SCHUDT UW LEVER WAKKER Dam-en Schaakrubriek Feuilleton-verteliingen S 'Wfr Wm Pluimvee-Rubriek Burgerlijke Stand en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. DAMMEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. ZONDER SCHADEUJKE LAXEERMIDDELEN Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom ""an gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het ederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw ehaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el- ndig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U poet CARTER'S LEVERPILL.ETJES nemen om een iter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen 5m de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes blj apothekers en drogisten. f. 0.75. (Ingez. Med.) zwaar liehamelijk letsel. De buks is in beslag genomen. Het operatief ingrijpen heeft den jongen van een wissen dood gered. In verband hier- mede waarschuwt de politie bezitters van windbuksen nog eens, dat het schieten met deze wapens, vooral op korten afstand, zeer gevaarlijk is. TORNADO BOVEN NEW YORK. (Bovam New York en omgeVing heeft een gewel'di'g noodweer gewoed, gepaard met zwa- ren regenval en buiitengewioon hevigen wind. Huizen en ibruggen werden vernield, boomen ontworteld, wegen beschadi'gd, telefloonver- bindingen vernield. De schade, die werd aan- gerieht, beloopt millioenen idollars. Een bombardementsvliegtuig, dat door den tornado werd verrast, is neergestort bij Wood- bridge in Connecticut. Drie personen vonden daarbij den dood. De chauffeur van een auto bus verloor ide macht over zijn stuur en reed den wagen te plletter tegen een borstwering nabij Newjersey. Hierbij werd een persoon gedood, terwijl negen personen gewond wer den. Nabij Yonkers ontstond tengevolge van een [grondverschuiving 'n treinongeluik, waar- bij veertien reiizigers werden gewond. Tal van plaatsjes in de omgeving van New York wer den ovenstroomd. In Zuiidiwest Texas zijn talrijke rivieren bui- ten hum oevers getreden, waardoor een ter- rein met een oppervlakte van 8000 vierk. K.M. vernield werd. Twee personen kwamen om, 500 personen zijn daikloos geworden. Vol gens ibaricihten uit alle deelen van de Vereenigde iStaten zijn door het noodweer van de laatste dagen tiwaalf personen om het leven gelkkxmien. De materieele schade wordt op vijf millioen dollar geraamd. Eeniige honderden personen zijn dakl'oos ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK IN COLUMBIe. Tijdens een demonstratie met militaire vliegtudgen te Bogota ii<s zoo'n miliair vlieg- tuig tegen een tribune en onder de toeschou- wers gevallen. Het toestel vloog in brand. 33 personen werden gedbod, 104 gewond. iDe dnlanigis gekozen president Santos, is ter nauwemooid aan den dood ontsnapt, het had weinig gescheeld of het vliiegtuig was tegen de tribune gevlogen, waarop hij plaats had genomen. De ramp heeft zi'ch voorgedaan tijdens de feesten ter Vierinig van het 'vierhonderdjarig bestaan v'an de stad Bogota. In den ochtend defileerden vijfduizend man van het leger voor den president. Na de parade voerde een jachtvliegtuig, bestuund door Juitemant Sesar Abadia, acrobatische toeren uit, op geringe hoogte boven de itroepen. Plotseling weigerde de motor, het Vlieigtuiig viel, nabij de tribune van den president en vloog in brand. 