ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ABDIJSIROOP UCHTZINNIGE JEUGD Stop dien hoest No 9797 tweede blad VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 78e Jaargang Binneniand Feuilleton AKKER's versterkte I,,, ——in mil w-mnmmm TER NEUZENSCHE COURANT i i miiMiiwii—mr bii mini if mni i munii utiuhi i—ihii nun win aiiiinwii mttiii ii i - DE KONINGIN NAAR SOESTDIJK. H. M. de Koningin is gisterenmorgen per auto naar paleis iSoestdijlk vertrokken voor een verblijf van enkele dagen, alwaar Hare Majesteit omstreeks 12 uur is aangekomen. H. K. H. Prinses Juliana kwam naar buiten om haar Moeder te verwelkomen. MINISTER COLIJN HERSTEED. Naar gemeld wordt is Minister Colijn thans weer geheel bersteld, en zal dezer dagen zijn werkzaamheden ten departemente her- vatten. Dr. Colijn zou heden echter nog niet naar Zeist gaan om de opening van bet ,,Nationaal Centrum"' te verrichten. Deze opening zal verricbt worden door minister Romme, die vergezeld zal zijn van den directeur-generaal der werkverscbaffing. Mir. Dr. Draayer en van den hoofdingendeur der werkverscbaffing, den beer Meyer de Vries. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. De Ned. beweging voor Eenbeid door Demo cratic organiseert een zomebbijeenkomst in de groote Kurzaal te Scbeveningen op Zater- dag 20 Augustus. Daar zullen sipreken de beeren Mr. P. J OudJ, Mr. J. J. R. Scbmal, D. Hans en W. H. Vliegen. Na beeindiging van de bijeenkomst in bet Kurhaus wordt een tocbt met circa 60 tou- ringcars georganiseerd naar de Groote Kerk te Delft, waar een krans zal worden gelegd op het graf van Willem den Zwijger. Bij die gelegenheid zal de algemeene voorzitter prof. Scbermerborn, een rede uitspreken. DE MIDDEN STAND INGESCHAKEED. lEenigen tijd geleden beeft de Federatie van Nederlandsche vereenigingen voor den kan- toorboekbandel en aanverwante vakken aan alle kamers van koopbandel een circulaire gezonden betreffende den centralen inkoop van kantooribenoodigdbeden, scboolbeboeften, enz. door gemeenten. De Vereeniging van Nederlandscbe ge meenten beeft tbans in samenwerking met bedoelde federatie een regeling tot stand kunnen brengen, waardoor bet den gemeente- besturen mogelijk is geworden den plaatse- lijken middenstand bij de distributie van be doelde benoodigdbeden in te scbakelen. In de jaarvergaderingen van de Nederland scbe vereeniging van kantoorboekbandelaren en den Nederlandscben katbolieken bond van kantoorlboekhandelaren, is n.l. bet voorstel om een overeenkomst met de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten te treffen, ten doel hebbende om bij leveringen dezer vereeniging aan bij haar aiangeslbten gemeenten de geor- ganiseerde en erkende kantoorboekbandelaren in te scbakelen, met algemeene stemmen aan- genomen. DE WERKEOOSHEID BLIJFT DAEEN. Toch nog driehonderdduizend menschen zonder werk. De directeur van den rijksdienst der werk- loosbeidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens bem door bet centraal bureau voor de statistiek verstrekte gegevens in de week van 25 tot en met 30 Juli 1938 bij de gesulbsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas waren aamgesloten 564.977 perso- nen (waaronder 75.910 landarbeiders). Voor de 489.067 verzekerden buiten de landarbeiders was bet werklOosheidspercen- tage 22,4 (in de vorige verslagweek, 4 tot en met 9 Juli 1988, was dit percentage 23.2). In de tweede verslagweek van Juli was bet werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt: 19312 27,1, 1933: 24,3, 1934 26,4, 1935 29,6, 1936 31,4, 1937 23,8, 1938 22,4. Op 30 Juli 1938 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingescbreven 319.246 