Schuim den aanslag van llw tanden weg met Ivorol Buitenland vertitouWen onder de chineezen Algemeenen Rekenkamer over 1937 gedane mededeeling omtrent frauduleuze reisdeclara- ties, door een ambtenaar ingediend wegens reizen in 's Rijks dienst? 2. Is de minister niet van meening, dat bet gewenscht is, te voorkomen, dat de indruk wordt gewekt, dat het opmaken van een on- juiste reisdeclaratie gemakkelijk kan worden ondernomen, omdat bij ontdekking genoegen wordt genomen met terugibetaling van bet te veel genotene en met de belofte, dat men zich niet aan herhaling zal scbuldig maken? 3. Is de minister bereid toe te zeggen, dat bij bet treffen van maatregelen zal bevorde- ren, welke er toe leiden, dat in den vervolge elk geval van valschheid in reisdeclaraties in banden van de Justitie zal worden gesteld ter beoordeeling van de vraag, of aanleiding voor een strafvervolging aanwezig is? DE VERHOOGING VAN DE MONOPOLIEHEFFING OP GRAAN. Het Verbond van Nederlandscbe Werk- gevers heeft een adres gericbt aan den minis ter van oeconomiscbe zaken, in verband met de reoente verbooging van de monopoliewinst op graan. Het verbond betreurt dat de minister aan een booge monopoliebeffing tbans de voor- keur meent te moeten geven boven bet stel- sel van lage monopoliebeffingen, welke even- tueel gepaard gaan met steunlbijslagen. Immers in de acbter ons liggende jaren kon laatstgenoemd stelsel met succes worden toegepast om den Nederlandschen graanver- bouwers den noodzakelijken steun te ver- schaffen, terwijl tevens kon worden bereikt, dat de verbruikers van graan slechts gedeel- telijk werden belast met bet verscbil tusscben den voor granen vastgestelden richtprijs en den wereldmarktprijs. Het systeem van hooge invoerrecbten op graan ecbter zal noodzake- lij'k moeten leiden tot een kunstmatig te boog opgescbroefd prijsniveau in ons land. Daar- door zullen de mogelijkbeden voor onze in- dustrie om met bet buitenland te concurree- ren wederom nadeelig worden geinfluenceerd met alle gevolgen van dien voor de werk- gelegenheid in onze exportbedrijven. Adressant ibetwijfelt overigens of bet inder- daad mogelijk zal zijn den Nederlandscben graanibouw door middel van booge invoer recbten den noodizakelrjken steun te verscbaf- fen. Het oude stelsel van lage monopolie beffingen en zoo noodig steunbijslagen uit bet Landbouwcrisisfonds gaf ten aanzien van de gestelde ricbtprijzen een grootere zeker- hedd. Temeer wordt de geconstateerde overgang naar bet systeem van booge invoerrecbten betreurd, omdat als eenige grond daarvoor wordt aangegeven, dat bet in vergelijking met het vroegere systeem zooveel eenvoudiger is. Betwijfeld wordt ecbter of dit bet geval zal zijn. Immers, indien bet booge invoer- recbt op graan niet het gewenschte effect heeft op den binnenlandschen prijs, zal de regeering aanvullende maatregelen moeten nemen om den boer den ricbtprijs te kunnen bezorgen. Ook bij bet systeem van booge invoerrechten zullen administratieve en con- trole-maatregelen noodig blijven in vertoand met restituties, enz. Hoewel het verbond het mogelijk acht, dat de graanverbouwers op grond van vermeende vereenvoudiging bij de uitvoering, maar zeer zeker ook op grond van de verwachting, dat bij een gemakkelijk wijzigtbare heffing aan de grens, zij zekerder zullen zijn van den him toegedachten ricbtprijs de voorkeur geven aan ben systeem van hooge invoerrecb ten, meent bet toch, dat de belangen van onze gebeele samenleving daaraan niet mogen worden opgeofferd. Adressant doet daarom een ernstig beroep op den minister, om het stelsel van lage monopolieheffingen, met zoo noodig een aanvullenden steun aan de graan verbouwers uit de optorengst dezer heffing, weder in eere te herstellen. EEN DOMINICAANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR DE KONINGIN. De president van de Dominicaansche repu- bliek heeft een decreet onderteekend, waarbij aan de