Hebt ge U doorgezeten op de fiets? Buitenland BOEREN VEROORDEELD. TERNEUZEN, 29 JULI 1938. EEN ZEER KRASSE OUDE HEER. HET VERBOD VAN DEN INVOER VAN MOSSELEN IN BELGIE. zin van het eerste artikel 16 der wet voor te stellen om mogelijk te mak-en, dat zij, die dten verkoop in het klein van sigaren buiten een lokaliteit uitoefenen, ook andere dan stu-ksgewij-s gezegelde sigaren verkoopen. Dat toegestaan is, buiten genoemd' artikel om, senoritas per verpakking gezegdd te verkoo pen, is een eisch van de praktijk, omdat deze kleine sigaartjes niet stuksgewijs kunnen worden geizegeld. De markthandel eischt het aanprijzen van de waar, zoodat het dan ook noodzakelijk is, dat die kistjes met sigaren open wordten getoondi, dus met verhroken tabakszegel. Dat kan weer tot gevoig hebben, dat sigaren los uit de kistjes verkocht worden en aanvulling met onveraccijnsd fabrikaat plaats heeft. Hierop zou van de zijd'e der admindstratie geen afdoende eontrole mogelijk zijn. Ten aanzien van de wenschen met be trek king tot het aan de marktkooplieden toestaan van verkoop van tabaksfabrikaten beneden den kleinhandelsprijs kan de minister niet toe- geven, dat d'eze lieden Binds het inwerking treden van de tabakswet eigenilijk ibuiten de wet leven. De tabakswet is 1 Juni 1922 tin werking getreden, de bij artikel 4, letter C, van de wet van 29 December 193-3 vastge- stelde aanvulling van artikel 45 der wet, be- heizende het verbod van verkoop beneden den kleinhandelsprijs, werkt eerst sinds 1 April 1934. Indien het mar'ktkoopiieden er om te doen is, beneden den prijs te verkoopen, 1 vinden zij inderdaad in bovenvermelde wetsbepaling een belemmering. Deze bepaling is echter in de wet gekomen om een einde te maken aan on- gewenschte toestanden. De minister kan er daarom bezwaarlijk aan meewerken, hetzij door de hem bij genoemd artikel 45 gegev'en dispensatie-bevoegdheid, hetzij door wetswijzi- ging voor deze categorie van neringdoenden het meergen-oemde verbod op te heffen dan wel te verzachten. Het komt den minister ten slotte gewenschi voor er op te wijzen, dat bet in artikel 45, derde lid, neergelegd verbod van he geven van geschen-ken niet als een incidenteele regeling van het cadeauverbod moet worden aangemerkt. 'Het is sleehts een noodzakelijke aanvulling van het in den kleinhandel opge- legde verbod van verkoopen beneden den kleinhandelsprijs. De fahrikant staat hier buiiten en tot hem moet dat verbod- dan ook niet worden uitgestrekt. Bij het antwerpen van de nadere voor- sohriften noodig voor de uitvoering van arti kel 4s5, derde lid, wid de minister gaame na- gaan of de mogelijkheid niet moet wordten ge- opend, bij die levering van groote hoeveeiheden tabaksfabrikaten toe te staan, dat een zekere korting wordt verleend. HET OPLEIDINGSSCHIP KONINGIN WILHELMINA. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, zal op 2 September het opleidings- sehip Koningin Wilhelmina, waarop de eerste dagnijverheidsschool voor schippersjongens van het onderwijsfonds voor de -scheepvaart zal worden gevestigd, officieel in dienst stellen. -De plechtigheid zal te Amsterdam plaats vinden. Uw huid of voeten stukgeloopen Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct. ANTI-FASCISME EN FASCISME IN BELIGlE. lOmtrent den overval op de anti-faseistische tentoonstelling te Brussel meldt het Handels- blad, dat zij op initiatief van de Brussejsche Federatie der Be-lgische Werkliedenpartij en- kele dagen geleden in het centrum der stad, aan de Kruidtu-inlaan werd geopend en met haar lugubere voorstelling van de fascistische gruwelen- -in Spanje en China nogal wat be- kijk-s trok. Woensdagavond nu werd de tentoonstelling overrompeld -door een dertigtal leden van het Ltegion Nationale, een fascistische organisatie, die vooral te Brussel nog al wat aanhang heeft. De leden van de Legion Nationale wa ren gewapend met stokken en knuppeis en be- -gonnen on-mid-d-e-llijik de v'itrines van die ten toonstelling te verbrijzelen. Ondaniks h-et ver- -zet van de socialisten, die met de bewaking van d-e tentoonstelling waren belast, slaagden zij er in in zeer kort-en tijd den geheelen in- boedel te vernielen. Twee soc-ialistische jonge wachten werden gekwetst. iDe .politie, die vrij spoedig ter plaatse kwam, was evenwel te laat om nog leden van de -bend-e te kunnen aantreffen. 