■cd veMukke&j Kerknieuws. Landbouwberichten. Gemengde Berichten ZELZATE. RECHTSZAKEN. GEEN TRUCFOTO MAAR EEN FOTOTRUC. NEDERLANDSCHE SCHIPPER BEETGENOMEN. NEDERLANDSCHE AUTOMOBILISTEN IN FRANKRUK VERONGELUKT. DE BOBKANIER OMHOOG GEVAREN. VERDRONKEN. is am thans reeds te kunnen zeggen, wanneer de uiitvoer zal kunnen beginnen. iEr schijnt ondertusschen ook in Belgie bij belanghebbenden groote ontevredlenheid over het verbodi te ontstaan. Er zijn een aantal menschen die hun brood verdienen met het verkoopen der mossels en er is ook een ruime clienteele die de mossels als een smakelijk voedingsm iddtel verkieizen. Beiden zijn nu ge- dupeerd, aangezien niet in de behoefte kan worden voorzien. Er worden nu wel betrekke- lijik kleine hoeveelheden afikomstig van Zee- forugge gepresenteerd, dock in verband met de v erg if tigingsversch ij nse len die zich .bij mos sels uit bet kanaai van Zeebrugge bebben voorgedaan, is bet te begrijpen, dat bet publiek d&ar niet bappig op is. Zoo wordt dus door bet invoerverbod, dat, zooals gemeld een gevolg is van een kleine groep Belgische kooplieden, die zich bet mo- nopolie wilien verzekeren am den mosselban- del te bebeerscben, zoowel de Zeeuwsche kweekers als de Belgiscbe belanghebbenden gedupeerd. Maar al zou nu bet invoerverbod als zooda- nig opgebeven worden, dan is daarmede nog niet opgelost de kwestie van die Philippiensche kweekers, die er zich op baseeren dat zij op grond van het met Belgie gesloten verdrag bun in den Bnaakman gevischte mosselen on- gebinderd van Philippine via Bouchaute (maar dan ook alleen langs dien weg) in Belgie mo- gen invoeren. Het is. ook beikend, dat men van Belgische eijde betoogt, dat dte mossels die de Philip- piensche kweekers thans uitvoeren niet zouden voldoen aan den eisch van bet verdrag, om- dat ze niet in den Braakman zouden zijn ge- kweekt, doch men verzekerde ons, dat de toe- stand daarmede nimmer anders is geweest dan tegenwoordig, dat ook zelfs ruim 100 jaar geleden, dus v66r het verdrag tusschen Nederland en Belgie ter zake werd gesloten, elders gevangen mosselen naar den Braak man werden overgebracht en daar later weer opgevischt. De belanghebbenden te Philippine zien er natuurbjik met verlangen naar uit, dat ook d e z e voor hen van zoo groot belang zijnde kwestie weer in het reine komt. DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUG. TANDPASTA A angezien de lijst der Katholieken, waarop de overledlene gekozien was, is uitgeput, zou een nieuwe plaatselijke verkiezing moeten worden uitgeschreven, doch dlit zal worden nagelaten, omdat in de maand October a.s. de verkiezingen voor den gemeenteraad in het geheele land moeten worden gehouden. Plan in nieuw stadium. De plannen van het provinciale bestuur van Zeeiand om een brug te bouwen tusscben Noord- en Zuid-Beveland ter vervanging van het veer WolphaartsdijkKortgene, hebben geruimen tijd in portefeuille liggen rusten. De vorige Minister van Waterstaat was n.l. de meening toegedaan, dat bruggen tolvrij dienen te zijn, en omdat de financieele opzet van den bouw en de exploitatie der brug be- rustte op omzetting van het huidige veergeld in bruggeld, kwam men met de verwezen- lijking van 't plan maar geen stap nader. Nu echter is de zaak in een eenigszins nieuw stadium geraakt. De tegenwoordige bewinds- man van waterstaat toch heeft te kennen ge- geven in beginsel bereid te zijn voor de tot- standkoming der vaste verbinding een wets- ontwerp bij de Staten-Generaal aanhangig te maken, waarin voor den tijd van 26 jaar tol- heffing kan worden opgenomen. Na deze periode zal de brug ecbter vrij moeten zijn. Hoewel het oorspronkelijk plan berekend is op eeuwigdurende tolbeffing, is men in Zeeiand, aldus de N. R. Crt., over deze minis- terieele handreiking wel te spreken. Reeds is dan ook ook een begin gemaakt met het onderzoek naar de vraag of