Buitenland DE OPNIEUW VERHOOGDE MONOPOLIEHEFFING OP GRANEN. DE NATIONALE FEESTDAG EN DE ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. De minister van sociale zaken heeft ten aanzien van broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks, waarin ter viering van den natio- nalen feestdag op Dinsdag 6 September geen arbeid wordt verricht, het volgende vergund: 1°. door hoof den of bestuurders en door bakkersgezellen mag, in afwijking van het be- paalde in artikel 35, tweede lid, of 36, derde lid, der Anbeidswet 1919, op Maandag 5 Sep tember te 3 uur des voormiddags met den bakkersarbeid worden aangevangen, met dien verstande, dat, voor zoover betreft broodbak kerijen, voor welke een vergunning, als be- doeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend, op Maandag 5 September, te 1 uur des voormiddags, met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden aangevangen; 2°. door bakkersgezellen mag, in afwijking van het bepaalde in artikel 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919, op Maandag 5 September, gedurende ten hoogste 10 uur worden ver richt, tenzij de kennisgeving (coupon), als be- doeld in artikel 35 tweede lid, onder b, dier wet, of in artikel 1, onder c, van het Konink- lijk besluit van 21 September 1920, Staatsblad no. 745, tijdig is ingezonden aan het districts- hoofd der Arbeidsinspectie, in welk geval de werktijd ten hoogste 13 uren mag bedragen. 3°. in den nacht van Dinsdag 6 op Woens- dag 7 September mag, in afwijking van het bepaalde in artikel 35, tweede lid, of 36, derde lid, der Arbeidswet 1919, voor het stoken van ovens, vanaf 12 uur middernacht in een brood- bakkerij door ddn persoon arbeid worden ver richt. iHet hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bak- kerspatroonsbond heeft telegrafisch gepro- testeerd tegen de nieuwe verhooging der monopolieheffingen op granen, aangezien deze maatregel funest moet worden geacht voor het bakkersbedrijf. Dringend heeft het den minister verzocht de verhooging niet in rekening te brengen op de loopende voorkoopen van bloem en meel, daar deze voorkoopen reeds eenige malen door verhooging der monopolieheffing werden getroffen, waardoor de prijs der grondstoffen van het brood veel hooger is komen te liggen, dan in overeenstemming is met de heden gel- dende broodprijzen. Tevens wijst het hoofdbestuur erop, dat een oeconomisch verantwoorde inkoop-politiek voor de bakkers-ondememers, door de telkens plaats vindende wijzigingen der monopolie heffingen, onmogelijk wordt gemaakt. Men meldt uit Amsterdam, dat de voor- zitter van de graanbeurs aldaar Maanda'g- middag om twee uur het standpunt van Rot terdam heeft medegedeeld, waarvan de be- zoekers met groote instemming kennis hebben genomen. De graanafdeeling is daarna weg- gegaan. Deze geste is zeer begrijpelijk daar Amsterdam als graanmerkt niet zooveel heeft te beteekenen as Rotterdam en zich geheel aansluit bij dit hoofdcentrum. INDISOHE VORSTEN OP AUDIeNTIE BIJ DEN MINISTER VAN KOLONIEN. Dinsdagochtend heeft de minister van kolo- nien twee der Indische vorsten, die op het oogenblik ons land bezoeken, in audientie ontvangen. Er was vrij veel publieke be- langstelling op het plein, toen de auto van den sultan van Langkat arriveerde, vooraf- gegaan door de Wassenaarsche motorpolitie. De sultan was in gezelschap van zijn secre- taris. Eenige ocgeriblikken later reed de sultan van Pontianak met klein gevolg voor. De minister ontving de beide Indische vor sten afzonderlijk. Om ongeveer 12 uur be- gaven de sultans zich wederom naar hun hotels. GRAANREURZEN UIT PROTEST GESLOTEN. Het besluit der regeering om de monopolie heffingen op granen opnieuw met 50 cts. per 100 K.G. te verhoogen, welke verhoogde hef- fingen onmiddellijk zullen ingaan, heeft Maan dag in den graanhandel een storm van ver- ontwaardiging ontketend, welke er zelfs toe heeft geleid, dat zich dien morgen op de graanbeurs heftige tooneelen afspeelden en dat in het Graanhuis aan de Wijnhaven een protestvergadering is gehouden, waarbij in uiterst