Buiteniand DADEN VAN TERREUR IN PALESTINA. TERNEUZEN, 15 AUGUSTUS 1938. ERKEND EN TOEGELATEN ALS CONSUL. Voor Groot-Britannie geldt dan per 3 minu- ten in de eerste zone .een dagtarief van f 3,60 en een nadhttarief van 2,10. In de tiweede z6ne «ijn deze tarieven reap. 5,10 en f 3. In het verkeer met Ierland wordt het dag- tarief 5,10 en ,het nadhttarief 3. DE GENTSCHE STRAATNAMEN. Donderdag is te Gent en ditmaal in op- dracftit van het gemeentabestuur een aan- vanjg gemaakt met het wegnemen der twee- talige wegwijzers en straatnaamplaten. DE GERUOHTEN OVER DE MILITAIRE MAATREGELEN VAN DUITSCHLAND. De verschillende berichten die in de Fran- sche en Britsche pers gepubliceerd zijn over militaire maatregelen, die op het oogenblik in Duitschland worden genomen warden in di- plomatieke kringen met de grootste aandacht gevolgd. Tot dusver schijnen deze kringen evenwel nief zulke nauwkeurige inlichtingen te bezit- ten als die welke door de bladen gepubli ceerd zijn. De door de bladen genoemde cijfers o.a. wat de effectieven vain Duitschland be- itreft, schijnen overdreven te zijn. In elk geval is echter aan de Fransche ambassadeurs en gezanten in het buiteniand instructies gege- ven, alle aanwijzingen, die in omloop zijn, na te gaan en alle gegevens, die zij hieromtrent kunnen verkrijgen, aan Parijs over te brengen. DE QUEEN MARY WEN SCUT DEN BLAUWEN VMM PEL NIET. De directie van de Cunard-lijn heeft ter ge- legenheid van de verbetering van den tijd van de transatlantische vaart van oost naar west door de Queen Mary, opnieuw laten weten, dat zij tegen wedstrijden tusschen de trans atlantische scheepvaartlijnen gekant is. Zij heeft in een mededeeling aan de pers ver- klaard, dat zij geen belong stelt in records en dat geen recordvaart voor de Queen Mary was ovepwogen. Ook voor die terugreis iwordt dit niet gedaan. De snelle vaart van het schip was het ge- volg van het felt, dat het voor zijn vertrek uit Southampton vertraging had gehad in verband met het getij. Teneinde de passagiers in de gelegenheid te stellen op een gerieflijken tijd in New York te zijn, had de kapitein er voor deze reis extra vaart achter gezet. De Cunard White Star Line zal ook geen aan- spraak doen gelden op den Blauwen Wimpel, omdat de maatschappij dit stuk als symbool van de snelste transatlantische vaart niet er- kent. Als men wil weten, zoo heeft de direc- teur opgemerkt, welke boot het snelst is, de Normandie of de Queen Mary, dan behoeft men slechts de officieele aanteekening van de vaarten der beide schepen te bestudeeren en te vergelijken. Het publiek kan dan zijn eigen conclusie trekken. Een vertegenwoordiger van de Fransche maatschappij in Londen heeft aangekondigd, dat de Normandie haar best zal doen den tijd van de Queen Mary te verbeteren. Een wed- strijd schijnt het dan toch te blijven, ook al ■wil de Cunard Line daar niets van weten. De tijd van de Queen Mary voor den over- tocht was drie dagen, 21 uur en 48 minuten. De snelste vaart tot heden, die van de Nor mandie, verleden jaar Augustus, duurde drie dagen, 23 uur en 2 minuten. In' scheepvaartkringen wijst men erop, dat de recordvaart van de Queen Mary het schip nog niet het recht geeft op het blauwe lint, aangezien daarvoor een record-overtocht in beide richtingen noodig is. ITALIA AN SCHE VERSTERKINGEN NAAR SPANJE. De diplomatieke medewerkers van de Daily Herald, die vaak bijzonder goed voorgelicht wordt van Fransche zijde, verneemt dat sir Noel Charles, de Britsche zaakgelastigde te Rome, graaf Ciano, den Italiaanschen minis ter van buitenlandsche zaken gewaarschuwd heeft, dat ,,herhaalde berichten omtrent het zenidlen van versterkingen en munitie van Italie naar Spanje het zeer moeilij.k voor de Fransche regeering maken de Fransch-Spaan- sche grens gesloten te houden. Zonder eenige meening uit te drukken be- treffende de juistheid der berichten wees sir Noel op hun hardnekkig karakter en op het feit, dat zij in ruime kringen geloof vinden. De Fransche regeering was reeds aan veel critiek blootgesteld, omdat