Burgeriijke Stand Marktberichten Laatste Berichten GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. WEER VER W ACHTIN G. LOOP DER BEVOLKJNG. MOTORONGEVAL. VERKOOPINGEN, UITVOERINGEN, AANBESTEDINGEN ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. caar bunzings, welke dieren dood en verderf brengen onder de kippen. Elen exemplaar was door den lamdbouwer opgespoord en werd achterna gejaagd met een flinken hond. Bij een boom, staande langs den berm van een sloot, gekomen, verdween de bunzing in een kuil in den grond. De bond werd aan het werk gezet, docb kon het roofdier niet bereiken. De boer, teneinde raad, greep een bijl; hij sloeg er in het gat op los en heeft toein, ondoor- dacht, den hoofdkabel van het telefoonnet doorgekapt. MUGGENPLAAG BIJ DEN WATERLANDSCIIEN ZEEDIJK. Met 't mooie weer heeft langs den Water- landschen zeedijk en het iJsselmeer de mug- genplaag weer haar intrede geciaan. Ditmaal zijn de insecten echter kleiner dan vroeger en groen van kleur. Bovendien komen zij niet bij Oostenwind, doch uitsluitend bij de jzwoele Westenwinden die de insecten in groote zweimen over den dijk op den rijweg drijft. In de middaguren en tegen den avond on- dervindt men den grootsten last. De muggen vormen boven den weg en den dijk dikke wol- ken en maken het verblijf verre van aange- naam. De wielrijders, wier aantal in dezen vacan- tietrid zeer groot is, moeten zich beschermen om den mond en de oogen niet vol te krijgen. Ook de automobilisten ltlagen over de massa's n.uggen. die tegen de voorruit en de radiator vliegen. Op het IJsselmeer vinden de visschers nabij hun fuiken en netten op het water groote hoeveelheden larven, die, als de zon maar enkele uren heeft geschenen, zich tot volwas- sen dieren ontwikkelen. Zwermen muggen vliegen dan dra in de richting van den dijk. Verleden jaar kon men bij het verzoetende water groote hoeveelheden muggen op het water vinden. Thans is dit niet het ge- val, men treft uitsluitend larven aan. Te Monnikendam is de muggenplaag ge- ringer. Wei is waar zijn zij hinderlijk voor de wielrijders, doch de last is niet zoo groot als op den Waterlandschen zeedijk. De wer- kelrjke plaag beperkt zich blijkbaar tot het weggedeelte tusschen Schellingwoude en Mon nikendam. DE LUTINEKLOK IN HET GEBOUW VAN LLOYD'S TE LONDEN HEEFT TWEEMAAL GELUID. De Times maakt melding van het feit, dat Vrijdag om kwart over tien de Lutineklok in het gebouw van Uoy'ds te Londen tweemaal heeft geklonken, het gewone teeken, dat er goed nieuws te melden viel. De omroeper deelde vervolgens aan de samengestroomde leden mede, dat hij het wrak van de Lutine de eerste staaf goud opgehaald was gedurende den nacht. Klok en staaf komen van het- zelfde schip en de Times herinnert er dan aan, dat de eerste in 1859 opgehaald is en sedert dien nu al bijna 80 jaar midden in de ver- zekeringskamer in het Lloyd's-gebouw hangt, waar zij geluid wordt om stilte te vragen voor belangrijk nieuws: eenmaal voor slecht en tweemaal voor goed nieuws. Vergadering van Dinsdag 26 Juli 1938, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer S. van Hoeve, Burge- meester. Tegenwoordig de leden A. de Feijter, A. de Koeijer, C. de Jonge, H. de Feijter, M. Flo- russe, D. G. Koopman, F.' C. Wisse, A. J. de Visser, K. Hamelink, A. Haak, C. Maas en de secretaris J. Stolk Lzn. 1. Opening. De VOORZITTEIR opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 2. Notulen. iBurgemeester en Wethouders stellen voor, vast te stellen de notulen der vergadering van 30 Mei 1.1. De heer HAAiK moet direct zeggen, in ver- zuim te zijn geweest, dbch hij heeft een on- juistheid geconstateerd in de besprekingen in de vorige vergadering. Toen gesproken werd over de belegging van het