Koningin het grootkruis in goud van de orde van verdienste Juan Pablo Duarte, de hoogste Dominicaansche onderscheiding wordt verleend, ter gelegenbeid van Harer Majesteits regeeringsjubileum. DE WEDUWE VAN DEN ..PLUIMGRAAF VAN HET PALEIS SOESTDIJK" TER AARDE BESTELD. Onder groote belangstelling van geem- ployeerden en oud-geeimployeerden van het domein Soestdijk, werd Dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van mej. Appeldoorn, weduwe van den „pluimgraaf" van het paleis Soestdijk" ter aarde besteld. Op de baar lag een bouquet witte gladiolen, waaraan witte linten met de letters J. en B. waren gehech't. Deze bouquet was namens het Prinselijk Paar gezonden. De overledene beeft meer dan een halve eeuw het [boerderijtje van Prinses Sophie in bet park van paleis Soestdijk bewoond; Prin ses Juliana kwam als kind dikwijls bij baar spelen en ook H. M. de Koningin en wrjlen H. IM. Koningin Emma bezocbten mej. Appel doorn meermalen. De overledene is bijna 91 jaar oud gewor- den. ORjGANISATIE van kinder- en VOLKSFEESTEN. Daaromtrent scbrijft men uit Den Haag: Alom in den lande maakt men zicb op om bet veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zoo goed en mooi mogelijk te vieren. Wil men zonder veel materiaal en zonder veel prijzen met succes een degelijk en toch vroolijk kinderfeest, dan kan men eenige jeugd-athletieknummers laten verwerken, die zeer in den smaak vallen. Men denke aan hardloopen, verspringen, balgooien, enz. Indien aan de minimum eischen, gesteld door de Oenitrale jeugd-athletiekcommissie hi Nederland, is voldaan, wordt als belooning bet jeugd-atbletiek'vaardigbeidsdiploma uitge- reikt, zoowel voor jongens als voor meisjes bestaan verschillende leeftijdsgroepen. Ten einde alien organisatoren in den lande eenige voorlichting te geven, volgen hier en kele gegevens Jongens 1213 jaar: 60 meter hardloopen in 9,4 sec., verspringen met aanloop 3.75 meter, werpen met handbal of voetbal no. 4 16.50 meter, hoogspringen 1.15 meter, kastie bal werpen 40 meter. Meisjes 121314 jaar: 60 meter hardloo pen in 10 sec.; verspringen met aanloop 3.25 meter, hoogspringen met aanloop 1.05 meter, handbal of voetbal no. 4 verwerpen 13 meter, kastiebal werpen 30 meter. Voor jongens van 14 en 15 jaar en meisjes van 15 en 16 jaar zijn de eischen iets zwaar der. Evenzoo voor groepen jongens van 16 en 17 jaar en meisjes van 17 jaar en ouder, ter wijl er ook voor jongens van 18 jaar eischen bestaan. Nadere inlicbtingen worden verstrekt door zoodat het mooie witte glazuur Uwer tanden weer te voorschijn komt. Tube 60, 40 en 25 ct. (Oranje-verpakking met blauwe band.) den oud-rijksinspecteur voor de licbamelijke opvoeding in Nederland, M. F. Graafland, Ericalaan 4 te 's-Gravenhage. INDISCHE VORSTEN BRENGEN GEED MEE. In een boofdartikel in de Javabode van 1 Augustus wordt de vraag besproken, wat de handeldrijvende middenstand in Nederland beeft te verwachten van de komst der Indiscbe vorstendelegaties ter gelegenbeid van bet regeeringsjulbileum van H. M. de Koningin. Herinnerd wordt aan hetgeen vroeger deze vorsten bij een reis in Indie zelf in enkele dagen uitgaven. Uit oude notities, overge- nomen uit een kratonregister, blijkt, dat een zesdaagsche reis van Solo naar Semarang om het s.s. Koningin Regentes te bezicbtigen 13.136,44 kostte, dus meer dan f 2000 per dag. Voor een latere reis naar Soerabaja vinden wij de volgende aanteekening (uit het Ma- leisch vrij vertaald) De vorst met zijn gemalin reisden naar Soerabaja met bet doel fabrieken te bezich- tigen en gingen naar de haven met een tor- pedoiboot om bet wachtschip van Soerabaja te bezichtigen. Verder gingen zij naar Pasoe- roean. Er werd in bet geheel zeven dagen overnacht. De kosten bedroegen 47.222,24%. Hier werd bet bijna 7000 per dag, waar- onder natuurlijk Ook zijn begrepen de inkoo- pen, welke de Soenan in winkels doet. Hij is een vorst die bet royale gebaar