ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Veertig jaren rijk overzee. LICHTZINNIGE JEUGD No. 9802 WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1938 78e Jaargang Feuilleton Binnenland Belangwekkende ontwikkeling. - Verstandige open-deur-politiek. HET PRINSELIJK ECHTPAAR OP SOESTDIJK TERUG. VERLAGING VAN CONSENTGELDEN. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitibetaling. Ultgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. AJDVEBXENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KL.EINE ADVEBTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitibetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvcrtentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst den dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSOHUNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Een formeele kwestie. Sedert 1902 kennen' wij voor de wet geen kolonien meer. Sprak men vroeger van het grondigebied1 in Europa en de kolonien in Oost en West, tegenwoordig heet het Konin'krijk der -Nederlanden. Natuurlijk is deze ken- schetsing formeel, maar het neemt met weg, dat er toch iets is veranderd in de geestes- gesteldheid van de Nederlandsche bewindvoer- ders ten opzichte van de beide Endieen. Een dergelijike formeele kwestie duidt er op, dat de kolonien niet langer gezien worden als de ondergeschikte gebieden, maar erkend wor den als te zijn gelijkwaardig met het moeder- land, althans vrijwel. Men kan dit zien als een symptoom van de ethische politick, die omstreeks de eeuwwis- seiing in Europa veld begon te winnen, maar eerst veel later kon worden overwogen in Indie, omdat dit land er eenivoudig niet rijp voor was. Men denkt in dit verband aan het befaamde Gids-artikel van Van Deventer: Elen eereschuld, dat beoogd'e alle aan Indie onittrokken kapitaal terug te geven. Terecht merkt Prof. Brugmans in zijn ,,Geschiedenis van Nederland onder Koningin Wilhelmina''' op, dat de inlander van dit gebaar niets zou begrijpen en wenschen zou garni koest'eren, waaraan het Nederlandsche Volk nimmer zou kunnen voldoen. Twee mannen. Wanneer wij het koloniale rijk, zooals het thans is, in oogenschouw nemen, moeten wij deniken aan twee mannen, die belangrijk werk bij deize consolidatie hebben gedaan. Dat zijn Van 'Heutstz en Snouck Hurgonje. Valt bij den eerste het accent op zijn vooral militaire gaven, de tweede was meer een geestelijke figuur. Wiji kunnen in dit korte bestek on- mogelijk de geheele loopbaan van Van Heutsz volgen. Vast staiat, dat hij in den kortst mogelijken tijd alle aporten Van de militaire ladder beklommen heeft van volontair bij het Kampensche instructietoataljon tot Gouver- neur-Generaal van Ned.-Indie. Voor z\jn eerste krijgsverrichtingen in Atjeh verwerft hij de Militaire Willemsorde vierde klasse. Hij repatrieert en studeert aan de Krijgsschool te Den Haag en wordt benoemd tot chef van den staf in Atjeh. Overplaat- sing naar Java volgt, maar opnieuw doet men een 'beroep op zijn Atjehkennis en roept hem terug. Een actieve strategic leidt spoedig tot successen. Wat zijn voorgangers in geen kwarteeuw hebben weten te bereiken, doet Van Heutsz in enkele jaren. Een nieuwe onderscheiding volgt. Achtereenvolgens wordt hij colonnecommandant van Atjeh en kort daarop civiel en militair gouvemeur. Die benoeming viel in hetzelfde jaar, dat Konin gin Wilhelmina de regeering van Nederland aanvaardde. Dan volgt#uiteindelijk Van Heutsz' benoe ming tot Gouvemeur-Generaal van Ned.