Predikbeurten Landbouwberichten. TERNEUZEN, 24 AUGUSTUS 1938. HOEK. RECHTSZAKEN. ring te geven, dat hiervan geen sprake zal zijn. Wij zullen geen concessies doen, noch wat betreft ons territoir, noch wat betreft ons economisch leven. Maar nu gij, aldus redeneert Franco verder, van mij verschillende verzekeringen van uw belangen heeft gekregen, moet gij ook een tegendienst presteeren in den vorm van een directe toekenning van de rechten van oorlog- voerenden. Niet met alle reserves welke u daaraan wilt verbinden en waardoor zij niets beteekenen, maar op meer volledige schaal, waarop ik bovendien al lang recht heb. Zoo speculeert Franco op de gevoelens van eigenbelang van Londen en Parijs. Hij zegt niet ja, hij zegt niet neen, maar verwerpt alle principieele grondslagen van het Londensche plan, in ruil waarvoor hij zekere voordeelen aanbiedt, welke wel zeer welkom moeten zijn. Het werk van de Londensche commissie moet uit elkaar geslagen worden; Franco wil liever met ieder afzonderlijk onderhandelen. De eerste indruk is, dat zijn speculatie niet zon- der kans op succes is. De stemming in de persbeoordeelingen in Londen en Parijs is ver- deeld. Zij zeggen niet, dat Franco bezig is het plan in den grond te boren, maar wisselend van toonaard wordt betoogd, dat zijn tegen- voorstel een weigering wel nabij komt, maar dat er toch ook weer aanknoopingspunten in zijn, waardoor het de basis voor nieuwe ge- dachtenwisselingen kan verschaffen. Er zit toch wel wat in en het getuigt van goeden wil, kan men van Parijs uit hooren, waar men op het oogenblik belang er bij heeft om Lon den wat Spanje betreft maar toe te geven in de hoop daardoor meer steun voor een starre houding inzake Tsjecho-Slowakije te vinden. Werkelijk, men moet respect hebben voor de wijze, waarop Franco's madewerkers hem over de gevoelens van Parijs hebben ingelicht en de manier, waarop hij daarvan gebruik maakt Zoo kan men gerust aannemen, dat het plan tot terugtrekking der vrijwilligers voor dit najaar voorgoed van de baan is. De niet-inmengings-commissie zal bijeenkomen en wederom met haar eindelcoze beraadslagingen beginnen. Besprekingen zonder resultaat nochtans, want de Russische ambassadeur te Londen heeft reeds eenige dagen geleden laten weten, dat van nieuwe concessies wat zijn land betreft geen sprake kan zijn. Het spel kan weer beginnen. DE FRANSCHE KLUCHT. iWare het niet, dat de zaak een zoo ernsti- gen achtergrond heeft, dan zou men, schrijft de N. R. Crt., van een goedgeslaagde klucht kunnen spreken. Op Zondagavond houdt Da- ladier een groote redevoering, waarin hij tal van' maatregelen aankondigt om een verder herstel van Frankrij.k's positie te bewerkstel- ligen, op Maandagochtend loopen twee zijner ministers en nog wel van de meest bij de maatregelen betrokken departementen uit het kabinet weg. In den loop van den dag komen twee nieuwe ledien het kabinet com- pleteeren en de zaken kunnen weer voortgaan. Deize kortstondige kabinetscrisis was een voorval, dat geheel bij de figuur van Daladier past. Hij zelfs is een typische mengeling van autoritaire neigingen, gepaard met een zekere zwakte en een groote plooibaarheid. Als ge- volg van de eerste eigenschappen heeft hij verscheidene malen plotseling zeer krasse maatregelen voorgesteld. In 1933 stelde hijj salar is verlaging voor de ambtenaren voor, eenige kabinetten later gaf hij bevel op de vanwege het Stavisky-schandaal manifestee- rende menigte te schieten. Beide feiten betee- kenden een interruptie van zijn ministerieele loopbaan. In de latere kabinetten heeft hij als minister van oorlog weer een doel voor oogen, dat hij met geven en nemen en handig ma- noeuvreeren vrij aardig weet te bereiken. Zoo heeft Daladier een beetje van den sterken man, is hij een figuur, die ziet wat noodig is, maar mist en verspeeld hij anderzijds het ge- zag om zijn wil in de stroeve organisatie van het Fransche parlementarisme door te zetten. Zoo is het ook nu met Daladier