'Hiet bleek bij onderzoek dat twee leden der bewakers van de tentoonstelling vreemdelin- igen- waren, wier papieren naar het schijnt niet in orde waren. Nag denzelfden avond hield de politie een huiszoeking in dten zetel van h-et Legion Nationale. Alle hier aanwezige perso- nen werden geconfronteerd met de socialisti- sche jonge wachten, die op het oogen-blik van den overval in -de tentoonstelling aanwezig waren. Het resu-ltaat was, dat vijf der leden van het Legion Nationale werden gearresteerd. -DE TROEBELEN IN PALESTINA. De onrust in Palestina duurt voort en neemt langzaam het karakter van een burgeroorlog aan, aldus een telegram van Havas uit Jeruza- lem. Te Haifa heeft de Arabische bevolking wederom een aantal Joodsche winkeis in brand gestoken, bo-mmen geworpen in de Joodsche wijken en J-oden mishandelri. Een aantal wegen werd onbegaanhaar gemaakt, o.a. de weg van Jeruzalem naar Nabloes over een le-ngte van acht kilometer. Op den weg van Jerusalem naar Tel Aviv werden verschsi- dene voertuigen aarngevallen. Een passagier van een Joodsche autobus werd betrapt op het oogen-blik, dat hij een bom wilde werpen in de Arabische stad Ramleh. De Joodsche nationale raad heeft een op- roep gepubliceerd- om een burigerwacht te vormen. De eerste groep van -deze burger- wacht betrekt thans in den nacht de wacht in het gebied Sharon. Te Jaffa heeft een stoet van honderdvijftig Arabische vrouwen zich naar den districts- -commissaris begeven om een protest tegen de gebeurten-issen te -Haifa te overhandigen. Daama begaven zij zich naar het Arabische kerk-hof. Een paging van politie en militairen om de betoogers te verstrooien leidde er toe, dat zeven Arabieren gewomd werden, van wie vier zwaar. -Ook te Jeruzalem zijn bij het verspreiden van een betooging van Arabische vrouwen 9 menschen gewond. Een overval op een politiepost in Bethlehem. -Een bend-e van een honderdvijftig -man heeft een aanval gedaan op een politiepost in het centrum van Bethlehem. Drie politieagenten werden gedood. De post werd geplunderd. Een andere -bend-e heeft de kolonie Yok- nean, bij -Haifa, overvallen. Met behulp van politie en militairen werd de aanval afgesla- gen. De terroristen leden zware -verliezen. Te Amman heeft een ben-d-e een aanval ge daan op een Bedoeinemstam, die dicht bij de Transjordaansche grens kampeerde. De aan- vallers gingen er met het vee en de sieraden van de vrouwen vandoor. Hun achterna gezon- den troepen wis-ten hen echter -gevan-gen te nemen en de gestolen goederen werden aan de rech-tmatige e-igenaars teruggegeven. DE „BEDREIGING" VAN GIBRALTAR. In het Etaigelsche -Lagerhui-s heeft de arbei- ders-afgevaard-igd-e Henderson de kwestie ter sprake gelbradht van de kanonnen, die opge- steld zijn in de nabijheid van Gibraltar en te Ceuta, en die een bedreiging van Gibraltar en de -Straat van -Gibraltar zouden kunnen vormen. Minister iHore -Beli-sha gaf ten antwoord-, dat die babterijen aan den kant van Gibraltar, indien zij krachtig -gen-oeg zijn, -Gibraltar zou den kunnen beschieten, doch het vuur dezer kanonnen zou oo-k met succes beantwoord kunnen worden, en, -zoo zeid-e de minister, wij maken ons er niet in het minst bezorgd over. Wlat de kanonnen aan den kant van Ceuta betreft, aldus iHore Belisha, d-eze vormen, zoo- als alle -kanonn-en, een machtige bedreiging, doch het is een bedreiging, die -door de ons ten diens-te strande m-ididelen kan worden af- gewend. EEN PROCES VAN -DEN EX-NEGUS. De negus eischt van de Cable and Wireless Cy. een som van 10.000 