Laatste Berichten MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM. DOOR EEN AG TO OVERREDEN EN GEDOOD. INGEZONDEN STUKKEN. WEER VERWACHTING. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. naar Parijs gemaakt had. Hij bracht vele talmuds en gewij-ie aarde van de Jordaan mee, die naar hij zeide bestemd waren voor in Duitschland levende geloofsgenooten. Daar- toe was hij in overleg getreden met een Joodsch boekbinder te Parijs. Deze moet in goede trouw in den rug van de boeken zak- jes bevestigd hebben, waarin eenige korrels van dat ,,zand" geborgen werden, want het karakter van den opdrachtgever kon als waarborg gelden van diens zuivere bedoelin- gen en het lachte den boekbinder toe de Duit- sche overheid een kool te stoven. In elk van die boeken ging 160 gram heroine, welke naar men west hun weg naar Amerika namen, waar gangsters ze af- haalden om ze te verdeelen. Om echter te verhinderen dat een zoo groot aantal boeken uit Parijs de achterdocht van de Ameri- kaansche politie zouden wekken, liet Leifer een -deel ervan via Jeruzalgm verzenden. Meer dan hondexd kilogram van het vergif zou aldus Amerika bereikt hebben. Om d'e sporen uit te wisschen had hij zich de hulp verzekerd van een assistent in de synagoge, Gottdiener uit Hongarije, die voor het overige het beroep van bleeker uit- oefende. Deze was belast met het afgeven van de pakken in het postkantoor, terwijl Leifer buiten de wacht hield. Gottdiener wist bij -deze expeditie een pak met 20 boeken af te zonderen met het doel dit ten eigen voor- deele te verkoopen. iDen dag voor de komst van het Engelsche (koningspaar zijn zij, naar men weet, op heeterdaad betrapt. Het verhoor van Leifer duurde anderhalf uur, rnaar er was niets uit hem te halen. Dat van Gottdiener verliep vlotter. Het onderzoek te Brooklyn en te Jeruzalem wordt voortgezet. Volgens de Woensdag -door de Surete ont- vangen inlichtingen is het mogelijk vast te stellen, dat Leifer, die wegens het smokkelen van narcotica werd gearres-teerd, deel uit- maakte van een religieuze congregatie, doch zich den titel van opperrabijn ten onrechte had toegeeigend. Vrouw door revolverschot gewond. Op den Schiedamschen Singel alhier, wer den Donderdagmiddag omstreeks half een de voorbijgangers en omwonenden opgeschrikt door een revolverschot. Dernstig getroff-en en bloedend zakte 'n vrouw in elkaar om onmidi- dellijk weer op te staan en wankelend een nabij gelegen kapperszaak binnen te loopen. Hier zakte zij wederom ineen en zeide: „Nu heeft hij zijn zin". Er schijnt reeds lanigen tijd tusschen den dader, den 30-jarigen J. K. en z'n 32-jarige verloofde mej. J. M., verschil van meendng te zijn -geweest. Toen mej. M. Donderdagmiddag K. ontmoette, moet deze met haar opgeloopen zijn. Tijdens een ontstanen twist wond de man zich zeer op. Hij trok een revolver, plaatste deze op den rug van de vrouw en vuurde. De kogel drong het lichaam binnen en verwondde ernstig de linker long. Toen de vrouw in elkaar gezakt was en voorbij gangers den man wilden grrjpen, zwaaide deze met de revolver en sohoot wederom. Het waipen ketste echter, waardoor verdere onge- lukken werden voorkomen. K. nam de vlucht. Door velen achtervoligd, rende hij de Witte de Withstraat in. Op den hoek van de Hartman- straat gekomen, dreigde een agent van politie den woestelinig te zullen neerschieten, waarop deze zich overgaf. Per auto is de vrouw in ernstigen toestand naar het ziekerihuis aan den Ooolsingel over gebracht. Bij het voortgezette onderzoek is gebleken, dat de dewier en het slachtoffer gehuwd zijn. Sinds eenigen tijd waren er in het gezin groote moeilijkheden ontstaan, waarom de vrouw den man had verlaten en haar intrek had genomen in