lfoedt Uw huid's nachts met Purol Buitenland Het „teveel'" van de radio zit echter niet in hetgeen geboden wordt, maar in wat er van beiuisterd en genoten wordt. De radio heeft een voortichtende, verstrooiende, ont- wikkelende, cultureele taak. Niet alle men- schen kunnen op hetzelfde tijdstip luisteren; niet alien smaakt een bepaald programma- onderdeel. Het is dus even redeljjk als nut- tig, dat ten ddenste van ,,koning luisteraar" er den heelen dag „iets in den aether" is en dat, dank zij een goede afwisseling en een precies gekojen schakeering, de mogelijkheid wordt geboden voor een ieder om elk op zijn beurt van een lievelingsgerecht te kunnen genieten. A1 slaagt deze toelag de eene tijd ibeter dan de andere, het streven hestaat er aldus en het is naar zijn opziet voUkomen redelijk. Wjat is daartegenover nu de houding van een beschaafd luisteraar. Nagaan of er op den tijd dat hij luisteren kan er wel iets van zijn gading is... en anders maar eens niet luis teren. Niet de ontvanger of luidspreker van 's morgens vroeg tot middemacht laten aan- staan, ongeacht wat er uitkomt, en zich dan ten slotte beklagen over een teveel; niet de radio beschouiwen als de meest geeigende ach- tergrond voor allerlei huiselijke werkzaam- heden; niet als 'n waterval van klanken om er huisgenooten, naast-, boven- en overburen mee te overstroomen. Wie zoo zijn luidspreker misbruikt, moet zelf beu worden van de radio en anderen er tevens toe brengen in deze prachtige uitvinding en in dat onvolprezen uitingsmiddel 'n verfijnde kwelduivel, een rustverstoorder, een verwekker van zenuw- patienten en eultuurvervlakker te zien. Maar wie voor diit alles de radio zelf of de uitzen- dende omroep verantwoordelijk zou willen stellen, zou gelijken op den veeleter, die voor zijn indigestie de groote verscheidenheid van etenswaren en de winkels die deze dagelijks verkrijgbaar stellen verantwoordelijk acht." UIT DE OOTTONKOU SEN INDUSTRIE. Toepassing van de Bedrijfs- vergunningenwet 1938. De minister van oeconomische zaken maakt, ingevolge het bepaalde bij artikel 6 van de Redrijfsvergunningenwet 193®, bekend, dat bij hem is ingediend een verzoek aan de Koningin tot het nemen van een algemeenen maatregel van ibestuur, als bedoeld in artikel 3 idler wet, ten aan zien van de cottonkousenindustrie, waaronder is te verstaan het vervaardigen van geminderde kousen en sokken op zooge- naamde cottonmachines. Belanghebbenden zullen schriftelijk be- ewaren bij hem kunnen indienen v66r 10 Sept. 1938. De minister van oeconomische zaken heeft bepaald, dat het verboden is een bedrijf, waar- in de cottonkousenindustrie al dan niet uit sluitend wordt uitgeoefend, voor zoover die uitoefening betreft, te vestigen, of niet meer dan tien ten honderd uit te breiden zonder vergunning van dezen minister. HET RIJTIJDENBESLUIT ZAL VERMOEDELIJK 1 JANUARI IN WERKING TREDEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Braambeek betreffende het tijdstip van uit- vaardiging van het Rijtijdenbesluit, heeft de minister van sociale zaken geantwoord: Het ligt niet in de bedoeling, de uitvaardi- ging van het rijtijdenbesluit te verschuiven totdat een reglement autovervoer van goede- ren in werking zal zijn getreden. Invoering van het rijtijdenbesluit, zoodra zulks mogelijk is, komt inderdaad zeer ge- wenscht voor. Het laat zich aanzien, dat genoemd' besluit met ingang van 1 Januari a.s. in werking zal kunnen treden. EEN VERTRAAGDE AANBESTEDING. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van Sleen, heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: la. Is het waar, dat de aanbesteding van het viaduct over de spoorweghaven te Dor drecht met een dusdanige vertraging heeft plaats gevonden, dat het bedoelde kunstwerk waarschijnlijk niet v66r Maart 1939 gereed zal zijn? lb. Wil de Minister d'e juiste data van aanbesteding en oplevering mededeelen? 