pond voor de conces- sie van -d-e radioverbinding tusschen Abessinie en Engeian-d voor de Italiaansche bezetting. Aanvankelijk had de rechter zich onbevoegd venklaard, doch in hooger beroep is Haile Selassie in het gelijk gesteld. Te Lu-tsk zijn zes- boeren uit versc-hillende Wol-hynische dorpen tot langdUrige vrijh-eid- straffen, tot acht jaar toe, veroordeeld wegen-s het verspreiden van communistische strooibil- jetten, waarin Poolsc-he staat-sburgers word-en opgeroepen om dienst te nemen in de dnter- nationiale brigades in- Spanje en wegens het organiseeren van vergaderingen ten gunste van het -linksche -Spanje. JOURNALIST UITGEZET. (Paul Cremona, correspondtent van den „Ghrisbian Science Monitor" en het .Wall- street Journal", heeft aanzegging gekregen, dat hij in verband met zijn „al-gemeene hou- ding" binn-en acht dagen Italie moet verlaten. Cremona, -die reeds twintig jaar in Italie woont, is ondenvoorzitter van -de buitenland- sche persvereeniging. Hij is ajfkomstdg uit Malta. De Britsche ambassade heeft te zijnen gunste stappen ondemomen, doch het is nog niet bekend of deze succes zullen hebben. ANTI-SEMIETISCHE MAATREGELEN IN ITALIfc. De groote fascistische Raad is tegen 1 Oc tober fbijeengeroepen. Dit wordt anmidd-ellijk in verband gebracht met den strijd voor de zuiverheid van het ras, welke steeds grooter vormen aanneemt. Hoewel men geen voor- spellingen kan doen, gaat het gerucht, dat de groote fascistische Raad voornamelrjk bijeen zal kom-en- om maatregelen te nemen tegen dte Joden. Zij zullen niet uit Italie verjaagd- wor den, -doch zij zullen geen openbare arnbten mogen bek-leeden en ook geen exam-en mogen afleggan voor ambtenaar. Men merkt op, dat hun aantal in openbare functies en in het leger zeer gering is. IVerder zal de -groote Raad vermoedelij-k een criterium vaststellen voor het Italiaansche ras. Waarschijnijk zullen Italiaansche kin- deren wond-en erkend als Italiaansch, ook wann-eer de moedter van Joodsch of an-der DE RASZUIVERE ITALLAAN DRAAGT -GEEN BOORDJES EN DASSEN! De campagne voor ,,d-e bescherming van het Italiaansche ras" breidt zich voortdurend uit. -Een hoogleeraar aan de univ-ersiteit van Palermo, prof. Cucco, stelt de invoering voor van het staan-de rom-einsche sc-hrift in tegen- stelling met het sc-huin-e schrift. Hij bepleit -voorts den terugkeer tot den ,,romeinsche hals" vrij van iedere belemmering door boord en das, dit teneinde de bloedsomloop te ver- gemakkeilijken en o.a. de bloedsomloop in dte gezichtsorganen, „want Italie heeft goede oogen noodig om zijn tanks en vliegtui-gen te besturen." -De ,,Giomal-e d'ltalia" neemt dteze campagne over en -laat zich eveneens min- achtend uit over het ,,schuine hieroglyphen- schrift" en de boorden en d-assen. In de in voering van het staande romeinisc-he schrift, de afschaffing van das en boord en den terug keer tot de ou-de romeinsche -gewoonten, ziet het blad1 twee verstan-d-ige rasverschijnselen. ZUINIGHEID MET VLIJT In verband met de schaarsc-hte van graan in Italie hebben de eigenaars -van hotels en restaurants opdrac-ht gekregen te zorgen, dat hum personeel en klanten geen brood vermor- sen. Zoo weinig mogelijk brood mag op tafel worden geze-t en stukjes brood, welke overge- laten zijn, moeten op dte een of andere wijze worden geforudkt. HEVIG ROMBARDEMENT OP VALENCIA. Engelsche schepen getroffen; Deensche waamemer gedood. Een waamemer der eontrole ter zee, A. Moyell, van Deensche nationaliteit, is Woens- dag gedood tijdens een bombardement op de haven van Valencia. Moyell bevond zich aan boord van het Engelsche schip Kellwyn, dat levensmiddelen gelost had. Omtrent het bombardement zelve wordt het volgende uit Valencia gemeld: Twaalf vliegtuigen in twee groepen van zes hebben om half drie de haven en de omgeving ge- bombardeerd. Zij wieipen 115 bommen neer De aanvallende toestellen hadden him motoren afgezet, toen zij nog op -groote hoogte vlogen, Zij