. De moeder was er inmiddels met behulp van een roeispaan in geslaagd het kind op bet droge te brengen. Enkele voorbrjgangers begaven zich gekleed te water, doch na drie uur slaagde men er eerst in het stoffelijk overschot van den heer Moerman op te halen. DIEVEN AOHTER SLOT EN GRENDEL. De politie te Almelo heeft drie uit Enschede afkomstige personen aangehouden. Een van hen, R. B., werd door de Enschedesche politie reeds eenigen tijd gezocht voor eenige inbra- ken, welke in fabrieken waren gepleegd en waarvan men hem verdacht Bij de twee andere aangehoudenen, W. J. uit Enschede en A. H. H. te Glanerbrug, werd huiszoeking verricht met het resultaat, dat een groot aan- tal van diefstal afkomstige goederen werd ontdekt. Het drietal zal naar Amersfoort worden overgebracht. Verder heeft de Enschedesche politie twee jongens van 15 en 16 jaar aangehouden, die ervan verdacht worden drie in'braken te heb- ben gepleegd. Zij hebben bekend zich aan de inlbraken te hebben schuldig gemaakt. VERDRONKEN. Woensdagmiddag is het tweejarige zoontje van de familie H. Zeinstra te Anna Paulowna, bij het spelen voor/de ouderlijke woning in de Molenvaart gevallen en verdronken. AANRIJDING TE DELFT. Dinsdagavond is te Delft het vierjarige dochtertje van de wed. Hormsen aangereden door een wielrijdster. Het kind viel op het achterhoofd en werd in bewusteloozen toe- stand naar de ouderlijke woning vervoerd. waar bleek, dat zij een hersenschudding en een bloeduitstorting in de hersenen had ge- kregen. Woensdag is zij zonder tot bewust- zijn te zijn gekomen overleden. GEWETENSGELD Men meldt uit Tiliburg aan de N. R. Crt.: In het begin van de vorige maand heeft de heer L. S. uit Baerle Nassau bij de politie aangifte gedaan dat uit zijn overjas een be- drag van f 3250 was ontvreemd, zonder dat hij kon vermoeden wie de dader was. Het eigenaardige van het geval school echter daarin, dat de dief een bedrag van 5000 had laten zitten. De berooving zou geschied zijn, terwijl Sm. in een bosch lag te slapen! Maar nu is op nog vreemsoortiger wijze een groot deel van het gestolene n.l. drie bankjes van f 1000 dezer dagen weer terecht gekomen. De directeur van het hulppostkantoor vond in de brievenbus een verfomfaaide enveloppe zonder adres, maar waarop toch iets geschre- ven scheen te zijn geweest, wat niet meer te ontcijferen viel. Tegen het licht gebouden ble- ken er bankbiljetten in te zitten en dat gaf den directeur aanleiding burgemeester Hof- land van het geval in kennis te stellen. Bij opening kwamen drie biljetten van f 1000 voor den dag, waarvan de nummers precies klop- ten, met de noteering van den bestolene, den heer Sm. Nasporingen omtrent denigene, die den briel gepost heeft, bleven tot dusver zonder gevolg. EIGENAARDIGE HJOHTVRACHT IN EEN DOOS OVER DE NOORDZEE. Dezer dagen is een eigenaardig stuk pak- ketpost op het vliegveld Schiphol aange- komen. Uit het vliegtuig van de International Air Freight Company, welke maatschappij slechts vrachtgoed vervoert tusschen Croy don en Schiphol, kwam namelijk een groote doos te voorschijm inhoudendeden 30-3an- gen Engelschman W. M. Edwards in levenden liivG. Deze Londensche zakenman nml. had een telegram ontvangen van zijn verloofde. een actrice, die op het oogenblik in Nederland optreedt, om direct over te komen. Bij aan- komst op het vliegveld Croydon bleek echter, d'at het toestel volgeboekt was. De eenige Wit foreeert winst door 2823! (zw. gedw. 18x29); en verder 2520; 3833; 37 31 en 43X®- Stand II ZWART 1 2 3 4 b kans om nog over