Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland Maandag 1 Aug. 1938 No. 9792 TWEEDE BLAD GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. VAN HERDENKINGSFOSTZEGELS MET BEELTENIS DER KONINGIN. Ter gelegenheid van het 40jarige regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin zullen door Nederland en de overzeesche gebieds- deelen herdenkingspostzegels worden uitge- geven, alle met hetzelfde beeld. De zegels, door den kunstenaar Pijpe Koch ontworpen, dragen de beeltenis van H. M. de Koningin, naar een onlangs vervaardigd por- tret. Boven het portret zijn de jaartallen 18981908 aangebracbt, terwijl links de naam „Wilhelmina" en rechts het woord „Neder- land'", resp. ,,Nederlandsch-Indie", ,,Suriname"' of ,,Curagao" staat afgedrukt. Onder de beeltenis is de waarde aangegeven. De nieuwe postzegels zullen verkrijgbaar zijn van 30 Augustus tot en met 15 October a.s., hun geldigheidsduur loopt tot 31 Decem ber 1939. Zij zijn uitgevoerd in rotogravure en hebben een beeldgrootte van 21X28% mm. Voor Nederland zijn de zegels verkrijgbaar in de volgende waarden en kleuren: 1% cent: zwartgrijs; 5 cent: oranje en 12% cent: blauw; voor Nederlandsch-Indie: 2 cent: paars; 10 cent: rood; 15 cent: blauw en 20 cent: oranje; voor Suriname: 2 cent: paars; 7% cent: oranje en 15 cent: blauw en voor Curagao: 12% cent: paars; 6 cent; oranje en 15 cent: blauw. WIJZIGING DER WET OP HET NEDERLANDERSOHAP. Ingediend is een wetsontwenp tot nadere wijziging der wet op het Nederlanderschap en het ingezetenischap. Krachtens artikel 3 der wet op het Neder landerschap en het ingezetenschap, wordt als een der voorwaarden voor naturalisatie ge- steld, dat een zekere som is betaald, welker grootte nader wordt bepaald door het belast- baar Ankomen van den veraoeker. Deze geldm kunnen worden beschouwd als een tegemoet- koming in de kosten, door den staat ten be- hoeve van belanghebbenden gemaakt. Door- eengenomen dekken zij die onkosten per aan- vrage echter niet. De Ministers van Justitie en van Financien stellen nu voor van meening, dat ook zij, wier verzoeken tot naturalisatie worden afgewe- zen of die achteraf hun verzoeken intrekken, voortaan de kosten dragen en wel 25 van het normalebedrag. INTERNATIONALE CONFERENTIE OVER AFZET VAN STEENKOLEN. Te Scheveningen is een conferentie gehou- den van Europeesche kolenproducenten met het doel een regeling van den afzet van steen- kolen in den geest van de conventie tusschen Engeland en Polen voor te bereiden. Aan de conferentie hebben alle kolenproducenten in Europa deelgenomen. n.l. Belgie, Duitsch- land, Engeland, Frankrijk, Nederland, Polen en Tsjecho Slowakije. De besprekingen, wel- ke ten vervolge op die in vorige conferenties werden gehouden, hebben een bevredigend verloop gehad. Zij zullen binnenkort worden voortgezet. PRIJZEN VAN GLOEILAMPEN. De Minister van Economische Zaken heeft op het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot bekrachtiging van het K. B. van 13 April 1938 tot regeling van den invoer van metaal- draadgloeilampen aan de Eerste Kamer ge- antwoord, dat het verschil tusschen de prij- zen van gloeilampen hier te lande en in vele andere landen hem niet- ontgaan is. Bij een vergelijking der Nederlandsche prijzen met die, welke in het buitenland gelden, moet de noodige voorzichtigheid worden betracht. De lampenprijzen in het buitenland kunnen im- mer worden beinvloed door bepaalde, aan zekere landen eigene factoren, b.v. afwijkende productie- en distributiekosten, abnormale marktverhoudingen, welke noodzaken tot het verkoopen van lampen beneden eigen kost- prijs enz. Derhalve is de minister van mee ning, dat de prijzen, welke in het buitenland gelden, niet zonder meer kunnen worden be schouwd als een richtlijn voor het bepalen van het prijsniveau hier te lande. Hij acht het juister, te streven naar een redelijke aan- passing der gloeilampenprijzen aan de pro- ductiekosten der Nederlandsche industrie. De minister zal ook in de toekomst het toezicht op de gloeilampenprijzen voortzetten. De