ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Koningin Wilhelmina en de vrede. LICHTZINNIGE JEUGD WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938 78e Jaargang Binnenland Feuilleton „Met alle groote mogendheden zooveel mogelijk in vriendschap leven, en met geen enkele mogendheid in te nauwe aansluiting". HET PRINSEUJK PAAR OVER DE GRENS ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen ir. per post f 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen brj vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEJxEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLA I) VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAO-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAV OND. wijkplaats kunmen vinden, om evenals de dui- ven van de arke Noachs, na den storm hun vlucht te hervatten. De wereldoorlog. Er zullen weinig vorsten in Europa en daartouiten aan te wijzen zijn, die werkelijk met bart en ziel den vrede toegedaan zijn. Onize Vorstin, wier veertigjarig regeerings- jubileum wij thans mogen herdenken, is on- getwijfeld een van hen. Wanneer zij als jonge, nog slechts achttienjarige de regeering aanvaardt, staat als een merkwaardig sym- bool aan het begin daarvan de eerste Haag- sche Vredesiconferentie. Ozaar Nicolaas II verraste in 1898 de geheele wereld, doordat hij alle volkeren opriep om te beraadslagen over een eeuwigdurenden vrede. Oogenscbijnlijk zag dit voorstel er zeer vredelievend uit, maar was in werkelijkheid slechts gebaseerd op geheel andere motieven, met name de angst voor te zware bewapening, die Rusland zelf niet zou kunnen betalen. Waarschijnlijk is dit ook de reden geweest, dat Denemarken, tot welk land de uiitnoodiging bet eerst ge- richt was, dit verzoek met een zeer hoffelijk gebaar van de band wees. Daarop werd Nederland uitgenobddgd en het idealisme van de Koningin zal er niet weinig toe hebben bijgedragen, dat het verzoek van den Czaar hier een williger gehoor vond, en dat men over de vele moeilijkheden wilde heenstappen en de Internationale hoffelijkheid betrachten- de, de conferentie dien overeenkomstig ont- ving en bejegende. Voor Nederland heeft deze conferentie, die weinig tot stand bracht, wel echtor den grondslag voor het latere Permanente Hof van Internationale Arbitrage legde, meer ongerief dan goeds meegebracht. Het vredespaleis. In 1907 werd een tweede Haagsche Vredes- conferentie gehouden, bij welke gelegenheid den eersten steen gelegd kon worden voor het toekomstige Vredespaleis. De Amerikaan- sche staalkoning en milliardair Andrew Car negie had voor den bouw hiervan een groot bedrag uitgetrokken. Reeds eenige jaren van tevoren had daze aan de Koningin van zijn plannen blijk gegeven. Helaas woonde H. M de Koningin de pleehtige inwijding in 1913 niet bij,. Bij de opening werden hooggestemde toe- spraken gehouden, die voor hen, die wat die- per in den internationalen toestand vermoch- ten te schouwen, in eenigszins los verband stonden met de realiteit. Op het moment van opening was het inderdaad even rustig in de politick troebeie atmosfeer van Europa. 1913 had den vrede van Boekarest opge- leverd, waardoor de kwesties in den heksen- ketel voorloopig waren geregeld, maar de verhoudingen waren politiek zoo gespannen, dat vrijwel ieder oogenblik door een onvoor- ziehtige manoeuvre het uitbreken van den oorlog verwacht kon worden. Nog geen jaar later dreunde het kanongefoulder en ratelde het geschutvuur in het Westen van Europa. Aan dien vooravond van dit drama sprak, bij de pleehtige ingebruikneming van het Vredes paleis, de voorzitter van de Camegdestdchting het volgende: „iHet Vredespaleis zal niet alleen de werk- plaats zijn, waarin men arbeidt aan het hand- haven van den vrede door het recht, maar het zal ook tot de verbeelding