De feestelijkheden te Terneuzen. Predikbei!rt0n Sport Feuilleton-vertellingen DE VREUGDEVUREN LANGS DE NEDERLANDSCHE GRENS EN DE KIJST OP DEN AVOND VAN 5 SEPTEMBER. OOST ZEEUWSCH VLAANDEREN NAAR DE JEUGDHULDE TE AMSTERDAM. AXEL. SAS VAN GENT. WALSOORDEN. HOEK. VOETBAL. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. zoek is aangekondigd van liet Belgische schoolschip ,,De Mercator". Onder de gasten die verwaoht kunnen wor- den komen voor: de Nederlandsche consul te Gent, de heer K. G. W. Baron van Wasse- naer, de beer De Vos, algemeen bestuurder van bet Belgisch zeewezen en de heer Van der Steegen, burgemeester van Gent. JUBILEUMFEESTEN TE SLUISKIL. Onder herinnering van hetgeen wij vroeger schreven omtrent het jubileumfeest te Sluis- kil, verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Daar heeft de commissie die met de leiding is belast een feestprogramma voor verschillende dagen weten samen te stellen dat er zijn mag en dat blijkbaar 8 dagen duurt. Op het programma komt voor een etalagewedstrijd, concerten, kinder- en volks- spelen, terwijl het hoofdnummer wordt ge- vormd door een historischen stoet ,,Oranje door de eeuwen heen". Zooals reeds is gemeld, zal op den avond van 5 September de Nederlandsche jeugd ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de Koningin langs de geheele Nederlandsche grens en kust en in de provinciale hoofd- steden vreugdevuren ontsteken als een sein, dat de dag van den zesden September, de nationale feestdag, op welken dag ook des avonds de hulde van de Nederlandsche jonge- ren aan de Koningin plaats heeft, nadert. Deze vuren zullen des avonds om negen uur worden ontstoken, o.m. in de navotgende gemeenten: [Den Helder, Callantsoog, Petten, Schoorl, Bergen, Egmond aan Zee, Castricum, Wijk aan Zee, Anna Paulowna, Velsen, Zandvoort, Noordwijk, Katwijk, Wassenaar, 's-Graven- hage, Monster, Hoek van Holland, Oostvoome, Rockanje, Goedereede, Ouddorp, Elkerzee, iRenesse, Haamstede, Wissenkerke, Vrouwen- polder, Domburg, Westkapelle, Cadzand, Sluis, Eede, St. Kruis, LJzendijke, Philippine, Sas van Gent, Koewacht, St. Jansteen, Hulst, Ossendrecht, enz. Naar we vernemen zullen afgevaardigden van 10 gemeenten uit Oost Zeeuwsch yiaan- deren. n.l. Axel, Clinge, Hoek, Hontenisse, Hulst, St. Jansteen, Temeuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe, per autobus van den heer Maas van St. Jansteen, g^zamenlijk naar Amsterdam gaan ter bijwoning der jeugdhulde op den avond van 6 Sept. a.s. aan H.M. de Koningin. Om 10 uur wordt dien dag vertrokken vanaf de markt te Hulst. Een en ander staat onder leiding van den heer O. Verstraaten, le ambtenaar ter secretarie te Hontenisse. KINDERVERLAMMINIG IN ZEELAND. De Midd. Crt. schrijft: Reeds geruimen tijd wordt men in den lande verontrust door een vrij ernstige epide- mie van de zoo gevreesde kinderverlamming, de z.g. poliomyelitis anterior acuta. Vooral het Zuid-Hollandsche plaatsje Gouda wordt er door geteisterd: het aantal zieke kinderen daar is groot. Naar wij thans vernemen is er ook in Mid- delburg een geval van kinderverlamming in het ziekenhuis opgenomen. Het is daarom wellicht goed, hier iets meer omtrent deze gevreesde besmettelijke kinderziekte mede te deelen. Den verwekker van de ziekte kent men nog niet, al wordt aangenomen, dat het een filtreerbaar virus is. De besmetting zou, naar men meent, veroonzaakt worden door verspreide speekseldeeltjes, die als gevolg van hoesten, niezen e.d. in de lucht komen. De ziekte treedt het meest op bij kinderen van 24 jaar, maar ook daarboven, tot 12 jaar toe, komt zij voor. Het begin der ziekte kenmerkt zich door koorts, vaak gepaard gaande met braken en hoofdpijn, soms