opgewonden stemming een felle critiek op het optreden der regeering werd geleverd. Men kan wel zeggen, schrijft „De Tele- graaf", dat de graanhandel door het regee- ringsbesluit volkomen is lamgelegd. Op de graanbeurs werden dan ook Maandagmorgen geen zaken gedaian. Demonstratief wierpen de handelaren hun bakken dicht en sloten de vakken af, waarna de importeurs, de binnen- landsche handelaren, de vertegenwoordigers van graanverwerkende industrieen en de vee- houders in zeer opgewonden stemming de beurs verlieten, om zich in optocht naar het Graanhuis aan de Wijnhaven te begeven. In de tot alle hoeken gevulde groote zaal hebben de graanhandelaren met hun besturen overleg gepleegd omtrent hetgeen den graan handel thans te doen staat. De atmosfeer op deze vergadering was zeer geladen en slechts met de grootste moeite slaagden de besturen er in, de verontwaardigde handelaren wat te kalmeeren. Men kwam overeen, de graan beurs gedurende drie dagen niet te bezoeken, waardoor de graanhandel in dien tijd practisch zal stilstaan. Uit de gehouden betoogen bleek, dat de graanhandel de nieuwe verhooging der hef- fingen gevoelt als een klap in het gezicht, en dat hij er een bewijs in ziet van het feit, dat de regeering niet in het minst rekening wenscht te houden met de dringende vertoo- gen en uiteenzettingen van de zijde van den graanhandel, waarin werd verklaard, dat de geheele Nederlandsche graanhandel voor den algeheelen ondergang staat. -Slechts met moeite wisten de besturen de handelaren er van te overtuigen, dat het pro test van den graanhandel waardig dient te blijven. Er werd ook gesproken over een even- tueele sluiting van de termijnbeurs. Voorts werd aangedrongen op het zenden van nieuwe- protesttelegrammen aan de regeering en van een telegram aan minister Colijn, waarin nog- maals wordt geadviseerd de monopolieheffin gen te verlagen en den toeslag aan den boer te herstellen. Uit de debatten bleek wel, dat de graanhandelaren de wanhoop nabij zijn. Zij zijn er van overtuigd dat de politiek der regee ring, om de landbouwers door middel van een stelsel van monopolieheffingen te steunen, funeste gevolgen zal hebben, welke gevolgen zich thans reeds voor den graanhandel heb ben gemanifesteerd en wel in zulk een mate, dat deze handel vrijwel is lamgelegd. Namens de door de regeeringsmaatregelen voor den graan- en zaadhandel gedupeerde handelaren is Maandag het volgende telegram aan den minister van Economische Zaken gezonden: Groot aantal leden van het Comite van Graanhandelaren, Bond van Nederlandsche Graan- en Zaadimporteurs, Vereeniging van tusschenpersonen in den graanhandel, ,,Vera- ga", agenten van buitenlandsche huizen, Al- gemeene Nederlandsche Molenaarsbond en andere organisaties uit den graanhandel, in spontane vergadering te Rotterdam bijeen, nemen met verontwaardiging kennis van nieuwe verhooging monopolieheffing op graan en aanverwante artikelen. Rechten thans hooger dan ooit het 'geval is geweest, hoewel wereldgraanprijzen thans aanmerkelijk hooger dan vroeger bij lagere monopolierechten, con- stateeren dat wederom adviezen van den handel zijn ter zijde ge-legd, achten deze wijze van steun aan graanverbouwers, gezien ge- ringe resultaten van verhoogingen op 4 April en 1 Augustus j.l., niet verantwoord en wij- zen nogmaals op belangen van handel, vee- houderij en graanverwerkende industrie, ver- largen met grooten nadruk intrekking tfan laatste verhooging der rechten en dringen voorts aan op herziening regeeringsbeleid, met name op verlaging der rechten en herstel van toeslagen aan den boer. Onrust en ver ontwaardiging in breede kringen van den han del en daarbij betrokken bedrijfstakken nemen steeds toe, aangezien handel volkomen wordt ontwricht en onherstelbare verliezen worden geleden. Ter vergadering aanwezigen hebben uit protest tegen gevoerd regeeringsbeleid en ter- zijdelegging adviezen handel unaniem beslo- ten de graanbeurs gedurende drie dagen niet te bezoeken". SCHAARSOHTE AAN CEMENT IN DUITSCHLAND. Tengevolge van het toenemende gebruik van cement voor