daalden toen neer in de richting van het Engelsche schip Kellwyn, dat in de haven bezig was met het lossen van koffie en suiker, De geheele lading van het schip was goed- gekeurd door de eontrole. Op het oogenblik van den aanval was de geheele bemanning aan boord. De bommen vielen om het schip neer, terwijl de beman ning een goed been-komen zocht. De eerste personen, die van boord gingen, waren de waamemer der eontrole, de Deen Moyell, en een scheepsjonigen van Chineesche nationali teit. Terwijl zij de brug passeerden, werden zij door een bom getroffen. Voorts werden de tweede stuurman en drie zeelieden getrof fen. De Kellwyn kw-am uit Marseille en zou pulp laden voor Londen. Behalve de Kellwyn is nog een tweede En-gelsch schip, de Stanleigh, tijdens het bom bardement getroffen. Hier bieef de beman ning echter ongedeerd. In Valencia zijn om- streeks twintig personen gedood en twintig gewond. Voorts zijn een kerk en vijftien andere gebouwen vemield. MUSSOLINI 55 JAAR. Mussolini werd gisteren 55 jaar. In verband hiermede heeft Hitler hem een telegram ge- zonden van den volgenden inhoud: ,,Duce, op uw verjaardag heden gedenk ik uwer op de hartelij-kste wijze, met mijn op- rechte wenschen voor uw persoonlijk welzijn zoowel als voor uw werk, dat tegelijkertjjd de grootheid van Italie en den vrede van Europa dient. In het trotsche bewustzjjn van het door u tot stand gebrachte fascistische imperium kunt gij dezen dag vieren, waarop mijn gedachten bij u vertoeven. Het beteekent voor mij een genoegdoening, dat wij in uw zoo even afges-loten en voor u zoo suocesvolle leven-sjaar de spil RomeBer- lijn en onze vriendschap door onze bijeenkomst op den grond van uw rijk nog meer verste- vigd hebben, heil Duce, uw Adolf Hitler". liEERARES IN DE FRANSCHE TAAL. Tot -leerares in de Fransche taal en letter- kunde aa-n het gymnasium te Dordrecht is- benoemd mej. Dra C. W. Nanninga, leerares aan -die R.H.B.S. te Temeuzen. GESLAAGD. Voor het huishoud-diploma van de naai- en knipcursus slaagden de dames Janny Vasseur, Bets Schieman, Ja-antje Oppeneer en Aaltje de Putter te Axel, Ghislaine Puylaert te Zuid- dorpe en Corrie Koster te Roode Sluis. MULO-EXAMENS. Op het gisteren te Goes gehouden Mulo- examen slaagden voor diploma A: J. Feij te Terneuzen, M. J. A. 't Gilde te Axel en D. Louwers te Hoek. De examens te Goes zijn thans afgeloopen. Van de openbare Ulo-school alhier slaagden alle 9 candidaten en van de Chr. school voor Ulo 23- van de 24 candidaten. Een mooi resultaat voor de beide Temeu- zensche scholen. DIRECTE BELASTINGEN. -De Rijksontvanger verzoekt ons mede te deelen, dat begin Augustus -een aanvang wordt genomen met het vervolgen van: a. de aanslagen Grondbelasting 1938, geda- teerdi in Febr. 1938, waarop niet de helft is betaald en -b. de aanslagen Personeele Belastmg 1-938, -gedlateerd in Mei 1938, waarop nog niet twee-zevende d-eel is aangezuiverd. WERPLIJN ONTVREEMD. Toen een dezer dagen alhier, vanuit Vlis- singen de Provinciale boot ,,-Schouwen" arri- veerde, miste de besteller de werplijn die op de ponton moest liggen. Bij verder onderzoek bleek de werplijn te zijn ontvreemd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. INSTRU CTIE V A ARTUIG „PRINSES JULIANA". Naar we vememen zal a.s. Woensdag 3 Augustus a.s. het instructie-vaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart met de deelnemers aan den 19en vacantiecursus des avonds ongeveer 7 uur al hier arriveeren. Het muziekgezelschap „De vereenigde werk- lieden" dat voomemens was op 2 Augustus concert te geven op de Markt, heeft in ver band met dat bezoek -besloten -het concert een dag later te geven, zoodat tijdens het bezoek van de deelnemers aan den vacantiecursus alhier op de Markt zal worden gemusicieerd. Het instructievaartui-g zal Donderdag- ochtend half 8 van hier vertrekken naar Ant- werpen. CENTRALE ZEELAND DER LIBERALE STAATSPARTIJ. Zaterdag werd te Goes een -goed bezochte en geanimeerde vergadtering gehouden van de Zeeuwsche liberale kiesvereeniging. Het ont- worpen reglement werd n-a bespreking defini- tief vastges-teld-. 