Gemenqde Berichten Predikbeurten Laatste Berichten AXEL. Van onze Adverteerders MIDDELBURG. RECHTSZAKEN. WEERVERWACHTING. king van het streekplan aanzienlijk ingewik- kelder. Althans finantieel. De werkzaam- Iheden, die verricht moeten worden, de bedra- gen, die besteed zullen moeten worden om die werkzaamheden mogelijk te maken, de ver schillende maatregelen, die noodig zullen blij- ken om een goeden gang van zaken te ver- zekeren, duidden op de noodzakelijkheid de volvoering van het streekplan in den hand te leggen. Organlsatievorm met bezwaren. Bij overweging van de vraag, welke hand daarvoor dan wel in aanmerdking kon komen, ontdekte men onmiddellijk, dat deze niet zou kunnen worden gevormd door de vijf samen- werkende gemeenten, en dat ook de streek- plan-commissie niet met de verdere tenuit- voerlegging van het plan zou mogen worden Ibelast. Men begreep, dat een voor dit doel te seheppen orgaan noodig zou zijn teneinde het streekplan naar behooren te kunnen verwe- zenlijken. Daarbij rees de vraag, of dit orgaan van privaatreichtelijken dan wel van publiek- rechtelijken aard diende te zijn. Daar bij het streekplan niet slechts ge- meentelijke maar ook provinciale, en zelfs nationale belangen zijn gemoeid, en omdat deze belangen alle volledig tot hun recht kunnen komen als het Nederlandsche gezag bij de uitvoering van het plan het heft in handen houdt, en het Nederlandsche kapitaal die uit voering mogelijk maakt, moesten de beide privaatrechtelij'ke vormen, die in het onder- havige geval in aanmerking zouden kunnen komen, t.w. de naamlooze vennootschap en de stichting, worden afgewezen. Men wenschte n.l. niet het risico te loo pen, dat Belgische belangen bij het streekplan zouden worden ibetrokken, en dat door deelneming van Bel- gisch kapitaal de gedachten, die in het nabu- rige land met betrekking tot de ontsluiting van een kuststrook blijken te gelden, over- heerschenden invloed zouden krijgen op een nationale taak. Ook op nog andere gronden bleek de pri- vaatrechtelijke vorm minder gewenscht. Restte de publiekrechtelijke vorm, de drie mogelijkheden inhoudt. Ten eerste een reehts- persoonlijkheid bezittend lichaam, als bedoeld in art. 130, eerste lid sub a der Gemeentewet; ten tweede het wegschap; ten derde het in art. 155 der grondwet genoemde lichaam met verordenende bevoegdheid. Het lichaam, be doeld in de Gemeentewet, heeft weliswaar het voordeel, dat de gemeenten gezamenlijk voort- zetten, hetgeen zij gezamenlijk zijn begonnen, maar het nadeel is, dat het alleen gemeen ten kan bevatten, en dat het het rijk, de provincie en particulieren buiten sluit. Het wegschap, dat juridisch beschouwd niets anders is en niets anders kan zijn dan een waterschap, heeft het bezwaar, dat het gebonden is aan zijn territoir, en dat het inzake belastingheffing is aangewezen op hen, die ingeland zijn in zijn gebied. Het levert moelijkheden op als men, zooals hier is ge- schied. uitgaat van de gedachte, dat hoogere dan zuiver locale belangen behartigd moeten worden. Want het gaat niet aan geheel Weste- lijk Zeeuwsch-Vlaanderen, laat staai het ge- heele rijk, binnen het gebied van het water schap te betrekken. Het waterschap (weg schap) verzekert ook niet een eenigermate gelijke verdeeling van lasten over alien, die bij de tenuitvoerlegging van het streekplan meer of minder nauw zijn betrokken; en het waarborgt niet steeds en onder alle omstan- digheden, dat buitenlandsche invloeden kun nen worden geweerd. Tenslotte is het, ook wanneer het keurbevoegd is, vermoedelijk niet in staat verordenend op te treden op alle ge- bieden, die door zijn werkzaamheden worden bestreken. Wat toepassing van art. 155 der Grondwet (art. 194 oud) betreft, dit biedt de meest vol- komen vrijheid om het nieuwe lichaam toe te rust en met alle bevoegdheden, die in een be- paald geval noodig kunnen zijn. Men kan een lichaam seheppen, dat tusschen "provincie en gemeente staat, dan wel