als minis ter-president gegaan. Oorspronkelijk scheen hij een krachtige politick te zullen volgen en genoot hij daarom vooral bij niet-linksche partijen vertrouwen en gezag. Bij de uitvoe- ring van de door hem noodig geachte maat regelen stuitte hij echter herhaaldelijk op ver- zet, maar speciaal van Frossard en Rama dier, de nu vervangen ministers. De kwestie van de veertigurige arbeidsweek had reeds een kloof gebracht, welke door de voortdu- reiide arbeidsconflicten nog werd vergroot. Onder deze groeiende spanning heeft Dala dier Zondagavond zijn denkbeelden uiteenge- zet. Het geluid, dat men van hem kon hooren, was tnoedig. Frankrijk moet terug naar den arbeid, was zijn thema. Meer werkuren, min der staatsuitgaven, verlaging van de lasten op het bedrijfsle'ven. Een krachtig geluid der- halve, dat met uitzondering van de socialis- tische en communistische bladen overal met instemming werd begroet. De nationale noo- den waren eindelijk helder geformuleerd, zoo luidde het algemeene oordeel van een volk, dat al meer verontrust begon te geraken over de bewegingen van den franc en twijfelde aan het doonzettingsvermogen van den minister- president. Frossard en Ramadier hebben zich vergist. Zij hebben gemeend, dat deze krachttoer van Daladier hem evenzeer zijn portefeuille zou kosten als in de voorgaande gevallen en dat het dus een bij uitstek gunstige gelegenheid was den minister-president, met wien zij van meening verschilden, te laten vallen. Zij ver- gisten zich echter zoowel in Daladier als in de publieke opinie. De eerste trok zich van hun ontslag niets aan en verving hen door twee partijgenooten van wie hij meer mede- werking verwacht; de tweede staat met uit zondering van de beide linksche groepen ge- sloten achter Daladier. Het volk voelt intui- tief, dat het volgen van de huidige lijn naar den afgrond voert en het juicht Daladier toe, nu hij klaarblijkelijk vastbesloten blijft een eigen weg te gaan. Zoo komt hij parlementair verziwakt, maar in den volke gesterkt uit het duel te voorschijn en heeft hij het reeds ta- nende vertrouwen opnieuw en krachtig ge- schraagd. Daladier heeft het bolwerk van de politiek van het Volksfront en de vakvereenigingen, n.l. de veertigurige werkweek, aangevallen. Deze wordt wel niet geheel afgeschaft, maar de uitbreiding van het aantal arbeidsuren, zij het gepaard gaande met een kleine loonsver- hooging voor deze extra-uren, wenscht hij mogelijk te maken voor die bedrijven, welke daaraan behoefte hebben. Zonder twijfel zou dit een doodelijke steek in de vijfdagen-werk- week beteekenen. Maar een maatregel, welke noodig is en zonder welken Frankrijk in een faillissement zal worden gestort. iFrankrijk moet terug naar den arbeid. Het moet zijn arbeidslust en het vertrouwen herwinnen, wil het niet voor verdere moeilijk- heden geplaatst worden. De werkweek van vijf dagen heeft op tal van plaatsen het ece- nomisch leven ontwricht, gebeurtenissen als die te Marseille hadden in vele krmgen wre- vel en wantrouwen gewekt. De beperking der productie legde nog steeds een zwaren druk op de betalingsbalans, de belastingen waren tot een ondraaglijk percentage van het volks- inkomen opgevoerd en werkten belemmerend op de nationale productie. Deze keten moest door'broken worden, wilde men hieraam niet ten gronde gaan. Met instemming had het grootste deel van het Fransche volk reeds gezien, dat Daladier Zondag militairen gebruikte voor het lossen van schepen in de haven van Marseille, welke krachtige maatregel grooten indruk maakte. Zijn houding tegenover Ramadier en Frossard heeft dezen indruk bevestigd. Bijna geheel Frankrijk is verheugd over zooveel vastbera- denheid in het belang van het geheele land. Het gaat niet meer om het voor of tegen van bepaalde maatregelen, het meer of minder schaden van bepaalde klassen. Het geheele land met zijn economische leven staat op het spel en indien dit in elkaar zou storten zou men alle mooie sociale bepalingen tevens