zij de grens geslo ten hield. IWerd de indruk versterkt dat Italie de niet- inmengingsovereenkomst schond, dan zou de toestamd uiterst moeilijk worden, en premier Daladier zou zich gedwongen kunnen achten de grens weder open te stellen. iStrenge onthouding van elken vorm van in- menging of van al wat als inmenging kan worden opgevat, scheen noodzakelijk, opdat het plan tot tenmroeping van vrijwilligers niet bemoeilijkt wev™ En de zaakgelastigde wees graaf Ciana er op, dat de uitvoering van het vrijwilligersplan een noodzakelijke voorwaarde is voor de in- werkingtreding der Engelsch-Italiaansche overeenkomst. Men krijgt den indruk, dat sir Noel feitelijk in het krijt trad voor Frankrijk; indien de Daily Herald juist ingelicht is, moeten wij in dezen stap dus een bewijs zien van de realiteit der „entente cordiale". OPSTAPELING VAN GRAAN IN DUITSCHLAND. Goring, aldus het D.N.B. uit Berlijn, heeft als gevolmachtigde voor het vierjarenplan bij decreet bepaald, dat in verband met den bij zonder grooten oogst, gezorgd moet worden voor de aanwezigheid van voldoende depots voor den opslag van graan. De correspondent van de N. R. Crt. te Ber lijn telefoneerde hierover: Men weet, dat de graanoogst in Duitsch land goed is uitgevallen. De rogge-oogst is bijzonder goed en ook de tarwe-oogst is be- vredigend. Elvenwel, de verordening van Go ring over het opstapelen van voorraden (het ter beschikking stellen van reeds voorhanden pakhuisruimte of de bouw van nieuwe silo's), heeft niet alleien betrekking op den nieuwen Duitschen oogst, maar tevens op meer in het bijzonder op Canadeesche tarwe, waarvan on- geveer een dozijn sc'heepsladingen is besteld. De inheemsche tarwe, gelijk bekend, leent zich voor het opslaan van voorraden minder goed dan de Canadeesche. Dat voorts ijzer enz. voor den bouw van silo's ter beschikking is gesteld, duidt erop, dat deze opslag-actie als van militair gewicht wordt beschouwd en Duitschland zoor zoover het in zijn macht ligt te dien opzichte dezelfde voorzorgsmaatrege- len wil nemen als reeds verscheidene andere laniden hebben gedaan. SPANJE VECHT DOOR. Volgens de Temps is Companys, de presi dent der generaliteit van Catalonie, per auto de Fransche grens gepasseerd. De nationalistische opmarsch aan het Estre- madurafront wordt in alle sectoren voortge- zet, aldus verneemt Havas van de zijde van Franco. Het leger van Queipo de Llano heeft Almirchon bezet en op die wijze de veilig- heid verzekerd van het punt, waar de spoor- lijn van Beknez met die van Villa Nueva de la Serena samenkomt. Aan het Ebrofront hebben de nationalisten de Donderdag veroverde stellingen versterkt. Volgens de lezing der republikeinen hebben dezen in de sectoren van Herrera del Duque (ten Oosten van de Guadiana) en Castuera schitterend stand gehouden, doch zij moesten terugtrekken op Sierra Valdehomos; zij er- kennten thans het verlies van Casas de Don Pedro. Op den linkeroever van de Guadiana heeft de regeeringsstrijdmacht haar artillerie opgesteld en bestookt daarmee nieuwe stellin gen der witten. Valencia is Donderdagmorgen door vlieg- tuigen gebombardeerd. Verscheiden projec- tielen vielen rondom het Engelsche stoom- schip „Stanlake", dat echter niet getroffen werd. Ook is het schip met mitrailleurvuur bewerkt, dat evenmin schade aanrichtte, noch menschenlevens eischte. Het schip loste in de haven; er was een oontroleur van de non- interventie aan boord. Tijdens het bombardement vlogen de toe- stellen op 5000 meter hoogte. EEN NIEUW PROTEST VAN LITWINOF BIJ SJIGEMITSOE. De Sovjet-Russische volkscommissaris voor buitenlandsche zaken Litwinof heeft opnieuw een onderhoud gehad met den Japanschen am- bassadeur te Moskou Sjigemitsoe. Het onder houd had plaats op verzoek van Litwinof. Deze protesteerde namens de Sowjet regee ring tegen het feit dat volgens berichten, die hij van den chef van het Russische Verre Oos ten leger had onbvangen, de Japanmers zich in het gebied van Tsjangkoefeng opnieuw aan een schending van de Russische grens hadden