TERNEUZEN, 3 AUGUSTUS 1938. GRAOHTEN OM HULST WORDEN IN ORDE GEBRAOHT. AXEL. ZAAMSLAG. Van onze Adverteerders Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. Ook Korea gebombardeerd, volgens d,e Japanners. De persafdeeling van het hoofakwartier van het Koreaansche garnizoen te Keijo heeft Maandagavond om half negen een communi que uitgegeven omtrent luchtaanvallen van Russische vliegtuigen op Japansche stellingen en Koreaansche grenspunten. Volgens dit com munique vlogen Russische vliegtuigen Maan- dagmiddag om 12 uur tweemaal over Tsjang- koefeng heen, waarbij zij bommen wierpen en machinegeweervuur richtten op de in de eer- ste linie liggende Japansche troepen, die ech- ter geen verliezen leden. Om half drie pas- seerden zware Russische bombardements- vliegtuigen in formatie de grens aan den be- nedenloop van de rivier Toemen. Zij vlogen boven Koreaansch gebied en bombardeerden de spoorlijn nabij Kimsojyo, ten zuiden van Kogi. Later wierpen zij bommen op de brug te Keiko, doch, aldus het communique, de Jiapanners leden geen ernstige schade. In to- taal schijnen 4 Russische vliegtuigen op Ko reaansch gebied te zijn neergehaald. Nog wordt uit Keijo gemeld, dat Russische troepen geconcentreerd worden te Fatasji, waarheen in 19 transportauto's ongeveer 800 soldaten zijn gezonden. Volgens hetzelfde be- richt worden nabij Karantsjin afdeelingen ar- tillerie samengetrokken. 'Het Japansche hoofdkwartier te Keijo meldt nog, dat bij de incidenten van Zaterdagavond 37 Russen gedood zijn. Te oordeelen naar hun uniform behoorden zij tot de G.P.U.-grens- beseherming en wel tot de infanterie, artille- rie en tank-afdeeling. £De laatste vier dagen zijn blijkens een Ha- vasberioht uit Tientsin, daar 20.000 man Ja pansche troepen gepasseerd naar Mantsjoek- wo. Zij kwamen uit Noord-China. Ook via Dairen komen vele troepentransporten. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. C> Met de Stct. werden verzonden afdrukken van de akten betreffende Hamelink's Handel Mij N.V. te Temeuzen. AAN DEN GROND GEVAREN. Tijdens de vaart op het kanaal van Temeu zen is het Nederlandsche sleepschip Johan nes" thuistoehoorende te Beuningen ter hoogte van Sluiskil aan den grond gevaren. Met behulp van de passeerende sleepboot Veer- gat" is het schip vlotgetrokken, waama het zonder schade bekomen te hebben, de reis heeft voortgezet. EEN NED. HERV. ZIEKENHUIS TE TERNEUZEN. Naar aanleiding van het daaromtrent aan de Midd. Crt. gezonden en ook door ons over- genomen bericht schrijft men van hier aan dat blad het volgende: Dat de toestand van het neutrale ziekenhuis te Temeuzen voorziening vereischt is juist. Sinds de stichting ervan zijn de eischen zeer veranderd en het gebruiik neemt toe, zoodat vooral verruiming reeds lang noodig is. Ove- rigens dient opgemerkt, dat er voortdurend veel patienten komen, vooral operatie-patien- ten, dat er, sinds de vestiging van chimrgen en specialisten te Temeuzen tal van operaties, waaronder zeer ernstige, worden verricht, en dat de patienten steeds vol lof zijn over de behandeling en de verpleging; dat ligging enz. den toets met groote ziekenhuizen best kunnen doorstaan, terwijl het vanzelf sprekend is, dat ieder der verpleegden den geestelijken bijstand kan verkrijgen dien hij wenscht en de geestelijken die tot hun kerkgenootschap behoorende patienten wenschen te bezoeken daartoe ook in de gelegenheid worden gesteld. Ondertusschen heeft het bestuur der Ter- neuzensche Vereeniging voor Ziekenverzor- ging reeds sinds lang ernstige pogingen in het werk gesteld tot uitbreiding en moder- niseering. En die pogingen zouden vermoede- lijk reeds sinds lang zijn geslaagd, ware het niet, dat die waren gekruist door de groep in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, die wenscht, dat hier een ziekenhuis zal verrijzen waarin beslist personen behoorende tot de besturen der Ned. Herv. kerk of hare afdeelingen ,,de kaant" zullen geven. Nadat die groep al vele jaren geleden ver- geefs heeft gepoogd tin in West en in Oost- Z.