kwijt zijn. Daarom staat Daladier geen andere weg open. iHoe verheugend eenerzijds de wijze is, waar op Daladier deize crisis heeft overwonnen, anderzijds vervult het feit, dat over dergelijke besluiten een crisis uitbrak, toch met zorg. Het bewijst immers dat vele kringen in Frank rijk nog steeds niet datgene kunnen vinden, wat werkelijk noodig is om het land op een meer gezonde basis te brengen. Het bewijst ook, hoe wankel de positie van den minister- president is, die wel krachtige woorden kan spreken, maar nog slechts weinig kracht ach ter zich heeft. Frankrijk maakt de laatste maanden een evolutie door. Voor menigeen gaat deze ech ter te langzaam, rijst de vraag of men nog wel tijdig het eindstation zal hebben bereikt. Daarom heeft deze kortstondige crisis, hoe betreurenswaardig overigens de gronden van haar ontstaan zijn,« mogelijk ook een goede zijde. Zij kan een nieuwe stoot in de goede richting zijn. DE PROV. ROOTEN LEGGEN TIJDELJJK AAN IN DE WESTHAVEN. Wij vestigen de aandacht van het reizend publiek er op, dat de Provincials booten, wegens baggerwerk in de oude haven op Donderdag 26 Augustus (morgen) na vertrek van de boot om 11,40 naar Hoedenskerke zal aankomen en vertrekken aan de Westhaven. Vanaf Vrijdag a.s. vertrekken en komen de booten na des avonds 6 uur weer in de mid- denhaven. DE KOMENDE FEESTEN. Als men de ooren te luisteren legt, wordt er in verschil'lende straten en buurten onzer stad hard gewerkt aan het gereedmaken van versieringen. In de Axelschestraat is men reeds begonnen met het aanbregen van ver sieringen. Voor wat de Noordstraat betreft, waaromtrent in verband met een advertentie in ons blad een alarmeerend gerucht rondliep, zij gemeld, dat men daar nog te juister tijd de hoofden heeft bijeengestoken en thans duchtig aan het werk is om schitterender dan ooit voor den dag te komen. Naar verluidt beijveren de buurten zich om reeds tegen den jaardag van H. M. de Konin- gin in feestdos te prijken. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Enipmes, de Kraker, Nieuwediepstraat 35. Halskettinkje, P. Koch, Tholensstraat 112. Damespolshorloge, J. Oppeneer, Dekker- straat 31. Kinderportemormaie met inhoud1, W. D. Dekker, C 44, Hoek. Twee paar sierspeldjes, J. L. Muller, Burg. Geillstraat 50. Portemonnaie met inhoud, A. Scheele, Tramstraat 35. Idem, W. B. van der Velde, Emmalaan 16. Idem, C. de Fouw, Steenkamplaan 66. Wlollen kind'erpakje,. 'H. Polvliet, Noord straat 27. Kinderbadpakje met handdoek en een blauwen mantelband, bureau van politie. Heerenrijwiel, P. Moes, Roeiersgang 4. Gouden ringetje, J. Regeling, Dr. Bujjze- straat 4. Duimstok en potlood, P. de Feijter, Rust- huis. IBelastingmerk en ceintuur, A. Tollenaar, Axelschestraat 123. IBelastingmerk met naam er in, W. Bijl, Noordstraat 111. Schroevendraaier, P. de Feijter, Nieuwe- sluis P 12. Jongensoverjasje, H. van Aalst, Tholens straat 21. Idem, J. de Ridder, Wijk O 44. Idem, J. van Minnen, Tholensstraat 86. Kanarie, D. Koopman, Lange Kerkstr. 36. DEFECT AAN HET STUURGEREI. Hedenmiddag verspreidde zich alhier het gerucht, dat een stoomschip nabij Walsoorden omhooggevaren zou zijn. Bij informatie bleek ons, dat zulks niet juist was. Het bleek, dat het Letlandsche stoomschip ,,Dago" een defect aan het stuurgerei had en voorbij Walsoorden ten anker was gekomen. Aan boord van de ,,Da>gd''' wordt getracht het defect te verhelpen. De ,,Dago" is op weg naar Antwerpen met een lading hout. ERNSTI'G ONIGEVAL I1I.J ROOMEN ROOIEN. Op den Nieuwen Vlissingschen weg nabij de Keersluis te Vlissingen heeft, volgens de Vliss. Crt., Maandagmorgen omstreeks half elf een ernstig ongeval plaats gehad bij het boomen rooien, dat daar geschiedt in verband met de verbetering van dezen weg. Toen men een boom omtrok, viel deze niet, zooals gewoonlijk, langzaam neer, doch brak plotseling af. E3en firmant van de firma Goed- bloed uit Middelburg, de 36jarige A. Goed- bloed en de 68jarge arbeider R. van Veen, eveneens