te gaan. lag in het toeste! van de International Air Freight Company, dat de motoren reeds warm liet draaien. Het vervoer van personen is echtei aan deze maat schappij niet toegestaan. Edwards aarzelde niet zich als postpakket aan te geven, hij kreeg een label om zijn bals en werd in een doos" „verpakt" ingeladen. Een kwartje per kilogram bedroeg de vracbt en de heer Ed wards betaalde een bedrag van 13.50 voor zijn transport. Een ambtenaar van de International Air Freight Company verklaarde ter voorkoming van navolgers, dat zijn maatschappij er geen gewoonte van kon maken op deze wijze te werk te gaan, aangezien zij geen vergunning heeft voor het vervoer van passagiers. INVAL IN EEN SPEELHOL TE AMSTERDAM. Be politie van het bureau Singe! te Am sterdam. heeft Dinsdagmiddag op vermoeden van overtreding van art. 254'bis V*. v. S. (het geven van gelegenheifl tot hazardspel), een inval gedaan in een perceel op de Keizers- gracht. Bij haar komst bleek het vermoeden juist te zijn, want in het perceel bevond zich een tiental personen, dat zich met hazardspel bezig hield. Het duurde dan ook niet lang of dit tiental bevond zich op het bureau Sin- gel, waar proces-verbaal tegen de overtreders is opgemaakt. Acht van ben konden hiema naar huis terugkeeren. Twee van de arres- tanten zijn evenwel in voorloopige bewaring gesteld. VROUW VAN EEN AFDAK OP VIJF METER HOOGTE GEVALLEN. Woensdagmorgen was de 35-jarige werk- ster C. Wijzenhoek, wonende aan den Breeden Hilledijik, op den zinken rand van een afdakje achter den winksl van de firma Ewald Behle aan de Gedempte Slaak te Rotterdam ge- klommen, omdat een vriendin haar zco wilde fotografeeren. Zij heeft toen het evenwicht verloren en is dwars door een glazen lan- taarn op den vijf meter lager gelegen vloer gervallen. Met zware inwendige kwetsuren en tal van verwondingen is zij per auto van den geneeskundigen dienst naar het St. Francis- cusgasthuis vervoerd, waar zij in zeer ernsti- gen toestand is opgenomen. EEN ROOFZUCHTIGE HOND. Verscheidene nachten achter elkaar zijn er •bij eenige landbouwers in Linne in kippen- en konijnenhokken groote vernielingen aange- richt; 's morgens werd een groot deel der die- ren geheel verscheurd in de tuinen terugge- vonden, zonder dat men ook maar eenig ver moeden kon hebben welk dier de schade aan- richtte. Bij den landbouwer R. werden drie totaal verscheurde konijnen in den tuin aan- getroffen, terwijl een vierde halfdood voor het hok lag. Een voigenden nacht werden bij den landbouwer S. niet minder dan twintig jonge pullen gedood. Dinsdag trof men het roofzuch- tige dier aan bij K. in de Visserstraathet bleek een groote zwarte hond te zijn. Later is het den veldwachter mogen gelukken het roofzuchtige dier neer te leggen. INBRAAK IN EEN PASTORIE. Toen Ds. de Loos, voorganger van de Ned. Herv. gemeente te Kortenhoef, met zijn vrouw Dinsdagochtend de ontbijtkamer der pastorie betrad, zagen zij dat kasten en laden openstonden. Uit eenige geldbusjes is totaal zestig gulden ontvreemd, welke toebehoorden aan vereenigingen wier gelden mevrouw be- heert. Het zijraam van de kamer stond open en daaronder lag in den tuin* een pouffe, waarop klaarblijkelijk een kleine inbreker moest gaan staan om door een kameraad, die het raam heeft weten open te krijgen en was voorge- gaan, naar binnen te worden geholpen. De veldwachter heeft, geassisteerd door mare- chaussee, uit de sporen kunnen opmaken, dat alle kamers van het huis zijn doorzocht. ook op de bovenverdieping. TWEE LIJKEN OPGEHAALD. In het