2. Zoo vraag la in bevestigenden zin be- antwoord moet worden, is de Minister dan niet van oordeel, dat deze vertraging tenge- volge zal hebben, dat de nieuwe weg Moer- dijkiDordrecht, welke aansluiting zal krijgen op bedoeld1 viaduct, nog tot aan het tijdstip van oplevering voor het doorgaand verkeer van geringe beteekenis zal zijn 3. Is de Minister verder niet van meening, dat een dergelijke vertraging, vooral ten aan zien van een kunstwerk als dit, hetwelk een onmisibare schakel vomit in een der belang- rijkste hoofdverkeerswegen tusschen Belgie en Nederland, vermeden had moeten worden? 4. Kan de Minister mededeelen, waaraan deze vertraagde aanbesteding met als gevolg hemieuwd uitstel van de oplevering van weg en kunstwerken tusschen Moerdijk en Zwijn- drecht, is te wijten? 5. Wat denkt de Minister te doen om in den vervolge te voorkomen, dat de opleverin- gen van de verschillende d'eelen van eenzelfden hoofdverkeerswsg met een dusdanig verschil aan t.ij druimte als bij bedoelden weg aan den dag treedt, plaats vinden? DE GEZANT TE BEREIJN ERNSTIG GEWOND. De Nederlandsche gezant te Berlijn, Mr. C ridder van Rappard, is Woensdagavond met zijn auto op den terugweg van Nederland naar Berlijn tusschen Minden en Bueckeburg ver- ongelukt. De auto van den gezant kwam in botsing met een vrachtwagen en werd totaal vernield. Men telefoneerde Donderdagocbtend uit Berlijn aan de N. R. Crt. De toestand van den gezant is onveranderd zeer ernstig. De patient is nog steeds buiten bewustzijn. Hij heeft een zware schedelbreuk, een ernstige hersenschudding, alsook gevaarlijke inwendige kneuzingen opgeloopen. Het ongeluk is Woensdagavond circa 18 uur gebeurd op den rijksjweg 65 tusschen Minden en Bueckeburg. De auto van den gezant, die op weg was van Nederland naar Berlijn, kwam in botsing met een uit de rich- ting Hannover komenden vrachtauto met aan- hangiwagen. De auto, bestuurd door Zijdebosch, den chauffeur van den gezant, werd volkomen vernield. De chauffeur bleef ongedeerd, doch de heer van Rappard werd in zeer emstigen toestand naar het ziekenhuis te Bueckeburg vervoerd. Gezantschapsraad Mr. C. W. G. A. baron van Boetzelaer van Oosterhout heeft des morgens half zes Berlijn verlaten om zich per auto naar Bueckeburg te begeven. Nader: Wij hebben zoo even, 10 uur 's och- tens. getelefoneerd met het ziekenhuis te Bueckeburg. Men deelde ons mede, dat de toestand van den patient onveranderd ernstig is. "Hij bevindt zich nog steeds ip een diepe bewusteloosheid. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 6030 ct. Men mbldde ons des middags uit Berlijn: Volgens berichten hier zooeven uit buecke burg ontvangen is de toestand van den patient in het algemeen onveranderd. Hij is nog steeds buiten bewustzijn. Hart en pols zijn echter iets beter geworden. De correspondent te Berlijn sehrijft: Het bericht van het ongeluk, dat Hr. Ms. gezant te Berlijn Woensdagavond is over- komen, heeft zoowel in Duitsche als in Neder landsche kringen alhier groote verslagenheid teweeggebracht. De heer van Rappard heeft reeds tijdens zijn vroeger verblijf te Berlijn, als gezantschapsraad (tot 1925), de achting en genegenheid verworven van alien, met wie hij in aanraking kwam. Zijn humane persoon- lijkheid won aller sympathie en zijn brilliante conversatie in den gewonen omgang deed hem veel goede vrienden verwerven, ook buiten den kring dergenen, met wie hij uit hoofde van zijn positie in aanraking kwam. De werkzaamheid van een gezant, netelig en delicaat van aard, speelt zich in het alge meen buiten de openbaarheid af en is dus uit een oogpunt van populariteit beschouwd on- dankbaar. Nochtans kan gezegd worden, dat ridder C. van Rappard, nadat hij als opvolger van graaf van Limburg Stirum den post van gezant te Berlijn op zich heeft genomen, zijn buitengewoon moeilijke taak heeft vervuld met de combinatie van soepelheid en energie, welke op deze plaats zoozeer wordt vereischt. In de bevoegde Duitsche kringen werd dan ook over Hr. Ms. gezant steeds met hoog- achting en waardeering gesproken, terwijl hij in de Nederlandsche kolonie uitsluitend vrien den bezit. Dit is vooral toe te schrijven aan het