de woning, waar zij als dienstbode werkzaam was. Het echtpaar heeft vijf kinderen, welke niet bij de vrouw waren. Waar de kinderen zijn ondergebracht, toen de vrouw den man verliet, kon de politie Donderdagmiddag nog niet vaststellen. De man weigerde bij het verhoor iets te zeggen en de vrouw kon nog niet nader worden gehoord. Wat den toestand van het slachtoffer be- treft, wordt gemeld, dat deze des middags hoogst bedenkelijk was; onmiddellijk opera- tief ingrijpen was noodzakelijk. -Uit het onderzoek is wel gebleken, dat de man verscheidene keeren getracht heeft de vrouw te bewegen weer bij hem terug te keeren. Zij bleef dit echter weigeren, hetgeen hem tot zijn daad moet hebben gedreven. Het onderzoek wijst er ook op, dat de man, die te Rotterdam woonachtig is,, op de vrouw heeft loopen wachten. Uit een portiek kwam hij, toen zij van een boodschap naar huis terug keerde, plotseling achter haar en onmiddellijk daarna klonk het schot. Daarvoor heeft geen woordenwisiseling plaats gehad. ERNSTIG VERKEERSONGIJLUK TE GIESSENDAM. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur heeft zich alhier een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een vijfjarig jongetje om het leven is gekomen en twee meisjes, van zes en vier jaar, verwondingen hebben opgeloopen. Het vijf-jarig zoontje van de familie Krie- laart, dat met de vacantie bij familie aldaar logeert, wilde den weg oversteken om met enkele vriendjes en vriendinnetjes, die aan den anderen kant van den weg stonden, te gaan spelen. Uit de ri-chting Gorcum naderde evenwel een vrachtauto. De bestuurder wilde het jongetje ontwijlken, doch slaagde daarin niet. Het jongetje werd gegrepen en op slag gedood. De auto had inmiddels ook het zes-jarige dochtertje van den heer Baggerman en een vier-jarig meisje geraakt. Het eerste kind werd tegen den grond gesmakt en liep een ernstige hoofdwonde op. Het vier-jari-ge meisje kreeg een lichtere wonde aan t hoofd. Het dochtertje van de familie Baggerman is naar een ziekenhuis vervoeid. Het andere meisje kon ter plaatse worden verbonden en naar huis worden gebracht. SGHIPPERSKIN1) VERDRONKEN. Bij het spelen aan boord van 't sleepschip Wilhelmina, dat op de Nieuwe Maas nabij de buitenplaats Merode ligt, is het 4-jarig zoon tje van den schippersknecht P. J- Vos, wonen- de aan boord van het schip, overboord gesta gen en verdronken. Op verzoek van de IJsselmondsche politie heeft de Rotterdamsche rivierpolitie in de buurt gedregd en na eenigen tijd zoeken slaagde de bemanning van de Politie HI er in het lijkje van het ventje op te halen. Het is aan de IJssemondsche politie overgegeven. Woensdagavond omstreeks zeven uur is op den Deventer straatweg bij Holten de 14- jarige A. Bannink, die te voet plotseling den weg overstak, gegrepen door een zeswieligen vrachtauto uit Gorinchem. Het meisje was op slag dood. DEEPSTAL VAN EDELSTEENEN UIT EEN LEJDSCH MUSEUM. Donderdagmiddag bleek bij de controle in het R-ijksmuseum voor Geologie en Mineralo- gie aan de Garenmarkt te Leiden na het be- zoekuur, dat er uit een vitrine 70 brillanten, diamanten en saffieren, tot een geschatte waarde van /2000 tot 5000 waren verdwe- en. Er is Donderdag een aantal afzonderlijke bezoekers op bezoek geweest, waaronder een Zweed en eenige studenten uit Den Haag. De eerste verdieping bevat een kleine zaal voor algemeene geologie, een tweede kleine zaal voor vulcanologie, en een groote zaal voor mineralogie, petrografie en nuttige delf- stoffen, waaronder een verzameling edelstee- nen, voor een groot gedeelte afkomstig van Koning Willem I. Het is juist van deze ver zameling, waarvan de meeste der ontvreemde adelsteenen afkomstig zijn. Gestolen zijn 12 diamanten, 9 