heeft; natuurlijk is een reis naar Europa van een zijner zonen veel minder kostbaar. Voor de hotelhouders en de winkeliers in Den Haag is weer een goede tijd op komst. ALEE PARKEN TE WEENEN VERBODEN VOOR JODEN. Den Joden is tbans bij politieverordening de toegang tot alle Weensche parken en bet zitten op openbare banken te Weenen ver- boden. De toegang tot de grootere parken was bun alreeds verboden en tot dusver stond op de meeste openbare banken te Weenen ,Alleen voor Ariers*"'. Het jongste algebeele verbod is, naar men zegt noodig gebleken in veriband met de ,,herhaalde incidenten die zich hebben voorgedaan". HONGERSNOOD EN ZIEKTE MAKEN VELE SLACHTOFFERS. In een interview, dat de directeur van het China Institute te Londen Silcock, toegestaan heeft aan een vertegenwoordiger van Reuter, heeft Silcock, die terugkeert van een reis van verscheidene maanden door China, waar bij o.m. Sjanghai, Kanton, Tsjanesja en Hankau heeft bezocht, verklaard, dat hongersnood en ziekte de grootste euvels zijn, waaronder China op het oogenblik lijdt. In de door de Japanners bezette streken, aldus Silcock, grijpen hongersnood, cholera en typhus snel om zich been. SCHUILKELDERS ONDER DE KAMER. Naar Reuter meldt, maakt men van de vacantie van de Franscbe Kamer gebruik om sohuilkelders tegen luchtaanvallen te maken onder bet getoouw van de Kamer. Deze kel- ders van gewapend beton worden zoo groot, dat het wetgevende werk er in tijd van oorlog in kan worden voortgezet. Er komen drie afzonderlijke ingangen. LORD BADEN POWELL. Lord Baden Powell, de chief scout wien vol- ledige rust voor tenminste een jaar lang is opgelegd, is Maandagavond met de Orduna uit Liverpool vertrokken op een kruisreis naar IJsland, Noorwegen, Denemarken en Belgie, waaraan 446 leiders van de padvin- derij deelnemen. Lady Baden Powell ver- gezelt hem. De chief scout zal in die vreem- de havens aan boord blijven, maar het is niet onmogelijk, dat hij enkele buitenlandsche lei ders zal ontvangen. „LIEVER EEN AUTO DAN EEN BABY". ,,Wanneer een Australier moet kiezen tus- schen een auto, een radiotoestel of een baby, kiest hij zeker niet een baby"', aldus verklaar- de Dinsdag de Australische minister van Bui tenlandsche Zaken, W. M. Hughes, in een redevoering, die hij te Melbourne uitsprak. Minister Hughes liet hierop volgen, dat het aantal personen tusschen 15 en 45 jaar hoe langer hoe meer afneemt in Australie en dat, indien er geen geboortevermeerdering plaats heeft, Australie als land gedoemd is onder te gaan. VERWOEDE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. Het ministerie van oorlog te Tokio deelt mede, dat in den geheelen Woensdagnacht verwoed is gestreden na de (Russische aan- vallen. Aan beide zijden werd gebruik ge- maakt van handgranaten. Te zeven uur in den ochtend waren de Japansche stellingen ongewijzigd, doch was het ,,Niemandsland smaller gevoohten. Het gevecht duurde toen nog voort. Uit Joeki wordt gemeld, dat de Russen des nachts twee verrassende aanvallen hebben gedaan op heuvel 52. Eerst vielen 2,100 man infanterie aan, voorafgegaan door dertig tanks. Zij werden met zware verliezen afge- slagen. De tweede aanval, welke kort voor het° aanbreken van den dag volgde, werd eveneens afgeslagen. In den ochtend was alles kalm aan het front. Er waren geen vliegtuigen in actie. Woensdagochtend is de opperste oorlogsraad van Japan in buitengewone zitting bijeenge- komen, teneinde het rapport van generaal Itagaki over den strijd in China en aan de grens van Mandsjoekwo aan te l^^oren. De conferentie werd bijgewoond door prins Kanin, chef van den generalen staf en door prins Asaka, een behuwd-oom van den keizer. Het geheele dorp Tsjangkoefeng, dat aan den voet van den heuvel Tsjangkoefeng is gelegen, stond Dinsdagavond in vlammen, na een bombardement door de Sowjet-Russische artillerie. Dit was het hevigste bombardement sinds het uitbreken der vijandelijkheden. De