kasgeld is hem in den mond gelegd, dat de gemeente bij beleg ging zoowel bij de Bank voor Nederlandsche gemeenten als bij de Coop. Boerenleenbank tezamen zou Ibeschikken over een kasgeld van f 12.200. Dit is niet juist, want het kasgeld bedroeg 24.000. Spreker heeft dan ook ge- zegd, dat, indien het kasgeld bij beide banken belegd werd, de gemeente zou kunnen op- nemen een crediet tot een maximum van 12.200. Het verwondert spreker niet, dat dit zoo overgekomen is, het wordt ten slotte een gegoochel met cijfers. De VOORZITTER zegt toe, dat deze ver- andering te zullen doen opnemen in de notulen. Deze worden thans met algemeene stemmen vastgesteld. 3. McdodeelingOn. IBurgemeester en Wethouders deelen mede, dat door hen op 4 Juli 1.1. zijn opgenomen boeken en kas van den gemeente-ontvanger en daarbij is gebleken, dat de totaal ontvang- sten bedroegen 177.217,39 en de uitgaven f .50.245,93, zoodat in kas moet zijn /26.971.46, welk bedrag aanwezig is bevonden en van welk bedrag 25.204,61 is belegd bij de Boe renleenbank. De heer HAAK merkt op, dat hier weer de kwestie van het kasgeld ter sprake komt. In verband met de besprekingen in de vorige vergadering vraagt hij Burgemeester en Wet houders, of deze reeds hebben ge'informeerd naar de mogelijkheid dat de gemeente lid zal kunnen worden van de Coop. Boerenleenbank. De VOORZITTER antwoordt, dat Burge meester en Wethouders bezig waren, zaken te doen met de Bank voor Nederlandsche ge meenten. Dit is in de laatste dagen voor elkaar gekomen. Voor verder gegaan werd, moesten Burgemeester en Wethouders weten, hoever ze stonden. De vraag van den heer Haak, om te onderzoeken, of de gemeente lid kan worden van de Coop. Boerenleenbank, zal in de eerstvolgende vergaderingen van Bur gemeester en Wethouders ter sprake komen. De heer HAAK merkt op, dat het er hem om te doen was, rente te winnen. Indien de gemeente geen lid is, wordt een rentevergoe- ding van 1 gegeven, terwijl, indien zij lid is, deze rentevergoeding 2% bedraagt. Dat maakt voor de gemeente een verschil van f 70 per jaar. De VOORZITTER zegt toe, dat in elk geval het voorstel van den heer Haak in Burge meester en Wethouders aan de orde zal komen, en dat Burgemeester en Wethouders inlichtingen zullen inwinnen. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken. a. Het besluit van den raad van 30 Mei 1938 tot wijziging der begrooting dienst 1937 voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het besluit van den raad van 30 Mei 1938 tot sluiting van rekening-courantover- eenkomsten voorzien van bewijs van goedkeu ring. Aangenomen voor kennisgeving. c. De begrooting dienst 1938 voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Het besluit van den raad van 30 Mei 1938 tot verzekering van gemeente-gelden, voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van de Vrijwillige Brand- weer, luidende: Ingevolge het Reglement van de Vrijwillige Brandweer bieden wij U ons jaarverslag aan. Het is een voorrecht te mogen melden, dat we in 1937 voor branden zijn gespaard ge- bleven en wij alleen voor de jaarlijksche oefeningen met de spuit moesten uitrukken. Wijziging van bestuur en personeel heeft niet plaats gehad. Het materieel is vermeerderd met 5 slangen, een brandbluschapparaat en andere benoodigdheden. Evenals de brandweer in Temeuzen hebben wij qok te klagen, dat de oliegoederen onbruikbaar zijn. Ons doel is geleidelijk aanschaffing van goede soepele en waterdichte kleeding. Wij hopen dat U de door ons aangevraagde gelden weer zult toestaan ten einde de jaar- lijks terugkomende hoogstnoodige materialen te kunnen aanschaffen. De heer DE VISSER merkt op, dat in het jaarverslag staat, dat in het afgeloopen jaar het materiaal werd uitgebreid met 