Buitenland Predikbeurten Kerknieuws. TERNEUZEN, 17 AUGUSTUS 1938. EEN NIEUW SCHIP VOOR DEN ROTTEEDAMSOHEN LLOYD. HOEK. AXEL. RECHTSZAKEN. landbouwers deze richtprijzen betaald kunnen krijgen, opdat de Groninger Beurs haar func- tie als belangrijkste ibeurs in ons land ter ver- bandeling van binnenlandsche granen ten be- hoeve van landbouwers en graanhandelaren zoo spoedig mogelijk kan hervatten. NIEUWE MOTOR-TORPEDOBOOTEN. Br zijn door de Britsche regeering orders geplaatst voor 12 nieuwe motor-torpedo- booten. Be eerste vaartuigen van dit type dateeren van 1935. Zes ervan doen thans dienst in de Middellandsche Zee. Deze scheep- jes zijn 18 ton groot, gewapend met twee lam ceerbuizen en machinegeweren. Zij worden voortbewogen door drie benzinemotoren. De eerste booten badden een snelhedd van 40 knoopen, later zijn bij proeftochten snelheden van over de 50 knoop gehaald. De kosten van de eerste booten bebben van 22.000 tot 40.000 pond per stuk bedragen. MGR. HLINKA. f (Even voor twaalf is vannacbt mgr. Hlinka, de leider van de (Slowaaksche autonomisten, overleden. Volgens inlicbtingen uit welingelichte krin- gen, heeft mgr. Hlinka een politiek testament nagelaten, docb de commissie van leiders van de partij heeft ibesloten dit testament niet te pulbliceeren, aangezien men vreest, dat hier- door een scheuring in de partij zal ontstaan. In de party zijn n.l. twee stroonjingen, een gematigde strooming onder leiding van den 50-jarigen mgr. Josef Tiso, vice-president van de partij en een meer radicale groep, onder leiding van den 38-jarigen Carel Sidor, politiek directeur van de partij en hoofd- redacteur van den Sovak. Om een scbeuring te voorkomen is besloten de functie van voor- zitter vacant te laten. Andreas Hlinka werd den 29sten September 1864 in Cemov bij Riizemberok (Rosenberg) geboren. Hij was de zoon van een kleinen erf- boer. In 1889 werd hij tot priester gewijd. Dertien jaar liang werkte bij in de gemeente Trick Slaclck, diie in dien tijd een model-pa- rochie werd, zoodat bij in 1895 gekozen werd tot priester van de stad Rosenberg. Onafge- broken werkte hij voor bet welzijn van de stad. In den oorlog verricbtte hij nuttige ar- beid in verscbillende afdeelingen van bet Roode Kruis. Bij de Slowaken wekte hij bet nationale ge- voel op; de autoriteiten in den ouden staat veroordeelden hem meermalen tot gevangenis- straf en boete vanwege zijn activdteit op dat gebied. In 1919 ging Hlinka naar Parijs en eiscbte de autonomie van Slowakije op grond van bet verdrag van Pittsburgh van 30 Mei 1918; zijn eisch werd niet ingewilligd en vormt tot op hSden het voornaamste programmapunt van Hlinka en zijn Slowaaksche volkspartij. In 1919 en 1920 steunde de partij de regeering van de nieuwe republiek; na een tijdperk van oppositioneelen arbeid sloot men zich in 1927 weer bij de regeering aan, om, zooals Hlinka verklaarde, „het verdrag van Pittsburgh in zijn geheel en in zijn onderdeelen te verdedi- gen". iHl'irika is een impulsief en onberekenbaar politicus geweest. Zoo gooide hij in 1933 in Neutra het geheele programma van het Pri- binafeest in de war en sloot hij- met de andere Slavische opposStiepartijen een pact tegen de „Tsjechiseh-Duitsche regeering, waarin eenige Tsjechische partijen zich bij Duitschers hebben aamgesloten, om de andere Slavische volkeren te overheerschen". In begin Februari van 1938 begon Hlinka een nieuwen strijd tegen de regeering te Praag. Hij verkondiigde, dat het origineel van het Pittsbungh-verdrag uit Amerika zou ko- men en dat hij ermee naar Praag zou gaan om den president en de regeering te vragen, of de onderteekening van het verdrag door Masarijk was geschied of niet. Bind Maart is Hlinka zwaar ziek geworden. Zijn einde is nu nabij. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Maandagmiddag is het rechtsche leger van generaal Queipo de Llano ten noorden van Cabeza del Buey, aan het front van Estrama- dura, verder opgerukt in de richting van Al- maden. De bergen Cuervo Naranjo en Casa de la Higuera werden bezet. Aan het einde van den dag liep het front van de rechtschen in Estremadura van de provincies Badajoz en Cordova op twaalf kilometer ten oosten van Cabeza del Buey naar het Noorden, bijna de geheele Sierra de las Cabras insluitend, op drie kilometer ten Oosten van Zarza, om af te buigen naar het Westen langs dan weg naar Puebla de Alcorer, langs de Rio Zujar tot de samenvloeiing met de Almorchon. Van hier liep het front naar het Noorden langs de Guadiana tot ten Oosten van Val de Caballe- ros en verder naar het Noordoosten naar Gua- dalupejo, waar het langs de grens van de provincie Caceres tot de Sierra de Castano liep. BRITSCHE SCHEPEN GEBOMBARDEERD. Maandagochtend heeh de luchtmacht van Franco Valencia tct vier keer toe gebombar- deerd. Vier huizen werden vernield. Twee opvarenden van een Britsch scliip, dat in de haven voor anker lag, werden getroffen. Een radio-telegrafist, Amery genaamd, lid van de bemanning van het Britsche schip ,,Hilfern" is op de kade gedood. Voorts is een officier der niet-inmengingscontrole aan boord van het Finsche s.s. ,,Fredavo.re" gewond. De twee genoemde schepen bekwamen echter geen schade. Ook de gezagvoerder van het Finsche s.s. ,,Fredavore" is gewond. Eenige bommen ontploften bij het Britsche schip ,,,Noemi Julia", waardoor net schip lek raakte. De bemanning wist de gaten te dich- ten. Toch zonk het schip. 65 JOODSCHE MEDICI MOETEN IN MIINCHEN HUN FUNCTIE NEERLEGGEN. Blijkens de „Daily Telegraph" hebben 65 Joodsche medici in Miinchen, die tot de laat- sten behoorden, die hun beroep nog konden uitoefenen, aanzegging gekregen om per 15 Sept. a.s. hun praktijk neer te leggen. (Zoo als men weet, zal de wet die den Joodschen medici verbiedt hun beroep uit te oefenen 30 Sept. a.s. in werking treden. Onder degenen, die thans door dezen maat- regel worden getroffen, Ibehoort o.a. prof. dr. Otto Neuibauer, prof. W. Isserlin, dir. Alfred Haas en dr. Max Klar. DE OORLOG TEGEN CHINA WORDT VOORTGEZET. De kabinetsraad te Tokio heeft Dinsdag het besluit van de conferentie der vijf minis ters tot voortzetting van den strijd in China goedgekeurd. De staatssecretaris van de rijks- kanselarij, Kazami, heeft dienaangaande mede- gedeeld1, dat de regeering de materieele en geestelijke mobildsatie op elk gebied onvoor- waardelijk zal doorzetten, teneinde de opera- ties te doen slagen. Het doel is het omver- werpen van de huidige Chineesche regeering, waardoor een einde zaij komen aan het con flict en het herstel van China met medewer- king van Japan tot stand kan worden ge- bracht. DE TERREUR IN PALESTINA. Maandagmiddag is een autobus op den berg Karmel bij Haifa in een hinderlaag gevallen. Van de inzittenden werden zes Joden gedood en twee Joden gewond. Britsche militairen waren spoedig ter plaatse. Zij hebben zeven bandieten neergelegd. (Het aantal slachtoffers is later tot negen gestagen. Hun lijken zijn Dinsdagochtend ter aarde besteld. De kisten waren met de zionis- tische vlag gedekt. De belangstelling was enorm. Men schat nader, dat er negen roovers zijn gesneuveld en een gewond is. Maandag zijn er ook verder nog tal van daden van terreur gepleegd. Bij Ramallah zijn soldaten slaags geraakt met een gewapen- de bende. Verscheidene leden van de bende werden gedood. In Jeruzalem werd een Ara- bisch politieman zwaar gewond en een an dere Arabier gedood. Te Nabloes hebben de opstandelingen van een der rijke ingezetenen duizend pond sterling geeischt. Op de markt te Tel Aviv heeft een Arabier aan een Jood een mand druiven verkocht, waarin een bom verborgen was. De bom ont- plofte en verwondde een vrouw. Nabij Hebron is een ploeg van 120 arbed- ders, die arbeid verrichte aan openbare wer- ken, door een gewapehde bende overvallen, die den mannen bevel gaf het werk te sta- ken, op straffe des doods. De ingenieur en de werkbazen werden