hooge rechtvaardigheidsgevoel, waardoor deze regeeringsvertegenwoordiger uitmunt, en de humaniteit, welke zijn optreden tegenover alien, die onder zijn beseherming zijn gesteld, kenmerkt. De chauffeur, de heer Zijdebosch, staat als een bijzonder betrouwbaar vakman bekend en is de vraagbaak voor de Nederlandsche auto- mobilisten te Berlijn, zoodat men zich, zonder de bijzonderheden te kennen, nauwelijks kan voorstellen, dat het ongeluk aan een fout van zijn zijde te wijten zou wezen. DE MIDDENSTAND EN DE WIJZIGING VAN DE FAILLISSEMENTSWET. (Het hoofdbestuur van den Koninklijken Ne- derlandschen Middens tandsbond heeft zich naar aanleiding van de indiening van het wets- ontwerp tot aanvulling van artikel 667 van het Burgerlijk wetboek en wijziging van de artikelen 43 en 45 van de Faillissementswet (bestrijding van het euvel der zgn. ,,schijn- acten"met een adres gewend tot de Twee de Kamer der Staten-Generaal. Verzocht werd bij de behandeling van dit ontwerp nader in te gaan op de diepliggende oorzaken van het zoo veel'vuldig voorkomen dezer zgn. „schijn- acten". Adiressant is n.l. tot de conclusie gekomen, dat dit euvel voor een niet gering deel te wij ten is aan de ongelijkheid bij beperking van aansprakelijkheid tegenover crediteuren, wel ke in ons recht bestaat tusschen naamlooze vennootschappen en kleine eenmansbedrijven, een ongelijkheid, welke men terecht een so ciale onrechtvaardigheid zou kunnen noemen. Zij leidt ertoe, dat bij kleine faillissementen waar vaak na aftrek van de kosten cura tor en executie toch reeds zoo bitter weinig resteert voor crediteuren van den failliet en diens gezin de verkoop van lijfgoed en huisraad, na aftrek (jer kosten, mede tenge- volge van de gewoonlijk gerdnge opbrengst bij gedwongen verkoop, vaak geen en meestal slechts een zeer gering voordeel voor credi teuren opl evert. Het hoofdbestuur van den K. N. M. B. be- pleit op grond daarvan een wijziging in de faillissementswet, in dien zin, dat het meubi- ladr aan het faiHissementsbeslag zal zijn ont- trokken, indien de aanschaffing daarvan uit het inkomen van den failliet heeft plaats ge- had en een bepaald maximum niet heeft over- schreden. Tot het bereiken van hetzelfde doel, voor- koming van het euvel der schijnacten door het wegnemen van de aanleiding daartoe en tevens ter verzachting van het leed, dat het faillissement van eenmansbedrijf voor het ge zin van den ondememer daarvan brengt, sluit adressant zich ook aan bij het vermelde op biz. 4 in het voorloopig verslag op het vierde hoofdstuk (justitie) van de rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938, waaruit blijkt, dat door verscheidene leden opnieuw gepleit werd voor een wijziging van de faillissementswet in dier voege, dat een polls van een levens- verzekering tot een bescheiden door de wet te bepalen bedrag buiten het faillissement zal blijven. Adressant vestigt hierbij vooral de aandacht op het bepaalde in art. 67 van de Fransche wet op de verzekerdngen van 13 Juli 1930, waar voorgeschreven wordt, dat het verzekerde kapifcaal ten behoeve van een aangewezen bevoordeelde door de schuld- eischers van den verzekerde niet kan worden opgeeischt behoudens in het geval, dat de be- taalde premies niet in verhouddng staan tot het inkomen van den verzekerde, m.a.w. in het geval van opzettelijke benadeeling van de schuldeischers, In dit verband wordt opgemerkt, dat het vanzelfsprekend voor de zekerheid in het handelsverkeer van groot belang is, dat credi teuren precies weten, welk verhaal zij even- tueel op hun debiteuren hebben. Deze over- weging behoeft echter tegemoetkoming aan vorengenoemde wenschen niet in den weg te staan, aangezden na eventueele wetswijzigdng met een redelijken overgangstermijn iedere credietgever rekening kan houden met den nieuw ingetreden toestand. DE RIJKSMIDDEEEN. Het zuiver Ibedrag van de kohieren der directe belastingen bedroeg ultimo Juli jl. 87.204.853 tegen 79.731.114 op ultimo Juli van het vorig jaar of wel ruim 7.47 millioen meer. Bind Juni waren