schuldig gemaakt. De Sowjetregeering is van meening, dat dit een schending van de overeenkomst van 10 Augustus beteekent, bij welke overeenkomst de beide partijen zich verplicht hebben de po- sities te blijven innemen welke zij op dat oogenblik innamen. Litwinof voegde hier aan toe, dat wanneer geen opheldering verstrekt werd over het nieuwe incident de Sowjetregee ring zich niet meer aan de overeenkomst van 10 Augustus gebonden zou achten. Sjigemitsoe antwoordde dat hij het protest van de hand moest wijzen aangezien hem geenerlei berichten omtrent het door Litwinof beschreven incident bereikt hadden. De be richten welke in zijn bezit gekomen waren bevestigden integendeel dat aan de militaire operaties volledig een einde gekomen was, dat in het gebied van Tsjangkoefeng geheele rust heerschte en dat de onderhandelaars van de beide partijen reeds tot een voorloopige overeenstemming gekomen waren. Reeds daarom leek Sjigemitsoe het door Litwinof beschreven geval geheel onbegrij- lijk. Niettemin verklaarde Sjigemitsoe zich bereid onmiddellijk nadere inlichtingen in te winnen te Tokio. Hij moest dan echter de Sowjetregeering verzoeken tegelijkertijd in- formaties in te winnen bij de verantwoorde- lijke militaire leiders in het Verre Oosten. NIEUW GRENSINCIDENT IN HET VERRE OOSTEN. Volgens een uit Stsjika op Zuid-Sachalin ontvangen bericht hebben Russische grens- wachten schoten gelost op Kyikitsji Tasjiot- sji, lid van het Japansche lagerhuis, en ver scheidene andere personen, die een reis maak- ten in het gebied van 'Handazawa, een dis trict gelegen aan de grens van het Sovjet- gebied. Een der reizigers werd gewond. Ja pansche gendarmes stellen ter plaatse een onderzoek in. TE SJANIGHAI GEARRESTEERDE JAPANSCHE OPRUIERS AAN DE MILITAIRE AUTORITEITEN TERUGGEGEVEN. In de intemationale nederzetting te Sjang- hai was een aantal opruiers gearresteerd, die bij nader onderzoek vermomde Japansche of- ficieren bleken te zijn. Nadere berichten mel- den evenwel, dat geen sprake is van Japan sche officieren, doch agenten van de afdee- ling voor speciale diensten van het leger. De agitatoren, die door de Amerikaansche marinetroepen en de politie van de intematio nale nederzetting in arrest waren gesteld, zijn aan de Japansche mlitaire autoriteiten uitge- leverd, welke een onderteekend ontvangstbe- wijs hebben afgegeven. lOe Engelsche opperbevelhebber heeft den Japanschen commandant Hata een brief doen toekomen, waarin hij zegt, te betreuren, dat de Japansche militaire autoriteiten een derge- lijke agitatie toestaan. De bevelhebber der Amerikaasche marine troepen heeft disciplinaire bestraffing' van de agitatoren geeiscbt. De chef van de afdeeling speciale diensten van het Japansche leger is aanwezig geweest bij een dramatische persconferentie, waar de woordvoerder verzekerde, dat de betrokken Japanners burgers waren, die behoorden tot de afdeeling speciale diensten, doch tevens toegaf, dat deze afdeeling gebruikt wordt voor het leger en uitsluitend verantwoordelijk is aan de militaire jurisdictie. De woordvoerder verklaarde verder, dat de militairen hun geen bevelen gegeven hadden tot de daden, waar van ziji Ibeschuldigd worden en dat die kwestie van disciplinaire bestraffing overwogen wordt. Een te Nabloes terugkeerende groep solda- ten heeft bloot gestaan aan vuur uit een machinegeweer. De kogels verdwaalden in de stad, waar drie personen, die zich in hun hui- zen bevonden, gewond werden. Er ontstond een gevecht, dat anderhalf uur heeft geduurd. Gen andere bende heeft een ploeg Joodsche arbeiders aangevallen, die een weg bij de Fransche kolonie heeft hersteld. Zij hebben een vrachtwagen medegenomen en een ploeg- baas ontvoerd. In het centrum van Jeruzalem is een Joodsch groentehandelaar, die op weg was om zijn inkoopen te doen, doodgeschoten. DE STRIJD OM HET VOLKSLIED. Generaal Smuts heeft in het Huis van Af- gevaardigden van de Unie een beroep gedaan op de Engelsche en Afrikaansche groepen der bevolking tot handhaving van de goede ver standhouding. Wanneer