de uitvoering van het brugplan met als inkomsten afloopend tol- geld gedurende een kwarteeuw mogelrjk zal zijn. Vermoedelijk zal het subsidie van de pro- vincie, dat bij eeuwigdurende tolheffing f 5000 per jaar zou bedragen, verhoogd dienen te worden tot circa f 10.000 en ook de gemeenten en polderbesturen op Noord-Beveland zullen inplaats van de gedachte f 5000 per jaar on- geveer 10.000 moeten offeren. Want men verwacht niet, dat de brug het verkeer naar Noord-Beveland dermate zal doen toenemen, dat het bruggeld gedurende 26 jaar de noodige compensatie zal vormen. Zelfs niet als na het gereed komen van de brug Kortgene door een goeden verkeersweg zal worden verbonden met Colijnsplaat en als de bootverbinding met Sdhouwen-Duiveland van Wolphaartsdijk naar Colijnsplaat zal worden verlegd. Temeer omdat het al veel moeite heeft ge- kost van de streek de toezegging van een jaarlijksche bijdrage ad 5000 los te krijgen, voorziet men in verdubbeling vein het bedrag niet geringe moeilijkheden. Het wachten is nu evenwel in de eerste plaats op het gereedkomen van den finan- cieelen opzet, die een nieuw uitgangspunt moet vormen van het plan, dat reeds 5 jaar sleepende is gehouden. Binnenkort zal Minister Van Buuren waar- schijnlijk den toestand ter plaatse eens komen bekijken, en men is geneigd te veronderstel- len, dat dit bezoek opvoering van het tempo van het plan tengevolge zal hebben. Want zooals de situatie thans al geruimen tijd is kan zij niet blijven. Mocht het brugplan van de baan geraken, dan zal toch het veer, dat niet meer aan redelijke eischen voldoet, aan- merkelijk verbeterd dienen te worden. En omdat de exploitatiekosten van een modem veer niet veel lager zijn dan die van de ontworpen brug, en daar Waterstaat niet meer afkeerig is van bruggeld (de bevolking van Noord-Beveland betaalt liever tol aan een gemakkelijke brug dan aan een lastig veer), kan men zich niet onttrekken aan den indruk, dat Zeeiand, ondanks het feit, dat er nog tal van moeilijkheden overwonnen zullen moeten worden, thans dichter bij de Bevelandsche brug staat dan ooit te voren. 'DE WINKELSLUIT1NGSWET EN HET REGEERIN GSJUBILEUM. De Minister van Economische Zaken beeft in verband met de viering van bet regeerings- jubileum van de Koningin burgemeester en wethouders van alle gemeenten gemachtigd, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verleenen van het bepaalde in de Winkelslui- tingswet ten aanzien van de werkdagen, waar op de viering van dit jubileum in de verschil lende gemeenten zal plaats hebben. De mach- tiging geldt voor het geopend hebben van winkels (art. 2) en het venten, het verkoo pen en het te koop aanbieden op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en waterwegen (art. 8). Teraardebestelling gemeenteraadslid. Woensdagvoormdddlag is alhier onder groote belangstellinig ibegraven wijlen de beer Desird Hamerlinek, groothandelaar in- bouwtmateria- len, en gemeenteraadslid, overleden in den ouderdom van 58 jaar. Alle gemeenteraadsleden waren tegenwoor dig. De koorden van het kleed der lijkbaar werden gehouden door den burgemeester en door de leidlers van plaatselijke Katholieke vereenigingen. Door het personeel van den overiedene werden verschillende kransen en bloemstukken in den stoet gedragen. NED. HERV. KERK. Door den Kenkeraad der Ned. Herv. kerk alhier is benoemd tot hulpprediiker te Sluiskil de heer E. R. O. Richard, thans huLpprediiker te -Antwerpen. DOMINEE IN DEN TUIN. De kantonrechter Mr. J. E. Mulder, te Gro- ningen heeft utispraak -gedaan in de zaak tegen den 37-jarigen gereformeerd predikant U. E. te Ulrum, die verdacht werd de Zon- dagswet te hebben overtreden door op Hemel- vaartsdag in zijn tuintje, dat aan -den open- baren weg is gelegen, met een handmaai- machine het gras te maaien. De kantonrechter beschouwde deze werk- zaamheid niet als ,,arbeid"', zooals art. 1 van genoemde wet dit bedoelt en daarom werd Ds. Elgersma ontslagen van alle rechtsver- volging. Geacht werd n.l. dat verdachte uit louter genoegen, teneinde lichaam en geest te ont- spannen, dit werk heeft verricht en geenszins met de bedoeling om den arbeid van den tuin- man overbodig te maken of om dezen te ver- vangen. Er kon, aangezien el'k economisch motief afwezig was, geen sprake zijn van pro- ductieven arbeid, veeleer, zoo luidde bet von- nis o.m., van een sportieve prestatie. Een zoo- danige lichaamsinsparming valt niet onder het begrip „arbeid" van art. 1 der Zondagswet, hetgeen ook reeds blijkt uit het feit, dat de wet zelf onderscheid maakt tusschen „ar,beid" „spelen", bij welke laatstgenoemde bezig- heden evenzeer inspanning van lichaam en geest wordt vereischt, doch ten aanzien waar- van niet hetzelfde absolute verbod behou- dens dan in geval van noodzakelijkheid met toestemming van de plaatselijke regeering is gegeven als met betrekking ten aanzien van spelen en dergelijke werden niet van toepas- sing geacht, aangezien het ten laste gelegde feit werd gepleegd in den namiddag toen de tijd, bestemd voor de openbare godsdienst- oefening reeds was verstreken. Het tenlaste gelegde is dus wel bewezen ge acht, doch niet een strafbaar feit, zoodat ver dachte van alle rechtsvervolging is ontslagen. De eisch luidde f3 boete of drie dagen hechtenis. EEN WAARSOHUWING UIT 1877 TEGEN DEN OODORADOKEVER. (Men hoort den laatsten tijd, en wel voor- namelijk ten plattelande, veel praten over den Coloradokever. Dit insect, waarvan de be- strijding duizenden guldens kost, is niet een snufje van den laatsten tijd. De Katholieke Illustratie van 12 Juni 1877 bevat een artikel, getiteld: De Colorado-kever en zijn vijand. Zel-den heeft zich geheel Europa zoozeer beangstigd over de komst van een vijand als thans over het kleine diertje, dat men den Colorado-kever noemt. Geen wonder, want hoe onschuldig hij er ook moge uitzien, niet minder dan de geheele aardappeloogst staat op het spel, wanneer hrj zich voorgoed op o-nze aardappelvelden mocht vestigen. Zijn geliefkoosd voedsel toch is de aardappel, waar van hij zoowel den knol als het loof verslindt met een vraatzucht, waarvan men tevergeefs een voorbeeld in de dierenwereld zal zoeken. Deze kever heeft de Rotsgebergten van Noord-Amerika tot vaderland. Gedurende eeuwen leefde hij aan de oevers der Colorado- rivier, daar teruggehouden door den woeste- nijen, welke deze rivier bespoelt. Langzamer- hand is hij door de voortschrijdende bescha- ving meer naar het westen getrokken, waar hij in de uitgestrekte aardappelvelden zulk een overvloedig voedsel vond, dat hij binnen weinige jaren een vijand van de aardappel cultuur werd, waartegen alle wapenen te kort scbieten. De schade, welke dit insect in de Vereenigde Staten van Noord Amerika reeds beeft aangericht, is onberekenbaar, vooral om zijn ongelooflijke vermenigvuldiging. Dat Europa dus op zijn hoede moet zijn, is niet meer dan een noodzakelijke veiligheids- maatregel; er zijn ook reeds verscheidene mid- delen aangegeven om het insect in massa te dooden. De natuurlijke vijanden der insecten zijn de vogels en in hen ziet de mensoh ook een bond- genoot tegen den gevreesden kever. Doch nog een anderen vijand van den aardappelver- woester, de uropoda americana (Amerikaan- sche staartlooper) heeft men leeren kennen, en deze maakt niet minder jacht op den kever dan de vogels. Zelf een kever, doch niet groo ter dan de kop eener speld, is hij gewapend met een staart, waarvan de steek voor den aardappelkever doodelijk is. Daarbij komt nog, dat de uropoda bij voorkeur den Colo radokever verslindt en er even verwoed- op jaagt als deze op de aardappelplant. Onze voorouders kenden de plaag, welke thans ons bedreigt, ook reeds. Vermoedelijk zal de besproei'ing met loodarse-naat, welke