Minister kan de meening der leden niet deelen, die een verlaging der gloeilampenprij zen met 20 sinds het instellen der contin- genteering blijkbaar slechts van geringe be- teekenis achten. Hij handhaaft zijn meening, dat een geleidelijke prijsaanpassing de* voor- keur verdient boven het vaststellen van een prijsverlaging ineens, waarbij met deze belan- gen geen rekening zou worden gehouden. VERHOOGING VAN DE MONOPOLIEHEFFING OP GRANEN. Compensatie van de prijsdaling op de wereldmarkt. Het A.N.P. meldt: De periode 1936/1937 kenmerkte zich door een betere conjunctuur in den landbouw. Doordat de wereldprijzen der granen stegen, was het mogelijk de bijslagen voor den land- bouwer te verminderen. Eerst werd de denaturatiebijslag respectievelijk dorschbijslag ad f 3,50 per 100 kg. op rogge en gerst opge- heven. Toen de prijzen op de wereldmarkt zich in stijgende lijn bleven bewegen, konden ook de monopolieheffingen op de granen aan de grens van 2 per 100 kg. tot 1 worden teruggebracht. Het jaar 1937/1938 heeft een belangrijken ommeikeer in deze ontwikkeling gebracht. De prijsstijging van de granen op de wereldmarkt maakte plaats voor een prijsdaling. Aange- nomen mag worden, dat de prijzen van rogge, gerst en tarwe met 30 pet. 40 pet. zijn teruggeloopen. Voor den akkerbouw hier te lande begon groot nadeel te dreigen. Eenige maanden geleden werd de monopolieheffing aan de grens daarom met 50 ct. per 100 kg. verhoogd. De hoop, dat het daarbij zou kun nen blijven, is niet vervuld. Met handhaving van de richtprijzen voor rogge en gerst op een bedrag, wisselend tusschen /7,25 en 8,25, zijn nieuwe maatregelen noodig om de uit- komsten van den akkerbouw te verbeteren. De Minister van Oeconomische Zaken heeft daarom de volgende beslissing genomen. Met het oog op een zoo eenvoudig mogelijke uibvoering zal worden volstaan met verhoo- ging van de monopolieheffingen op granen en graanderivaten. De prijsverhouding tusschen de granen onderling maakt het noodzakelijk, verschil te maken tusschen de heffingen op rogge en gerst eenerzijds en op de andere granen anderzijds. De heffing op rogge en gerst zal van 31 Juli li938 af bedragen 3 per 100 kg, (thans 1,50), die op de overige granen f 2 (thans f 1,50) per 100 kg. De monopolieheffingen op de van die granen afkomstige derivaten zijn daarbij aangepast evenals de bij den export te verleenen restituties. Het is, gezien de sterke prijsschommelin- gen, welke op de graanmarkt kunnen op- treden, niet met zekerheid te zeggen, of deze maatregelen het gewenschte doel zullen doen bereiken, dan wel blijvend doen behouden. Mocht dit blijken niet het geval te zijn, dan zullen nadere maatregelen worden getroffen. De aard dezer maatregelen brengt mede, dat daaromtrent op het oogenblik niets naders kan worden medegedeeld, doch wel kan wor den aangenomen, dat deze een zoo sterke daling van de prijzen der geimporteerde gra nen als in het verleden het geval is geweest, zullen voorkomen. Ter heoordeeling van de beteekenis van deze verhooging voor den consument wordt het volgende medegedeeld. Zooals de monopolieheffingen destijds zijn verlaagd toen de graanprijzen op de wereld markt stegen, zoo moeten zij worden ver hoogd, nu de graanprijzen op de wereldmarkt dalen. Vergeleken met het prijspeil van eeni- gen tijd geleden beteekent deze verhooging van de monopolieheffingen dus geen verzwa- rinig van lasten. De heffingen worden slechts in overeenstemming gebracht met de sterk gedaalde graanprijzen op de wereldmarkt ten einde het akkerbouwbedrijf hier te lande in stand te kunnen houden. De restitutie van de graanheffing op de geexporteerde eieren zal volgens het geldende systeem worden verhoogd. Voor den zuivel moet rekening worden ge houden met het feit, dat de heffing op vee- koeken niet wordt gewijzigd. CONTINGENTEERING IN BELGIK. In de Belgischie staatscourant is een konink- lijtk besluit verschenen, waarbij een raad van advies voor de verdeelinjg der contingent en wordt opgericht. Deze raad heeft tot taak aan den minister voorstellen en