ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN LICHTZINNIGE JEUGD Verloving en Huwelijk. No. 9798 MAANDAG 15 AUGUSTUS 1938 78® Jaargang Feuilleton Binnenland Wie is de toekomstige Prins-Gemaal? - De Kerstboodschap van 1908 een we Id a ad voor llwhuid inii iii.iiwm.iji i -momeMilmwrnrntammmmammmmmmmmmmmeammmm NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bg vooruitbetaling. UltgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLlEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichAs worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat een kiezer, met inacbtneming vajAhet in de Kieswet bepaalde, bevoegd is om bij volmacbt te stemmen. in- dien zijn beroep of werkzaamheden medebren- gen, dat bij herhaaldelijk of althans gedurende bet gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn bui ten de gemeente op welker kiezerslijst bij voorkomt, mits zijn afwezigbeid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waar in bij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inacbtneming van het in de kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gebuwd met een kiezer, die voldoct aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers be voegd zijn bij volmacbt te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het ge- meentebestuur heeft ingediend; de indienlng nioet geschieden voor 1 Januari en niet eerder dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formulieren voor do bedoelde verzoekschrif- ten zijn van 15 September tot en met 31 December ter gemeente-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secre- tarie van een gemeente, aan den burgemeester of aan den daartoe door deze aangewezen amb- tenaar. De mededeeling kan geschieden zoo- dra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der eandidaat- stelling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelt en van den door hem aangewezen ge- machtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ondertee- kend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secre- tarie van de gemeente, op welke kiezerslijst de kiezer moet voorkomen, mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekeming gedaian onder het origineel der volmacht; deze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onder- teekend. Indien de aanneming niet reeds gelijk- tijdjg met de aanwijzing heeft plaats gevon- den, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aan wijzing kennis aan den gemachtigde met op- roeping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aangewezen worden zij, die in de gemeente bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aan gewezen v66r de vaststelling van de kiezers lijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan 66n aanwij zing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooten behooren. Ter Neuzen, 15 Augustus 1938. Burgemeester en Wethouders voomoemd, P. TELLEGEN, Burgemeester. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. door ARTHUR APPLIN. Half October 1900 ontvingen de Kamers der Staten-Generaal de volgende Koninklijke boodschaip: ,,Wij vervullen hij deze de aangename taak U kennis te geven van Onze verloving met Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklen- burg-Schwerin. Wij zijn overtuigd van de helangstelling, waarmede de Eerste (resp. Tweede) Kamer der Staten-Generaal deze mededeeling zal ontvangen. En hiermede, Mijne Heeren, bevelen Wjj u in Godes heilige bes'cherming." Ook het Nederlandsche volk werd door een persoonlijke hoodschap van H. M. de Konin gin in kennis gesteld van Haar verloving. Een golf van vreugde en blijdschap ging over het land, zooals wij die twee jaren geleden heb- hen medegemaakt, toen Prinses Juliana haar verloving bekend maakte. Intocht van Prins Hendrik. Vier dagen na deze plechtige afkondiging werd Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Her tog van Mecklenburg, vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, heer van de landen van