thans wordt toegepast, toen nog wel onbe kend geweest zijn. Daartegenover staat weer, dat thans niets wordt gemeld over de uro poda americana. KNAAPJE UIT HET RAAM GEVALUEN. Dinsdiagmidldag is het driejarig zoontje van den balkker J. van 'Heukelom te Sleeuwijlk op de eerste verdieping uit het raam gevallen; het ventj-e werd zwaar gewond opgenomen. Dr. van LeeuWen was spoedig ter plaatse en constat-eerde een zware hersenschudding. De toestand was zorgwekkend. DE AAP IN HET KIPPENHOK. iDe te Doetinehem losgehroken aap is Dins- dag gevangen, toen hij hij den bloemist Bak- ker dezelfde grap wilde uithalen als den vori- gen dag bij den beer Mogendorff. Ook daar had het dier zich in het kippenhok -begeven om deze dieren er uit te jagen. De heer Bak- ker -zag id'it en snelde toe, zoodat he-t dier zelf iin het hok zat opgesloten en toen gepakt kon worden. Gedurende den nacht had de aap in diverse slaapikamers en o,p zolders de sporen van zijn tijdelijke aanwezigh-eid nagelaten. BEDROG MET EEN 5 MARK STUK. De marechau-ssee te Reuver heeft Dinsdag aangehouden den 26jarigen schoenmaker J. H. uit Tegelen, verdacht van oplichting. B. had in een cafe bij een zekere G. te Reuver, alwaar hij eenige co-nsumpties had gebruikt, opzettelij-k in het schemerdonker een uit de circulatie onittrokken 5 markt stuk in betaiing gegeven, voorgevende dat het een rijksdaaider was. B. is op transport gesteld naar Roer- mond en na voor den officier van justitie te zijn geleid1, op -vrije voeten gesteld. Tijdens een feestj-e in Seinpost te Scheve- ningen, vervoeg.de zich bij het het gezelschap i em and, die mededeelde van de pers te komen en foto'S van het feestvierende clubje te wil ien maken. Zij, die afdrukken van de geno- men foto's wilden hebben, moesten vooruit betalen. Velen betaaldbn, de fotograaf verdween weer, doch men hoorde later niets meer van hem. De foto's werden den leden niet toege- zonden en men zag ze ook niet in de (krant. Men belde de verschillende groote foto- bureaux op, docih deze wisten van het geval niets. af. lEen der gedupeerd-e feestvierenden heeft tenslotte aangifte bij de politie gedaan. AFGEKEURD WEGENS „DOOFHEID". Een cursus om niet te moeten dienen. Bij de laatste keuringen voor den militairen dienst te Amsterdam is, naar de Telegr. meldt, gebleken, dat op groote schaal lichamelijke gebreken zijn gesimuleerd. Maandenlang zijn zoowel de justitioneele als de politie-autoritei- ten bezig geweest een omvangrijk onderzoek in te stellen. Het resultaat was het volgende: Zeven-tien dienstplichtigen hebben volledig bekend, dat zij systematisch hebben gesimu leerd. Zij hadden nauwkeurige instructies ontvangen, hoe zij. voor die militaire dokters moesten handelen om op grond van doofheid te worden afgelkeurd. Voorts waren zij zelfs in het bezit van dok- tersverklaringen, waarin evteneens stonddat zij doof waren of althans slechthoorend en ongeschikt voor den militairen dienst. Deze verklaringen zijn vermoedelijk te goeder trouw afgegeven, daar zij op zoodanige wijze siimuleerden, dat zelfs ervaren artsen er de dupe van werden. IDe jongens hebben him nauwkeurige in structies ontvangen van een man, die er zijn werk van maakte om „afgekeurden" te kwee- ken. Ook in Haarlem en in vele Gooische ge meenten zou deze man een drukbeklante prac- tijk he-bben uitgeoefend. 