aidviezen te doen igeworden no- pens alle vraagstukken, welke de verdeeling der contingenten foetreffen. De raad zal traoh- ten de op het oogenblik ter zake geldende regeling te ordenen en te verbeteren. GEEN HANDDRUK MEER. Gewoonten zijn evenals feiten hardnekkige dingen en de diepgewortelde gewoonte van het drukken der hand, wordt te Rome weer eens onder vuur genomen. Reeds jaren geleden wend het land meegedeeld, dat de fascistische groet den handdruk moest vervangen, maar een oude gewoonte sterft moeilijk uit. Dus heeft het ministerle van volkscultuur inige- grepen door te bepalen, dat op het tooneel en in alle nieuwe films de handdruk moet ver- dwynen en door den fascistischen groet moet worden vervangen. FRANCO MOEDIGT GROOTE GEZINNEN AAN. Franco heeft een systeem tot steun aan groote gezinnen opgesteld. Gezinnen met twee kinderen of meer zullen naar gelang van be- hoefte door den staat worden gesteund. Deze steun wordt betaald Uit een fonds van vijf millioen peseta, dat is getrokken uit de inkom- sfcen van den nationalen graandienst. Verder uit de bijdragen van werkgevers en werk- nemers, dividendbelasting, boeten en schen- kingen. Vastgesteld is, dat de bijdragen van werk gevers steeds drie keer zoo groot zijn als de bijdragen van werknemers. GEHEIME ZENDER IN RUSLAND HEEFT WEER GEWERKT. Naar de Rigasche Rundschau meldt, is de geheime Russische zender weer beginnen te werken. Volgens dit blad werkte de zender thans op twee andere galflengten. De storings- zenders waren na den aanvang der uitzending met voile kracht aan het work gegaan om ontvangst onmogelijk te maken. Het zou hun echter niet gelukt zijn in de eerste minuten precies af te stemmen op de golflengte van den nieuwen zender, zoodat men eenige zonnen van de spreekster heeft kunnen verstaan. Zij wendde zich tot de soldaten en de officieren van het roode leger en riep ze op zich te ver- zetten tegen de huidige machthebbers en zich noch naar Spanje, noch naar China te laten zenden. Voorts zou de spreekster er op gewe- zen hebben, dat de „organisatie der bevrijders" voortdurend' toeloop trekt. Zelfs eenvoudige soldaten zouden ijverige aanhangers der or- ganiisatae zijn. Na ongeveer twintig minuten is de uitzen ding plotseling afgebroken, zonder dat een slotwoord te hooren is geweest. SUOOESVOLLE BESTRIJDING VAN BISAMRAT IN DUITSCHLAND. Naar de Nationalsozialiistische Landpost meldt, blijikt de uitgebreide organisatie ter bestrijding van de bisamrat in Duitschland succes op te leveren. Er is een strenge bewa- kingsdienst von het „grensgebied", waarvoor speciale beambten zijn aangesteld, met het gevolg, dat in een voor de voortteling .gunstig jaar als 1937 niet alleen geen verder voort- dringen heeft plaats gehad, maar veeleer een terugdringen bereikt werd uit verscheidene landstreken, waar de bisamrat was waarge- nomen. Er worden in Duitschland thans jaar- lijks een 25.000 bisamratten gedood, waarvan in Beieren een 6000, Saksen 11.000. Thuringen 3000 en Silezie 4000. Het gevaar voor ons uit Oostelijke richting is dus blijkbaar door de in Duitschland genomen maatregelen afgewend. Blijft dat uit Belgie, waarover men in den laatsten tijd, na het Budelsche geval, weinig meer vemam. OFSTAND OF KRETA EN ALWEER BEDWONGEN. Op het eiland Kreta is een opstand uitge- broken onder leiding van een zekeren Mitso- takis, een neef van Venizelos, die met 500 man Kanea, de hoofdstad van het eiland en het radiostation heeft bezet en na enkele uren weer verareven is. De Grieksche regeering had een aantai vliegtuigen uit Athene gezon- den om een snel einde aan den opstand te maken. Toen ze in zicht kwarnen, gingen de oproerlingen uiteen. Bij een der uittgangen van de stad zijn de vluchtende opstandelingen slaags geraaktmet gendarmen. Vrijdagavond om zeven uur wa ren alle oproerlingen uit de stad verdreven of gearresteerd. De orde is hersteld, de autoritei- ten hebben de openbare gebouwen weer bezet. De Grieksche minister-president had tot de bevolking op Kreta een proclamatie gericht, waarin igezegd werd: Op het