5 slangen. Spreker wil hierover iets zeggen. Tot nu toe worden de slangen steeds langs natuurlijken weg gedroogd, doch spreker heeft gelezen in verslagen van andere brandweren, dat dit niet meer de juiste manier is, er verongelukken op die wijze heel w-at slangen. Nu is er iets op gevonden om de slangen langs electrischen weg te drogen. Willen Burgemeester en Wet houders wellicht overwegen, in verband met de begrooting voor 1939, een electrisch appa- raat voor dit doel aan te schaffen. Men is dan steeds paraat, indien de noodzakelijkheid om in te grijpen zich voordoet. De VOORZITTER antwoordt, dat ook het Dagelijksch Bestuur den laatsten tijd gelezen heeft, dat er iets op gevonden schijnt te zijn, om de slangen electrisch te drogen. Dit is echter nog niet zoo oud en naar spreker meent kost het nogal wat. Indien het echter werke- lijk zoo is, dat het doelmatiger is, dan het systeem dat tegenwoordig gebruikt wordt, dan twijfelt spreker niet, of Burgemeester en Wethouders zullen in die richting werkzaam zijn. Burgemeester en Wethouders zullen er ongetwijfeld toe medewerken het beste, ook op dit gebied, indien het eenigszins met de uitgaven strookt, hler te krijgen. De heer DE VLSiSER verklaart zich hier- mede tevreden gesteld. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van de Gewestelijke Land- stormcommissie Zeeland, houdende verzoek om een bijidrage uit de gemeentekas te willen verleenen. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit verzoek nader onder de oogen te zien bij de behandeling der begrooting dienst 1939. De heer HAMELINK vraagt, of de plaatse- lijke afdeeling ook een subsidie krijgt. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. Met algemeene stemmen wordt overeenkom- stig het voorstel van Burgemeester en Wet houders besloten. 5. Overname straten en rioleering. Ingekomen is het navolgende verzoek: Ondergeteekenlden H. M. de Regt en Wed. C. A. Wisse te Zaamslag eigenaren van een perceel bouwterrein aan de Axelschestraat geven U hiermede kennis, dat genoemd bouw terrein overeenkomstig de vastgestelde voor- waarden n.l. nu de helft van het perceel is be- bouwd, is voorzien van een bestrating met riool en trottoir. Een en ander geeft ons aanleiding U be- leefd te verzoeken wel te willen komen tot een besluit om de straat met riool en trottoir van genoemde eigenaren voor rekening van de gemeente over te nemen, nu zij bereid zijn vrijwillig daarvan afstand te doen en in eigendom aan de gemeente over te dragen. Naar aanleiding van dit verzoek stellen Burgemeester en Wethouders voor op dit ver zoek thans nog niet in te gaan en eerst daar- over te beslissen als het geheele aan gemelde wegen liggende bouwterrein is bebouwd. De heer HAAK merkt op, dat in het begin van het adres staat, dat de betrobkenen over eenkomstig de gestelde voorwaarden, nl. nu de helft van het perceel bebouwd is, verzoe ken de bestrating en rioleering over te nemen, Burgemeester en Wethouders stellen voor, daarop te beslissen, als het geheele terrein bebouwd is. Moet men nu hieruit opmaken, dat Burgemeester en Wethouders voorstellen, de bestrating en rioleering over te nemen, zoodra het betrokken gedeelte geheel be bouwd is. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. De heer HAAK constateert, dat het er dus alleen op loopt, dat Burgemeester en Wethou ders genegen zijn, de bestrating en rioleering over te nemen, zoodra de geheele zaak be- taald is. De VOORZITTER merkt op, dat thans de helft van den -beschikbaren bouwgrond be bouwd is, terwijl Burgemeester en Wethou ders voorstellen tot overname over te gaan, zoodra het geheel in exploitatie en bebouwd is. De heer HAAK vermeent, dat dit komt, doordat de gemeente niet gewoon is, een be strating over te nemen, voor deze geheel be bouwd is, en Burgemeester en Wethouders dus in dezen een afwachtende houding aan- nemen. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van Burgemeester en Wethouders aan- vaard. 6. Ontheffing hondenbelasting. Naar aanleiding van ingekomen reclames stellen Burgemeester en Wethouders voor aan N. van Antwerpen eene ontheffing te verlee nen van 1, aan J. M. de Bruijne eene van f 1, aan A. Dees eene van 3 en aan S. Her- refoout eene van f 2,50, een en ander den dienst 1938 betreffende. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 7. Vasts telling staat van oninbare posten dienst 1937. Hondenbelasting 1937 wegens onvermogen J. A. Dees ten bedrage van 5. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 8. Wijziging begrooting dienst 1938. Gedeputeerde iStaten van Zeeland schrijven bij brief dd. 25 Maart 1938, no. 73 lste aid., dat zij van de door de Regeering ingestelde Commissie van Overleg inzake de gemeente- begrootingen bericht ontvingen, dat voor uit gaven voor werkverschaffing en steunverlee- ning met een bedrag van 12.000 kan worden volstaan en verzoeken wijziging van de be grooting 1938 te willen bevorderen. van den onvoorzien Naar aanleiding daarvan wordt voorgesteld de begrooting dienst 1938 als volgt te wijzigen: Volgno. 183 Uibkeering uit het werkloos- heidssubsidiefonds wegens gewone bijdrage enz. (vermindering) 1948; volgno. 186 Steun aan werkloozen (idem) 2000; Volgno. 229 Onvoorzien (vermeerd.) 52. Verder wordt voorgesteld de begrooting dienst 1938 te wijzigen als volgt: Ontvangsten verhoogen: 46a. verr. uitk. art. 3 sub c, wet 15/7/1929 813,36; ontvangsten ter zake innen retri- butie Warenwet 8,97128a. ontvangsten wegens te weinig verhaalde pens, bijdr. on- derwijzers /0,98; 217a. gewetensgelden: me- morie; 224a. terugontvangst voorschotten Veewet 4totale vermeerdering f 827,31; Uitgaven verlagen: i29. bezoldigingen ambtenaren Burgerlijken Stand f 27229. 1651,63; Uitgaven verhoogen: 23a. kosten van zegels 1; 51a. verr. uitk. art. 2 wet 4/3/1935 1135,44 78a. kosten van destructie vee en vleesch 100; 90. onderhoud straten en pleinen 450; 106a. kosten van wegenligger en schouw wegen en voetpaden 300; 133a. rest, teveel verhaalde pens, bijdr. 5,50; 167. uitgaven voor volksfeesten f 400; 226a. voorschotten Veewet f 4; 228. rente Bank voor Ned. gemeenten 10; totale ver- hooging f 2405,94. De heer H. DE FEIJTER vraagt, of het niet beter is, de vaststelling dezer wijziging uit te stellen, omdat er dingen in staan, die nog besiproken moeten- worden, zooals subsidie voor volksfeesten enz. De VOORZITTER vraagt, of er prijs op gesteld wordt, dit voorstel aan te houden tot na behandeling der betreffende punten. De heer DE VISSER heeft een vraag naar den post betreffende onderhoud straten en pleinen, onder volgno. 90. De VOORZITTER antwoordt, dat Burge meester en Wethouders voorstellen, dezen post te verhoogen met 250, omdat een grooter uitgaaf noodig is. De gelden, voor dezen dienst hierop geraamd, zijn niet voldoende. De heer DE VISSER begrijpt dit. Zijn be- doeling is echter te weten, op welke manier het geld besteed is. De VOORZITTER antwoordt, dat dit geld hoofdzakelijk noodig is voor de verbetering van de kruisdng met den provincialen weg. De hoofdweg is door de provincie nog niet afge- werkt, er moet nog een groot s-tuk worden uitgehaald, en dan kwam het aanbevelens- waard voor, de vleugels aan weerszijden bree der en rudmer te maken. Dergelijke dingen worden gewoonldjk uit den gewonetn dienst bestreden. Nu deed zich hier het geval voor, dat men aan weerskanten zit met keibestrating, terwijl dan deze betref fende stukken opnieuw in orde gemaakt zou- den moeten worden met het bestaande mate