Predikbeurten Sport Hebt ge U doorgezeten op de fiets? Landbouwberichten Gemengde Berichten SLUISKIL. HOEK. SAS VAN GENT. ZELZATE. MIDDELBURG. VOETBAL. RECHTSZAKEN. HANDELSREGISTER AVONTUREN VAN EEN KANOVAARDER. EEN NIEUWE BRANDSTOF VOOR MOTOREN. DE MOORD MET BEROOVING TE EOHTELD. VEBNBNDAAL ZONDER TELEFOON VERBINDING ALS GEVOLG VAN BUNZINGJAGHT. bereid is de benzine in liebters over te laden. De president van de rechtbank zal Dinsdag uitspraak doen. Een afscheid. Vrijdagmiddag waren de leerlingen der openbare lager school in een lokaal verzameld, teneinde afscheid te nemen van hun onder- wijzeres mej. Nijssen, die door haar huwelijk het onderwijs zal verlaten. Ook waren aan- wezig het bestuur van Volksonderwijs en de Oudercommissie. Het hoofd der school als eerste het woord voerende, zag met leed- wezen de onderwijzeres vertrekken. De 8 jaren, waarin mej. Nijssen aan deze school werkzaam was, zullen niet licht vergeten worden, omdat in deze heele periode geen wanklank werd gehoord. Als blijk van liefde werd door de kinderen een door de meisjes zelf geborduurd tafel- alken met bijbehoorende vingerdoekjes aan- geboden. Uit waardeering door personeel en de twee bovenvermelde vereenigingen ontving mej. Nijssen een pprachtig schilderij voorstel- lend^ een schaapherder met enkele schapen op de heide. Bij 't aanbieden van dit geschenk zongen de leerlingen „Op de groote stille heide". Daarna kreeg de voorzitter van Volksonder wijs het woord die mej. Nijssen schetste als onversaagd medelid der vereeniging. Dank zij haar werkkracht kon Volksonderwijs te Sluiskil uitvoeringen arrangeeren met mede- werking der leerlingen van de openbare school. De Voorzitter merkte hierbij terecht op, dat deze uitvoeringen steeds zeer op prijs werden gesteld door de ouderen en bewezen was, dat dit onderwijs leeft in de harten der Sluiskil- sehe bevolking. Van enkele leden die door werkzaamheden verhinderd waren aanwezig te zijn waren dankbrieven binnengekomen teneinde mej. Nijssen hulde en dank te brengen voor al hetgeen de onderwijzeres in de afgeloopen jaren deed voor het openbaar onderwijs. Zeer onder den indruk dankte mej. Nijssen de aanwezige besturen en het personeel voor al het gebodene. Noig eenmaal werd: „Een lang zal ze leven" toegezongen een laatste handdruk van haar leerlingen en mej. Nijssen verliet de school die haar dierbaar was geworden. Bij het dezer dagen te Breda gehouden examen van de koninklijk erkende Pitman- school slaagde voor het diploma steno-typiste B, o.m. mej. M. Dieleman alhier. Gemeenteraad. In de op Donderdag 4 Augustus 1938, des namiddags 6y2 uur, te houden openbare ver- gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding der gemeenterekening over 1937. 3. Voorstel tot belegging van gelden bij de Cooperatieve Boerenleenbank te Ter- neuzen. 4. Verzoekschrift van de gewestelijke land- stomcommissie ,,Zeeland" om een bij- drage uit de gemeentekas. 5. Verzoekschrift van de Commissie tot bestrijding der T.B.C., afdeeling van de vereeniging ,,Het Wit-Gel e Kruis' al hier om verhooging der subsidie voor 1938 met 1900. 6. Verzoekschrift van de R. K. Verpleging te Sluiskil om een subsidie voor zieken- huis aldaar. 7. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1938. Be Coloradokeverbestrijdlng. Op Stuivenberg alhier werden larven van dit gevreesde insect ontdekt. Door den burge- meester, de. heer Chalmet is voorgeschreven, dat, aangezien de talrijke gevallen die zich in het land voordoen, de bestrijdingsdienst van het departement van Landbouw overrompeld is, de landbouwers van de aangetaste aard- appelvelden hun velden moeten besproeien met een mengsel van neutraal loodarsenaat (600 gr. per 100 liters water). A lie eitjes, larven en kevers van den Colo- radokever moeten verzameld en vernietigd worden. Het is verboden aardappelloof te ver- ivoeren. Het moet ter plaatse vernietigd wor den. Goed afgeloopen. Toen gisteravond de laatste tram te Mid- delburg wisselde in de Langeviele zagen om- standers, dat er vermoedelijk iets haperde aan den -beugel en toen de tram haar laatste reis voor dezen dag had aangevangen en de mo- torwagen even de Geere was gepasseerd, brak de zieke beugel in tweeen en de tram stond stil. (Ten einde zich op de hoogte te stellen, wat er precies gebeurd was, klom de conducteur K. op den motorwagen. Toen hij het deel van den beugel, dat op den wagen was neergeko- men aangreep, had hij niet bemerkt, dat het andere deel in verbinding stond met den bo- vengrondschen onder sterken stroom staanden kabel. De man kreeg den stroom .door het lichaam en gilde luid om hulp en om het uit- achakelen van den stroom, hetgeen geschied- de. De conducteur kon zich toen bevrijden, maar had zijn hand aan de binnenkant vrij hevig verbrand. lEerst te kwart over tiwaalf was een andere motorwagen op telefonisch verzoek uit Vlis- singen aanwezig en kon de reis met de nu uit twee motorwagens en drie aanhangwagens bestaande tram met slechts enkele passagiers en met drie kwartier vertraging worden voortgezet. DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938. Gereformeerde Gemeente. TERNEUIZHN. 7 u., Ds. Van Oordt, van Zeist. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1938. Gereformeerde Gemeente. AXEL. 7.30 u., Ds. Van Oordt, van Zeist. TERN. BOYSSLUISKIL. Bij een voor voetbal totaal ongeschikte tem- peratuur had gister alhier de ontmoeting plaats tusschen de eerste elftallen van de Tem. Boys en Sluiskil. Voor het winnende elf- tal was een beker beschikbaar gesteld. Be- grij'pelijk was de publieke belangstelling maar matig en deed ook de warmte haar invloed gelden op het spel. Het elftal van Sluiskil wist Uw huid of voeten stukgeloopen? Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct. den strijd met 51 te winnen. Bij de rust was de stand 11. In de tweede helft hadden de Boys wel eenigsizins over pech te klagen. Vooraf had een treffen plaats tusschen de reserves van bovengenoemde vereenigingen. Hier was de uitslag een gelijk spel, 22. De kantonrechter te Middelburg veroor- deelde W. J. V. K., te Ossenisse, wegens ver- keersovertreding tot f 1 boete subs 1 dag hechtenis. NIEUWE BEPALINGEN PAARDENFOKKERIJ. Beperking van rijksbemoei'ingen. Er is een wetsontwerp, houdende nieuwe bapalingen tot regeling van de paardenfokkerij ingediend. Het beoogt in de eerste plaats beperking van de ddrecte rijksbemoeiing met I de keuringen van hengsten, met behoud van voldoende zekerheid, dat de henigsten, welke in Nederland publiek ter dekking worden ge steld, van voldoende kwaliteit zijn om het peil, waarop de paardenstapel staat, voor achteruitgang te behoeden en zoo mogelrjk nog te verhoogen. De ontwikkeling van het stamboekwezen geeft daartoe gereede aanleiding. Bijna alle dekhengsten zijn in de registers der stam boekvereenigingen ingeschreven. (Reeds in de wet van 1918 werd aan stam- boekvereenlgingen de bevoegdheid verleend in haar registers ingeschreven hengsten voor deklkinig goed te keuren. Thans wordt deze lijn doorgetrokken door den eisch te stellen, dat dergelijke hengsten door de betrokken stamboekvereenigingen moeten worden ge- keurd en door zulk een goedkeuring geldig te doen zijn voor het geheele rijk, De stamboekvereenigingen zullen slechts die hengsten voor dekking goedikeuren, welke zij ook voor dekking van de bij haar inge schreven merrien van voldoende kwaliteit achten. Aangezien de eischen, die genoemde ver eenigingen al® regel hooger zijn dan die, welke door de zjg. rijkscommissien onder de paardenwet 