uit Middelburg, werden door het val- lende gevaarte getroffen. Van Veen werd hier- bij ernstig gewond. Hij liep 'n bloedende hoofd- wond op, terwijl hij naar het schijnt ook een lichte hersenschudding heeft bekomen en een zijner armen verbrijzeld werd. G. werd slechts licht gewond. Hij klaagde over pijn in den rug. Nadat dr. Huijsman uit Souburg de eerste hulp had verleend, zijn de beide slachtoffers per ziekenauto naar het ziekenhuis „Bethes- da" overgebracht. £en der slachtoffers overleden. Nader wordt gemeld, dat de heer R. van Veen Dinsdagmorgen aan de bekomen ver- wondingen is overleden. EEN ALGEMEENE ZEEUiWSCHE REISGIDS. Zal in October verschijnen. Een zestal Zeeuwsche uitgevers, w.o. ons blad, heeft zich aaneengesloten teneindb met in-gang van de eerstvolgende winterdienst- regeling (2 Oct. a.s.) een complete Zeeuw sche reisgids in een oplaag van pl.m. 30.000 exemplaren in onze provincie te doen ver schijnen. Aan zulk een werkelijk alomvat'tende Zeeuwsche reisgids bestond reeds lang be hoefte. Weliswaar verschenen er tot dusverre in onze provincie eenige gidsen, de eene iets meer gegevens bevattende dan de andere, maar op algeheele volledigheid, de geheele Provincie Zeeland omvattend, konden of wenschten zij geen aanspraak te maken. Door de samenwerking dezer zes, over de verschillende districten onzer provincie ver- spreide, uitgevers, is het thans mogelijk •geworden deze uitgave tot stand te brengen. De courantiers, die haar verzorgen, zijn voor- nemens den abonnees hunner bladen, bij wijze van premie tot bjjzonder lagen prijs in de gelegenheid te stellen, dezen algemeenen reis gids te verwerven. Op grond van het feit, dat met de verschij- ning van een uniformen, algemeenen, volledi- gen en de geheele provincie omvattenden reisgids het algemeene verkeersbelang groote- lijks gediend zal zijn, is deze uitgeversgroep er in geslaagd die volledige medewerking van den Rijksinspecteur van het verkeer in het district Zeeland te krijgen; de heer J. L. Nieuwehbuis, administratief ambtenaar der rijksverkeersinspectie te Middelburg, heeft zich bereid verklaard, de redactie van deze uitgave, die voortaan twee maal jaarlijks zal verschijnen, te verzorgen. RELGISGHE JACHTOPZIEN ER IN GEVEOHT MET NEDERLANDSCHE STROOPERS. De jachtopziener van Graaf Lippens te Knocke was een dezer dagen op dienstronde nabij het Zwin, toen hij aan de Nederland- sche grens twee stroopers bezig zag op konij- nen te schieten. Ben der stroopers schoot een konijn dood op Belgisch gebied, waarna de andere strooper het geschoten wild ging halen. Op dit moment sprong de jachtwach- ter op den strooper toe, waarbij een gervecht ontstond, terwijj de tweede strooper zijn mak- ker bijsprong. Een worsteling ontstond, waarbij de opziener het onderspit moest del- ven, waarna de stroopers d'e vlucht namen in de richting van Cadzand. De jachfcwachter hield als beiwijsstuk een pet over en de kolf van een geweer, dat gedurende de worsteling was gebroken. Een uitgebreid onderzoek wordt thans ingesteld naar de daders. (Midd. Ort.) DE NATIONALE HULDE AAN H. M. DE KONINGIN OP DEN DAM TE AMiSTERDAM. Onze provincie zal door pl.m. 400 personen vertegenwoordigd zijn. Zooals bekend, schrijft de Vlis. Crt., zullen Dinsdag 6 September a.s. duizenden uit alle deelen van ons land en ook uit onze kolonien, H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar 40-jarig regeeringsjubileum op den Dam te Amsterdam hun hulde betuigen. Natuurlijk zal ook Zeeland hierbij ver tegenwoordigd zijn. Niet minder dan pl.m. 400 personen- zullen op dien dag als afge- vaardigden van onze provincie naar de hoofd- stad optrgkken en aan het ddfild deelnemen. Behalve dat de deelnemers uit alle deelen van- onze provincie komen, zijn deze ook uit alle takken van bedrijf enz. afkomstig, ter wijl tevens versehillenden de Zeeuwsche klee- derdraeht dragen. Zij zijn als volgt over de verschillende dee len der provincie verspreid: Waloheren 116, Zuid-iBoveland 