TERNEUZEN, 10 AUGUSTUS 1938. AXEL. werpen is aldaar een tweede predikantsplaats gesticht. iSinds 1913 verdubbelde bet zielental on- danks bet definitieve vertrek van vele leden tijdens de oorlogsjaren. Bij Koninklijk besluit werd voor deze tweede predikantsplaats uit de Belgiscbe staatskas een rijkstraktement van 20.000 frank toegekend. Naast bet vele werk voortkomend uit den groei der ge- meente, wier leden over heel de provincie Antwerpen verspreid wonen, wordt door den predikant en den candidaat godsdienstles ge- geven aan de Koninklijke Athenea van Ant werpen en Bercbem, terwijl de zielzorg voor de Protestanten in een acbttal gevangenissen, tuchtscbolen en bedelaarskolonies (waarvan sommige op 45 K.M. afstand) aan den predi kant is toevertrouwd. Deze wordt behalve door den candidaat nog brjgestaan door den oud-ihulpprediker, die bet vorig jaar emeritus werd, doch nog met even grooten ijver door- werkt. Wegens de vacature van hulpprediker zoekt de kerkeraad tegen den len October een can didaat tot den Heiligen Dienst. De Hervormde gemeente te Antwerpen be- staat onafgebroken van den hervormingstijd af. In de 17e en l&e eeuw werd de ,,kruis- gemeente" de Brabantsche Olijfberg genoemd. Na den Franschen tijd beleefde zij eenige jaren van grootin bloei in den Nederland- scben tijd, toen vele Protestantsche ambtena- ren in Antwerpen woonden en er een groot Protestantsch gamizoen lag. Na 1830 trok de Nederlandscb Hervormde kerk zich niets meer van de Hervormden in de Zuidelijke Nederlanden aan. De Waalscbe en vooral de Nederduitsche gemeentem bleven in behoeftige omstandigheden als venstooten kinderen ach- ter. Deze sloten zicb aaneen tot den „Bond van Protestantsch-Evangeliscbe Kerken", welke Bond pas in 1839 door bet Belgische gouvernement werd erkend, waarbij rijkstrac- temlenten warden toegestaan. Het volgend jaar zal het eeuwfeest dezer berdenking wor- den herdacht. Na 1830 bebben steeds Noord- Nederlandscbe predikanten, die anders dach- ten over hulp aan de Hervormde gemeenten in het Zuiden dan de Nederlandscb Hervorm de Kerk als zoodanig, de gemeente te Ant werpen gediend. Zoodra de gemeente te Ant werpen de noodige gelden voor een kerkelijke toelage bijeen beeft en een beroep in de tweede predikantsplaats kan worden uitge- braobt, zal de gemeente evenals vbbr 1830 weer over twee predikanten en een hulppre- .diker kunnen beschikken. HET TALENVRAAGSTUK EN DE VLAAMSCHE GEMEENTEBESTUKEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel scbrijf t Op 1 Augustus bad een aantal leden van den Gentschen gemeenteraad, in commissies bijeen, het principe van de Nederlandsche een- taligbeid aanvaard. wat de bekendmakingen en de straatnaamplaten betreft. Thans werd deze beslissing in openbare vergadering met -25 tegen 9 stemmen bekrachtigd. Alleen op- schriften en mededeeldngen aan bet publiek, strekkend tot het bevorderen van het toeris- me zullen in vier talen gesteld worden, ml. in het Nederlandsch, Franscb, Engelscb en Duitsch. Tegen einde 1939 moet de eentalig- heid volledig tot stand gebracht zijn. Eenige dagen geleden heeft de gemeente raad van Oostende in dezelfde kwestie een ge- heel ander standpunt ingenomen, n.l. dat der tweetaligheid. Het is de vraag of de regee- ring hiermede genoegen zal nemen, temeer daar zij nu op het precedent van Gent kan wijzen. ERNSTIG INCIDENT IN ZUID-BOHEMEN. De dood van den Duitschep Bayerie tijdens bet gevecht in het Glaserwald is voor de Duitsche pers aanleiding tot nieuwe felle aan- vallen op Tsjecho-Slowakije. De bladen wijden een groot deel van hun eerste pagina's aan deze gebeurtenis, onder bet hoofd: Weer een slachtoffer van den moordlus- tigen haat der Tsjechen. Nieuwe golf van terreur in Tsjeoho Slo- wakije. De Berliner Borsen-Zeitung schrijft, dat de Duitsche openbare meening met woede van den moord heeft gehoord. Het Duitsche volk wil met langer dulden, dat Duitsche mannen achtervolgd worden en een prooi worden van losgebroken benden. Het