ook met rugpijn en pijn in de beenen. Kort daama treedt meestal de verlamming al op, in een been, een arm, of ook in meer ledemaatjes tegelijk. Hiermede wil nu natuurlijk weer niet ge- zegd zijn, dat ouders, wier kindje in deze zomersche dagen eens wat koortsig is en mis- echiien izelfs wel braken moet, nu maar dade- lijk moeten vreezen, dat het deze ziekte heeft! Kinderverlamming ontstaat, doordat de ziekte vooral de zenuwcellen in het rugge- merg, waaruit de bewegingszenuwen voor de ledematen ontspringen, aantast. De ziekte khn een ongunstig verloop nemen, maar in de overgroote meerderheid der ge- vallen wordt de temperatuur vrij spoedig weer normaal. Over de behandeling door den arts zij hier niet gesproken: dat is werk voor den vakman, dien men dit kan en moet toevertrouwen; slechts zij Vermeld, dat de inspuiting van serum, afkomstig van herstellende patienten, hierbij een rol kan spelen. iNa afloop van het acute stadium der ziekte plegen de verlammingen langzamerhand een weinig te veTbeteren; met de middelen, die der geneeskunde ter beschikking staan massage, diathermie, gymrfastiek en wat dies meer zij (dat moet wederom in vertrouwen den deskundigen geneesheer overgelaten wor den) kan hier dan nog dikwerf veel ver- beterd worden. Maar het blijft een lang- durige historie, waarbij soms zelfs operatief ingrijpen na langen tijd nog noodig blijkt. Ook met de massage en de gymnastiek moet ter voorkoming van groeistoomissen, soms jaren- lang worden doorgegaan. DE TIENDE ZEEUWSCFE KLOMPEN- BEURS. Woensdag werd te Clinge de jaarlijksche Zeeuwsche Klompenbeurs gehouden en, aan- gezien het de tiende was en alzoo het tweede lustrum kon worden herdacht, geschiedde dit met eenige bijzondere feestelijkheden. In de keurig versierde raadszaal kwamen de ge- noodigden bijeen, waar zij door den burge meester, den heer P. Vercauteren, werdenver- welkomd. In het bijzonder gold dat welkomst- woord den heer Ir. Grevers, als vertegenwoor- diger van den Minister van Economische Za- ken, den heer J. A. van Rompu, als lid van Ged. Staten en voorzitter der Kamer van Koophandel, den heer Vienings, voorzitter van de Klompenbeurs, den Zeerw. heer Van Campen, directeur van de K. J. C. te Breda, de geestelijke adviseur van St. Gomarus tij- dens de inrichting der eerste klompenbeurs, den heer N. J. Harte, secretaris der Kamer van Koophandel, burgemeester Geirnaerdt, van St. Jansteen, Ir. Slooves, directeur van de P. Z. E. M., juryleden, de heeren geeste- lijken van de parochie, de leden der Klompen- beurscommissie, de gemeenteraad en de pers. De heer Vienings dankte hier den burge meester voor de aan het bestuur der Klom penbeurs en zijn genoodigden bereide ont- vangst. De versiering der zaak en de harte- lijke welkomstwoorden getuigen van de be- langstelling van het gemeentebestuur voor de klompenmakersindustrie. Ook de heer Ir. Grevers sprak hier een woord van gelukwensch. Nadat de eerewijn was aangeboden en ge- bruikt, werd het gezelschap genoodigd naar de tentoonstelling. Op het bordes werd echter eerst aangehoord het „Wilhelmus", gespeeld door de fanfare, die vervolgens het gezelschap onder een vroolijken marsch begeleidde naar de R.K. school, waar de tentoonstelling werd gehouden. Op het schoolplein werden de aanwezigen allereerst toegesproken door den heer Vie nings, die in geestdriftige woorden getuigde, dat het onverdroten pogen der klompenma- kers te Clinge er toe heeft geleid, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche klompenmakers sinds de inrichting der eerste klompenbeurs, nu 10 jaren geleden, er in gelukt zijn him product hooger op te voeren, zoodat het den toets met het elders vervaardigde