ontvoerd. Weer een Joodsch politieman terechtgesteld. Dinsdagochtend is in de gevangenis te Acre de Joodsche oud-politie-agent Modechai Schwartz opgehangen. Hij was ter dood ver- oordeeld omidat hij in September van het voriig jaar een Arabisch politieman had ver- moord. De pogingen om gratie voor hem te krijgen zijn vruchteloos gebleven. Bij de terechtstelling van Dinsdag hebben zich niet de tooneelen afgespeeld, welke te zien waren bij de terechtstelling van Ben Jozef op 29 Juni. Schwartz had zelf verzooht van zijn executie geen politieke betooging te maken, aangezaen zijn misdaad, volgens zijn eigen woorden, te wijten was aan zijn eigen verkeerd oordeel. DE VOORSTELLEN VAN DE TSJECHISCHE REGEERING. Havas heeft uit officieele bronnen te Praag de volgende bijzonderheden ontvangen nopens de voorstellen, welke de Tsjechoslowaaksche regeering heeft uitgewerkt ter oplossing van het vraagstuk van de Sudetenduitschers. Havas geeft de voorstellen weer in tien pirn ten, als volgt: 1. De voorstellen zijn gebaseerd op de grondwet. De regeering is van oordteel, dat de grondwet, als zij laan de verschillende natio- naliteiten veroorlooft zich in het parlement te laten vertegenwoordigen, aan deze nationali- teiten het middel verschaft om hun wenschen te doen gelden. 2. Daar de gebieden, die door Duitschers bewoond worden, zich niet door grenzen laten afbakenen en een Slowaaksche mindlerheid bevatten, kan men geen uitsluitend territoriale autonomie verleenen aan de Sudetenduitsche gebieden. 3. De provinciale ibesturen zullen him be- voegdheid uitgebreid zien ten koste van de be- voegdheden van de departementen van Bin nenlandsche Zaken, Openibaar Onderwijs, Landbouw, Sociale Zaken, Handel, Industrie en HandwerkSbedrijven. 4. Provinciale landdagen zullen de huidige provinciale vertegenwoordiging vervangen. 5. De provinciale landdagen zullen verdeeld worden in nationale afdeelingen („curies"), waarbij de Duitsche afdeelingen zich zullen bezighoudlen met zaken, de belangen der (Duit schers ibetreffende, terwijl de Tsjechische de Tsjechische zaken behartigen zullen. 6. Aan de nationale afdeelingen zullen waarborgen verschaft worden, opdat hun be- sluiten niet teniet worden gedaan in de land dagen, waar zij in de minderheid zouden zijn. 7 iDe nationale afdeelingen krijgen speciale presidtentschappen, welke de uitvoerende or- ganen van de afdeelingen zullen vormen. 8. De provinciale regeeringen zullen uit de provinciale landdagen gekozen worden. De provinciale regeeringen zullen gevormd wor den door leden van de verschillende nationa- liteiten, die de kwesties, welke haar minder- heden aangaan, zullen oplossen. 9. Vraagstukken van oeconomiscfhen, socia- len en financieelen aard zullen opgelost wor den door speciale commissies. 10. Er worden waarborgen getroffen ter bescherming van de rechten der burgers en volksgroepen om verdrukking van de eene nationaliteit door de andere onmogelijk te maken. HULDIGING VAN TERECHTGESTELDE OPSTANDELINGEN. Met omfloerste tram zijn Zaterdagavond 1200 politieagenten te Weenen gemarcheerd naar de gevangenis, waar op 13 Augustus 1934 vier agenten 's avonds om elf uur te- recht zijn gesteld wegens hun aandeel in den aanval op de kanselarij waarbij Dollfuss werd vermoord. 800 toortsdragers vergezelden den stoet. De ibetoogers legden kransen aan den voet van de vier pilaren voor de gevangenis, welke de namen dragen van de vier mannen. Op den galgenhof in de gevangenis waren vier andere pilaren opgesteld om de plaats van de executie aan te geven. Hier ibrandden groote vuren en las de ondercommissaris van politie de vier namen op van de ,,gemartelde helden". De plechtigheid werd besloten met het iHorst Wessellied en zal voortaan elk jaar op 13 Augustus herhaald worden. PRIJSVERLAGING VOOR RADIOLAMPEN IN ENGELAND. Naar uit Londen wordt gemeld, hebben de groote fabrikanten van radiolampen met in- gang van 15 Augustus hun prijzen verlaagd. Deze verlagingen