een anderen vorm kiezen. Men voelde het in Zeeland echter als een bezwaar, dat dit terrein nog vrijwel maagdeljjk is. En het eenige geval, waarin art. 155 (art. 194 oud) tot nu toe toepassing heeft gevonden, n.l. van de Wieringermeer, laat zich moeilijk met het Zeeuwsch-Vlaam- sche geval vergelijken. Uit dit alles moge blijken, dat ook de ver- schillende publiekrechtelijke vormen hun be zwaren voor het streekplan opleverden. De keuze op het waterschap. Daarom heeft men voor Zeeuwsch-Vlaan deren nog v'erder gezocht, en wel naar een vorm, die wel de voordeelen eener publiek rechtelijke organisatie zou bieden, maar niet, of althans in mindere mate, de daaraan ver- bonden nadeelen. De keuze is daarbij, voor wat den staat- rechtelijken vorm aangaat, gevallen op het waterschap, dat als gebied krijgt toegewezen het gebied der gemeenten Breskens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand, Retranchement, Sluis, Zuidzande, Oostburg en Schoondijke. In het waterschap worden zoodoende ondergebracht de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, die geacht mogen worden zij het dan niet in gelijke mate belang te hebben bij de ver- wezenlijking van het streekplan. Omdat het bij die verwezenlijking veeleer gaat om de belangen der gemeenten als zoo- danig dan om die hunner individueele inge- zetenen, is in het ontworpen reglement, dat het geesteskind is van den griffier van de Staten van iZeeland, Dr. B. D. H. Tellegen, be- paald, dat de algemeene vergadering van het waterschap, in afwijking met het ten deze in Zeeland algemeen geldende recht, zal worden gevormd door afgevaardigden van alle hier- boven genoemde gemeenten, waarbij dan de meer of mindere grootte van het belang van elke gemeente tot uiting komt in het aantal door haar af te vaardigen vertegenwoordigers. (Breskens 6, Groede 4, Nieuwvliet 1, Cadzand 2, Retranchement 1, Sluis 1, Zuidzande 1, Oostburg 1, Schoondijke 1.) Verder zijn in die algemeene vergadering zoowel de provincie als het rijk door 1 lid vertegenwoordigd. Het lid van het rijk zal als voorzitter optreden; het dagelijksch beleid wordt opgedragen aan een college van 7 leden. De verwezenlijking van het streekplan zal van het dagelijksche bestuur en van de alge meene vergadering bijzondere zorgen vergen, die in vele opzichten geheel afwijken van het geen gewoonlijk in een waterschap van die organen wordt gevraagd. Alle maatregelen zullen bij voorkeur ge- troffen moeten worden door een terzake des- kundige. Het reglement voorziet daar dan ook in. Terwijl het overigens aan de algemeene vergadering voile vrijheid laat in het aanstel- len van het noodige personeel, imperatief is de aanstelling van een administrateur, die be- last is met de voorbereiding in den meest uit- gebreiden zin, van alle maatregelen, die kun nen strekken tot het ten uitvoer leggen van het streekplan. De gelden, die het waterschap noodig heeft, zullen gevonden worden door bijdragen van het rijk, van de provincie Zeeland, en van de gemeenten, over welker gebied het water schap: Streekplan Westkust Zeeuwsch- Vlaanderen"' zich u'itstrekt. Tndien en zoolang het rijk zich belast met den aanleg en het onderhoud van den ver- keersweg van Breskens naar de Belgische grens (aankoop van de noodige gronden inbe- grejlenis het tot geen verdere bijdrage ge- houden. In het tegenovergestelde geval is de bijdrage van het rijk gelijk aan die der provin cie. De bijdrage der provincie zal, indien het rijk subsidie verleent, V20 en anders 2/20 be- dragen van de totale kosten, verminderd met de inkomsten uit de bezittingen. De overige kosten komen voor rekening van de gemeen ten in de verhouding, neergelegd in de tus schen hen getroffen gemeenschappelijke rege- ling. (Dezelfde verhouding, die het aantal af gevaardigden bepaalt.) Het gedachte waterschap zal keurbevoegd zijn, evenwel onder zekere beperkingen, voor wat het onderwerp der keur betreft. Na het bezoek, dat Minister