'Gnmiddellijk zijn alle feestelijkheden ge- staakt. BEROEMDE CHINEESCHE TEMPELSTAD GETEISTERD. Hen watersnood van ongewone afmeting heeft de beroemde Chineesche tempelstad Je- hol geteisterd. Dagenlange regenbuien hebben de volkomen uitgedroogde rivier Wbelien in een raiian 6 meter breeden stroom veranderd. Het water is door de 'dijken gebroiken en heeft het westelijk deal der stad oversbroomd. Het beroemde zomerpaleis is zwaar beschadigd en de groote stalen bring tusschen Jehol en Koe- peikoe, op het spoorwegtraject JeholiPeiping is weggeslagen. Het treinverkeer is stilgelegd. 534. Ben lezer informeerd'e diezer dagen naar een mooie oombinatie in edn der partijen van de match RaichenbachVos om het wereld- kampioenschap. We vermoedten, dat hij de tiende partij uit die match hedoelt. Zij werd gespeeld op 12 Januari 1936 en door Raichen bach met een schitterende slagzet besloten. Wij latem de partij in haar geheel volgen. Wit: J. H. Vos, Zwart: M. Raichenbach Amsterdam. Parijs. 1. 31'26 18—23 2. 36—311 12—18 3. 41—36 7—12 4. 4641 1—7 5. 31—27 20—24 6. 8429 23X34 7. 40X20 15X24 8. 36—31 1923 9. 33—28 24—29 10. 28X1® 14X23 11. 4440 10—15 12. 39—34 1520 BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTOBUS. Zondagmilddag is nabij Therwil, aan de lijn door het dal van Birsig, een autobus in botsing gekomen met een trein. Beide vervoer- middelen waren op weg naar Bazel. Vijftien inzittenden van de autobus werden min of meer ernstig igewond. De chauffeur, die even- eens wehd igewond, is gearresteerd. NOODWEER IN HET ZUIDEN. Tepgevolge van hernieuwden hevigen regen val zijn de San Saba en Colorado-rivier op- nieuw woeste stroomen geworden, welke het Zuidwesten van Texas, waar vele schapen worden geteeld, onder water hebben gezet. Ulvenhout, 28 Juli 1938. Amico. Veur 'n jaar of drie, vier gelejen mokte-n- ik kennis mee den Koos, 'nen jongen gast van, schat ik, 25 jaren omtrent. Hij stond sjuust 't stoepke-n-achter de keuken te schuren, als ik deur den tuin, om 't huis was ge- gaan, om aan het dienstmeske te gaan vragen „wat 't van- daag zijn zou?"' ,,Ga-d-efkens opizij", zee Koos en mee 'nen prachtig blinkenden koperen keuikenemmer sp-oelde-n-ie de vurig-rooie klinkers van het stoepke proper. Lee toen 'nen dweil veur de deur en stapte zoo naar binnen. dat z'n natte klompen op den dweil achter 'hi bleven. 'k iStond 't geval 'n bietje betutterd aan te kijken. Want aan alles was te zien deuzen jonigkearel spulde hier keukenmeid en 't gong 'm best af! Toen haalde-n-ie uit z'nen broekzoek 'n klein gebogen pepke, er zat nog 'n kliekske tabak in en hij stak "t aan. Dee 'n paar sma- kelijke trekken, hoalde den smoor diep naar binnen, zee toen: ,,gij zijt zekers den Dre, die hier alle dagen groenten brengt?" .Sjuust! Enne... zijde gij hier voortaan de..." ,,De meid1'", zee-t-ie: „zeg maar Koos, Drd." Toen wilde-n-ik 'nen pas dichter ikomen 'k moest deuzen tiep 'ns van dichtenbije zien, maar hij hie Id me teruig, schrok 'n bietje, lachte toen: ,,denik om m'n pas geschuurde stoep, man!" 