spreken, en een menkteeken zijn voor alien, die gelooven aan het vooruitstreven van het menschdom naar dat ideaal der beschaving, waarin er geen oor- lbgen tusschen de volkeren zullen zijn. Het zal bezoekers trekken, pelgrims, het zal de regeeringen uitnoodigen om hun geschillen aan arbitrage te onderwerpen en zal in zijn bibliotheek en wellicht in zijn academie een plaats van geestelijke gemeenschap en samen- werking vormen voor hen, die door de studie van het intemationale recht de toenadering der besehaafde volkeren beoogen. In dien zin zal dit paleis een tempel des vredes zijn, waar in zelfs als de golven van den oorlog aan den gezichtsednder rijzen, de betere gevoelens een door ARTHUR APPUN. 45) Vervolg. Hij was dus vrijVrijDat klonk hem als muziek in de ooren. Hij bleef even staan, blij om zich heenkijkend. Doch wat namen die menschen hun vrijheid toch gemakkelijk op! Het kon toch ook niet anders! Ze hadden het wellicht nooit gevoeld: beroofd te zijn van hun vrijheid; het leven te moeten doorbren- gen tusschen de granieten muren van een ge- vangenis-cel en alleen op commando even te mogen genieten van de vreugde van God's heerlijke schepping! iHdj schoot in 'n lach! Op dat oogenblik liep hij een politie-agent tegen het lijf, die hem even aankeek. Zonder zich goed be- wust te zijn van wat hij deed, liep Rupert een winkel binnen. De bediende, die hem te woord stond, bracht hem weer op dreef; hij kocht een paar sigaren en stak er een op. Hiervoor had hij nog al wat tijd noodig, want hij maakte van de gelegenheid gebruik, even een blik te werpen in een achter de toonbank hangenden spiegel. Was hij dat?... Was dat nu Rupert Dale?... Nauwelijks herkende hij zichzelf. Buiten komend, zag hij den agent niet meer. Ofschoon hem geen gevaar dreigde, voelde hij zich door dit verdwijnen toch eenigszins op- gelucht. iHij had het hotel veilig bereikt en zich on- middellijk naar de door Jim Chrichton bestel- Natuurlrjk gaan de gedachten terug naar de vier verschrikkelijke jaren van den wereld oorlog, toen Nederland's Vorstin en zijn regee ring het vaste besluit hadden genomen, Ne derland buiten den oorlog te houden en strikt neutraal te blijven. Dat is dank zij vele zor- gen, inspanningen en opofferingen gelukt. Nederland bleef buiten den oorlog, die rond zijn grenzen de afschuwelrjkste verwoestingen, materieel en moreel, aanrichtte. Het is juist in dit laatste opzicht, dat Koningin Wilhel mina in zware tijdens ons een moreel sterkend voorbeeld is geweest. Zoo zal men zich herin- neren, dat zij op de oorlogsleening voor een aanzienlijk bedrag van eenige millioenen heeft ingeteekend. Meer nog door het handhaven van strikte neutraliteit, was haar verlangen den vrede te bewarten. Zij voerde inderdaad een achieve vredespolitiek, hoewel uit den aard der zaak deze ten zeerste beperkt was door de dredgingen van de internationalen toe- stand. Prof. Brugmans zeide het zoo typeerend in zijn onlangs verschenen boek: ,,Geschiede- nis van Nederland onder de regeering van Koningin Wilhelmina"'„De regeering van dien veelbewogen tijd versaagde evenmin als de Koningin, die het voorbeeld gaf, niet alleen van kalme rust, maar ook van sterke zelf- beheersching en solide beradenheid." v De Volkenbond. De wil tot eeuwigdurenden vrede kwam eveneens tot uitdrukking, toen Nederland tot den 1 Januari 1920 in werking getreden Vol kenbond toetrad, zij het ook, dat deze stap na eenige aarzeling en langdurdg overleg der Kamers genonrien werd, immers men vreesde, niet geheel zonder grand, dat met het lid wor den van dezen bond, de zoo geprezen neutra liteit in gevaar zou worden gebracht. In datzelfde jaar ontving de Koningin ten paleize een juristen-comito, dat de installing van het Permanente Hof van Intemationale Justibie voorbereidde. Twee