riaal en dat is niet zoo schitterend. Indien de finan-cieele toestand beter geweest was zouden Burgemeester en Wethouders dan ook reeds geruimen tijd geleden voorstellen heb ben gedaan om de wegen te venbeteren. De foedoeling was dan geweest, dit te doen met klinker. De laatste jaren is deze kwestie al herhaaldelijk in Burgemeester en Wethouders besproken, terwijl bet ook in de bedoeling ligt, het stuk vanaf Miarkusse -tot bakker Boer te verbeteren en bestrating tusschen de tram- rails aan te brengen. Het college is nu gaan redeneeren, dat waar de provincie bereid is, dit met het be staande materiaal in orde te maken, er wel licht beter toe kon worden overgegaan, dit met klinkers te doen. Inidien het met het bestaande materiaal gebeurt, en de plannen, die er zijn, hebben doorgang, zou het mis- sohden weer vlug uitgehaald moeten worden. Daarom hebben Burgemeester en Wethou ders gemeend, na besprekingen met den uit- voerder van den weg, dat het aanbeveling ver- dient en een practisohe oplossing is, deze ver betering in klinker te doen. Dan komt het materaal, dat er nu in zit weer vrij om op andere plaatsen te gebruiken. Dat komt weer terug aan de gemeente. De heer DE VTSSiER constateert, dat dus uitsluitend het werk gebeurt door de provin cie, terwijl de gemeente daarvoor geen meer- dere kosten heeft en alleen ni-euw bestratings- materiaal levert. De VOORZITTER antwoordt, dat er nog bij komt, dat nog eenige meters verder ge gaan wordt, dan er eigenlijk in het bestek staat. Men moet niet vergeten, dat dit het drukste kruispunt is van het heele dorp en dat het van belong is, dat de aftakkingen goed verzorgd zijn. Dit zegt niet, dat altijd ongelukken kunnen voorkomen worden, doch wel worden ze tot een minimum verminderd. Helaas zij de steenen er voor nog niet aan- gekomen. Burgemeester en Wethouders mee- nen, dat dit werkelijk een goede verbetering zal geven en een afdoende verbetering wan- neer later als de financier, beter zijn de andere bestrating verbeterd wordt. En don is op dat kruispunt de zaak reeds aangelegd, zoodat men van daar uit gewoon verder kan gaan, terwijl, indien het kruispunt thans met het bestaande materiaal wordt verbeterd, dit er weer uit zou moeten. Het kost eenige hon- derden guldens, doch spreker meent, dat het dit wel waard is. De heer HAAK was van plan het bij de om- vraag, doch vestigt thans foiji de bespreking van dit punt er de aandocht op, dat de weg zeer slecht is. Speciaal hij bakker Boer lig- gen er zeer vee! putteW! Indien het eenigen tijd zou duren voor tot verbetering overge gaan wordt, zou spreker in overweging willen geven, de putten te lichten, want de weg daar ligt uitermate slecht. De VOORZITTER merkt op,dat de heer Haak hier nu wel de aandacht op vestigt, en Burgemeester en Wethouders heel wat uit gaven hiervoor kunnen doen, door er stukken uit te halen en opnieuw te leggen, doch spre ker meent, dat dit niet noodig is. Hrj kan aannemen, dat er een enkel putje ligt, doch gelooft, dat de mededeeling van den heer Haak wel eenigszins overdreven is. Het is toch beter als men later, als de financieele stand van de gemeente beter is, begint met dezen weg in klinkers te leggen. De weg is voor den tegenwoordigen tijd ook te smai en het tramspoor is niet verhard. Geiukkig heeft men er een breed trottoir, zoodat het verkeer er voor de voetgangers nogal veiiig is. De heer A. DE EEIJTER kan aan het ge- sprokene nog toevoegen, dat deze weg een tertiaire weg is, komende van den Reuzen- hoek tot aan den Axelschen dijk. Deize weg komt ook voor op het tertiaire wegenplan en indien men er gauw bij is, is het wellicht mogelijk, dat deze gauw verbeterd kan wor den. Meer zal spreker er thans niet over zeggen, doch hij noemt dit, omdat