44, Zeeuwsch-Vlaanderen (W.) 32, Zeeuwsch-Vlaanderen (Oost) 163, Noord- Beveland 7, iSchouwen en Duiveland 6 en Tholen 5. lAan den kop van den feeeuwschen stoet gaat een vaandeldrager met de Zeeuwsche vlag, de vaandelwacht en de muziekvereeni- ging „Volharding" uit Zaamslag. (Hierop volgt de afdeeling landbouw enz., waiarbij o.m. verschillende landibouworganisa- ties, zooals de Z.L.M. en de C.B.T.B., zullen medemarcheeren. Daarna komen de vertegen- woordigers van de polders en waterschappen, o.m. van het waterschap uitwateringpolders Biervliet, calamiteuze Hoofdplaatpolder, waterschap uitwatering Hoofdplaat en wate ring Cadzand. Vijf Arnemuidensche visschers en vijf vis- schesvrouwen met den burgemeester van Arnemuiden vormen de afdeeling visscherij. In de groep folklore volgen dan een aantal boogschuttersvereenigingen Vervolgens worden opgesteld de vertegen- woordigers van een wel zeer groot deel van onee bevolking, n.l. van de industrie en het verkeer. Voorop gaan hier 10 personen in uniform van de stoomvaart-maatschappij .Zeeland" met embleem. Dan volgen er 5 van de Z.E.G.A.M. eveneens met een embleem, 30 van de Kon. Mij. „De Schelde", 20 van Van Mielle's Confectionery Works, 5 van de Vitrite Works met embleem, 10 van de Eerste Ned. Coop. Beetwortelsuikerfabriek met spandoek en 5 van de P.ZjEM. De Zeeuwsche groep wordt gesloten door een aantal diverse organisaties. Middelburg vaardigde hiervoor 4 personen af, de bond van ibuurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen" volgt dan met 28 personen en 12 vaandels. Goes met de Oranjevereeniging, buurtvereeni- ging en burgerwacht; Domburg: Oranjever eeniging; Biggekerke: Oranjevereeniging en tot slot nog enkele vereenigingen uit Wol- phaartsdijk, Zaamslag en Tholen. GEMEENTERAAD VAN HOEK. De gisteren gehouden vergadering werd bij ontstentenis van den burgemeester gepresi- deerd door den loco-burgemeester, den heer J. D. Haak. Alle leden waren aanwezig. Na vaststel- ling der notulen en mededeeling van inge- komen stukken, kwam aan de orde een be- schikking van Ged. Staten van Zeeland, waarbij werd vernietigd het besluit van den raad, waarbij geen medewerking werd ver leend tot het afwaterend maken en betegelen van het schoolplein der Chr. School aan den Molendijk. Deze beslissing was aanleiding tot het openen der debatt.en. De Voorzitter stelde voor, hiervan in beroep te gaan bij de Kroon. Nadat enkele leden als hun meening te ken- nen hadden gegeven, dat het huns inziens weinig doel had, in beroep te gaan, zette de Voorzitter nader het standpunt van Burg, en Weth. uiteen. Baar zijn oordeel had het ge- meentebestuur zich ten opzichte van de Chr. school reeds zeer welwillend betoond, door, in af wij king van den kostenden prijs per leerling a 8,90, aan het schoolbestuur een vergoe- ding per leerling van f 15 toe te kennen. Niet- tegenstaande dat komt nu het schoolbestuur met verschillende verzoeken om verbeteringen, die voor een deel ontstaan zijn doordat het onderhoud der school verwaarloosd is. Zoo is er ook in deze vergadering een verzoek voor verandering der inriehting, wat de gemeente, indien er op ingegaan werd, ook weer /700 zou kosten. Het voorstel van Burg, en Weth. om bij de Kroon tegen de beslissing van Ged. Staten in beroep te gaan, werd aanvaard met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Scheele, Jansen en J. A. Meertens. Met eveneens 4 tegen 3 stemmen werd be- sloten aan de Gewestelijke Landstormcom- missie toe te kennen een bijdrage van 10 uit de gemeentekas. Tegen stemden ditmaal de heeren A. Meertens, Den Hamer en De Kraker. De vergadering stond ditmaal wel in het tee'ken van vergoeding aan de scholen, want thans kwam aan de orde een verzoek van het Bestuur van de Christelijke school aan den Molendijk om, ingevolge art. 72 der L. O.