- Indie, waarbij hem de hoogste onderscheiding ten deel valt, het Grootkruis der Militaire Willemsorde. Men doet niet «aan de grootheid van Van Heutsz lets te kort, wanneer men wijst op den steun, dien hij onigetwijfeld heeft gehad van de groote kennis van Snouck Hurgronje, voor GEMEENTE TERNEUZEN. wie het geheimzinnige domein der Islam- volkeren allerminst een gesloten /boek was. Diens beroemd 'boek over Atjeh heeft velan de oogen genoamd en tot beter begrip gestemd van de Aziatische mentaliteit. Want al heeft men een land met de wapenen bedwongen, dan nog is het niet volkomen eigendbm. De band, die een verder samengaan waarborgt, moet dan nog aangekweekt worden. Dit vermag slechts de geestelijke werker. In dat opzicht komt Prof. Snouck Hurgronje grootendeels de eer toe. Wil men iets meer omtrent deze figuur weten, dan verwijzen wij naar de alleraardigste kleine biografie, die de heer A. J. P. Moereels aan hem wijdde. Open deur politiek. Nederland heeft in Indie sinds tientallen jaren een opendeur-politiek gevoerd. Deze politiek is thans gebleken een zeer juiste te zijn. Immers zelfs in dezen woeligen tijd kan het moederland vrij gerust zijn op het behoud van haar overzeesche gebieden. Natuurijk is een aanzienlijk Nederiandsch kapitaal ge- inivesteerd in Ned. Oost-Indie, maar talrijke andere Europeesche en andere mogendheden heibben iher bun belangen. Deze vele belan- gen van verseheid'ene nationaliteiten werken ertoe mede, den toestand in Indie te laten wat hij, nu is. Daarbij hechten de belanghebbende mogendheden niet zooizeer aan het feit, dat Nederland hier den scepter zwaait, als wel wordt waarde gehecht aan de wijze, waarop onze regeering dat doet. Het staat immers wel vast, dat, am een voortbeeld te noemen, een mogendheid als Japan, die streeft naar expansie, indien zij onze kolonien in ibezit kreeg, geheel anders zou optreden, zeker niet alles vrij zou laten. Dreiging uit het Noorden. Japan, dat voorloopig nog de handen vol heeft aan Mantsjoerije en Korea, oefent sedert de Wbstersehe besehaving en teohniek daar geintroduceerdl zijn, een haast overweldigen- den economischen druk uit op onze Oost. Door de in Japan heerschende overbevolking zijn de loonen er zeer laag en de producten dientengavolge abnormaal goedkoop. Neder landsche concurrentie is vrijiwel uitgesloten. Het gevolg is, dat de invloedssfeer van Japan nog steeds krachtiger wordt. Een vaste ver- binding met dit land wordt onderhouden sedert 1902 door de Java-China-Japan lijn. Dank zij de radio, luchtpost en telegrafie zijn de gebieden in Oost en West ons zeer veel hader gekomen. Die ontwikkeling, dat beter begrijpen van blank en bruin, voltrok zich onder het bewind van Koningin Wilhelmina. In West-Indie staan de zaken er niet zoo rooskleurig voor als op het Oostelijk halfrond. Curaqao kan ziohzelf tihans goed redden. Maar Suriname blijft voor die Nederlandsche regee ring nog altijd een zorgenkind, dat zonder financieelen steun van het moederland niet kan bestaan. Maar niemand weet, welke schatten hier in den bodem verborgen zijn. De toekomst zal leeren, hopen wij nog onder het bewind van Koningin Wilhelmina, in hoe- verre deze vermoedens juist zijn. (Nadruk venboden.) De Burgemeester van TERNEUZEN, brengt ter openbare kennis, dat de tegen Donderdag •25 Augustus 1938, uitgeschreven vergadering van den Raad wordt verdaagd. Temeuzen, 23 Augustus 1938. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELDEGEN. door ARTHUR APPLJN. 