robijnen, 14 saffieren, 18 sma- ragden, 7 berylsteenen, 10 aquamarijnen en 17 topozen; benevens 1 alexandriet, welke sedert betrekkelijk korten tijd in museum- bezit is en een waarde vertegenwoordigt van ongeveer 125. De kostbaarste exemplaren worden's middags te 4 uur als het bezoekuur is afgeloopen overgebracht naar een brand- kast, waaruit zij 's morgens te 9 uur weer te voorschijn gehaald worden en naar de ten- toonsteliingszaal gebracht. De bezoekuren van het museum zijn van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 uur. Toen de bewaker Donderdagmiddag te 4 uur de vitrines van bovenstaande collectie naar de brandkist wilde overbrengen, zag hij dat een vitrine was opengebroken en dat de inhoud geheel door elkander was, terwijl een groot aantal exemplaren vermist werd. Hij waar- schuwde daarna het museumpersoneel; ook de directeur van het museum, prof. dr. B. G. Escher, was spoedig aanwezig. Het onder zoek, dat de politie onmiddellijk instelde, is uiterst moeilijk omdat niemand iets bijzonders had opgemerkt en ook het aantal bezoekers Donderdag niet grooter geweest was dan anders. Iedere bezoeker is verplicht voordat hij het museum mag betreden, zijn naam, zijn ambt of functie en woonplaats in een boek in te schrijven. Uit den aard der zaak zijn deze gegevens niet steeds duidelijk geschreven en ook was dit Donderdag niet het geval. Vol gens de inschrijvinigen van Donderdag waren alle bezoekers op 6dn na van buiten Leiden, de meesten uit Den Haag. Het toezicht in het museum is ook tijdens de beizoekuren vrrj summier, temeer daar voor een scherp toezicht in het groote gebouwen- complex een groot aantal bewakers nood'ig zou zijn. Het museumbezit, dat rijkseigen- dom is, is zoover nagegaan kon worden, niet verzekerd. DE KARIMATA DIT JAAR NIET NAAR INDIE? Naar de N. R. Crt. vemeemt staat het nu vrijwel vast, dat de Karimata dit jaar niet meer naar Indie zal vertrekken, tenzij binnen enkele dagen de goudachat vrijwel geheel naar boven zou komen. Twintig Augustus is in verband met de verzekering de laatste datum waarop de Karimata uit Nederland naar Indie -zou kunnen vertrekken en aangezien men veertien dagen noodig heeft om den bagger- molen in Rotterdam voor de Indische reis gereed te maken, zou hij dus binnen een week van Terschelling moeten vertrekken. De -directi-e van de Rilliton is echter voor- nemens, het tegenwoordige karwei zoo moge lijk tot een goed einde te brengen en is met voldoende materiaal in onzen Archipel aan wezig om haar positie tegenover de buiten- landsche concurrentie te kunnen handhaven. Ook dat is dus geen reden om het Lutine- karwei halverwege af te breken. HIJ HAD NAAR DE EENDJES STAAN KM KEN Een zwerversbestaan is geen alledaagsch bestaan. Het is vol avontuur en het heeft de willekeurige dagindeeling, die een vage- bondeerend leven zoo verlokkend maakt. Dat de volgende gebeurtenis zich op zoo'n ontijdig tijdstip afsipeelde, behoeft dan ook geen verwondering te baren. Te ongeveer drie uur maakte een waker van de A.G.P.N.V. te Amsterdam zijn nach- telijken rit door het Vondelpark, toen hij bij het „Melkhuisje", gekomen in den vrjver een mag zag spartelen. Daar hij den bader door handreiking niet kon bereiken, ontdeed hij zich van zijn gummibeenstukken, bevestigde deze aan elkaar en wierp ze den drenkeling toe, die ze kon grijpen en zoo op het droge kon worden geheschen. Intusschen was de eigenaar van het „Melk- huisje" op het gerucht ontwaakt. Deze belde den geneeskundigen dienst, welke den man, die nogal wat water en kroos had binnenge- kregen, naar het Wilhelminagasthuis vervoer- de. waar hij ter verpleging werd opgenomen. De man, een 59-jarige zwerver, vertelde, dat hij aan den kant