Rostock en Stargard, feestelijk ingehaald. Hij had de opvoeding ontvangen, die vele Duitsche vorsten plegen te krijgen, liep het gymnasium af, maakte een reis naar Voor-Indie, waar hij onder meer Ceylon hezocht. In 1896 legde hij het offi- ciersexamen af en trad in dienst bij het keur- corps der Pruisische gardejagers. Later op non-actief, kwam hij in staatsdienst. Op dat tijdstip viel zijn verloving met de jeugdige Koningin der Nederlanden. Positie van den Prins-Gemaal. Eerst enkele maanden nadat den toekom- stigen Prins-Gemaal was ingehaald werd een viertal wetsvoorstellen ingediend, die zijn posi tie nader zouden regelen. Een daarvan strekte tot naturalisatie, terwijl hij uit de marine een adjudant zou toegevoegd krijgen. Op den dag van het huwelijk zou hij den titel Prins der Nederlanden en het praedicaat Koninklijke Hoogheid ontvangen. Men diene de functie van den Prins-Gemaal wel juist te zien. Zij legt meer verplichtin- gen op dan zij genoegens verschaft. Immers te staan als gemaal naast de regeerende vorstin, die metterdaad aan het hoofd staat, is heel wat bezwaarlijker dan het omge- keerde geval, waarin de gemalin, als konin gin naast den regeerenden vorst staat. Voor een prins-gemaal is tact wel een der eerste vereischten. In het bovengenoemde viertal wetten is zijn positie nader omschreven, maar toch valt op te merken, dat er veel in deze materie is, dat allerminst klaar en helder is. Ook uit juridisch oogpunt is de positie van trouwde Paar naar de Groote Kerk, om daar de huwelijkszegening te ontvangen. Het was een prachtige zonnige dag in den winter. On- getwijfeld verhoogde dit langzamerhand spreekwoordelrjk geworden Oranjeweer het fleurige schouwspel. De Koningin, de Konin- gin-Moeder en Prins Hendrik hadden plaats genomen in den gouden koets, een geschenk van de Amsterdamsche burgerij en welke juist op tijd gereedgekomen was. De kerkelijke zegening van het huwelijk verrichtte Dr. G. J. van der Flier, de toen- malige hofprediker. Na een buitengewoon plechtigen dienst, waarin vooral de hofpredi ker door zijn welgekozen woorden een groot aandeel had, werd de terugtocht aanvaard, die opnieuw voor het Huis van Oranje een indrukwekkende hulde werd. De Kerstboodschap. Tegen het einde van 1908 richtte de Konin gin een Kerstboodschap tot het Nederland sche volk. Den 22sten December werd een proclamatie uitgevaardigd, waardoor den volke bekend gemaakt werd, dat in het komende voorjaar de geboorte van een Vor- stentelg verwacht zou kunnen worden. Het voorjaar vorderde en vorderde en met het verstrijken van den tijd was de spanning on der het Nederlandsche volk binnen en over de grenzen aanmerkelijk toegenomen. De laat- ste dagen bleven de menschen zelfs in den nacht voor het witte paleis aan het Noord- einde staan wachten, en tenslotte werd na larrg wachten hun geduld beloond. Het was een gedenkwaardig oogenblik, waarop de par- ticuliere secretaris der Koningin aan de jour- nalisten mededeelde: .Mijne Heeren, ik heh de eer U te berichten, dat een prinses is ge- boren". Daarna komt het officieele bulletin van de behandelende geneesheeren Prof. Kou- wer en Dr. Koessingh af: ,,Hare Majesteit de Koningin, die heden- morgen om 6 uur 50 minuten van een dochter beviel, is naar omstandigheden zeer goed. Ook de jonggeboren Prinses is welvarend." Zoo ontving wachtend Nederland op den blijden morgen van 30 April 1909 zijn Prinses Juliana. Prins en volk. Veel heeft de Prins gedtaan om zich de ach- ting en de liefde van het Nederlandsche volk te verwerven. Zoo bewoog hij zich in alle lagen der bevolking, zag in, dat Nederland voor een aanzienlijk deel zijn grenzen langs het water heeft en derhalve een perfect red- dingwezen hehoefde; en zooals de zaken ston- den, toen Prins Hendrik ons land binnen- kwam, daaraan inderdaad nog wel het een en ander te verbeteren viel. De ramp van de voort met de verbreiding van hun laaghar- tiige leugens en vervalschingen". Het comitS acht zich hierdoor in eer