Tsjecho-Slowaaksche telegraafagent- schap deelt mede: Zondag 7 Augustus heeft zicb in Zuid-Bobemen een betreurenswaardig incident voorgedaan tusschen Duitschers van verschillende politieke overtuiging. Volgens het officieele verslag van het gebeurde zou te middernacbt twist zijn ontstaan tusschen 14 sociaal-democraten en drie aanhangers van Henlein. Een dezer, zekere Bayenle, werd door een sociaal-democraat tegen den grond geslagen. Kort daama is de man, die mes- steken had opgeloopen, bezweken. De politie heeft alle personen, die bij het incident betrokken waren, gearresteerd. Tot- nutoe is de oorzaak van het geschit niet vast- gesteld, daar de gearresteerde personen een volledig stilzwijgen in acbt nemen. Het on- derzoek duurt voort. AECOHOLVERBOD OP BETAALDAGEN. Naar Reuter uit Bombay meldt, zullen van- daag en morgen voor het eerst de cafe's te Bombay gesloten zijn, overeenkomstig bet be sluit van de congresregeering om elke maand op den betaaldag voor de 250.000 arbeiders in de meelfabrieken en den dag daarop de koffiehuizen te sluiten, om te beletten, dat de menschen bun maandloon verdrinken. Het drankverbod geldt ook voor hotels, doch bona fide reizigers en Europeesche pen- siongaaten kunnen daar bediend worden, even als Europeesche inwoners van de stad, die in de hotels komen dineeren. Voor clubs geldt de maatregel niet. KANTON OPNIEUW GEBGMBARDEERD. Dinsdagochtend vroeg bebben 20 Japansche vliegtuigen Kanton opnieuw gebombardeerd. Zij wierpen bommen naar de electrische cen- trale en op den Bund. Aoht vliegtuigen bom- bardeerden de spoorlijn KantonHankou. De toestellen werden beschoten door het lucht- afweergeschut. (Het aantal dooden, dat gevallen is tenge- volge van het bombardement op Kanton Dinsdagochtend, wordt geraamd op 102, ter wijl 160 personen werden gewond. GRAANRESERVES. De Duitsche meelfabrieken, die meer dan 750 ton graan vermalen, zijn verplicht voor- taan voorraden te hebben van ten minste een zesde van hun jaarlijksche productie. Deze maatregel beoogt de vorming van graan- reserves. DE TROEBELEN IN MEXICO. Na een langdurige achtervolging hebben de regeeringstroepen in den staat San Luis Potosi, een bende aanhangers van generaal Cedillo omsingeld. De aanhangers van Oedilio werden verslagen en vluchtten. Een hunner aanvoerders, Bafron, een vertrouwensman van Cedillo, is gesneuveld. Cedillo zelf is er tot nu toe steeds in ge- slaagd zich voor de regeeringstroepen verbor- gen te houden. STREVEN NAAR DUITSCHE GELOOFSEENHEID ZONDER BINDEND KERKELIJK GEZAG. De landsbisschop van Bremen, Weidemann, ontplooit, naar het A.N.P. vemeemt, den laatsten tijd een groote actie, welke blijkbaar door de staatsautoriteiten wordt gesteund en die er op gericht is, alle Christelijke belijdenis- sen in een gemeenschappelijk front van een algemeene ,,belijdenis" zander dogma's samen te brengen. Parallel met deze actie ontwikkelt zich een streven van „katholieke" zijde, uiter- aard in strijd met de kerkelijke hierarchie der katholieke kerk, dat er op gericht is een ,,bond van Duitsche geloofseenheid" te vormen, wel ke alle christelijke belijdenissen, los van het gezag van Rome, in e<5n Duitsch kerkelijk front onder te brengen, zonder een bindend kerkelijk gezag. Van die zijde streeft men naar het bijeenroepen van een algemeene Duitsche kerkvergadering, waar de problemen kerk en staat zouden worden besproken en waartoe ook de rijksautoriteiten zouden wor den uitgcnoodigd. Op deze kerkvergadering" zou men dan trachten een compromis te vin- den met het rijk. in het bijzonder wat betreft de ontwikkeling der opvoeding van de jeugd welke volgens de initiatiefnemers zich in ,,Spartaanschen" geest en in het zuiver hou den van het ras zou moeten ontwikkelen. Kerkelijk zou er geen enkele noodzakelijkheid bestaan de jeugd in kerkelijke bonden onder te brengen. Vooral aan katholieke en evange- lische zijde (vooral van den kant der aan hangers van Ds, Niemoller) wordt de ontwik- kelijk van deze acties