1918 worden gesteld, kan daar- tegen geen bezwaair bestaan, integendeel, verscherping van de selectie zal daarvan wel het gevolg zijn. De kwaliteit van het fokma- teriaai is in den loop der jaren wel zooveel vooruit gegaan, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat het aantal voor dekking beschik- bare hengsten te gering zal worden. De vrijheid van fokrichting niet te beknot- ten, acht de minister van economische zaken een noodzakelijk sluitstuk der voorgestelde regeling, dat de goedkeuring voor dekking door een stamboekvereeniiging niet beperkt tolijft tot het soms zeer beperkte werkgebied dezer organisatie. Een stamboekvereeniging beschikt zelf over de noodige middelen om dekkingen van bij haar ingeschreven merrien met door een an dere vereeniging voor dekking goedigekeurde hengsten, waarvan zij het type niet voor haar doel gewenscht acht, tegen te gaan. Voor eigenaren van niet ingeschreven hengsten is de moigelijkheid open gelaten him hengsten door een rijksinstantie te doen keu ren; dit aantal zal echter wel zeer gering zijn. Voor de rechtszekerheid, is de mogelijkheid van beroep, zoowel ten opzichte van de uit spraak der genoemde rijksinstantie als ten opzichte van de afkeuring voor dekking door een stamboekvereeniging, opengesteld. Het ligt in de bedoeling uiteindelijk te komen tot het erkennen van den organisatie voor het zware trekpaard en edn voor het landbouwtuigpaard. Voor het zware trekpaard zal dit niet meer dan een bestendiging van den bestaanden toe- stand beteekenen. Voor het landbouwtuig paard zal de vorming van een federatie van stamboekvereenigingen overwogen dienen te worden. Naast de zorg, dat vdfcr dekking van mer rien henigsten van voldoende kwaliteit worden gebezigd, dienen voor de bevordering van de paardenfokkerij, evenals voorheen, gelden van overheidswege beschikbaar te worden gesteld. Voor 1931 werd nog 50.000 uitgetrokken. Dit werd 29.000 voor 1938; voor een krach- tige en doelmatige bevordering van de paar denfokkerij is dit ontoereikend. De minister hoopt dat de toestand van 's lands financien weer spoedig toestaan zal, dat het oorspron- kelijke bedrag weer beschikbaar zal kunnen worden gesteld. Aangezien de stamboekvereenigingen licha- men bij uitnemendheid zijn ter bevordering van de paardenfokkerij, acht de minister het wenschelijk bij de bevordering van de paar denfokkerij van rijkswege, aan deze organisa- ties een nieuwe belangrijke rol toe te kennen. Thans bestaat in iedere provincie een provin- ciale regelingscommissie voor de paarden fokkerij. Daar de stamboekvereenigingen over het geheele land een provinciale indee- ling volgen en voor alle rassen over het ge heele land zijn vertegenwoordigd, ligt het voor de hand ook het beheer en de besteding dezer gelden in de verschillende gewesten aan haar over te laten. Het komt den minister voor, dat de stam boekvereenigingen het eenvoudige werk van gewestelijke regeling gemakkelijk zelf aan kunnen, zoodat de thans door Ged. Staten be- noemde provinciale regelingscommissien in iedere provincie gevoeglijk kunnen worden vervangen door een commissie uit de stam boekvereenigingen, die de premiekeuring doet uitvoeren. De krachten, welke zich nu verdienstelijk maken bij de regeling van zaken op het onder- havige gebied, zullen toch wel, voor zoover noodig, aan dit werk -verbonden kunnen blijven. Ten slotte meende de minister de regeling van de subsidien der bestaande wet, te moe ten vervangen door een meer beknopte. De provinciale besturen zullen bij de nieuwe regeling een eventueel provinciaal subsidie eveneens kunnen verdeelen over de stamboekvereenigingen. MOM)- EN KLAUWZEER HEERSCHT WEER IN GRONINGEN. In verband met het feit, dat het cijfer van de in de provincies Groningen en