'k Docht: ,,'t lijlkt Trui wel!'" ,,'k Gaai mee oe naar den wagel." Hij klopte z'h pepke leeg in den gootsteen, spoelde den assie weg, pijp weer in den zak, trok 'n paar muilen aan en samen stapten we naar m'nen wagel. Z'n touwblonde kuif was 'tn kuif teugen alle bedbelingen in. Want 'n vage schei, gebor- steld mee veul kracht, was nog efkens te be- speuren in de vlaspieken, die weerbarstig om- hoog streefden. Z'n lichtkleurige oogen lach- ten, ais die van 'nen wijzen mensch, die leer- de te lachen, over de teleurstellings henen. Hij had meer teugenstellings dan 'n kuif, die igin Ikudf moest zijn dan melankolieke oogen die toeh altij lachten. Hij had dunne ermkes, maar ze waren goed gespierd. Dat had ik dalijik gemerkt, als ie zoo kwiek, mee etsnen iknuist, den vollen emmer langzaam had gekeerd over 't stoepke. Ook leek ie grooter, dan ie was. En dat zat 'm weer in z'n smalle schouwers. Meer teugenstellings in deuzen eiigenaardigen tiep, dee ik op aan den wagel. Koos had ginnen ,,sterken" kop, doch 'nen steuvigen wil. (Da's teugeswoor- dig dilkkels andersom, amico). 't Is rap te merken, als ge zaken doet, of er in den teu- genpartij pit zit. „Wat zal 't zijn, Koos?" vroeg ik. En meteen schoof ik de ben groote boonen naar 'm toe. ,,Neee, die nie," zee Koos ,,die had Mevrouw gisteren pas, de schellen liggen nog in den vuilnisbak." 'k Schoof de mand princesseboontjes naar 'm toe. „Die morgen," zee Koos. „Twee dagen boonen in deus tij-nou-er-van-alles is, da's gin fantazie." Gelijk had ie! Maar weinig vrouwen, die z66 koopen bij me! ,,Wlittewa, Dre, geef me 'n zooike peekes en peultjes. Geren 't beste, waaraan ik gin afval heb, geef 'k twee centen meer." [Ik sorteerdte, woog af en zette den koop ampart. ,,Oew eerpel zijn uit 't zand?" ,,Jawel." ,,'Afko:kers?" ,,Neee." ,,Geef me dan zooveul als ge igewend zijt hier. Maar geren gelijkmatig van grootte." ,,Waarom ,,Die koken gelijk 6p!" ,,Ik kan van jou nog leeren, Koos!" ,,Kunnen wiji allegaar van malkaar, Dr6. En nou 'nen vasten, gelen krop slaai." ,,Zooiets?"' ,,Die is te los. Geef maar twee kleine krop- pen. Hebt ge komkommers „Astebldeft."' Hij snee '!m deur, proefde 'nen pit. „Goeie", zee-t-ie. ,,De meeste zijn bitter.'1' ,,Noig eiers noodig?"' ,,'Hebt ge ze elken dag bij oe ,,Ja. Versch!" ,,Dan morgen. 'k Heb er nog in de keuken." ik W(as veul nuuwsgierig naar den afloop. Want volgens de meiden was 't ginnen mak- kelijiken dienst. Mevrouw was kindterdokter, liet dus't huishouwen aan de meid over, mdar eischte, dat alles pulk in orde was! Ja, ik was veul nuuwsgierig naar den af loop. Mevrouw had veul getobd mee de meiden, dat wist ik. Telkensi trad 'n nuuwe filmster op, als ik aangebeld had aan de keuken. Oja heel aardige smoeltjes, dikkels, figuurkes om op 'n zeep- of bonbondoos te pottegrafee- ren. Maar... afijn, ge kent t merk ooik wel, mee de hooge haksikes, geverfde toetjes, dunne zwarte streepkes boven de glinsteroogsikes, handjes als 'n prinses, zijen kouskes als 'n vlies. Ik bedioel 't jonkgoed wier boven-en- ondengoed te samen nie zoo zwaar weegt als alleen mijn pet, maar waarveur die kinders uren noodig hebben om 't aan te doen. En heel deus toilet ikost twee uur van aandoen. 