correspondent van Reuter, die van het in puin geschoten spoorwegstation het ge vecht gadesloeg, voegt aan zijn bericht toe, dat de zware Russische artillerie zonder mededoogen het terrein langs het front van 7 km. heeft bestookt. Het was duidelijk, dat de Russische artillerie alle hoogten, welke zich in Japansche handen bevinden, geheel be heers&hte. Het sohijnt ongelooflijk, dat er nog Japan sche soldaten in leven zijn gebleven om ze te behouden, doch toen het rookgordijn weg- dreef, kon de correspondent duidelijk de Japansche kanonnen zien, die in actie waren. De schipbrug over de Toemen is eveneens hevig bestookt. VROUWEN VOOR LANDARBEID IN DUITSCHLAND. Ter uitvoering van het plan voor vier jaren moeten er ook heel wat vrouwelijke arbeids- krachten voor den landbouw beschikbaar worden gesteld. Vandaar dat, naar het Duit- sche Nieuwsbureau meldt, voortaan meisjes van ouder dan 16 jaar niet meer voor den ar- beidisdienst zullen worden opgeroepen, wan- neer zij kunnen aantoonen, dat zij voor 1 November 1939 vrijwillig tenminste negen maanden landarbeid zullen hebben verricht. DE TERREUR IN PALESTINA. Acht gewapende bandieten zijn Woensdag- middag in Nabloes de Barclays-bank aldaar binniengedrongen, waar zij onmiddellijk het vuur openden op de beambten. Er ontstond een paniek, waarbij het den bandieten gelukte 5000 pond sterling buit te maken. De bank- bedienden en het publiek werden met het geweer in den aanslag in bedwang gehouden. De roovers ontkwamen met hun buit in een gereed staanden auto. DE VROUW MET DE TWEE REVOLVERS. Oorlog en burgeroorlog zijn een ruw hand- werk. Dat leert ons ook weer de geschiede- nis van mej. Wang Be-mei. Deze vrouw ge- noot reeds in Poetoeng, dus in de omstreken van Sjanghai, een reputatie als rooverhoofd- vrouw in de dagen voor den oorlog met de Japanners. Sindsdien ontpopte zij zich als een bendeleidster aan den Chineeschen kant. Zij werd alras een bijna legendarisohe figuur. Men zag haar bij gevechten op haar paard, waar zij met twee revolvers aan den gordel zelf meevocht en haar mannen aanvuurde. Zij kwam hierdoor in relatie met de Ohineesche legerleiders ,en dit deidde haar tot het aan- knoopen van .een meer dan platonische vriend- schap met een der generaals. Toen deze nu overllep naar den Japanschen kant, liep het meisje met de twee revolvers mee over. Thans zijn de afvallige generaal en bende leidster Wang Be-mei den trouw gebleven Chineesche troepen in handen gevallen, tegen den muur gezet en doodgeschoten. China is een typische en schilderachtige vrouwenfiguur armer. BALBO BIJ GORING. Balbo, de Italiaansche luchtmaarschalk, die zich zoo grooten naam heeft verworven met zijn Oceaanvluchten, doch die al sinds gerui- men tijd min of meer op zij gezet is als gou- vemeur van Libye, naar het praatje wil, om dat Mussolini vrees koesterde voor zijn groote populariteit bij het Italiaansche volk, is op 't oogenblik op bezoek bij generaal-veldmaar- schalk Goring, die in verschillende opzichten, al heeft men na den oorlog geen groote vlie- gerdaden meer van hem gehoord, een zelfde rol speelt in Duitschland als Balbo jaren ge- ledien in Italie. Hij is n.l. onbetwist de tweede man in de nationaal-socialistische hierarchie en geniet een groote populariteit. De populariteit van mannen als Balbo en Goring is van anderen dan die van de dicta tors zelf; zij is meer gegrond op hun mensche- lijke gedragingen en eigenaardigheidheden, zij zijn geen hoog verheven idolen, reeds bij hun leven tot halfgoden verheven, maar menschen van vleesch en bloed, met al hun deugden en ondeugden en het is de vraag, of niet juist die laatste, die ondeugden, welke voor een half- gdd taboe zijn, oorzaak zjjn van hun groote populariteit. Dat zij ieder in hun eigen land de pioniers zijn van het modemste wapen, de luchtmacht, dat zoo krachtig spreekt tot de jeugd, omdat zij in de vliegerij een gelegenheid ziet tot