en goeden naam aangetast. ANTWOORD OP NEDERLANDSCHE NOTA AAN MEXICO. De Mexiicaansche minister van buitenland- sche zaken heeft den Nederlandschen zaak- gelastigde te Mexicto het Mexicaansche ant- woord1 overhandigd op de kortelinigs tot de Mexicaansche regeerimg gerichte Nederland sche nota. Zooals men zich herinneren zal, hepleitte deze Naderllandsohe nota het standipunt van tie Nederlandsche aan,deelhouders der ont- eigende Mexican Eagle Oil Co. Naar verluidt is het. Mexicaansche ant- woord in vriendschappelijken toon gasteld en herhaalt het de bereidheid van Mexico tot betaling van een schadeloosstellirig aan aanldeelihoude fs Doos 20ct de den Prins-Gemaal belangwekkend, omdat de i Harwichboot ..Berlin" en het feit, dat Prins omschrijving daarvan niet alle kanten voldoet. Het huwelijk. Den 7den Februari werd het huwelijk ten paleize Noordeinde voltrokken door den Minister van Justitie Mr. P. W. A. Cort van der Linden, die optrad als ambtenaar van den Burgelijken Stand. Getuigen waren de vice- voorzitter van de Raad van State, voorzitter van de Eerste en Tweede Kamer en drie an- dere hoogwaardigheidsbekleeders. Nadat de formaliteiten van het Burgerlijk huwelijk in het paleis waren vervuld reed het jongge- Hendrik zoo onverschrokken deelnam aan het reddingswerk, deed plotseling een waarachtige sympathie oplaaien voor den Prins-Gemaal. Vanaf dat oogenblik bleef zijn aandacht ge- vestigd op het reddingwezen. Met reddings werk, maar dan op geheel ander gebied had hij te maken als voorzitter van het Roode Kruis, welke plaats na zijn dood is ingenomen door zijn dochter Prinses Juliana. Zoo was hij ook leider van den Nederlandschen Padvin- dersbond, in welke functie hem thans Prins Bernhard is opgevolgd. (Nadruk verboden.) 44) Vervolg. (Hij ging recht-op zitten en doorzocht met zijn kijker de strakke blauwe lucht; hij zag niefcstoen kwam het geluid naderbij. Het hield plotseling op. Hij keek nog eens... Recht boven zijn hoofd zag hij, heel hoog, een sier- lijiken eendekker, die, groote kringen heschrij- vend, daalde. Weldra >°merkte hij ook den piloot. Nauwelijks kon hij een kreet van vreugde onderdrukken: Jim Crichton! De machine werd stop gezet en Jim Crich ton en Rupert Dale stonden weldra tegenover elkanlder. Ze drukten elkaar zwijgend de hand; geen van beiden was de eerste oogenblikken in staat iets te zeggen. Jim keerde zich om en keek de machine en den motor na, waarmede eenige oogenblikken waren gemoeid, zoodat beiden weer zichzelf konden zijn. Rupert beefde als 'n riet; hij was toch dapper genoeg geweest toen de bewakers hem achtervolgden zijn tegenwoordigheid van geest had hem toen geen oogenblik verlaten, zelfs niet toen hij tot de ontdekking kwam, dat hij zich in het huis der Chrichton's bevond, hedelend om ,EEN AANKLACHT TEGEN DR. HENRI POLAK. Het tfomite tot bestudeering van het Jood- sche vraagstuk te Rotterdam heeft den offi- cier van justitie te Amsterdam verzocht een toch maar in de gelegenheid te worden ge steld te ontsnappen. Tijdens zijn verblijf in het getemperde licht van den kelder onder Jim's werkkamer, had hiji verlangend uitgezien naar het oogenblik, dat hij weer vrij zou zijn. Nu echter het uur der vrij he id voor hem had geslagen zonk die moed hem bijna in de schoenen. Ieder geluid deed hem opschrikken de halsbel van het losloopend vee een vallend steentje het ritselen der bladeren van hoo- men of strui'kgewas. Jim klom in de machine en haalde er een koffer uit; hij maakte de riemen los. Dale, vlug handelen is hoofdzaak, klonk het op bevelenden toon. Doe den koffer open. Je vindt er een uniform in; steek je in die uniform. Geen oogenblik hebhen we te ver- liezen. 't Is mogelijk, dat een of ander lucht- bewonderaar mij heeft zien dai'en, ofschoon dit niet zeker is, gezien de hoogte waarop ik m'n motor heh stiigezet. Rupert wilde iets zeggen, doch hij kon niet. In een oogwen'k had hij zich verkleed. Het blauwe colbert werd in den koffer gestopt, de riemen werden aangetrokken en deze verhuis- de weer naar het bagageruim achter den stuurstoel. Keurig. Je hadt echter je snor 'n beetje beter moeten borstelen... zoo!... Jim lachte even. Drommels! 