zullen, naar de British Radio Valve Manufacturers Association mededeelt, varieeren van 1 sh. 6 d. tot 10 sh. Duitsche aanwezigen. Tijdeins den tea, die bij een brandend haardvuur genoten werd, klaar- de het regenachtige weer op, zoodat Balbo nog een indruk kon krijgen van de schoon- heid der omgeving. Volgens den correspondent van de Sunday Times te Berlijn heeft Balbo van Mussolini de opdracht medegekregen, be Berlijn nauw- keurige mededeelingen over de militaire maat- regelen te verkrijgen en tot gematigdheid en voorzichtigheid aan te manen. Ik vemeem ook, zegt deze correspondent, dat Balbo tegenover Goring en Hess uiting heeft gegeven aan de sympathie van Italie voor het Duitsche standpunt ten aanzien van Tsjecho-Slowakije, doch ook verklaard heeft, dat Italie geen enkel belang zou hebben bij een eventueel conflict, ontstaan door een over- haaste actie in midden-Europa. BEZOEK VAN RUNOIMAN AAN HITLER IN OVERWEGING. United Press acht het niet uitgesloten, dat lord Runciman's verdere pogingen om een vredelievende oplossing te vinden voor het problieem der Sudeten-Duitschers hem in de naaste toekomst naar Duitschland zullen brengen. iHet persagentschap vemam, dat in de Tsjeoho-Slowaaksche hoofdstad ver klaard wordlt, dat de Britsche bemiddelaar van oordeel is, dat een onmiddellijke ontmoe- ting met Hitler noodzakelijk is om het geschil op te helderen. Zoodoende acht men het mogelijk, dat Runciman zich rechtstreeks tot den rijkskanselier zal wenden. In verband hiermede herinnert men aan het bezoek, dat Sir Ian Hamilton onlangs op ver- zoek van den Fiihrer aan Berchtesgaden bracht tijdens het verblijf van Britsche oud- strijders aan Duitschland. Sir Ian gelooft, dat de rijkskanselier den Britschen bemidde laar gaarne zou ontvangen. Aan de pers verklaarde hij althans: „Ik geloof, dat Run ciman de eerste de beste gelegenheid behoort aan tie grijpen om een bezoek aan Hitler te brengen. Dat zou meer kunnen zijn dlan een gebaar alleen Ik ben er stellig van over- tuigd, dat de rijkskanselier arbeidt voor den vrede. De Tsjechen moeten ten koste van alias provocaties vermijden, die Hitler's op- treden zouden kunnen forceeren." Zonder zulks met zooveel woorden te zeggen, kreeg men uit de verklaringen van Hamilton den indruk, dat Hitler tijdlens zijn bezoek gezin- speeld heeft op de mogelijkheid van een ont- moeting met lord Runciman, aldus United Press. EEN PIJNLIJKE ONTMASKERIN G. Het gebeurt, sohrijft de N. R. Crt., overal, was de verzuchting, waarmede velen kennis hebben genomen van een bericht over het optreden van Japansche provocateurs in Sjanghai. De true van diergelijk optreden is er alleen maar in gelegen niet onltdekt te worden. Gelukt dlat niet, dan staat men vandaag gebrandmenkt als een booswicht en morgen zal de wereld het al weer vergeten zijn, achterhaald als het feit is, door andere wandaden. En inderdaad, zoo is de werke- lijikheid, hard, soms meedoogenloos, maar toch ook weer zoo gemakkelijk. Toch behoort ihiet gebeurd'e te Sjanghai op dit gelbied wel tot de bijzondere staaltjes, welke de annalen (boekstaven. Men vreesde de laiatste dagen in de groote havenstad van het Oosten moeilijkheden, omdat een droeve verjaardag, die van den dag, waarop die Japansche aanval op Sjanghai begon, aan- leiding tot diemonstraties zou kunnen zijn. Men had in verband daarmede uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Dat deze niet oveilbodig waren, is wel gebleken uit het feit, dat Chineesche guerrillatroepen, die steeds krachtiger optreden, zich dezer dagen, zij het ook voor enkele uren, meester maak- ten van het Japansche vliegveld bij. Sjanghai. Van deze omstandigheden meenden de Japanners gebruik te moeten maken om te trachten de menigte in de intemationale nederzetting op te ruien. Agitatoren, welke door de politie werden gearresteerdl, blieken bij onderzoek vermomde Japanners, behooren- de tot het leger, te zijn. Tegen ontvangst- bewijs (sic!), aldus luidde het bericht, zijn zij aan de Japansche militaire autoriteiten overgeleverd. Dit voorval, hoe onbeteekenend op zichzelf, levert toch weer even een nieuw bewijs voor het optreden der Japanners, dat tegelijkertijd even brutaal als na'ief is. Brutaal is de niets ontziendle wijze, waarop deze provocatie ge- schiedt. Zij geeft een duidelijk inzicht in Japansche manieren en methoden. De zonen van Tokio vinden een dergelijke handelswijze de meest gewone zaajk ter wereld. Wie hen op het onlbehoorlijke zou willen wijzen, zuUen zij antwoorden met een stortvloed van soort- gelijke gevallen, bedreven door andere landen. Maar terzelfder tijd is het toch weer na'ief, om voor atergelijk opruiend werk Japanners, en dan oog wel menschen uit het leger, te ge- bruiken. Is bet de minachting, welke de Japanner voor den Westerling heeft, welke hem er toe ibrengt op dergelijke openlijke wijze op te treden? Want hij doet dit op meer dan een gebied en met een zelfverzekerd- heid, welke verbijistenend is. Of speelt wel- licht ook het feit, dat zij steeds minder Chi- neezen bereid vinden hun leven in Japanschen dienst te wagen, een rol bij de wijze, waarop men deze provocatie ensceneerde. Ook dit is niet uitgesloten; menige Ohinees moest een dergelijk avontuur met den dood beeindigen, gevallen onder de verraderlijke schoten van zijn landgenooten, die feller dan ooit tegen verrad'ers optreden en ook door de Japanners- worden gevreesd. Werpen de gebeurtenissen in Sjanghai reeds een pijnlijk licht op de niets ontziende methoden, waarvan Japan gebruik maakt om den weerstand van het Chineesche yolk te breken, een ander voorval komt den indruk, welken dit feit omtrent de Japansche metho den wekt, nog versterken. Wij bed'oelen het nieuwe incident bij Tsjangkoefeng, naar aan- leiding waarvan de Japansche amfoassadeur te Moskou Zaterdag bij Litwinow werd ge- BALBO BIJ HITLER. Zaterdag heeft de Italiaansche maarschalk Balbo een bezoek gebracht aan Hitler. Balbo was vergezeld van generaal Brigandi, •oonsul-generaal Camerini, kol. Cagna en de Italiaansche luchtvaart-attache te Berlijn, generaal Kiotta Van Duitsche zijde werd de ontvangst o.a. bijgewoond door den lucht- vaart-generaal iSperrle, den genieraal der artillerie ridder von iSchobert, den rijksjeugd- leider Baldur von Schirach, den Duitschen luchtvaart-attach<5 te Rome, Freherr von Buelow en Oberstleutnant Von Waldau, tae- nevens de persoonlijke en militaire adjudanten van Hitler. Hitler begroette zijn gast, die na den maal- tijd bij den plaatsvervanger van Hitler, Rudolf Hess, in Munchen, langs den rijfcsautoweg via Bad Reichenhall naar Berchtesgaden was gereden, bij zijn aankomst om halfvijf aan den ingang vn Bergahof, het verblijf van Hitler, op de meest hartelijke wijze en begeleidde hem het huis in. In den loop van het bezoek stelde Balbo zijn begeleiders aan Hitler voor en begroette ver- volgens de aan de ontvangst deelnemende roepen. Gebruikmakende van den wapenstilstand aldus meldt *t Russische telegraafagentschap en er is geen reden om het niet te gelooven zijn de Japanners op een punt in het be- twiste gebied een hondlerd meter voorwaatrs gedrongen. De R. lis sen hebben hiertegen krachtig geprotesteerd, naar aanleiding waar van de Japanners zich hebben teruggetrokken uit de stellingen, welke zij in strijd met de wapenstilstandsbepalingen hadden ibetrokken. Ondanks de verwarde en onvolledige be- richtgeving ontkomt men niet aan den indruk, dlat de Japansche plaiatselijke militairen op verschillende manieren chicaneeren bij de uitvoering van de wapenstilstandsbepalingen. Het plaatselijike overleg en de vaststelling van de wederzijidsche posities gaan met de noodige moeilijkheden gepaard. Onverwachts komt dit geenszins. Zoodra de Japanners het voorstel tot aanwijzing van een onpartijaigen scheidsrechter ter plaatse had den afgewezen, kon men verwachten, dat zich nog allerlei moeilijkheden zouden