de fortificaties wordt dit materiaal, naar Havas meldt, schaarsch, wat den huizenbouw vertraagt. Aan eenige bouw- ondernemingen is verzocht haar zetel naar het Rijnland over te brengen. De aan den gang zijnde werkzaamheden zullen nog vele jaren duren, ook al zullen de meest noodzakelijk ge- achte verdedigingswerken v66r den winter zijn voltooid. DE AANHOUDING VAN BARON ROTHSCHILD. Volgens de Daily Herald zouden de Duit- schers een losgeld van 120.000 pond sterling voor baron Louis Rothschild, die te Weenen gevangen wordt gehouden, van de hand heb ben gewezen. Volgens het blad zou het den Duitschers er om te doen zijn in het bezit te komen van de fabrieken van Wittkowitz, een belangrijk industrieel concern in Tsjecho- slowakije, waarvan de Oostenrijksche Roth schild 51 pet. der aandeelen bezit. De andere 49 pet. van de aandeelen zijn in handen van de Tsjechische bank Zivno, welke ze heeft over- genomen van de Oostenrijksche familie Butt- man. De prij.s zou indertijd 6 millioen pond hebben bedragen. De Rothschilds hadden vroe ger reeds beloofd, dat zij hun aandeelen, als zij tot verkoop overgingen, zouden afstaan aan een Tsjechische combinatie. HORTHY TE KIEL. De Hongaarsche admiraai Horthy is Maan- dagochtend te Kiel aangekomen. Op het station waren ter ontvangst aanwezig Hitler en bijna alle ministers, alsmede andere auto- riteiten. Voor het station stond een ontzag- lijke menigte samengepakt, welke de staats- lieden op hun tocht naar het jacht ,,Nixe" luide toejuichte. In de haven van Kiel ligt bijna de geheele Duitsche vloot voor anker. Aan boord van de ,,Nixe" zullen Horthy en Hitler de parade van de vloot afnemen. HET ANTWOORD VAN FRANCO. Te Londen acht men het gelijk staan met een weigering. Reuter meldt uit London-: De algemeene indruk in leidende kringen is pessimistisch. Men legt er den nadruk op, dat het antwoord van Franco gelijk staat met een weigering, welke algeheele her ziening van het plan noodig zou maken. HET HEILIG BLOEDSPEL TE BRUGGE. Zaterdagavond is op de groote markt te Brugge Het Heilig Bloedspel voor de eerste maal vertoond. Al reeds lang had de stad voorbereidingen getroffen, was druk en vol beweging voor dit indrukwekkend en grootsch opgezet geheel, waaraan 2000 Bruggenaren hun medewerking verleenden. In dit spel heeft de schrijver, pater Boon, dc historie van Brugge, de saamhoorigheid der kunsben in verband met de liefde van het volk voor het heilige bloed tot uitdrukking willen brengen. Van de Velde heeft de regie van dit mas- sale stuk op zich genomen en het is geen lichte taak geweest met zoovele ongedisciplineerde leeken een harmonisch resultaat te bereiken. IIERDERLIJK SCHRIJVEN VAN DEN BISSOHOP VAN BERLIJN. In alle Roomsch-Katholieke kerken te Ber- lijn is Zondagochtend een herderlijk schrijven van den bisschop van Berlijn, mrg. Von Prey- sing, voorgelezen. In dezen brief, geschreven in verband met den komenden Duitschen Katholieken Jeugddag op 4 September a.s., spoort de bisschop de Katholieke jeugd, zin- spelend op aanvallen van zekere nationaal- socialistische kringen, aan, trouw te blijven aan haar geloof en in grooten getale den vierden September de kerkdiensten bij te wonen. Ook de ouders worden aangespoord met velen aan deze diensten deel te nemen en hun kinderen op te voeden in het geloof, over- eenkomstig het woord van den apostel: „Alles komt van God, alles bestaat door en voor Hem". EEN KANAAL VAN HET LA DOGA-MEF.R NAAR DE FINSCHE GOLF? De Scandinavische correspondent der N. R. Crt. meldt: iBlijkbaar in verband met de militarisatie van Leningrad en omstreken hebben de Rus- sische autoriteiten sedert kort, in strijd met de bepalingen van het vredesverdrag van Dor- pat, het Finsehe transito-verkeer over de Ne- wa tusschen het Ladoga-meer en de Finsehe Golf volkomen onmogelijk gemaakt. Men wil- de aanvankelijk nog aannemen, dat deze maatregelen van tijdelijken aard waren, maar uit verscheidene omstandigheden valt af te leiden, dat dit niet het geval is. De schepen, die in de Finsehe Golf lagen te wachten tot de doorvaart weer