deze bedragen resp. 61.665.705 en 57.775.374, hetgeen toen een hooger bedrag beteekende van bijna 3.89 mil lioen. De vooruitgang in de opbrengsten der in- komsten-, vermogens-, grondbelasting etc. heeft zich dus1 over de afgeloopen maand Juli voortgezet met ongeveer 3.58 millioen. ,De grondbelasting wijst met f 10.484.542 op eind Juli jl. tegenover 10.334.789 vorig jaar, thans een meerdere opbrengst van 149.752 aan. De inkomstenbelasting wees eind Juli een zuiver bedrag aan van 53.179.309, tegenover het vorig jaar 46.963.756 of 6.215.552 meer. Bind Juni 1938 was de vermeerdering tegen over eind Juni vorig jaar 2.564.798. Voor de vermogensbelasting was de voor uitgang f 462.112 13.524.419 nu tegen f 13.062.306 het vorig jaar) en voor de ver- dedigingsbelasting 533.352 8.493.148, tegen 7.959.795). Wat de belasting van de doode hand betreft, het zuiver bedrag hiervan was eind Juli f 1.523.435 tegen 1.410.465 het vorig jaar, hetgeen een vooruitgang beteekent van f 112.970. De overige indirecte middelen hebben in de maand Juli van dit jaar opgebracht 39.455.079 waarmede zij de maandelijksche raming ad 35.768.750 met ruim 3.68 millioen hebben overschreden. Toch bleef deze opbrengst nog 4.262.082 ten achter bij die van Juli van het vorig jaar. Wanneer we nu de opbrengst van deze mid delen over de eerste zeven maanden beschou- wen, dan moet hierbij in het oog worden ge- houden, dat de totale raming voor het loopende jaar 55% millioen hooger is gesteld dan die van het vorig jaar en wel f 429.225.000 thans tegen 373.725.000 voor 1937. De raming voor de eerste zeven maanden bedraagt derhalve 250.381.250, terwijl die het vorig jaar f 218.006.250 was. Zien we nu dat de opbrengst over de eerste zeven maanden heeft bedragen f 256.689.196 dan mag met voldoening worden geconsta- teerd, dat deze opbrengst de hoogere raming nog met ruim f 6.3 millioen heeft over schreden. De opbrengst over de eerste 7 maanden van 1937 bedroeg 252.832.561 en jverd derhalve in 1938 in de overeenkomstige periode met 3.856.634 overtroffen. Ten aanzien van de verschillende middelen kan nog het volgende worden opgemerkt: De dividend- en tantiemebelasting heeft in de afgeloopen zeven maanden 5.388.961 meer opgebracht dan de raming en die van de eerste 7 maanden in 1937 met f 1.897.514 overtrof fen. Wat de accijnzen betreft, deze hebben in de eerste zeven maanden alle meer opge bracht dan het vorig jaar en wel die op zout 95.849, die op geslacht 72.282, die op wijn 27.151, die op gedistilleerd 27.740, die op bier 541.296, die op suiker 978.056 en die op tabak 882.102. De omzetbelasting, waarvoor per maand 6.250.000 is geraamd, heeft in Juli opge bracht 4.814.256 tegenover 4.907.884 in Juli van het vorig jaar. Over de eerste zeven maanden (raming 43.750.000) was de op brengst 4,2.397.638 tegen 40.846.882 het vorig jaar. Een aanmerkelijk aandeel in de hoogere op brengst van het totaal der middelen leverden de rechten en boeten van successie van over- gang bij overlijden en van schenking en wel 5.501.905 boven de raming en 6.881.320 boven de opbrengst van de eerste zeven maan den van 1937. De loodsgelden bleven f 145.306 beneden de raming in de eerste 7 maanden. De inkomsten ten bate van het werkloos- heidssubsidiefonds hebben voor den dienst 1937 de raming ad 51.525.000 nog niet ge- haald. Tot ultimo Juli j.l. bedroeg het zuiver bedrag der kohieren 50.327.244, terwijl bij een raming voor 1938 ad 52.300.000 het zui ver bedrag der kohieren voor dit jaar thans f 39.138.300 bedraagt. RETLAND KENT GEEN WERKEOOZEN. Alle staats- en gemeente-ambtenaren in Letland, die zelf land bezitten, of familieleden willen helpen bij het binnenhalen van den oogst, krijgen exfra vacantie, aangezien er tekort aan werkkrachten is. Letland kent geen werkloosheid en ieder jaar komen dui- zenden landarbeiders uit Polen en Lithauen in den zomer naar Letland om op het land te werken. DE STRIJD TEGEN HET BENDEWEZEN. In den staat Durango (Mexico) heeft het veertigste bataljon infanterie onder comman do van