bij plechtige gelegen- heden zoowel het Britsche als bet Afrikaan sche volkslied gespeeld wordt, aldus Smuts, zal men' den gevoelans van beide groepen recht doen wedervaren. Maar als men thans den Engelschen „Die Stem van Suid- Afrika" opdwingt, zal dat lied zijn natuur- lijken dood sterven; dwingt men de andere groep het ,,God save the King" op, dan wordt de positie van dat volkslied daardoor in em- stig gevaar gebracht. Smuts zeide van oor- deel te zijn, dat men reeds een grooten stap voorwaarts gedaan heeft door de beide volks- liederen op gelijken voet te stellen, waardoor gelijkelijk rekening wordt gehouden met de gevoelens der beide groepen. HET SMEDEN VAN ZWAARDEN. Te Hiankou wordt op het oogenblik, naar Reuter meldt, met grooten ijver gewerkt aan het smeden van zwaarden. 200 meester- zwaardvegers hameren den ganschen dag het staal om er klingen van te maken voor het Chineesche leger. Dit hameren van de zwaar den gaat onder gezang en in een bepaalde cadans, (zooals vroeger, toen er nog palen werden ingeheid met ploegen touwtrekkers, de voorman als een soort voorzanger het rhythme en het tempo er in hield). Deze smeden zijn sterk gespierde jongelieden en de meesten van hen zijn afkomstig uit Woesih. Zij moesten echter hun stad verlaten kort voordat de Japansche troepen er aankwamen, maar zij hadden nog tijd genoeg, hun werk- tuigen mee te nemen. In Hankou kregen zij werk in de staalgieterijen, doch al spoedig kwam men op het denkbeeld hen hun oude handwerk te doen uitoefenen. Er werd een groote fabrieksruimte te hunner beschikking gesteld en thans smeden zij de zwaarden voor het Chineesche leger. De vraag blijft gewettigd, of machinaal smeden niet betere, grootere en economischer poductie zou waarborgen. MOORDDADIGE BOMBARDEMENTEN OP CHINEESCHE STEDEN. De Japanners hebben het noodig gevondcn Donderdag een hevigen, moorddadigen aanval te doen op de steden Woetsjaug en Hanjang, die met Hankau samen als het ware 6dn ge heel vormen. Ruim honderd vliegcuigen waren voor dezen aanval opgestegen, doch als ge- volg van de dikke bewolking, die boven de streek hing, bereikten slechts'" zestig hun doel. Deze zestig hebben tweehonderd bommen op de steden laten neerdalen. Het gevolg was: ongeveer zevenhonderd dooden en gewonden en Ibijna vijfihonderd geheel en al verwoeste huizen. Nog laat in den avond werkte het Roode Kruis met man en macht IHet hoofdkwartier van de Chineesche luchtmacht deelt mede, dat Chineesche vlieg- tuigen twee aanvallen hebben ondernomen op de in de nabijheid van Kioekiang liggende Ja pansche oorlogsschepen. Minstens tien hiervan zouden volgens de Chineezen beschadigd zijn. Een tweede ramp van ongekenden omvang heeft noord-China getroffen en is eveneens terug te voeren op de vijandelijkheden, welke hier nog steeds gaande zijn. Ten zuiden van Pauting heeft zich n.l. een spoorwegcatastrofe voorgedaan, waarbij tal van Japanners en Chineezen den dood hebben gevonden. Chi neesche franc-tireurs moeten op het traject bij deze stad de rails losgeschroefd hebben en zelfs geheele stukken rails hebben verwijderd. IHet noodlottige gevolg hiervan is geweest, dat de locomotief en de eerste wagons in voile vaart ontspoorden. Een aantal wagens stortte van den spoordijk. De samenstelling van den trein heeft er niet weinig toe bijgedragen, het aantal slachtoffers te verhoogen. Achteraan den trein bevond zich n.l. een tweede locomo tief, zoodat de trein als het ware in elkaar ge- schoven werd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend gemaakt. De Japanners hebben zeer krachtige vor- sterkingen bij den Jangtse geconcentreerd. Van Kioekiang komen honderden pantser- wagens, tanks, zware artillerie, ruim dui- zend paarden en veel troepen. Men verwacht een groot offensief op den vijftienden Augus tus. Ook de Chineezen brengen versterkin gen aan, vooral op den zuidelijken oever van den Jangtse, waar men, met het oog op de overstroomingen, de heftigste gevechten ver wacht. Na de herovering van Hwangmei rulkt de Chineesche