water van de Schie te Delft zijn Dinsdagavond twee lijken van een ongeveer 8-jarig jongetje en van een vrouw drijvende gevonden. De idenititeit van de slachtoffers kon nog niet worden vastgesteld. Nader wordt gemeld, dat de vrouw en het kind door voorbijvarende schippers in het water van de Schie bij het kruithuis drijvende waren gevonden. Zij werden spoedig op het droge gebracht en de politie is langen tijd bezig geweest te pogen met behulp van zuur- stofapparaten de levensgeesten op te wekken. Mien mocht daar niet in slagen. De vrouw, die ongeveer 32 jaar zal zijn, is ongeveer 1.65 M. lang, heeft een rond gelaat, donkerbruine oogen, donkerblond haar, is ge kleed in donkerbruine blouse, langen gelen wollen mantel, lage wit en zwarte schoenen met zeer booge hakken. De jongen, die acht jaar is, droeg lage schoenen, waarin tusschen zool en hak met koperen cijfers het crjfer 29 is aangebracht. Beide lijken zijn naar het lijkenhuis in het gasthuis te Delft vervoerd. DE TUNNELWERKZAAMHEDEN TE ROTTERDAM. Dinsdagmiddag is het eerste, der drie tun- nel-elementen, die dezer dagen van de Heysche haven naar de Waalhaven versleept zulten worden ter voltooiing van het tunnelwerk, zijn reis begonnen. Het reusachtige gevaarte, dat een afmetiing heeft van 61 hij 25 meter, en een hoogte van ongeveer 9 meter, werd door vier sleepbooten uit het Heysche haventje voortgetrok'ken. Het passeeren van cen drempel van de sluis verliep zeer vlot, hoewel het gevaarte een oogenblik bleef haken, omdat er wat zand op den drempel was geslibt. Omstreeks twee uur was het caisson de haven vrijwel uitge- varen en tegen half drie voer het de Waal- haven in, waarna het zeer moeilijke werk van het meeren begon. Een oogenblik is er nog tegenslag geweest, toen de achterkabel van het element brak, waardoor het karwei, dat begunstigd werd door het uitstekenfe weer, nog even stagneer- de. Te ongeveer vier uur was alles gemeerd en zco kon dan Woensdag het tweede element naar de plants van afbouw worden vervoerd. Nader wordt gemeld, dat in verband met den vrij fellen oostenwind het transport van het tweede tunnelelement Woensdagmiddag niet is doorgegaan. De tegenwerking van den wind tegen het tij is te groot, zoo dat de waterstand niet hoog genoeg werd om t stuk over den drempel van den kmwput te kunnen sleepen. TASCH AAN OUDE DAME ONTRl'KT. Dinsdagavond ongeveer tien uur wandelde een 75-jarige dame met haar hondje in het Weteringplantsoen te Amsterdam. Een on geveer 25-jarige jongeman, die eveneens in het plantsoen van den mooien nazomeravond leek te willen gendeten, knoopte een gesprek met de oude dame aan. ,,Wat hebt u een aardig hondje bij u", merkte de jongeman op en toen in een ddepgaand gesprek over het doen en laten van het dier de aandacht van de oude dame geheel op haar hond was ge- richt, ontrukte de jongeman de vrouw plot- seling haar handtasch met zilveren beugel, waarin o.a. eenig klein geld. Hij verdween in de duisternis. VAN HUIS WEGGELOOPEN Dinsdagavond is door de politie te Vlaar dingen in de woning van haar grootouders, waar zij zoo juist was aangekomen en zich op zolder had verstopt, aangehouden de 15- jarige M. M. M„ uit de Doedesstraat te Rot terdam, die sedert 14 Augustus werd vermist. Met eenige jongens en nog een meisje had zij zich in de buurt van Den Haag weten schuil te houden, Zij is Woensdag aan de kinderpolitie te Rotterdam overgegeven. LANDMETERS VERMOORD. Naar Havas uit Amman meldt, heeft Dinsdag een ruiterbende van een man of veer- tig in de streek van Faour