generaal Matips Ramos een bende op- standelingen onder bevel van Rosendo Ro driguez gedecimeerd. Verder zijn de bende- hoofden Federico Vazquez en Magdaleno Nortego omsingeld. ONDERZOEK NAAR DEN MOORD OP SPOORWEGARBEIDERS IN MEXICO. De Mexicaansche autoriteiten hebben een ondenzoek ingesteld naar den moord op 26 spoorwegarbeiders in den staat Michoacan. Van verschillende plaatsen zijn troepen- afdeelingen vertrokken om Jfe bende moor- denaars te zoeken. Het hoofd van de bende is een zekere Flores, die talrijke misdaden op zijn geweten heeft. Flores had een lijst van zijn slachtoffers; voor den moord las hp de namen af. Na de mannen met geweer- en revolverschoten te hebben gedood, vermink- ten de moordenaars de lijken met hun dolken. iBnkele arbeiders werden niet vermoord, doch hun werd de tong uitgerukt. FRANCO'S ZWARTE LIJST. De ,,2warte lijst" van Franco telit meer dan een millioen namen, meldt Reuter. Men is begonnen met het aanleggen van de lijst bij het begin van den burgeroorlog en naar ver- luidit behelst de lijst bijzonderheden over de meeste vooraanstaande personen aan de re- geerinigszijde. Alle bekende misdaden, moor- den, diefstallen, geweldplegingen zijn erin opgeteekend, met zoo mogelijk de identiteit van den dader. Een belangrijke bron van in- lichtingen zijn de documeniten, welke in be- slag genomen worden tijdens het oprukken. Ook de kranten uit het door de regeerings- troepen bezette gebied'leveren veel materiaal en eveneens verstrekken gevangenen en vluchtelingen dikwpls waardevolle inlichtin- gen. De zwarte lijst wordt geregeld gebruikit wanneer gevangenen zijn gemaakt en voor het ..zuiveren" van nieuw veroverd gebied. De lijst is thans na 2 jaar arbeid, bijna vol- ledig. Natuurlijk is niet bekend, wie wel en wie niet op de lijsit staat. HET DOOR DE REOHTSCHEN BUIT1GEMAAKTE KRIJ GSMATERIA AL. Van officieele nationalistische zijde is aan het Duitsche Nieuiwsbureau een lijst ter pu- blicatie verstrekit, waarop het door de recht- sche troepen buitgemaakte oorl'ogsmateriaal voor zoover van buitenlandsche herkomst, vermeld staat. Buiten beschouwing gelaten is daarbij uitsluitend het van Tsjechoslowaak- sche zijde afkomstige materieel, dat door de nationalistische troepen vermeesterd is. Deze lijst bevat de volgende gegevens: Uit Sovjet- Rusland kwamen 48 tanks, 71 stukken ge- schut, 275 mortieren en mijnenwerpers, 577 zware en 561 lichte machinegeweren, 35.912 geweren, 60.425.900 infanteriepatronen, 91 duizend artillerieprojectielen. Uit Frankrijk kwamen 24 tanks, 85 stukken geschut, 89 mortieren, 112 zware en 465 lichte machine geweren, 429.880 geweren, 22.400 artillerie projectielen, 24.800.000 infanteriepatronen. Uit Engeland kwamen 4 stukken geschut, 47 zware en 410 lichte machinegeweren, 3530 geweren, 1600 artillerieprojectielen, 9.127.000 infanteriepatronen. Uit de V. St. kwamen 17 tanks,33 stukken geschut, 639 zware ma chinegeweren, 3430 geweren, 11.700 infante riepatronen. Uit Mexico kwamen 21 lichte machinegeweren, 3100 geweren, 11.250.000 infanteriepatronen. Sinds het begin van den oorlog tot 30 Juni van dit jaar zijn er 139 Fransche en 809 Sowjet-Russische vliegtui- gen omlaag geschoten. COMMUNISTISCH DAGBLAD IN BESLAG GENOMEN. Het communistische dagblad „La Voix du Peuple" meldt, dat zijn uitgave van j.l. Zater- dag te Spa en in andere gemeenten, op last van het parket van Venders, in beslag is ge nomen. Dit nummer bevatte een scherp ar tikel, waardn, naar aanleiding van de aan- staande legeroefeningen in de Ardennen, be- weerd werd, dat deze tegen Frankrijk waren gericht en tevens de Koning en minister- president Spaak op beleediigende wijize werden aangevallen. NIEUWE SPAANSCHE REGEERING GEVORMD. In den loop van Woensdagnaeht is een nieuwe regeering gevotrmd onder leiding van minister-president Negrin. De minister van arbeid Avguader en de minister zonder porte- feuille, Irujo, zijn afgetreden en vervangen door Noix Regas, lid van de Catalaansche socialistische .partij en Thomas Bilbao Hospd- talet, minister