'Vervolgems werdl -overgegaan tot het benoe- m-en van een bestuur, waarin werden Ibenoemd de heeren J. M. van B-ommel van Vloten, Goes, voorzitter; Iz. A. Brakman, Oostburg, secre- taris; H. B. K. Knoop, Vli-ssingen, penning- meester; A. Meijer, Middelbur-g; J. L. Ver- hagen, Vlissingen; J. H. Klooster, Ellewouts- dijk; C. G. Hage, Sint Maartensdijk; P. Kooij- man, Zierikzee; P. Erasmus, Oostburg en L. J. Geelhoedt, Terneuzen, leden. FVoor de aanstaande verkiezingen van de Pronvinciale Staten -v-an Zeeland is een nieuw verkiezin-gsreglement vastgesteld, hetwelk naar het oordeel van de meerderheid in dte centrale -beter op den toestand past dan het thans geldende, omdat daarbij de definitieve beslissin-g over de Candidatenlijsten bij dte Pro vinciale Statenverkiezingen v-an de onder-cen- trales (de iStatenkieskringenwordt overge- bracht naar de ledenvergadering der centrale. Men meent dlaadoor te voorkomen dat de nood zakelijke eenheid, door een ongewenseht fede- ratief karakter verloren zou kunnen gaan, daardoor beter zal bewaard blijven. NATIONAAL JUBILEUM 6 SEPT. 1938. Men schrijft ons van bevoegde zij-de, dat het aantal Zeeuwen, dat zich heeft aangemeld voor deelneming aan het op 6 September ter gelegenheid van het 40-Jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin te houden dtefilte op den Dam te Amsterdam, beneden de verwachting blijft. Dit is te meer te betreuren, omdat de deel neming van andere provincies een groot suc ces zal worden. Indien Zeeland niet wil achterblijven, zal zich nog een vrij groot aantal personen moe ten opgeven. Met name was op grootere deelneming uit de kringen van land- en tuin- bouw en op aanwezigheid van veel Zeeuwen in het costuum van hun streek gerekend. Wij wekken dan ook in het bijzonder de landbouwende beivolking op, om zich alsnog aan te melden voor het defile door aan het lid van het Nationale Jubileumcomite voor Zeeland Mr. Dr. R. W. Graaf van Lynden, Ter Hooge bij Middel-burg, v66r 6 Augustus een opgave te zenden, bevattende: a. namen en volledige adressen der deel nemers en deelneemsters, b. mededeeling of al dan niet het costuum van de streek zal worden gedragen, c. eventueel de naam van de organisatie die door de deelnemers vertegenwoordigd zal worden, vaandels en attributen, die men zich voorstelt mee te nemen. -De kosten zullen in geen geval een bedrag van 5,per persoon te boven gaan. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING. De genieente Koewaoht daarbij aangesloten. Dins dag waren wij weder gast bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleidingmaatschap- pij voor bet tot voldoening stemmende gebeuren, dat een nieuwe gemeente officieel zou worden aangesloten aan het waterleiding- net en de kring der 8 daarbij toegetreden gemeenten dus met 1 vermeerderde. Tegen 2 uur kwamen op uitnoodiging der Directie bij bet pompgebouw in de gemeente St. Jansteen de genoodigden samen. Daar waren in de eerste plaats de burgemeester, wethouders, secretaris en raadsleden der ge meente Koewacht, het college van burge meester en wethouders van Graauw, de inspecteur voor de Volksgezondheid voor Noord-Brabant en Zeeland, de heer Trines uit Breda, en vele anderen, terwijl met den president-commissaris den heer Truffino en den directeur der maatschappij de heer Ir. Dikotter ook verschillende commissarissen tegenwoordig waren. De heer Truffino heette de talrijk opgeko- menen bij dit feest der waterleidingmaat- schappij hartelijk welkom. Het schenkt aan het bestuur voldoening, dat reeds zoo spoedig na de voltooiing van den eersten aanleg, een gemeente die buiten de combinatie stond is toegetreden, want het spreekt wel van zelf, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding niet is aangelegd voor de 5 