-wet, gelden beschikbaar te stellen voor de verbe tering van de school-inrichting, door middel van verandering van W. C.'s, waterplaatsen en aanbrengen van plafonds. Burg, en Weth. stelden voor, gezien het feit, dat het onderhoud verwaarloosd was, de ge- vraagde medewerking niet te verleenen. In zijn toelichting stipte de Voorzitter aan, dat door dit schoolbestuur verschillende ver zoeken om verbetering zijn ingediend, die in- derdaad een verbetering inliouden. Burg, en Weth. zijn ook bereid om het noodzakelijke toe te staan, doch meenen reeds een groote welwillendheid te hebben betracht, door, in afwijking van de kosten per leerling voor het openbaar onderwijs, de vergoeding aan deze school vast te stellen op /IS per leerling. Waar bovendien, zooals in het voorstel ook vermeld is, het onderhoud is verwaarloosd, stellen zij voor, op dit verzoek eveneens af- wijzend te beschikken. De heer Jansen wees er op, dat het hier niet betrof een overbodige weelde, doch een strikt noodzakelijke voorziening, waarop de Voorzitter ten antwoord gaf, dat men op de aanbesteding geen invloed kan uitoefenen, daar de besteding tot de competentie van het schoolbestuur behoort, zulks in tegenstelling tot de openbare school, waar men op de aan besteding steeds controle heeft. De heer Den Hamer sprak er zijn verwon- dering over uit, dat de Voorzitter te kennen geeft, dat de gevraagde voorziening strikt noodzakelijk is, en toch niettemin wordt voor gesteld op het verzoek afwijzend te be schikken. Wethouder Meertens was van meening, dat er aan het vragen thans geen eind komt. Eerst zijn de kosten per leerling verhoogd tot f 15, thans is er de kwestie van het tegelpad, waar het gemeentebestuur in eerste instantie bakzeil heeft gehaald, en nu weer krijgt men een vraag om vernieuwing van de bestaande inriehting. Moet men zich nu daarbij maar steeds neerleggen, eigenlijk is het een bodem- looze put, er komt geen eind aan. En, zooals de Voorzitter gezegd heeft, er is geen con trole op de besteding der gelden. Men moet, nu er de gelijkstelling van het onderwijs is, de verschillende scholen ook gelijk behandelen, doch over de besteding dezer gelden heeft men niets te zeggen. Hij wijst er verder op, dat op deze school ongeveer 40 leerlingen gaan, ter wijl openbare scholen met een leerlingenaantal van 70 zijn opgeheven. De heer J. A. Meertens keerde zich tegen de wijze van voorstelling van den wethouder. Indien men iets in het licht stelt, dient men dit op een juiste wijze te doen. De wethouder heeft een totaal bedrag genoemd van /3500 voor bijdragen aan de verschillende scholen, terwijl dit bedrag 2000 blijkt te zijn. En dan moet men er bjj in aanmerking nemen, dat een school met een dichte bevolking met een klein gemiddeld bedrag per leerling kan toe- komen, wat bij een school met geringe be volking, die daardoor een eenigszins kwijnend bestaan lijdt, niet het geval is. De heer Scheele betoogde, dat het wellicht in het voordeel der gemeente zou zijn, indien dit bedrag werd toegestaan. Bij den bestaan- den toestand kost de bijslag op den kostenden prijs per leerling de gemeente jaarlijks 256 meer dart wanneer volgens den vastgestelden kostenden prijs vergoed zou worden. En in dien dan deze voorzieningen worden toege staan, zou men de kans hebben, dat met het gemiddeld bedrag per leerling kon worden toegekomen. De vergadering had hiernaar echter geen ooren, en met 4 tegen 3 stemmen werd ook dit voorstel van Burgemeester en Wethouders aanvaard. Tegen stemden de heeren Scheele, Jansen en J. A. Meertens. i Eenzelfde lot als het voorgaande verzoek was beschoren aan dat van het bestuur der Chr. school te de Knol, dat een bedrag van f 1000 vroeg voor vernieuwing van school- meubelen, aangezien de banken versleten waren, en zooals de heer Scheele zeide ongeschikt geworden waren ten behoeve van het onderwijs. Bij de bespreking van dit ver zoek kwam men ongemerkt terecht op het terrein der coalitie-politiek en betoogde wet houder Meertens, dat, indien Nederland niet door Rome geregeerd werd, de zusterscholen niet meer zouden bestaan. Ter wille echter van het