jaar later werd dit instituut geopend, in tegenwoordigheid van de Koningin. De zetel van dit hooge rechtscollege bevindt zich in het Vredespaleis. „Afschuw voor den oorlog". Van dergelijke VTedelievende gevoelens gaf zij blij'k, toen zij aan den oproep van den Ame- rikaanschen president Roosevelt, gericht tot alle staatshoofden van de wereld, antwoordde: ,,Ons volk, uit naam waarvan ik spreek, verafschuwt den oorlog. Het zou natuurlijk een aanval weerstaan, maar het verafschuwt den oorlog. Even zeer als het uittarting en aanval tusschen burgers veroordeelt, veroor- deelt het uittarting en aanval tusschen vol keren. 'Het meent, dat voor de gemeenschap der volkeren de tijden zijn aangebroken om door daden te toonen, dat zij vast besloten is te breken met het recht van den sterkste als haar uiteindelijk hoogsten vorm. Vreed'zame regeling is de uitsluitende methode om nationale geschillen te regelen. Mij is geen reden bekend, waarom vreedzame regeling niet de uitsluitende methode zou zijn om intemationale gescjiillen te vereffenen. Mjijn volk is er diepf van overtuigd, dat, wil dit doel bereikt worden, vergaande ontwape- ning thans gebiedend noodzakelijk is. Immers voortgezette bewapening leidt tot wedloop in bewapening en, gelijk pijnlijke, doch al te spoedig vergeten ondervinding bewijst, tot on- vermijdelijken oorlog." Klinkt het niet als de stem van een roepen- de in de woestijn, dit koninklijke telegram Een dergelijke positieve uitspraak is hij over- heidskwesties van internationalen aard zeer zeldzaam en daarom te waardevoller. (Nadruk verboden.) de kamers begeven. Hij zat nu in een ge- makkelijken st,oel voor het raam. Een paar Uren later voegde Jim zich bij hem. Zwijgend drukten ze elkander de hand, 't Waren ziware uurtjes, die achter hen lagen. Groote moeilijkheden hadden ze overwonnen: de overwinning was nabij. Doch alle gevaar was nog niet geweken. Jim frischte zich op, verkleedde zich en raadde Rupert aan, dit ook te doen. Je zult weer in politiek moeten loopen. zei hij. Ik heb bovendien nog een koffer hierheen laten zenden, waarin alles zit, wat je voor je reis noodig hebt. Je herinnert je het reisplan, dat ik heb opgemaakt?... Ik heb er echter nog eens over nagedacht en een paar wijzigingen aangebracht. Je vertrekt vanavond al met 'n kleine vrachtboot, die op Engelsch-Indie vaart. Je staat op de passa- gierslijst als John Cotton, koffieplanter. Dank zij je verblijf in de buitenlucht gedurende de laatste paar maanden, kan je heel gemakke lijk daarvoor doorgaan. De initialen J. C. 't zijn ook de mijne staan op je koffer. Toch 'n fijne vondst! Hij lachte even. Denk er dus aan: John Cotton. In je koffer vindt je ook een werk, dat over de koffie- planterijen handelt. Bestudeer dit, liever dan je in een of ander gesprek bloot te geven! De kapitein van de boot is 'n goeie kennis van me. Hij gaat van avond naar den schouw- burg en neemt een vriend mee. We zullen hem en z'n vriend daar ontmoeten. Na de voorstelling gaan we naar de haven; daar ga je met hem asm boord. Sparkes is 'n aardige kerel, 'n sportsman. Hij weet wel, dat je in moeilijkheden zit, meer niet. Ik zou hem wel de waarheid kunnen vertellen, doch voor z'n persoonlijke veiligheidJ doe ik het liever niet; want weet hij een en ander en er loopt iets verkeerd, dan zijn de moeilijkheden ook voor H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard arriveerder Maandagmiddag per auto aan het grenskantoor De Locht. Hier hadden velen, die (blijkbaar van de komst op de hoogte waren, al een tijd gewacht. Toen de auto naar het op ongeveer 50 M. afstand liggende Duitsche grenskantoor ver- trok, stormde het publiek de grens over en weldra was de wagen door honderden om- ringd. Van Duitsche zijde werden enkele' bloemruikers aangeboden, die Prinses