voorhoede snel op naar Soesoeng; de rechtervleugel nadert Taikoe. De Japansche admiraal Noda heeft den buitenlandschen correspondenten medegedeeld, dat de Britsche kanonneerboot Cockhafer en de Amerikaansche kanonneerboot Monocacy met de Japansche vloot samenwerken bij de bestrijding der drijvende mijnen, die de Chi neezen op den Jangtse hebben gebracht. In strijd met de conventie van Den Haag. De Chineezen brengen deze mijnen des nachts op de rivier. Tot dusverre hebben de Japansche oorlogsschepen er nog geen nadeel van onder- vonden, doch men kan de veiligheid van bui tenlandsche schepen niet garandeeren. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat zoowel de Amerikaansche als de Britsche ambassadeur een verzoek van Tsjang Kei Sjek, om bemid- delend op te treden, hebben afgewezen. rVrijdagochtend zijn in de intemationale nederzetting te Sjanghai drie bommen gewor- pen, waardoor twee Chineezen werden gedood en vijftien gewond. De bommen werden alle geworpen naar Japansche instellingen, n.l. twee fabrieken en een politiebureau, doch geen enkele Japanner werd getroffen. Twee leden van het bataljon des doods", dat Donderdag is gaan muiten, zijn in het zieken- huis overleden. De overigen dreigen in hon- gerstaking te gaan uit protest tegen de in- cidenten van Donderdag. ENGELSCHE BEZORGDHEED OVER SPANJE. De Engelsche premier heeft de hervatting van zijn Schotsche vacantie langer opgeschort dan men had verwacht. De redenen zijn van persoonlijken, zoowel als van algemeen-poli- tieken aard. Hij is nu elken dag onder dok- tershanden om bevrijd te worden van zijn hooikoorts, of iets van dien aard, die zijn rust in het hooge noorden bedierf. Hij heeft tevens een goede gelegenheid om met lord 'Halifax en met Malcolm MacDonald (juist uit Palestina teruggekeerd) te praten en den stand van verschillende intemationale vraag- stukken te overzien. Het ligt voor de hand, dat er geruchten en fantastische uitleggingen komen wanneer Neville Chamberlain een pas aangevamgen vacantie onderbreekt en met eenigen spoed1 naar het middelpunt van alle Britsche poli- tieke werkzaamheid terugkeert. De eenvoudige verklaring dat de premier een specialist komt raadplegen voor ,,a run ning nose" is te prozaisch en te tarn. Daar om had men zich hier en daar betrouwbaar laten voorlichten, dat hij een tijding had ont vangen van Lord Runciman, die hem noopte haastig naar Londen terug te keeren. In be voegde kringen is dit een dwaas verzinsel ge- noemd. Er was ook zonder deze bewering aanleiding het als zoodanig te kenschetsen. De opvatting is in Londen, dat de Sudeten- duitsche aangelegenheid voorloopig tot geen ongerustheid aanleiding zal geven, omdat Runciman's zending er even voorloopig het scherpe karakter aan heeft ontnomen. En men blijft ten opzichte van deze kwestie ge- matigd optimistisch, hoezeer de Duitsche kranten te keer blijven gaan over een ver- meende Tsjechische terreur in het Sudeten- lanid. Neen, er is meer bezorgdheid over Spanje in Londen. Generaal Franco heeft het nog niet noodig geacht te antwoorden op het ver zoek om medewerking voor de uitvoering van het Engelsche plan voor de verwijdering van de buitenlandsche „vrijwilligers". Dat laat zich van zijn standpunt wel begrijpen. Hoe langer hij met zijn antwoord draait, hoe lan ger hij zijn buitenlandsche hulpstrijders in zijn gelederen houdt. En zoolang hij de onzeker- heid laat voortbestaan, zoolang ook is het wat moeilijk voor Frankrijk, de wegen over de grens naar het republikeinsche Spanje weer te openen voor bevoorrading van het leger en het volk daar. De Franschen hebben die grens alleen ge sloten bij wijze van proef en om te getuigen van hun verlangen om naar hun vermogen mee te werken aan de uitvoering van het ont- ruimingsplan. Het was ook een middel om Mussolini van Fransche redelijkheid en mede werking in de oplossing van het Spaansche conflict te overtuigen. Nu het antwoord van Franco op zich laat wachten, dreigt de zaak weer heelemaal mis te loopen. De Engelsche regeering schijnt