ootgenblik, waarop intensief het werk tot nationaal herstel voortgezet wordt, zijn gewapende mutters Kanea binrtengetrokken. Steunende op de vaderlandslievende gevoelens van het Kretensische volk en op de bewijzen van vertrouwen, die het gegeven heeft, noodig ik het geheele volk van Kreta uit, den mui- ters geenerlei bijstand te verleenen en het Helleensche volk te toonen, dat Kreta solidair aan den kant van de natie als geheel staat. In geheel Griekenland heerschen volstrekte orde en rust en het geheele volk staat aan den kant der regeering. DUITSCHLAND BOOS OPEEN ENGELSCH PARLEMENTSLID. De Duitsche pers van Donderdagochtend geeft zich alle moeite veromtwaardigd te doen over het incident von Woensdag in het En- gelsche Lagerhuis naar aanleiding van de in- terruptie van den labour-afgevaardigde Mon tague, die de vraag stelde, of de nieuwste En- gelsche viliegtuigen'in plaats van twintig pas- sagjers ook twintig bommen in een non-stop- vlucht van Londen naar Berlijn kunnen brengen. De opwinding der Duitsche redacties maakt een ietwat gekunstelden indruk, omdat ze, gelijk gebruikelijk, verraadt uit eenzelfde bron afkoipstig te zijn en in dit speciale geval in alle bladen gezegd wordt, dat het Lagerhuis door zijn heftige en langdurige protesten zelf reeds den interrumpeerenden afgevaardigde in het Britsche Lagerhuis antwoord heeft ge geven. Montague zelf heeft in het verdere ver loop der Lagerhuiszitting zijn woorden terug- genomen, .onder toejuichtingen der overige leden. Men had daarom in 'Duitschland wellicht verstandiiger gedaan het incident met korter en rustiger commentaar af te doen, dan ge- schiedde. Thans brengen alle bladen bet be- richt op de voorpagina met opschriften als: ,,Miarxistisch schandaal in het Lagerhuis"', „Vliegtuig met twintig bommen naar Berlijn", „Labour-afgevaardigde provoceert", „Misdadi- ge oorlogsophitsdng in het Lagerhuis", ,,Onge- hoord schandaal", „Schandalige uitlating" enz. en in commentaren kan men lezen, dat de heer Montague niet in een parlement, maar achter slot en grendel behoort te zitten, dat de hier uitgesproken wensch van twintig bommen naar Berlijn „een boosaardig woord" is, dat het steeds weer de z.g. pacifisten zijn, die tot oorloig ophitsen en dat 'Duitschland nu weet wat het te doen heeft, n.l. „zijn weer- macht sterker dan oodt te maken". IHet is intusschen aan te nemen, dat het in cident na dezen publicistischen tegenaanval als gesloten beschouwd kan worden. WAT EEN ENGELSOH JOURNALIST OVER EEN TOOHT IN NOORD-SPANJE VERTELT. De News Chronicle correspondent A. J. Cummings heeft voor zijn blad een „toeristen- reis" door Noord-Spanje ondernomen, een reis, welke ten doel heeft, aan te toonen, dat in Franco's gebied orde en rust heerschen. Op dezen tocht heeft Cummings ook Guernica bezocht, het ,,heilige stadje"' der Basken, dat op 26 April 1937, des namididiags, door Fran co's Duitsche vliegers werd vernield. Wij hadden aldus verhaalt Cummings majestueuze bergen gezien en het uitizicht ge had op een wijde, hlauwe zee. Wij waren in groene valleien terechtgekomen, waar het volop zomer was. Wij reden langs groepjes aardige Baskische vrouwen en nog aardiiger kindieren, door schilderachtige dorpen, waar altijd eenige huiizen waren, die ,,door de roo den in brand gestotken" heetten te zijn. En zoo kwarnen we te Guernica. Te Guernica woonden tienduizend rustige, nijvere Baskische boerenmensohen, die trotsch waren op hun historisch landstadje, dat thans dood is. Wij naderden Guernica uit het zudden. Voor mij zag ik een reeks vormlooze ruines. In plaats van dadelijk deze ,,vallei des doods binnen te rijden, zwenkte de toerauto naar links, tegen den heuvel op. De wagen sfcopte en ik werd uitgenoodigd, uit te stappen en het oude Casa de Juntas te bewonderen, waar het oude Baskische parlement bijeen placht te komen; een mooi steenen igebouw, waarbij men nog hij wijze van monument -den gebouwen eik ziet, die voor de Basken heilig is. Het gebouw was onbeschadigd, evenals het naburige klooster en eenige fiere villa's op