van den vijver naar de eendjes had staan kijkendaarbij was hij uitgegleden en te water geraakt. EEN BELGISCHE ZWERVER AAN GEHOUDEN Een cafehouder in de Keizerstraat te Sche- veninigen heeft bij de pohtie aangifte gedaan dat een Belgische zwerver, wien hij uit mede- lijden onderdak had verleend, vertrokken is met medeneming van een potje met 3,50 aan stuivers en een gouden dameshorloge. De zwerver bleek inmiddels reeds ge arresteerd te zijn wegens twee fietsendief- stallen. Op Zaterdag 16 Juli werd een fiets gestolen uit het portaal van een kerk in de Berken- bosch-Blokstraat. Een rechercheur nam de fiets in beslag bij een rijwielhandelaar, die beweerde deze gekocht te hebben van iemand, die zich als Amerikaan voondeed. Deze man, zekere B., had als woonplaats een adres in de Paul Krugerlaan opgegeven. Dit adres bleek onjuist te zijn, zoodat het spoor van den Amerikaan" doodliep. In den nacht van den Maandag op Dinsdag hield de politie op de Spor.tlaan een man aan, die zich daar ver- dacht ophield. Bij onderzoek bleek dit de bewuste Amerikaan te zijn, die zich evenwel aIs een Belg ontpopte. Hij was naar rns land gekomen om te trachten werk te vinden, doch was daar niet in geslaagd. Hij had toen zijn rijwiel verkocht en van de opbrengst eenigen tijd geleefd. Dit had hij met gestolen fietsen willen herhalen. De nachten bracht hij meestal op straat door. Zaterdagavond heeft hij een cafehouder in de Keizerstraat we ten te bewegen hem onderdak te verleenen. Hij was toen weggegaan met achterlating van een koffer. Hierin bleek evenwel niets van waarde te zitten en later ontdekte de cafd- houder, dat de zwerver zijn gastvrijheidbe- loond had door eenige voorwerpen van waarde mee te nemen. Deze werden bij arrestatie niet meer op den Belg gevonden. FABRIEKSVLOER INGESTORT. In een fabriek van radio-onderdeelen in een der voorsteden van Kopenhagen is een pons- machine door den vloer van de eerste ver dieping gezakt en tusschen de beneden wer- kemde arbeiders terecht gekomen. Een aan tal arbeiders en arbeidsters werden meege- sleurd. Ongeveer dertig menschen werden gewond. De fabriek is wegens gevaar voor instorten gesloten. VLIEGTUIGONGKLUK IN FRANKRIJK. Bij den heuvel Saint Rambert Dalbon, brj Lyon, is een militair vliegtuig brandend neer- gevallen. Uit het wrak zijn vijf lrjkem gebor- gen. OVERSTROOMINGSRAMP IN N OORD-rrA LIE. Ten gevolge van een wolkbreuk zijn Woens dag in de dalen ten Zuiden van den Brenner- pas overstroom-ingen ontstaan, die waarschijn- lijk ettelijke menschenlevens heeft gekost. Bij Banbiano zijn tien loodsen, waarin vele arbeiders sliepen,, die aan den bouw van een groote electrische centrale werken, door de buiten haar oevers getreden rivier de Dilo weggespoeld. Men heeft nog niet kunnen *uit- maken, hoeveel arbeiders er in geslaagd zijn zich in veildgheid te brengen. De Brenners-poorweg, die Italie met Duitsch land verbindt, is tusschen Chiusa en Ponte- Isarco overstroomd. Het verkeer werd stilge- legd en de passagiers werden met motorboo- t«n naar den trein aan de andere zijde ge bracht. Chiusa en een in de nabijheid gelegen spoor- brug worden door het hooge water van de rivier de Tinne bedreigd. Militairen en fascistische militie zijn ter hulpverleening naar het gebied van de ramp igeaonden. ONGELUKKEN IN DE BERGEN. Dinsdag werd te Ghamonix bekend, dat de gids Toumier, die een nieuwe beklimminig waagde van de Gemshoorns, verongelukt was. Er ging een reddingscolonne op weg om den gewonde, omtrent wiens toestand niets be kend was, hulp te verleenen. Tevens bleek, dat sinds verscheidene -dagen twee Geneefsche alpinisten, die de Groene Piek wilden bekdimmen, vermist werden. Ook voor hen is een reddingsexpeditie uibgezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) DE ZWAAN. Sedert eenigen tijd heeft een zwaan Ter- neuzen als verblijfplaats gekozen en daar hij blijk geeft goed te kunnen vliegen verblijft hij zoowel in de kanaalarmen als in de buiten- havens. Steeds trekt hij de aandacht van het wandelend publiek en wordt door velen ge- voederd. Het is wel jammer, dat hij niet de vesting- gracht als verblijfplaats prefereert hoewel hij daar meer voedsel zou vinden en daar nog beter zou stoffeeren dan in de drukbevaren kanaalarmen. Ondanks deze door velen gewaardeerde aanwinst, blijkt 't toch, dat er onder de jeuigd nu en dan de lust ontstaat de zwaan op te jagen, waardoor deze zich genoodzaakt ziet de vlucht te nemen. Onze vraag is of men dit zou kunnen voor komen en ook of het gemeentebestuur de zwaan een levensgezelLim zou kunnen geven en zich verder met de verzorging zou kunnen -belasten. EEN NA-TUURLIEFHEiBBER. DE T ERUG KOM ST VAN H.M. DE KONINGIN. 's GRAVENHAjGE. Van officieele zijde meldt men, dat H.M. de Konin-gin op 2 Aug. a.s. in den voormiddag, van haar verblijf in het buitenland, in de residentie zal terugkee- ren. H.M. zal haar intrek nemen op Ruigen- h-oek. ONGELUK TIJDENS SOHIETOEFENING. iSTEENWjOK. Vanochtend is tijdens een oefening van het gamizoen alhier op het bu-i- tengoed Heerlijkheid ,,De Eze" bij Steenwijk een ernstig ongeluk gebeurd. De milicien-kor- poraal Beintema uit Bl-ija kreeg van vlak bij een schot in den buik, t-engevolge van het on tijdig afgaan van een geweer. De patroon- splinters drongen door tot in de long. Na door den gamizoensarts te zijn behandeld is het slachtoffer, die zeer veel bloed verloren had, naar het diaconessenhuis te Meppel overge bracht. IZijn toestand is levensgevaarlijk. Vier vxij- wi-lligers boden zich aan voor bloedtransfusie en zijn eveneens naar het diaconessenhuis overgebracht. (DE EERSTE STAAF GOUD VAN DE „LUTINE" OPGEHAALD. TERSCHELLING. Vannacht heeft de ..Karimata" de eerste sitaaf -goud afkomstig van het wrak van- de „Lutine", wegenda 3% Kg. opgehaald. Het was omstreeks half drie dat de vondst werd gedaan. De heer Van Capellen was aan boord van de .Karimata" toen de eerste staaf in de zeef van den baggermolen werd ontdekt. Vanmorgen bij de aflossing werd deze meege- bracht naar het eiland, om ter hand te wor den gesteld aan den leider van het bedrijf der Billi-ton Mij te Terschelling, den heer Bol. De staaf is 20 oM. lang en cM. breed, en -gemerkt B.B. 57*. i t *v Toen het heugelijke f-eit op het eiland -be kend1 werd-, werd van tal van schepen in de haven de vlag geheschen en lieten sirenes zich hooren. Men neemt aan, dat deze staaf bij de ber- gingspogingen van de goudschat van de „Lutine" is losgeraakt en is verdwaald. Het feit echter, dat de Karimata" ook deze staaf naar boven heeft gehaald, heeft het optimisme dat de geheele goudschat gevonden zal worden nog versterkt. Vol verwachting gaat men de ikomende - dagen tegemoet. OPSTAND OP CRETA. ATHENE. Op het eiland Creta is een op- stand uibgebroken, onder leiding van een ze- keren Mitsotakis. Hij heeft met 500 man Kenea en het radiosibation bezet en den gou- verneur tezamen met andere autoriteiten ge- vangen genomen. De regeering heeft onmid dellijk 2 regimenten naar het eiland gezonden om den opstand te dempen. De regeering acht het niet onwkarschijnlijk, dat de orde nog voor het einde van den dag zal zijn hersteld. De opstandelingen hebben gebruik gemaakt van het oogenblik, dat de garnizoenen door aflossing afwezig waren. Overal elders in het land heerscht volkomen rust. DE ONRUST TE RANGOON. RANGOON. Na een onrustigen nacht, waarin herhaaldelijk ops-tootj-es in de buiten- w-ijken voorkwamen, is de spanning vanoch tend niet verminderd. Men s-chat het aantal personen, dat sedert het begin der ongeregeld- hedlen werd gedood op 43 en het aantal ge- wonden ongeveer 300. Een nader bericht meldt, dat vanmorgen bij de ongeregeldheden 2 person en zijn gedood en 32 gewond. 