'Het staat wel vast, dat er veel meer dan zeventi-en gevallen. zijn, waarin jongens ten onrechte zijn afgekeurd. IHet onderzoek was zeer moeilijk, omdat de „ajfgekeurden" ook dikwfllsin hun particu- liere leven doofheid voorwenden. Zij hadden de wetenschap van wat dooven wel of niet doen zich op zeer nauwkeurige wijze eigen gemaakt. Zij wisten precies hoe -een d-oove zich gedraagt. Het is vaak voorgekomen dat, wanneer zij verhoord werden en men onver- wachts, achter den rug van die jongens, een zwaar voorwerp ldet vallen, zij geen schrik lieten blijken. Zij waren werkelijk gehard in d'e proeven, waarmede men eenvoudige simulanten door de mand laat vallen. De jongens waren zeer goed geinstrueerd, Het bleek, dat zij regelmatig een cursus in het simuleeren van doofheid- volgden. De man, dlie deze lessen gaf en daarvoor bedra gen. tot 300 viroeg, had alle instrumenten, die ook een oorarts- bezit en kende alle weten- schappelijke benamingen van het oorlijden. Hij bracht de jongens zoover, na circa 20 lessen, dat zij volkomen op de hoogte wa ren van het dieskundig onderzoek, waaraan de oorspecialist hen zou onderwerpen. Want, als zij dte lessen beeindigdi hadden, gmgen zij naar een volkomen te goeder trouw zijnden specia list. Hier legden zij dan een soort examen af en de meesten slaagden... cum laudte, daar de specialist, aan simulatie ook niet denkende, hun grifweg het attest ,,dteof" gaf. Dit attest van dten specialist diende dan weer om de keurende militaire artsen om den tuin te leiden. De jongens, zeer doof ,,doende" en in het bezit van zoo'n attest werden regel matig afgekeurd. Typisch is het, dat vele afgekeurden thans 11 maand'en moeten dienen, omdat inmiddels de diensttijd is verlengd. MERKWAARDIG DOCUMENT INZAKE VERGAAN VAN DE „LUTINE". Een specialen verslaggever van het Han- delsblad te Terschelling schrijft: KNAAPJE VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is te Zwaag het 3% jarig zoontje van den heer J. Buis1 aan het West- einde in een sloot geraakt en verdronken. Toen het knaapje gevonden werd, waren de levensgeesten reed's geweiken. ERNSTIGE AANRIJDING TE BERGEN OP ZOOM. In de Burgemeester Stulemeijerlaan te Ber gen op Zoom ds een motorrijder, zekere Pui- man uit Breda, op een kruispunt door een vrachtauto van de firma Martens uit Ooster- hout aangereiden, omdat P. bij het uitwijken voor deze auto, tengevolge van de gladheid mn den weg, kwam te sMppen. Met ernstige verwondingen aan het hoofd werd de motor rijder opgenomen en, na voorloopig te zijn verbonden, per ziekenauto naar het Alg. Bur ger Gasthuis vervoerd. „Als iemand goud er uit haalt, is het deze seigneur", zei dte burgemeester J. A. H. Reyn- ders van Terschelling, nadat hij teruggekeerd was van zjjn eerste bezoek aan de tinbagger- molen „Karimata", die naar aller verwachting weldlra de pick zal hebben bereiikt, waar het goud in de Lutine moet Mggen. iDe belangstelling neemt trouwens van dag tot dlag toe. Een aantal officials is op het eiland aangekomen teneinde het grootsche oogenblik van het omhoog brengen der eerste goudstaven mee te maken. Tot dusver zijn alleen maar een paar goudstukken opgehaald, die niet tot den eigemlijken schat behooren. Onder hen, die hier zijn aangekomen, zijn de heeren A. Schreud'er, Lloyds agent te Amster dam, F. X. A. Drilling, vertegenwoordiger van de firma Blom en Van der Aa, die de verze- keringen voor dte ,,Karimata" behandeld, de heer Lucas, een Engelsebe makelaar, waar mede dte (Biilliton Mij zaken dbet en de heer Klaarwater van de Billiton Mij uit Den Haag. De burgemeester was opgetogen over het werk. Hij zeide veel vertrouwen te hebben in deze ondememing. Als merkwaardigheid, Met hij een vergeeld document zien, waarin een 80-jarige visscher- man, genaamdl Folkert Visser, zijn wedervaren aangaande de Lutine" heeft vastge-legd. Vol- gens dit verhaal, dat uit 1860 dateert, en dat deze man voor den toenmaligen burgemeester op Terschelling op schrift heeft gesteld en onderteekend1, is Folkert Visser indtertijd met zijn vad'er en zes matrozen met dte loodsboot van Vlieland uitgevaren op verdzoek van den kapitein van het Bngelsche oorlogssehip „Wolverinei", die assistentie vroeg voor het in nood venkeerende Engelsehe schip „Lutine". Met zware zee zijn deze mannen uitgevaren en konden drie officieren van de Lutine" redden.. Een hunner was vermoedelijk de kapitein. Hij droeg