een kamp van landmeters overvallen. Drie menscben wer den gedood en de leider van het kamp gewond. De ruiters namen vervoigens de vlucht. Vragen, deze rubriek betreffemde, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. HET BEZWAAR VAN KROMME BORSTBEENEN. De vorige keer wees ik er op. dat de kip een soort machine is, die onder hoogen druk enorm veel arbeid moet presteeren in den vorm van eieren leggen. Door jaren lang de dieren in deze legrichting te fokken, heeft men als het ware de natuur te veel geforceerd en nu wreekt zich dat op allerlei manieren, hpofdzakelijk door gebreken en ziekten. iLangzamerhand komen er dus in den pluim- veestapel exemplaren, die het niet meer vol kunnen houden en als men nu van zulke exem- plaren toch verder gaat fokken, gaat natuur- lijk het weerstandsvermcgen des te harder verloren. De kip met het kromme borstbeen nu beschouw ik als een dergelijk exemplaar, waarbij de grens van het forceeren op de een of andere manier overschreden is. Dat kan bijv. al heel eenvoudig geschieden door met de voeding niet voldoende rekening te houden met de enorme productie en verhoogde arbeid in het kippenliehaam. Als in de voeding van het kuiken bepaalde mineralen of vitaminen ontbreken, gaat bet diertje lijden aan Engelsche ziekte, maar als het lichaam van zoo'n diertje op de een of andere manier niet normaa! functioneert, dan gaat het zelfs bij goed voer aan Engelsche ziekte lijden. Dat is nu juist het punt waar- over ik het hebben wil. Mij interesseeren nu voor het oogenblik niet de gevallen waarbij door onjuist voer Engelsche ziekte ontstaat, met de gevolgen van dien, maar mij interes seeren de gevallen, waarbij met gewoon voer Engelsche ziekte ontstaat of kromme borst- beenen. Ik vraag n.l. in zoo'n geval: waarom krijgt nu het eene dier in een koppel dat uit 66n voerbak eet w61 een krom borstbeen en het andere niet Dat eene dier moet op de een of andere manier ergens een afwijking hebben in het vermogen om bepaalde minera len of vitaminen op te nemen. Welke die af wijking of afwijkingen zijn, laten we dan als menscben van de praktijk even aan de man- nen der wetenschap over, wij zeggen alleen aan dit dier is iets niet in orde, dus wil ik er verder niet mee werken voor de fokkerij. Ik wijs er nadrukkelijk op, dat ik bij deze be- schouwingen het oog heb op het fokken van gezonde, sterke dieren, die in de toekomst be- stand zullen blijken te zijn tegen de zware eischen die wij aan de kip stellen. Gebleken is n.l., dat dieren met kromme borstbeenen evenveel eieren kunnen leggen als dieren met rechte borstbeenen. Voor degene die dus alleen kippen houdt voor de leg is de zaak zoo erg niet, hij kan zulke kippen, mits ze natuurlijk overigens goed gezond zijn en van goede leg- kracht, wel aanhouden tot ze uitgelegd zijn. Bij uitvoerige proeven, die vooral in den laatsten tijd in Duitschland genomen zijn, is gebleken. dat het op jeugdigen leeftijd op zit- stokken gaan wel het aantal gevallen van kromme borstbeenen in een koppel kuikens verboogt. Bij Wit Leghorns traden bij deze proeven aan de landbouwschool te Hohen- heim op den leeftijd van 18 weken bij hennen in hokken met zitstokken bij 53.5 kromme borstbeenen op, bij dieren in hokken zonder zitstokken slechts 9.8 Een reusachtig ver- schir dus. Op de 28ste week bedroegen deze cijfers resp. 64 tegen 11.8 9r - Onder hanen kwam de afwijking in sterkere mate voor dan onder heTinen. Wle zien dus, dat de zitstokken wel degelijk invloed hebben, maar tevens, dat er nog een aantal dieren