avontuur en bravoure, draagt eveneens niet weinig bij tot hun populariteit. Aan het bezoek van Balbo te Berlijn wordt vooral waaide gehecht in veroand met de ge- ruchten, dat Duitschland met Engeland een z.g. luchtpact zou willen aangaan. Men acht het niet onmogelijk, dat beide maarschalken zich vooral over deze kwestie bezig zullen houden. Ook kunnen zij van gedachten wis- selen over de ervaringen, die zoowel de Ita- lianen als de Duitschers in Spanje hebben op- gedaan, maar dat zal we-1 niet openlijk worden toegegeven. HET TSJECHOSLOWAAKSCHE VRAAGSTUK. Het persbureau van de Sudeten-Duitsche partij deelt mede, dat onder voorzitterschap van Frank, den plaatsvervanger van Konrad Hlenlein, een iberaadslaging is gehouden van de dictricts-leiders van de partij. In het communique wordt medegedeeld, dat uit alle berichten blijkt, dat de toestand in het geheele Sudeten-Duitsche gebied, vooral na de maatregelen van 21 Mei, een aigemeene verscherping heeft ondergaan en dat de Duit- sche bevolking zich hoogst verontrust voelt. Daartoet, aldus het communique, helbben tal van incidenten, o.a. de moord op een Sude- ten-Duitscher te Glaserwald, bijgedragen. De afgevaardigden der Sudeten-Duitschers hebben een langdurige bespreking gevoerd met de leden der missie van Runciman. Zij waren vergezeld van dr. Ulrich, van den pers- dienst der Sudeten-Duitsche partij, die als tolk optrad. Lord Runciman heeft zelf deelgenomen aan de besprekingen. Behalve nationaliteitskwes- ties, hebben de gedelegeerden met Runciman gesproken over het incident bij Glaserwald, waarbij een Sudeten-Duitscher door een Duit- schen sociaal-democraat werd gedood. Zij heb ben Runciman een document ter hand gesteld, waarin gewezen wordt op het feit, dat derge- lijke incidenten een atmosfeer van spanning kunnen scheppen,, die weinig gunstig is voor de huidige besprekingen. De Duitsche bladen gaan voort, te spreken van de onophoudelijike Tsjechisehe terreur in •het Sudetenland en zeggen, dat de onrust, daardoor verwekt, dwingt tot een vlugge be- slissing. De Berliner Bdrsen Ztg. zegt, dat de gebeurtenissen niet op zichzelf staan, maar wijzen op een eensgezind parool, in het Tsje chisehe en communistische kamp, die feitelijk een eenheid vormen. De Vdlkische Beobachter schrijft: ,,80 mil lioen Duitschers volgen met stijgende rouw en verbittering de daden van Tsjechisehe wil- lekeur tegen de Sudeten-Duitschers, wier toe- stand slechts door een ingrijpende verande- ring van de bestaande omstandigheden zoo kan worden gevormd, dat de vrede in Europa niet meer elk oogenblik door de uitbarstingen van haat en woede van Tsjechisehe struikroo- vers en hun Praagsche machthebbers in ge- vaar kan worden gebracht. JODEN STERVEN IN CON OENTR ATIEK AMP EN De News Chronicle deelt mede, dat in de maand Juli in het concentratiekamp Buchen- walde bij Weimar tachtig Joden zijn over- leden. De doodsoorzaken zijn de zware arbeid en de slechte behandeling. De Joden moeten van 's ochtend vier uur tot 's avonds 8 uur steenen kloppen en in- disciplinaire handelinigen worden gestraft met geeseling als regel vijftig slagen. Velen ster- ven tijdens of na de geeseling. Het blad schrijft verder, dat, hoewel de nationaal-socialistische partij in haar geheel niet ontevreden is over de behandeling van de Joden, het huidige systeem toch niet alien voldoet. Men klaagt erover, dat rijke Joden een visum kunnen krijgen om te vluchten, terwijl bijna alle gevangenen van de concen- tratiekampen kleine burgers of arme lieden zijn. De correspondent van de News Chronicle te Berlijn heeft telefonisch medegedeeld, dat de Gestapo weigert het juiste aantal dooden te noemen, doch wel verklaart, dat het ge- noemde cijfer onjuist is. Het is zeer moeilijk om juiste inlichtingen te verkrijgen, doch het aantal vaders, moeders en echtgenooten te Berlijn, dat door de politie is opgeroepen om het stoffelijk overschot van hun