-Vl. zoo'n inrichting te stichten, kwam men op het denkbeeld de neutrale inrichting te Temeuzen in handen te krijgen. Doch het bestuur dezer een 400 leden tellende vereeni ging paste er voor in deze zaak de rol van Oostenrijk te spelen! Men gaf den heeren in overweging indien het er hun om te doen was hier een welingericht en ruim ziekenhuis te krijgen dan samen te werken en toe te treden als lid der vereeniging. Maar dat wenschte men niet, daartoe was men alleen bereid indien terstond op de veree niging en het te stichten ziekenhuis hun cachet zou worden geplaatst en indien de Statuten zoodanig zouden worden gewijzigd, dat z ij steeds de zeggingschap in het be stuur zouden hebben. Ook was 't een impertinente eisch, dat alle R. K. van hun lidmaatschap vervallen moes- ten worden verklaard. Alleen voor den voor zitter der vereeniging, den heer J. A. van Rompu, was men zoo welwillend te gedoogen, dat deze lid zou blijven. Het is toch wel begrijpelijk, dat het bestuur der reeds meer dan 30 jaren bestaande veree niging daartoe zoo maar niet bereid was en het vond in dit opzicht ook de niet--Ned. Herv. protestantsche bevolking aan zijn zijde. Zooals nog onlangs overduidelijk in een ver gadering der leden gebleken is, is men er al- gemeen voor, dat het bestuur zijn taak voort- zet en zijn plannen en voomemens tot uitvoe- ring traoht te brengen. Uit het verloop der historie der laatste jaren kan de vraag worden afgeleid wat het meest naar voren trad: de wensch naar een goede verzorging der zieken, dan wel de splijtzwam? DE GEZONKEN PONTON GELICHT. De reeds gemelde drijvende ponton die ter hoogte van de Hoeksche brug op het kanaal van Temeuzen was gezonken, is met behulp van de bergingsvaartuigen ,,Zeehond"' en ,JRminvisch" gelicht. De ,,Zeehond" en de ,,iBruinvisch" zijn inmiddels naar Hansweert taruggekeerd. EEN ADRES VAN DE MIDDELBURGSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL AAN DEN MINISTER. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg heeft zich met een schrijven gewend tot den Minister van Waterstaat om er de aandacht op te vestigen, dat de tijdstippen waarop de nieuwe basculebrug te Vlake wordt gedraaid veel te gering zijn. Dit geschiedt slechts des morgens, des middags en des avonds, telkens geduirende ongeveer een uur, tenwijl er des nachts in het geheel geen gelegenheid bestaat de brug voor schepen geopend te krijgen. Nu kunnen wel vele vaartuigen de onge- opende brug passeeren, doch behalve voor jachten met hooge mast is het ook voor klei- nere zeeschepen, baggermolens, kranen enz., noodzakelijk de brug te draaien. GETUIGSCHRIFT KERKELIJK ORGELSPEL. Geslaagd voor het getuigschrift ,,Kerkelijk Orgelspel" van de Nederlandsche Organisten- vereeniging, de heer P. C. Brakman te Axel. „DE KLEINE DOUANE" BETREURT ZIJN SCHOT. Een specialen verslaggever van „De Tele- graaf" schijft uit De Clinge: De jeugdige Belgische douanebeambte, die den Nederlandschen beroepssmokkelaar Rouw uit Temeuzen, tijdens de achtervolging in de buurtschap Meerdonck, met een karabijnschot heeft neergeschoten, is inmiddels naar een ander grensstation overgeplaatst. Het is namelijk een te betreuren omstandig- heid, dat een deel van de plattelands- en dorpsbevolking in deize streken, zoowel aan deze als aan gene zijde van de grens, met haar sympathie staat aan de zijde van de mannen en oneerlijken handel gekozen hebben. Men is geneigd den grensbewakers te ver- geven, dat zij zonder ophouden de sluikhan- delaars langs de grenspaden aehtervolgen. Dit deel van de bevolking geraakt evenwel in hevige verontwaardiging als een welgemikt schot een einde aan het leven van den smok- kelaar maakt. De douanebeambte voelt de oogen vol somberheid op zich gericht. Een smokkelaar heeft in Vlaanderen veel relaties. Achter hem staat de groote, kapitaal- krachtige lastgever, die er de grootste belan- gen bij heeft, dat de sanokkelwaar ter plaatse komt en de smokkelauto in veilige haven terugkeert. Dit is de