'n Seerjeuze, hardwerkende Mevrouw, die heur eigen kleedt in tien minuten, kan zoo- lang nie wachten op Mientje, of Grietje, of Eefje of hoe al deus tooneel-dienstmeisjes hieten. Ja, Mevrouw had er veul mee afgezien en mij dan ook al 'ns aangesproken. of ik veur haar sorns 'n ferme meid-mee-handen-aan-'r- lijf wist. Maar ilk had ze nie kunnen helpen. ,,Tben verscheen 'n kleine advertentie in de krant van 'nen jongen kearel, die z'n eigen aanbooi als hulp in de huishouding. Mevrouw schreef, Koos kwam! En ze waren rap accoord. Weet ik van Mevrouw ei-gens. Kwam ze na *n paar weken 'ns teugen, als ze op den kuier was deur de dreef langs ons bosch. We mok- ten wel 'ns meer 'n protje, trouwens. Men- schen, die van den buiten bouden, zijn ge- meenlijk nie te trotsch om mee malkaar 'ns te klasjeneeren. Die-en trots is van de groote stad waar oewen naasten buurman gestorven is, zonder dat ge 't wit. .Vrijheid", noemen ze dat in die stejen. Ik noem 't: poenig ego'isme. Maar genogt daarover. Anders kom ik heelegaar nie gereed mee 't portret van den Koos. Mevrouw vertelde van heur moeilijkheden mee de meiden, En hoe ze toen op Koos z'n advertentie geschreven had. „Als ie dieen avond binnenkwam, DrS, dan heb ik 'm eerst efkens op z'n gemak gezet, want ik moest 'm toch 'ns examineeren op z'n huishoudelijke kennis. Koken zou wel gaan, docht ie, want hij had z'n militieplichten vervuld bij de Marine en was daar aangestelid gewist als koksmaat. En d'officieren Me vrouw, had ie gezeed, bikken er goed van horre! Dweilen, schrobben, poetsen, boenen, kost ie beter dan 't vrouwvolk, beweerde-n-ie, want die wrijven net eender over 't zeil en over 't mahoniehout, of ze over de kuif aaien van d'ren vrijer". Ja, Koos, had Mevrouw ge zeed, da's allegaar aannemelijk, maar daar zijn nog zooveul andere dingskes, dienouja... hoe zal 'k 't zeggen..., b.v. gij kunt toch gin nen fijnen dameswasch behandelen. Mevrouw, had Koos beweerd, ik was thuis altij den oudste. Moeder was nie sterk, dikikels ziek. E!n 't huishouwen was groot. Ik kan was- schen, Mevrouw. En strijken ook! Hoe doede dan mee gekleurd damesgoed Koos? Lijk ge eigens wilt, mevrouw. Dat zet ik in 'n lauw sopke van vlokkenzeep, of huishoudzeep, en 21. 42X31 Om 3®33 mo,gelijk te maken. Het verhaal wil, dat Raichenbach een vrij- wel gelijke positie eens tegen Weiss heeft gehad. Er was: toen natuurlijk ,,even" geana- lyseerd,, zodat Raichenbach nu tegen: Vos ,,uit het hoofd"' speelde. 21. 914 22. 3530 410 Als wit nu 3933 speelt, is zijn doodvonnis getekend. Het is een duivelse val, die de wereldkam- pioen heeft opengezet. Zie diagram. No. 1. ZWART 1 ZWART 1 Belet 4136 wegens 2933; 2024; 23- 28; 18X^9 en 17—21. 13. 5044 510 14. 4439 Wit 4136 'kan nog steeds niet. 14. 10—-15 15. 41—36 17—22 Raichenbach staat nu al beter. 16. 27—121 IDe juiste zet was 3933. 16. 16X27 17. 32 X 21 22—28 Een prachtzet en een kraehtzet. Wit heeft nu maar 66n voortzetting en wel 4944. Er dreigt m.l. 2933 2832 en 13X44. Op 38 32 volgt 29—33 (4944)33—38 en 18X49. Ook 3833 en 42X22 kan niet wegens zw. 18X16. Op wit 3933 en 35 X 33 volgt 2328; 18X16 m©t schijfwinst. Tenslotte volgt op wit 3732 <28 X37); 38—33 29 X 38) en 43X41 eenvoudig 11116; wit 31—27 en -zw. 23—28 met schijfwinst door 1822 en 13X22. Wat al dr-eigingen in een ,,simpele" dampartij. 