met bezorgdheid ge- volgd. Algemeen wordt verwacht, dat de toe- stand op kerkelijk gebied nog gecompliceerder zal worden dan thans reeds het geval is. Uiteraard staan de practiseerende katholieken geheel en al buiten deze acties, welke door de katholieke kerk veroordeeld worden. DE NADEELEN VAN HARD WERKEN. Reuter meldt uit Berlijn: •In officieele rapporten van het ministerie van gezondheid wordt uiteengezet, hoe de ge- zondheid van het Duitsche volk geschaad wordt door al te hard werken. In deze rapporten wordt gezegd, dat voort- durende zware arlbeid vaak leidt tot een voor- tijdigen lichamelijken achteruitgang, vooral bij personen van hoogeren leeftrjd en bij hen, die in den oorlog geweest zijn. Die achteruit gang wordt ongetwijfeld verhaast door de toe- nemende spanning in het geheele leven. Uit Beieren en Westfalen wordt gerapporteerd, dat arbeiders in de zware industrie vaak ern- stig achteruitgaan tusschen het 40ste en het 50ste levensjaar. Dergelijke waamemingen zijn eveneens gedaan bij gehuwde vrouwen in landbouwstreken, die naast het werk in de huishouding nog arbeid in de fabrieken of op het land hebben te verrichten. Dit versch^'n- sel is vooral merkbaar in Beieren, Baden en Thuringien. Ook de huisindustrie, die in verscheidene deelen van Duitschland wordt gevonden, is soms een gevaar voor de gezondheid geble- ken, zelfs voor die van kinderen, die hun ouders helpen. Bij hoofdwerkers, huishoudelijk personeel, kantoorpersoneel, en zeer geschoolde vaklie- den, komen steeds meer zenuwaandoeningen voor. Geconstateerd wordt, dat daaraan ook het vermeerderde gebruik van tabak en alco hol schuld hebben. SLAGVELD VAN WATERLOO BLLJFT ONGEREPT. Bij Koninklijk besluit is de boerderij van Hougoumont op het slagveld van Waterloo tot nationaal monument verklaard, zoodat zij in den tegenwoordigen staat gehandhaafd moet blijven. Het was allang verboden aan de historische gebouwen in de omgeving van Waterloo zonder verlof van de autoriteiten iets te veranderen; een verbod dat zelfs voor boomen, heggen en hekken gold. Daar goed- keuring voor het uitvoeren van werken slechts zelden werd verleend, bleef de omgeving dus ongerept. Door het koninklijk besluit is het toezicht nog scherper geworden. ZAL DE OORLOG IN SPANJE NOG EEN JAAR DUREN? Wallace Carroll, de speciale correspondent van United Press, meldt uit Barcelona: De Spaansche burgeroorlog duurt minstens nog een jaar, aldus is het oordeel van de bui- tenlanders, zoowel als van de Spanjaarden, met wie ik gesproken hab. Er zijn SV2 maand verloopen, sedert Franco's troepen Catalonie van het overige Spanje afsneden en de voor- spellingen van het fouitenland, dat het repu- blikeinsche Spanje thans spoedig ineen zou storten, zijn niet in vervulling gegaan. Toen de rechtschen de Middellandsche Zee eenmaal bereikt hadden, hebben zij zich niet kunnen houden aan wat zij hadden aangekondigd, n.l. dat zij binnen enkele weken in Valencia zou den zijn. Barcelona maakt in geen enkel opzicht den indruk van een hoofdstad, die voor haar val staat. Integendeel, het moreel van de bevol- king is goed, en naarmate men dichter bij het front komt, is de stemming zelfs nog beter. Ook de soldaten, met wie ik aan het front gesproken heb, maakten een opgewekten en hoopvollen indruk. Overigens zijn detze oppervlakkige indruk- ken niet de eenige fundeering voor de over tuiging, dat de republikeinen nog een jaar minstens tegenstand kunnen bieden. Daarbij moet men rekenen met verschillende factoren. V66r 't Ebro-offensief begon, was men in buitenlandsche militaire kringen van meening, dat het republikeinsche leger een behoorlijke verdediging kon presteeren, doch dat het twijfelaohtig was, dat het een aanval kon ondememen. Op het oogenblik moet men toegeven, dat het „volksleger" in staat is, althans op kleine schaal, een offensief te voe- ren en men erkent ook, dat een dergelijke actie opnieuw Franco's berekeningen in de war kan sturen, zooals ook dezen laatsten keer