48) (Vervolg.) HOOFDSTUK XXV. i Belangrijke gebeurtenissen. HET PRINSELIJK ECHTPAAR BIJ HET DEFILE OP 29 AUGUSTUS. Naar wij vernemen, zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard aanwezig zijn bij het defild te 's-Gravenhage van de verschillende onder- deelen der weermacht voor de Koningin ter gelegenheid van haar veertigjarig regeerings- jubileum. Singapore De boot lag voor anker. Een tropische zon stond hoog aan den hemel. Rupert Dale, leunend over de verschansing keek landwaartshij zag het groote plein, om- ringd door palmboomen de spits der groote ker.k, die als het ware uit het geboomte scheen op te groeien. Ginds verder op, lag Fort Canning, waar de Britsohe vlag wap- perde. Rond het schip zwommen, schreeuwend en herriemakend de inlanders met hun glim- mende bruine lijven hij luisterde naar hun taal, die hem hard en onwelluidend in de ooren klonk. De lucht leek vervuld met scherpe kaneellucht. Vreemde inheemsche vogels cirkelden en scheerden over het water. Singapore! Het groote aanknoopingspunt voor het mystieke Oosten China, Japan, Siam, Borneo, Java, Celebes Landen en eilanden vol geheimen voor den Europeaan. Z'n nieuwe vaderlandhet groote onbekende De reis was een openbaring voor hem. Hij was nog nooit in den vreemde geweest. Hij had een blik geslagen in een boek, dat tot nog toe voor hem gesloten was gebleven. Eerst Egypte. De groote woestijn, waarin hij blikte bij het varen door het Suez-Kanaal. De Roode Zee, met in de verte de vage sil houette van den Sinai, in zijn geest had hij de geschiedenis van het Israelltische volk, den grooten tocht door de woestijn naar het be- foofde land weer zien herleven. Was ook hij niet uitgegaan naar een beloofd land Maakte ook hij nu niet ongeveer eenzelfde reis? Een reis naar een nieuw vaderland, terwijl hij voor altijd aan zijn eigen land vaarwel had gezegd? Wat was alles wonderschoon"Gibraltar, Malta, Aden, Colombo, Penangen nu dit land. Het diepst had hij zich steeds getrokken gevoeld door het feit, dat, overal waar de boot aanlegde, ook de Britsche vlag ergens wapperde; zij scheen hem niet te willen ver- laten... ook nu niet... ginds in de verte wap perde ze, beheerschte ze de zeeen en zee- engten, ze was de koningin der wereldzeeen, overal Hij hoorde ook hier, zooals overal elders. Engelsche volksliederen weerklinkenHet oude lied „Home sweet home" had hem nage- noeg overal in de ooren geklonken, hetzij van verre, hetzij van dichtbijdaar hoorde hij het weer neurien, onderbroken door het ge- klots van de golven tegen den romp van de bootPlotseling klonk hem het Engelsche volkslied in de oorenWat was het toch heerlijikwat was het toch heerlijk vrij te zijn, zich zijn eigen heer en meester te ge- voelenoveral Cotton, denk er aan, dat je 'n zonnesteek zult oploopen, als je daar zoo zonder hoed blflft staan. Zet je hoed op, kerel. Rupert schrok op... De heerlijke droom was verdwenen. Zijn medepassagier, een man van ongeveer vijftig jaar, met 'n vriendelijk glad- geschoren gezicht, stond achter hem. Zij had- den tijdens de reis, die vier weken had ge- duurd, vriendschap gesloten. De man keek Rupert lahhend, met geestdriftige oogen aan. 't Is toch wel fijn, als banneling zoo af en toe iets van je land te hooren, vindt je niet? Ken je het gezegde niet: Wat weet iemand van Engeland af, die alleen Engeland heeft Hare Majesteit zal te twee uur aankomen op het paradeterrein op het punt waar de Van Alkemadelaan den Pompstationsweg kruist. Het eigenlijke paradeterrein strekt ziqh uit te weerszijden van de Van Alkemadelaan van den Pompstationsweg tot 450 meter daar van, d.i. waar het bosch van Klein Zwitserland begint. Gisteravond elf uur zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard per auto van hun buiten- landsche reis ten paleize Soestdijk terug- gekeerd. Naar wij vernemen, zal een dezer dagen in de Staatscourant een ministerieele beschik- king worden gepubliceerd, waarbij met in- gang van 1 September de consentgelden, welke bij den invoer van gecontingenteerde artikelen zijn verschulaigd, opnieuw worden vastgesteld. Voor de berekening der consentgelden wordt dan uitgegaan van een basis van pet. van de huidige waarde der ingevoerde goederen. Voodheen was deze basis l/2 pet. In principe beteekent de herberekening dus een verlaging met 25 pet. Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt, enkele correcties aan te brengen. Voor een aantal contingenteeringen komt dit uit op een onveranderd consentsgeld en voor enkele andere contingenteeringen op een ver- hooging. Over het algemeen genomen echter betee kent de herberekening een belangrijke ver laging van lasten voor den handel. TELEGRAM VAN KLEINHANDELAREN IN VISCHBEDRIJF. De Nederlandsche Bond van Kleinhande- laren in het visch- en haringbedrijf heeft het volgende telegram gezonden aan den Minister van Economische Zaken: ,,Het Hoofdhestuur van den Nederlandschen Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haringbedrijf deelt Uwe Excellentie mede, dat door het besluit van 10 Augustus der Belgische regeering veeL.visch-kleinhandelaren zijn gedupeerd. Verzoeke dringend uwe be- middeling in deze". DE P.T.T.-DIENST OP 6 SEPTEMBER. De directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie maakt bekend, dat op 6 September a.s. (den dag van het Regeerings- jubileum van H. M. de Koningin) de kantoren de telegraaf- en telefoonstations voor den telegraaf- en telefoondienst zullen zijn open- gesteld als op Zondagen, evenwel met uitbrei- ding, voor de kantoren en stations met be- perkte openstelling op Zondagmorgen, van die openstelling tot 10 uur. De stations, welke op Zondag gesloten zijn, zullen op genoemden datum geopend zijn als op werkdagen, doch uiterlijk tot 's morgens 10 uur. De bijkantoren met beperkte dienstuitvoe- ring (ook de districtskantoren) en de post- agentschappen (met uitzondering van de post- agentschappen ten palttelande) zullen voor den postdienst den geheelen dag gesloten wor den gehouden. De overige kantoren worden voor den postdienst niet langer opengesteld dan tot 10 uur, met dien verstande, dat zij ten minste gedurende 1 uur open zijn. DUITSCH EERBETOON VOOR RIDDER VAN RAPPARD. Het vertrek van het stoffelijk overschot van Mr. C. ridder van Rappard, den Nederland schen gezant te Berlijn, uit Bueckeburg, is gepaard gegaan met een indrukwekkend eer- betoon van Duitsche zijde. In het stadje Bueckeburg hingen overal de vlaggen halfstok en het verkeer was tegen den tijd van het vertrek van den stoet om- gelegd. In het slot van de voormalige vorstelijke familie van Schaumburg-Lippe was een cha- pelle ardente ingericht. De Duitsche vlag woei halfstok van den toren. Officieren van de Rijksweer hielden de wacht bij de haar. In de chapelle ardente heeft de rijksstad- houder van Detmold, dr. Alfred Meyer, een rede gehouden. Voor het slot stonden een bataljon infan- terie, afdeelingen van S.A. en S.S. opgesteld. De kist met het stoffelijk overschot werd geplaatst op een affuit, bespannen met vier paarden. In den stoet werden meegedragen een bloemstuk van de Koningin en het Prinselijk Paar, een van den rijksstadhouder, van de stad Bueckenburg en van het Duitsche minis- terie van buitenlandsche zaken. De baar werd gevolgd door den rijksstadhouder, eenige familieleden van den overleden gezant en twee prinsen van Schaumburg-iLippe. Begeleid door treurmuziek begaf de stoet zich op weg naar Minden. Aan de grens der gemeente Bueckenburg werd het stoffelijk overschot vervolgens in een lijkauto overge- bracht, waarmede de tocht naar Nederland werd voortgezet. Romvdienst voor Ridder van Rappard te Berlijn. Men telefoneerde Dinsdag uit Berlijn aan de N. R. Crt.: In de St. Matthaei Kirehe alhier is heden een plechtige rouwdienst