18. 49h^4 20—125 Verhiindert 3832 door 2530 enz. 19. 31—27 11—16 20. 3732 28X37 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. No. 2. Zwart: 1, 8, 9, 10, 13, 18, 19, 20, 23, 29, 36, 38. Wit: 22, 26, 27, 32, 35, 40, 43, 44, 46, 47. Wit speelt en wint. WIT 47 48 49 50 23. 3938 1822 24. 27 X20 15 X 35 25. 33X24 16X27 26. 01X22 H218 27. 22X13 8X50 dam Wjit gaf lop. Een weergaloos slot van een va-banque partij a la Weiss in zijn beste dagen. Men be- hoeft bij het naspelen van zulk een partij niet te vragen, wie de leermeesters van Raichen bach zijn geweest. Wleiss, de grote Weiss, is dood, maar zijn combinatiespel leeft en Raichenbach is er de grandioze vertolker van. ik verassereer oe, mevrouw, als ik 'nen rosen onderjurk in den wasch krijg, dan krijgde gij 'm nie wit van me verom! En als 't mot, wasch en stijf ik ook meneer's overhemden. En Dre, ik mot zeggen, zoo gong mevrouw verder: Koos had gin woord te veul gezeed. Eerder nog te weinig. Hij hoort aan 't sluiten van 'n deur in welke stemming ik of meneer soms is. Heb ik moeilijkheden, dan zet Koos 'n kommeke koffie, serveert 't als 'nen eerste klas kellner in den tuin, stelt de tuinparasol op, schudt 'n kussel op in den stoel en komt dan naar m'n werkkamer. Mevrouw, als ik oe 'nen goeien raad mag geven, schei er dan efkens uit asteblieft. In den tuin staat 'n bakske koffie gereed, om er van te water- tanden. D"n room kraalt op den koffie om er zoo in te bijten en 'k heb toevallig appeltaart gebakken Mevrouw, rap, anders gaai ik in dat opge- schudde stoeltje zitten onder de peresol! Ge verstaat, Dre! Dat kwikt 'nen mensch op. Met meneer heeft ie weer 'n ander systeem. Als die wat oververmoeid thuiskomt, dan blaast Koos op z'n vuisten 'n soort van mili- tair signaal en dat beteekent: „tijd voor oor- lam". Terwijl m'n man z'n jas en hoed aan den kapstok hangt, zet Koos den borrel, karaf en eigengebakken zoutebollekes gereed en m'n man komt binnen mee 'n lachend, in- plaats van mee 'n zurgelijk zakengezicht." .Mevrouw, ik zit mee studie te lusteren," zee ik. Deuzen kearel verzurgt z'n menschen nie alleen van buiten, hij verzurgt ook d'r ziel!" ,,Zoo is 't, Dre! Voor de wachtkamer is ie spulgoed aan 't maken, veur m'n patientjes. De moeders zeggen voortaan teugen de kin ders, die ik in behandeling heb: „kom, zuske of broerke, we gaan Koos weer 'ns opzoe- kenEn de kinders komen zonder angst bij mij, de dokter. Koos is nou al 'n jaar of vier in zijnen dienst. Hij is begonnen z'n eigen uit te geven veur manlijke dienstmeid. Hij is vandaag de steun van z'nen meester en meesteres, die diepin 'n respect hebben veur deuzen eenvoudigen, edelen kearel, als den mensch slechts hebben kan veur waren adel! Ik kom op den Koos nog verom. Ge kent 'm nog nie genogt naar mijnen zin. Maar ditte wil ik nog zeggen: 't komt er heelegaar nie op aan welke taak 'nen mensch vervult, - t komt er alleen maar op aan h6e ge oew taak vervult! Daar zijn, ziet ge, grdote huisknechten! En dat er kleine ,,meesters" zijn ocherm, m6dr, veul meer dan grddte dienst- knechten. De grootheid van den Koos zit 'm d&Arin: hij dient ander en! De onbenulligheid van z'g ,,grooten": ze dienen d'r eigen alleen! Maar nou is 't pampier vol. Gin letter over feest kan er meer bij. Tot de naaste week, dus! en als altij gin horke minder van oewen t. A. v. DRE. Voor die probleemliefhebbers twee moeilijke, maar zeer mooie probleanen van den Antwer- penaar K. BordOn, beide ontleendi aan de ,,Haagsche Post". De oplossingen volgen later. Damegambiet. Wit: E. Bogoljubow. Zwart: P. Leonhardt. Berlijn 1920. 