toegestaan zou worden, zijn thans naar elders gedirigeerd; de lading, bestemd voor havens aan het -Ladoga-meer, wordt thans per trein derwaarts vervoerd. Het sluiten van den waterweg tusschen Finsehe Golf en Ladoge-meer wordt voor een groot deel van Oostelij-k Finland' een ernstig economiseh nadeel geacht en men noemt het een levenskwestie voor dit gebied, voor den handelsstand en voor de industrie vooral, dat er ten spoedigste andere goedkoope verkeers- mogelijkheden worden geschapen. Namens alle betrokkenen zal een comite trachten de regeering ervan te overtuigen, dat het nood zakelijk is, de al jaren geleden gemaakte plannen- voor een kanaal door de landengte van Karelie onmiddellijk te gaan uitvoeren, en tevens een spoorlijn van Sortevala naar Laskela aan te leggen. Het nieuwe kanaal zou evena-ls andere kanalen in Finland niet ever den vollen afstand gegraven behoeven te worden, rnaar feitelijk bestaan uit een reeks van afwisselend kanalen en meren. ONTEVREDEN CHINEEZEN TE SINGAPORE. Naar de Times meldt, heerscht er een ge- spannen atmosfeer te Singapore als gevolg van de ver-banning van eenige leden van een anti-Japansche Chineesche organisatie. Hon- derden Chineesche winkels zijn bijwijze van protest gesloten en de riksja-koelies staken. De regeering heeft een ernstige waarschu- wing gericht aan .buitenlandsche Chinee-zen, die in naam van patriottisme aansporen tot daden van geweld" en dreigt met nog meer arrestaties. DALADIER'S PLANNEN. Havas meldt uit Parijs: In de komlende week zal de ministerraad niet alleen de besehikkingen hebben te bestu- deeren betreffiende de algemeene voorwaar- den van den arbeid en in het bijzonder de aan- passing van de 40urige werkweek, gelijk deze zullen zijn opgesteld door Daladier en zijn nieuwe collega's De Monzie en Pomaret, doch ook de maatregelen van financieel herstel en tot het scheppen van evenwicht op de begroo- ting, welke Daladier met Marchandeau, den minister van financien, bestudeert. De minis ters zullen de vraag hebben op te lossen, of de wijzigingen van de bestaande wetgeving, welke onder de oogen worden gezien, moeten worden uitgevoerd door middel van decreten of langs legislatieven weg, waarvoor een -bui- tengewone bijeenkomst van het parlement noodzakelijk zou zijn. Het voordeel van een procedure door decre ten, waartoe, zegt men, in alle wettigheid kan worden overgegaan, is, naar men op- merkt, het snel werkende karakter. De par- lementaire procedure, die noodzakelijkerwijs met een stemming moet worden bes-loten, geeft echter aan de te nemen maatregelen een- grooter gezag en zou het voordeel leveren van oph-eldering van den politieken toestand, als daaraan behoefte zou bestaan. Onder de voorstanders van de laatste methode merkt men op, dat het heengaan- van twee ministers op grond van de aanpassing van de 40-urige werkweek zou kunnen doen gelooven, in het bijzonder in het buitenland, dat de politieke toestand verward is, hoewel de zeer snelle oplossing van de crisis het tegendeel bewijst. Op een program, waarin de ftnancieele maat regelen gegroepeerd zjjn en waardoor ze in een algemeen ontwerp van nationaal herstel zouden kunnen worden voorgelegd, zouden de parijten hun verantwoordelijkheid moeten nemen. In een dergelijk debat, w-aar de toe- komst des lands bij betrokken is, zal de regee ring verzekerd -zijn van een sterke meerder- heid, zelfs ind-ien socialisten en communisten inochten volharden in hun huidige oppositie tegen de aangekondigde maatregelen nopens de 40-urige werkweek. Het is weinig waarschijnlijk, dat men voor den eerstk-omenden ministerraad zal weten of Daladier zijn maatregeljen wil realiseeren door decreten of bij votum van het parlement. STAKERS TE MARSEILLE AANVAARDEN DECREET DER REGEERING NIET. Het secretariaat van den bond van haven- arbeid-ers heeft medegedeeld, dat de bond het decreet van de regeering inzake de rege-ling van de staking in de haven van Marseille niet heeft aanvaard. De afgevaardigden handhaven hun eischen: onmiddellijk terugtrekken van de troepen, toe- passen van de