werkzoekenden, waarvan 301.591 werkloos waren. door ARTHUR A PPT .IN. 43) Vervolg. Inderdaad, eenige oogenblikken later be- schreef de machine eenige groote kringen, hoog boven het vliegveld; weldra raakte ze weer den .grond, nagenoeg op dezelfde plek waar ze was opgestegen. Jim klom even uit z'n stuurstoel en op de vele vragen, die men hem stelde gaf bij ten antwoord, dat bij bij wijze van experiment zijn notitieboekje had laten vallen, gedaald was om het op te rapen en nu terugkwam om z'n passagier, dien hij bijna in den steek had gelaben, op te halen. Commandant, ik wilde graag m'n meca- nicien Jackson meenemen, in plaats van den jongen Hayward. Ik zeg het hem niet graag. Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn het hem te zeggen Mrjn bemel, Crichton, waarom zei je dat niet eerder? Docb waarom geef je de voor- keur aan Jackson? Voor geval ik een noodlanding zou moe- ten maken, heb ik meer aan m'n mdcanicien, daar bij een uiterst bekwaam vakman is, ter- wijl de jdnge 'Hayward mij in zoo'n geval ho- peloos in den steek zou moeten laten. Ik houd er niet van te moeten blijven steken midden in Dartmoor! In orde. Ik zal het zeggen, ofschoon bet voor Hayward toch een strop is. De commandant verwijderde zich even om dienovereenkomstige bevelen te .geven. Crichton klampte meteen z'n mecanicien aan. Jackson, zit alles in m'n reiskoffer? Ja, sir! Een dubbel stel van alles. Zal ik den koffer vastbinden? Goed. Je gaat met me mee. Vooruit, vlug je vlieguniform aan. Alle handen waren druk in de weer. sn-iiftiwnNwrii awwuimhmwbmmrwbwmmww—hbmwwm GROOTSCHE WAPENSCHOUW OP MAANDAG 39 AUGUSTUS. Defile van 10 'km. lengte. Ook de Nederlandscbe weermacht zal H. M. de Koningin bij haar regeeringsjubileum een eertoiedige bulde brengen. Immers, op 31 Augustus zal H. M. veertig jaren bet grond- wettelijke oppergezag over zee- en landmacht hebben gevoerd. Veertig jaar lang heeft zij daadwerkelijke belangstelling getoond voor alle aamgelegenheden leger en vloot betref fende, zoowel voor die in Nederland als in de overzeesche gewesten. Meermalen is dit op overtuigende wijze gebleken, vooral in de spannende mobilisatiejaren, toen H. M. zich persoonlijk op de hoogte stelde van den toe- stand van den soldaat te velde. En ook in latere jaren is die belangstelling voor de weermacht onverflauwd geibleven. Wij her- inneren aan haar talrijke bezoeken aan de manoeuvres en aan haar aanwezigbeid bij de indienststelling van oorlogsbodems. Eenige dagen voor den dag, waarop H. M. de Koningin veertig jaar regeerend Vorstin is, zal de Koninklijke weermacht H. M. huldigen en in die bulde haar grooten dank betuigen. Deze bulde zal bestaan uit een grootscb opgeizet defile in Den Haag, waaraan groote en kleinere eenbeden van zee- en landmacht deelnemen. Ongeveer 12.000 man zullen 29 Augustus langs de Koningin voorbij trekken, Wij Nederlanders zijn niet verwend op bet ge- bied van wapenschouw en daarom verdient dit defile, dat ongeveer 5 kwartier zal duren, aller aandacht. Het belooft een mjlitair schouwspel te worden zooals er in de laatste jaren niet te zien is geweest. Hoewel bet defile in de eerste plaats be- doeld is als bulde aan de Koningin, wil het daarnaast ook een beeld geven van de weer macht in haar gereorganiseerde gedaante. Nieuwe wapens, gemecbaniseerde en gemoto- riseerde eenbeden zullen te zien zijn. De lengte van den stoet bedraagt tien kilometer. En juist omdat dit ddfild zooveel te zien zal geven, is er gezocbt naar een plaats, van- waar duizenden en duizenden bet zullen kun nen gadeslaan. Het wordt ditmaal niet ge- houden op het bistoriscbe Malieveld in Den Haag, maar in bet nieuwe gedeelte van de Van