1. d2d4 d7id6 2 c2c4 c7—c6 Deze verdediging wordt tegenwoordig de Slavische genoemd. De bedoeling is de vol- gende. Wij zagen de vorige maal, dat bij het aangenomen damegambiet Zwart den op c4 genomen pion toch niet kan houdien. Indien hij echter reeds c6 heeft gedaan, wordt de zaak anders, daar dan b5 kan volgen en Zwart als het ware een zet in de verdediging voor is. In de nu volgende partij komt dit echter niet tot uiting. 3. Pblc3 Pg8f6 4. Pgl—f3 Pf6e4 Een oude, door Marshall meermalen ge- speelde zet. De weerlegging is niet heel dui- delijk; misschien is cd5: cd5: 6. Pe4: de4: 7. Pd2 het sterkst. De zet Pe4 lijkt zeer op tempoveriies. Speelt Wit e3, dan volgt e6 en f5, met goed spel voor Zwart. 5. Ddl—b3 e7—e6 Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnAs worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heeanraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE ZORG VOOR DE OUDE HENNEN IN DEN ZOMER. Vorige keer besloot ik met de opwekking, thans te zorgen, dat de jonge dieren tegen diphtherie geent worden. Men vergete vooral niet een week na de entiing te controleeren of te doen controleeren of de entstof goed aan- geslagen is. De veerpapillen moeten na 1 week flinik ge'zwollen zijn, soms is de zwelling zoo erg dat de geheele huid dik is en dat de veer papillen zelfs min of meer bloederig ontstoken zijn. Maar in, elk geval er moet een week na de enting bij miinstens 10 a 15 veerpapillen een flinke zwelling aanwezig zijn, anders heeft de entstof niet voldoende gewerkt. Op bedrijven vvaar een sterke bes met ting heerscht doet men verstandig ook de andere dieren nog- maals te laten inenten. Aan de reacties kan men dan zien in hoeverre de dieren nog on- gevoelig waren. Desnoods ent men eerst slechts een zeker percentage der oudere die- 6. e2e3 f7—f5 Zoo is een stonewall-stelling ontstaan. 7. Rfld3 Rf8—d6 8. Rcld2 Pb8d7 9. Thl—fl iDe ervaring heeft getoond, dat Zwart in dergelijke stellingen een aanval op den witten koninigsvleugel kan ondememen. Wit wil nu lang rocheeren, maar moet eerst pion f2 dekken. 9Rd7f6 10. 0—0-0 Dd8c7 Wit hoeft zich van de dreiging Rh2: niets aan te trekken, daar dan g3 met stukwinst volgt. 11. Rd2el 0—0 12. h.2h3 Kg8h8 13. g2g4 d5Xc4 Een aardige combinatie, waar Wit echter niet inloopt. Daardoor is de zet minder goed, want het paard e4 verliest zijn steun. 14. Rd3X c4 b7b5 15. Rc4dl3! Indien Re6:? dan Re6: De6: Pc3': bc3: Pd5! en dan Tae8, waarmee Wit de dame verliest, wat hij niet voorkomen kan. Daarvoor diende de zet 12. ...Kh8. 15. Pe4Xc3 16. Db3Xc3 a7a5 17. Dc3c2 Pf6d5 Zwart wil steeds nog niet op fg4: ingaan. 18. Tflgl Pd5b4 19. Rel Xb4 a7a5 20. b2b3 f5Xg4 Eerst nu neemt Zwart het offer aan. Had hij verder consequent gespeeld, dan moest hjj nu in het voordeel komen. 