zijn, die het in tegen- stelling met hun soortgenooten wel uithouden op de zitstokken en er geen verkrommingen van krijgen. Tevens zien we dat er ook, als er geen zitstokken zijn, toch verkrommingen kunnen voorkomen en dat zijn dus wel zeer verzwakte dieren op dit punt. Uit deze proeven en uit verschillende andere blijkt dan ook duidelijk, dat er onder de die ren van een zelfde koppel enorm groote indi- vidueele verschillen bestaan en dat is voor mij een der belangrijkste gegevens voor de fokkerij in de toekomst. Over het algemeen wordt er bij de kippenfokkerij te veel met groote aantallen gewerkt, met cijfers als bet ware en te weinig met aparte dieren. Meer en meer blijkt het, dat de richting voor de toe komst moet zijn om bepaalde dieren op te zoeken en daarvan voort te fokken, die onder de gegeven omstandigheden bestand zijn tegen een flinke leg. (Men kan bijv. wel zeggen: Wie geen kromme borstbeenen wil zien of zoo weinig mogelijk moet de jonge dieren niet te vroeg op stok- ken laten zitten. Gebleken is, dat in de prak tijk dit middel goed helpt, maar ik aoht dit verkeerd, het is een soort zelfbedrog, dat zich later wreekt. Ten eerste acht ik het juist goed, dat jonge dieren vroeg op stok leeren gaan om verschillende redenen die ik nu niet bespreken wil en ten tweede vind ik het mill of meer een geluk dat we door ze vroeg op stok te laten gaan de zwakkelingen er uit kunnen halen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) WIT 1. 2. 3. 4. 5. 6. 22—17 2823 3933 2520 37—31 43X1 wint 12X21 18X29 gedw. 29x38 14X25 26X28 16 26 36 46 WIT Na zw. 21X32 brengt wit zijn dam naar 45 en de rest is kinderspel. Het spreekt wel vanzelf, dat het behandelde gyg4eem voor allerhande variaties en uitbrei- dingen vatbaar is. Men plaatse bijv. in de tweede diagramstand eens 2 zwarte schijven bij op 10 en 28, en 2 witte schijven op 33 en 38, terwijl 47 naar 50 verhuist. Wit zou dan in de voile gesloten stand der zwarte stukken aldus kunnen „huishouden"3530; 33 29; 39X30; 25—20; 22—17; 28—23 (zw. gedw. 18X29)3833; 37—31 en 43X1- Een negen zetten diepe combinatie, die er zijn mag! De vraag, of de eindstand gewonnen is, be- schouwe men in het kader dezer besprekingen als bijlzaak. Wie echter het resterende eindspel aan een nauwkeurig onderzoek wil onderwerpen, kan gerust zijn gang gaan. Voor interessante analyses houden wij oms aanbevolen. Een nieuw maandblad. Wij ontvingen het eerste nummer van ,,Damwereld", een nieuw maandblaadje ,,ter bevordering van het grote en kleine damspel met uniforme regels". (iPer jaar f 1.) De redactie wordt gevormd door de heren Herman Hoogland, J. de Haas en W. B. Monsma, de laatste voor de probleemrubriek. Administrateur is de heer C. Th. Huizer, Copernicuslaan 195 te 's Gravenhage. Blijkens het proefnummer, een wel zeer be- scheiden blaadje van vier kleine pagina's, gaan de bovengenoemde heren propaganda i voeren voor het z.g. ,,HoogIand-systeem In I vier talen (excusez du peu!) wordt mede- deling gedaan van het wereldschokkende feit, dat „Dammen elkaar ook dwars in recht Een breedsprakig artikel van De Haas met het opschrift „De weg vooruit" beveelt het Hoogland-systeem aan als het enig ju'.ste en het enig houdbare damspel der toekomst, maar bevat naar onze meening meer woorden dan argumenten. .Waarom het Hoogland-systeemzo vraagt De Haas en h(j sehrijft dan verder: .Hot oude spel heeft internationaal geen toe komst. Het valt niet licht dat te moeten con- statGren'1 (Wie nemen dat natuurlijk zonder voorbe- houd van De Haas aan, maar