'n Knap soldaatje! Nu nog even salueeren! Rupert keek angstvallig in het rond. Je zei zoo juist, dat we geen oogenblik hebben te verliezen, dat men je misschien kan hebben zien dalen... ben je dan vergeten, dat dit voor mij een spel is op leven en dood?... en dat jij bovendien een geweldig risico loopt?... Jim legde z'n hand op Rupert's schouder. Kom, verzamel al den moed dien je hebt, kerel. Je zult al je moed noodig hebben over 'n uur, bij onze aankomst te Plymouth. Weet je nog wat ik je gezegd heb?... Ik ben in Netheravon opgestegen met m'n mecanicden strafvervolging' te doen instellen tegen Dr. H. Polak. Aanleiding tot .dit verzoek was een door Dr. Polak: gesc,hreven artikel in de bladen van de Arbeiderspers van 25 Juni waarin ojm., voornamelijk met betrekking tot boven- genoemld comite de volgende zinsnede voor- kwam: de anti-semieten gaan rustig Jackson als passagier. Ik heh hem in Chard achtergelaten; van hieruit is hij per spoor gereisd naar Exeter, waar ik hem opnieuw heb opgepikt... Jij bent Jackson. Ja, dat alles herinner ik me, antwoordde Rupert zenuwachtig- Denk er nu aan, dat je in Plymouth geen woord zegt. Hoogstens een kort antwoord: ja of neen, meer niet. Ga dan regelrecht naar het hotel ,,The Duke of Cornwall"' en weiger iedere uitnoodiging, om iets te gebruiken. Weet je nog, wat je in het hotel te doen hebt Nu nog even je militaire groet want die eerste was 'n onding dit is van meer be- lang dan je oppervlakkig vermoedt. We moe ten tot zelfs de kleinste gevaarlijke kans trachten te ontloopen. Chrichton was tevreden. Ze hadden eendge moeite, om den motor op gang te krijgen. Al les bij el'kander genomen, hadden ze echter nauwelijks een half uur verloren, toen de een dekker zich opnieuw in de lucht bevond en zich, cirkelend, steeds hooger en hooger ver- hief, waarna hij koers zette naar Plymouth. Van de hoogte uit liet Rupert zijn oog nog eens dwalen over z'n land. Heel in de verte ontdekte hij Blackthorn-Farm. Men had de machine niet bemerkt. Nog even was de Princetown-gevangenis zichtbaar in vogelvlucht geleken die gebou- wen. op een hlokkendoos-bouwwerk. Weldra zagem ze in de verte een kleine blauwe streep, waaruit hier en daar 'n paar beweeglijke pluimpjes omhoog stegen... Plymouth! Jim zette z'n motor stil. Met razende vaart schoten ze peilsnel omlaag. Alles scheen naar omhoog te komen: veiden, boomen, huizen, menschen. Nog eenmaal snorde de motor. Ze raakten den grond en weldra stond de machi ne na een eind verder op het veld te zijn ge- rold, stil, omringd door een aantal militairen. Jim klom uit de machine en gaf enkelen DE NIEUWE SNELVERKEERSWEG MOERDIJKROOSENDAAL. Zeeland nad«r gjebracht tot het centrum. Een mqdewerker schrijft aan de N. R. Crt.: In verband met de behoefte aan geschikte otojecten voor werkverruiminig heeft de Mi nister, zooals gemeld is, ibesloten ttot ver- vroegde uitvoerin.g van den geprojecteerden snelvertkeersweg MoerdijkRoosenldaalBer gen op Zoom. Deze weg (tot welks uitvoerinig men reedis met de opmetingen is hegbnnen) zal er een zijn zonder rifwielpaden ter weerszijlden en hesbaan uit ttwee, door een grasgazon ge- scheiden, wegen voor op- en afgiaand ver- keer, met een betonnen ;dek. Elk dezer beide wegen zal een breedte krijgen van 6,25 M. Het beginpunt is de Moerdijkbrug. Vandaar leidt de iweg naar Zevenbergen, dat 700 meter bewesten de kom dezer plaats wordt gepas- seerd, vervolgens 800 meter ten westen van Oudenlbo'sch, en vandlaar naar Rooseridaal, waar hij op den rijiksweg naar Bergen op Zoom aansluiting zal vinden op den Rondweg, daar Waar deze in den toesbaanden rijksweg uitmonidt. De nieuwe weg zal zich nieb op- lossen in dezen reedis besbaanden rijksweg, gelijk aanivankelijk in de bedoeling lag, maar deizen snijden en meb een grooten boog naar