is geschied. Buitenlandsche militaire deskundigen, die aan het Ebrofront geweest zijn, meenen, dat het werk van de republikeinen, het stuiten van Franco's opmarseh en het heroveren van 400 vierkante km., onderschat is. Volgens de berekening der republikeinen, heeft Franco de resources aan manschappen uit Marokko vrijwel geheel uitgeput. Men voorspelt dan ook, dat zijn eigenlijke moeilijk- heden pas zullen beginnen, als hij gedwongen is de gelederen te vullen met reserves, die hij door conscriptie bijeen moet brengen. EEN WEINIG GELUKKIG WOORD. Terwijl Tsjecho-Slowakije worstelt met het vraagstuk, hoe een regeUng te vinden voor de nationaliteiten in zijn staat, waardoor alle zich werkelijk zullen voelen als tevreden burgers van dien Staat,hebben, schrijft de N. R. Crt., ook onze zuiderburen de laatste weken weer bemenkt, hoe moeilijk het is een land te regeeren, waarvan de volksdeelen ge- scheiden zrjn. Men kan van geen volksgroep verwachten. dat zij datgene zal doen, wat met haar dicpste gevoelens in strijd is. De Oos- tenrijkers hebben dat hardhandig ondervon- den, toen zij de Tsjechen mede tegen de Rus- sen tevelde zonden, wier gelederen deze al spoedig gingen versterken. En iedereen, die deze waarheid uit het oog verliest, vindt zijn nalatigheid slechts bestiaft met allerlei moei- iijkheden. Dat geldt in nog Sterker mate, in- dien de verdeelde staat klein is en het onte- vreden vo'ksdeel grenst aan "een grooten be- vrienden staat. Voor deze moeilijkheden staat ook Belgie. Zou onder nonnale omstandigheden een strik- te neutraliteitspolitiek een afdoend middel zijn, in het gegeven geval is deze het juist, welke de moeilijkheden veroorzaakt. Vele jaren hebben tot dezen ommekeer hun steentje bijgedragen en het waren vooral de oorlogs- jaren, welke heel wat materiaal leverden. Kort voor het uitbreken van den oorlog in 1914 heeft koning Albert eens gezegd, dat het grootste gevaar van de 3chending van de neu- traliteit van de zijde van Frankrijk kwam. Deze woorJen zijn -poedig vergeten; zij werden op het moment reive begraven onder de versterkte pogingen van Londen en Parijs om Belgie tot een keten in hun defensie- systeem te maken - al werd om te voldoen aan het Belgische zelfstandigheidsgevoel voor den vorm van Belgie de vrijheid gelaten den steun te vragen en spoedig daarop achter- haald door de feiteh, wcike het land in vier jaren diepe ellende hebben gestort. Wie de Belgische politieke geschiedenis van voor den oorlog vergelijkt met die van de laatste jaren, zal daarin veel gelijkenis vinden. Ook koning Leopold streeft er naar, gelijk zijn grooten vader, het land buiten het politieke- en oorlogsgewoel te houden. Ook hij beseft, dat het gevaar, dat de Belgische sou- vereiniteit uit hoofde van een doortocht zal worden geschonden, niet alleen van edn kant komt. De bestudeering van den politieken toestand, maar vooral de indrukken van de laatste maanden hebben den Belgischen vorst tot gevoelens gebracht, welke maar weinig zullen afwijken van die, welke koning Albert kort voor den oorlog bezielden. Maar de Belgische koning blijft niet stil- staan bij gevoelens, hij zet deze in daden om. En het zijn deze daden, welke al maanden lang een ondergrondsch gerommel in Belgie hebben veroorzaakt. De Walen zijn hierover ontevreden. Is het louter ontevredenheid, "welke hen tot ontstemming d'rijft? Of is het ook ongerustheid, dat het geval, waarvoor de maatregelen zouden genomen, zich inderdaad zal voordoen? Gestadig groeit de reeks van geruchtmaken- de protesten. Eerst wierp Maurice Esser, de voorzitter van de Cercle Wallon te Brussel, die anders als de 00m op het kinderuurtje van de Waalsche radio-omroep de goedheid zelve is, olie op het smeulende vuur, daama kwam het kamerlid Truffaud verklaren, dat Waalsche regimenben tegen Frankrijk ingezet met vaandels en slaande trommen naar den vijand zouden overloopen. Dezer dagen weer "werden den minister van defensie een reeks scherpe vragen gesteld over de