geldende collectieve overeen- komst tot den vastgestelden termijn, voortzet- ten van de besprekingen over het vaststellen van- een nieuwe loonschaal aangepast aan het huidige le-venspeil en in overeenstemming met de loonen in andere groote havens. >Efen van de oorzaken der moeilijkheden te Marseille is volgens Router gelegen in de he- terogene samenstelling der stakende groep. De meerderheid der stakers zijn geen Fran- schen. Van de 7000 man, die op de verzeke- ringslijsten voor komen zijn er 2500 buiten- 1-anders, 1500 afkomstig uit de Fransche kolo- nien en 1500 sedert kort genaturaliseerde vreemdelingen. Bij meetings moeten steeds ettelijke verschi-llende talen -en dialecten wor den gesproken, wat tot eindelooze misverstan- den aanleiding geeft. EEN NOTA VAN DE VER. STATEN AAN MEXICO. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington heeft een nota gezonden aan de Mexicaansche ambassade, in antwoord op de nota, welke president Cardenas aan de regeering van de Vereenigde Staten heeft doen overhandigen inzake de onteigening van de landbouwterreinen, welke hebben toebehoord aan Amerikaansche onderdanen. In officieele kringen te Washington -bewaart men een streng stilzwijgen over den inhoud van deze nota. Deze mag eerst gepubliceerd worden, wanneer -zij door de Mexicaansche regeering zal zijn ontvangen. GEHEJME ZENDER. De politie wordt op het oogenblik bezig- gehouden door de acti-viteit van een geheimen zender, welke het Hitler-regime vijandig ge- zind is. Eenmaal per week, in den nacht van Zond-ag op Maandag, zendt het station op een golflengte van 23 tot 27 meter berichten uit. De uitzending begint met ,,Hier de vrijheids- zender Dantzig". Of de zender zich bevindt aan boord van een schip dan wel op Poolsch grondgebied b{j de grens van Dantzig, is nog niet uitgemaakt. DALADIER BLIJFT ONVERSTOORBAAR. De 40-urenweek. Daladier heeft de benoeming van De Mon zie en Pomaret in de plaats van de plotseling afgetreden ministers Frossard en Ramadier ter goedkeuring voorgelegd aan den president der republiek, Lebrun, welke goedkeuring natuurlijk is gevolgd. In politieke kringen doet men in verband met de benoeming der beide nieuwe ministers opmerken, dat de crisis, welke ontstaan was door het aftreden van Frossard en Ramadier, opgelost is door een kabinetshervorming, welke geenerlei wijziging ten gevolge heeft van de politieke samenstelling van het kabi- net, aangezien de nieuwe ministers tot dezelf- de partij behooren als de afgetredenen, n.l. de republikeinsche socialistische unie. De nieuwe minister van arbeid, Pomaret, heeft tijdens een tusschenlanding van zijn vliegtuig te Rome in een telefonisch gesprek medegedeeld, dat hij zijn benoeming aanvaard- de. Hij werd Dinsdag op Le Bourget ver- wacht. De Monzie, die zich in de provincie bevindt, zou heden te Parijs zijn; vandaag of morgen komt de kabinetsraad bijeen. De ministerraad zal over een week vergaderen. Bij het verlaten van het ministerie van oor- log heeft Daladier bevestigd, dat Frossard en Ramadier inderdaad waren afgetreden wegens de passage in zijn radiorede, welke betrekking had op een nieuwe regeling van de 40-urige werkweek. -Hij bracht hulde aan de loyale liouc-ing van zijn twee medewerkers, die slechts gebruik hebben gemaakt van hun recht, een persoonlijke meening omtrent dit vraagktuk te hebben. Daladier zelf blijft van oordeel, dat het land zich slechts kan redden, indien het normaal vterkt. Frankrijk is thans het eenige land in Europa, dat de werkweek van 40 uur toepast. De premier is geen tegenstander van 't begin- sel der 40 uren en er is geenszins sprake van, dat deze of andere sociale wetten afgeschaft zullen worden. De fabrieken moeten echter normaal kunnen werken om den economischen toestand te herstellen en aan de behoeften der na'tionae verdediging te kunnen voldoen dus er wordt t-och iets aan de 40-uren week ,,gewijzigd." DE BEZUINIGINGSWOEDE IN JAPAN. Naar Reuter uit Tokio vemeemt, overwe- gen de Japamsche autoriteiten nieuwe bezuini- gingsmaatregelen, waartoe o.a. behooren een verk-orting