heb Zuiiden langs de gemeente Wcraiw om loo- pen, waama hij tussdhen Worn- en Bergen op Zoom eerst we^derom op den rijlksweg uit- komt. Ten behoeve van het verkeer zulten daar waar de nieuwe iweg den Rondiweg te FUyosen- deel hereiikt speciale voorzieningen noodig Eijn. Waarsdhijnlijk zal daar een viaduct worden gebouwd. Om de totstandkoming van den snelver- keersweg te verhaasben en vooral ook uit een oogpunt van werkrverruiming, zal de aanleg niet geschieden door den Rij[ksiwaterstaat in Nooi)d-Bratoant, zooals aanvankelijk de bedoe ling was, dodh is het object gespiitst in twee perceelen. Het gedeelte van Rooseradaal naar den rijksweg tusschen Wouw en Bergen op Zoom zal in werktverschaffing Worden uitge- voerd en hlijft ressorteeren onder den direc- teur-hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat uit de provincie. De uitvoering van het ge deelte MoerdlijkRoosendaal daarentegen Eial geschieden onyier leiding van ir. Debussy uit Den Haag. Met den bouw van den weg zal waar- schijnlijik over ongeveer een jaar een aanvang kunnen worden gemaakt. Verwacht wordt. dat het werk tussdhen 1941 en 1943 gereed zal zipi. Het hoofdidoel Van dezen snelVerkeersweg is Zeeland nader te brengen tot de centrale gebied'sdeelen van het land. Een nevengevolg zal zijn, dat .deze weg de hoofdverkeersader van West-Brabant wordt, waardoor de ge- meenten in dit deel van Brabant verder uit haar isolement zuiiden worden geholpen. CONTIN GENTEERINGSO VEREENKOMST MET BELGIE EN LUXEMBURG. De regeeringspersdienst meldt: Zaterdag is te Brussel een contingientee- ringsoivereenkomst tiusscben Nederland en de Belgisch-Luxemburgsahe oeconomisdhe unie geteekend. De onderteekening geschieidde van Neder landsche zijde door den heer A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoodden te 's-Gra- venhage en van Belgische zijde door den heer M. Suetens, directeur-generaal van den bui- tenlandschen handel be Brussel. De overeenkomst herust op dezelfde grond- slagen als die op 1 Jiuli j.l. afgeloopen over eenkomst met het protocol en een steenkolen- avereenkomst. Zij tree'dt met terugwerkende kracht in werlking van 1 Mel 1938 af en loopt tot 30 April 1939, met stilzwijgende verlen- ging voor telkens .3 maanden. DE OPLEIDING TOT RESERVE-OFFICIER. Een eommissie van advies ingesteld. De regeeringspersdienst meldt: De Minister van Defensie heeft een eom missie van advies ingesteld voor het beoor- ideelen van de mate ,van gesehiktheid voor de opl'eiding tot reserve-officier van degenen, die zich voor deze opledding hebben aangemeld. In deze commiissie zijn benoemd tot lid en voorzitter P. W. Oostenhoff, hoofd van de afdeeling diensplicht bij het departement van defensie; tot lid en plaatsvervangend voor zitter prof. J. W. N. Le Heux, hoogleeraar aan de Kon. Militaire Aeademie; tot leden W. C. Lignac, referendaris bij bet departe ment van defensie; J. K. Lammerts, luite- nant-kolonel der infanterie, commandant van id'e School voor reserve-officiere,n der infan terie en der militaire aciministratie; W. baron van Ittersum, reserve-luitenant-ikolonel der infanterie; H. Keppel Hesselink, majoor der artillerie,, commandant van de School voor resenve-officieren der bereden artillerie; B. A. de Veer, ritmeester der huzaren, adju dant van. den inspecteur der cavalerie; tot' secretaris is benoemd H. Staring, kapitein der infanterie, werkizaam hij het departement van defensie. DE A. N. W. B.