familieleden, die in een concentratiekamp zijn overleden, in ontvangst te nemen, is zeer groot. Dit stoffe lijk overscfiot is de asch, welke wordt over- handigd tegen de crematiekosten van drie mark. BLuCHER KOMT. De miniatuur-oorlog van Tsjangkoefeng is door de Russische radio uitgezonden. Heel Rusland heeft het gesehut hooren bul- deren. Een luitenant sprak: Hallo, hallo, hier Tsjangkoefeng. De Ja panners zeggen, dat zij den heuvel in hun be- zit hebben, maar dat is een leugen. Wij zitten hier op 200 meter afstand van de Japansche loopgraven. Geen centimeter zullen we wijken. Wij, roode soldaten, groeten Stalin, Worosji- lof en onzen maarschalk Blticher... Rikketikketik... het ratelen van de machi- negeweren... Hallo, hallo, hebt u dat gehoord? De Japanners beginnen weer, ik moet nu ophou- den. De hartelijke groeten aan mijn vrouw Moessia. Wees niet bang, Moessia, ik kom terug... Rikketikketik... de oorlog werd voortgezet. Te Moskou, 4000 km van Tsjankoefeng ver- wijderd, praatte Sjigemitsoe met Litwinof-den- Steenharde over mogelijke of onmogelijke bij- legging van het conflict. De Japansche ambassadeur te Berlijn zocht en kreag contact met minister von Ribben- trop... Duitschland. zal bij een eventueelen Russisch-Japanschen oorlog ,,een sympathieke houding aannemen". Wat dat is; een sympa thieke houding? Volgens een Japansch blad wil het zeggen: moreele en andere steun. Wat is: andere steun"?... Rikketikketik... de machinegeweren. Rusland voelt zich tamelijk veilig. Het weet zich de meerdere van Japan, omdat het onge- veer alle troevem in handen heeft. Japan zit in de knel. Japan zal in geval van nood waar- schijnlijk niet kunnen rekenen op hulp van zijn antikomintem-vnienden, in weerwil van alle sympathie-beloften. Italie heeft de handen vol aan het Spaan- sche avontuur. Duitschland moet zich ergeren over alles wat er in Tsjecho-iSlowakije gebeurt. Japan staat alleen, tegenover China en te- genover het onbekende Rusland, welks ware steikte het niet bevroeden kan. Japan ligt onedndig ver van Moskou af. Maar Rusland ligt vlak bij Tokio. Duizenden sowjet-vliegtuigen liggen in Wladiwostok en omgeving gereed om uit te vliegen naar de Japansche steden. Tot nu toe heeft de Japan sche luchtmacht zich stil gehouden bij Tsjangkoefeng. Japan is bang voor repre- sailles. Het is geen kunst voor de Russische vliegers, -de Japansche steden en de Japan sche vloot aan te vallen. •Wat zal er in de eerstvolgende dagen ge- beuren De opperbevelhebber van het sowjet-leger in het Verre Oosten, maarschalk Bliieher, is te Novobiefsk aangekomen om persoonlijk de leiding van de operaties op zich te nemen. Wie maarschalk Bliieher is? Zijn naam zal als de voorteekenen niet bedriegen wel- dra op aller lippen zijn. Bliieher is de mach- tigste Rus in Oost-Azie Stalin's „onder- koning" in het verre Verre Oosten, waar hij een onbeperkte vrijheid van handelen bezit. Hij is een merkwaardige figuur op het wereld- tooneel. Vasili Galen zoo heet hij eigenlijk is slechts 46 jaar. 'Hij heeft, als krijgsman zon der blaam en vrees, den naam van den be- roemden generaal van Waterloo aangenomen. In 1917 was hij een onbeduidend metaalbewer- kertje te Samara. De November-revolutie maakte een legeraanvoerder van hem. Kort daarop ging deze Bonaparte-van-den-burger- oorlog naar de militaire academie te Moskou, waar hij zich dusdanig onderscheidde, dat men hem het commando van een legertje in het Oosten opdroeg. Twee jaar lang ver- dedigde hij de meest oostelijke grenzen van het Russische rijk tegen binnenvallende Chi neesche horden. Zijn roem groeide voortdu- rend. In 1926 werd hij naar Kanton gezon den, waar hij van een ordelooze massa een prachtig leger wist te maken; hij werkte samen met Tsjang Kai Sjek en men beweert, dat laatstgenoemde veel aan Bliieher te dan- ken heeft. Later werd hij militaire attachd aan het Russische gezantsohap te Tokio, waar hij zijn oogen goed