man, die in een belang- rijke mate verantwoordelijk is voor drama's, zooals er zich nu een by Meerdonck heeft af- gespeeld. Het is de vraag of hij zich het lot van den gedooden avonturier evenzeer aan- trekt als het verlies van twee auto's en twin- tig kalveren. De sluikhandelaar heeft meer relaties. Aan Belgische zijde woont de veeboer, die op zijn kalveren wacht. De gerenommeerde en goed- koope Nederlandsche kalveren, die de be- trokken Nederlandsche boer „verzwijgen'' moet en die hij daarom maar voor den smok- kel afstaat. Deze Nederlandsche en deze Bel gische veeboeren kennen heel goed de per sonen, die by nacht en ontij hun gevaarlijke transporten verrichten. Iedereen zwijgt. In de Nederlandsche paatsen Hulst en Ter- neuzen, in het Belgische De Clinge, Meerdonck en St. Nicolaas kent iedereen elkaar. De be volking weet heel nauwkeurig tusschen wie elken nacht de strijd aan de grens gaat. Zij kent den opdrachtgever, den avonturier in den smokkelauto, den Belgischen opkooper van de contrabande. Maar nieimand zegt, wat hij weet en de douane-beambten .weten dat zij niet behoeven te vragen; en daarom leggen zij zich in hinderlaag, eerst op goed geluk, later in zekere afwachting. Yoor geen goud zal de misschien twintig- jarige beambte van Meerdonck toegeven, dat hij zich beroemt op 't succea van zijn strijd tegen den hardnekkigen Rouw. Een deel van de algemeene opinie is tegen hemals het schot inderdaad op de radia- teur gericht was, terecht. En als hij op den man in plaats van op den auto sohoot? Het onderzoek van de justitie uit Dendermonde zal nog nader uitwijzen of dit het geval is gerweest en of er geen ander middel open- stond. Twintig smokkelauto's zijn nog geen menschenleven waard. Ik heb een man ge dood, en dat vind ik verschrikkelijk. Dit vertelt mij de beambte, die hoewel hij nog maar kort, tegelijk met ander ,,jong bloed" de gelederen versterkt heeft reeds als een bittere vijand van de sluikhandelaars bekend staat. Men noemt hem „den kleine douane". Het gaat mij in de eerste plaats om de auto's en de waar. Toen de beide wagens den weg opkiwamen, waar wij in het graanland lagen, wierp mijn collega een eg op den grond. En toen de eerste auto stopte en de twee in- zittenden vluchtten, liet ik hen vluchten. Wij wilden ook den tweeden auto, dat was de opzet. Nu, die tiweede auto wachtte geen tien seconden. Het zijn geen gemakkelijke wegen, hier in het Vlaamsche. Twee meter breed, hobbelkeien zonder weerga, bochtig en vol gaten. Rouw is een van die drieste chauf feurs, die alles wagen. Hij is bovendien een man, die van de oneerlijkheid leeft en geen gevaren kent. Zig-zag vloog de auto achter- waarts den weg af. Hij zocht een plaats can te keeren, vertelt de beambte, en dit kon natuurlijk pas gebeu- ren, als hij weer een flink eind van ons ver- wijderd was. De karabijnen zijn in staat den motor te verwoesten: dit was dan ook alleen mijn pan, toen ik op den radiator mikte. De zwenking van den auto was slechts schuld, dat het anders afliep. Zeker, ik heb reeds een compliment van mijn chef gehad... Rouw heeft ons lang getart! Maar toch betreur ik het schot Zes gulden smokkelloon. Een politie-ambtenaar in Oost-Vlaanderen, die jarenlang in deze streken woont en alien kent, die met den smokkel naar de andere zijde der grens hun brood verdienen, deelde ons mede, dat de sluikhandel afneemt. De dood van den Verstokten smokkelaar Rouw vestigt weer eens de aandacht op dit oneerlijke bedrijf, doch er ligt tevens een aan- wijzing in, hoe moeilijk het geworden is daar- ginds ongemerkt binnen te komen sedert de berwaking is aangevuld met een groot aantal jonge krachten, die hun snelheid, kracht en schuttersbekwaamheden in dienst stellen van de jacht op de contrabanders. Deze jonge douane-beambten zijn sdherpe speurders en onvermoeibare achtervolgers. De smokkelaars weten dat, en hoe ongaame ook, zij laten zich meer en meer afschrikken. Bovendien: de premie, die op dezen on- wettigen arbeid staat is niet zoo groot meer. De