Drenthe voorkomende mond- en klauwzeergevallen den laatsten tijd weer stijgende is, hebben we, schrijft men aan de Telegr., inlichtingen ge- vraagd bij den veeartsenijikundigen dienst te Groningen, die de inspectie over beide provin cies heeft. Inderdaad stijgt. naar men ons mededeelde, het aantal gevallen der ziekte op het oogen- blik weer voortdurend, en men verwacht, dat deze stijging nog wel eenigen tijd zal duren ook, doch de omvang van de ziekte zal zeker bij lange na niet zoo groot worden Eds het vorige jaar. In de streken n.l. waar het mond- en klauwzeer flink is doorgeziekt, en dat zijn er heel vele, zal thans bij deze weder- opleving hoogstens een enkel geval voor- komen. Het meeste vee is daar thans onvat- baar, enkel de kalveren na dien tijd geboren, zijn misschien wat vatbaarder, doch men ver wacht niet, dat deze vatbaarheid zeer groot zal zijn, daar de ouders onvatbaar zijn. lets anders is het in de streken, waar de ziekte verleden jaar niet of slechts van gerin- gen omvang is geweest. Daar de smetstof nog steeds aanwezig is, is de ziekte daar op- nieuw begonnen. Zooals steeds het geval is, als er smetstof is, begint het aantal ziekte- gevallen na Mei weer te stijgen, naar men vermoedt voor een belangrijk deel ook door den vogeltrek. Zoodra de jonge kieviten in het land worden gezierr en de steltloopers, stijigt ook het aantal mond- en klauwzeer gevallen. Thans is dit ook weerhet geval geweest. Hoewel Groningen en Drenthe nog geen enkele week geheel zonder mond- en klauiwzeer zijn geweest sinds het begin van de epidemic verleden jaar, stijgt het aantal gevallen thans weer regelmatig. In de week van 17 tot en met 23 Juli waren in de provin cie Groningen weer 31 gevallen, in Drenthe 22. Dit was dan in beide provincies het ge val in de streken, waar de ziekte het vorige jaar niet is doorgeziekt. IZoo wordt dan nog wel een stijging ver wacht der ziekte gedurende den tijd, dat het vee in de weide is en de kans op besmetting dus het grootst is, doch van een - epidemie, zooals verleden jaar, is zeker bij lange na geen sprake. NEDERLANDSCHE TOMATEN IN BELGlE ALS BELGISCHE VERKOCHT. De afdeeling Mechelen van den Belgischen Boerenbond Mechelen is het centrum van de Belgische tomatenteelt heeft de aan- dacht van den minister van economische zaken en landbouw gevestigd op het feit, dat te Mechelen groote hoeveelheden uit Nederland ingevoerde tomaten in kistjes worden ver- pakt, waarop vermeld staat, dat zij van Bel gische herkomst zijn, om vervolgens als Bel gische tomaten aan den man te worden ge- bracht. De tomatenkweekers in het gebied van Mechelen achten zich hierdoor benadeeld en verzoeken den minister onverwijld tegen dit misbruik op te treden. Voorts dringen zij er op aan, dat het invoerrecht op Nederland- sche tomaten ten bedrage van frs. 92 per 100 Kg. tot 15 Augustus a.s. zal worden be- stendigd. Kainer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-VlEianderen te Terneuzen. Nieuwe inschrijvingen: Adviesbureau K. Drok, Axelschestraat 10, verstrekken van adviezen, opmaken van plan- nen en bestekken, houden van toezicht bij uit voeren van werken op gebied der weg- en waterbouwkunde, ijzer- en gewapend beton- constructies en utiliteitsbouw. Eig. K. Drok, Terneuzen. B. F. Buijsse en Zoon, Hulst, Vestdijkstraat B 169. Schildersbedrijf. Vennooten: B. F. en E. F. Buijsse, Hulst. Coop. Stierenvereeniging Verbetering zij ons doel U.A., St. Kruis, Roeselaarstraat K 29. F. E. de Wolf, St. Jansteen, Steenschendijk C 184. Weverij van handgeknoopte tapijten. Eig. F. E. de Wolf, Antwerpen (Belgie). ,,Z.