den kost gaf hetgeen hem thans te pas kan komen! In 1929 keerde hij naar Rusland terug, werd opperbevelhebber van het roode leger in het Verre Oosten en zag kans dit pleit voor zijn geslepenheid zich als zoodanig te handhaven. Hij is sterker dan het Kremlin! Let op Bliieher! UITTREDINGEN UIT DE KERK. Onder invloed van „nieuw-heidensche" stroomingen. De „nieuw-heidensche" stroomingen in Duitschland schijnen, volgens statistische gegevens, de laatste jaren een merkbaren invloed op het afnamen van het aantal kerk- leden uit te oefenen. Waren in 1933 en de eerstvolgende jaren in Duitschland de toetre- dingen tot de kerk talrijk en de uittredingen weinige, in 1936 zette een omgekeerde bewe- ging in, die in 1937 hier en daar hooge cijfers te zien gaf. Zoo zijn in Thiiringen in 1937 14.065 personen uit de kerk getreden, viermaal zooveel als in 1936, terwijl in 1937 daar 1461 personen tot de kerk toetraden, in 1936 ruim 3000. Een nieuwe geest van vertrouwen wordt merkbaar onder de Chineesche soldaten aan de verschillende fronten, maar ook onder de burgerbevolking, als gevolg van het Japan sche geschil met Rusland, aldus seint Reuter uit Hankau. Over het algemeen neemt men in Chineesche kringen aan, dat de Russische afleiding een directe uitwerking zal hebben op den oorlog in China. Vrouwen en kinderen te Hankau weigeren thans de stad te ont- ruimen, aangezien zij de meening zijn toege- daan, dat de gevaren minder zijn geworden. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat, naar het schijnt, de Japanners een tijdelijke pauze heb ben gemaakt met hun opmarsch naar Hankau. Ondanks de geruchten, die in omloop zijn over terugtrekking van Japansche troepen op groote schaal, neigen welingelichte kringen er toe te geiooven, dat de Japansche lezing, volgens weHte de terugtrekking van troepen niet meer beteekent dan het gewone ver- plaatsen van troepen, juist is. Betrouwbare buitenlandsche kringen te Sjanghai verklaren niettemin, dat den laat- sten tijd de Japanners zich meer schijnen te hebben ingegraven dan te hebben voorbereid op een opmarsch. Verwacht wordt, dat de stilte zal voortduren tot een oplossing van het Japansch-Russische geschil tot stand is gekomen. [MUSSOLINI TOT ZIJN TROEPEN. In het gebied waar de Italiaansche manoeu vres gehouden worden heeft Mussolini Woens- dag de troepen van de divisie Turijn toege- sproken. Hiji loofde de troepen voor hun ge- drag en hun discipline: en voegde daaraan toe dat him kwaliteit in het nieuwe Italie dat een imperium veroverd heeft, niet anders zou kunnen zijn. Evenals uw kameraden hebt gij slechts een wensch en geniet gij slechts een privilege: de wapens te dragen voor de ver- dediging van het vaderland. Op het oogen blik, dat op tal van plaatsen van de wereld het kanon tauldert, zou het dwaas zijn zich illusies te maken en zou het een misdaad zijn wanneer men zich niet voorbereidde. Wel- nui wij maken ons zelf geen illusies: wij berei- den ons voor. VREDE TUSSCHEN BOLIVIE EN PARAGUAY. De Boliviaansche Nationale Vergadering heeft met 102 stemmen tegen 9 het vredes- verdrag tusschen Bolivie en Paraguay goed- gekeurd. De resultaten van de volksstemming in Paraguay over het vredesverdrag tusschen Bolivie en Paraguay geven, voor zoover tot nu toe bekend, 113.309 stemmen vddr en 11.835 tegen het verdrag. WAFENSTILSTAND TUSSCHEN RUSLAND EN JAPAN. Nadat het dagen lang gehangen had, gedu- rende welke dagen men niet wist of de zaak zich naar links of naar rechts zou ontwik- kelen, naar vrede of naar oorlog, is, schrijft de N. R. Crt., Woensdagavond te Moskou een belangrijke beslissing gevallen. Na een nieuw onderhoud van Sjigemitsoe met Litwinow, is men tot overeenstemming gekomen inzake een wapenstilstand in de militaire bedrijven bij Tsjangkoefeng. De grondslag van dezen wapenstilstand is, dat de troepen de posities zullen blijven innemen, waar zij zich op 10 Aug., plaatselijken