smokkel in boter is reeds jaren geleden geeindigd. Het loont niet meer. Zoo ging het ook met het leder, de koffieboonen en met de koeien. Op het oogenblik gaat er in hoofd- zaak alleen nog karnemelkpoeder over en dan de kalveren. De Belgische boer geeft graag honiderd francs meer voor een kalf als hij weet, dat het een Hollandsch dier is. Daar zij tevens in Nederland nog goedkooper te verkrijgen zijn dan in Belgie, is de winst hierop nog vrij aanziemijk. Zulk een transport van tiwintig kalveren levert den Zeeuwschen groot-smokkelaar mis schien een bruto-winst van tweehonderd gul den op. Daarvan krijgen de transporteurs, die hun leven wagen, misschien ieder een gul den of zes! En nu de kans om iedere week enkele ge- slaagde tochten te maken, zoozeer afneemt, deinzen zij natuurlijk vaak voor den strijd met de zwaarbewapende douane-beambten terug. Daarbij komt nog, dat de verkoop steeds van te voren moet worden afgesloten. De douane houdt ook op de veemarkten een scherpe con- trole, zoodat tie smokkelhandei op den ver koop buiten de markt is aangewezen. DE GRENSWIJZIGINGEN OP ZUUD-BEVELAND. Naar het Dagbl. voor Zeeland moet, on- danks de ingediende bezwaren van de gemeen- te Kloetinge en het verzoek van de commissie uit de Goesche burgerij om de Buys Ballot- straat en de 's Gravenpolderscheweg aan Kloetinge te laten, de minister van Binnen- landsche Zaken niet van plan zijn, om in het oorspronkelijk ontwerp, dat mede op zijn ad- vies door Ged. Staten is ingediend, wijzigin- gen aan te brengen. Men verwacht, dat de Tweede Kamer dit jaar nog het voorstel te behandelen zal krijgen. Reeds geruimen tijd, aldus schrijft men, verkeeren de grachten om Hulst in een toe- stand, die aanleiding gaf tot ernstige onge- rustheid. Want als krachtig ingrijpen langer uitbleef en de gemeente geen middelen zou vinden om aan de grachten de zoo noodige zorg te besteden, dreigde het gevaar van alge- heele verwaarloozirig. Nu reeds waren er gedeelten waar het water geen toegang meer had, terwijl op andere punten de stadsriolen uitmon-den... De vorige week heeft de gemeenteraad het besluit genomen om de aan de gemeente be hoorende binnenvest te doen uitbaggeren, meldt het Handelsblad. Een geldleening van f 27.0(>0 zal worden aangegaan voor aankoop van materialen en bestrijding van buitenge- wone uitgaven. Het werk zal onder leiding van de Neder landsche Heidemaatschappij in werkverschaf- fing worden uitgevoerd. Het totaal der kos- ten is begroot op f 62.000, waaronder een be- drag van 45.000 aan arbeidsloonen. Verwacht wordt, dat na beeindiging der werken aan de binnenvest, ook de buitenvest zal worden schoongemaakt. Men rekent er echter op, dat alleen met het gedeelte dat thans onder handen genomen wordt, ruim twee jaren gemoeid zullen zijn. Tegen voorstellen om de grachten smaller te maken, rees een krachtig venzet. Niet alleen brengt een dergelijk plan verschillende kosten met zich, maar het getuigt bovendien van zeer weinig pieteit voor het historische bezit dat Hulst rijk is. Algemeen is men van oordeel, dat de schoonheid van Hulst het best gediend wordt als men ook de vestinggrachten naar den ouden toestand herstelt. Het zal in wyden kring voldoening wekken, dat een zoo belangrijk besluit tot behoud van den gordel van wal en gracht rond het oude Hulst is ge nomen en dat op een tijdstip, waarop de nood- zakelijkheid tot krachtig ingrijpen met zoo- veel klem werd betoogd. BIJTIJDS GERED. Een tweetal kanovaarders die zich j.l. Maandagavond in zinkenden toestand in den Braakman bevonden, zijn juist op het nipper- tje gered kunnen worden door tie bemanning van een zich in de nabijheid bevindende vis- scherssloep. De Temeuzensche visscher R. Geers was ter hoogte van den Koudenpolder met een drietal andere personen aan het visschen, toen zij op eenigen afstand een kano zagen drijven, waarin zich twee personen bevonden. Een hunner zwaaide met zijn jas en toen de visschers opmerkzaam werden, zagen zij de kano snel zinken. Daar het vaarwater