gemeenten die daarvan reeds profiteeren, doch dat het werk niet zal voltooid kunnen beschouwd worden, zoolang niet alien gemeenten van dat water worden voorzien. iHierna gaf de directeur, de heer Ir. Dikotter aan de hand van kaarten en afbeeldingen een zeer belangwekkende uiteenzetting van het bedrijf en deelde mede wat er gebeurd van af het tijdstip, dat de pompen beginnen water aan den bodem te onttrekken tot dit via den watertoren in de buisleidingen wordt geperst voor het bedienen der aan-geslotenen in hunne perceelen. Eer dit laatste geschiedt heeft het oorspronkelijk opgepompte water eenige be- wer-kingen on-dergaan, waardoor wij het in zuiveren staat toegevoerd krijgen. Ook was het belangwekkend te vememen, dat het geheele bedrijf vrijwel automatisch wordt bediend. Verschillende pompmachines komen van zelf in werking wanneer het water in eenigen put of wat dies meer zij beneden een bepaald peil is gedaald en evenzeer val- len die pompen stil, als bet water tot een zeker punt is gestegen. Tot zelfs de stand van het grondwater in het terrein waar Qet water gewonnen wordt kan in het pomp- station van minuut tot minuut worden afge- lezen. Voor wat de groot te van het terrein, dat voor wateronttrekking beschikbaar Is betreft deelde de heer Dikotter o.m. mede, dat een regenval van 10 mM. voldoen-de is voor aan vulling, in verband met de wateronttrekking, en dat de aanteekeningen van den regenval aantoonen, dat als regel die hoeveelheid wordt overtroffen. Met de tegenwoordige putten kan per uur 150 M». water worden gewonnen, De kwaliteit van het water is zeer goed, en komt vrijwel overeen met dat der Zuid-Beve- landsche waterleiding. Na deze uiteenzetting werd een rondgang gemaakt over het terrein en de zuiverings- installatie en filtreerinrichting bezichtigd, waama in het pompgebouw de thee werd gebruikt. Daama werden de aanwezigen uitgenoodigd den tocht aan te vangen naar de gemeente Koewacht. Voor zoover dit noodig was, waren autobussen beschikbaar gesteld. Toen we langs St. Andries de gemeente Koewacht binnenreden bleek al spoedig aan de vrij talrijke vlaggen, dat de bevolking met het gebeuren van den dag meeleefde. Het gezelschap verzamelde zich in de raad- zaal op het gemeentehuis, waar de burge meester, de beer G. Dierick, de verschillende autoriteiten, in het bijzonder den inspecteur voor de volksgezondheid, welkom heette. Hij wees er op, hoe vooral deze laatste wist, noe het met de watenvoorziening tot hiertoe in Koewacht gesteld was, en vooral dat de kwa liteit slecht is. Vervolgens besprak hij de totstandkoming der waterleiding in deze gemeente. Hij achtte het een voorrecht deze heden officieel te kunnen openen, overtuigd als hij is, dat zij tevens zal medewerken tot verhooging der welvaart e» den bloei zijner gemeente. Daarna nam de president-commissaris der waterleidingmaatschappij, de heer Truffino, het woord. Hij wenschte den gemeenteraad van Koewacht met het genomen besluit en den directeur de heer Ir. Dikotter met zijn personeel en den aannemer den heer W. de Bruijn uit Terneuzen voor de vlugge afwer- king. Op 28 Januari nam de raad het besluit, op 12 April werden reeds de buizen aange- voerd en op 13 April met den aanleg begon nen, terwijl thans reeds 140 van de 350 in deze gemeente aansluitbare perceelen van de waterleiding kunnen genieten. Dat mag in derdaad vlug werken heeten. Hij zette ver volgens de beteekenis van een voorziening van goed, zuiver drinkwater uiteen, dat heeft beteekenis zoowel voor mensch als voor dier. Hij verwacht, dat de gezondheidstoestand der gemeente door de aansluiting aan de water leiding nog zal stijgen. De burgemeester noodigde nu het gezel schap naar het kerkplein waar de officieele ingebruikneming zou geschieden door een demonstratie met de brandweer, waarvoor de medewerking der Hulstersche brandweer, onder leiding van den heer R. Wilking was verzekerd. Het spreekt van zelf, dat ook bij de