voordoen. Hetgeen de laatste dagen in deze omgeving heeft plaats gevonden is tenslotte niet anders dan een logisch gevolg van de weigering van enkele dagen geled'en. Wij. weigeren, aldus redeneert de Japanner, toch geen scheids rechter, indien de aanstelling daarvan in ons voordeel is. Als wij dat wel doen, dan hebben wiji daarmede een bedoeling. En welke kan deze bedoeling anders zijn dan het uitwisschen van getuigenissen, welke een bepaald feit vastleggen. Zoo staan wij ook hier weer voor een typisch staaltje van Japansche diplomatjp. Of de militairen op eigen gelegeheid van de door diplomaten geschapen situatie gebruik gemaakt heblben, is niet zeker maar wel waarschijnlijk. Dit feit is trouwens in dit verband van minder gewicht. Het is en blijft de Japansche natie in haar geheel, welke voor dergelijke methoden aansprakelijik gesteld moet worden. Noch in Sjanghai, noch bij' Tsjangkoefeng heeft Japan zich van zijn groote zijde doen kennen. Zoo althans voelen wij het aan; de Japanner voelt dit anders. Voor hem toch is dit alles de igewoonste zaak van die wereld, voor zijn gevoel behoort dit bij oorlog en diplomatie, gelijk het schieten bij den oorlog behoort. Men moet zich geen illusies maken, dat ook anderen van deze methoden geen ge bruik zouden maken. Maar wat telkens weer frappeert in de Japansche politiek is de open- baarheid, welke men daaraan durft te geven. En menigmaal krijgt men den indruk, dat deze brutale openbaarheid berust op een ge voel van superioriteit, op een minachting voor het Westen, zijn bewoners en zijn methoden, waaraan men op deze wijze uiting tracht te geven. EXAMEN FRANSOHE TAAL. Voor het examen Fransche taal is geslaagd mej. M. Polman te Terneuzen. EXAMEN HOOFDAKTE. Voor het examen voor die hoofdakte is geslaagd de heer A. Roes te IJzendijke. BEN OEMING. Tot hoofd der o. 1. school te Schoondijke is benoemd de heer A. J. de Klerck te Katten- dijke. MET AUTO TEGEN TRAMWAGEN GEBOTST. De heer A., vertegenwoordiger der Persil- fabrieken alhier, is Vrijdagavond per auto op weg van Aardenburg naar Oostiburg, in een boeht te Draaibrug tegen een stilstaande tramwaggon gereden. De bestuurder bekwam lichte hoofdwonden. De voorzijde van de auto was geheel vernield. VEERTIG JAAR PRIESTER. Maandag heeft de Zeereerw. pastoor L. Dolle te Goes het feest van zijn veertigjarig priesterschap gevierd. Des morgens heeft hij een hoogmis opgedragen, waarin kapelaan Van Teijlingen uit 's-Gravenhage de feest- rede hield. (Des middags heeft de jubilaris gerecipieerd en des avonds een danklof gecele- breerd. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS VOOR ZEEUWSCH-VLA ANDEREN Gedurende de maand Juli was het aantal in- geschreven wenkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch-Vlaanideren als volgt: Aardenburg Axel 86, Biervliet Bres- kens 16, Cadzand Clinge 14, Eede Graauw 5, Gnoede Hoek 18, Hontenisse 3, Hoofdplaat 3, Hulst 21, Koewacht Nieuw- vldet Oostburg 1, Overslag Philippine 10, Retranchement Sas van Gent 65, Schoondijke St. Jansteen 2, St. Kruis 1, Sluis 7, Vogelwaarde 10, Waterlandkerkje Westdorpe 29, IJzendijke Zaamslag 8, Zuiddorpe Zuidzande Terneuzen 576, totaal 875, w.o. 72 landanbeiders. LUXOR-THEATER. „J)e Witte Engel." Er zijn misschien weinig dingen aan te wijzen, die de wereld dieper ontroerd hebben en getroffen dan het leven van Florence Nightingale een vrouw van een verbijste- rende heldhaftigheid, die het geweten van de menschheid wakker schudde en oorlog voerde op die plaatsen, waar de kogels niet of slechts bij vergissing terecht plegen te komen die vocht tegen onwil en misverstand en tegen starre militaire dicipliine om het lot van den gewonden soldaat en de wereld deed inzien, dat ook de meest glorieuze overwdruning het leed niet kan wegnemen van hen, die vielen doch niet sneuvelden. IBen groote stof dus men behoeft dat niet nader te belichten en Amerika heeft haar aangagrepen tot een film van grootschen