Alkemadelaan, waarlangs bet duinterrein een natuurlijk amphitheater vormt, zoodat de tienduizenden van nabij, den opmarsch, bet defileeren en den verderen marscb van de troepen kunnen zien. Aan het defile nemen deel de Koninklijke Reserve, onderdeelen van de Koninklijke Marine en van de Koninklijke Landmacht, vliegtuig-eskaders van de Marine en de Landmacht. Of in cijtfers uitgedrnkt: 112 kanonnen, 29 bataljons, 8 eskadrons, 14 batte- rijen, 25 pantserwagens, 2000 paarden, 10 muziekkorpsen en 80 vliegtuigen. In de tien ton. lange colonne worden 34 vaandels en standaards meegevoerd, sommige met ver- melding van wapenfeiten, zooals Waterloo, Quatre Bras, Citadel van Antwerpen en Tien- daagsche Veldtocbt. Van de dertien regimenten infanterie, waar van geen onderdeelen aan het defile deel nemen, zullen wel de vaandels met de regi- mentscommandanten en de vaandelwacbten zijn ingetreden. Het ddfile, dat zal staan onder commando van den commandant van het Veldleger, lui- tenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, wordt geopend door troepen te voet. De marschformatie hiervan is in dublbele marscbcolonne, d.w.z. de infanterie die met drieen marcbeert, marcheert nu met zes man in front en de genie, die gewoonlijk met vieren marcheert, marcbeert nu met acht man in front. Dit is gediaan om meer onderdeelen in den besohikbaren tijd voorbij te laten trekken. Vier hoofdgroepen. Er zijn vier hoofdgroepen. Hoofdgroep I besbaat uit 200 man Koloniale Reserve, 800 man gevormd uit onderdeelen van de Konink lijke Marine, en voorts troepen te voet van de Koninklijke Landmacht. Na deize hoofd groep met een tusschenruimte van acht mi- nuten de bereden troepen, die in draf zullen Goei reis, ouwe jongen. Heb je je kaar- ten bij je? Is je kompas in orde? Telegrafeer je ons als je bent aangekomen?... Met deze en andere soortgelijke vragen bestormde men den vlieger, welke vragen ecbter door bet oorverdoovend geronk van den motor meeren- deels niet tot Crichton doordrongen. Weer draaide de motor op voile toerenaan- tal. ,,Los" was het bevel gegeven door een handbeweging waarna de machine in razen- de vaart over het veld rolde en zich weldra verhief, steeds meer stijgend. De vogel werd hoe langer hoe kleiner, tot hij eindelijk uit het gezicht was verdwenen. Jim zette eerst koers naar het westen en nam daarna de richting van Exeter. Het geronk van den motor maakte het voe- ren van een gesprek op de gewone wijze on- mogelijk. Daarom zijn dan ook alle militaire toestellen voorzien van speciale krachtige te- lefoonapparaten, waardoor de vliegers onder de vlucht met elkander een gesprek kunnen voeren. Jackson! Luister even! Weet je waar om ik jou heb meegenomen inplaats van mr. Hayward Neen, sir. Ik ben van plan je iets zeer bijzonders mee te deelen. Je belooft me echter, dat je alles absoluut geheim houdt. Als je praat breng je mij in de grootste moeilijkheden. In orde, sir. Ik heb nooit veel gepraat en zal het nu zeker niet doen. Welnu. Ik heb aan een heel goeie vriend van me beloofd, dat ik hem op deze vlucht zou meenemen, hij zal dan ook straks jou plaats innemen. Doch daar het verboden is in militaire toestellen vreemde passagiers te laten meevliegen, reken ik er op, dat je niets zult uitlaten. Daar kunt u op rekenen, sir! M'n vriend weet natuurlijk, dat hij jou plaats zal innemen; daarom dat tweede uni form hij heeft me verzocht jou in zijn naam een fiver'" (1) te geven. (1) Fiver bankbiljet van 5 pond sterling. (Noot v. d. Vert.) defileeren. Hierbij zijn ingedeeld: 800 huzaren met een muziekkorps aan het hoofd, een on- derdeel van het corps Rijdende Artillerie, 500 wielrijders, eveneens met een