-GRENSKIOSKEN De grenskSosken, Welike de Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. in den loop van de maand Juli op drie versohillende punten aan )de grens in gabruik heeft gesteld, zijn thans enkele weken in bedrijf, zoodat een voorloopig overzicsht kan /worden verkregen omtrenit de bereikte resultaten. In den betrekkelijk kort en tijd na hun in- dienststelling hebben deze drie ki'osken ruim 2000 bezoekers gehad, waarvan Wernhout er de meeste had, nl. 1016, Eysden 697 en Beek 294. Ze behoor)fen tot niet minder dan 39 na tionali'teiten Dat er in die weihige dagen reedis 173 Amerifcaansche touristen de kiosken bezoch- ten, wijst er wel op, dat ,,dear little HoDand" Weer op het reisprogramma staat van velen, die udt de Vereeniigde Staten Burdp'a komen „doen". collega's de hand. Ook Rupert klom uit de cockpit en zag zich weldra omringd door 'n aantal soldaten, die hem met vragen bestormden. Voor hij echter gelegenheid had gehad te antwoorden, klonk het bevel van Jim Chrichton. Jackson, sta daar niet te kletsen. Neem m'n koffer en hreng hem dadelijk naar ,,The Duke of Cornwall". Vraag naar de kamers, die ik besteld heh en zeg, dat ze het bad klaar maken, om me wat op te frisschen, want er staat nog meer op het programma. In orde, sir! En Rupert groette „model". Zet je valhelm af en je dienstpet op, an- ders loop je buiten tegen de lamp aan! Dom- oor!... Vooruit, jongens, val hem nou niet meer lastig over 'n uur is-ie terug. Help even 'n handije mee, om den eendekker voor den hangar te rijden. Rupert holde naar den uitgang, blij, dat hij de lastige vragen van zijn ,,wapenbroeders" niet had behoeven te beantwoorden. Bij den uitgang van het vliegveld liep hij een troepje ruiters tegen het lijf. Hij ging even op zij om hen Te laten passeeren. Juist bevond hij zich op den straatweg, diie van het vliegveld naar de stad voert en zette er flink den pas in, toen hij een paar ruiters hoorde, die hem blijkbaar wilden inhalen. Men riep hem aan.. He, daar! Waarom .groet je den gene- raal niet?... Sergeant, zet dien kerel op de bon. De jonge off icier reed weg en Rupert stond tegenover een sergeant. Je naam en je regimient? Jackson; Koninklijk vliegerskorps. Je nummer? M!'n nummer?... Ja, vooruit... geen onzin alsjehlieft! Rupert werd koud en gloeiend heet van op- winding. Hij was dus ontdekt. Doch hij moest hoog spel spelen. Nummer 381 luid- de zijn antwoord, op eenigszins hescheiden toon. Doch ik hen bereid met u mee te lA(.KLAM) EN GOEDlWoPER. TELEFONEEREN MET IERLAND Met inganig van 1 September ah. worden de telefoontarieven in het verkeer tusschen Nederland en Groot-Britannie zoomede tus schen Nederianyi' en Ierland veriaagd. gaan naar luitenant Chrichton. Ik heh geen tijd, om me langer met je te bemoeien. Doch denk er aan, morgenoch- tend op appel te zijn 9 uur in de kazeme om je te verantwoorden wegens je ver- zuim bij het groeten van den generaal. Ver- geet dit nu ook niet. Vooruit, marsch! en geef ons in het vervolg 'n beetje minder van je... Vliegerskorpsbeleefdheid! Zonder verdere avonturen bereikte Rupert veilig ,,The Duke of Cornwall". Op zijn weg erheen overviel hem echter een eigenaardig gevoel van vrees... menschenvreesHij had het wel op 'n loopen willen zetten, onverschil- lig waarheen, en zich ergens willen verbergen. Hij wilde opnieuw in 't donker zijn. ISinds zijn ontsnapping had hij geleefd ais 'n mol, lichtschuw. En als hij het toch even waagde z'n schuilplaats te verlaten, daar hij nauwelijks weerstand kon bieden aan z'n ver- langen, z'n behoefte aan frissche, vrije lucht, dan moest dit toch nog in het donker geschie den, in hetvholst van den mysterieuzen nacht. Bovendien was hij bijna een jaar verstoken geweest van eenigen omgang met z'n mede- menschen. En nu liep hij vrij rond, in een stad, terwijl hij en de menschen elkander als het ware tegen het lijf liepen. Hij hoorde ze lachen. Het lawaai van het drukke ver keer dreunde weer in z'n ooren. iHij moest zich in bedwang houden of hij zou, juist als een op heeterdaad betrapte dief, op de vlucht zijn geslagen. (Langzamerhand werd hij echter weer zich zelf meester; hij durfde weer vrij om zich heen te kijken. (Een gevoel van vroolijke opwinding bezielde hem. Hij voelde zich als een schooljongen, die zooeven aan de waakzaamheid zijner leer- aren was ontsnapt. Hij had oog en oor voor alles: auto's, trams, de drukte in de straten, de etalages der groote magazijnen; en boven hem de lucht..j (Wordt 'vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1