bijzonder onderwijs gaan Anti-Revo- lutionairen en Christeltjk Historischen samen met de Roomsch-Katholieken. Hp werd voor deze uitlating door den Voorzitter tot de orde geroepen, die verzocht zich daarin niet te ver- diepen, doch zich uitsluitend tot dit verzoek en het voorstel van Burg, en Weth., om afwij zend er op te beschikken, te bepalen. Het einde was, dat ook in dit geval het voorstel van Burg, en Weth. met dezelfde stemmenverhouding, als bij het vorige voor stel, werd aanvaard. Een verzoek van de samenwerkende organi saties van onderwijzers om adhaesie te be tuigen aan een verzoek tot den Raad van Ministers, ter verlaging van de leerlingen- schaal der scholen, was ook weer een onder- werp, dat verschillende tongen losmaakte. Het voorstel van Burg, en Weth. om geen adhaesie te betuigen, met de stemmen van de heeren Scheele, A. Meertens, Den Hamer en de Kraker tegen, afgewezen. In een vlot tempo, nu de twistpunten voor bij waren, werd voorts de rest der agenda afgewerkt. Deze waren een besluit tot conversie van geldleeningen, dat met algemeene stemmen werd aanvaard, de aanbieding der rekeningen over 1937, de aanbieding der begrootingen voor 1939, een wijziging der begrooting voor 1938, en een voorstel van Burg, en Weth. tot reorganisatie van het secretariepersoneel, die alle zonder veel discussie onder's Voorzitters, met nadruk neerkomenden, hamer passeerden. De heer J. A. Meertens was de eenige, die nog lust had om tijdens de omvraag het woord te voeren. Hij verzocht inlichtingen omtrent het niet-ophalen van vuilnis bij de bewoners der Koudenpoldersche straat, die buiten de kom der gemeente wonen. De Voorzitter antwoordde, dat zulks er aan ligt, dat de betrokken bewoners niet bereid zijn, rioolbelasting te betalen. Een conferen- tie is door Burg, en Wetih. met hen belegd om tot een oplossing te komen, doch de zoo noodige medewerking is achterwege gebleven. Nu is het woord aan den rechter om uit te maken, of de gemeente er inderdaad recht op heeft rioolbelasting te vorderen. Hangen- de deze zaak, is het ophalen van vuilnis aldaar gestopt. De heer J. A. Meertens gaf in overweging, brj de goedwillenden, d.w.z. degenen die be reid zijn, rioolbelasting te betalen, de vuilnis w61 te doen ophalen, hetgeen wellicht aan leiding kan worden, dat ook de anderen zullen volgen om aan hun verplichtingen te voldoen, hetgeen overwogen zal worden. Been gebroken. Maandagavond kwam de heer C., van Bouchaute-haven in de Langestraat alhier zoodanig van de fiets te vallen, dat hij een been brak. Per taxi naar huis vervoerd, werd onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen. DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1938. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 3 u., Ds. J. Tolsma, huwelijks- inzegening. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Augustus 1938 de volgende vonnissen uitge- sproken P. T., oud 54 j., fotograaf te Kruiningen, is wegens het verkoopen en verspreiden van voor de eerbaarheid aanstootelijke foto's, met be- vestiging van het vonnis waartegen verzet, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. A. J. B., oud 33 j., koopman te Oostburg, beklaagd van bedrog, is vrpgesproken. POLITIER ECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 23 Augustus 1938. De volgende zaken werden behandeld: P. J. B., oud 53 j., schilder te Zierikzee, verdacht van poging tot diefstal gepleegd te Kloosterzande, op 20 Juli 1.1. in den winkel van zekere P. de Wagter. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Uit- spraak 1 maand gevangenisstraf. M. P. d. M., oud 28 j., schippersknecht te Philippine, verdacht van beleediging van den wachtmeesiter der Kon. Marechaussde M. J. Verhulst te Philippine op 21 Juli 1.1. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Ui'tspraak idem. P. Th. K., oud 54 j., smid te Nieuw-Namen, gemeente Clinge-, verdacht van beleediging van den hulpkommies der Invoerrechten en Accijnzen J. D. A. v. d. Velde, in den nacht van 13 op 14 Juni 1.1. te Clinge. Eisch f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. L. M. A., huisvr. van J. T., oud 42 j., zon der beroep te Biervliet, verdacht van beleedi ging van S. J. Mareels, echtg. van C. P. Babjjn te Biervliet op 10 Juli 1.1. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak f 7,50 boete of 5 dagen hechtenis. S. J. M., huisvr. van C. P. B., oud 40 j., zonder beroep te Biervliet, verdacht van be leediging van L. M. Antheunia te Biervliet op 10 Juli 1.1. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak f 7,60 boete of 5 dagen hechtenis. DE BESLAGLEGGING OP BENZINE TE DORDRECHT. De wnd. president van de rechtbank te Dor drecht, Mr. J. Bentfort van Valkenburg, heeft Dinsdagochtend uitspraak gedaan inzake de beslaglegging vanwege de Mexican Eagle op een lading benzine in de op de Merwede aan den ketting liggende tanklichters Cintrust I en HI, welke beslaglegging Zaterdagochtend in kort geding voor deze rechtbank is behan deld. Overwegende, dat in kort geding geen be slissing kan worden genomea inzake het eigendomsrecht op de benzine, welke voor 18 Maart uit de vindplaatsen van de Mexican Eagle is gewonnen; subsidiair, dat de Mexican Eagle niet vol- doende aannemelijk heeft gemaakt, dat zij eigenaresse is van die benzine; en dat in kort geding geen onderzoek kan worden ingesteld naar de door de Mexican Eagle aangevoerde schijn-onteigening; meer subsidiair, dat op grond van cognos- sementen wel voldoende aannemelijk is ge maakt, dat de Propetrol en de Petrolest als voorloopige eigenaren te beschouwen zijn; vorderdie hij onmiddellijke opheffing van het beslag en veroordeeling van eischeres, de Mexican Eagle, tot betaling van de proces- kosten ad 45 gulden. Ten aanzien van de tweede zaak, n.l. den eisch van de Algemeene Rotterdamsche Maat- schappij voor Handel en Crediet, reeder van de Cintrust I en HI, om vrijgeving van de schepen, opheffing van het beslag en ver- ■"g*5.^ang van de schade door de beslaglegging veroorzaakt, verklaarde de president eische res niet ontvankelijk en veroordeelde haar tot betaling van de proceskosten ad 30 gulden. (Het vonnis werd onmiddellijk uitvoerbaar verklaard. ARTS TE ALMELO VEROORDEELD. Een Almelosche arts is door den kanton- rechter veroordeeld, conform dten eisch van het O. M. tot een geldboete van 150, subs. 150 dagen hechtenis, omdat hij een verklaring van overlijden had afgegeven, zonder persoon- lijke lijkschouwing te hebben gedaan. Deze verklaring betrof het kindje van een woonwagenbewoner, die in gezelschap van een kameraad den dokter kennis had gegeven van het overlijden, waarop de arts, zonder zich persoonlijk te overtuigen de verklaring gaf. De kameraad had dit zoo grievend ge- acht, dat hij van het voorval aangifte bij de marechaussee deed. BRAMEN. Men schrijft uit Roermond aan de N. R Crt. De Tuinbouwvereeniging te Nunhem (L.) heeft met succes de teelt van een nieuw pro duct ter hand genomen, n.l. de veredelde Ame- rikaansche (e.a.) braambes. Men heeft van de beste specialiteiten uit het buitenland plant- materiaal weten te betrekken, na advies te hebben ingewonnen bij den heer v. d. Kroft, rijkstuinbouiwconsulent te Maastricht. Niet alleen op minderwaardigen grond, doch ook op de allerbeste tuinbouw- en akkergronden kan men thans heele hagen en perceelen bramen aantreffen. Scheuten van 56 meter ter dikte van een kinderarmpje zijn bij sommige varie- teiten geen zeldzaamheid. De planten zijn zeer rijkdragend, de vruchten groot van stuk, mooi glanzend1 zwart en fijn van smaak; bovendien zijn ze beter te bewaren en te ver- zenden dan frambozen, die ze in rijptijd op- volgen. SUIKERBIETEN. Blijkens mededeeling van het Instituut voor Syikerbie ten teelt te Bergen op Zoom bedroeg het gemiddelde wortelgewicht begin Augus tus 247 gram (vorig jaar 265), doch het ge middelde suikergehalte bedroeg 12.36 (vorig jaar 11.46).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3