Van Buren on- langs aan de Zeeuwsch-Vlaamsche kust heeft gebracht, is het ontwerp-reglement aan de betrokken gemeenten verzonden, met het ver- zoek hun oordeel daaromtrent ter kennis van Ged. Staten te brengen. In de naaste toekomst zal het waterschap: Streekplan Westkust Zeeuwsch-Vlaanderen" gekozen, niet omdat het de ideale vorm wprdt geacht, maar omdat de bezwaren, die tegen elken anderen organisatie-vorm kunnen wor den aangevoerd, grooter zijn dan die voor dit waterschap gelden, en bedoeld om de Zeeuwsch-Vlaamsche kust tot groote ontwik- keling te brengen, nog wel eens aan de orde komen. Eerste steenlegging te Zoute Spui. Reeds sinds jaren wordt op de buurtschap het Zoute Spui, en de omgeving daarvan, de dringende behoefte gevoeld aan een betere vergadergelegenheid. Weliswaar heeft het gebouw van de Chr. school gedurende vele semesters kunnen voldoen aan bescheiden eischen, doch wegens den gestadigen bloei van het vereenigjngsleven daar ter plaatse, heeft men tenslotte gehoor moeten geven aan den drang, zich in dezen meer aan te passen aan de eischen des tijds, zoodat thans, na den aankoop van een perceel grond van de dames Luteijn en dank zij o.m. het schit- terende resultaat van de het vorig jaar gehou- den Bazar, het nieuwe vergaderlocaal onder de benaming van „Jeugdgebouw" in wording is. Zaterdagavond is de eerste steen van dit jeugdgebouw gelegd en zooals te begrijpen is, bestond hiervoor meer dan gewone belang- stelling. Deze plechtigheid geschiedde op het eenparig door het bestuur aan den ex- burgemeester, den heer Johs de Feijter van Zaamslag, hiertoe gerichte verzoek. Jarenlang toch is de heer De Feijter op het Zoute Spui een stuwkracht geweest en reeds lang voor hij het door hem zoo vele jaren met eere vervulde burgemeestersambt aanvaardde, was hij edn van de pioniers voor het Chr. on- derwijs en het Chr. vereenigingsleven op dit gehucht. De heer J. W. Bakker leidde de plechtigheid in met een treffende terugblik en deed in wel- gekozen woorden uitkomen wat aan dit oogen- blik is voorafgegaan. Als vrucht van een rechtgeaard Christelijk beginselbesef verrijst thans naast de school dit nieuwe bewijs van principieel handelen en samenwerken. De ex-burgenjeester, de heer de Feijter, ward na de uitvoerige reden van den voor zitter de met oranje versierde eere-troffel oVerhamdigd, om den eersten steen te leggen. De ruim 80-jarige, maar overigens zoo krasse ex-burgemeester kweet zich van deze taak correct en zichtbaar onder den indruk van het heugelijke feit werd hem daarna het woord verleend door den voorzitter. Hij schetste de beteekenis van het ontstaan van dit ge bouw en van het bouwen in het algemeen en naar Christelijke opvatting en overtuiging. Onder het afsmeken van den onmisbaren zegen des Heeren was hiermede, nadat ook de ambachtslieden en den architect, den heer Deg uit Terneuzen, voldoening op hun arbeid was toegewenscht, de symbolische plechtig heid beeindigd. Niet echter, dan nadat ook namens de aan- nemers, de heer Deij voornoemd woorden van erkentelijkheid en gelukwensch t.ov. het be stuur had doen hooren. De slotattractie werd gevormd door het leggen van meerdere eerste steenen" (voor een kwartje!), van welke gelegenheid een druk gebruik werd gemaakt, vooral door de jeugd. De afmetingen van het gebouw en zijn lokaliteiten doen verwachten, dat het Zoute Spui straks een uitnemende vergadergelegen heid en een fraai gebouw rijker zal zijn. De officier van justitie, die memoreerde, dat verdachte een zeer ongunstig bekend staand speler is, eischte een hechtenisstraf van een maand. De politierechter meende, dat spelers als deze verdachte niet in het veld behooren en veroordeelde hem conform den eisch. EEN SYMPATHIEKE GF.STE VAN EEN GROOTE FIRM A TIJDENS DE WARME DAGEN. Zijn reeds de in een ijsgrot herschapen eta- lages van de firma de Gruyter met de stapels limonade opvallend en verleidelijk, bovendien wordt aan de klanten in de winkel nog een glas limonade aangeboden, terwijl wij tevens vememen, dat het personeel opdracht gekre- gen heeft, om aan alle personen die in de buurt dienst moeten doen of werkzaam zijn, b.v. de gemeentewerkers, brievenbestellers en vooral de politie-agenten, een verfrissohing aan te bieden in den vorm van een glas de Gruyters limonade. Juist de politie-agenten, die uren in de brandende zon moeten staan, zullen genieten van een verfrissching, die op zoo'n spontane wijze op het juiste moment aangeboden wordt. (Voorwaar een mooie geste. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag om twee uur is de 55-jarige H. Kuylenbrug, chef van een bijkantoor der p.T.T. te Rotterdam bij het oversteken per fiets van den rijweg op den nieuwen rijksweg in de gemeente Oegstgeest aangereden door een autobus van P. van der Graaf uit Rotter dam, welke ibestuurd werd door H. J. v. d. B. Het slachtoffer kreeg een kiap van het linker voorspatscherm, werd opgenomen en over een afstand van ongeveer 25 meter mee- gesleurd. Hij bleef op den weg liggen en was na eenige oogenblikken dood. SLACHTOFFER VAN DE WARMTE. In een cartonfabriek te Loenen op de Velu- we is de 60-jarige ongehuwde arbeider J. Berenschot door de warmte bevangen en later in het R. K. ziekenhuis te Apeldoorn, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden. In JONGETJE VERDRONKEN. den Nessepolder onder de gemeente De kermis. Het is wel zeldzaam, zoo goed als de Mid- delburgsche kermis het met het weer getrof fen heeft en ook Zaterdag bleef het tot het einde droog. Hoe later het werd hoe drukker, en er was weer beleid noodig om te midder- nacht met bekwamen spoed alle inrichtingen en cafe's dicht te hebben zonder dat er moei- lijkheden bij voorkwamen. Dat er dien avond een drietal personen wegens dronkenschap in arrest werden ge- steld niettegenstaande het tapverbod, kan wellicht tot bespiegelingen aanleiding geven, doch het is bij wat zij ons van vroeger herin- neren niet veel. De Roode Kruis-post op het stadhuis had den geheelen dag door af en toe werk en heeft in de zes kermisdagen te samen 31 gevallen behandeld, waarvan de drie emstigste waren dat van S. op Maandagavond, die uit een in- richting was gevallen, van mej. W. op Woens- dagavond, die haar been brak en nu Zaterdag avond van een zoontje van een der kermis- exploitanten, die zijn armpje had gebroken. WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1938. Gerefortneerde Gemeente. AXEL. 7 u., Ds. J. van den Berg, van Krab- bendijke. OVERTREDING WOONWAGENWET. De Kantonrechter te Oostburg veroordeelde G. F. van P. uit Terneuzen, wegens overtre- ding van de woonwagenwet tot 0,50 boete of 1 dag hechtenis. Dezelfde werd schuldig verklaard aan het loopen over verboden grond, doch dit zonder toepassing van straf. Alphen a.d. Rijn is Zaterdagmiddag het acht- jarig zoontje van den veehoudersknecht Burg- graaf door verdrinking om het leven gekomen. Het jongetje was alleen met een groote melkprauw op een der weteringen gaan va- ren. Toen de jongen niet thuis kwam om te eten, toog men op onderzoek uit, waarbij men een klompje op het water zag drij-ven. Eenige arbeiders, die in de onmiddellijke nabijheid werkzaam waren, maar niets bijzonders had- den gemerkt, slaagden er in het kind met een haak boven water te brengen; de levens- geesten bleken toen echter reeds geweken. Tragisch is, dat dit het derde jongetje uit het gezin Burggraaf is, dat door een ongeluk om het leven is gekomen. IN EEN ZWEMBAD OM HET LEVEN GEKOMEN. In het Amstelparkbad te Amsterdam is Zaterdagavond een tragisch ongeluk gebeurd. Toen even na sluitingstijd het personeel een laatste ronde door de inrichting maakte, ont dekte het, dat zich in een der kleedhokjes nog een volledig stel kleeren bevond, hoewel geen enkele bezoeker meer aan het zwemmen was. Onmiddellijk werden de bassins afgedregd en na eenigen tijd haalde men het lijk op, van een naar schatting 25 5 30-jarigen man. Het stoffelijke overschot is naar het Binnen- gasthuis vervoerd. De politie kon des avonds niet zeggen, wie de drenkeling was. In zijn kleeren zijn geen papieren of anderszins gevonden. Z5WEM-GEVAARBUITEN HET WATER. In het Amstelparkbad te Amsterdam zijn enkele jongens en een meisje gearresteerd, die op heeterdaad betrapt werden bij het ste- len van geld uit kleeren van badenden. Hoe wel het hier slechts ging om kleine bedragen, is het de bezoekers van openbare zweminrich- tingen toch aan te raden, geld en voorwerpen van waarde in bewaring te geven. 