-Vlaamsche Hoefijzerfabriek Kerckhaert Stoppeldijk N.V.", Vogelwaarde, Stoppeldijk. Directeur: P, E. H. Kerckhaert, Vogel waarde. Wijzigingen: Bonnetterie ,,Hollandia", Hulst, Asscheweg- straat E 66. Eig.L. C. Baert en J. de Bruijne, Proc. houder uitgetreden. Nieuwe eig.: J. de Bruijne, Hulst. A. van den Bruele, Noordstraat 45, handel in wollen goederen. Toegevoegd is een in- richting voor het vervaardigen van handbrei- werk. P. F. van Driessche, Hontenisse, Kuitaart F 1. Zaak omgezet in vennootschap onder firma P. F. van Driessche en Zoon. Bedrijf: Aannemersbedrijf. (Vennooten: P. F., E. W. en L. L. van Driessche, Hontenisse. L. de Maat, Hulst, Tivoli F 11. Winkel in suikerwerken. Eig. L. P. M. de Maat uitgetre den. H. de Moor, Axel, Walstraat 40, Cafe, com- missionnair, verzekeringsagent. Het bedrijf van cafehouder en commissionnair wordt niet meer uitgeoefend. tH. Vermast, Graauw en Langendam D 10. Handel in koloniale waren. Eig. H. Vermast uitgetreden. Zeeuwsch-Vlaamsche Hoefijzerfabriek, Vo gelwaarde, Stoppeldijk C 86. De zaak is om gezet in N.V. .Zeeuwsch-Vlaamsche Hoefijzer fabriek Kerckhaert Stoppeldijk N.V." Opheff ing Gebrs Faas, Biervliet, Hoogstraat, timmer- en metselaarsbedrijf. JONGEN VERDRONKEN. Het spelen aan den waterkant heeft Zater- dag te Rotterdam weer een jongetje het leven gekost. De 7-jarige IS. Middelkoop, gewoond hebbende in de Nijverheidstraat, was aan den kant bij het water op de Feijenoordkade al hier aan het spelen met zijn hond. Hij wilde het dier laten zwemmen, maar raakte daarbij zelf te water. Schippers van in de buurt liggende schepen hebben onmiddellijk getracht het jongetje, dat direct was weggezonken, weer boven te bren- gen. Met vereende krachten slaagde men er ech ter pas na tien minuten in het kind met een scheepshaak op te halen. De inmiddels ge- arriveerde geneeskundige dienst heeft nog getracht met kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, maar dit ge- lukte niet meer. Het stoffelijk overschot van den jongen is per auto van den geneeskun- digen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. DROEVIG ONGELUK. Dezer dagen was de vrouw van Schierboom te Zelhem aan het houtjes hakken. Onver- wacht legde een ruim eenjarig dochtertje de handjes op het blok met het ongelukkig ge volg, dat de moeder twee vingertjes van de linkerhand afbakte. AUTOBUS MET MI.JNWEKKERS VERONGELUKT. Zaterdagochtend is een autobus, die met mijnwerkers van een mijn naar Limburg terugkeerde, ter hoogte van het Bosch van Heers, op de grens tusschen de provincies Luik en Limburg, tegen een boom gereden, doordat de stuurinrichting defect raakte, In totaal werden 28 mijnwerkers gewond, welke echter, op twee na, in den namiddag huiswaarts kon- den keeren, nadat hun ter plaatse de eerste hulp werd verleend. BRAND IN GROOT-SEMINARIE. Zaterdagnacht omstreeks kwart voor drie is een felle brand uitgebroken in het hoofdge- bouw van het groot seminarie Rijzenburg te Driebergen. Het trotsche hoofdgebouw, dat in 1857 door den aartbisschop monseigneur Joannes Zwijxen is gesticht, is gedeeltelijk in een ruine herschapen. De linlkerzijvleugel, de kapel en de bibliotheek zijn behouden gebleven. Per- soonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voor- gekomen. In den nacht van Woensdag op Donderdag was een pleziervaartuig, behoorende aan een inwoner van De Panne, verdwenen. Donderdagavond kwam te Oostende bericht binnen, van een der loodsvaartuigen, dat het bootje in de buurt van het vuurschip Wande- laar was aangetroffen, en dat zich een man aan boord bevond. Van Oostende is daarop een sleepboot uitgevaren, die het vaartuig heeft binnengebracht. De man aan boord bleek te zijn de Nederlander A. T., uit Den Helder, die het volgende verhaal deed: Hij was uit Duinkerken in De Panne aangekomen met een kano, die hij op het strand trok. De kano geraakte echter weer vlot en dreef naar de open zee. Hij was toen op het