de helling van den heuvel. Pas toen ik de breede trappen van het Casa de Juntas naar het centrum van de stad was afgedaald, zag ik wat er werkelijk in Guer nica aan de hand was. Guernica ziet eruit als Yperen na den we- reldoorlog. Vier, vijf kindertjes doken plotse- ling op en keken ons verwonderd aan. Eenige vrouwen met holle gezichten gluurden uit schuurtjes. Dat was alles. Wij stapten weer in. De auto moest verder. Nergens was het verblijf zoo kort als in Guer nica. De jonge Baskische gids, die Franco als een held beschouwt, zei niet veel. Hij was kennelijk verlegen. Hij wachtte tot ik iets zeggen zou. Deze plaats, zei ik, die ongeveer 25 km achter het front lag, werd met brandbommen bestookt. Dat heeft een diepen indruk op En geland igemaakt Ik weet het, antwoordde de gids. Maar het waren Asturische mijnwerkers, die de stad met dynamiet hebben opgeblazen, omdat zij niet wilden, dat de opgeslagen munitie in onze handen viel. Dit is blijkbaar de allernieuwste uitleg. De eerste was, dat de „rooden de stad in brand staken". Ik zei hem dit. Denkt u, vroeg toen de jonge Bask, dat wij onze eigen mooie heilige stad zelf hebben kunnen verwoesten? Neen, antwoordde ik, dat hebben de Duitsche vliegers gedaan de van Vergadering van Donderdag 14 Juli 1938, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, J. Riemens, D. E. de Kraker, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M Vos, J. den Hamer, A. de Bruijn, P Cadsand en G. Dees. Afwezig de heer E. L. van Hecke. (3. Slot.) De VOORZITTER stelt thans aan de orde het ingekomen stuk, dat wegens de afwezig- heid van den heer Colsen niet in behandeling was genomen, een schrijven van C. J. Nobels, J. de Cock en G. H. Kooman, van den volgen- den inhoud: Geven met verschuldigden eerbied te ken- nen, ondergeteekenden, vormende het mode- raniai van het Comitd van Actie tot regeling van feestelijkheden te Sluiskil; dat genoemd comite plannen heeft ontwor pen voor verschillende feestelijkheden ter ge- legenheid van het veertigjarig jubileum van H. M. onze geeerbiedigde Koningin; dat de bevolking van Sluiskil reeds door ruime bijdragen getoond heeft te willen doen ■yvat zij kan; dat echter Sluiskil door het gemis van een muziektent en verdere hulpmiddelen voor las- ten staat, die het Comite van de kom van Terneuzen niet heeft; dat door den raad der gemeente Temeuzen aan het feestcomite aldaar een bedrag is toe- gestaan van een duizend gulden, eventueel verminderd met de kosten voor de tractatie van de schoolkinderen; dat het comitd voomoemd gaame een bil- lijke vergoeding zou ontvangen tegenover dat wat Sluiskil mist tegenover de kom van Ter- neuzen; dat het Comite dit heeft geraamd op een bedrag van ongeveer eenhonderd en vijftig gulden (f 150, dat het Gomitd zich mitsdien beleefd tot den raad der gemeente Temeuzen wendt, met het verzoek, dat aan het Comitd voornoemd een bedrag uit de gemeentekas worde toege- staan voor de feestvieringen te Sluiskil van eenhonderd en vijftig gulden 150, De heer COLSEN merkt op, dat, indien hij zich goed herinnert, in de vorige raadsverga- dering besloten is 1000 toe te staan voor de feesten te Temeuzen. Spreker dacht, dat alle schoolkinderen hieronder begrepen waren voor het ontvangen van een tractatie. Spreker verzoekt Sluiskil pondspondsgewijze te doen meedeelen in de subsidie, die gegeven is. Spreker heeft het zoo gevonden, eerst wilde hij vragen, de gevifiagde subsidie ten voile te geven, doch toen de heer Geelhoedt mede- deelde, dat de financieele toestand er niet gun stig bijstond, heeft hij gedacht: verdeel de suibsidie pondspondsgewijze. Pak een 4e of een 5e deel van de subsidie van Temeuzen en geef die aan Sluiskil. Deze gedachte kwam in spreker op, toen hij straks van achter de groene tafel vemam, hoe de situatie was. Toen, naar spreker meende in de vorige ver gadering de heer De Vos het voorstel voor een subsidie deed, heeft hij er niet aan ge dacht, om te zeggen, geef Sluiskil ook iets doch laat men thans Sluiskil f 150 geven, en dit van Temeuzen af nemen, wellicht