1 OP SPOORLIJN NABIJ ECHT DOOR TREIN GEGREPEN. De sneltrein uit de richting Sittard en een goederentrein uit de richting Roermond pas- seerden elkaar ter hoogte van blokpost 39, waar een ploeg mensehen nabij het station Echt (L.) werkzaam was. Doordat de man- nen van de ploeg alleen letten op den goede rentrein uit de richting Roermond, werd hun de sneltrein uit Sittard noodlottig. Twee van hen werden aangereden en op slag gedood. Het waren J. Engelen, gehuwd en vader van drie kinderen, vroeger blokwachter te Maa^brachtSt. Joost en sinds veertien dagen werkzaam in de ploeg en G. van Heltzel, uit Pey (gemeente Echt) gehuwd en vader van vijf kinderen. De trein had eenige vertragmg. EEN ABEND AANGESCHOTEN. De heer J. v. d. Graaf Matena heeft op een weiland aan den nieuwen Rijksweg te Dordrecht 'n arend aangeschoten. Hij wist 't dier, dat aan een der vleugels gewond was, levend te bemachtigen. De vlucht van den vogel bedraagt 2V2 meter. Waarschijnlijk is Musch naar Scheveningen gegaar., waar het hem niet moeilijk zal vallen zijn gevangeniskleeding voor een ander pak te verwisselen. NEDERLANDSCH SCHIP REDT AFGEDREVEN ROEIER. Het Nederlandsche vrachtschip „Prinses Beatrix" heeft dezer dagen te Fareham, Hampshire, een 17-jarigen Canadees binnen- gebracht, die drijvende in een roeibootje in het kanaal was aangetroffen. De jongeman had Woensdag te Sandgate, nalbij Folkestone, een roeibootje gehuurd, waarmede hij in zee was gestoken, doch door den getijstroom had hij de kust niet meer kunnen bereiken. Toen hij niet terugkeerde was o.a. een militair vliegtuig naar den man gaan zoeken, doch de opsporingspdgingen hadden geen resultaat. TALRIJKE VERDRINKINGSGEVALLEN. Het aantal gevallen van verdrinken bij het baden of zwemmen is dezen zomer al bijzonder talrijk. Bij de verkeersbrug over den Moerdijk ver- dronk de 31jarige gehuwde metselaar H. P. van Rijckevorsel uit Breda, terwijl zijn vrouw aan den kant der rivier zat. Toen zij hem mistte gingen 4 mannen zoeken, die kort daarop zijn lijk vonden. In de Wlaal verdronk bij Nijmegen de 35jarige arbeider Vermegen, een vrouw en 2 kinderen nalatende. Hij had zich te water be- geven en verdween onmiddellijk in de diepte. In de Oy bij Nijmegen verdronk de 23- jarige ongehuwde A. Willems. Hij kwam ver moedelijk in een kuil terecht en zonk. Beneden de spoorbrug bij Lent zag een vriend van den 37jarigen heer T. Vermeer, met wien hij in de Waal was gaan zwemmen, dat deze afdreef en in zinkenden staat ver- keerde. Hij zwom er heen en slaagde er in hem te grijpen, doch kon door den sterken stroom den wal niet bereiken, moest den heer T. los- laten, waarop deze in de diepte verdween en verdronk. Hij laat 'n vrouw en 2 kinderen na. Bij Kerkdriel is zekere Bechtold uit Den Bosch, die met zijn 2 kinderen in de Maas aan het pootje baden was, verdronken bij zijn po- ging om zijn kinderen te redden, toen hij zag dat ze in gevaar verkeerden. De kinderen werden door een ander gered. In de Maas bij Gassel is verdronken de heer Jansen uit Cuijk. Men verwachtte hem te vergeefs thuis. Een ongeluk werd vermoed, men vond in de uiterwaarden zijn kleeren en haalde toen men ter plaatse ging dreggen zijn lijk op. Te IJmuiden moest de 23jange Rozen- beek uit Velzen, die met zijn makker in de zee was gaan baden, zijn poging om zijn in nood verkeerenden vriend te redden, zelf met den dood bekoopen. De makker werd door an deren gered. De RUW VOETBALSPEL. 