denkbeeld gekomen on* met het pleziervaartuig te trachten, zijn kano weer op te pikken. Dit gelukte hem, doch toen het erom ging, naar De Panne terug te keeren, slaagde hij hier niet in. Integendeel, het vaartuig dreef hoe langer hoe verder naar de open zee, tot het oogenblik, waarop het nabij de Wandelaar door het loodsvaartuig werd waargenomen. Ondanks deze verklaringen is T. naar Nieuwpoort overgebracht, waar thans een onderzoek wordt ingesteld. Vrijdagmorgen is hij verhoord. Hij ver- klaarde Tassijn te heeten en 24 jaar oud te zijn. Zijn ouders wonen in Den Helder. Voorts verklaarde hij zijn militairen dienst vervuld te hebben bij de Nederlandsche marine in Oost-Indie. Men staat sceptisch tegenover de mededee- lingen van Tassijn. Men zegt namelijk niet te begrijpen, dat, wanneer hij bij de marine gediend heeft, hij er niet in geslaagd is het pleziervaartuigje naar de haven terug te bren gen. Bovendien zou hij tusschen 2 en 5 uur des nachts door de duisternis het zoeken naar zijn kano niet hebben kunnen voortzetten, zoo dat men niet begrrjpt, dat hij desondanks op zee is gebleven. Ook wijst men er op, dat de man geen geld bij zich heeft, hetgeen hij ver- klaart door te zeggen, dat zijn portemonnaie in het water is gevallen, toen hij zich op een gegeven oogenblik vooroverboog. Tassijn is naar Veume overgebracht, waar hij ter beschikking is gesteld van den procu- ^reur des Konings. KANONNEN VAN DE „LUTINE". Hooggespannen verwachtingen. Een medewerker der N. R. Crt. meldt van Terschelling Van den feestroes op Terschelling is Zater- dag nog een schoone kater overgeblevende menschen praten nog druk na over den zeer bijzonderen dag van Vrijdag en zijn zeer op- geruimd en goedlachs. Het is en dat maakt den beker vol op Terschelling het mooiste weer geworden dat men zich kan wenschen: Lutine-weer in den vollen zin des woords. Alle soorten van muziek bazuinen hun schel geluid door dit zeedorp en Zaterdagavond heeft voor hotel Nap een pierement van het vasteland plaatsgenomen, dat vroolijke wijzen speelt en het voor Terschelling waarlijk over- tollige deuntje van den moed, die erin gehou den moet worden. Ir. van den Broeke, een van de directeuren van de Billiton Mij., is Zaterdag den heelen dag aan boord van de Karimata geweest. Het is een mooi gezicht als de Karimata iets boven brengt aldus vertelde hij. Zaterdagmiddag werden drie scheepskanonnen van de Lutine opgebaggerd. Zij lagen rustig op de emmers en kwamen op heel gewone wrjze boven waar zij werden weggenomen, voor zij in de zeef- trommel terecht kwamen. Wij vernamen dat deze kanonnen ongeveer drie meter lang zijn. Het aardigst was dat men kon vaststellen, dat zij heelemaal geladen waren. Verder kwa men er kogels en verschillende wrakstukken naar boven. De vondst van de Spaansche mat van Zater dagmiddag is reeds vermeld, maar daar wordt overigens weinig acht op geslagen. Wie een maal een goudstaaf van zeven pond in zijn handen heeft gehad, draait voor zoo'n Spaan sche mat, die temauwernood grooter is dan een Hollandschen gulden, zijn hand niet meer om. Maar de groote vraag was nu, wat de nacht van Zaterdag op Zondag zou brengen. Onder de zeelieden heerscht een vaag geloof, dat de periode van nieuwe maan, waarin wij thans leven, nog wel eens iets geweldigs kan opleveren. Anderen zeggen weer, dat bij nacht de waarlijk gro'ote dingen gebeuren. Een der gelijke philosophie heeft ontegenzeggelijk een romantischen kant, maar zij maakt tevens ietwat onrustig. De hier aanwezige joumalis- ten slapen na het aanbreken van den dag niet meer in voile gerustheid des gemoeds, en eerst na middemacht, als er niets schokkends meer te verwachten is, vertrouwen zij het veege lijf aan de eilandsche springveer- matrassen toe. (iZie verder laatste berichten.) DE DUITSOHE VLUOHT OM DE AARDE. De Japansche regeering heeft Donderdag, naar Domei meldt, vergunning verleend voor het vliegen over Japansch gebied door een Focke-Wulf vliegtuig met vier motoren, dat 8 Aug. van Berlijn zal vertrekken voor een 36,800 KM. lange vlucht om de aarde met acht tusschenlandingen, n.l. te Bagdad, Kara chi, Hanoi, Tokio, Nome, San Francisco en Dublin. STAAT ONS EEN KOUDE WINTER TE WAOHTEN? 