gehouden voor Z. Exc. Mr. C. Ridder van Rappard, den op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen Nederlandsche gezant te Berlijn. De ingang van de kerk was getooid met de vlaggen van Nederland en van het Duitsche Rijk. In het voorportaal van de kerk werden de vele Duit sche autoriteiten, buitenlandsche diplomaten en leden van de Nederlandsche kolonie be- groet door de medewerkers van den ontslapen diplomaat, gezantschapsraad Mr. baron Van Boetzelaer, de gezantschapssecretarissen Mr. Van Houten Jhr. v. d. Wijck, consul-generaal van Schreven, kapitein Hasselman, militair attach^, ir. Joustra, landbouwattache, Stutter- heim, directeur van de kanselarij e.a. Onder de vele aanwezigen in de kerk merk- ten wij op Z. Exc. Prof. Dr. Slotemaker de Bruine, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die te Berlijn deelneemt aan een internationaal anti-alcoholisch congres; Dr. von Schwerin-Krosigk, rijksminister van financien, als vertegenwoordiger van de rijks- regeering, gezant van Btilow-Schwante, chef van het protocol aan het rijksministerie van buitenlandsche zaken, onderstaatssecretaris Woermann van dit departement; vrijwel alle te Berlijn aanwezige ambassadeurs en minis ters in groot uniform (men zag o.a. de am bassadeurs van Frankrijk, Engeland en Po- len)verscheidene hooge partijfunetionarissen; het voltallige bestuur van de Nederlandsche vereenigingen te Berlijn, enz., enz. Het altaar was bedekt met de Nederland sche vlag en omgeven door een weelde van witte bloemen. Na het orgelspel zong de gemeente in het Nederiandsch gezang 160 1, Uren, dagen, maanden, jarenwaama dr. Gruber, pre- dikant te Berlijn-Kaulsdorf in het Neder iandsch Psalm 90 voorlas. Mevr. Meta Condoo-Kerdijk zong met haar mooie, zuivere sopraan ,,Kommt her zu mir, die Ihr muehselig seit" van Haendel. Van den kansel richtte dr. Gruber in het Duitseh het woord tot de gemeente. Tot tekst had hij Psalm 62 2 gekozen. Het leed vereenigt ons, zeide hij o.a., in smart, om den man die voor ons alien veel te vroeg is heengegaan. Nederland met zijn Vorstin en Duitschland met zijn Fuehrer, alle diplomaten, alle landgenooten van den ont- slapene treuren om hem. In het licht van Gods eeuwigheid willen wij het beeld van den ontslapene nog eens laten verrijzen. Hij gezien? Dit dat geschreven heeft, heeft meer gezien dan Engeland alleen. Kun je je indenken, dat er millioenen luilakken zijn, die op dit oogenblik in Engeland zitten en er niet aan denken, wat EngeLand's macht feitelijk voor hen beteekent? Want t brood, dat ze eten in het vaderland, danken ze aan het wer ken van ons, de bannelingen. Zie je daar die groote balen?ginds?t zijn wollen stoffen van de Manchestersche fabrieken af- komstig doch gemaakt met Xndische grond- stoffenZie je de kigten daar? Dat is de thee, die de Engelsctanan over een paar maan den lekker zal savoueeren, thee, die per ons en per half ons in ieder winkeltje zal worden verkocht!... Zie je daar die boot met haar zwarte schoorsteenpijpZe laden nu zak- kensago voor de jeugd en de babies! En zoo kunnen we tot in het oneindige bijna voortgaan. Verhazend!... Inderdaad. Rupert stond verbaasd. Wat was dat alles in enkele weken geweldig veranderd! Zie je dien kleinen kruiser daar? Patter son was enthousiast. Het is haast ongelooflijk, doch 't is werkelijk zoodit is de eenige Britsche oorlogshodem in een omtrek van on geveer duizend mijl, ofschoon dit toch een van de belangrijkste routes is van den wereld- handel... Neen, dat is geen Brit... Die groote bodem is 'n Duitscher en die ginds met z'n vier dikke zwarte schoorsteenpijpen is een Japanees en daaraohter ligt een Rus. Zie je geen contrast