daarenboven weer te vermoeden dat Italie „does not play the game" en dat dit land voortgaat met in- terventie ten behoeve van Franco. iHoelang kan Frankrijk onder deze omstan- digheden deze proef-afsluiting van de Spaan sche grens bestendigen? Men kan antwoorden, dat het in elk geval lang zal zijn. Het land voegt zich in deze zaak naar de wenschen van Engeland, dat zich niet door teleurstelling, woordschending en tegenslag laat afbrengen van haar politiek, die gericht is op een regeling in Spanje teza- men met het behoud van den vrede in Europa. De Fransche belofte is niet verder gegaan dan een afsluiting gedurende 30 dagen, nadat een begin zal zijn gemaakt met het tellen der buitenlandsche troepen en, zoo noodig om technische redenen, een extra tien dagen. Er is nog geen begin gemaakt met de tel ling. Er zijn nog geen tellers, omdat Franco nog niet heeft doen weten dat zij mogen komen'. Als hij tenslotte zijn medewerking geeft, kan hij nog lang moeilijkheden maken over de uitvoering van de telling en van het geheele plan. De republikeinen kunnen natuurlijk ook moeilijkheden maken. Inmidi- dels kan Franco de republikeinen blijven be- stoken en voortgaan te probeeren hun de be- slissende nederlaag toe te brengen, voordat Frankrijk met goed fatsoen zal kunnen ver- klaren, dat de grens weer geopend moet wor den. Zulk een beslissende republikeinsche nederlaag heeft tot heden op zich laten wach ten. Maar Franco's kansen moeten met den dag beter worden, nu hij voor zijn gebied en zijn troepen volop door zijn bondgenooten kan worden voorzien, terwijl de tegenstander op zijn eigen gebrekkige voorzieningen is aange- wezen. NERV OSITEIT. Het is .een bekend verschijnsel, schrijft de N. R. Crt., dat alles wat in Duitschland op militair en politiek gebied gebeurt, met een bijzondere opmerkzaamheid wordt gadegesla- gen. Vele berichten daaromtrent worden in de Engelsche en Fransche pers gepubliceert en vinden van daaruit hun weg naar de bladen der kleinere landen, waar zij, omdat men over de legerbewegingen van de andere zijde maar zelden wordt ingelicht, een zekere onrust te voorschijn roepen. Dit gevoel van onbehaag- lijkheid is op zijn beurt weer de oorzaak van het feit, dat vele berichten worden doorge- geven, zonder dat men zich daarbij de vraag stelt of precies hetzelfde in eigen of andere landen ook niet gebeurt of reeds lang bestaat. Deed men dit wel, dan zou in vele gevallen al thans het dikwijls alarmeerende karakter der berichtgeving achterwege kunnen blijven. Te veel toch wordt vergeten dat Duitschland als gevolg van het jarenlange verbod tot wapening een achterstand heeft in te halen. Enikele voorbeelden mogen dit verduide- lijken. Een maatregel als die betreffende de vordering van paarden en voertuigen bijv. is bij ons reeds decennia lang neergelegd in de inkwartierimgswet. Het opleggen van voorraden, om een ander geval te noemen, geschiedt niet alleen in Engeland en Frank rijk, maar evenzeer in alle kleinere landen. In dien straks in Nederland deze kwestie bij de wet zal worden geregeld, zou men, als ons land een groote staat was, daaraan eveneens een soort oorlogzuchtigen geest kunnen toe- schrijven. Nog een ander argument kan het gevoel versterken, dat men hierachter niet te veel moet zoeken. Het is immers duidelijk, dat geen enkele staat, indien hij werkelijk wat van zin zou zijn, dit overal bekend zou maken. De Duitschers daarentegen doen dit wel en op een uitgebreide schaal. Hoewel men met het trekken van conclusies hieruit zeer voor- zichtig moet zijn, immers de groote openbaar- heid kan ook een maskeering zijn voor andere dingen, welke men liever niet openbaar laat worden, wettigt dit toch aan den anderen kant het vermoeden, dat de Duitschers juist met opzet alles bekend maken om een nog grooteren indruk van hun militaire kracht te geven. De ervaring heeft nu eenmaal bewe- zen, dat imponeeren soms een bijzonder winst- gevende bezigheid kan zijn. Intusschen is het een feit, dat in Parijs en Londen- een zekere ongerustheid bestaat. Die