dan de verbetering van de kom er in begrepen zou zijn. De heer HAAK acht dit een goede wenk. Op die manier zou het voor elkaar te krijgen zijn. Doch hij meent, dat de gemeente er dan niet te gauw hij zal kunnen zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat het ter tiaire wegenplan is voorgesteld aan de Pro- vinciale Staten en nu een feit geworden is. Men moet echter niet vergeten, dat er twee gemeenten en eigenlijk 3 belanghebbenden bij betrokken zijn, n.l. de gemeente Zaamslag, de gemeente Axel en de Zaamslagpolder. De heer A. DE FEIJTER heeft van ter zijde vernomen, dat de gemeente Axel dezen weg aan wil pakken, teneinde een beter ver- binding met Axel te bewerkstelligen. De VOORZITTER wijst er op, dat van deze weg een gedeelte ligt in de gemeente Zaam slag, een gedeelte in den polder Zaamslag, en een klein gedeelte in deze gemeente. De heer HAAK meent, dat deze weg wel eerst in aanmerking zal komen. Deze is erg smal en geweldig slecht. Zijn mededeeling omtrent de toestand van den weg bij bakker Boer is niet overdreven, deze is geweldig slecht, ate men er per auto door komt, wordt men van den eenen kant naar den anderen geslingerd. Er zullen toch ook geen groote kosten aan verbonden zijn, indien er daar hier en daar eens een putje gelicht wordt. De VOORZITTER vraagt den heer De Vis ser of deze door zijn antwoord bevredigd te. De heer DE VISSER antwoordt toestem- mende. De heer KOOPMAN merkt op, dat Burge meester en Wethouders thans voorstellen voor deze paar vleugels een paar honderd gulden te v-oteeren voor den aankoop van materialen, terwijl de bestrating kosteloos gelegd zal worden. Hij vraagt zich af, of de gemeente verplicht is, dit te doen, hij dacht steeds, dat de verplichting tot verbetering opgevangen werd door het Wegenfonds. Indien de weg van Reuzenhoek tot den Axel schen dijk verbeterd wordt, acht spreker dit uitstekend, doch hieromtrent wil spreker graag inlichtingen, hij geeft geen raad. De VOORZITTER meent, deze zaak niet precies helder uiteen gezet te hebben. Het is mogelijk, dat dit stuk straat met -het be staande materiaal in orde gemaakt wordt, dat betreft dan de aansluitinig naar beide kanten. Doch het is in het belang van het verkeer, dat dit" bestaande materiaal er uit gaat. Indien dan de gemeente nieuw mate riaal betaalt, wordt het bestaande er uit ge- gooid en is de toestand ineens goed in orde. Dan was men <daar van af. Dit voorstel te te gereeder gedaan, waar bet hier een voor- naam punt te wat het verkeer betreft, zoo- doernde zou ook eenige meters verder wor den gegaan, dan de de verplichting was. Het is daar een dru-k punt, dat thans niet zonder gevaar is, en, indien het verbeterd te, is het nog niet uitgesloten, dat er geen ongelukken gebeuren, doch dan wordt die kans toch ver minderd. De heer WISSE vraagt, of de gevraagde gelden alleen dienen voor de verbetering van dit stuk. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. De heer WISSE meent, dat aanplanting van plantsoen had plaats gehad. De VOORZITTER antwoordt, dat dit hier mede niets te maken heeft. Het voorstel dat thans wordt gedaan is enkel voor den aan koop van materiaal om dit gedeelte te ver beteren, de materialen, die er uit komen, kun nen ergens anders goed dienen. De heer WISSE meent, dat men wat betreft het plantsoen dan in afwachting moet blijven. Met algemeene stemmen wordt besloten de begrooting voor den dienst 1938 te wijzigen, zooals door Burgemeester en Wethouders voorgesteld, behoudens voor wat betreft den post inzake de bijdrage voor volksfeesten. (Wordt vervolgd.) Meest zwakke Oostelijke tot Zuidelijke wind droog warm weer, in het Westen toenemende bewolking en eenige kans op onweer. TERNEUZEN. (Nadruk verboden.) Huwelijks-aangiften. 