21. Pf3ig5 h7h6 22. h3Xg4 c6c5? Zwart nam met 20. ...fg4: de verplichting op zich, een witten aanval af te slaan. Hij had nu moeten spelen hg5: Tarrasch geeft de volgende uiteenzetting hiervan: 22. ...hg5., 23. Thlt Kg8, 24. Rh7t Kf7, 25. Dg6f Ke7, 26 Dg7"f Kd8 en de aanval gaat niet verder. Of 23. Rg6! Tf324. Thlt (anders komt Th3 en de aanval is doodgeloopen) Kg8, 25. Re4 Tf6 of Re8 en Rh2 benevens Th3. Zwart kan den aanval afslaan en het stuk behouden. 28. Tglhi Rd6e7 Met den vorigen zet bedoelde Zwart, nu cd4: en Dc2f te spelen. Maar Wit antwoordt op cd4:, 24. Rc4! en het mat op h7 is alleen met groote verliezen af te slaan. 24. Pg5h7 Tf8d8 25. g4g5 Dc7a7 26. g5Xh6 g7—g5! Pion h6 stopt nu de h-lijn dicht en Zwart krijgt lucht. 27. Rd3e4? ren en als men ziet, dat deze geen entre- actie vertoonen, dus nog ongevoelig waren, dan behoeft men de rest niet te enten. Blijken ze echter wel te reageeren dan moet ook de rest geent worden. Onder de overjarige hennen moet nu een flinke opruiming gehouden worden, zoodat alles wat het aanhouden niet waard is er uit moet. Waar men valnesten heeft, daar zullen slechte legsters al opgeruimd zijn, waar men ze niet heeft kan men slechte legsters aan de volgende kenmerken onderkennen: Om te be- ginnen heeft een slechte legster niet zooveel kleurstof in haar eieren afgegeven en zal dus in de beenen en den snavel veel geler van kleur zijn dan de beste legsters, wier beenen nu geheel bleek zijn. Verder ziet het veeren- dek van de beste legsters er groezelig en ver- sleten uit, met vaak afgebroken veeren aan den staart. De slechte legster heeft daaren- tegen haar veerendek gespaard, dus wandelt nog in voile kleurenpracht rond. Hoe mooier dus de oude hen om deizen tijd, hoe slechter legster zij geiweest is. Dit is dus geheel in tegenstelling met de jonge hennen, daar moe ten wij nu jurist de dieren hebben met de mooiste, glaidste veeren en de meest gele beenen. Bij de hen die aan den leg is, is de buik- wand zacht en week, terwijl deze bij de slechte legster ingetrokken, droog en stug is. De legbeentjes, die men aan weerszijden van de cloaka voelen kan, zijn bij de goede legster soepel en tusschen de uiteinden kan men ge- makkelijk drie vingers naast elkaar leggen. Bij de slechte legster daarentegen zijn de leg beentjes stijf en liggen niet verder dan 6dn vingerbreed uit elkaar. Zu'like dieren, bovendien de dieren die al vroeig gaan ruien, kan men gerust opruimen, ze kosten veel geld aan voer, dbch brengen niets meer op en zijn het aanhouden niet waard. De dieren die ouder zijn dan twee legjaren moeten, wanneer men ze uitsiuitend voor den leg houdt, worden opgeruimd. In het derde legjaar zijn de kippen niet meer ren- dabel wat de leg betreft. Bovendien stijgt bij de oudere kippen het gevaar voor tuberculose, dat bij jonge dieren gering is. Opruimen is dus het beste. Bij fokkers is het een heele andere zaak, daar leert de modeme wetenschap dat we een fokdier pas goed kunnen beoordeelen als we zijn nageslacht kennen en als we weten of het op ouderen leeftijd nog goed gezond en weerstandbiedend is. Voor den fokker hebben dus dergelijike dieren en ook hanen juist een bijzonder hooge waarde, ooik al leggen ze dan wat eieren minder. Hij houdt dus de goede hennen