23-jarige stucadoor W. A. v. A. *iit Soest heeft wegens mishandeling voor den politierechter terechtgestaan, gepleegd tijdens een voetbalwedstrijd Be Quick^Dios, in Juli j.l. te Soest gespeeld. Verdachte had, als middenvoor van Be Quick, den keeper van Dios, die na een bal opgevangen te hebben op den grond was gevallen, opzettelijk een trap tegen het hoofd gegeven, waardoor de keeper bloedend werd gewond. Wegens zijn ruwe spel was verdachte reeds bij verschillende ver- eenigingen geroyeerd. ONTVLUCHTING UIT DE BIJZONDERE STRAFGEVANGENIS TE SCHEVENINGEN. Uit de cellenbarak van de bijzondere straf- gevangenis aan den Pompstationsweg te Scheveningen is Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur ontsnapt de op 4 Maart 1903 te Haarlem geboren Ferdinand Musch, laatstelijk wonend te Amsterdam aan de Sophialaan. Hij knapte een gevangenisstraf op van zes maanden, welke was ingegaan op 17 Juni j.l. Musch was bezig op een gang met cement mengen. Op een gegeven oogenblik liet de bewaker hem alleen en hiervan profiteerde Musch om in een leege eel te kruipen, waarin een aantal houten binten waren opgeslagen. Met deze binten bewerkte hij het getraliede venster en met succes, de tralies weken. Hij klom door het raam en kwam terecht op't dak van een cellengang. Op een gegeven plaats sprong hiji van het dak in den tuin en klom daarna over den hoogen buitenmuur, welke 4 meter hoog is, doch waarlangs een aantal lagere muurtjes liggen, die het een geoefend klimmer niet te moeilijk maken over genoemden buitenmuur te komen. De wijze waarop Musch ontsnapt moet zijn heeft men kunnen reconstrueeren, door een hond van de Haagsche politie lucht te geven van 's mans muts, die men in een der gangen vond. ONWEER, NOODWEER, BRANDEN. Het mooie zomerweer gaat in de laatste da gen gepaard met ernstige storingen in de na- tuur die meermalen zeer plaatselijk zijn. In onze stad en omgeving bleven wij daarvan vrijwel gespaard. Het bleef vrijwel bij een dreiging, doch onweersbuien kwamen niet doorzetten, behalve dan in den nacht van Za terdag op Zondag, doch van ongevallen ver- namen we niets. Anders is dat elders in ons land. Vrgdag- avond werd te Apeldoorn een hooiberg door den bliksem getroffen en door den als gevolg daarvan ontstanen brand vernield. In de om geving van Apeldoorn werden tal van boomen getroffen. Te Beekbergen werd een koe in de weide getroffen en gedood. Op het eiland Texel werd een boerdenj ge troffen en deze brandde tot den grond toe af. Er ontstond daar ook een duinbrand. De brandweer stelde alle pogingen in het werk om deze te stuiten. Boven Hilversum heerschte noodweer. Een schoorsteen werd getroffen en gespleten en daarna door de brandweer opgeruimd. De ge- meentewerken hadden geruimen tijd werk om de ondergeloopen Prinses Beatrixtunnel weer watervrij te maken. Boven de geheele provincie Utrecht was het noodweer, waarbij regen, hagel en wind elkander afwisselden, onder aanhoudend on- weer. De hagel bracht veel schade aan, door vernieling van gewassen. Vele boomen werden ontbladerd. Te Laren (N.-H.) sloeg de bliksem in het rieten dak eener villa. De brandweer wist het vuur tot de keuken te beperken. Te Aalten werd in de weide een koe van den landbouwer Scholten gedood. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is tijdens hevig onweer brand uitgebroken in een landbouwschuur aan de Noordstraat te Brou- wershaven. In een oogwenk stond alles in lichterlaaie. De brandweer die met 4 stralen werkte kon er in slagen de belendende wonin- gen van de wed. Van^Sluis en J. P. Everwijn en een wagenhuis van J. van Sluis te redden. De landbouwschuur met inhoud ging verloren. Bij Hardenberg werd een boerderij getrof fen en door het vuur vernield; dit gebeurde ook met het woonhuis van een postbode te Hauwert en met een boerderij te Okkenbroek. Tijdens onweer is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den