namelijk twee epauletten, terwijl de beide anderen sleehts een epaulet hadden. Alle drie waren gekleed in een uniform be- staande uit een blauwe broek en een wit vest. Later zijn deze mannen op Vlieland be- graven met de eer, diie aan hun rang ver- schuldigd was. Dp het oogenblik van de redding stak de bov-enste batterij van de Lutine" nog boven water uit. Daar had zich een schrijver van het schip aan vast geklemd. De loodslboot heeft dezen man mee aan land genomen, waar men hem van wijn en brood heeft voor zien. Hij sprak wartaal en is vermoedelijk tengevolge van de doorgestane angsten krankziinnig geworden. Twee dagen na zijn redding is hij op Vlieland overleden. De burgemeester toonde ons dit document als een merkwaardigheid en hij voegde er aan toe, dat schipbreukende schepen vaak onder het zand terecht komen en dan later weer naar boven gewoeld worden door de zee. Dit is o.a. ook gebeurd bij een andere groote ramp, n.l. die van het Duitsche stoomschip ,,Wilhelmsburg'', dat in 1863 met man en muis is vergaan. Dit schip had 335 landverhuizers aan boord. Voor de bergimg van dit vaartuig was indertijd ook assistentie aangevraagd, doch toen men op de plek van dte ramp was aangekomen, was er van het heele schip niets meer te vinden. De politie-autoriteiten van Dortmund speu- ren op het oogenblik naar een doortrapten oplichter, die zich uitgeeft voor rechercheur van de Zollfahndungstelle Dortmimd. Hij is in het bezit van vervalsche legitimaties op den naam Hoffmann. Dezer dagen dupeerde hij door zijn zelfbe- wust en vastbera'den optreden en door zijn groote kennis op het gebied van het douane- wezen een Nederlandschen schipper, die met zijn motorboot in -de haven van Dortmund voor anker lag. De oplichter schroomde niet den schipper te arresteeren en later tegen een borgstelling weer vrij te laten. Hij verscheen plotseling aan boord van de Nederlandsche boot en verklaarde den schip per, dat hij hem van Emmerik uit achtema was gereisd, omdat hij onder verdenking stond bij de inschrij-ving in het olieboek zich aan onregelmatigheden schuldig te hebben gemaakt. De oplichter bleek goed van den tongriem gesneden; hij onderwierp het olie boek aan een scherp onderzoek en stelde ook spoedig de „onregelmatigheden'' vast. Hij maakte den schipper zoo hang, dat deze zich zonder verzet liet arresteeren, hoewel hij zich van geen schuld bewust was. De rechercheur" bezat nu de brutaliteit met zijn arrestant naar het kantongerecht van Dortmund te gaan, waar hij met een be- ambte over een bevel tot inhechtenisneming onderhandelde. De bespreking duurde vrij lang. Daarna ging hij met den schipper naar een nabij gelegen restaurant, waar hij hem mededeelde, dat het bevel niet zou worden uitgevoerd, mits hij een waarborgsom kon storten. De schipper, nog steeds onder den indruk, gaf hem al het geld, dat hij bij zich had, n.l. 150 mark en 29 gulden, waama de „rechercheur" hem voor den volgenden dag liet terugkomen om aan een verhoor te wor den onderworpen. Toen de schipper zich den anderen dag op het kantongerecht meldde, bleek, dat hij de dupe was geworden van een geraffineerden oplichter. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN DUIKBOOT. Aan boord van de duikboot ..Espoir", die gemeerd lag bij het arsenaal van den Mouril- lon, is een ontploffing ontstaan toen arbeiders bezig waren de wanden van de aceumulato- renafdeeling met een isoleerende stof te be- strijken. Twee matrozen vonden den dood door verstikking. Doordat het isolatiemate- riaal in brand was gevlogen, waren zij boven- dien overdekt met brandwonden. Een arbei- der, die in een andere afdeeling bezig was, werd door de vlammen omringd en bekwam zware brandwonden. Zijn toestand is veront- rustend. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het gebeurde. Uit een communique van het ministerie van marine blijkt, dat bij het ongeluk op de duikboot in Toulon sleehts een matroos is ge- dood, brj den tweede konden de levensgeesten weer opgewekt worden. ZEILVLET OMGESLAGEN. Zondagmiddag te ongeveer 5 uur is twee kilometer uit de kust tusschen Scheveningen en Kijkduin een zeilvlet door een verkeerde manoeuvre omgeslagen. De reddingsboot Tom 3 slaagde er in, de drie opvarenden, die zich aan het gekantelde vaartuigje hadden weten vast te klampen, te redden. Havas meldt uit Maubeuge: Te Beaufort is een auto, bestuurd door den heer Johan de Roos, uit Den Haag, door het springen van een band aan het slingeren ge raakt en vervolgens tegen een heg gereden. Zoowel de 58-jarige heer De Roos, als de hem vergezellende heer Lambinon, werden op slag gedood. Volgens een bericht in de Matin zaten er twee echtparen in den auto, die het Konink- lijke bezoek aan Parijs hadden bqgewoond en thans op de terugreis naar Nederland waren De heer De Roos was op slag dood, de heer Lambinon is in een ziekenhuis overleden. De beide dames werden zwaar gewond-. ALTIJD RHEUMATISCHE RUGPIJN. Nu is zij beter en ziet er jaren jonger uit. Deze dame werd hevig gekw-eld door rheu- matisiche rulgpijh. In onderstaanden brief ver- telt zij, hoe zij van haar lrj'den werd verlost door Kruschen Salts. ,,Uk -begon eenige maanden gelteden met Kruschen Sallts tegen mijn rheumatiek. Mijn rechteranm kon ik niet gebruiken en de pijn in mijn rug hield geen oogenblik op. Ik las een advertentie van Kruschen Salts en besloot het ook te probeeren. Tot mijn blijldschap voel ik mij .nu niet alleen veel beter, maar zie er ook jaren jonger uit." Mevr. N. N. De oorzaak van rheumatische rug,pijn ligt meestal in de opgehoopte afvalstoflfen, welke in het organisme achterblijven. Hieruit ont- staat o.a. het urinezu-ur. Kruschen Salts' spoort Uw afvoerorganen zacht maar zeker aan tot regelmatige werking, waardoor alle schade- lijke stuff en worden verwijderd en de oorzaak van Uw pijnen is verdwenen. Kruschen Salts is uitsiluitend venkrijgbaar bij apothekers en erkenide d'rogisten. Adv. AMBTENAAR BIJ DE WERKVERSCHAFFING ONTSLAGEN. Te Apeldoorn is de ambtenaar op arbeids- contract bij den lokettendienst der werkver- schaffing, De R., op staanden voet ontslagen ter zake van onregelmatigheden bij de uitbe- taling aan werkloozen en valschheid in ge- schrifte. Het gaat hier om geringe bedra gen. Een en ander is een gevolg van inge- diende klachten van Apeldoomsche werkloo zen, die by de werkverschaffing te Ruurlo waren geplaatst. Zondagmiddag is het tweemast-motorjacht Boekanier, van den heer Van Ommeren te Rotterdam, tijdens het laveeren omhoog ge- varen op een strekdam nabij den provincialen steiger bij Stavenisse. Schipper Boomsluiten voer met zijn motor uit om eventueel hulp te verleenen daar het schi-p erg slagzij maakte. De opvarenden zijn echter aan boord geble- ven en Maandagochtend is het schipper Boom sluiten gelukt, het jacht vlot te sleepen, waar- na het op eigen kracht in de richting Zijpe is vertrokken. Woensdagavond werd de Haagscbe politie opsporing verzocht van den 10-jarigen A. J. V. uit dte Markenschestraat te Scheveningen. De jangen was het laatst gezien door zijn broertje nabij die Nieuwe Haven. Donderdag- morgen omstreeks half zeven is het lijk van den jongen uit de tweede binnenhaven opge haald. Bij het dreggen en ophalen is een tankboot van de Shell; behulpzaam geweest. Woensdagmiddiag is op het Bloemendoal- sche strand het 14-jarig meisje M. N. uit Haarlem N., dat bij het baden te ver in- zee was gegaan, verdronken. Pogingen door eenige zwemmers en door de strandwacht van de Bloemendiaalsche politie ondemomen om het meisje te redden, mochten niet ibaten. Het lijk is later opgehaald en naar het lijkenhuis op die aigemeene begraafplaats te Bloemen- daal overgebracht. Donderdagjniddag zagen bezoekers van het strand te Noordiwyk kleeren liggen, die by onderzoek bleken te zijn van den 33-jarigen geneesheer W. M. uit Appingedam en diens 23-jarige cMens-tbode C. S., eveneens uit Ap pingedam. De familie M. logeert te Noord- wijk. 