op- zet met den bekwamen Wilhelm Dieterle als regisseur en Kay Francis als Florence Nightingale in de titelrol. En het is een ver- haal geworden van groote en voortdurende ontroerimg een ondememing dus, die ten voile geslaagd mag heeten en die ook in ons land, met de vorstelijke waardeering van H. K. H. Prinses Juliana, haar weg naar een groot en verdiend publiek succes heeft ge vonden. IHet is in de eerste plaats de verdienste van dit scenario, dat het zich niet bepaalde tot een met min of meer histordsch te verant- woorden filmische fantasie bedreven biogra- fie, maar dat men zich tevens beijverde om een inizicht te geven in de motieven, waardoor dit groote leven voortbewogen werd. Deze film loopt vanaf Zaterdag in Luxor. BOOTTOOHT MET DE PRINSES JULIANA". Maandagochtend passeerde alhier van Sel- zaete met bestemming Vlissingen de ferry- boot Prinses Juliana" aan boord waarvan zich ongeveer 1200 passagiers uit Belgie be- vonden, die een eendaagsch boottochtje maak- ten. Onder groote belangstelling schutte de boot dtes namiddags weer te Terneuzen op. Naar we vernamen waren alien vol lof over het comfort en de zeewaardigheid die deze groot- ste boot van den Provincialen Stoomlboot- dienst op de Wester-iSchelde biedt. Aan iboord was bovendien gelegenheid tot dansen, terwijl een turnclub een goed ge slaagd programma uitvoerde. Voor dien ondernemer en voor alien die aan dezen eersten tocht met een ferryboot hebben deelgenomen ibeteekent het een aardig succes. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Schietwedstrijd. Op 15 Augustus werd te Axel op de schiet- baan begonnen met de schietwedstrijd voor den B. V. L., district Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren. De wedstrijd werd doordat de Commandant van het Zeeuwsch-Venband, Overste Bruins, nog niet aanwezig was, geopend door den Commandant van Landstormkorps Zeeland v/d Motordienst, de kapitein J. C. Persant Snoep. Deze sprak enkele woorden tot de schutters er op wijzende, dat het gezien naar iandere landen nog een voorrecht is, in Nederland te wonen. We hopen dat de B. V. L. nopit dienst hoeft te doen, doch „als't moet" is zij paraat. Hierna loste hij het eerste schot, waarmee de wedstrijd een aanvang nam. Op deze eersten dag hebben 69 schutters van hun kun nen iblijk gegeven. Hoogste korpsschutter was de heer Jac. v. Meurs te Axel met 98 punten. Overste Bruins, met res. le luit. Eckhardt, benevens de Burgemeester van Axel, gaven door hun aanwezigheid' blijk van hun belang stelling. A.s Zaterdag is voor hen die thans niet pre sent waren, de laatste gelegenheid om te trachten een prijs te bemachtigen. Dan zullen na afloop door Overste Bruins, op de boven- zaal van Hotel ,,'s Lands Welvaren" te Axel, de prijzen worden uitgereikt. Ruim honderd fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld, be- halve enkele plaquette's en medaille's, waar- onder een zilveren legpenning van den Inspec- teu'r van den B. V. L. Ook is thans van Generaal Duymaer van Twist nog bericht gekomen, dat hij nog een prijs beschikbaar zal stellen. Een reden te meer voor de landstormers om op Zaterdag 20 Augustus present te zijn en liefst niet te laat, daar de regelingscommissie om 6 uur met haar werk gereed moet zijn. Vooral de landstormers van Axel, Hoek, Terneuzen en Zaamslag worden a.s. Zaterdag verwacht. Op de schietbaan te Axel verwacht men U. We hopen dat ook dan het weer mag meewerken zooals het Maandag reeds zeer meegevallen is. Naar gemeld wordt, heeft de Rotterdam- sche Lloyd aan die maatschappij ,,De Schelde" te Vlissingen opdracht gegeven voor den bouw van een nieuw passagiersschip. Dit schip wordt 21000 ton groot en zal 560 kajuitpassagiers en 11 derdle klas passagiers kunnen vervoeren. De snelheid wordt 21 xnijl, zoodat de afstand MarseilleBatavia, welke door de thans varende schepen van dezelfde maatschappij wordt afgelegd1 in twintig dagen, nu slechts zestien zal vorderen. DE