Juliana in ontvangst nam. Onder luide toejuichingen vertrokken de hooge gasten daarop naar Aken, waar Prinses Ajrogard op het oogen blik haar intrek heeft genomen. Een halfuur later arriveerdte een auto met gevolg. Men meldt van officieele zijde, dat het Prin- selijke paar Maandag in den laten middag in gezelschap van Prinses Armgard een bezoek heeft gebracht aan het concours hippique te Aken. SULTAN VAN LANGKAT IN DEN HAAG. De sultan van Langkat, Z. H. Toeankoe Machmoed Abdul Djalil Rachmat Sjah, is Maandag met zijn gemalin, dochters en ge volg in Den Haag aangekomen. Woensdag 3 Augustus is Z. H. te Genua aangekomen, waar hij werd ontvangen door havenautoriteiten en den NederlandSchen con- sul-generaal. Zijne Hoogheid wenschte eerst een korte reis door Europa te maken ten einde het Europeesche leven te leeren kennen. Deze reis is gemaakt met zijn auto's, die reeds te Genua gereed stonden. Aan de Nederlandsche grens werd de sultan o.ia. verwelkomd door den controleur eerste klas, den heer Van Duuren, die aan Zijne Hoogheid gedurende zijn verblijf in Neder land is toegevoegd. Te Utrecht stond mevrouw Lindevist op het perron. Vroeger, toen de sultan nog een jon- geling was, voerde zij de huishoudelijke zorg over den tegenwoordigen sultan van Langkat, in den tijd toen hij nog te Batavia de Hoogere Burgerschool beizocht. De ontmoeting was zeer hartelijk. De eerste kennismaking met Europa was d'en sultan uitstekend bevallen. Hij had het wat kouder verwacht. Ook de reis van Indie uit had een uitstekend verloop gehad. Ook de echtgenoote van den sultan, sul- tane Tengkoe Mahsouri Randa en zijn doch ters, Tengkoe Talsoen en Tengkoe Latifeh, beviel de reis door Europa uitermate. Verder behooren tot het gezelschap de broer van den sultan, Tengkoe Pangeran Achmad en de secretaris O. K. Datoek Djamill. Boven dien maakt de Medansche chirurg, Dr. Stoll, den geheelen tocht mede, evenals zijn dochter, die als secretaresse fungeert. Onder den staf van ibedienden, die de sultan van Langkat met zich mee naar Europa heeft genomen, bevindt zich ook de leider van zijn huisorkest, die in Europa zijn kennis van Europeesche muziek en van de meest modeme amusementsmuziek zal verrijken. Dit huis orkest luistert n.l. vaak de feestelijkhed'en aan het hof van Langkat op en speelt bij diverse gelegenheden. De sultan heeft diverse geschenken uit zijn land voor de Koninklijke Familie medege- bracht, waarbij ook de jongste telg van het Huis van Oranje, Prinses Beatrix, niet is ver geten. Het gezelschap zal drie weken in het hotel kasteel Oud-"Wassenaar verblijven. DE JEUGDHULDE AAN H. M. DE KONINGIN. Het uitvoerend comite voor de nationale jeugdhulde op den avond van den 6den Sep tember aan H. M. de Koningin, op den Dam te Amsterdam, deelt mede, dat het departe- ment van binnenlandsch bestuur te Batavia bericht heeft, dat 23 vlaggen van de volgende Indische gemeenten zullen worden vervaar- digd voor de jeugdhulde op den Dam: Batavia, Bultenzorg, Soekaboemi, Bandoeng, Cheribon, Tegal, Pekalongan, Semarang, Salatiga, Magelong, Madioen, Modjokerto, Soerabaja, Blitar, Malang, Pasoeroean, Palembang, Padang, Medan, Pematang-Siianter, Makassar, Menado en Amboina. In den linkerhoek zullen de gemeente- wapens worden aangebracht. Elk wapen zal met rubber-olieverf op twee dtoeken worden geschilderd, welke togen elkaar worden ge legd, zoodanig, dat het wapen aan beide zijden Van de vlag een positief beeld geeft. De vlaggen worden van katoenen stoffen vervaardigd en. wegen gemiddeld 1009 gram per stuk. Zij worden per K.L.M. naar Neder land verzonden. B. V. L. ZAL DEFILEEREN VOOR H. M. DE KONINGIN. Op Zaterdag 27 Augustus zal de Brjzondere Vrijwillige Landstorm zijn hulde brengen aan H.M. de Koninigin, met een defilS des middags drie uur voor het Paleis Huis ten Bosch te 's Gravenhage. Des morgens 11 uur van dien dag wordt een huldSgingssamenkomst van den B. V. L. gehouden in de zalen van den Dierentuin, in welke samenkomst eenige prominente figuren het woord zullen voeren. Van de 94.000 leden van den B. V. L. is een vertegenwoorddging van circa 3000 vrrjwilli- gers gekozen, om aan samenkomst en defild deel te nemen; in groote lijn: de reserve-offi- cieren, die vrijwilliger van den B. V. L. zijn, de leden van de gewestelijke landstormcom- missien en de plaatselijke leiders van de B. V. L.