'is Avonds om 8 uur is het lijk van dok- ter M. aan het strand te Noordwijk aange- spoeld. Het lijk van mej. S. was gisteravond nog niet gevonden. Beiden zijn vermoedeiyk te ver in zee gegaan, zonder dlat iemand ge zien heeft, dat zij zich in gevaar bevonden. DE MOORD TE OBDAM. Men schrijft uit Obdam aan dte Alkmaar- sche Courant: Naar wfj van officieele zijde vemamen, heeft kapper D., ingesloten in het Huis van Bewaring te Alkmaar, thans voor den rechter-commissaris verklaard zijn vrouw vermoord te hebben. De toedracht van den moord werdl als volgt uitgelegd: D. gaf zijn vrouw voor met haar te wilien stoeien; echter onverwacht pakte hij haar beet, smeet haar meerdere malen met het hoofd op het aanrecht, met als ge volg dat de hersenpan zeer ernstige verwon dingen moet hebben opgeloopen. Vervolgens heeft D. het hoofd van het slachtoffer met een schaar toegetakeld om de verklaring aan- nemelijk te maken van een val, waama hij ten laatste dloor het duwen van de hand in den mond de vrouw om het leven heeft ge- bracht. Uit bovenstaande kan worden geconclu- deerd, dat D. hoogstwaarschijnlijk wegens doodslag vervolgd zal worden. ONTVLUOHTE GEVANGENE AANGEHOUDEN. De man, een zekere F., die Woensdag, toen de gemeente-politie van Zutphen hem naar Arnhem wilde overbrengen, waar hij. wegens mishandle!ing een gevangenisstraf van veer- tien dagen moest onderdgaan, aan zijn bewa- ker ontsnapte en over het stationsemplace- rnent de vlucht nam, is gepakt. Het bleek, dat hij zijn motorfiets van huis had gehaald en daarmede naar Eefde was ge reden, waar by zich eenigen tyd verborgein heeft gehouden. Tenslotte ontdekte de ry.ks- veldwacfat hem in een cafte, waar zij hem aanhield. Hij is naar Arnhem overgebracht. ONTVLUCHT. Zekere de B., dlie in het huis van bewaring te 's-Gravenhage in voorloopige hechtenis zat, verdacht van oplichting, was eenigen tyd ge leden opgenomen in het gemeentelqke zieken huis aldaar, omdat hij ziek was of ziekte simuleerde. Donderdagnacht heeft hij kans gezien uit het ziekenhuis te ontvluchten; hierbij kan hij naar het schijnt, sleehts ge kleed zijn geweest in blauwe broek en witten borstrok. De man had o.m. een Haagsche familie voor ongeveer 15.000 opgelicht, zich voor- doende als politiebeambte en als huwelijkspre- tendent van de dochter des huizes. GEVAAKLIJKE WINDBUKSEN. De politie van het bureau Hoflaan te Rot terdam heeft proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren C. J. van S., die op Hemelvaartsdag j.l. met een windbuks had gesohoten op twee jongens van respectieveiyk 7 en 9 jaar, omdat zij op een schutting achter zijn huis in het Oosten van de stad waren geklommen. Aan- vankelijk hadden de kinderen heelemaal niet gemerkt, dat zij waren geraakt. De eene jon gen had een lichte verwonding aan een der armen, de andere jongen een bloedend wondje aan het achterhoofd. Beiden dachten echter, dat de verwondingen gevolg waren van het gooien met steenen. Toen het sohot afging, heeft geen van beiden iets gevoeld. De won- den van den eersten jongen genazen snel, maar met den tweeden knaap was het een ander geval. Hij werd ziek en kreeg koorts. Zijn toestand verergerde dusdanig, dat hij moest worden overgebracht naar het zieken huis aan den Bergweg, waar hij werd opge nomen. Tenslotte werd zijn toestand zoo em- stig, dat operatief ingrijpen noodzakelijk werd geacht. Daarbij is toen gebleken, dat er een kogeltje van een windbuks in zijn achterhoofd zat. De zaak is toen by de politie aangegeven en zoo heeft men ook pas dezer dagen den schutter kunnen aanhouden. Hij is geverba- liseerd terzake van het veroorzaken van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 7