ge- meentenaren groote belangstelling hiervoor bestond. Ter plaatse noodigde de heer Truffino den burgemeester uit de waterleiding in gebruik te nemen door den afsluiter van de buizen open te draaien. Na een kort woord tot de genoodigden en ingezetenen voldeed de burgemeester daaraan en onmiddellijk stegen 4 flinke stralen der brandweer omhoog. Na eenigen tijd werd de motorspuit op de leiding aangesloten en kon het water toen nog hooger worden opgevoerd Men kwam daarmede tot boven het kruis der kerk, waaruit blij'kt, dat men met deze voor ziening eventueel alle woningen in de ge meente kan bereiken. Wat de beteekenis der waterleiding is voor het blusschen van brand kwam in de demonstratie voldoende tot zijn recht. Toen de demonstratie was beeindigd ver eenigde het gemeentebestuur van Koewacht zich weer met de genoodigden in de raadzaal, waar een verversching werd aangeboden en men onder gezelligen kout zijn indrukken wisselde, tot de burgemeester, *te heer Die rick, na nog met een hartelijk woord dank te hebben gezegd voor de belangstelling, zijn gemeente betoond bij deze heuglrjke gebeur- tenis, de bijeenkomst sloot. LUXOR-THEATER. „De man, die beslag legt". De man die beslag legt'" is een der genoe- gelijkste blijspelen, die dte -laatste jaren ge- schreven werden en het scenario leerit zich uitstekend voor een1 filmklucht -in het voor- name genre, zooals Van Dyke dit versitaat. De werel-dhartenbreker Robert Taylor ver- vult er met Jean Harlow de -hoofdrollen in en men moet zich met geweld realiseeren, dat van dteze twee troetel-kinderen der fortuin, H-arlow en Taylor, de eene voor altijd haar rol van een tdkje vulgaire, Mae-West-achtige, maar altijd uiterst amusante en aardige jon- ged-ame heeft u-i-tigespeeM, terwijl de andere voortgaat in zijn glan,zenide carriere, "met enorme brievenmails, -half-gekike jon-ged-ames, die hem "voor dte voeten loopen en cordons van agenten om hem een weinig bewegingsvrij- heid- te verschaffen. W)ij -zu'llen het zien, want de komst van het enfant ch-teri de la (film)- victoire" is aangekondiigd en- Taylor zal tegen ons glimlachen, als men hem ten minste in he-t gedrang geen el-leboog in het gezicht stopt en zijn glimlach -zal d-ezelfde zijn als d-ie dj? het projeotied-oek. Het is een aardiige glimlach en het is een aardige jon-gen, d-eze Robert Taylor. Hij is in deze film natuurlijik het bewuste en hande- lende jongmens-ch. Hij heeft maar net zes maanden gezeten en met uibzondlerin-g van zijn moedter heeft zijn familie alles-behalve het vetgemeste -kaiif voor hem geslac-ht. -Dat beiet hem niet op een wijze aan een hem onbekende dame het hof te maken, die opdringerig is en van ieder ander dan Taylor grof en onSympa- thie'k zou -zijn. Hij vervolgt echter zijn slachtoffer met charme en tact. -Hij volgt haar tot aan de deur van haar woning en weet er zelfs als assistent van den deurwaarder, die gelijk met hem op de stoep aanteomt, binnen te dringen en als bewaard-er te worden aangesteld van de in be slag genomen meubelen. De inmididels telefo- nisch ontboden agent kan niets anders doen, dan de dame rust en gehoorzaamheid aan de wet aan te bevelen en dus zit nu Raymond Dabney Robert Taylor in de woning van zijn aangebedene en hij is er zoo popmair als een haar in dte soep. Dat zet geen enkele rem op zijn vriendeilijk- hei-d, zijn goede humeur, -zijn respcctvol ge- drag. Hij weet dat het voorweip van zijn gc- negenheid geen sou rijk is en dat zij op een rijk huwelijk hoopt, maar -hij is zelf eveneens zander een sou en dus Ibelet niets hem zijn goede humeur te behoudten, tevreden met wat hij in kiorten tijd berei'kt heeft, met haar on der teten dak. -En dat is dan een herinnering nog aan Har low de koedheid, de amusante manier, waarop -zij- zich ten slotte met de situatie ver- eenigt en waarop zij met alilerlei vrouwelijke geniepi-ghedten zic-h op den indringer wreekt een van de beste rollen, die zij ooi-t