we geloven. dat het hem nog moeilijker zou vallen het te be- wijzen. In het jaar 1923 heeft Hoogland maanden achtereen zijn „Nieuwe Speelwijze" uiteen- gezet in „Het Damspel". iNadien hebben Broekkamp en Hoogland een keurig geschneven boekwerkje over ,.De nieuwe speelwijze" uitgegeven. In Utrecht is enige malen een toumooi met het Hoogland-systeem georganiseerd. De be- iangstelling was matig. Het debat Ham—De 'Haas ligt nog vers in het geheugen. En het resultaat van dat alles? Het Hoog land-systeem is zo dood als een pier. De in- temationale dambeweging moet er niets van hebben. !Wij voorspeilen het nieuwe maandblad ..Damwereld" een kort bestaan. Aan het eerste nummer ontlenen we het voigencfe Hooglandsysteem-„probleem" van Geo van Dam. Zwart: 26 en 32. Dam op 15. (Wit: 31, 41, 48. Dam op 6. Wit speelt 4137; 650; 4842 en 50X25 via de velden 46 en 5 (Hooglandsysteem: Dammen slaan elkaar ook dwars en recht). Aangenomen Slavisch. Wit: Th. P. v. d. Tol. Zwart: W. J. Muhring. Rotterdam 1938. 1. d2d4 d7—d5 2. c2c4 c7—c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pblc3 d5Xc4 5. e2e3 Gebruikelijk lis 5. a4. Zwart kan nu den pion zeer lang houden en het kost Wit veel arbeid om hem terug te krijgen. Wij merkten reeds vroeger op, dat de zet c6 de verdediiging van den gamMetpion door b5 mogelijk maakt. 5. b7—to5 6. a2a4 b5b4 7. Pc3tol Om via d2 weer in het spel te komen en door verovering van c4 aldaar een sterken post te bezetten. Het gaat nu echter nog meer moeite kosten, den pion te heroveren. Gebruikelijker is Pa2, waardoor althans het materieele evenwicht hersteld wordt, bijv. 7. Pa2 e6, 8. Rc4: Re7, 9. 00 00, 10. b3 c5, 11. Rb2 Rb7, 12. Pel Pc6, 13. dc5: Pa5 (CapablancaSpielmann, Kissingen 1928). 7 Rc8—a6 Daar b4 niet, gelijk na Pa2 het geval is, aangevallen staat, kan Zwart c4 nog eens dekken. 19. 00 Rf6Xd4 20. e3'X<14 Op Pd4: volgt iets dergelijks als in de partij, maar dan met minder risico voor Zwart: 20. Pd4: Pc3, 21. Rf3 Dd8 en Pb3: benevens Rc4: met pionwinst is niet te voorkomen. 20. 21. Dc2Xb3 Pc5Xb3! Pe4c3 Stelling na 21. ...Pc3. 22. 8. 9. 10. 11. 12. 13. Pf3—d2 Ddlc2 Pd2Xc4 d4Xo5 Pbl—d2 b2—b3 Dd8—d5 Pb8d7 c6c5 Pd7 X c5 Ta8d8 e7e6 De ontwiikkeling van Zwarts koningvleugel beeft zeer lang op zicb laten wachten. Zwart heeft echter zijn tegenstander steeds bezig gehouden op c4. De zet b8 versterkt wel- iswaar dit zwakke punt, maar nu krijgt Zwart mogelijkheden op c3. Beter was 13. Re2 Dg2:, 14. Rf3 Dg6, 15. Rc6t geweest. 14. Rclb2 RfSe7 15. Rb2d4 Sluit de d-lijn. De zwarte toren vmdt ech ter weldra een beter emplooi op de c-lijn. 16. Pd2f3 Td8c8 Dreigt Pb3: en Rc4: met pionwinst. 17. Talcl PI6e4 18. Rfle2 Re7—f6 Nu was Rf6: noodig geweest. Zwart ant- woordt Pf6: en heeft dan nog twee zetten noodig om weer via e4 naar c3 te komen. Tel X c3 Hiermee boopt Wit twee stukken voor den toren te behouden. 22b4Xc3 23. Pf3e5 Dekt c4. 23. f 7f6 Verdrijtft de dekking. Wit tracbt nu bet spel ingewikkeld te maken, maar Zwart blijft uiteindelijk in het voordeel 24. 25. 26. 27. 28. Re2f3 Ra6Xc4 Rf3 X d5 Rc4Xb3 Rd5Xb3 f6Xe5 Rb3Xe6t Kg8—b8 Re6 X c8 Tf8Xc8 Het schijnt nu, dat Wit de situatie gered heeft. Hij moet echter ed4: voorkomen, want dan loopen de twee verbonden vrije pionnen door. 29. d4^d5 c3c2 30. Tflcl Tc8b8 Tc2: kan niet wegens mat op de onderste lijn. Er dreigt voorts Tbl met promotie van den pion. Dit Is niet te verhinderen en daar- om geeft Wit, wien® combinatie weerlegd is, de partij op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 7