iets meer of iets minder, daar gaat het niet om. Die VOORZITTER deelt mede, dat het col lege van Burgemeester en Wethouders het voorstel van den heer Colsen niet ondersteunt, daar het de reden, die den heer Colsen hier- voor naar voren brengt, naet deelt. In over eenstemming met den wenscb van den raad is 1000 toegestaan en naar de meening van het comitd vertegenwoordigt het alle bewo- ners der gemeente, dus ook die van Driewegen en Sluiskil. De tractatie, die uit de gemeente- lijke bijdrage verleend wordt, wordt voor alle schoolkinderen verleend, dus ook voor die van Sluiskil en Driewegen. Verder is uit de cou rant bekend geworden, hoe de feestelijkheden hier zullen zijn, em er is dan ook naar spre- kers meening geen reden, dat Driewegen en Sluiskil niet meekomen om het feest mede te vieren. En indien er van de beschikbaar ge- stelde suibsidie nog af zou moeten voor het comitd te Sluiskil, dan is spreker er van over- tuigd, dat het feestcomite in groote moeilijk- heden zou komen. De heer COLSEN heeft uit de udteenzetting van den Voorzitter gehoord, dat Burgemeester en Wethouders geen subsidie willen verleenen aan Sluiskil. Nu is Sluiskil een huurt, een dorp, dat zoo groot is ais een nabijgelegen plaats. Men begrijpt toch wel, dat niemand in Sluiskil het in zijn hoofd zal halen als men het opvat dat Sluisikdl maar feest moet komen vieren te Temeuzen dat ook te doen. Als men het zoo opvat, dat Sluiskil maar naar Temeuzen moet komen om feest te vieren, dan kan spreker wel zeggen, dat dat nooit zal gebeuren. Dan zal Sluiskil feest vieren, doch te Sluiskil. Sluiskil en Temeuzen hebben altijd afzon- derlijk feest gevierd, en dat het nu naar Ter- meuzen zou moeten komen, vindt spreker erg. Zijn Burgemeester en Wethouders dan niet genegen voorstellen te doen om pondsponds gewijze naar de grootte van de bevolking aan Sluiskil een gedeelte der subsidie te geven Spreker kan dit zoo niet udtrekenen, maar dat zal met 100 of misschien f 75 afloopen. Zoolang hij raadslid is, en dat is nu hijna 20 jaar heeft Sluiskil altijd te Sluiskil feest ge vierd en is spreker Terneuzen ook altijd tege- moet gekomen. Spreker zegt niet, dat het te veel is voor het feesteomitd, dat het deze sub sidie heeft gekregen. De bevolking te Sluis kil is ook altijd naar Temeuzen gekomen om feest te vieren. Doch indien het niet gebeurt, dat het comitd t'e Sluiskil een subsidie krijgt, dan zal spreker een actie igaan voeren te Sluiskil en dan verzekert hij., dat er weinig volk van Sluiskil naar Terneuzen zal komen. Het gaat bij spreker niet om de som. De VOORZITTER merkt op, dat het juist door die som is, dat Burgemeester en Wet houders het gevoelen van den heer Colsen niet kunnen deelen. Van de 1000, die verleend is, moet af de tractatie van ongeveer 2000 schoolkinderen, en dan zou er nog een bij drage voor een buurtvereeniging af moeten. Spreker vindt, dat als er feest gevierd wordt het moet niet dat men dan bij elkaar behoort. Het is niet de bedoelinig van het feestcomite, dat de menschen naar Ter neuzen moeten komen, doch men moet er bij de opstelling van het programma rekening mee houden, dat tegemoet gekomen wordt aan de wenschen en verlangens van de be volking van de geheele gemeente. En dan moet men niet aankomen met een soort dwang, men dwingt geen menschen om feest te vieren, doch indien men feest viert, dan tracht men, de menschen bij elkaar te krij- gen, zij behooren hij elkaar, als zijnde inwo- ners van dezelfde gemeente. De heer OOLSENDus dan stelt de Voor zitter voor, dat de schoolkinderen van Sluiskil naar Terneuzen zouden moeten komen. De VOORZITTER merkt op, gezegd te heb ben, dat de feestvdering er een moet zijn voor de geheele gemeente. De heer DEN HAMER acht het een tacti- sche fout, dat in de vorige vergadering het voorstel van een subsidie aan het feestcomite ruwweg in de vergadering is1 geworpen. Het spijt hem dan ook, dat zijn voorstel om die zaak aan te houden, niet is aanvaard. iDe VOORZITTER merkt op, dat er geen voorstel was van het college. De heer DEN HAMER