ongerustheid vindt haar grand in het gelijk- tijdige optreden van een aantal factoren. Men zal zich h-erinneren, dat van Duitsche zijde meermalen het laatst eerst enkele weken geleden is betoogd, dat het Tsjechoslowaak- sche vraagstuk voor den herfst moet worden opgelost. Dergelijke uitspraken al is het heel1 goed m-ogelijk, dat in de kringen der Duitsche regeering dit denkbeeld al weer is losgelaten maken diepen indruk en blijven lang in het geheugen hangen. Daarbij komen nu de maatregelen op militair gebied, welke eveneens veelzijdig zijn. Aan den eenen kant staan de herfstmanoeu- vres, waaraan'voor de eerste maal reserve- lichtingen zullen deelnemen. Dit beteekent, dat tijdelijik de sterkte van het onder de wapens zijnde Duitsche leger belangrijk wordt vergroot. Aan den' anderen kant en hierdoor komt men ertoe verband te zoeken, is het be kend, dat de versterkingswerken langs de Duitsche Wiestgrens in een zeer versneld tem po worden uitgevoerd. Tezelfdertijd worden ook eiders werken, o.a. wegenaanleg, welke van militair nut zijn, met grootere kracht dan tot dusverre ter hand genomen. Voegt men dit alles bij elkaar, dan is het duidelijk, dat Duitschland er prijs op stelt zijn defensie zoo snel mogelijk te voltooien. Aangezien het duidelijk is, dat het land dit -niet zou doen, als het niet vreesde een en ander op kor-ten termijn noodig te hebben, en, zoo redeneeren deze kringen, waar toch niemand er aan den- ken zal Duitschland zonder meer aan te val- len, is de eenige conclusie, dat Duitschland zelf wat van plan is. In ieder geval is het gevolg van deze combinaties, welke in diplomatieke en niet- diplomatieke kringen worden gemaakt, ge weest, dat Londen (en Parijs) eens op infor- matie zijn uitgegaan. 'Hun diplomatieke en inlichtingendienS'ten zijn bijzonder actief. In lichtingen, welke te Berlijn gevraagd zijn, heb ben geen ander gevolg gehad dan men reeds kan verwachten. De omvang der manoeuvres, aldus Berlijn, eischt een grondige vooiberei- ding en deze hebben niets ongewooms. In Londen en Parijs moet men dit wel beamen, te meer waar aan vele dingen publiciteit is gegeven, en achten diplomatieke kringen de alarmeerende toon van vele bladen wel wat overdreven. Men neigt daar meer tot de op vatting, dat men meer met een demonstratie te doen heeft. Dit is ook de indruk, welke verantwoordelijke Duitsche kringen geven. Het kan geen kwaad, zoo kan men daar hooren, dat het onder de wapenen zijnde leger tijdens de onderhandelingen eens wat extra- groot is. Een politiek derhalve van eens krachtig de vuist ball-en om op alle eventua- liteiten voorbereid te zijn. Hetgeen niet weg- neemt, dat demonstraties en gebalde vuisten hun gevaarlijke kanten hebben. Met het bovenstaande hebben wij, evenmin als met wat volgt, niet de voorspelling willen doen, dat er inderdaad niets gebeuren zal in de maan-den, welke ons nog van den winter scheiden. De mogelijkheid van een offensie- vem oorlog wordt daardoor niet ui-tgesloten; slechts willen wij betoogen, dat de nu ge nomen maatregelen dit niet noodzakelijk inhouden en -dat zij ook in een ander kader heel goed passen. Wij- zouden hieraan een laatste overweging willen toevoegen. Indien Duitschland werke lijk de bedoeling had de Tsjechoslowaaksche kwestie binnen een paar weken met de wapens te beslechten, dan zou het er alle be lang bij hebben, dat op verschillende punten van de wereld nog dreigende brandpunten waren. Spanje en Japan zouden in d-eze com- binatie voortreffelijk passen. Daarom kon er reden voor ongerustheid zijn toen tezelfder tijd de Duitsche pers Tsjechoslowakije aanviel, Franco niet ant woordde en het Japansch-Russische incident steeds grootere afmetingen aannam. Dit laatste punt is nu van de baan. Men kan zeg- gen, dat Rusland heeft toegegeven, omdat het de combinatie voorzag en hoewel het in staat is op twee fronten te vechten,, toch liever eenige vrijheid heeft. Maar tegenover deze redeneerinig staat een andere, welke aan- nemelijker is. In de laats^ dagen is wel duidelijk gebleken, dat Japan van Duitsche zijde wel propagandistische, maar geen daad- werkelijke hulp heeft te verwachten. Dat be teekent dus, dat de toehoefte om Rusland elders bezig te houden, door de Duitschers niet urgent wordt geacht. En dat is een belang- wekkend en geruststell-end feit. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Bij Kon. besluit is wederom tijdelijik benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Oostlburg, He heer Dr C. A. Campagne te Terneuizen. GESLAAGD. Geslaagd voor costumifere Ensaid de dames P. Pladdet te Zaamslag en Brien Schieman te Temeuzen. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTIN G. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten beihoeve van 's Rijiks schatkist is ont vangen wegens over vorijge jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of ver mogen (gewetensgeid) bij den ontvanger der directe belastingen te Terneuzen f 4, 2; Sas van Gent f 18, 10,80, 9,60, 8,46; Hulst 28,76, 14, 12. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt bekend, dat omtrent onderstaande voorwer- pen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen. Kinderarmiband, D. Machielsen, Nieuiwediep- straat 20. Zilveren halsketting, H. Tollenaar, Axel- sclhestraat 123. 2 jongensjasjes, F. J. v. d. Buleke, Dekker- straat 19. Kinderportemonnaie, K. Servaas, Steen- kamjplaan 43. Vul|pen, C. v. Liere, Axelsdhestraat 147. Vulpen, ,,Haro-Visible", A. Neve, Steen- kamplaan 69. Thermometer ,,Linva", A. Bogaart, Van Steenbergenlaan 39. Witte zeildoekenrijwieltasch, J. Smit, Nieu- wediepstraat 51. Badpak, P. W. Hamelink, le Kortestr. 5. Pailvindersriem met sleutel, A. Ruben, 2e Verbindingstraat 10. Kinderportemonnaie, K. Keizer, Nieuwe- diepweg 19. Gouden zegelring met zwart steentje, P. Tollenaar, Axelschestraat 128. Ordeteeken, gekroonde ,,W"„ W. Brugge- man, Steenkamplaan 14. Kindertasch, inihoudende portemonnaie met een halve stuiver, zakdoek en een spiegeltje, J. Kaijiser, Nieuwediepweg 19. Huis'selutel, P. v. Gremberghe, Lange Kerk- straat 54. Een schoorboom, C. Dieleman, Noord- straat 109. Huissleutel, Bureau van Politie. Zilveren heeren polshorloge met zwart bandje, Joh. Buijsse, Othene D 134. Portemonnaie met ritssluiting inhoudende 15 cent en een kassabon, D. Wolfert, Kanaal- drjk P 60. Portemonnaie met inihoud, J. T. v. Aerde, Grenulaan 23. Rijwielbelastingmerk 1938/1939, 'S. Haak, Nieuwstraat 44. Bril in etui, J. de Vos, Oudelandscheweg 13. Gummi bagageriem, J. de Mul, Javastr. 8. Bruin laag kindersdhoentje, Bureau van Politie. Rozenkrans, A. Jenster, le Vedbinding- straat 4. Dames handschoen, A. Bareman, Dekker- straat 43. Bruin kinderschoentje, A. J. Veerman, Trams traat. Blauwe boezeroen met ritssluiting, M. Herman, Tholensstraat 114. JUBILEUMTOCHT DOOR ZEEUWSOH-VLAANDEREN W. D. Ter gelegenheid van hot 40-jarig*regeerings- jubileum van H. M. de Koningin zal Bres- kens, schrijft men, feestvieren; daarbij is vooral van beteekenis, dat op het programma voorkomt een historische ten'toonstelling be treffende Z e euws ch - V laand e re n. Al® men even het rijlke historische verleden van dit landsdeel bedenkt, kan die tentoon- stelling zeer belangwdkkend wor.den. Voor de sportvrienden komt op het pro gramma voor een auto- en motortocht door Zeeuwsdh-Vlaanlderen. Behalve dat daarbij de bedoeling voorzit op eenige plaatsen histo rische punten of gelbouwen te bezoeken, zal deze toch't geleid worden langs wegen, waar door zooveel mogelijk het landelijk schoon dezer streek ondter het oog der deelnemenden wordt gebracht. De tocht, waaraan elk automobihst en mot'orrijder kan deelnemen, zal gehouden worden op Maartdag 29 Augustus aanstaande. De to-cht eindigt te Breskens, waar bij tijdige opgave gelegenheid zal zijn in het tentoonstellingsgebouw gemeenschappelijlk te lunchen. Bij Kon. besluit is de heer R. Torella er- kend en toegielaten als consul Van Italie te Rotterdam, voor de provincien Zuid-Holland, Zeeland', Noord-iBrabant en Limiburg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2