product glansrijk kan doorstaan. Vervolgens sprak Ir. Grevers, die wees op den zorgvollen toestand der klompenindustrie, doch het als een lichtpunt beschouwt, dat de klompenmakers met taaie volharding en eensgezindheid samenwerken om hun bedrijf hoog te houden en steeds op te voeren. Deze beurs een succesvol verloop toewenschende, opende hij deze in naam van den Minister van Economische Zaken. Vervolgens voerden nog het woord de hee ren Van Rompu, namens Ged. Staten, de heer Geirnaerdt, die in het bijzonder hulde bracht aan den heer Vienings als promotor van de klompenbeurs. Ook voerde het woord de Eerw. heer Van Campen, die herinneringen uit het verleden opdiepte toen hij met de heeren Cam. Seghers en A. van der Kelen de plannen voor het inrichten eener klompenbeurs be- sprak. IHierna werd de tentoonstelling bezichtigd. Er waren zeer veel inzendingen te bewonde- ren, waaronder ook uit andere deelen van ons land. Wij troffen er o.a. ook aan uit de pro- v'incie Groningen, Drente en Limburg, zoowel in handels- als in luxewerk. Van den heer Ir. Grevers vemamen wij, dat er steeds vooruitgang in het werk der klom penmakers is waar te nemen. Voor wat de afzet betreft is het weer dit jaar niet gunstig geweest. Droog weer is niet bevorderlijk voor de klompenmakers. Door de jury zijn tal van inzenders met eerste prijzen bekroond, hetgeen de kwaliteit van het ingezondene bewijst. Als extraprijzen waren door een aantal belangstellenden en door de Kamer van Koophandel zilveren en verguld zilveren medailles beschikbaar ge- steld. Na het bezichtigen van het tentoongestelde vereenigde het bestuur der klompenbeurs zich met de genoodigden aan een eenvoudige kof- fietafel in de zaal De Harmonie, waarbij de voorzitter, de heer Vienings, een dronk uit- bracht op H.M. de Koningin. De heer Ir. Sloo ves besprak daar ook nog de levering van electrischen stroom aan de klompenmake- rijen. Alvorens we vertrokken vernamen we reeds van enkele goede handelsresultaten die door inzenders op de beurs waren behaald. PORTEFEUILLE TERUGGEVONDEN. De heer Z. uit Goes verloor in het laatst van Juni j.l. een portefeuille met ruim 200, rijbewijs, wegenbelastingkaart eniz. in den Hoogerwaardpolder. Alle nasporingen inge- 3teld om deze terug te vinden bleven zonder resultaat. Thans is de portefeuille door zeke- ren de D. te Wloensdreoht, terwijl deze bezig was een sloot langs den weg schoon te maken teruggevonden. Het geld bleek echter te zijn verdwenen. EEN STEER VAN 70 K.G. GEVANGEN. De bemanning van het motorvisschersvaar- tuig de ARM. 10 heeft, volgens de Vliss. Crt., Woensdagmorgten, toen deze in de buurt van Brouwershaven ter vischvangst was, een steur in het vischnet gevangen. Deze visch, welke een lengte had van 2.40 meter met een gewicht van 70 Kg., werd naar de vischhal te Amemuiden vervoerd. KOoper van deze steur werd de afslager der hal, de heer J. Marteijn, die het dier doorgezonden heeft naar Umuiden. Van de gelegenheid om dit zeld- zame beest in de vischhal te bezichtigen, werd door velen gebruik gemaakt. UITBREIDING VAN DE MAATSCHAPPIJ „DE SCHELDE". De Mij. „De Schelde" te Vlissingen heeft het voomemen wederom over te gaan tot uit- breiding van diaar fabriekscomplexen. Een en ander staat in verband met de nieuwe op- dracht van de Rott. Loyd. De Mij. heeft thans tot Burg, en Weth. het verzoek gedaan, te mogen koopen een gedeelte van de Wage- naarstraat en Keine Kerkstraat. In verband hiermede zullen deze straten eenigszins moe ten worden omgelegd en zullen een vijftal per- ceelen moeten worden afgebroken. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 14 tot en met 20 Augustus kwamen in onze provincie 5 gevallen van be smettelijke ziekten voor, n.l. 2 gevallen van roondvonk te St. Annaland en 1 te Rilland Bath. Voorts nog 1- geval van diphtherie te Hontenisse en 1 geval van paratyphus (typheuze vorm). VOOR DE TWEEDE MAAL IN BLOEI. Uit Biervliet wordt melding gemaakt van een appelboom, die voor de tweede maal in dit jaar in bloei staat, met de bloesem vrij- wel over den geheelen boom verspreid. zangvereeniging; 9.30 u., slot-attractie aan de eerste kreek. Coloradokevers gevonden. In de buurtschap Boeregat onder deze ge- meente zijn in het tuintje bij den heer K. H. minstens 300 Coloradokevers gevonden. Er zijn inmiddels maatregelen getroffen om deze haard uit te roeien. (De naderende Feestweek. Behalve de reeds aangekondigde feestelijk heden kan nog worden gemeld, dat ook het Bloemencorso doorgaat en wel op Donderdag 1 September, tegelijk met de Sprookjes- optocht. Met een koortsachtige ijver bezield, is men allerwege in onze stad in de weer de toebe- reidselen voor de jubileumfeesten te treffen en uit alles valt af te leiden, dat Axel weer zal baden in een zee van Oranje, rood-wit- blauw, groen en versieringen, om van de ver- lichting die in vele straten prachtig belooft te worden, nog maar te zwijgen. Dit heeft iedere avond tot uitbundige voor- pret; want nadat in de late avonduren het „kronen" is afgeloopen, trekken hossende rijen van jongens en meisjes, maar ook soms oude- ren, zingende door onze straten. Axel gaat een feestweek tegemoet, die grootsch belooft te worden en die morgen zal worden voorafgegaan door het reeds meer- malen in ons blad geannonceerde festival ter gelegenheid van V.V.V.'s 12%-jarig jubileum. Maar eerst a.s. Dinsdag zal de heele stad j.in de bloemetjes worden gezet om op M.M.'s verjaardag het feestgetij tot het hoogetepunt op te voeren. Brand. Hedenmorgen omstreeks 10 uur brak brand uit in de hooiopslagplaats van den heer Duy- vetter aan het Staakje. In korten tjjd stond deze, evenals een belendend gebouw en enkele hooioppers in lichte laaie. De brandweer van Assenede, die spoedig ter plaatse was, kon de brand niet meester worden, zoodat de hulp werd ingeroepen van de Sassche brandweer. Met een aansluiting op de waterleiding wist men tenslotte met 6 stralen de gloed te bedwingen, zoodat tegen elf uur het gevaar geweken was. Behalve de oogst is tevens alle landbouwwerktuigen ver- loren gegaan. Enkele vaten benzine, die daar waren opgeslagen, heeft men nog tijdig in veiligheid kunnen brengen. Verzekering dekt de schade slechts gedeel- telijk. De oorzaak van den brand is onbekend. Dat de familie wel door het noodlot wordt achterhaald moge blijken uit het feit, dat een broer van den heer Duyvetter enkele weken geleden dbor den bliksem werd getroffen en op slag gedood. Eervol ontslag. Met ingang van 1 Sept. a.s. is eervol ont slag verleend aan mej. Joh. Lochmans alhier als kantoorhoudster der P.T.T. 'Wegens haar accuratesse en haar bereidwilligheid geduren- de haar 30jarigen dienst was zij algemeen ge- zien en geacht. -De Jubileumfeesten. iHet in verband met de a.s. regeeringsjubi- leumfeesten opgestelde officieele programma der feestelijkheden ziet er als volgt uit: Dinsdag 6 September: 8 uur, klokluiden; 9 u., uitreiken van de gemeentevlag aan de afgevaardigden van de Jeugdvereenigingen, voor het gemeentehuis, door den burgemees ter; 9.30 u., schoolfeest van alle sehoolkinde- ren uit de gemeente in de openbare school; 11 u., de inneming van Den Briel, deze gebeur- tenis vindt plaats in de St. Hubrechtstraat; 2 u., opstellen van de stoet op de weide van den heer J. C. de Kraker in de Noordstraat, daama rondgang door het dorp en het Mau- ritsfort; 68 u., concert op de Markt door de muziekvereeniging ,,Elk naar zijn krach- ten!" en de zangvereeniging Crescendo" te Hoek; 8 u., opstellen van de lichtstoet op de weide van den heer J. C. de Kraker, waaraan door iedereen kan worden deelgenomen. Wloensdag 7 September: 9 u., volksspelen op de weide van den heer J. C. de Kraker aan de Noordstraat^ ringrijden te paard, zakloopen, stoeltje 'rijden voor dames, ballen kruien; 2 u., opstellen vein de stoet op de weide van den heer J. C. de Kraker in de Noordstraat, waar- na vertrek naar de Knol en Boeregat; 8 u., concert op de Markt door de muziek- en de Ofschoon wij reeds vroeger zoowel in onder- deelen als volledig melding hebben gemaakt van de verschillende feestelijkheden die men voornemens is hier uit te voeren, ter gelegen heid van het jubileum van H. M. de Koningin, wordt er toch nog steeds gevraagd: wat er nu eigenlijk gebeuren zal. Er wordt in het bij dit nummer gevoegde Neuzenmanifest reeds een en ander van ver- teld, doch wij willen het hier nog eens samen- vatten. Feitelijk worden de feestelijkheden reeds Woensdag a.s. ingezet, ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin, en kan het hier wel anders door een concert van het plaatselijk muziekgezelschap „De vereenigde warklieden", directeur de heer A. Schirris. We hebben dezer dagen niet alleen in onze herinnering, doch ook door nalezen van het geen we in die dagen konden schrijven, een 40 jaar teruggeleefd. En dan viel het ons op, dat van alle corporaties, welke in die dagen zijn opgetreden voor het vullen van een zeer rijk feestprogramma zooveel aan de gemeente is ontvallen, en dat thans niet noemenswaard opvolgers blijkt te hebben gekregen, althans geen opvolgers die blijk hebben gegeven op een of andere wijze roeping hebben gevoeld om aan het uitvoeren van een feestprogram ma mee te werken. Van al die corporaties, die we ter gelegen heid van dat feest in het feestprogramma vermeld vinden, is nog alleen het muziek gezelschap „De vereenigde werklieden" over, en het is zeker een voorrecht, dat dit sinds- dien steeds paraat is gebleven voor het onder houden van de herdenking aan de nationale dagen en ook nog steeds actief voor het op- luisteren van onze plaatselijke feesten. Het programma van het a.s. Woensdag te geven concert hopen we nader te publiceeren Nog kunnen we melden, dat de aandacht van het bestuur van voornoemd gezelschap er op gevallen is, dat naar verluidt wel is waar in tal van straten onzer gemeente ver sieringen zullen worden aangebracht, doch dat in het feestprogramma geen enkele offi cieele stoet zal voorkomen die deze versierde straten bezoekt. In verband daarmede heeft het zich in verbinding gesteld met den bur gemeester, tevens voorzitter der feestcom- missie, om de volgende week, zoo mcgelijk Donderdagavond 7 uur, een optocht door de straten der stad' te houden. Medewerking der feestcommissie werd bereids toegezegd en de vereenigingen en corporaties die zich als- dan mochten willen aansluiten, zullen onge- twijfeld welkom zijn. Vervolgens wordt het eigenlijke jubileum feest ingeleid op Maandag 5 September. In de verschillende kerken zullen dien avond herdenkingsdiensten worden gehouden. Des avonds zal door het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" op de Markt een concert worden gegeven, gedurende hetwelk ook reidansen zullen worden uitgevoerd door een groep dames. Die reidansen zijn ingestu- deerd onder leiding van den directeur der harmonie, den heer Schirris, die dus het geheel onder zijn leiding heeft. Het concert van het muziekgezelschap zal van 8 tot 9 uur worden onderbroken door een gymnastiekuitvoering van de Chr. gymna- stiekvereeniging 6n waaraan circa 200 leden der vereeniging zullen