heer Modder te Groet, gemeente Schoorl. De bewoners zaten bij kaarslicht, aangezien ten gevolge van het onweer het electrische net in het ongereede was geraakt. In een aan- grenzende schuur logeerden vijftien zomer- gasten, die zich eveneens met kaarslicht moes ten behelpen. De brandweer werd terstond ge- waarschuwd, doch kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Boerderij en schuur brandden geheel af. Verzekering dekt de schade. De gasten moesten in den nacht elders worden ondergebracht. Te Soesterberg is een woonhuis aan het eind van den Kampweg getroffen en afge- brand. Te Venhuizen was dit het geval met de woonhuizen der families Kesteloo en Van Schager. Op een kampeerterrein in Vondeloord is een tent getroffen en werd ook een der bewoners geraakt en tijdelijk verlamd. Te Weesperkarspel werd een schoorsteen door den bliksem weggeslagen. Te Westwoud is een koe getroffen en ge dood, terwijl te Wijhe een hooiberg werd ge troffen en door het vuur vernield. Te Oisterwijk werd de houten woning van J. de Kost getroffen en door het vuur ver- teerd. Het gezin had daar in allerijl naar bui ten moeten vluchten. Terwijl men daar aan het blusschen was, werd de brandweer ook opgeroepen voor een brand ontstaan in de opslagplaats van den groentenhandelaar Van der Wiel, die geheel ■verloren ging. Voorts moest de brandweer nog eens uitruk- ken voor een brand in de schuur van den landbouwer Van Oirschot in de Dorpstraat, die ook tot den grond toe afbrandde. Een dame en een meisje gedood. Bij Wijk aan zee sloeg de bliksem in een kampeertent. In de tent bevonden zich zes mensehen. Een dame uit Amsterdam en een meisje uit Rotterdam, dat bij de kampeerders logeerde, werden gedood. MELKBOER BEDREIGT EEN AMBTENAAR. Een keurmeester van den Gemeentelijken Keuringsdienst voor Waren te Amsterdam, heeft, meldt de Teleg., Vrijdagavond 'n hache- lijk avontuur beleefd met een melkboer uit de le Laurierdwarsstraat. De keurmeester, die reeds eenige keeren bij den melkboer op bezoek was geweest om een monster te nemen van de melk, die de man verkocht, kwam Vrijdagavond weer in de melkzaak. Hij nam een monster van de melk en verliet den winkel. Toen de keurmeester buiten was, kwam de melkboer hem achterop en noodigde den ambtenaar vriendelijk uit even met hem terug te gaan naar zijn huis. Hij had nog iets te bespreken, waarvoor hij den keurmeester even onder vier oogen wilde spreken. De melkboer deed dit verzoek zoo vriendelijk, dat de keurmeester het niet kon weigeren. Niets kwaads vermoedende ging hij den winkel binnen. De melkboer liet den bezoe ker netjes voor gaan en bracht hem in een aehterkamer. Nauwelijks stonden de twee mannen hier of de melkboer deed de deur op slot en ontpopte zich nu geheel anders en uitte bedreigingen tegen den ambtenaar. ,,Ziezoo, en nu kom je er niet eerder uit, of je zult mij de helft terugbetalen van de f 20 boete die ik laatst door jou toedoen heb gekregen", schreeuwde de melkboer. De ambtenaar schrok even maar hij behield zijn kalmte en liet zich niet door het dreige- ment intimideeren. Hij gelastte den melkboer onmiddellijk de deur te openen en hem vrij te laten en bij deze woorden liep de keurmees ter naar de deur. Maar de deur bleef op slot en de melkboer was blijkbaar niet van plan terstond aan het bevel te voldoen. De man stuurde den keurmeester zelfs weg en her- haalde nogmaals zijn eisch. „Ik heb ook nog eens een ander met een mes willen steken", schreeuwde de melkha.n- delaar opgewonden, die er waarschijnlijk niet van op de hoogte was, dat de ambtenaar goed gewapend was. De keurmeester trok plotseling zijn revolver en richtte het vuurwapen op zijn bedreiger en zei: „Als je nou niet terstond de deur opent schiet ik je neer". Dat dreigement hielp. Onmiddellijk deed de melkboer de deur open en liet den keur meester vertrekken. De bedreigde liep naar het politiebureau aan de Marnixstraat, waar- na eenige agenten korten tijd later naar de melkzaak vertrokken en den eigenaar arres- teerden. Hij werd in het politiebureau aan de Mar nixstraat opgesloten en zou vandaag voor den officier van justitie worden geleid. Meest zwakke wind uit Oostelijke tot Zuide- lijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk nog regen of on weersbuien, later wellicht opklarend, warm, in het Oosten zeer warm. GROOTE JUBILEUMTROEPENREVUE. 