zonder portefeuille, lid van de Spaansche socialistische partij. Tot nu toe was Hospitalet Spaansch consul te Perpignan. Nadat de hervorming van het kabinet tot stand was gekomen, is een nota gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de regeering nog- maals verzekert, dat zij de persoonlijkheid en de rechten van de autonome gebielen zal eer- bied'igen. Zij is verheugd, ,dat de Catalanen en Basken in de nieuwe regeering vertegen- woordigd blijven, waardoor de regeering haar karakter van nationale vereeniging hand- haaft. De regeering wil de onafhankelijk- heid en het voortbestaan van Spanje hand- haven. In een officieel communique wordt verder medegadeeld, dat de regeering van de ver schillende partijen brieven heeft ontvangen, waarin zij hun aanhanlkelijkheid aan de regee ring betuigen. De U. G. T., de bond van socialistische vaktvereenigingen, deelt in een brief mee, dat na ondenzoek dar jongste decreten inzake de oorlogsdmdustrie, het commissariaat en de militarisatie der havens en na kennds ge nomen te hehben van de neerslachtige stem ming, welke deze bij bepaalde republikein- sche partijen in Catalonie hebben teweeg ge- bracht, alle maatregelen volleidig worden goedgekeurd, terwijl tegelijik de instemmtnig wordt uitgedrukt met het werk en de poli tick der regeering-Negrin. DE RASSENLEER De Regime Fascista zet den strijd tegen alien, die het niet eens zijn met het rasbe- ginsel en het anti-semitisme, voort. Dinsdag keerde het blad zich, naar Havas meldt, tegen de protestanten, die veel belangstelling ge- toond hebben voor de rede van Z. H. den Paus, waarin hij de nieuwe lei" veroordeelt. Het evangelische orgaan La Luce, zoo sehrijft de Regime Fascista, heeft dezer dagen heete tranen vergoten over de zonen Israels, aan wie de menschheid alles dankt. Ook de Ita- liaansche protestanten waren geroerd door de woorden van den Paus en ook zij verklaarden tegen de rassenleer'te zijn. Nu de protestan ten hun meening in deze zaak bekend hebben gemaakt, zal men ook hen nauwkeurig in het oog moeten houden. HOE VROUWEN HITLER MOETEN GROETEN. Naar de correspondent van de Daily Tele graph te Berlijn verneemt, is eerstdaags een decreet te wachten nopens de houding van dames in gezelschap van Hitler. Bij het be- groeten van den Leider zullen zij de rechter- hand met gebogen elleboog moeten opheffen tot schoudierhoogte en tegelijkertijd het hoofd moeten buigen. Deze vorm van groet zal voor het eerst moeten worden gebracht bij het hezoek van den Hongaarschen regent en mevrouw Horthy. OM ER TE KOMEN. De vijf onniisbare vereischten in verschillende landen. Het Fransche weekblad Marianne vertelt, dat een nieuw gezelschapsspelletje voor Ame- rikanen, die Europa bezocht hebben, bij hun terugkomst is, de vijf onmisbare vereischten om te slagen in verschillende landen op te stellen. Hier volgen eenige voorbeelden: Duitschland: 1. Volledig arier zijn, 2. lid zijn van de nazi-,partij sinds den tijd dat zij nog onwettig was, of jonger zijn dan 26 jaar, 3. onophoudelijk te keer gaan tegen het groote kapitalisme, maar beschikken over enkele goede relaties in de kringen van de groote Industrie, 4. zorgvuldig elk persoonlijk ini- tiatief vermijden, blind gehoorzamen aan de ontvangen orders en ze toejuichen, 5. be schikken over een beetje talent. Italie: 1. Heel jong zijn of ,,oud anti-fas- cist, onlangs tot het fascisme bekeerd" (men wantrouwt meer en meer de oude militante fascisten), 2. overtuigd zijn, dat Italie dCn oorlog in Abessinie gewonnen heeft tegen de vereenigde legers van de geheele wereld en dat het op weg is hetzelfde te verrichten in Spanje, 3. afkomstig zijn uit een adellijke familie of uit'de volksklasse; de hooge en lage middenstand hebben op het oogenfolik weinig kans; 4. beschikken over talent. 