deelnemen Te 9 uur vangt dan het tweede deel der uit- voering van het muziekgezelschap aan. Dinsdagvoormiddag komen de ongeveer 1200 leerlingen der verschillende scholen in de kom der gemeente bijeen, om daar met begeleiding van het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" en onder leiding van den heer Schirris een aantal vaderlandsche lideren te zingen. Vervolgens zal na afloop daarvan op de Markt een wedstrijid voor kinderen worden gehouden met autosteps. Dit is iets nieuws voor Terneuzen, doch kan, gezien de handig- heid waarmede vele kinderen met die auto steps weten om te gaan, kan dit zeer interes- sant worden. In den namiddag van dien dag, ongeveer aanvangende te half drie uur, zullen op het sportterrein der H.BjS. volksspelen worden gehouden. Voor het bijwonen daarvan is een entreeprijs van 10 cent bepaald. Het samenzijn op het terrein zal ongetwij- feld worden verhoogd door de opluistering van de Politie-harmonie te Gent onder leiding van den heer L. Pynnaert. Het is een for- tuintje, dat de feestcommissie de medewerking van dit flinke corps, dat onder zijn muzikan- ten verschillende eerste prijzen van het Con- servatoir te Gent telt, heeft weten te verkrij- gen. Reeds door zijn verschijning, in uniform, zal dit ongeveer 80 man sterke corps effect verwekken. Des avonds 8 uur zal dit op de Markt een concert geven met een zeer belangwekkend programma, dat we ook nader aan de lezers hopen mee te deelen. Na dezen dag volgt dan nog het waterfeest, waarover wij in een ander bericht in dit num mer bijzonderheden mededeelen, terwijl op Woensdag 14 September de feestelijkheden worden besloten met een openluchtuitvoering op het sportterrein der H.B.S. van ,,Esmoreit", welke uitvoering tevens dient tot het vieren van het 25-jarig bestajan der hoo- gere burgerschool alhier. ZONDiAG 28 AUGUSTUS 1938. Ned. Hervormde Kerk. TERNEJUZE3N. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u., Ds. Dronkers, van Kloosterzande. S-LUISKIL. 9.30 u., de heer F. H. J. Bik, af- scheid; 2.30 u., geen dienst. HiOEK. 9.30 u., Ds. E. Raams; 2.30 u., Ds. D. -Goud'zwaard, van Breskens. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. ZAAiMSLAG. 9.30 u., Ds. Korevaar; 2.30 u., Ds. Korevaar, bed. H. Doop. KLOOSTERZANDE. 10 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., leesdienst. PHHAPIFINE. 2 u., Dr. L. J. Cazemier, van Temeuzen. Gereformeerde Kerk. TBRNEDZHN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. D. Sik- kel, van Amsterdam. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. Vink. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. J. M. Mulder, van Ermelo. ZAAMBLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9,30 u., 2.30 u. en 6 u„ de heer Visser, van Rotterdam. AXEL. 9 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., Ds. Kramp, van Enkhuizen. Evangelisatiegebouw Othene. 6.30 u., de heer A. J. van Oordt, theol. stud., van Tholen. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 U., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. TERNEUZEN—RCS. Nog enkele weken en het voetbalseizoen is aangebroken. De elftallen, die de clubkleuren zullen te verdedigen hebben, zijn gekozen en het wachten is nu op het sein van den K. N. V. B. De vereenigingen gaan nu hun proeven nemen om niet direct voor teleurstellingen te staan en zoo heeft Terneuzen haar tegenstan- der van een paar jaar terug aan wie zij haar plaats in de 2e klasap moest afstaan, uitge- noodigd om thans eens 'n partijtje uit te kno- belen. ROS is dus als 2e klasser een waardige tegenpartij voor Terneuzen, dat naar haar aanhangers hopen wederom een gooi zal doen naar de bovenste plaats. De aanhouder wint