tusschen de geringe kracht van onze nationale vloot en de grootte van het gebied dat door ons bestuurd en verdedigd moet worden? Rupert knikte. Zijn geest kon dat alles nog niet verwerken... Voor zich zag hij weer Ruby Strode... Hij had het einde van den tocht be- reikt! Hij was vrij! En nu Zeg Cotton, heb je al 'n besluit genomen 1 met het oog op je nieuwen werkkring? Je hebt was een man vol goedheid, minzaamheid, be- scheidenheid. Het geheim van zijn persoon- lijkheid lag in zijn geloof en in zijn vertrou- wen. Voor de Duitschers was hij de vertegen woordiger van het land voor hetwelk gastvrij- heid en vrijheid van gedachte vanzelfspre- kend, ja een gebod Gods zijn. Hij heeft er naar gestreefd de banden tusschen zijn en ons vaderland te versterken. Hij vertegenwoordig- de den edelsten geest van het naburige broedervolk. Wij willen God danken, dat hij ons dergelijke menschen op onzen levensweg laat ontmoeten. Wie veel verloren heeft, heeft ook veel bezeten en wie veel heeft bezeten, moet ook hartelijk danken en daarom danken wij Ridder van Rappard voor alles wat hij voor ons is geweest en voor hetgeen hij voor ons heeft gedaan. Nadat de gemeente: Jezus is mijn toever- laat, had gezongen sprak de geestelijke het Onze Vader en een kort gebed. Louis Van der Sande zong met zijn mach- tige bas: Wilt heden nu treden van Valerius en met het Wilhelmus, meegezongen door alle aanwezige Nederlanders werd de pleehtig- heid besloten. Van alle ambassades en gezantschappen hing de vlag halfstok. SLUTTING VAN SCHOLEN WEG ENS KINDERVERLAMMING. In verband met eenige gevallen der besmet- telijke ziekte Poliomyelitis (kinderverlam- ming) te Gouda, zijn op last van den loco- burgemeester in overeenstemming met een desbetreffende, van den betrokken inspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ontvangen schriftelijke verkiaring, voorloopig tot 4 September a.s. alle bewaarscholen en lagere scholen gesloten. VEERTIG JAREN KONINGIN. Elen film van Polygoon. Ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de Koningin heeft, schrijft de N. R. Crt., Polygoon een documentaire film, getiteld: Veertig jaren Koningin, samengesteld, welke waard is gezien te worden. De ontwikkeling van het geheele uiterlijke leven in het Konink- rijk wordt in vergelijkende beelden duidelijk en aangenaam getooud, zonder dat daarbij het karakter van de film uit het oog wordt verloren. De muziek is uitgevoerd onder lei- ding van Max Tak. De veranderingen op staatkundig gebied, zooals invoering van vrouwenklesrecht en evenredige vertegenwoordiging, de gelijkstel- ling van openbaar en bijzonder onderwijs, tot- standkoming van de vele sociale wetten, wor den vluchtig aangestipt en voorts worden o.m. vergelijkingen getroffen tusschen toe- standen van veertig jaar geleden en nu, wat betreft wegenbouw, verkeer, brandweer, sport woninghouw enz. Belangrijke werken, zooals de groote slui- zen en havens, de inpoldering van de Zuider zee, worden nog eens extra in het licht ge- steld en ook wetenschap en kunst o.m. de promotie van de Koningin tot doctor honoris causa zijn niet vergeten. Voor de presta- ties op industrieel terrein, de radioverbindin- gen met Indie, en de vestiging van het Neder landsche gezag in den geheelen archipel met de goede gevolgen daarvan, wordt ook aan- daeht gevraagd. Natuurlijk ontbreken her- in.neringen aan de oorlogsjaren niet. Het slotstuk van de film, geeft feestelijke en droeve beelden uit het Koninklijke gezin in de afgeloopen periode. In de geheele reeks van beelden wordt mede door de begeleidende woorden van Kommer Kleijn, telkens de aan- dacht gevestigd op hetgeen de Koningin voor ons volk heeft verricht en hoe zij Haar taak heeft vervuld. Een wapperende Nederlandsche vlag is het laatste beeld dat een symbool is voor deze indrukwekkende film van de vredige en voorspoedige ontwikkeling van ons volk. m'n aanbod nog steeds niet beantwoord. Je kennis inzake mijnen, zou me groote diensten kunnen bewijzen in Borneo, ofschoon je geen einddiploma als mijn-ingenieur hebt. Het is hard werken, gevaarlijk werken soms, juist zooals ik je heb gezegd, want we gaan een bezoek brengen aan de hardnekkigste koppen- snellers, de Murut-stammen. 