-afdeelingen uit het geheele land. De K. R. O. zal de huldigingssamenkomst uitzenden van elf uur tot half een. De samenkomst in den dierentuin begint te elf uur. Sprekers zijn luitenant-generaal L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Natio nale Landstormcommissie, dr. H. Colijn, mi nister van Algemeene Zaken, prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van staat, dr. J. C. van Dijk, minister van defensie, de heer H. van Boeijen, minister van binnenlandsche zaken en reserve-generaal-majoor H. de Iongh, inspec- teur van den Vrrjwilligen Landstorm. Deze samenkomst wordt afgewiisseld door muziek uit te voeren door leden van de Koninklijke Militaire Kapel, iHet defild, dat 's middags drie uur voor het Huis ten Bopch begint, staat onder comman ds van reserve-kolonel J. R. L. Jans, aange- wezen commandant van het Vrijw. Landstorm Korps Limburgsche Jagers. Aan het defild zullen mede deelnemen de Koninklijke Militaire Kapel, de stafmuziek van het 5de regiment infanterie en het poli- tie-muziekkorps ..Underling Kunstgenot". Na de samenkomst in den Dierentuin wordt te half twee een begin gemaakt met de op- stelling van het defild, waama men, langs Boorlaan, Leidschestraatweg naar het Huis ten Bosch marcheert, om vandaar langs den Bezuidenhoutscheweg en Boschlaan naar het Malieveld terug te keeren. Op het Malieveld wordt ten slotte een canrd getormeerd. Nadat de voorzitter van de Na tionale Landstorm Commissie een enkel woord heeft gesproken, treden de vaandel- wachten met de vaandels uit met de voorge- schreven eerbewijzen, waarna het defild ont- bonden wordt. NEDERLANDSCHE ONDERNEMINGEN IN ARGENTINIfi. .Het A. N. P. meldt uit Amsterdam: Tusschen de regeering van de Argentijn- sche provincie Buenos Aires en een Neder landsche groep van financiers en uitvoerders is, naar wij vememen, overedn.stemming be reikt inza'ke het in studie nemen van een om- hem niet te overzien. Je kunt er op rekenen, dat hij je niet zal ondervragen. Als je een- maal buiten de Engelsche wateren bent, dan ben je veilig. Rupert knikte. Hij was niet in staat een woord te uiten. -Woorden zouden trouwens nauwelijks voldoende geweest zijn... Jim giste wat' er'ih den-vluchteling omging. Hij legde z'n hand gemoedelijk op Rupert's schouder. Alles is dus in orde, zei hij. Van dit oogenblik af bestaat het verleden voor jou niet meer. Je zei aan Marjorie, dat je onschuldig bent. Eerst geloofde ik je niet, doch nu twij- fel ik geen oogenblik meer aan je onschuld. Rupert hief het hoofd op en keek Jim recht in de oogen: God zij dank! Vergeet nu alles, vervolgde Jim, en denk alleen aan John Cotton, den koffieplanter, op weg naar Singapore. Hij nam een kleine portefeuille met enkele banknoten, die hij aan Rupert overhandigde. Hier heb je honderd Pond Sterling, in En- gelsch en. Amerikaansch papier. Als de radium-exploitatie goed loopt, beschik je bin- nen'kort over meer dan je misschien ooit noo dig zult hebben... Is er nog iets, waarmede ik je misschien van dienst kan zijn? Rupert stond in gedachten verdiept voor het venster en keek naar buiten. Waak over Marjorie. Wat er ook moge gebeuren, of je met haar trouwt of niet, denkt er aan, dat Despard haar niet krijgt. Daar kun je gerust over