'Zwakke tot matige, later wellicht toe- nemen-de Zuid-Oostelijike -tot Zuid-Westelijke wind, gedeeltelij-k bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Vergadering van Donderdag 14 Juli 1938, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, Burgeaneester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, J. Riemens, D. E. de Kraker, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, A. de Bruijn, P. van Cadsan-d en G. Dees. Afwezig de heer E. L. van Hecke. (2. Vervolg.) VERORDENING op de heffing van begraaf- en andere rechten, ingevolge de wet tot vaststelling van bepalin- gen, betrekkelijk het begraven van lijken, de begraafplaatsen en de begrafenisreehten. Artikel 1. Tegen betaling van het hierna te vermelden recht wordt, voorzoover de ruimte der begraafplaatsen zulks toelaat en onvermin- derd de rechten genoemd in de volgende artikelen, gelegenheid gegeven tot het ver- krijgen van het uitsluitend recht om lijken in een bepaald graf te doen begraven: a. voor een onbepaalden tjjd en voor een grafruimte ter lengte van 2 M. en ter breedte van 0,80 M. op de vakken der le klasse f 60; 2e klasse 40; 3e klasse 25. b. voor den tijd van tien aehtereenvolgende jaren en voor een grafruimte van 2 M. lengte en 0.80 M. breedte op de vakken der le klasse /16; 2e klasse /12; 3e klasse f 8. Voor iederen vierkanten meter grafruimte meer in gebruik genomen, wordt de helft van den kostenden prijs, der in a of b genoemde grafruimte, in rekening gebracht. Gedeelten van een vierkanten meter worden als een vierkanten meter berekend. Het recht, in dit artikel bedoeld, geldt slechts zoolang de begraafplaats niet gesloten is verklaard, overeenkomstig artikel 24 der wet van 10 April 1869, Staatsblad no. 65. Voor Sluiskil wordt 75 van bovenge- noemde rechten geheven. Artikel 2. Aan het uitsluitend recht om lijken in een bepaald graf te doen begraven is verbonden de bevoegdheid, onder inachtneming der door Burgemeester en Wethouders te geven voor- schriften, tot het stichten van grafkelders, waarin desgewild 2 lijken boven elkaar kun nen worden begraven, het plaatsen van ge- denksteenen, kruisen, zerken, het aanleggen van graftulnen en het planten van boomen of andere gewassen enz., een en ander bin nen de afmetingen van het gekochte recht. Artikel 3. Er zal moeten worden betaald voor het begraven van een lijk, in een grafruimte van 2 M. lengte en 0,80 M. breedte op de vakken der le klasse /30; 2e klasse f 15; 3e klasse 3. Voor de begraving van een kind beneden het jaar, in een grafruimte van 0,80 M. lengte en 0,45 M. breedte wordt een vierde; voor die van kinderen beneden de twaalf jaar, in een grafruimte van 1,75 M. lengte en 0,75 M. breedte wordt de helft van bovengenoemde rechten gevorderd. Voor een grootere grafruimte wordt, voor iederen kwart vierkanten meter meer, een achtste deel van bovengenoemde rechten gevorderd. Gedeelten van een vierkanten meter worden als een vierkanten meter berekend. Voor Sluiskil wordt 75 van bovenge noemde rechten geheven. Artikel 4. Voor het opgraven en overbrengen van een lijk naar een ander graf op hetzelfde vak of op een vak derzelfde klasse van eenzelfde begraafplaats zal f 20 moeten worden betaald. Voor het opgraven en overbrengen van een lijk van d£ eene begraafplaats naar de andere is f 30 verschuldigd. Ingeval het lijk wordt overgebracht naar een graf eener klasse waarvoor hoogere be- graafrechten verschuldigd zijn, zal tevens