tijd, bevonden. De regeling, waarover men tot overeen stemming is gekomen, wijkt dus niet onbe- langrijk af van de voorstellen, welke Sjige mitsoe bij vorige gesprekken met Litwinow heeft voorgelegd en de tegenvoorstellen van de zijde van laatstgenoemde gedaan. In die voorstellen toch was sprake van een terug- trekken over bepaalde afstanden, dan wel achter bepaalde lijnen. Wel werd toen ook van een herstel van den status quo gespro ken, maar het woord herstel wijst er reeds op, dat hier de status quo van een ander tijd- stip is bedoeld. Inderdaad, toen spraken zoo wel Russen als Japanners nog van een oogen blik, waarop de betwiste heuvel in hun bezit was. Overigens zijn de voorwaarden van den wapenstilstand nog niet volledig bekend, om dat zij op enkele punten nadere vaststelling behoeven. Wij kunnen dus nog niet anders dan een eersten indruk geven en deze is, dat Rusland ten slotte meer heeft toegegeven dan Japan. Immers de wapenstilstand als zoo danig, alsmede het feit, dat de troepen van beide zijden in hun stellingen zouden blijven, is niets bijzonders en voor beide partijen van gelijke beteekenis. Maar daamevens had Lit winow, van wien het voorstel tot wapenstil stand, volgens de Russen, afkomstig is, nog twee punten voorgesteld. In de eerste plaats de instelling van een demarcatie-commissie, welke opnieuw de grens zou affoakenen. Naast twee vertegenwoordigers van iedere zijde, stelde Litwinow in de commissie een onpar- tijdig scheidsrechter voor, als de meest effec- tieve garantie om tot een oplossing te komen. Maar Sjigemitsoe weigerde den scheidsrech ter en daarmede heeft ook Litwinow ten slotte genoegen genomen. Belangrijiker echter nog is Rusland's terug- trekken op het laatste punt. Men weet, dat Litwinow er bij vorige gelegenheden op had gestaan, dat de te benoemen commissie voor de herafbakendng de verdragen en in Russisch bezit zijnde kaarten als grondslag zou nemen. Ook ditmaal stelde hij dezen eisch, welke evenwel door Sjigemitsoe, als bij vorige ge legenheden, werd verworpen. Op dit punt werd geen overeenstemming bereikt, omdat de Japanner nog ander materiaal wilde voor- leggen en met zijn regeering overleg moest plegen. Wat heeft Litwinow bewogen, ten slotte toch den wapenstilstand aan te gaan, nadat de Japanners eigenlijk iedere zekere basis voor het werk der grensaftoakeningiscommis- sie hadden verworpen en deze tot een nieuwe bron van moeilijkheden hadden gemaakt? Is hij wenkelijk bereid geweest om terug te trekken of heeft hij slechts een deel van zijn argumenten opgegeven, omdat hij zijn positie zeker waant? Voor beide opvattingen blijft ruimte bestaan. Immers, eenerzijds kan niet ontkend worden, dat Litwinow zich op papier belangrijke argumenten heeft laten ontfut- selen. Anderzijds zeggen de Russen, dat zij weer in het bezit zijn van den strategischen belangrijken heuvel bij Tsjangkoefeng en dat zij overigens in het algemeen langs de door Rusland juist geachte grens staan, met enkele kleine uitzonideringen. Beide partijen hebben nl. een wig in elkaars gebied gedreven, welke van de zijde der Russen iets dieper is dan die, welke de Japanners konden bereiken. Hand- having van den status quo van dit oogenblik zou dus Rusland ongeveer geven, wat het wenscht. In verschillende hoofdsteden is men nog niet gerustgesteld. Naar ons gevoel niet zonder reden. Zoolang het werk van de commissie voor de wederaffoakening der grenzen zonder eenigen vasten grondslag is, alsmede de com missie zelf zonder eenig onpartijdig lid, zweeft deze geheel in de ruimte en zijn nog allerlei complicaties te verwachten. Men doet dan ook goed, niet te hard te juichen; eenige reserve is zeker niet misplaatst. De toeschouwer in het algemeen wil een winnaar en een verliezer. Zonder dezen is zijn gevoel niet bevredigd. Maar nog afgezien van de groote moeilijkheid, om nu reeds diengene

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6