verdediging van de Zuidgrens, welke zeer duidelijk wer den beantwoord en nu ligt als laatste geval de redevoering van den Luikschen burge- meester en oud-minister Neujean voor ons. Bij de steenleggimg van het Fransche pavil- joen op de Luiksche tentoonstelling liet hij zioh, in aanwezigheid o.m. van den Franschen gezant smalend uit over de manoeuvres, welke binnenkort in de Ardennen gehouden zullen Worden, waarbij een aanval uit het Zuiden de daaraan ten grondslag liggende veronder- stelling is. Bovend'ien voegde hij hienaan den wensch toe, dat in Spa tijdens deze manoeu vres bij wijze van protest de Fransche drie- kleur alle gevels zal sieren. Deze uiting, spontaan uit het hart gegre- pen, heeft in Belgie vrijwel algemeen afkeu- ring ontmoet. Zij is begrijpelijk, als een uiting van madhtelooze ontstemming, als de gevoels- expressie van menschen, die begrij-pen, dat zij niets kunnen doen tegen een gang van zaken, welke hun niet bevalt. Maar dit kan niet weg- nemen, dat de afkeurdng van velen en het stilzwijgen van anderen gerechtvaardigd is. Een gezagsdrager, vertegenwoordiger van den Koning, moet zich kunnen beheerschen, zeker in tegenwoordigheid van vreemdelingen. Hij moet weten, wat de ondergeschiktheid van hem rverlangt. Hij kan en mag in zijn functie niet opwekken tot demonstraties tegen den hoogsten man in den staat, ook dan niet, indien hij zich met diens politick niet kan ver- eenigen. Indien zijn plicht als gezagsdrager botst met zijn innerlijk gevoelen, moet de eerste prevaleeren. Daarom waren zijn woor- den, te meer waar hij hierin een andere mo- gendheid betrok, weinig gelukkig. Het is geenszins denktoeedig, dat zij in andere lan- den, waar men de dingen minder kalm op- neemt dan in Belgie, voor den betrokkene emstige gevolgen zouden hebben gehad. Met dat al begint een zaak, die voor Belgie van het hoogste belang moet worden geacht, met name de grondlijnen van de nationale defensie, op een wel zeer pijnlijke wgze de oorzaak van publieke demonstraties te wor den. Indien het niet om zulke gewichtige zaken als de landsdefensie ging, zou er tegen een dergelijke discussie weinig bezwaar kun nen zijn. Evenmin zou dat het geval zijn, in dien de discussie slechts de wijze van uit- voering betrof. In eyn kwestie, als de onder- havige echter, kunnen dergelijke demonstra ties slechts afbreuk doen, omdat de geoefende critiek van louter afbrekend karakter is en als eenig gevolg kan hebben, dat zij belem- merend werkt op de daden van de staats- leiding. Niet dan na rijpe overweging hebben koning Leopold en zijn raadgevers een andere rich- ting in de buitenlandsche politick ingeslagen, hebben zij getracht den Belgischen wagen los te koppelen van de groote politieke lijnen en hem te rangeeren op een rustig zijspoor, waar reeds meer kleinere landen waehten. De argu- menten welke den doorslag hebben gegeven, de feiten, waarop deze steunen, zijn in hoofd- zaak aan het groote publiek onbekend ge- bleven. De kennis daarvan moet beperkt blijven tot een engen kring en het groote publiek moet beseffen, dat deze richting, welke met zooveel meer moeilijkheden ge- paard gaat, is ingeslagen, niet om persoon- lijke, maar om belangrijke redenen van staatsbelang. BIJ TSJANiGKOEFENG WORDT NOG GEVOCHTEN. De strijd in het gebied van Tsjankoefeng heeft gisteren den geheelen dag voortgeduurd en hij heeft op sommige momenten een buiten- gewoon fel karakter gehad. De Russen heb ben getracht hun linies wat naar voren te brengen, doch naar het schijnt is dat gisteren wederom niet gelukt. Intussohen heeft de zware artillerie van de Russen de Japansche linies aan een bijzonder hevig bombardement onderworpen en het plaatsje Yoekis aan den voet van den heuvel van Tsjankoefeng is ten- gevoige van dit bombardement geheel in vlammen opgegaan. De Japanners zenden steeds meer troepen naar de voorste linies, omdat zij een sterke concentratie van tanks onmiddellijk achter de Russische stellingen hebben opgemerkt en zij