29 Juli. Petrus Andries Vinke (van Hoek), oud 30 j., jm. en Maatje Rosalie Molegraaf, oud 30 j., jd. Geboorten. 23 Juli. Elisabeth, d. van Adriaan Cornells de Rijke en van Alida Cor nelia de Blaeij. Mia Germania, d. van Rene Elxander v. Kouteren en van Anna Catharina de Bruijn. 28 Juli. Alberta Leonil, d. van Jacob Buitink en van Clemence Harms. Overlijden. 20 Juli. Cbmelia Helena Drabbe, oud 19 j., d. van Adriaan en van Adriana van Doeselaar. 27 Juli. Catharina Cornelia Wol- fert, oud 6 m., d. van Cornells en van Janneke Kaijser. TERNEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. A. de Meulemeester, pastoor, Korte Kerk- straat 22, van Etten en Leur. J. Ivens, dienstbode, Heerengracbt 11, van Hontenisse. Gerard ter Hennepe, hulp-commies, Dijk- straat 50, van Wamsveld. Maria van Hecke, zonder, Nieuwe Kerkstr. 17, van Axel. Maria RiemensKlaassen, zonder, Hoogen- dijk 61, van Hoek. VertrokkenV Jan G. Kiel, depotknecht, Lange Kerkstr. 84, naar Middelbarnis. Antoinet P. F. de Graeve, zonder, Midden- straat 58, naar 's-Gravenhage. Jan W. Heersema, bakkersknecht, Schelde- kade 46, naar Wassenaar. Jean B. Dooms, schippersknecht, Kerkhof- laan 9, naar VHssingen. Sara H. Naeije, dienstbode, Burg. Geillstr. 21, naar Axel. Rosalia Asselman, dienstbode, Noordstraat 72, naar Hontenisse. VAN DE KARIMATA NIETS NIEUWS. TBRSOHELLJNG. Vannacht heeft de Karimata niets bijzonders opgehaald, slechts zand en klei. Ir. Van den Broek, de directeur van het gemeenschappelijk mijnbedrijf is hier gisteren aangekomen en naar de Karimata vertrokken. 's Avonds laat is de heer Ir. Van den Broek van den baggermolen teruggekeerd en daama naar Den Haag vertrokken. NOODLOTTIGE AANRIJDING. BDOKKER. Vanmorgen omstreeks 10 uur is de 66-jarige heer P. Schoenmaker uit Blok- ker door een hem achteroprrjdenden personen- auto aangereden en tegen den grond ge- smakt. Uit vele wonden bioeaend werd hij opgenomen. Nadat ter plaatse door Dr. v. Barrelmen de eerste hulp was verleend is de man in bewus- teioozen toestand naar het R. K. Ziekenhuis te Hoorn overgebracht, waar hij spoedig aan de bekomen verwondingen is overleden. De auto is op last der Justitie in beslag genomen. KIND VERDRONKEN. OOSTZAAN. Zondag is het 1%-jarig zoon- tje van de familie Windhouwer uit deze ge meente, dat op bezoek was bij zijn grootvader te Hp in een onbewaakt oogenblik in een spoelba-k achter het huis verdronken. AUTOBOTSING. MUIDEN. Vanmiddag om 1 uur is een automobilist, op weg van Amsterdam naar zijn woning, die op den rij-ksweg Muider TrekvaartNaarden een auto wilde snijden, bij bet uitwijken in botsing gekomen met een stilstaanden vrachtauto. De personenauto was nagenoeg geheel in elkaar gedrukt, de bestuurder en 2 inzittende dames kregen em- st-ige hoofdwonden, en een vierde, een circa 60-jarige heer bekwam lichte verwondingen aan het hoofd. Na voorloopig door een pas- seerenden dokter verbonden te zijn, zijn zij naar de Majellastichting te Bussum over gebracht. GRONINGEN. In den afgeloopen nacht is de 27-jarige ongehuwde motorrijder Kuijper uit Appingedam op den rijksstraatweg Gro- ningenDelfzijl, ter hoogte van Winneweer op den driesprong aldaar in aanraking geko men met 2 fietsers, die naast hun rijwiel wachtten. De motorrijder verloor de macht over het stuur, waardoor de duorijder, een 25-jarige ongehuwde I. uit Hoogendorp, gemeente Ter- munte, van het motorrrjtuig werd geslingerd, en met het hoofd tegen een naast den weg staanden telefoonpaal terecht kwam. Hij werd met een schedeltoasisfractuur op genomen en naar Groningen vervoerd, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. De bestuurder van bet motorrijwiel en een der wielrijders bekwamen lichte verwondin- gen. PRINS KANIN NAAR