ter plaatse zeer diep is en er op dat tijdstip een zwaren stroom ging, was de toestand der inzittenden, waarvan er een, zooals later bleek, niet kon zwemmen, zeer gevaarlijk. Met groote snelheid roeiden de visschers in de richting van de kano en juist op tijd kon- den zij de beide inzittenden de heer P. de Feijter en diens vriend, aan boord nemen. De kano, die geheel onder water lag, werd op sleeptouw genomen en kort daarop konden de omfortuinlijke kanovaarders aan den wal gezet worden. Het bleek dat P. de F. en zijn vriend per auto van Axel naar den Braakman waren ge- komen alwaar zij met een kano waren gaan varen. Nadat zij een eindje gepeddeld had- den, begon deze tengevolge van lekkage snel te zinken. De inzittenden verklaarden na hun redding, dat zij nimmer meer met een wankel vaar- tuigje als een kano zouden gaan varen, een voomemen dat zeer te prijzen is, als men niet behoorlijk kan zwemmen. Het oordeelkundig en snel optreden van de visschers is oorzaak geweest, dat beide levens gespaard konden blijven. H. M. DE KONIN GIN-MO ED ER HERDACHT. In verband met het feit, dat het Dinsdag 80 jaar geleden is, dat wijlen H. M. de Koningin-Moeder geboren werd, heeft een militaire hulde bij het Zeeuwsche monument op den Dam te Middelburg plaats gehad. Nadat op de binnenplaats der kazeme het hoofd van de School voor dienstplichtige on- derofficieren-administrateur, luitenant-kolonel G. Berghuijs, de leerlingen had toegesproken en gewezen op wat Koningin Emma voor Nederland is geweest, marcheerden alien naar den Dam, waar reeds de Marinekapel uit Vlis- singen aanwezig was. Nadat tijdens het spelen van het Wilhelmus het militaire saluut was gebracht, heeft onder het tweede couplet overate Berghuijs een krans namens het garnizoen aan den voet van 't monument neergelegd, als een hulde aan de vrouw, aan wie Nederland zoo heel veel te danken heeft. EEN KINDERLIJKJE IN ZEE GEWORPEN. Etenige jongens uit Middelburg, die in de duinen bij Vrouwenpolder kampeeren, kregen schrijft de Midd. Crt., Maandagavond bezoek van het meisje van zekeren G. K., uit Middel burg, dat zij goed kenden. Het meisje, dat een pakje bij zich had, bleef een poosje gezel- lig praten met de jongens, er werden liedjes gezongen en zoo amuseerde men zich eenigen tijd. Het meisje vertelde, dat zij het pakje ,,oude rommel" in zee moest werpen, en, ver- gezeld van een der jongens begaf zij zich naar het strand. De kampeerder wierp voor het meisje het pakje het water in, waarna het meisje weer vertrok. Even later spoelde het pakje echter weer aan. De jongens zagen dit en nieuwsgierig geworden wat er nu toch wel in het pakje zou zitten, maakten zij het open. Tot ham grooten schrik ontdekten zij, dat het pakje het lijkje van een onvoldragen kind bevatte! Zeer onthutst spoedden de jongens zich naar het dorp, waar zij van him bevindingen kennis gaven aan den gemeente-veldwachter. De jongens is een verhoor afgenomen. De politie stelt een onderzoek in. Vermoedelijk zal hier gedacht moeten wor den aan een geval van buitene-chtelijke zwan- gerschap gevolgd door abortus provocatus. GOUDEN JUBILEUM VEREENIGING VOOR INSTRUMENTALE MUZIEK TE MIDDELBURG. De Vereeniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg zal in het a.s. winterseizoen 50 jaar bestaan. Dit gewichtige feit zal her- dacht worden door een feestconcert met een zeer bijzonder programma, door groot-bezet symphonie-orkest te geven op Woensdag U Januari 1939 met generale repetitie op Dins dag 10 Januari. Solist zal zijn de Zeeuwsche pianist Marinus Flipse, thans wonende te Rotterdam, die zal spelen het tweede concert van Raehmaninoff. Het tweede concert van de vereeniging is vastgasted op Donderdag 23 Maart met gene- rale repetitie op Woensdag 22 Maart. Mevr. T. StotijnHeuwekemeijer, harpiste van de Arnhemsche Orkestvereeniging "zal dan soliste zijn. PROV1NCIAAL VV ATERSNOOD COMITe IN ZEELAND. Volgens een mededeeling van den Commis- saris der Koningin in Zeeland aan de burge- meesters, wordt het bestuur