met een versterkte Russische poging tot bestorming van het door hen bezette gebied rekening moeten houden. Het gebied waar gevochten wordt is brjna te klein voor de zeer omvangrijke troepen- concentraties en de Russische vliegtuigen heb ben gisteren door eenige plaatsen in Korea en den spoorweg waarover Japansche troepen worden vervoerd, te bombardeeren, opnieuw getracht den verderen aanvoer van Japansche troepen te belemmeren. Het Japansche af- weergeschut heeft de Russische vliegtuigen echter zeer in hun activiteit belemmerd. Van een waarlijk intensief optreden van de Russi sche luchtmacht tegen de dichtst bij gelegen knooppunten van de Japansche verbindingen is echter nog geen sprake geweest. In een dergelijk geval zou het uitbreken van vijande- lijkheden op grooteren schaal ook nauwelijks te voorkomen zijn. EXAMENS. Leerares-coupeuse. Te Breda slaagden aan de Modevakschool ,,Ensaid" voor leerares-coupeuse de dames J. Bareman en S. de Ridder te Terneuzen. Voor coupeuse slaagde mej. P. van Meeren- donck te Terneuzen. Hoofdakte. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdakte de heer J. C. Haartsen te Schoon- dijke. Fransch L. O. Te Utrecht slaagde voor de akte Fransch L. O. onze oud-stadgenoot de heer A. Florus- sen, thans te Heemstede. EEN FEESTELIJKEN GOUDEN BRUILOFT. Gisteren stand een groot deel der Tholens- straat in feestgewaad. Vlaggen wapperden en versieringen waren aangebracht. Dit gold het gouden echtpaar J. Comelisse-Flips, aan wie de buurtgesnooten op die wijze van hun be- langstelling in den heuglijken gedenkdag de- den blijken. Ook had het echtpaar vele geluk- wenschen in ontvangst te nemen. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Juli werd1 alhier op spaarbankboekjes ingelegd 81.631,87 en terugbetaald f 62.182,75, derhalve meer inge legd dan terugbetaald 19.449,12. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 45. BESCHADIGD. Het in de Westsluis liggende Belgische stoomschip ,,Mahagi" is tijdens het opvloeien van het water in aanraking gekomen met een der dekzerken van de sluis, welke, evenals de omringende metselsteenen der muur, schade bekwamen. Na cautiestelling kon het schip de reis naar Gent voortzetten. MET EEN TELEFOONPAAL GEVALLEN. Na het ondergrondsch aanleggem van het telefoonnet te Sas van Gent wordt het boven- grondsche net gesloopt. Daarmede was men gisteren gevorderd tot in de Tramstraat al daar. De telegraafwerker Jan Hamelink, wo- nende Pelmolengang 2 te Terneuzen, in dienst van den aannemer W. de Bruin, was in een 8 meter hoagen paal geklommen, om de dra- den door te knippen, waama de palen worden uitgegraven en neergelaten. Dit laatste bleek bij dezen paal overbodig, want zoodra deze niet meer door de draden werd gesteund, brak hij bovten den- grond af en viel met Hamelink in den top omver. Deze behield zijn tegenwoor digheid van geest en sprong van den paal weg, teneinde te voorkomen, dat hij deze op het lichaam zou krijgen. Hij kwam nu op zijn voe- ten op den grond terecht, maar klaagde over hevige inwendige pijn. De heer Gulden, chef- monteur van den telefoondienst, die in de na- bijheid vertoefde, heeft den man terstond naar zijn woning te Terneuzen overgebracht. De te hulp geroepen geneesheer achtte evenwel opname in het ziekenhuis noodzakelijk. Heden zou getracht worden door het nemen van foto's vast te stellen of en welk letsel de man' door zijn val bekomen heeft. AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Zondagavond is te Zwijndrecht bij Antwer pen een auto, waarin gezeten waren de direc- teur der Landbouwwinterschool te Hulst, den heer E. Langehhorst, diens echtgenoote en 3 kinderen, door het slippen bij het uitwijken voor een autobus tegen een boom gebotst. Een zoontje kreeg een lichte hersenschudding en eenige lichte verwondingen, terwijl ook mevr. Langehhorst niet emstig gewond werd. De overigen kwamen met den schrik vrij. De auto werd emstig beschadigd. Nadat een dokter de gewonden had ver- zorgd kon de familie met een andere auto naar Hulst doorrijden, waar het gewone jon- getje in het Liefdehuis werd opgenomen. (D. v. N.