muziekkorps aan het hoofd, 50 man marechaussde en 50 man politietroepen te paard. Voorts defilee ren nog in draf acht regimenten veldartillerie met muziekkorpsen aan het hoofd en dan volgt tenslotte hoofdgroep 4, die besbaat uit gemotoriseerde troepen, welke defileeren met een snelheid van 25 km. per uur. De vier.de hoofdgroep is feitelijk wel de meest interessante, omdat zij een indruk geeft van de voortgeschreden moderniseering in de land macht, ten opzichte van de motorisatie en de mechanisatie. Het defile wordt besloten met een sectie van vijf pantserwagens op rups- banden van het corps Rijdende Artillerie. - Aansluitend hierop volgt de paradevlucht van de vliegtuigen onder bevel van den in- specteur van de Militaire Luchtvaart. De Koninklijke Marine defileert zooals ge- bruikelijk is in groot tenue. De tenue van de deelnemende staveni en troepen van de Ko ninklijke Landmacht en de Koloniale Reserve zal zijn: veldtenue met helm, kolbak of bam- boehoed. Hier is dus het grijsgroen algemeen en passende bij de moderne bewapening. De mareehaussee is gekleed in zwarte tuniek en blauwen broek. VEREENGING SPERTIJD SOHOEN ENBEDRIJVEN EN VAN DEN KANTOORBOEKHANDEE. De Minister van Economische Zaken heeft den spertijd van 6 maanden voor de schoenen- bedrijven en voor den kantoorboekhandel, krachtens de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 met 6 maanden verlengd. HET VOORZITTERSCHAP VAN DE EIBERAEE STAATSPARTIJ. Blijkens een mededeeling in het liberale weeklblad ,,De Vrijheid" stelt behalve Prof. Mr. B. M. Telders ook oud-minister Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude zich beschikbaar voor het voorzitterschap van de Liberale Staatspartij, al is hij er zoo voegt ,,De Vrijheid" hier aan toe allerminst op ge- brand, evenmin trouwens als Prof. Telders. ALGEMEENE SYNODE NED. HERV. KERK Het Reorganisatie-ontwerp verworpen. De commissie voor het Reorganisatie-ont werp adviseert in haar rapport, eenparig ge- hoord de consideratien der Kerk, die wel zij het op verschillende gronden er op wijzen, dat een meerderheid een niet nader bepaalde reorganisatie wenscht maar tevens dat de meerderheid het in het onderhavige ontwerp vervatte niet wil, het Ontwerp Januari 1938 niet vast te stellen, maar te besluiten, de zaak der reorganisatie over te brengen bij de Algemeene Synodale Commis sie. opdat deze in overleg met de gezamen- lijke kerkelijke hoogleeraren beraadslage wat te doen zij om de in de consideratien der Kerk over het Ontwerp 1938 tot uiting gebrachte inzichten en wenschen het best tot hun recht te doen komen. Met 14 tegen 5 stemmen heeft de Synode in haar 19de zitting deze conclusie aangenomen. Ook Prof. Haitjema prae-advi- seerde tegen. Deze 5 leden verzochten aanteekening, dat hun tegenstemmen enkel bedoelde de conclu de, in den geest van Prof. Haitjema, gewij- zigd aangenomen te krijgen. Deze stelde namelijk voor, na ,,een meerderheid"' te lezen: ,,een reorganisatie wenscht, die het karakter der Kerk in haar kerkorde doet uitkomen" en ten tweede aan het slot der conclusie na de woorden „inzichten en wenschen" nog in te voegen: onder versterking van het be- grip der kerk het best tot haar recht te doen komen." BEVORDERING VAN DE VIERING VAN HET REGEERINGSJUBIEEUM. Minister Romme roept de mede- werldng van )de werkgevers in. Bij beschikiking van den Minister van Sociale Zaken opgenomen in de Staatscou- Dank u, sir. In orde. M'n vriend zal de uniform aan- trekken, die in m'n koffer zit. Denk er dus aan, dat jij je in Plymouth niet laat zien voor hij zich in ons hotel weer in burger heeft ver- kleed. In Exeter zal ik je „uitlaten". Vandaar ga je per trein naar