van het Provin- ciaal Watersnood Comite thans gevormd door hemzelf als voorzitter; den heer M. Fem- hout, burgemeester van Middelburg als onder- voorzitter; mr. R. M. van Dusselidorp, burge meester van Goes als bestuurslld en als pen- ningmeester en secretaris resp. mr. J. F. van Deinse en mr. L. J. A. van der Harst, beiden te Middelburg. Voorts hebben als leden in het coinitc nog zitting: voor Walcheren: de heeren Mr. P. Diele- man, lid van Ged. Staten, Middelburg; C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen en J. J. vein Doeselaar, oud-hoofd eener open- bare lagere school te Koudekerke ('t Zandj voor Zuid- en Noord-Bevelandi: tie heer J. M. van Bommel van Vloten, lid van Ged. Sta ten te Goes; voor Oostelijk Zeeuwscth-Vlaanderen: de heeren J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten te Terneuzen; Mr. H. A. A. baron Collot d'Escury, rentmeester van het Kroondomein te Kloosterzande; voor Westelijk Zeejawsch-Vlaanderende heeren P. Erasmus, lid der Prov. Staten en burgemeester van Oostburg; Mr. J. P. Drost, burgemeester van Breskens; voor Schouwen en Duiveland: de heeren H. C. van de Zande, lid der Prov. Staten te Nieuwerkenk; en Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije, burgemeester van Zierikzee; voor Tholen en Sint-iPhilipsland: de heer Mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen. WERKKAMP JEUGDIGE WERKLOOZEN. Gedurende eenige maanden was het werk- kamp „Het Putven" te Chaam georganiseerd door de Centrale voor werkloozenzorg, ge- sticht op het initiatief van den Raad van Nederl. Kerken voor practisch Christendom voor jeugdige werkloozen gesloten. Door het Chr. Nationaal Vakverbond zijn in dien tijd eenige leerkampen voor oudere werkloozen aangesloten bij het C. N. V. georganiseerd. Het eerste kamp in het nieuwe seizoen zal aanvangen 29 Augoistus en duurt 9 weken. Aan die kamp mogen deelnemen jongemannen van 16 tot 24 jaar, welke ingeschreven staan by de arbeidsibemiddeling, dit jaar nog niet aan een kamp hebben deelgenomen en- niet ongunstig bekend zijn bij de politie. De deelnemers mogen iedere 3 weken op kosten van de Centrale naar huis en ontvan- gen f 1,75 zakgeld. Aanmelding voor deel- naime, ooitsluitend schriftelijk kan tot en met 15 Augustus plaats hebben bij den secretaris van het Prov. Comitti, den heer J. Lorier te Middelburg. Een benoeming. Tot notaris binnen het arrondissement Rot terdam, werd bij Kon. besluit van 15 Juli be- noemd onze ex-stadgenoot de heer J. A. Vink, thans candidaat-notaris te Oegstgeest, met standplaats IJsselmonde. De feestelijkheden. De herdtenking van het 40-jarig regeerings- jubileum belooft alhier met de noodige plecht- statigheid te worden gevierd. Niet alleen wordt door de feestcommissie met grooten ijver en voortvarendheid gewerkt aan de samenstelling van een grootsch programma met historische- en sprookjesoptocht, bloemen- corso en vuurwerk, maar daamevens worden of zijn reeds in bijna alle straten buurtcom- missie's gevormd die evenals twee jaar ge leden de heele stad door versieringen en eere- poerten in feestelijken tooi zullen zetten. De Augustusmaand zal dus staan in het teeken van de voorbereiding van de feestelijke voor- bereiding van het tot groote dankbaarheid stemmende juibileum onzer Landsvrouwe en van partij- of godsdienstverschil mag en zal daarbij naar wij als verblijdend symptoom waamemen geen sprake zijn. Zoodat het feest dan ook moet slagen! Geslaagd. Bij het dezer dagen vanwege de V. V. A. te Utrecht gehouden examen slaagde voor het dipolma gezel-monteur o.m. onze dorpsgenoot de heer J. W. Knijff. Muzikaal buurtbezoek. Bij gunstig weder hoopt Zaterdag 6 Augus tus, namiddags 4 uur, het muziekgezelschap ,,De Volharding"; een bezoek te brengen aan de buurtschappen Veer, Reuzenhoek, Griete en Othene. Schoolreis. Onder leiding van het hoofd der openbare school, den heer F. C. Jansen Verplanke, maakten de leerlingen dier school dezer dagen hun jaarlijkseh uitstapje. In een viertal groote en