-Br. en Z.) AANGEHOUDEN. Den laatsten tijd verbleef in Zeeuwsch- Vlaanderen een persoon van Belgische natio- naliteit, F. C. S., oud 35 j., wonende te Ko men, West-Vlaanderen (B.), die reeds vroeger over de grenzen des Rijks was uitgeleid. Thans leefde hij onder valschen naar. Tegen hem is door de gemeente-politie proces-verbaal opgemaakt terzake van diefstal van een hor- loge en galanterie en is hij heden overge bracht naar Middelburg en door geleid voor den Officier van Justitie. PASSEN VOOR GRENSVERKEER. De AjN.WJB. meldt: De laatste dagen zijn in de pers verschillen de berichten verschenen over den overlast, dien grensbewoners ondervinden van het nieuwe voorschrift, volgens hetwelk ledere vreemdeling bij binnenkomst in Nederland zrjn pas of identiteitskaart moet laten afstem- pelen. Hoewel de A.N.W.B. het zeker betreurt, dat de omstandigheden de regeering aanleiding hebben gegeven, dergelijke, voor het toerisme belemmerend werkende bepalingen uit te vaar- digen, wijst deze er toch op, dat de bedoelde berichten onvolledig zijn. Direct na de afkondiging dezer nieuwe voor- schriften heeft de A.N.W.B. de aandacht ge- vestigd op de belangen van het grensverkeer en daarbij is gebleken, dat de autoriteiten deze moeilijkheid reeds voorzien hadden en daar aan tegemoet zijn gekomen door de invoering van een z,g. pas voor grensverkeer, welke op aanvrage kosteloos door de cominandanten van de grensbrigade der Kon. marechaussee zal worden uitgereikt aan inwoners van een breede grensstrook. die geregeld naar Neder land komen en welke niet behoeft te worden afgestempeld. Aanvraagformulieren daartoe zijn mede kosteloos verkrijgbaar bij aile doorlaatposten, zoomede bij de genoemde bri- gadecommandanten. Na de overgangsperiode van thans zal dus binnenkort het grensverkeer niet meer de be- lemmering ondervinden, waarvan de persbe- richten gewag maken. DE MOSSELHANDEL MET BELGIE. De correspondent van „De Z." te Ierseke schrijft: De mosselhandel is nu goed op gang. De kweekers krijgen op beurte hun orders en voeren die dankbaar uit. In Belgie is de han- del over de geheele linie hervat: schippers varen weder op Brussel, Mechelen en Ant werpen, terwijl de leurders de kleine tus- schenplaatsen met him schepen aandoen en hun waar uitventen. De handelaars van Philippine bedienen hun klanten in Belgie als van ouds, maar mogen niet meer via Bouchaute maar moeten via Zelzate Belgie binnen. In gezaghebbende kringen te Brussel is men niet meer voor- nemens de oude toestand te herstellen. Toen de Belgische regeering zich met den invoer van mosselen ging bemoeien, hebben ze als grens-invoerstations aangegeven t e land Putte en Zelzate en te water Lillo. Daar zullen geen wijzigingen in worden aangebracht. Nu mag dit voor de handelaren in Zeeuwsch-Vlaanderen onplezierig zijn, groote nadeelen levert het niet voor hen op! Voorheen konden ze zoowel des daags als des nachts hun mosselen via Bouchaute invoeren, alles zonder papieren rompslomp of kosten] Dit is en blijft afgeloopen. Nu gaat het ook voor hen alleen op bepaalde uren en tegen invoervergunning, die 5 francs voor ieder in- gevoerd quantum bedraagt. Zij deelen nog in het voorrecht te worden gerekend tot de 43 pet., die den Hollandschen handelaren is toegewezen en hebben dus geen 4 francs per 100 Kg. invoerrechtem te betalen. Reeds jaren, zoo zegt men te Brussel, heb ben de Philippinsche handelaren door een verkeerde interpretatie van art. 18 van het aanvullingsverdrag van 1843 hun producten Belgie ingevoerd, dat Is nu voorgoed klaar. Alleen als men goed kan maken, dat de mossels, het in te voeren product, werkelijk uit den Braakman afkomstig zijn, dan zou het oude artikel zijn te handhaven. Aldus onze Brusselsche zegsman. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN TE VLISSINGEN. Zaterdagavond "is door de politie en de douane te Vlissingen bij aankamst van de boot uit Breskens een auto uit Breda aange- houden, waarin 1000 pakjes sigarettenpapier frauduleus werden vervoerd. De auto en het sigarettenpapier werden in beslag genomen en tegen den vervoerder werd proces-verbaal opgemaakt (Midd. Crt.) EEN ZEDENMISDRIJF Maandag heeft de politie te Vlissingen den 73-jarigen smid P. aldaar aangehouden als verdacht van het misdrijf bedoeld bij art. 251- bis van het wetlboek van strafrecht. Reeds eerder is hij wegens overtreding veroordeeld. Voorts werden in den loop van den namiddag in samenwerking met de politie van Oost- en West-Souburg en die te Vlissingen aangehou den en naar Middelburg overgebracht de 38- jarige N. te Souburg en de 42-jarige D. te Vlissingen, beiden verdacht van het misdrijf bedoeld bij artikel 297 van het wetboek van Strafrecht. De betrokken patiente is sedert eenige dagen in het Gasthuis te Middelburg opge nomen De toestand der vrouw is niet zonder gevaar. Na opgemaakt proces-verbaal zijn de drie verdachten in het Huis van Bewaring inge- sloten. (Vliss. Crt.) Oogsttyd. Een prachtige Augustusweek, die de gou den korenvelden onzer zoo vruchtbare Z.- Vlaamsche landouwen met de schoonste glan- zen heeft overgoten, ligt achter ons. De hitte des daags heeft paal noch perk vermogen te stellen aan den werkdrift die den landbou- wersstand bleek te bezielen. In des aanschijns zweet zwoegden de arbeiders en zullen zij ook deze week zwoegen, om de rijke vruchten van het werk binnen te halen en als ,,half Oogst" daar is, zullen er nog slechts luttele velden zijn, waarop de geroosterde vruchten van den teelt prijken. Edoch, het is niet meer zooals wij vroeger konden schrijven en constateeren, dat de my- riaden graanhalmen onder de sikkels van de maaiers vielen. Althans slechts in enkele ge vallen en dan nog noodgedwongen is het de handenarbeid, die het koren veld. Wel trekken de zware paarden de hoogbeladen wagens nog naar de boerenerven, voorzoover ook hieraan al niet door autotractie een eind wordt ge- maakt en ook zien wij hier en daar nog de bonte hoofddoeken van korenbindsters vlek- ken tegen het blond van het kostelijke graan, doch het is veelal om een gang te ,,snieen"\ om plaats te maken voor de machine, die in een minimum tijds gemeten bij gemeten maait. Zagen wij Vrrjdagmiddag nog blokken graan liggen van 12 tot 20 gemeten oppervlakte, Zaterdag in den vooravond werden de laatste resten hiervan geveld en allerwege bleef men bedrijvig tot laat in den vooravond die den Sabbath voorafgaat, om zooveel mogelijk te vorderen. Met een laatste krachtsinspanning wordt nu allerwege in deze week een eind ge- maakt om het werk van een jaar te vol- tooien. Een tafereel, dat het hart goed doet... En toch bekruipt ons daarbij een wrang ge- voel, als wtj zooveel menschelijk arbeids- kracht door machine en tractor zien uitge- schakeld. (En als wij spreken van het werk van een jaar, dan geldt dit ook slechts voor de be- voorrechten die nog werk vinden. Want ook thans, midden in den oogst, tel- len wij in onze landbouwende gemeente weer tientallen van werkloozen, die tevergeefsch om werk vragen en er naar uitzien. In de werk- verschaffing moesten nog weer ruim 40 Axel- sche arbeiders te werk worden gesteld. En wat het onaangenaamste was voor deze menschen (het betreft hier weer speciaal de Axelsehe arbeiders) Zaterdag gewerd hen de tiding, dat zij op dezen dag niet aan het werk kon den blijven, daar zij ingevolge de beslissing van den Inspeeteur van de Rijkswerkverschaf- fing, naar werk in het vrije bedrijf moesten uitzien. Een harde maatregel, voorwaar, daar de meeste kostwinners wien dit treft slechts een bedrag van 10 werkloon konden beuren op deze maniec. Dus, Oogsttijd geeft niet alien evenveel stof tot dankbaarheid! En met de nog steeds voort- gaande mechanisatie zijn de vooruitzichten voor de toekomst voor de arbeiders er nog niet rooskleuriger op geworden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2