herinnert er aan, dat er een voorstel gedaan werd door den heer Lambrechtsen van Ritthem. Indien men sprekers idee gevolgd had, was er wellicht een andere weg geweest, die wellicht de meerder- heid van ons college zou gevonden hebben. Spreker is er voor, zooals ook den heer De Vos in den aanvang der vergadering gezegd heeft, dat eerst de bevolkimg toont, wat zij doen kan, en dat dan de gemeente een aan- vullende subsidie geeft. De raad van Ter neuzen heeft 1000 gevoteerd voor de feest- viering te Terneuzen, waar Sluiskil ook bij behoort. Dat is zoo, doch dan moet men ook zien, dat Sluiskil al van jaren her afzonder- lijk feest viert. Sluiskil is1 een buurt, geen dorp, zooals de heer Colsen zegt, doch een ge- hucht, dat hij Terneuzen hoort. De heer COLSENEen gehucht van 2500 inwoners. De heer DEN HAMiER vervolgt, dat hij er zich eenigszins mee kan vereenigen, dat zulks zoo is. Er zijn ouden van dagen, die niet of bezwaarlijk naar Terneuzen kunnen komen. Nu men Terneuzen tegemoet gekomen is, is spreker er voor, dat ook Sluiskil tegemoet gekomen wordt. Nu Terneuzen een subsidie gehad heeft, mag men niet teruggrijpen en Sluiskil er geen geven. Laat men het dan zoo doen, dat men Sluiskil b.v. een subsidie ver- leent van f 100. De heer OOLSEN: Dat is veel te weinig! De heer DEN HIAMER vervolgt, dat het comitd in die gemeente 1000 gekregen heeft. Hier moet 300 a /400 af voor de schoolkin deren, dus blijft er nog ongeveer f 600 over. Sluiskil heeft rechten, doch geen voorrechten en de heer Colsen moet nu niet komen met een stok achter de deur. Indien men wil feest- vieren, goed, en dan is het naar sprekers mee ning in de eerste plaats de toak van den raad, dat hij recht doet. Doch dan moet spreker er noig op wijzen, dat, indien ee.n subsidie gege ven zal worden, het niet zal gebeuren, zooals de vorige maal, dat de gemeente aangespro- ken wordt om de tekorten te betalen. Spreker zal er niet voor te vinden zijn, d'aarin bij te dragen. De heer DE VOS herinnert er aan, dat de vorige maal 1000 verleend is voor de feest- viering aan het comity te Terneuzen. Met den. heer Den Hamer is spreker het eens, dat de raad moreel niet verantwoord zou zijn, indien deze thans Sluiskil in den steek liet. De vo rige vergadering heeft ook spreker igezegd, zou het niet beter zijn, indien het voorstel schriftelijk werd ingediiend. Spreker is zeer pijnlijk getroffen door de mededeeling van den heer Geelhoedt en den Voorzitter bij de be- spreking van het voorstel tot verlaging van de leges voor paspoorten. Hij is bereid het voorstel van den heer Colsen te steunen. Deze buurtschap is gewoon, afzonderlijk feest te vieren. En hij steunt dit voorstel alleen, omdat aan het comitd in de kom een subsidie van KMX) verleend is. Wanneer er nu nog over gestemd zou moeten worden, zou hij tegen stemmen. Feestvieren moet vrijwillig gebeu ren. Het college heeft a gezegdhet moet thans ook b zeggen. Waar het comite in de kom een subsidie gekregen heeft, zal hij het voorstel van den heer Colsen op gronden van billijkhedd: steunen. De heer OOLSEN menkt op, dat de heer Den Hamer geizegd heeft, dat hij niet moet komen met een stok achter de deur. Sluiskil zal ook wel feest vieren, als de gemeente geen subsidie geeft, dus als zoodanig is het geen stok achter de deur. Men moet niet denken, dat er geen feest zal zijn, al geeft de ige- meente geen subsidie. De heer DEN HAMER: Dus meer een stok om mee te slaan. De heer COLSEN venvolgt, dat hij in de vorige vergadering vroeger weg moest en in dien hij toen had geweten wat van achter de groene tafel nu gezegd wordt, was het misschien anders gegaan. Dit wil niet .zeggen, dat hij er tegen is, dat een subsidie aan het feestcomite wordt verleend, doch dan zou hij zeker geprobeerd hebben, voor Sluiskil ook iets te krijgen. Thans echter gaat er een zware stem op: wij kunnen niets missen. Hij vraagt: Zouden de Voorzitter en de heer Geelhoedt dezefde woorden gezegd heb ben, indien zij de vorige vergadering ook hadden geweten, hoe de toestand was? De VOORZITTER merkt op, dat de reke ning der gemeente op 1 Juli wordt afge- sloten en dan pas de toestand bekend is. De heer COLSEN vervolgt, dat men toch een gedeelte van de subsidie aan het feest comite hier kan aanwenden voor Sluiskil. Hij herhaalt, dat Sluiskil evengoed feest zal vie ren, al komt er niets van de gemeente. Doch omdat Sluiskil gewoon is al van vele jaren geleden zelf feest te vieren, is dit verzoek gedaan. Het is heel iets anders, als men op het Zwaantje of op Driewegen feest zou wil len vieren. Doch Sluiskil is het reeds lange jaren geleden gewoon, zelf feest te vieren. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM voelt eenigszins het billrjkheidsmotief, dat de heer Den Hamer naar voren heeft gebracht. Het spjjt hem echter, dat het voorstel van den heer Colsen gepaard gaat met een drei- gement. Ten slotte is een feesbviering en vooral een algemeene feestviering ter berden- king van een dergelijk feit als men 6 Septem ber hoopt te herdenken een veel te sympa- thieke zaak dan dat men hierbij, zooals de heer Colsen doet, dreigementen moet ge- bruiken. De leden der gemeente behooren bij elkaar, zij zijn leden van een huisgezin, en het moet goed doen, in dezen moeilijken tijd als een man een dergelijk feit te herdenken, inplaats van twist en tweedracht te zaaien. Het voor stel van den heer Colsen is voor -spreker een groot deel van de sympathie kwijt. Hij 'geeft den heer Colsen den raad, dat niet te doen, men moet waardiger kunnen zijn, feestvieren moet niet begonnen worden met twist en twee dracht. De heer RIEMENS weet niet, hoever men te Terneuzen gevorderd is met de plannen voor de feestviering. De VOORZITTER wijst er op, dat deze gepubliceerd zijn. De heer RIEMENS vraagt zich af, of niet de commissie te Sluiskil een verzoek zou kunnen richten tot het feestcomite te Terneu zen om een gedeelte van de subsidie aan haar af te staan. De beer VERLINDE kan zich geheel aan- sluiten bij de woorden van den heer Lam brechtsen van Ritthem. Het is zoo. dat f 1000 verleend is aan het feestcomite in de gemeen te. Naar wat spreker er van gehoord heeft, zal het feestcomite niet toekomen met de gelden, indien het wil uitvoeren, wat het zich voorgesteld heeft en zal het nog wel parti- culiere giften noodig hebben om te kunnen doen wat het van plan is te doen. Er zullen daarvoor nog wel offers gebracht moeten worden, al zal het dan niet in het openlbaar zijn. Nu zou het toch verkeerd zijn, van die f 1CKX) nog eens iets af te gaan nemen, als die al niet toereikend zijn. lets zal er onge- twijfeld moeten gebeuren voor de menschen te Sluiskil. Het spijt spreker evenwel, dat de heer Colsen zich nooit op een breed stand- punt kan plaatsen, hoewel spreker van hem niet hang is. De heer Colsen moet verstan- diger zijn en bedenken dat men hier behoort te zitten als een hoop vrienden onder elkaar, en dat men, als er moeilijkheden zijn, deze kan bespreken en zoodognde de moeilijkheden overbruigd kunnen worden. Men houdt hier alien evenveel van Sluiskil als van Temeuzen. Spreker acht het dan ook verkeerd, dat de heer Colsen reeds bij het begin van het debat met dreigementen aankomt. De heer Colsen had eerst eens moeten afzien, hoe de bespre kingen verliepen. Men gevoelt hier wel iets voor de plannen van het comite te Sluiskil. En dat kan men toch wel aanvoelen. De heer Colsen had dan ook moeten aanvoelen, dat het verkeerd was, op een dergelijke wijze te beginnen. Spreker voelt er wel iets voor Sluiskil ook iets te geven, dat wil nog niet zeggen, dat de subsidie nu precies pro rata moet zijn van hetgeen het feestcomite in de kom gekregen heeft. Temeuzen en Sluiskil vieren feest, ieder op zijn manier, en dan zal het feest te Terneuzen onherroepel-ijk pro rata meer kosten dan dat te Sluiskil. Als het feest te Temeuzen slaagt, zooals men zich dit voor- E-telt, zal het per inwoner meer kosten dan dat te Sluiskil. Als de plannen doorgaan, zullen er ongetwijfeld ook menschen uit Sluis kil naar Terneuzen komen, terwijl er ander-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5