zijn, ouwe jon- gen! Het was even stil. Rupert stond nog steeds met z'n rug naar Jim gekeerd, naar buiten starend. Ik zou graag 'n brief schrijven aan een zeker persoon; iemand, die me zeer dierbaar is. Ik weet niet waar ze nu is, doch ik ben ervan overtuigd, dat jij haar verblijf wel zult kunnen ontd-ekken. Misschien raad je, wie ik bedoel... Miss Strode?... Rupert knikte. Hij gaf Jim haar adres en vangrijk project, hetwelk zoowel uit een oog- punt van werkverruiming als ook wegens de daarop aansluitende gelegenheid tot koloni- satie met Nederlandsche boeren voor onze volksgemeenschap van groote beteekenis mag worden geacht. Het ibetreft een uitgestrekt aanslibbings- gebied langs den benedenloop van de Parana- er, den hoofdstroom van den Rio de La Plata. Deze z.g.n. delta kan in meni.g opzicht vergeleken worden met ons eigen rivierenland en eilandengebied. Reeds in 1914 is in het rapport-Van den Bosch (verslagen en mede- deelingen van de directie van den landbouw) op deze terreinen de aandacht gevestigd; ook de handelsmissie-Van Kamebeek heeft aan- gaande deize mogelijkheden gunstige indruk- ken meegebracht, welke ten slotte hun, weer- klank gevonden hebben in een daarop ge- volgde Nederlandsch-Argentijnsche ibeginsel- verklaring inzake de landverhuizing en kolo- nisatie. Op de aldus geschapen grondslagen, welke thans door de in den aanhef vermelde over- eenkomst voorloopig zijn afgerond, zullen thans onder de auspicien van dte N.V. Grond- verbetering- en Ontginningsmaatschapptj (Grontmij) twee Nederlandsche vaklieden, t.w. een landbouwkundige en een waterbouw- kundige ingenieur, ter plaatse een volledig onderzoek gaan instellen, hetwelk in geval van gunstige bevindingen zal worden uitge- werkt tot een programma van tenuitvoer- 1 egging. In het kort samengevat zal dit onderzoek behelzep den aard en omvang van de ibedij- kings- en andere waterfbouwkimdige werk- zaamheden, alsmede de cultuurtechnische voorbereiding, noodig om deze landerijen ge reed te maken voor een intensief agrarisch bedrijf, waarin wellicht de hoofdplaats zal toekomen aan veeteelt en zuivelbereiding. In den loop van deze onderzoekingen zal ge- leidelijk iblijken, welke figuur de meest ge- schikte zal moeten heeten voor de eventueel daarop volgende uitvoering der vereischte werkzaamheden, resp. de beizetting van de aldus veredelde landerijen door een vakkun- dige bevolking. Reeds thans kan worden bericht, dat dit initiatief zich verheugen mag in de warme belangstelling van alle Nederlandsche instan- ties welke met eenigerlei aspect daarvan in aanraking komen. Te gelegener tijd zullen van bevoegde zijde nadere mededeelingen worden verstrekt nopens de bevindingen, welke van lieverlede zullen worden opgedaan. Een na dere uiteenzetting omtrent de hier te ver- wachten mogelijkheden kan reeds binnenkort tegemoet gezien worden. HET EERSTE SCHIP IN DEN KANAALZIJTAK TE ALMELO. Maandag is in den loop vein den middag het eerste schip via den kanaalzijtak nabij de Wierdtensche straat ajan de aanlegplaats aan gekomen. Het voerde een lading hout aan uit Zweden voor de firma Witzand alhier. Het schip was de Germaan uit Groningen, eige- naar en kapitein de heer R. Huizinga aldaar, die ermee ingenomen was als eerste na een tocht van 1150 K.M. den kanaalzijtak te kun nen inwijden. DE DATING DER GRAANPRIJZEN. Het bestuur van de vereeniging de Beurs te Groningen heeft een telegram verzonden aan den Minister van Oeconomische Zaken, waarin gezegd wordt, dat het met verontrus- ting heeft geconstateerd, dat de handel in gerst en rogge aan de Groninger Beurs de laatste Dinsdagen vrijwel geheel stagneert, daar de richtprijzen niet kunnen worden be- taald, in verband met de sterke prijsdaling op de intemationale graanmarkt. Den Minis ter wordt dringend