'De Zweedsche meteorologische missie, die ieder jaar met de uiterste nauwkeurigheid de temperatuur van den Golfstroom meet, is juist in Zweden teruggekeerd. (De leider der missie heeft verklaard, dat men reeds thans voorspellen kon, dat de a.s. winter aanzienlijk kouder zal zijn dan de af geloopen winter. DE HEROINESMOKKELAARS. Inzake de smokkelhandel van Isaac Leifer wordt thans een grondig onderzoek ingesteld naar de leveranciers van de heroine. Gelijk dat in dergelijke zaken het geval pleegt te zijn, zijn de vertakkingen talrijk en leiden naar de Vereenigde iStaten, Londen en de hoofdsteden van Centraal EUropa. Er zouden reeds arresta- ties mogelijk zijn, maar het spoor van de koo- pers van de leveranciers naar de koopers langs de verschillende tusschenhandelaren is lang. Er is eenigen twijfel gerezen aan de identi- teit van Isaac Leifer. Te Brooklyn zegt men in de Joodsche gemeenten dezen „opperrabijn" niet te kennen. De autoriteiten, welke het on derzoek leiden, meenen echter, dat de eerste aanwijzingen niet het recht geven aan zijn ambt te twijfelen. Bij zijn eerste verhoor heeft Leifer een paspoort getoond, waarin hij even eens als opperrabijn van Brooklyn vermeld staat. EEN VOORHISTORISCHE VONDST? De correspondent van de Matin te Clermont Ferrand meldt, dat daar in de buurt een menschelijk geraamte gevonden is, hetwelk van den eersten mensdh uit het tijdvak van gehouwen steen kan zijn, waarvan de resten in die streek zijn blootgelegd. Het lag in een groot, sommige beenderen waren verkoold, maar andere goed bewaard, zij het door het water aangevreten. Het moet een jong wezen geweest zijn, het gebit is gaaf. MOEILIJKHEDEN MET OCEAANREUZEN. Toen Zaterdag 10 sleepbooten van de haven van Southampton de Queen Mar verplaat- sten, is dit schip in aanraking gekomen met een jier, die geheel door midden brak. Aan de Queen Mary zelf werd geen enkele averij ge- constateerd. Het gelukte den sleepbooten het schip, ondanks hevigen wind, de haven bin nen te krijgen. De Duitsehe mailboot Bremen is Zaterdag- morgien ter hoogte van Netly aan de Engel- sche kust vastgeloopen. Twintig minuten lang lag het schip stil, waama het door vijf sleep booten werd vlot gebracht. Het schip leed geen averij en kon, na Southampton te hebben aan- gedaan, de reis naar New York voortzetten. Een Fransche uitvinder, Jean Giovanelli, oud-vlieger, venklaart, na vier jaar zoekens, een nieuwe motorbrandstof te hebben uitge- vonden die door destillatie uit planten wordt verkregen. De kostprijs van deze plantaardige benzine zou ongeveer gelijk zijn aan die van de ingevoerde benzine en de brandwaarde on geveer even hoog. De benoodigde planten kun nen verkregen worden tot een hoeveelheid van 40 a 50 ton per ha, waaruit men ongeveer 4 ton brandstof krijgt. AANSLAG OP EEN TREIN IN MEXICO. Bandieten hebben den trein Tampieo-San Luis Potosi met dynamiet opgeblazen. Drie personen werden gedood en 19 gewond. Na den aanslag poogden de bandieten den trein te bestormen, doch zij werden door de solda- ten, die den trein begeleidden, verdreven. (Het hoofd van de bandifeten, Lombardo Ta- pia, oud-kamerlid, dat de zijde van Cedillo had gekozen tijdens den opstand, werd gedood. Hij had zich na het einde van den opstand overgegeven aan de regeeringstroepen, doch later heeft hij zijn actie