's-GRAVENHAGE. Thans staat vast dat op Maandag 29 Augustus a.s. alhier een groote troepenrevue zal plaats hebben, ter eere van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. De revue zal gehouden worden in de Van Alkemadelaan, bij de nieuwe kazerneterreinen. ONWEER EN DE GEVOLGEN. ASSEN. Zondagmididag heeft boven Z.O. Drente een hevig onweer gewoed. Boven het dorp Dalen heeft omstreeks 4 uur een uit Zuidelijke richting komende windhoos tal van boomen ontworteld en groote schade aange- richt in verscheidene boomgaarden. In de om geving van het dorp zijn 4 koeien en 1 paard in de weide door het hemelvuur gedood. Te Oosterhesselen is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den heer J. Wolters, die geheel door brand werd verwoest. De inboedel ging verloren. Te Nieuw-Amsterdam is de woning van den heer E. Staphorst door brand verwoest. In de boerderij van den heer Bakker, aldaar werd een gedeelte van het dak door den inslaanden bliksem vernield. In een andere boerderij, eveneens aldaar werd een paard in den stal door den bliksem gedood. De eigenaar van de boerderij, de heer L. Lamberts die in het achterhuis bezig was, werd eveneens door den bliksem getroffen, doch slechts licht aan een zijner armen ge wond. (Ook boven onze omgeving brak gister- namiddag een onweersbui los. Deze ging ge paard met een tamelijken regenval, die naar we vernamen in verschillende deelen van Westelijik Zeeuwsch-Vlaanderen zeer zwaar was. Doch dddrbij bleef het.) LIJK OFGEVISCHT. NIJMEGEN. Heden is uit de Waal opge- vischt het lijk van den 37-jarigen G. T., vader van 2 kinderen, die Vrijdag bij het zwemmen is verdronken. BLIKSEM INGESLAGEN. DREMT. Tijdens een onweer is vannacht de bliksem ingeslagen in de woning van den landbouwer Til te Dremt gemeente Hummeloo. De electrische verlichting werd totaal ver nield. Brand werd niet veroorzaakt. Daarna sloeg de bliksem in een bij de woning staan- den boom. Eten derde bliksemflits doodde een koe, eveneens bij de woning van den landbou wer. Het opmenkelijke is, dat na elkaar 3 afzonderlijke bliksemflitsen in een kring van 200 meter sloegen. POLITIE-AGENT LOST EEN SCHOT. ROTTERDAM. Toen een agent van politie op zijn ronde bemerkte dat iemand zich ver- dacht ophield in zijn wijk, sommeerde hij den man naderbij te komen, aan welk bevel niet werd voldaan. Toen de agent daarna op den man toeliep, haalde deze een hamer te voor- schijn en wilde daarmedS den agent te lijf gaan. Uit zelfverdediging trok de agent zijn revolver en vuurde op zijn aanvaller, den 28- jarigen Jan van der Val, uit de Groote Vis- scherijstraat alhier. Deze stortte neer en bij het onderzoek bleek, dat de kogel in de lin- kerzijde van de borst was gedrongen en het lichaam aan de achterzijde weer had ver- laten. Per auto van den G.G.D. werd het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Cool- singel gebracht, waar werd geconstateerd, dat zijn toestand zeer emstig is. VLIEGONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. BATAIVIA. Vanmorgen om kwart voor 10 zijn twee Koolhoventoestellen van de lucht- vaartafdeeling, bij het luchtexerceeren (vlie- gen in verband) met elkaar in aanraking ge komen. Beide toestellen stortten op 200 meter van den grooten weg van Tjimahi nabij Tjimindi neer. De bestuurder van de K 19, de reserve-eerste luitenant verbandvlieger J. Peters en een inlandsche helper Parmo, die in de K 18 waren gezeten, werden gedood. De bestuurder van de K. 18 wist zich vrij te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3