en wie weet komt de belooning na dit seizoen. DE WATERLEIDINGSZAKEN VOOR HET KANTONGERECHT. In zake de onlangs door ons vermelde aan- klachten tegen eigenaars van perceelen te Terneuzen, in zake het niet voldoen aan hunne verplichting tot aansluiting van die woningen aan de waterleiding luidde de uitspraak van den kantonrechter f 6 boete subs. 6 dagen hechtenis. Ulvenhout, 25 Aug. 1938. Amico, Hij,, den Freek, staat aan de meet, om te gaan ,,starten" (zeg- gen ze teugerswoorig) over de motschappe- lqke loopbaan. De „vereischte diplo ma's" zijn deuzen zomer binnengehaald, den' Freek zou dus geren den ren aan- vangen. Of ik 'm daarom goeien raad wil geven. Want hiji zou willen gaanboeren? wil gaan schrijven. Of ie bij mij wel aan't sjuuste kantoor is Ik weet 't eigens nie! E6n dinig weet ik wfl: ik kan 'm gin adres noemen. 't Adres van 'nen schrijver... Oem. Ge mot in 't algemeen oewen worst wel bij den slager halen, da's waar; maar ge mot dieen slager toch liever maar nie om 't recept van den worst vragen! Duuzend slagers duuzend worstgehei- men! Den een z'n geheim zit in de kruien, den ander z'n geheim in de vleeschverhoudings, Neee den Freek 'nen derde z'n geheim zit in 't koken; en ze maken allemaal, mee veul geheimzinnige ge- heimen, smakelijken en kwajen worst. Ge zult zeggen, amico: „Dr£, slagers mhken gin worst meer; ze betrekken 'm uit de fa- briekem." Weet ik wel, amico! Of ge vandaag 'n auto koopt, 'n costumeke, 'n huis of 'nen worst 't is allegaar confectie van den loopenden band. De slagers stempelen en de ingenieurs in de fabrieken maken den worst. Maar die hebben 66k huilie geheimen, die worst-inge- nieurs! En op 't geheim'" komt 't &&n, veur den Freek ziede. Of ik *t 'm geven kan? 'k Wil 't probeeren. Maar 't is nie mee twee woorden of e6n formuleke goedgemokt. Want wat den Freek vraagt, is veul inge- wikkelder dan 'n confectie-geheim. Och6rm, ja ik kan er m'n eigen afmaken mee te zeggen: ,,kunsteners worden nie ge- mokt, doch geb6ren." En dan is daar gin woord leugen bij. Maar ik ben toch ook nie van zins om 'nen kleinen Freek in 't water te gooien en dan wijers maar toe te kijken of ie zwemmen gaat ofverdrinken. Sinds den Spartaanschen tijd is toch de naasten- liefde uitgevonden en twintig eeuwen gepre- dikt, al is daar nie veul van te merken...! En daar zijn veul ,,Freeken", die deuzen zomer volleerd en mee 'n feestmuts op zijn thuisgekomen. Besten Freek, Ge hebt zoo nogal iets vertrouwen in 'nen mensch, dien ge nooit gezien hebt, om mij da-d-allegaar te vragen. D.w.z. als 't oew plan is, om van alles wa'k oe zeggen gaai, 'n klein bietje te onthouwen. VertrouwenJa. 't Is daarmee 'n gek ding. Ge bent jonk. Gin ernstige kwaal, Freek, want ze wordt iederen dag 'n bietje beter. Maar ik wil zeggen: sjuust omdat ge nog zo'tien jongen kearel- bent, wil ik oe de zaken nie te zwart veurstellen 6nmdg ik z'oe ook nie te licht toonen. Vertrouwen. Oem. t Is iets schoons. Schoon van alle twee de kanten, Freek. Vertrouwen geven, vertrouwen ontvangen' 't is van goud. Ennegoud lee nie gestrooid. Ge kunt er nie zuinig ge- nogt mee zijn. Maarmok veur mrjn part daarin liever duuzend keeren 'n fout, dan dat ge de deur van oew ziel dichtklatst. Dan dat ge koud en wantrouwend lijk 'nen vrek 't leven deurgaat, oew eigen en anderen den g 1 a n s van v/kt goud nie gunnend. Maar daar is meer! Als gij de wezenlijke roeping hebt om kunsten66r van oewen stiel te worden, dan zult ge mee goud motten mdrsen. Mee 't goud van, oew alder-schoonste ge- dachten, mee 't beste van oew ziel, 66k als ge ervaren zult, dat ge „peerls veur de zwijnen strooit." Dat is triestigheid, m'nen jongen, maar daar is ednen grooten troost: hoe wijer ge de deu- ren van oew ziel opengooit en hoe meer goud ge wegstrooit, hoe meer ge te verstrooien krijgt. Want oewen arbeid is priesterlijk. Priester- lijk in den hoogsten zin, wil ik daarmee zeg gen. Want oewen stiel in de kunst is altij 'nen stiel in den dienst van God. Die nie al leen 't goud van Zijn gedachten vermorste over de weareld, maar zelfs Zijnen allerlesten druppel bloed. Zekers ik weet 't 66k wel: daar zijn teugeswoorig verschillende kunsten. Daar wordt gesproken van socialistische kunst, van volkskunst, van moderne kunst, van kunst met en zonder hoofdletter, van humoristische, da-d-is plazierige, van negerkunst, da-d-is ver- drietige kunst, van allee, daar zijn duuzend kunsten zoude zoo dlenken, maar 't is gin waar, Freek. Daar is er maar 66ne. Lijk er maar 6en Goud is. Al 't andere is klater-, kermisgoud. Daar is maar 66ne kunst en 't is die, welke de menschen dichter bij God brengt. We hebben dan ook veul seerjeuze kunste- nders n66dig! Want nooit stond de weareld zoo wfld van God af. (En nooit waren er zooveul kunst-en). iSeerjeuze kunstenders, die meer mee 't wijze hart, dan mee 't geleerd verstand wer ken. 't Hart, m'nen kearel, wit zoo onendig veul meer, dan 't verstand. Want 't hart wit alles! "t Verstand alleen datte, wat 't geleerd hee. En 66n verstand kan zoo weinig maar leeren, van 't veule wat er te weten valt. Daar is in deuze weareld zoo weinig ,,hart". Alleen maar verstand, wat den techniek brocht. En daarmee: den eeuwigen angst veur oorlog. Ik hoop nie, Freek, dat ge nou efkens denktden Dr6 sprikt allegaar over de wea reld, over de samenlevende menschen en nie over mijn belangen! Freek, den kunsten6er werkt alleen maar in't belang van zijn evennaasten. Die vraagt nie: „wat verdien ik er aan." Zijnen arbeid is weggeven. Nie ontvangen. Zijnen arbeid is priesterlijk, in den hoog sten zin tenminste! Ge hetot groote voonbeelden, Freek. Vondel, die mee zijnen geest alleen maar leven kost in de gouwen ruimten van de Hemelen, leefde en ploeterde als lommerd- baas; leefde en schiep z'n geniale verzen in n duf, duister Amsterdamsch kamerke, achter n sokkenwinkeltje. Rembrandt, 'nen anderen vorst onder de kunstene6rs, die alleen maar denken en wer ken kost in gouwen weelde van licht en sier en statie, Rembrandt failleerde, leefde wijers in graauwen zurg en ermoei. Beethoven, veur wien 't leven eenen klan- kenweelde was en die onsterfelijke muziek schreef veur alle eeuwen, Beethoven schonk dieen weelde, schreef dieen muziek mee doove ooren! Van Goch, die de kunst verstond de kleuren van z'n schilderijen te doen laaien lijk zonne- vlammen, viel van bitteren ermoei in den don- ker van krankzinnigheid. Vraag nie Freek, wat er veur oe te verdie- nen valt; als ge 't H661 wijd brengt, danr niks 0 Want 't is nooit anders gewist. Nen Guide Gezelle, altrj zal zijnen naam voortleven, hee jaren de schoenen gepoetst van zijn verge tenoversten. Deuzen priester-veugel zong zijn schoonste liekes achter de tralies. Ge hebt groote veurbeelden, Freek van illustre ermoedzaaiers, wier monumenten zijn onthuld deur weareldlijke en kerkelijke vorsten. ja groote veurbeelden hebt ge, van be- roemdste eriftoedzaaiers, die altij gaven, alti| schonken, altij, zongen, altij baden in hunnen arbeid, veur anderen, die huilie miskenden, verguisden, veroordeelden soms. Groote veur beelden vart wegschenkers van goud, goud. altij goud; erflaters van. 's wearelds njkste bezittingen nou! Vraag nie: „wat kan 'k er aan verdienen Alleen maarermoei. Want alles wordt oe afgenomen, dikkels eer en goeien naam. Want den Gezelle-veugel, hij moest zingen in 'n kooi.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2