5. een boek geschreven hebben over den Duce, zijn por- tret of buste gemaakt hebben of een ode aan hem hebben gewijdL Engeland: 1. Beschikken over fortuin, een beroemden naam dragen of een rijk huwelijk sluiten, 2. krachtig de buitenlandsche, bin- nenlandsche en oeconomische politiek der re geering aanvallen; vroeg of laat zal zij om- vergeworpen worden en zullen uw partijgan- gers aan het roer komen; 3. over talent be schikken, 4. weinig praten om den naam te krijgen van een grooten zwijger, wat doorgaat voor veel te zeggen te hebben of een kracht- mensch te zijn; 5. zorgvuldig zijn in de keuze van zijn club, bij voorkeur boven zijn stand. Frankrijk: 1. Zoon zijn van boeren, arbei ders, of liever nog ambtenaren, niets te maken te hebben met een vader uit de groote bour geoisie of de aristocratie, 2. beschikken over talent, 3. lid zijn van zooveel mogelijk orga- nisaties, een politieke partiji, een vrijmetse- laarsloge, een vischvereeniging, een regionale vereeniging enz., 4. kunnen praten over het doet er niet toe wat, het doet er niet toe wan neer, het doet er niet toe voor wie; zeg maar wat; 5. naar het uiterlijk gelijken op den ge- middelden Franschman, een baard laten staan, een pijp en slechte cigaretten rooken en nooit sigaren, zich sleoht kleeden, goed kunnen eten, maar vooral drinken. Tenslotte de Ver. Staten: 1. Beschikken over talent, 2. van onder op begonnen zijn en voor zijn 20e jaar tenminste tien verschil lende baantjes hebben gehad, 3. beschikken over een idee fixe (een uitvinding, een poli tiek dtenkbeeld enz.), dat iedereen onzinnig vindt, maar dat men tenminste na 20 jaren van strijd laat zegevieren, 4. een voorbeeldig gezinsleven, een lachende vrouw, veel kinde- ren, ouders, voor w5e gij zorgen moet; nooit een schandaal of echtscheiding, 5. bij elke gelegenheid herhalen, dat geld geen geluk schenkt, maar bij zichzelf denken, dat alleen geld erop aankomt. Wij laten het aan onze lezers over dit lijstje met Nederland! aan te vullen. Men kan het spelletje zelfs zeer interessant maken door in plaats van diverse landen diverse gewesten van 66n land te nemen. BLOEDIGE GEVECHTEN NABIJ GANDESA. Van Sipaansche regeeringsizijde wordt mede- gedeeld, dat in de Sierra de Pendols, vijf kilometer ten Zuidoosten van Gandesa hevig wordt gevochten. Sedert veertien dagen heb ben de troepen van Franco aanvallen gedaan waardoor hun beste troepen zijn gedecimeerd. Men meent, dat in de afgeloopen week twin- tigduiizend man buiten gevecht zijn gesteld. De aanvallen werden ingezet door de divi- s'ie u-it Navarra een el-itecorps, waarbij ver scheidene tabors regulares zijn ingedeeld. Hiema volgden de zestiende, zeventiende en acht-tiende tabor regulares en vervolgens de 82st-e, 84ste, 105e en 55ste divisie alsmede de dertiende brigade Mooren. Daarop volgde de Bandera's Castilla en Montserrat. De commandant van de regeeringstroepen is van meening, dat deze strijd voor de rechtschen een ,,liquidatie van hun kracht" beteekent. "Over een frontbreedte van vijf kilometer beschikt de vijand over twintig batterijen berggeschut en voortdurend bev'inden zich veertig bombardementsvliegtuigen in de luicbt. De gevolgde taktiek is Duitsch; steeds herhaalde massa-aanvallen. Woensdag wer den achtereenvolgens zeven aanvallen ge daan. Na een bomibardement door de artil- lerie ging de infanterie tot den aanval over. De aanval werd evenwel door de automabi- sche wapens van de regeeringstroepen afge- slagen, waarna de regeeringstroepen met handgranaten aanrvielen. Bij het vallen van den avond duurde de strijd nog voort. MET STEENEN DOODGBGOOID. Woensdagmiddag heeft men in de Noord- westelijke omgeving van Jeruzalem het lijk gevonden van een Jood der orthodoxe ge- meente. Het slachtoffer was met steenen doodgegooid. Het lijk had sinds den mor- gen in het veld gelegen. Woensdagnaeht zijn dertig -gewapende man nen het politiebureau te Nabloes binnenge- drongen. Zij maakten vier geweren en een hoeveelheid munitie buit. Tusschen Nabloes en Jenin is een vracht auto van het leger op een veilborgen land- mijn gereden. De mij-n kwam tot ontploffing. Twee Britsdhe soldaten werden gedood, twee gewond. Met inbegrip van de slachtoffers van Wtoensdag zijn sedert 1 Augustus ten gevolge van ontploffingen