van de hemden met 8 a 10 c.M., inkortin-g van mouwen van kimono's, hemden, ov-erjassen, ver-bod van plooien in de kleeding. Reeds eerder zijn mode-shows verboden. om- dat zij- leiden tot onnoodige aan-koopen. Daar- door zijn ongeveer 1000 mannequins op straat komien te staan. Van de thans voorgesteide maatregelen verwacht men een belangrijke besparing van materiaal en dus ook van grondstoffen. Particuliere auto-eigenaars, die thans reeds -beperkt zijn in hun be-nzinegebruik, zullen eerlang heelemaal niet meer mogen rijden ter besparing van brandstof. Te Tokio zijn aan 17.0-00 politie-agenten en 2600 brandweerlieden linnen schoenen ver- strekt. De witt-e handschoenen oij de politie zijn afgeschaft behalve voor keizeriijke stce- ten en staatsie-igebeurteniss-en. Het iruvoerrecht op leege flesschen is afge schaft, voor zoover die fleeschen in Japan gemaakt zijn en na ge-vulden uitvoer leeg wor den teruggezo-nden. Het invoerreoht bedroeg 100 pet. Men schat, dat er in China 20 mil lioen leege Japansche flesschen liggen, welke 700.000 yen gevergd hebben aan invoer van grondstof voor de glasindustrie. Terugkeer van een deel der leege flesschen moet cen bespa ring geven op den invoer van grondstoffen. De keizer heeft ten palei-ze ten voorbeeld van de natie nieuwe bezuinigingen ingevoerd. Ondanks de warmte is de inrichting voor luoht-koeling buiten gebruik gesteld en wor den ook de fans niet meer gebruikt. De kei zer gebruikt goedkoope, inheemsche potlooden en sen vulpen, zooals de Japansche scholieren plegen te gebruiken. Bij officieele gelegen- heden draagt de keizer een klein-tenue raili- taire uniform, anders een goedkoop pak van buitenlandsche snit, doch van Japansche stof. De overh-eid houdt een ireherp toezicht op de maatregelen tegen prijsopdrijving en de commissie voor de prijspolitiek van het mi nisterie van financien heeft al menige prijs- verlaging gelast, laatstelij-k nog van steen- kool en ijs, beide met 10 pet. Voorts zijn maximumprijzen vastgesteld voor de stoffen voor zomerkleeren. De groote Japansche brouwerijen hebben besloten de verhooging van 1 yen per fleschje bier, waartoe zij o-nl-angs gemachtigd zijn, niet toe te passen, doch zij zullen geen korting meer toekennen aan de grossiers, in de ver wachtin-g, dat dezen ook de korting aan we- derverkoopers zullen intrekken. De meeste bezuinigingen, welke de overheid heeft opgelegd, zijn zonder morren aanvaard, doch er heerschte groote verontwaardiging toen bekend werd, dat het ministerie van han del' en nijverheid overwoog de inrichtingen voor luchtkoeling (air-conditioning) te ver- -bieden. Het ministerie merkte op, dat het on- behoorlijk was, dat de menschen thuis derge- lijke gemakken genoten, terwijl de soldaten moesten vechten in een brandende zon. De schouwburgen en restaurants hebben daarop geantwoord, dat zij ten voile de ontberingen welke de troepen zich moesten laten welge- valle-n, waardeerden, maar dat de luchtver- versching om gezondheidsredenen noodzakelijk was. Dit standpunt werd door de politie ge- deeld en het ministerie zag ten slotte van zijn plan af. Aan het bovenstaande kan nog een bericht van Domei worden toegevoegd, dat het ge bruik van goud voor industrieele doeleinden streng verboden is. Een uitzondering wordt gemaakt voor tandartsen en fabrikanten van medaill-es (onderscheidingen). Men hoopt hier- door .voor een waarde van 30 millioen yen aan goud te besparen. KRAOHTDADIG CHRISTENDOM. Te Melbourne heeft een vrouw zich voor den rechter moeten verantwoorden, verdacht van het gooien van steenen naar tennissers. Een twaalftal mannen en vrouwen was aan het tennissen in een openbaar tennispark, toen de vrouw tegen een vriendin opmerkte, dat het onz-edelijk was om op Zondag te tennissen. Zij had daarop met steenen naar de tennissers gegooid. Ook zou zij in haar tuin, welke aan het tennispark grenst, een vuurtje hebben gestookt om zoo de tennisspelers van de baan te verwijderen en gedreigd hebben den tuin- slang op de spelers te richten. Hoewel de vrouw alles ontkende, heeft de rechter haar