't Zal vermoede- lijk welf twaalf maanden duren voor we naar de beschaafde werel'd teruggaan. Rupert keek hem recht in de oogen. Patter son was iemand met 'n bianco verleden, dat wist hij. Hij was door en door eerlijk. Ik heb over alles nog eens grondig nage- dacht en heb besloten uw aanbod te aanvaar- den, althans wanneer u genegen bent, me in dienst te nemen, als u de reden van m'n ver- blijf hier kent. Ik kan u niet alles uitleggen. doch ik zal u wel zeggen, wat u noodzakelij- kerwijze dient te weten. Ga met me mee naar ni'n hut en ik zal u alles vertellen. Ze zaten samen in den salon van de hoot. Niemand anders was er. Vele uren hadden ze er samen doorgebracht, zoowel tijdens storm als zonneschijn, in gevaar en genoegen; ze hadden elkander leeren kennen, beter dan dit ooit op het land het geval zou zijn geweest. Eohte vriendschap, gedragen door weder- keerig respect, had Rupert en Patterson ge- toonden. Rupert waardeerde deze in bijzonder hooge mate. Want het aanbod van Patterson beteekende voor hem, dat hij1 door dezen ten voile vertrouwd werd. Hij kreeg een gevoel van verlichting, dat hij sinds lang niet meer gekend had, want voor de wereld was hij nog steeds nuramer 381 geblevende cheque- vervalscher Rupert Allen Dale. Patterson had hem een werkkring aangebo- den. Elen werkkring, die hem bijzonder aan- trok. Doch nu besefte hij ook, dat hij dezen werkkring, dit vertrouwen, dat hem zoo spon- taan geschonken werd niet mocht aanvaar- den, dat hij deze vriendschap niet mocht aan- houden een band, die voor hem zoo ontzet- tend veel beteekende tenzij hij Patterson vertelde wie en wat hij was! Elen ontsnapte veroordeelde, een misdadiger, op wiens hoofd een prijs stond! Werkelijk een alleszins betrouwbaar makker bij een zoo gevaarlijken tocht, in gezelschap van een door en door eerlijk man! iSpreken, alles vertellenzou het niet als resultaat hebben z'n eenigen, werkelijken vriend te verl'iezen? Zou zijn werkkring ge- handhaafd blijven Zou hij niet worden aan- gehouden, om terug naar Elngeland te worden gezonden Dus terug naar de gevangenis... naar die hel, waarin je levend begraven zit Vooruit!Hij moest het er op wagen. Hem stonden echter slechts twee wegen open. Patterson te verlaten en z'n eigen weg te gaanwat dan? of alles te vertellen 'Eerst was hij vast besloten niets te zeggen. Patterson te verlaten en alleen z'n geluk te probeeren. Doch bij het zien van de Britsche vlag, die wapperde van de gebouwen in de havens bq het hooren van de oude volksliederen waren z'n gedachten een andere richting uit gegaan; hij zou toch alles maar zeggen en zijn lot in Patterson's handen stellen. Hij dacht ook aan z'n vader, aan Marjorie en Ruby Strode, de vrouw, die hij nog zoo zielslief had. Zouden ze hem ook niet aan- geraden hebben de kans te wagen? Dus vertelde Rupert aan z'n nieuwen vrieni alles, z'n leven in Devonshire, z'n leven als student te Londen, de cheque-vervalsching, waarvan men hem ten onrechte beschuldigde, zijn verblijf in Princetown en Z'n ontsnapping. Hij noemde geen namen, poogde niet zichzelf vrij te pleiten. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1