comfortabele autobussen van de Z.V.T.M. vertrok het gezelschap des morgens naar de oude en mooie Sinjorenstad ter bezichtiging van vele bezdenswaarddgheden, die Antwerpen rijk is en het traditioneele bezoek aan den dierentuin. Begomstigd door fraai zomerweer bereikte het gezelschap in de beste stemming de groote havenstad, alwaar den geheelen dag werd vertoefd en ongemerkt het tijdstip van de terugreis was aangebroken. Gedurende deze laatste trip werd nog even gestopt in St. Niklaas, waarna bij het vallen der duister- nis het gezelschap in opgewekte stemming ons dorp binnenreed. Ook hadden enlkele particulieren de reis mede gemaakt. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat zich onder hen bevond de 84-jarige heer A. van Fraaijenhove, in den volksmond beter bekend als ,,Toontje", die hoogst voldaan was over de mooie reis en er opgewekt en monter uitzag. Het personeel der school, de kinderen en vele ouders kimnen met waar genoegen op dezen fraaien tocht terugzien. VOOR DE ZWEMLUSTIGEN De zomer is de vacantietijd en zeer velen maken van dezen tijd gebruik om eens heer- lijk in zee, natuurbaden, of badinrichtingen te zwemmen en te zonnebaden. Zoo komt het badpak in aanraking met zout, zoet of chloor- water en met zand, gras, of plankiers, waar- door het er niet meer frisch uitziet. Menige zwemmer en zwemster ziet echter de nood- zakelijkheid niet in, dat een badpak van tijd tot tijd eens flink gewasschen moet worden. Zij gaan van de veronderstelling uit, dat zij, met na het zwemmen en zonnebaden het bad pak even uit te spoelen, kunnen volstaan. Dit is echter geenszins het geval; een zwempak moet zoo nu en dan eens grondig gereinigd worden. Gebruik hiervoor echter geen scherpe waschmiddelen. Dames, wasch de badpakken eens met Lux, het aangewezen waschmiddel hiervoor en ze zien er weer als nieuw uit! Hieronder geven wij U het waschvoorschrift Maak een lauw, bijna koud Lux-sop (een flinke eetlepel op een liter water (zomertem- peratuur). Stop hierin het badpak en pers met de handen het sop goed door het weefsel, zonder wringen of wrijven. Spoel het badpak daarna enkele malen in schoon water van de- zelfde temperatuur uit, totdat het water hol der blijft en voeg aan het laatste spoelwater een scheutje azijn toe (een eierdopje op een liter water). Knijp vervolgens het water voor- zichtig uit het badpak, zonder wringen, of haal het los-jes door een wringer en rol het in een badhanddoek stevig uit om zooveel mo- gelijik water eruit te verwijderen. Leg het daarna in zijn model te drogen, maar niet in de zon of bij vuur! Algemeene vergadering te St. PhiUpsland. Dit jaar had het bestuur van den Zeeuw schen Polder- en Waterschapsbond het klein- ste eiland van Zeeland opgezocht voor zijn al gemeene vergadering en zoo gingen wij met de nieuwe, uitstekend rijdende Chevroletauto- bus van de N.V. Stoomtram Walcheren, die een groot deel van den dag ons onder dak zou geven, Zaterdagmorgen vroeg met ver schillende vergaderingbezoekers uit Zeeuwsch- Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland naar St. Philipsland, om bij aankomst op het eiland direct door te rijden naar „Hof Rumoirt" van den heer A. Wisse te Anna Jacobapolder. Het was n.l. de heer Wisse, die zijn groote schuur besohikbaar had gesteld voor het hou- den der vergadering en reeds waren vele auto's en enkele bussen op of nabij de hofstede ge- parkeerd. Velen namen in afwachting van de opening der vergadering een belangstellend kijkje bij de betonblokken, die de heer M. Leendertse uit Braiinisse had opgesteld en die behooren tot het materieel van zijn oeververdedigings- systeem. Het was juist half elf, toen de voorzitter van den Polderbond, Mr. P. Dieleman, de ver gadering opende en mededeelde, dat o.a. de Commissaris der Koningin en de griffier der Staten bericht van verhindering zonden. Wel- kom heette spr. den vertegenwoordiger van Ged. Staten, den heer C. P. Vogelaar, den burgemeester van St. Philipsland, den heer H. P. Kleppe, de heeren Mr. Blusti