Plymouth; je bestelt daar voor mij twee kamers in ,,The Duke of Corn wall". Dit hotel ligt precies tegenover het sta tion. Blijf daar tot ik aankom. Mocht iemand wat echter niet waarschijnlijk is je vra gen stellen, dan zeg je alleen, dat je mijn me canicien uit Salisbury bent. Begrepen? Ga echter nergens heen. Alleen als ik met m'n passagier ben gearriveerd, dan kun je gerust naar de cantine gaan en over onze vlucht op- scheppen. Begrepen, sir. U kunt er op rekenen, dat ze me in Exeter niet zullen opmerken. Er werd verder niets meer gezegd. Het la- waai van den motor en dat der schroef waren de eenige geluiden, die de lucht vulden. Juist waren ze Crewkerne overgevlogen, toen de motor een eigenaardig geluid deed hooren... Hoem... Hoem... aamhoudend.het leek wel ver trommelgeroffel. Jackson, hoor je dat? Ja, sir. De ontsteking van een der cylin ders weigert. We zullen moeten dalen. Wat is dat daar ginds 'n Spoorweg denk ik. Er ligt ook 'n dorp of stadje in de nabijheid... In onderscheid eenige daken. Dat zal Chard zijn. Ik zal probeeren te dalen... als ik maar een goed veld ontdek... Ze daalden. Huizen en landen rezen als het ware naar omhoog. Neem den kijker nog eens. Wat is dat daar... die groene vlakte... rechts? Renbaan, sir. Vermoedelijk schitterende landingsgelegenheid.ten minste zoo te zien. De machine maakte een scherpe bocht naar rechts. Jim daalde snel. Het was een schitte- rend staaltje stuurmanskunst om de machine op dit onbekende terrein veilig te doen landen. De machine reed nog even over het grasveld. Van alle kanten daagden nieuwsgierigen op. rant van Woensdag, is aan hoofden of be- stuurders van ondememingen, in wier fabrie- ken of werkplaatsen of onderdeelen daarvan, in het tijdvak van 29 Augustus tot en met 10 September 1938 aan arbeiders in verband met de viering van het regeeringsjubileum van de Koningin vacantie wordt gegeven op een of meer dagen of daggedeelten, vergun- ning verleend om het tengevolge daarvan ont- stane verzuim geheel of ten deele te doen in- halen in een periode van ten hoogste drie weken, vallende in het tijdvak van 15 Aug. tot en met 17 Sept. 1938. In aanmerking nemende, dat het thans een zeer bijzondere nationale gebeurtenis betreft, heeft de Minister van Sociale Zaken aanlei- ding gevonden de medewerking van de cen- trale werkgeversorganisaties in te roepen, ten einde er bij hun leden op aan te dringen, in dit geval zoo eenigszins mogelijk vrijaf met behoud van loon te geven zonder van de ver- gunning tot inhalen van verlet gebruik te maken, uiteraard tenizij dit laatste in strijd zou komen met de noodzakelijke eischen van het bedrijfsbelang. De Minister wekt ook de ongeorganiseerde werkgevers op dienovereenkomstig te han- delen. NEDERLAND EN HET HlIIS VAN ORANJE.f Een beschouwing in de Praagsche Bohemia. Naar aanleiding van het regeeringsjubileum van de Koningin, schrijft d.e Bohemia te Praag: „Het is ons duidelijk, dat door Willem van Oranje de Nederlandsche geschiedenis het stempel van twee nationale beginselen heeft verkregen: de imdividueele vrijheid van het geestelijke leven en de intemationale samen werking op economisch gebied. In deze twee grondstellingen heeft Nederland zichzelf ont- dekt. Ten eerste in aardrijkskundig opzicht als detailgebied aan de monding van drie groote rivieren en daardoor door de natuur aangewezen tot ontwikkeling van handel en scheepvaart en ten tweede in het opzicht van de psychologie des volks; tot ver over de grenzen gold van toen af het streven naar Vefdraagzaamheid van het Nederlandsche volk als een nationale deugd. Zoowel in den tijd van de Republiek als ook onder het Koninkrijk hebben de Oranjes steeds