TOKIO TERUGGEKEERD. TOKIO. Prins Kanin, de chef van de gene- rale staf, heeft in verband met het incident aan de Mandsjoekwo-Russische grens zijn vacantie onderbroken en is naar Tokio terug gekeerd. Rotterdam, 1 Augustus 1938. VEEMARKT. Aangevoerd: 1763 dieren; 490 vette run- deren, 563 vette kalveren, 573 schapen en lammeren, 458 varkens. De noteering was als volgt: Vette koeien le kw. 0,72, 2e kw. /0,62, 3e kw. f 0,440,52; vette ossen le kw. 0,67, 2e kw. 0,60, 3e kw. 0,46—/0,50; vette kalveren le kw. /0,95, 2e kw. /0,80, 3e kw. 0,520,64;; varkens (levend gewicbt) le kw. 0,45, 2e kw. 0,43, 3e kw. /0,42; scha pen le kw. 0,45, 2e kw. f 0,35, 3e kw. 0,28, per stuk /24, 20, /17; lammeren le kw. 0,53, 2e kw. /0,45, 3e kw. 0,28; per stuk 16, 12, 8. De aanvoer van vette koeien en ossen was overeenkomstig die der vorige week, bandel was lui, de prijzen voor koeien tot 0,76 en tweede kwaliteit iets lager, voor ossen gold tot 0,90. Vette kalveren waren iets minder aangevoerd, de handel was redelijk en de prij zen hooger. lets ruimer was de aanvoer van schapen en lammeren, de handel stil en de prijzen iets- lager. Veel minder was de aan voer van varkens, de handel matig en de prijzen als die der vorige week, voor prima exemplaren iets hooger. Enkele partijtjes schapen werden verkocht voor export. AjABIDAPPHLHN. Geldersche SchooAneesters 3<f 3%; Noord-Hollandsehe Schoolmeesters /3f 3 V2; Eigenheimers Blauwe f2V2f 3y2; Eigenhei- mers kleine /2f 2 y2Geldersche Blauwpit- ters f 3if 4 per H.L. Westlandsche kleine 45 cent; zeer kleine 34 cent per K.G. Behoorlijken aanvoer, doch tragen handel. VLAS. Aangevoerd: 800 K.G. Blauw, schoon /0,60 -/0,68; 6360 K.G. Hollandsch Geel /0,60— f 0,68. Er was eenige vraag, doch de aanvoer ge- ring. Het aangevoerde werd geheel verkocht. ROERMONDSCHE EIERVEILING. Aanvoer 4.500.000 stuks. Kipeieren 3,30 f3,80; kleine f 33,20; eendeieren /2,70 f 3, per 100 stuks. 9 Augustus: TERNEUZEN. Veiling fabrieksgebouw en woning. Notaris Fanoy. Voor Temeuzen: 1 Aug. Belg. m.s. MARIE FLORE, 266, rails, Duinkerken. Van Terneuzen: 29 Juli. Noorsch s.s. FJORD, 2537, ledig, R'dam. 30 Juli. Belg. m.s. MARIE FLORE, 266, rails, Duinkerken. Voor Sluiskil: 29 Juli. Deensch m.s. SALLY MAERSK, 1985, kunstmest, R'dam. Van Sluiskil: 30 Juli. Ziweedsch s.s. TOM, 1181, cokes, Caen; Deensch m.s. SALLY MAERSK, 1985, kunstmest, Wilmington. Voor Kidmen: 31 Juli. Belg. m.s. LAURENT MEEUS, 3479, benzine, Amsterdam; Deensch s.s. ALFA, 488, erts, Fineided. 1 Aug. Deensch s.s. NERMA, 730, erts, Requejade. Van GentTemeuzen: 30 Juli. Eng. s.s. KINGFISHER, 93, stukg., Londen. Van GentSluiskil: 1 Aug. Finsch s.s. ELSE, 749, cokes, Sundsvall. Voor Gent: 30 Juli. Eng. s.s. DONA ISA BEL, 290, ijzerslakken, Immingham; Noorsch m.s. LIND, 186, teerolie, New-Castle; Eng. s.s. RUDMORE, 573, ijzerslakken, Immingham. 31 Juli. Deensch s.s. MARIA TOFT, 1162, erts, San Juan; Ital. s.s. SANTA EULALIA, 1542, erts, Huelva; Russ. s.s. KAGOMOVICK, 22S9, hout, Leningrad; Deensch s.s. H. P. HANSSEN, 966, pyriet, Sevilla; Eng. m.s. FOLPSERRO, 204, pijpaarde, Charlestown; Eng. s.s. ALOUETTE, 93, stukg., Londen; Fransch s.s. S.N.A. 8, 1546, ledig, Rouaan. 1 Aug. Eng. s.s RYE, 427, stukg, Goole; Duitsch s.s. FRJELONGHAUS, 2366, lerts, Bilbao; Zweedsch s.s. VARING, 1033, hbut, Wiborg. Van Gent: 29 Juli. Eng. s.s. SERULA, 785, stukg., Manchester; Eng. s.s. TRINGA, 972, stukg., Belfast; Deensch m.s. ALBERT, 119, olie, Kopenhagen. 30 Juli. Eng. s.s. ROCKVTLLE, 189, ledig, Antwerpen; Nederl. m.s. TWIN, 94, cement, Exeter; Belg. s.s. CHARLES, 334, stukg., Goole; Zweedsch s.s. SIF, 996, ijzer, Stock holm; Noorsch s.s. PROFIT, 910, getor. pyriet, Odda.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3