hervat. HUWELIJKSWEE. Een jonge Anatolische boer heeft vernieti- ging van zijn huwelijk gevraagd, omdat tij dens de huwelijksplechtigheden zijn bruid door een ander vervangen is. Volgems den boer hield hij sinds eenige maanden van een mooi Turksch meisje en had van haar ouders toe- stemming gekregen om haar te huwen. Na de bruiloft kwam er echter een foeileelijke virouw te voorschijn, die beweerde met hem getrouwd te zijn. Het mooie meisje was nergens meer te vinden. De leelijke vrouw heeft echter den naam, den leeftijd enz. met het mooie meisje gemeen en de ouders van de bruid zeggen nooit een andere doch ter te hebben gehad. Een ander huwelijksdrama heeft zich afge- speeld in Zuid-Anatolie, waar twee geslach- ten, die sinds lang door een bloedige veete ge- scheiden waren, door een huwelijk zouden warden tezamen gebracht. De veete had reeds verscheidenen leden van beide geslachten het leven gekost. Bij de huwelijksplechtigheid ont- stond weer een vechtpartij, waarbij van gewe- ren, revolvers, messen en flesschien gebruik gemaakt werd. Toen de orde hersteld was, was de bruidegom dood, drie bruiloftgasten stier- ven spoedig daarop en verscheidene anderen waren gewond. De belhamels zijn gearresteerd en zullen verbannen worden naar dorpen, die ver van hun oorspronkelijke haardsteden ver- wijiderd zijn. Men meldt uit Tiel: Vrijdag heeft de rechter-commissaris van de Amhemsche rechtbank, mr. M. Haimema, het gerechtelijk voorloopige onderzoek tegen den 53jarigen orgeldraaier J. van B. uit Ech- teld, die op 3 Juli aangehouden was, verdacht hetrokken te zijn geweest bij den moord met berooving op de 54jarige mej. M. A. van Hat- tum uit Echteld, voor gcsJoten verklaard. Als gevolg daarvan is van B. des middags in vrij heid gesteld. /Van B. is in den loop van den middag per trein naar Tiel teruggekeerd en is vandaar naar zijn woning aan de Medelschestraat te Echteld gegaan. Bij aankomst aldaar werd hij door de buurtbewoners, die voor een groot deel steeds in zijn omschuld geloofd hadden, op hartelijke wijze begroet. Hierbij kwam zelfs het draaiorgel van vein B. te pas. IQmtrent de juiste reden van van B.'s in- vrijheidssteUing kon men geen offioieele gege- vens te weten komen. Ook al niet, omdat de rechter-commissaris zich daarover tegen van B. niet uitgelaten had. Overigens verwacht men hier spoedig een ontknooping van den ge- heimizinnigen moord, temeer, 6mdat de bur- gemeester van Lienden, de heer H. Houtkoo- per, die nog Vrijdagavond laat een gedeelte van de turn van de ouderlijke woning van den nog steeds in voorloopige hechtenis zittenden A. J. van T. heeft doen omspitten en daarna zijn ouders andermaal langdurig aan een ver hoor heeft onderworpen. Donderdag tegen den middag bleek, dat verschillende personen per telefoon geen ver binding buiten Veenendaal tot stand konden brengen. De automatische telefoon weigerde den dienst en alles werd in het werk gesteld om toch maar eenige verbinding te krijgen. lOok de centrale te Amhem en te Utrecht kon men maar niet bereiken. In de plaats zelf telefoneeren, dat ging, maar naar buiten was het mis. Ten langen leste werd naar den tech- nischen dienst te Amhem een telegram ge- zonden, waarin mededeeling werd gedaan van deze eigenaardige storing. De technische dienst was hierop spoedig ter plaatse en een nauwlkeurig onderzoek werd ingesteld, doch in de plaats werd niets gevonden. Verderop werd gezocht en eindelijk bleek, dat de storing zat in de buurt van het nabijgelegen de Klomp. Hier werd eveneens alles onderzocht en jawel, daar bleek, dat de hoofdkabel was doorgehakt. Hoe dat was geschied? Wel, ver- telt de N. R. Crt., een landbouwer in die buurtschap was des morgens op jacht geweest

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2