aan, maar eerst worden de dieren voor ze in den rui gaan nog eens nauwkeurig op pullorum onderzocht. Dieren die positief rea geeren moeten direct opgeruimd worden. Door dit nauiwkeurig controleeren der over jarige hennen is er nu veel meer ruimte ge komen, wat veel waard is. De oudere hennen die nog leggen tracht men zoo lang moigelijk aan den gang te houden door ze het meelvoer voor een groot deel rui aangemaakt te geven en ze flink wat meelvoer in verhouding tot het graanvoer te geven. Het rui aangemaakte meelvoer luisten ze gaarne en hel.pt tegen den dorst. Hoe laniger we de overjarige hennen op deze manier aan den leg kunnen houden hoe beter, want zij zijn thans onze eeriige bron van inkometen. Voor de jonge hennen gaan leggen en geld opbrengen, duurt nog een poosje. 'Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) SAS VAN GENT. iHuwelijks-aangiften19 Juli. Desire Petrus van Cleemputte (van Terneuzen), oud 24 j. en Maria Amelia Petronella Asseknan, oud 22 j. Huwel ijks-vo 11 r ekfcingen. 21 Juli. Gerard Louis Marie de Mul, oud 27 j. en Johanna Stuhbd, oud 26 j. Geboorten. 16 Juli. Olaf Herman Marie Bertha, z. vap Julien Pierre Marie Goossens en van Bertha Mathilda Vervaet. lOverlijden. 19 Juli. Maria Francisca Oou- vin, oud 79 j., echtg. van Pieter Stroobant. SAS VAN GENT. ifa de week 1016 Juli is uit deze gemeente vertrokken: 1M. I. van Goethem, dienstbode, naar Clinge. Veel sterker was gewoon dc5:, waarmee Wit nog een pion wint. Nu kan Zwart door een kwaliteitsoffer een tegenaanval beginnen. 27. Da7Xa2! Op dc5: zou nu volgen Dalf Dbl Dc3t en eeuwig schaak. Op Ra8: Da8: zou Rc8b7 en Rb7e4 vol gen, waarmee het op h7 ingesloten paard ver- loren gaat. Wit heeft daartegen geen verdedi ging, en weigert dus terecht de kwaliteit, zoo dat hij pion c5 wint. 28. Dc2 X a2 Ta8Xa2 29. d4Xo5 Ta2—alt 30. Kcl—c2 Tal—a2t 31. Kc2bl Ta2—d2 Zwart wil pion f2 niet slaan, omdat dan dadelijk Td8t benevens Tdl volgt, waarna c5c6c7 en Td8f onafwendbaar is. 32. TdlXd2 Td8X d2 33. c5c6 e6e5 Ook nu is Tf2: niet goed. 34. Thl—gl g5g4 Wit had dadelijk Kcl moeten spelen. Nu kan Zwart nl. even later toch op f2 slaan, daar hij in zijn pion, die reeds op g4 staat, een extra troef heeft gekregen. 35. Kblcl Td2Xf2 36. Tgl—dl g4—g3 37. c6c7 g3g2 38. Tdl—d8f Tf2 f8 Rg2: verliest wegens Kh7:. De raadsheer moet het paard blijven dekken. 39. Fh7Xf8 g2—glDt Dit tempo heeft Zwart juist cadeau gekre gen door 34. Tgl. 40. Kcl—b2 Dgl—f2t De juiste weg naar de winst. Er dreigt zeer sterk Pe6t Rd8: cd8Df en Wit wint. Dit zou bijv. op Dh2f en Dh6: volgen. Bovendien dreigt Pg6f Kh7 Th8 mat. Op Kg8 haalt Wit een dame: h7t Kg7 Pe6t en hSD. 41. Re4—c2 Df2Xf8! Niet Rf8: Tc8: Df7 Td8 dreigend c8D (Dc7:? Tf8: mat). 42. Td8Xf8 Re7Xf8 Zwart is nu een raadsheer voor en moet winnen. 43. Rc2g6 Rf8Xl!6? iDeze pion was niet gevaarlijk. Wit heeft echter een duivelsche combinatie op touw ge zet, die met Rd6 en Rc7: was te voorkomen geweest. 44. e3e4 1018&7 45. Rg6f5 Rc8—b7 Niet Rf5: wegens ef5: en daarna c8D. 46 c7—c8D Rb7X«8 47. Rf5 X c8 En in het eindspel met ongelijke raads- heeren volgt Ra6 en Rb5: waama remise vaststaat. Aldus werd besloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 8