verzocht zoo spoedig moge lijk bekend te maken, in welken geest hij zich voorstelt maatregelen te treffen, waardoor de den naam van het theater, waaraan ze het laatst verbonden was. Ik zou graag heb ben, dat ze te weten kwam, dat ik in veilig- heid ben en... gelukkig. Vergeet dit laatste vooral niet... Ja, 't is misschien toch beter, dat ik niet schrijf en... dat jij even met haar gaat spreken. Ik zal haar opzoeken en haar je bood- schap overbrengen. Je mag niet schrijven, 't is veiliger. Wleer was het eenige oogenblikken stil. Rupert nam de lias bankpapier, die Jim hem had aangeboden. In gedachten verzonken telde hij het geld. Zooveel heb ik niet noo dig. Ruby is misschien zonder engagement. Ik zou je willen vragen of je haar de helft ervan zou willen overhandigen. Dit geld is voor jou. Ik zal er verder voor zorgen, dat Ruby niets ontbreekt; dat zal m'n eerste zorg zijn. Ofschoon ze het wel zal kunnen gissen, zal ik haar toch niet vertellen, dat Rupert Dale het land veilig heeft verlaten. Als ik haar je boodschap zal mededeelen zal het voldoende zijn. Is dit alles? Ja, Rupert moest zichzelf geweld aan- doen, om kalm te blijven. Zeg haar vooral, dat ik veel, heel veel van haar houd en dat ik voor alles dankbaar ben. Jim stond op. Hij deed een stap in Rupert's richting; hij wilde iets vragen. Hij hield zich echter in en beldie. Nu dineeren en dan naar den schouw- burg. Zeg, Cotton, je zoudt beter doen door in de kamer hiemaast te gaan, terwijl ik aan den ober eenige instructies geef, voor het ge val; hij je misschien met m'n koffer heeft zien binnen komen hij zou zich wellicht verwon- deren over het spelletje, dat ik met m'n meca- nieien speel. Rupert knikte en verdween. Ik zie, dat je je naam goed kent, lachte Jim. Voor het diner begaven de twee mannen zich nog even naar de serre. Rupert herinner- 1 de zigh plotseling de berisping, die hij had ge kregen wegens het niet groeten van den ge- neraal, alsmede het tooneeltje met den ser geant. Crichton lachte. Drommels nog toe, je hadt dien kerel van 'n Jackson in 'n moeilijk par- ket kunnen brengen! Enfin, je droeg m'n kof fer en 'n militair behoeft niet te salueeren als hij bagage draagt. Ik zal de zaak wel in het reine kunnen brengen. Te acht uur gingen ze naar den schouw- burg, waar ze kapitein Sparkes en z'n vriend reeds in hun loge aantroffen. Vier uur later wandelden ze met z'n v'ieren naar de haven. De kapitein bleek 'n goede bui te hebben. De scheepssloep wachtte hen op. Sparkes en z'n passagier namen plaats. Men drukte ekander nog even de hand; de riemen werden opgeheven en de boot gleed pijlsnel over de watervlakte, spoedig was ze uit het gezicht verdwenen. Jim Crichton kon niet nalaten een zucht van verlichting te slaken; hij keerde naar z'n hotel terug. Aan het kantoor vroeg hij naar een telegramformulier, hetwelk hij invulde, met verzoek dit den volgenden ochtend per eerste gelegenheid te doen verzenden. IHet telegram bevatte slechts een paar woorden ,,vliegtocht geslaagd" en was ge- adresseerd aan Marjorie Dale, Blackthorn- Farm, Post-Bridge. Jim ging naar z'n kamer. Nu eerst voelde hij, in welke spanning hij verkeerde. Slapen kon hij niet. Hij begon te vreezen, dat hij zijn telegram wellicht wat te vroeg had opgesteld. De boot van kapitein Sparkes zou eerst des morgens bij het aanbreken van den dag ver- trek'kem. Rupert zou eerst veilig zijn, als de boot zich in voile zee bevond. De zon was nog niet opgegaan, toen Jim reeds voor Z'n venster plaats nam, dat uitzag op de zee. Met angstigen blik volgde hij de drukte in de haven van Plymouth. Plotseling 'n zwarte stip heel in de verte... een rookpluimpje.Hij nam z'n zeekijker. De boot van kapitein Sparkes... Rupert bevond zich dus in veiligheid. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1