van Oud- Alblas en Mys, vertegenwoordigers van den Zuid-Hollandschen Waterschapsbond, deze te- meer nu Noord-Brabant dit jaar verhinderd was. Verder den hoofdingenieur van den Pro- vincialen IVaterstaat Ir. J. J. van Leeuwen, den inspecteur van de Rykswerkverschaffing Ir. A. J. Markvoort, den tweeden spreker van de vergadering Mr. F. ,H. C. Losecaat Ver- meer, adjunct-directeur der Nationale Borg- maatschappij, de vertegenwoordiger van de polders en watersohappen en niet in den laat- sten plaats den her A. Wisse, den gastheer, die door zijn arbeid ook voor den naar hem genoemden polder, toonde het werk van de Zeeuwen inzake landaanwinning goed te be- grijpen. Spr. wees er op, dat ook St. Philips- land steeds op dit gebied strijd heeft moeten voeren. Spr. herinnerde aan het wapen van het pas door hem bezochte San Marino ,,Li- bertas", vrijheid, en vergeleek er de Zeeuw sche polders mede, die daarvoor noodig heb ben eenheid. Spr. meende daarom, dat samen- voeging van polders niet moet worden be- schouwd als een aanranding van de autono- mie. De samenvoeging op opheffing van pol ders moet intusschen een noodzakelijkheid en geen theorie zijn en niet gebeuren door maar luk raak lijnen op een kaart te trekken. De bezwaren ertegen mogen ook niet anders zijn dan in het algemeen belang. Spr. hoopte dat de bond, afgezien van zijn adviezen, steeds grooter zal worden en hij verzocht de aanwe- zigen de niet aangesloten polders tot aan- sluiting op te wekken. Spr. verheugde zich er over, dat uit alle deelen van Zeeland afgevaar- digden aanwezig waren. Jaarverslag. IHierna bracht de secretaris, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, zijn jaarverslag uit, waar in hij eerst woorden van groote waardeering uit aan de nagedachtenis van den heer W. M. Kloet te Sint Maartensdijk, die plotseling door den dood aan den Bond is ontvallen als be- stuurslid en die is opgevolgd door den heer C. Steendijk. De Bond verleende in het afgeloopen jaar zijn medewerking om te komen tot de op- richting van de Zeeuwsche grondverbeterings- maatschappij en het bestuur werd gemach- tigd een aandeel van f 100 in deze maatschap- pij te nemen. De commissie ingesteld door het bestuur tot instelling van een onderzoek naar de salarisregeling van de ambtenaren der ca- lamiteuze polders, hoopt in 1938 haar rapport uit te brengen. Tenslotte heeft de Bond aan den oultuur- technischen dienst zijne medewerking verleend om van alle polders en watersehappen in Zee- land zeer vele gegevens te verschaffen, een enorme taak, die door Jhr. Mr. E. W. F. Wittewaall van Stoetwegen met grooten ijver is veTrioht. Ook een woord van dank aan de ontvanger-griffiers voor hunne medewerking is hier zeker op zijn plaats. De Bond heeft voor zijn archief een afschrift dezer gegevens gehouden. De secretaris herinnert dan aan de beide in 1937 gehooiden vergaderingen en deelt tot zijn genoegen mede, dat het Waterschap Schouwen en het waterschap Waarde lid van den Bond werden en dat de Bond op 1 Januari 204 leden telde, n.l. 113 persoonlijike en 91 watersehap pen. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de rekening van den heer de Casembroot als penningmeester, aanwijzende een ontvang van 2063,40% en een aiitgaaf van f 1968,36, alzoo een goed slot van 95,04%. Bestuursverkiezing. De heer D. J. Dees te Temeuzen stelde zich niet meer herkiesbaar als bestuurslid en bracht de voorzitter hem dank voor alles wat de aftredende in het belang van den Polder heeft gedaan. Bij acclamatie werd gekozen de heer A. Dees D.Jzn. te Temeuzen en herkozen de heer J. Doeleman te Dreischor. De verbetering der tertiaire wegen. De hoofdingenieur van den Prov. Water staat, It. J. J. van Leeuwen, sprak vervol gens over ,,De verbetering van de tertiaire wegen". Spr. heeft zich alvorens toe te zeggen over dit onderwerp te spreken, overtuigd dat het betreffende voorstel in de Staten van Zee- land hoogst waarschijnlijk zou worden aange-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2