BEDEVAARTPIAATS „SMAKT" (L.). De route daarheen. In Limburg ligt, nabij Venray, een klein plaatsje, Smakt genaamd, op de kaart nau- welij'ks te vinden, maar dat jaarlijks door duizenden bedevaartgangers bezocht wordt. In verband met dit drukke bezoek heeft de A. N. W. B. ten gerieve van hen die in de streek niet bekend zijn en voor wie het vin den van de beste route naar de bedevaart- plaats niet zoo gemakkelijk is, voor een dui- delijke be we gwijzering gezorgd, welke dezer dagen gereed is gekomen. Deze route loopt via Nijmegen, Plasmolen, Gennep naar het pontveer over de Maas bij Bergen. Hier wordt overgevaren en dan leidt de weg links in de richting Maashees en Ven ray, waar men op den weg tusschen deze plaatsen de aanduidingen naar Smakt kan volgen. MOTOR BOTST TEGEN BESTELAUTO. Zaterdag vend op den Patijnweg te Goes een botsing plaats tusschen de bestelauto van de wasscherij ,,De Zon" aldaar en een motor- rijder met duopassagier. De motorrijder, die van de richting Kloetinge kwam, merkte waarschijnlijk te laat, dat de vrachtauto den Parallelweg op wilde rijden en daartoe een bocht naar links maakte, dwars over den weg. De heer J. Jongepier, van Serooskerke, is met verbrijzeld linker-onderbeen naar het zieken- huis Oostwal vervoerd, waar dr. Huesse hem behandelde. De duo-possagier kwam er met eenige schaafwondjes af; de chauffeur van de bestelauto bleef ongedeerd. De motor werd ermstig beschadigd'. (De Z.) Bij den gemeente-veldwachter alhier is als gevonden gedeponeerd: een reserve-auto-wiel. Rechthebfbende vervoege zich aldaar. Autoschade. De 20-jari-ge dochter van den galanterie- handelaar M. had het ongeluk te Zaamslag met de door haar bestuurde wagen op een boom te rijden. Gelukkig beperkte het onge luk zich tot materieele schadte. Met den sehrik vrij. Edn van de door twee marechaussde's op den Kinderdijk alhier bereden paarder echrok van een daar ter plaatse werkzame wals- machine. Met den ruiter erop steigerde het paard en kwam daama met zijn (berijder te vallen. Een kromme sabel was het gevolg van dezen val, maar paard en ruiter bleven ongedeerd', DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1938. Gereformeerde Kerk. TERNEfDZEN. 2.45 u., Ds. P. van Strien; Huwel ij ksinzegening NED. HERV. KERK. B e d a n k t voor hulpprediker te Sluiskil door den heer E. R. O. Richard, dand. en hulppredliker te Antwerpen. Subsidies. De Alg. iSynode der Ned. Herv. Kerk heeft de volgende subsidies verleend: uit het fonds tot voorziening in de geeste lijke behoeften: Terneuzen f 100; uit het fonds tot verbetering der schraal- ste predikantstractementen: Hoofdplaat /400, Waterlandkerkje /700, Retranchement /200 Sas van Gent 100, Zuidzande 200. Voorts werd! aan Hansweert toegekend voor den arbeid onder de binnenschippers 2000. POLITIERECHTER TE MJDDELBURG. Zibting van 16 Augustus 1938. A. A. A., oud 42 j., arfbeider te Zuiddorpe, verdacht van bedreiging van P. J. d'Hondt' te Zuiddlorpe op 7 Juli 1.1. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak f 40 boete of 20 dagen hechtenis. P. G., oud 23 j., metselaar te Hontenisse, verdacht van mishandeling van A. Dobbelaar te Terhole op 10 Juli 1.1. Eisch en uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. D. L., oud 76 j., zonder beroep te Retran chement, verdacht van beleediging van I. Wisse te Retranchement op 7 Juli 1.1. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 7,50 (boete of 5 dagen hechtenis. T. E. d. V., oud 22 j., bakker te Hontenisse, verdacht van mishandeling van A. Dobbelaar te Terhole op 10 Juli 1.1. Eisch en uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. d. K., oud 50 j., schipper te Hoofdplaat, verdacht van diefstal van 5 K.G. tarwe te Walsoorden op 14 Juli 1.1. ten nadeele van de Gewestelijke Tarweorganisatie. Eisch 30 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak f 20 boete of 10 dagen hechtenis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2