speelde, is wel deze straatanme weduwe in haar mooie huis, waarin niets -betaald is en waarop nood- lottigerwijze beslag -is gelegd, nu juist morgen dte familie van den rijkaard mtet den rij-kaard te dineeren zal komen. Hoe krijgt zij den las- tigen deurwaardersassistent weg. Doca lang- zamerhand is de vrede hersteld. Hij zal niet -heengaan maar hij zal d-ien avond als butler fungeeren. Als butler dient hij dan... zijn broeder aan en zijn vader en m-oeder. Want de -broed-er een vervelendie o-pschepperi-ge kerel, een schreeuwerige driftkop, dat is nu j-uist dte man d-ie -Chrystal Wtetherby-Harlow als laatste toe- vluc-ht heeft uitgekozen. De familie is er ka- pot van, maar enfin, men kan niet anders doen dan zich er bij neer te leggen, dat het -zwarte schaap een bu-tlersbaantje heeft aangenomen bij de verioofdte van Claude. Dat is de broer, die „en ,gros" in dame sonde rk leeren -doet en geld denkt te trouwen. En de broer wordt ge- spe-eld dbor Reginald Owen, een- van die voor- treffelijke komieken van de film en het is een genot te zien. hoe hij de saus over -zijn panta- lon krijigt en de wijn over zijn evening-dress, dank zij de ,,onhanidigheden" van zijn broeder, den butler. Men -heeft Taylor den opvolger van Valen tino genoemd, maar hij is niet zoo vervelend mooi als Valentino was en hij is een veel amusanter, veel krachtiger filmacteur. En in deze venmakelijike film toont hij -zich van zijn bes-te kanten. Het is een van die plezierige voortreffelijk gespeelde en bezette Ameri- kaansche films geworden, die niemand de Amerikanen nadloet, zou men -zeggen, vooral niet, nu zij geleerd hebben behoorlijk En- gelsch te spreken. EEN DROOGDOK VOOR „DE SCHEIDE". Er heerscht den laatsten tijd groote bedrij- vigheid- op het z.g. ,,Eiland" te Vlissingen. Deze houdt niet alleen verband met de nieuwe hellingen en de groote loods waar wij dezer dagen over schreven. Er gebeurt ter plaatse mteer van groote beteekenis en dat meerdere bestaat uit den bouw van een droogdok, dat straks schepen tot ca. 10.000 ton zal kunnen ont vangen. De afmetingen van het dok zijn: breedte 20 meter, lengte 150 meter, terwijl het ca. 7 meter diep wordt; de totale oppervlakte van het gegraven dok is ruim 4000 M'2. Als het droogdok gereed is, zal ,,De Schel- de" die tot dusver slechts over het kleine dok voor het postkantoor beschikte, ook goed ge- outilleerd zijn voor het uitvoeren van repa- ratie-arbeid. -Dinsdagavond was men te Oudelande bezig met het plaatsen van een zwaren regen- bak van beton. Toen het gevaarte opgetakeld was aan een bok, viel de heele stellage om- ver. De 83jarige J. M., die stond te kijken, k-reeg dten kantelenden bok op zijn scbouder. Hoewel bij zijn schouder niet meer kon be- wegen, achtte hij het niet noodig geneeskun- dige hulp in te roepen. Zijn familie vond dit echter wel gewenscht. De ontboden genees- heer achtte opn-ame in een ziekenhuis noodig. Toen dte Rdntgenfoto werd gemaakt, bleek er behalve een ontwrichting, ook nog een breuk te zijn van het schouderblad en van de bovenste 6 (zegge -zes) ribben! W5e sprak d-aar van kleinzeerigheid (Midd. Ort.) BESMETTELIJKE ZIEKTEN. -Gedurende de week van 17 tot 23 Juli zijn in de provincie Zeeland aangegeven de volgende gevallen van roodVonkSt. Annaland 1, Krabbendijke 5 (waaronder eenmaal een 2e en 3e -geval in teten gezin en eenmaal een 3e geval in Iten gezin). Wij namen Donderdag kennis van enkele dagbiadberich-ten waarin de verwachting werd uitgesproken, dlat nog deze week (te begin nen met heden, Vrijdaghet uitvoeren van Zeeuwsche mosselen naar Belgie weer zou kunnen beginnen. (Bij informatie vemam-en wij uit welinge- lic-hte -bron, dat daarover weliswaar door de Nederlandsehe en Belgische regeering wordt onderh-andteld- en dat er ook gegrond- uitzicht bestaat dat deze d-aarover zullen kunnen over- eenkomen, doc-h dat men toch nog niet zoover

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6