het verschil moeten worden bijbetaald. Artikel 5. Het recht is niet verschuldigd voor het begraven van lijken van armen en onvermo- genden, wier erfgenamen tot het betalen der rechten niet jn staat worden geacht, zulks ter beoordeeling van Burgemeester en Wet houders. De lijken van armen en onvermogenden worden in de 3e klasse begraven. Voor onvermogend wordt niet gehouden, zij die lid waren van een begrafenisfonds. Artikel 6. Voor het begraven van een lijk buiten de gewone uren, zijnde van 7 tot 16 uur wordt, boven het gewone recht, een recht van 20 geheven. Deze bepaling is niet van toepassing op de lijken van Israelieten of van militairen, noch in tijden van besmettelijke ziekten, noch wanneer -de begraving op last van het open- baar gezag geschiedt. Artikel 7. Voor het luiden der klok van de burgerlijke gemeente (dat is de klok van het stadhuis) gedurende de begrafenis, zal boven het gewone recht, een recht van 20 geheven worden, voor ieder uur -luiden. -Gedeelten van een uur worden voor een geheel uur gerekend. Artikel 8. Voor het recht tot het plaatsen op een graf binnen de verkregen grafruimte van een zerk, -een gedenkteeken of een kruis wordt, boven het gewone recht en onder macht- neminc der door Burgemeester en Wethouders te ••'•even voorschriften een recht geheven van f -5 Dit recht sluit mede in, dat in alinea 2 genoemd. Voor een boom, voor struiken of andere gewassen en kransen 2,50. Artikel 9. Voor het inschrijven en overboeken, in een daartoe bestemd register van het verkregen uitsluitend recht om lijken in een bepaalde grafruimte te doen begraven, zal voor iedere boeking en overschrijving 3 betaald worden. Artikel 10. Wanneer een rechthebbende niet behoorlijk zorg draagt of doet dragen voor eenig op een graf geplaatst voorwerp, dan zal dit voor- werp op last van Burgemeester en Wethou ders worden opgeruimd of met den grond gelijk kunnen worden gemaakt. Artikel 11. Het in onderhoud geven van een graf, waaronder is te verstaan, het schoonhouden van een graf en het onderhoud van daarop staande boomen, bloemen en andere beplan- tingen, kan alleen geschieden aan de ge meente en minstens voor een tijdvak van 5 jaar, tegen een jaarlijksche vergoeding van: 10 voor een graf in de eerste klasse; 5 voor een graf in de tweede klasse; 2,50 voor een graf in de derde klasse. Evenzoo kan het in onderhoud geven van grafsteenen alleen geschieden aan de ge meente en minstens voor een tijdvak van 5 jaar, tegen een jaarlijksche vergoeding van 10 voor een monument en f 5 voor een ge wone grafsteen. -Deze rechten kunnen over elk tijdvak van 5 jaar brj vooruitbetaling worden voldaan. Wanneer het recht niet tenminste 3 maan- den voor afloop van de onderhoudstermijn is opgezegd, wordt dit stilzwijgend weer voor gelijke termijn verlengd. Artikel 12. Het recht in artikel 1 en 9 bepaald moet betaald worden door hen, die het d-aarbedoeld uitsluitend recht verkrijgen. De rechten in artikel 3, 6 en 7 bepaald moeten betaald wor den door de erfgenamen van hen, wier begra fenis het geldt of door hen, die overeenkom stig de bestaande wetten tot het dragen der begrafenis-kosten verplicht zijn. De rechten in artikel 4, 8 en 11 bepaald- zijn verschuldigd door den eigenaar van het graf of bij -gebrek-e van dien door dengene, die /an de diensten der gemeente gebruik maakt. Artikel 13. De betaling der rechten geschiedt ten kan- tore van den gemeente-ontvanger tegen ont- vangst eener gedateerde en door d-ien ontvan- ger geteekende kwitantie. Artikel 14. De rechten, bedoeld in artikel 3, moeten betaald worden voor de begraving plaats heeft, die bedoeld in artikel 4 voor met de opgraving wordt aangevangen. Artikel 15. De rechten, bedoeld in artikel 