beboet met drie pond sterling wegens het uiten van beleedigingen en twee pond wegens het werpen van steenen. EEN ZONDERLING GEVAL. Van Tsjecho-iSlowaaksche zijde te Praag meldt men: Zaterdag half twaalf werd de functionaris der Sudetenduitsche parijt Hugo Kraus te Kostany bij Tepliz Sanef aangevallen door drie individuen wier id-entiteit hij niet kon opgeven. Na met een hard voorwerp getroffen te zijn, kreeg Kraus nog een messteek in den rechterarm. Toen de aanvallers zich verwij- derd hadden heeft Kraus, inplaats van hulp te vragen bij omwonenden, zich eerst naar den plaatselijken leider der Sudetenduitsche partij begeven. Pas daarna heeft hij bij de politie een klacht ingediend. Een door de politie en een geneesheer ingesteld onder- zoek hebben uitgewezen, dat zich geen spo- ren van messteken bevinden in de kleeren van Kraus, althans niet daar wij zij zouden moe ten zijn. DE PAUS WAARSCHUYVT TEGEN OVERDREVEN NATIONALISME. Naar Havas uit Castel Gandolfo meldt, heeft de Paus Zondagochtend een bezoek ge- bracht aan de ceminaristen, die hun zomer- verblijf hebben betrokken op het college van de propaganda fide" dat in de buurt van de pauselijke resi-dentie is gelegen. In een toespraak tot de seminaristen heeft de paus verklaard zich tegelijkertijd te rich- ten tot alle seminaristen op de wereld, d.w.z. tot de missionarissen, afkomstig uit Rome en gevormd te Rome, de missionarissen van het Roomsch-Kalholieke geloof. In het verdere beloop van zijn toespraak waarschuwde de Paus zijn hoorders voor een overdreven nationalisme. „iEr is plaats voor een rcchtvaardig en gematigd nationalisme, verbonden met alle deugden, maar wacht u voor overdreven nationalisme als voor een werkelijken vloek. On-gelukkigerwijze komt het ons voor, dat de feiten ons gelrjk geven, wanneer wij zeg gen werkelijken vloek, want het is de oorzaak van de voortd-urenide verdeeldheid en voor oorlog is weinig noodig". Na zijn bezoek aan de seminaristen, dat twintig minuten duurde en het eerste van dezen aard is sinds de Paus op Castel Gan dolfo verblijf houdt, keerde hij naar zijn resi- dentie terug. Volgen-s Havas wijst men er te Castel Gandolfo op, dat de Paus eens te meer zijn genegenheid en belangstelling heeft willen be- toonen voor het college van propaganda fide, van waar missionarissen naar alle deelen der wereld worden uitgezonden. Men doet voorts uitkomen, dat de woorden van den Paus getuigen van de zeer bijzondere zorg, die hij heeft wegens 't rassenvraagstuk. DE RASSENLEER. V ragenlgsten aan families met Joodsohe (connecties. Be Times meldt uit Rome d.d 20 Augustus: Heden zijn vragenlijsten toegezonden aan alle families in Italie, die op een of andere wijze connecties hebben of onderhouden met Joden. De vragenlijst is een zeer ingewikkeld document, dat geen uitvluchten toelaat. Hier- door zal worden vastgesteld hoe de' toestand van de Joden in Italie was te middernacht van 22 Augustus. Deze telling, welke reeds werd aangekondigd in de Informazione Diplo- matica van 5 Augustus, wordt noodig geacht omdat vorige tellingen misleidend waren. Sommige Joden gaven n.l. op, dat zij geen religie hadden. Thans wend de term „Jood" echter gerekend niet het geloof maar het ras te betreffen. De Joodsche leden van de fas- cistische partij moeten opgeven wanneer zij lid werden en wat zij tijdens den wereldoorlog hebben gedaan. De anti-semietische perscampagne duurt onverminderd voort. De kranten vermelden alle anti-Jood-sche maatregelen in het buiten land nauwkeurig, om den Italianen duidelijk te maken, dat Italie niet het eenige land is dat het noodig acht de bedrijvigheid van de Joden onder controle te stellen. FRANCO'S ANTWOORD. Meer dan een maand heeft, schrijft de N. R. Crt., het bewind van generaal Franco noo dig gehad om een antwoord op te stellen op de overgelegde voorstellen met betrekking tot de terugtrekking der vrijwilligers. Maar men heeft dezen tijd niet ongebruikt voorbij laten gaan. Franco's antwoord is, van vak- technisch oegpunt bezien, een meesterstuk. Het is dermate ingewikkeld en zoo fijn