hun ge- heelen invloed gebruikt om Nederland bij de verwezenlijking van deze groote historische taak te schragen. Ook thans, nu de Neder- landen een constitutioneele monarchie zijn, is de invloed van het Koninklijk Huis op de ver sterking van deze taak gericht gebleven. OPHEFFING VEREENIGING CENTRALE TARWE-ORGANISATIE. Het bestuur der vereeniging Oentrale Tarwe Organisatie heeft het verslag, uitgebraeht door de met de liquidatie der vereeniging be- laste stichting Nederlandsche Tarwecentrale, goedgekeurd. Daardoor is een einde gekomen aan de werkzaamheden van genoemde vereeniging, zoodat zij heeft opgehouden te bestaan. HET GEBE URDE MET HR. MS. JOHAN MAURITS VAN NASSAU. Het Departement van Defensie deelt mede, dat de commandant van Hr. Ms. Johan Mau- rits van Nassau na verzoek om inlichtingen heeft getelegrafeerd, dat het bericht (van het A. N. P. uit Gibraltar), als zou het Neder landsche oorlogsschip een Britsch passagiers- schip in bescherming genomen hebben tegen een gewapende treiler van de strijdmachten van Franco, volkomen uit de lucht gegrepen is. Volgens Reuter zijn de feiten aldus: Toen de Johan Maurits een Nederlandsch schip zag naderen, heeft het seinen gewisseld, omdat de Johan Maurits zich ervan wilde ver- gewissen, of er aanleiding bestond voor het aanbieden van konvooi-diensten. Deze seinen werden uiteraard ook gezien door de Llandaff Castle, en dit schip zou een oogenblik gemeend hebben, dat de seinen Het zou voor Jackson wel moeilijk zijn thans onopgemerkt te verdwijnen. Luister Jackson. Je gaat nu met den South-Western Express naar Exeter; daar neem je den Great Western tot Plymouth- Millbay-Station. Als ik je dadelijk dus order geef me in Exeter weer te ontmoeten, denk er dan aan, dat ik dit doe om de verslag- gevers, die jou misschien zouden zien, op een dwaalspoor te brengen. Je vertelt ze eventueel dus maar, dat je me daar weer ontmoeten zult voor de aanvull'ing van den benzinevoor- raad. Begrepen? In orde, sir. De omstanders deden nu Jim allerlei vra gen, waarop hij goed geluimd antwoordde; hij waarschuwde iedereen er echter voor niet te dicht te naderen, daar hij van plan was da delijk weer op te stijgen een waarschu- wing, die niet in den wind werd geslagen, want het publiek hield zich op eerbiedigen afstand bij het hooren der knallen, als kanon- schoten toen Jackson de ontsteking telkens probeerd™ Alles in orde, sir. Jim stak een sigaret aan. Hij nam zijn no titieboekje en schreef enkele mededeelingen op een velletje, bestemd voor den commandant, waarna hij het papiertje aan Jackson over- handigde. Verzend dit telegram onmid'dellijk en ga dan met den trein naar Exeter; zorg er voor, dat daar benzine klaar ligt; ik neem je van daar weer mee. Dit bevel werd gegeven op een toon, dien iedereen kon verstaan. Achteruit, asjeblief! Het publiek stoof opzij, de motor draai'de op voile kracht, de machine rolde een eind over het veld en steeg spoedig op. Weldra was ze in westelijke rich- ting verdwenen. HOOFDSTUK XXIII. Succes. De moerassen van Cranmere! Het meest verlaten gedeelte van Dartmoor. welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid- del: de nieuwe verstfcrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, •welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de codeine". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeine en daarom noemt men Abdijsiroop: ,,'s Wereldsbfcste Hoest-siroop". Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40,14.