1, 6, 7, 8, 9 en 11 moeten betaald worden onmiddellijk na het verkrijgen van de in die artikelen ge noemde rechten. Artikel 16. De invordering van deze rechten geschiedt overigens door den gemeente-ontvanger over eenkomstig de artikelen 291 tot en met 295 der gemeentewet. Artikel 17. Deze verordening treedt in werking den eersten dag der maand, volgende op dien, waarin de Koninklijke goedkeuring zal zijn ontvangen. Alsdan vervallen de thans geldende veror- deningen op de heffing en invordering van begraaf- en andere rechten, geheven inge volge de wet tot vaststelling van bepalingen betrekkelijk het begraven van lijkefi, de begraafplaatsen en de begrafenisreehten. Deze blijven van kracht ten aanzien van v66r bovengenoemden datum verschuldigde rechten. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. d. VERORDENING regelende het heffen van vergunningsrecht voor den ver- koop van sterken drank in het klein in de gemeente Temeuzen. Artikel 1. 1. Het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein krachtens een volledige vergunning, een tapvergunning, een slijtvergunning of een societeitsvergunning, bedraagt jaarlijks twaalf gulden vijftig cent voor elke vijftig gulden huurwaarde of ge deelte daarvan, welke de localiteit, in verband met den omzet van sterken drank in het bedrijf, waarvoor de vergunning strekt, kan geacht worden te bezitten met dien verstande, dat het recht niet lager dan veertig gulden zij. 2. Indien een vergunning wordt verleend voor een nieuw bedrijf, is voor de eerste maal een vergunningsrecht van honderd gulden verschuldigd. Artikel 2. Het vergunningrecht voor een bijzondere vergunning, als bedoeld brj het eerste lid van artikel 75 der Drankwet (Staatsblad 1931, no. 476), bedraagt vijf en zeventig ten hon derd van het bedrag, in artikel 1 bedoeld. Artikel 3. Het recht wordt met vijftig ten honderd verminderd voor de localiteiten, die gedurende het jaar, waarvoor het vergunningsrecht ver schuldigd is, voor het publiek gesloten zijn tusschen Zaterdagavond zes uur en Maandag- morgen acht uur. De houder der vergunning legt v66r de betaling van het vergunnings recht aan Burgemeester en Wethouders een mededeelin-g betreffende deze omstandigheid over. Artikel 4. 1. Het vergunningsrecht voor een hotel- vergunning bedraagt jaarlijks vijf en twintig gulden of zooveel minder als op den grond- slag van het aantal der in het hotel voor logeergasten beschikbare kamers bij algemee- nen maatregel van bestuur is bepaald. 2 De houder van een zoodanige vergun ning, doet jaarlijks v66r 1 April aan Burge meester en Wethouders van dit aantal schnf- telijke mededeeling. Burgemeester en Wet houders stellen den aanslag vast en brengen dezen onmid-dellijk ter kennis van belang- hebbende. Artikel 5. 1. -Het jaar, waarvoor het vergunnings recht is verschuldigd, loopt van 1 Mei van het eene tot en met 30 April van het daaropvol- gende jaar. 2. Voor een tusschentijds verleende ver gunning zijn slechts zooveel vierde gedeelten van het vergunningsrecht verschuldigd als er kwartalen in het vergunningsjaar over zijn, met dien verstande, dat een gedeelte van een kwarfaal voor een geheel geldt. 3. Het vergunningsrecht is verschuldigd door den houder der vergunning. Artikel 6. 1. De schatting van de huurwaarde der localiteiten, waarvoor een vergunning als in artikel 1 of artikel 2 bedoeld is verleend ge schiedt jaarlijks door Burgemeester en Wet houders, na ingewonnen schriftelijk advies van een door hen aan te stellen deskundige. 2 Burgemeester en Wethouders stellen op grond van die schatting, den aanslag vast en brengen dezen onmiddellijk ter kennis van den belanghebbende.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2