ge- nuanceerd, dat zelfs een ervaren diplomaat als Hodgson, de Britsche agent te Burgos, geen kans zag om er een samenvatting van te maken. Halifax' aandringen was noodig, voordat hij noodgedwongen een en ander op papier zette en na ontvangst van den vol- ledigen tekst heeft men te Londen moeten toegeven, dat Hodgson gelijk had. Franco wilde niet ,,ja" en kon niet „neen" zeggen. Hij wilde het Engelsche ontwerp niet aanvaarden, maar tegelijkertijd moest voor- komen worden, dat Londen zich beleedigd zou voelen. Daarom maakt hij reserves, stelt hij nieuwe voorwaarden, maar doet tegelijk belof- ten, welke Londen en Parijs wel na aan het hart moeten liggen. Op deze wijze worden de beide hoofdsteden niet afgestooten, gaan zij opnieuw overleggen en schept Franco een kans betere voorwaarden te bedingen met be trekking tot de verkrijging van de door hem gewenschte rechten van oorlogvoerenden. Zijn antwoord kreeg daarom niet het uiterlijke k-arakter van een weigering, maar dat van een nieuw aanbod. Al is dan dit aanbod wei nig anders dan een vermomde weigering. Generaal Franco is er -zich van bewust, dat de Spanjaarden zelf voor het oogenblik geen bijzonder groot belang hebben bij de terug trekking der vrijwilligers. Honderdduizend strijders, als het er al zooveel zijij, in Spanje meer of minder maken voor het lijden van dit land weinig uit. Hun afwezigheid zal de kan- sen op een vrede, althans een vrede in Fran co's geest, niet grooter maken en zal er ten hoogste toe bijdragen Franco's strijdmacht naar verhouding tot die van zijn tegenpartij te verzwakken. De terugtrekking der vrijwilligers is daar om in de eerste plaats een Engelsch en Fransch belang, omdat die landen hopen, dat de vermindering van het aantal aanwezige buitenlanders zal leiden tot eenzelfde vermin dering van hun politieken invloed en mitsdien betere kansen zal scheppen voor een invloed van andere landen. Daarenboven is het Fran co evenmin ontgaan, dat verschillende ijverige politici een wapenstilstand noodzakelijk ach ten om de telling der vrijwilligers tot stand te brengen. De al te ijverigen onder hen wis ten al te voorspellen, dat indien er eenmaal wapenstilstand zou zijn, de wapens daarna niet meer opgenomen zouden worden. Het zou een unieke gelegenheid zijn om tusschen beide partijen te bemiddelen en een gemengde re geering samen te stellen uit gematigde ele- menten. Maar ook daaraan voelt Franco geen behoefte. Hij wil alleen over Spanje heer- schen en voelt er niets voor de macht gedeel- telijk uit handen te geven, te meer omdat van zijn zijde nog geen overmatige invloed van de buitenlandsche vrienden wordt ge- vreesd. 6 Geleid door deze overwegingen heeft Franco zijn antwoord opgesteld, dat direct tot Engeland en Frankrijk spreekt. Het is alsof hij zeggen wil: Gij hebt zekere belangen in en bij Spanje, welnu laat ons daarover op voet van gelijkheid onderhandelen. Zijn reser ves en voorwaarden bij, het Londensche plan zijn in wezen een geheel nieuw voorstel en beteekenen de verwerping van het oude in plaats van kleine wijzigingen. Gij hebt, aldus Franco, belang bij het terug trekken der vrijwilligers. Welnu, laten wij er tien duizend aan beide kanten terugtrekken. Het tellen, dat voor de evenredige terugtrek king noodig zou zijn, is maar moeilijk en lang- durig (en gevaarlijk voor m(j, maar dat wordt er niet bij gezegd) en al die soesah kunnen wij vermijden. Met tienduizend ben ik zeer royaal; in November jl. stelde ik maar drie- duizend voor. Voorts hebt gij belang bij een vrije en_on- gevaarlijke scheepvaart. Welnu, wij maken twee havens, in ieder deel van linksch-Spanje ddn, waar gij rustig uw levensmiddelen kunt lossen, zij het met garanties. Hebt gij ooit, aldus voegt Franco er aan toe, een regeering gezien, welke in oorlogstijd zoo royaal en menschlievend optreedt? Gij zijt bang, dat wij bijzondere concessies zullen doen aan onze buitenlandsche vrienden, die ons in tegenstelling tot u zelf, zoo goed helpen. Welnu, wij zijn bereid u de verzeke-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2