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. (Ingez. Med.) voor hem bestemd waren en verminderde vaart. Toen de Engelschman evenwel bemerkte, dat de seinen voor de Nederlandsche tamk- boot bestemd waren, zette hij met voile stoom de reis voort. Al dien trjd voer de bewapende treiler van Franco in de buurt rond, maar deze boot heeft geen enkel teeken gegeven of geen enkele manoeuvre uitgevoerd, waaruit men zou kun nen opmaken, dat het de bedoeling zou zijn op de een of andere wijze tussehenbeide te komen of een der beide buitenlandsche sche- pen aan te houden. STEUNREGELING OON SUMPTIE-AARDAPPEEEN. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Weijden heeft de volgende vragen gesteld aan den Minister van Economische Zaken: 1. Is de Minister bereid, gezien de mede deeling in het verslag van de Algemeene Rekenkamer over 1937 omtrent de steunrege- ling voor consumptie-aardappelen, waaruit blijkt, dat de uitvoeringskosten van dezen maatregelen circa 25 pet. van het totale steunbedrag beloopen, naar meer bevrediging schenkende maatregelen uit te zien? 2. Is de minister niet van meening, daar de heffing ook zeer groote bezwaren met zich brengt, dat een garantie van een loonenden minimumprijs voor de aardappelveribouwers, waarbij de kosten voor den inkoop van een eventueel te veel ten laste van de algemeene middelen van het Landbouwcrisisfonds ge- bracht zouden worden evenals dit in hoofd- zaak geschiedt hij de groente en het fruit, beter tot het gestelde doel zou leiden dan de bestaande regeling, die volgens het in vraag 1 genoemde verslag ongelooflijk veel arbeid en geld kost en waarvan toch nog problematiek is of zij een eenigszins bevredigende uitkomst geeft 3. Is de minster bereid in dezen geest een oplossing te zoeken VAESCHE REISDECLARATIES. De heer Van der Weijden heeft tot den minister van Justitie de volgenide vragen gericht: 1. Heeft de minister kennis genomen van de in paragraaf 7 van het verslag van de Zeven rivieren ontstaan hier in deze moe rassen, wier voortbestaan te danken is aan de enorme rotsblokken, die als het ware een kring vormen, waarbinnen al het water wordt verzameld. 't Is een eenzame plek, bovendien nog door heuvelen ingesloten geen wegen, een onherbergzaam en verlaten oord. 's Zomers wordt dit gedeelte slechts bezocnt door een of anderen toerist, die meer van de eenzaam- heid dan van de gebruikelijke toer'stendrukte hcudt. In den winter is de streek haast even eenzaam als het hooge Noorden. iQngeveer een halve mijl verder ligt een wat hooger gelegen plateau; hier en daar op de helling ziet men nog de puinen van een sinds jaren en jaren verlaten woning; hij nadere beschouwing lijkt het den wan'delaar evenwel dat meer puinen die rulne omringeni en bij een meer nauwkeurig onderzoek komt men weldra tot de ontdekking, dat dit, zooals op vele plaatsen in deze streek, vroeger een mijn was, die evenwel nu verlaten is. Overal stilte en rust. ■In een der vele hier groeiende bremstruiken kwam echter plotseiing beweging. Een hoofd kwam eerst te voors'chijn,. daarna 'n boven- lichaam... de persoon hield zich sohuil in een der vele rotsholten. Een Zeisskijker werd voor den dag gehaald en zeer aandachtig de ora- geving opgenomen... eerst de nabije.dan de verder gelegen heuvels... Hij bemerkte, dat hij alleen was. Hij stopte een pijp en begon te rooken. Rupert's schuilplaats was goed uitgezocht. Voor ieder, geen geboren landsman, zou een dergelijke schuilplaats onmogehjk te ontdek- ken zijn Rupert had snor en baard laten staan. Hij droeg een keurig zittend blauw colbert; een zelfs scherp waamemer zou moei lijk in hem den ontsnapten gevangene num- mer 381 herkennen. Hij ging op z'n rug lig- gen. terwijl hij kleine rookwolkjes de lucht inhlies. Plotsel'ing hoorde hij in de verte een dof gehrom. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5