van acht landmijnen drie Bri-tsche militairen, acht Joden en een Ara- bier gedood en vier Britsche soldaten, 17 Joden en een Arabier gewond. VOEDSELVOORZIENING VOOR DE BURGERBEVOLKING. lEmst Toller, de in ballingscha,p levende Duitsche liberator, die thans te Barcelona vertoeft, heeft Maandag de plannen meege- deeld, welke in voorbereading zijn teneinde voor den komenden winter op groote schaal voedsel te verstrekken aan de Spaansche bur- gerbevolking. Zoowel de regeering als de be- volking zullen aan een fonds bijdragen, het welk zal worden ingericht naar voorbeeld van de steunacties van Hoover en von Nansen. Men hoopt dat vertegenwoordigers der neu- trale regeeringen of onpartijdige organisaties, zooals de Kwakers, toezicht zullen uitoefenen op de distributie der voedselvoorraden. Toller deelde verder mee dat convooi van oorlogs- schepen zal worden verzocht, indien de sche- pen met voedsel op hooge zee moeilijkheden ontmoeten. Dr. Hewlett Johnson, de deken van Canterbury, die Barcelona Dinsdag na een bezoek van een week heeft verlaten, zal meewerken aan de organiisatie der voedsel- campagne. EEN AMERIKAANSCHE INDRUK VAN EUROPA. Te Wjashington heeft men volgens Havas den indruk, dat de Europeesdhe situatie iets ontspannen is. Men noemt als gunstige fac to ren: 1. het toenemende samengaan van de Elngelsch-iFransche diplomatieke actie tegen- over de schijnbare werkloosheid van de spi. Rome-Berlijn. 2. De standvastige koelbloedig- heid der regeering en het volk van Tsjecho- slowakije. 3. Den Russisch-Japanschen wapen- stilstand. Zonder een overdreven optimisme te toonen zijn officieuze kringen van meening, dat de zomer, welke steeds als kritiek werd be schouwd, voorbij zal gaan zonder gevaarlijk incident, mits de bevolking dezelfde kalme houding bewaart. DE DUITSOHE VOLKSAUTO. In een nieuwe aflevering van het Duitsche tijdschrift het Vierjarenplan herinnert Jakob Werlin in een opstel over de oeconomische en sociale beteekenis van den Dudtschen volks- auto aan de bezwaren, die in den beginne tegen de fabricage ervtan zijn ingebradht, die n.l. niet zonder schade voor de overige Duit sche industrde zou kunnen plaats vinden. Men had gemeenld, dat de Industrie om haar be- staan niet moeilijker te maken of zelfs te veriiezen, zich bij het vaststellen van de prij- zen moest ric'hten naar de prijzen van den Volkswagen. Dat is echter een oveibodige zorg. Wel zal de overige industrie haar wagens nog goedkooper maken, maar toch in hoofdlzaak verder -verbeteren en vervolmaken. Men zal het aantal modellen verminderen en nog rationeeler produceeren, hoewel toch nie- mand tegen den volksauto zal en moet con- curreeren. Maar de motoriseening van de groote massa zal voor de koopers van de duurdere wagens den weg effenen, want de volkswagenkoopers van heden worden de koo pers der kwaliteitsauto's van morgen. Werhn maakt verder melding van een on- derhouid, dat hij het vorige jaar met Henry Ford gedurende een studiereis heeft gehad. Ford had den luchtgekoelden auto een groote toekomst voorspeld. De auto's van de toe- komst zouden volgens Ford op het land groeien. Hiji doelde daanmee op een mate riaal, dat door samenpersing bereid wordt uit Soja-boonen. Werlin zag daarin een beves- tiging, dat men in Duitschland op den goeden weg was, weliswaar zocht men het daar niet in de Soja-boonen, maar het Duitsche kunst- h-ars was een uitstekend materiaal. Carrosserieen, die tegen het weer bestand zijn., vormen een eersten eisch in verband met het garagevraagstuk. Voor de fabricage van den Duits-chen volksauto is slechts e6n per cent van de geheele Duitsche staalproductie noodig. Het buitengewoon lichte gewic-ht van slechts 650 kilogram is mede te danken aan een zoo ruim mogelijke toepassing van lichte mebalen, die tevens deviezen besparen. DE GARONNE ONTSPRINiGT IN SPANJE. Ben opzienbarend bericht doet de ronde in de Fransche pers: de rivier de Garonne, die vele electrische centrales in Zuid-West-Frank-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6