Landbouwberichten Sport Gemengde Berichten gemeenteraad van zaamslag. AXEL. SAS VAN GENT. BIERVLIET. RECHTSZAKEN. ZWEMMEN. reglement vastgesteld. De tekst van dit reg- lement kan men vinden in Luttenberg's Chro- nologische Verzameling 18131850. Speciaal de artikelen 1, 2, 16, 17, 18 en het additioneel artikel, bet voornaamste ervan, de zaak Philippine zelf rakende, luidt als volgt: „De landings- en lossingsplaatsen of havens zullen voor de visschers der beide landen dezelfde zijn. De mossels, gamalen en kreu- kels welke in den Braaknaan gevangen en op de door het Nederlandsche gouvemement aan- gewezen landingsplaatsen gelost worden, zullen van daar, langs den kortsten weg, naar BelgiS kunnen vervoerd worden over het kan- toor van Bouchaute, of over elk ander door de Belgische regeering tot dat einde aan te wijzen kantoor, zonder bij derzelver vervoer over het Nederlandsche grondgebied aan eenige rechten of formaliteiten onderworpen te zijn. De voormelde voortbrengselen der visscherij van den Braakman zullen, in de beide landen, j in alle opzichten eveneens beihandeld worden als de voortbrengselen der Nationale vis scherij. Vastgesteld en geteekend te 's-Gravenhage, den 7 Aug. 1843 door den baron Huyssen van Kattendijke Minister van Buitenlandsche Zaken der Nederlanden en Generaal Prisse, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van den Koning der Belgen. Nu is dus de vraag slechts of de mosselen die gereedgezet worden in den Braakman, als voortbrengsel der Visscherij van den Braak man worden beschouwd? De Belgen meenen van niet. In 1839 wer- den ze daar gekweekt, nu dient de Braakman slechts als pakhuis, zoo zeggen zij. DE WATERLEIDING TE KOEWACHT OFFICIBEL IN GEBRUIK GESTELD. Gisteren is te Koewacht, de gemeente die zich als eerste na de tot standkoming der Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding daarbij aansloot, de waterleiding officieel in gebruik gesteld. Dit geschiedde op het kerkplein door het in werking stellen van eene brandkraan waarop slangen der brandweer van Hulst werden aangesloten, terwijl er later de motor- spuit op aangesloten wend, welke met 4 stra- len werkte die tot boven het dak der kerk uitkwamen. Aan deze in werking stelling was vooraf- gegaan een bezoek aan het pompstation te St. Jansteen. Wij komen hierop in het volgend nummer terug. GRENSKIOSKEN VAN DEN A.N.W.B. Zaterdagmiddag heeft de officieele opening van de eerste grenskiosk van den A.N.WjB. aan de Nederlandsch-Belgische grens te Eysden, nabij Maastricht plaats gehad. De A.N.W.B. streeft er naar de geheele Nederlandsche grens te bezetten met kiosken ter veraangenaming en vergemakkelijking van de binnenkomst van vreemdelingen. De empoyee's zullen de vreemdelingen hel- pen bij de invulling van hun papieren, vreemd geld voor hen wisselen, nationaliteitsplaten voor auto's en witte spatborden voor fietsen leveren, voorts kaarten en gidsen van Neder- land, zooveel mogelijk in de vreenide talen. Zij worden zooveel mogelijk over Nederland als toeristenland ingelicht en zelfs worden hun papieren in orde gemaakt, als er soms iets aan zou haperen. De kiosk te Eysden wordt ongeveer tegelrjk geopend met die te Beek (gem. Ubbergen), Wernhout en Sluis, later volgen er nog kios ken te Vaals, Babberich, Glanerbrug en elders. Zij zijn ook 's Zondags geopend en de toekomst zal moeten uitwijzen of het noodig zal zijn ze ook in den winter open te houden. De employee's spreken de modeme talen en zijn ook daardoor voor de douane een waarde- volle hulp. De kiosken zijn gesticht met medewerking van het ministerie van finan cial en veelal op rijksgrond. REGELING MET BELGIE BETREEFENDE ARBEIDERS VAN LANDBOUWERS DIE WEDERZIJDSCH DE GRENS BOER EN. Dezer dagen is een nieuwe regeling vast gesteld, ter uitvoering van het tusschen Nederland en Belgie gesloten vestigings- en arbeidsverdrag, waarbij is bepaald, dat land- bouwers van het eene land die ook in het andere land gronden hebben liggen die zij beboeren voor hun vast personeel niet be- hoeven te voldoen aan de voorwaarden die voor andere patroons gelden. Het is juist, dat bijna als regel de met Belgie gesloten verdragen van wederkeerig- heid (althans voor zoover wiji dat hier in Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen overzien) na- deeldger voor ons land uitkomen, omdat de Belgen daarvan hier profiteeren, terwijl de wederkeerigheid zoo zij als voorkomt in elk geval veel geringer is. Zoo is zulks ook oogenschijnlijk het geval met deze rege ling. Er zijn dan van hier uit ook reeds uitvoerige persartikelen gelanceerd, om te betoogen, dat deze regeling aanleiding zou zijn tot vergrooting der werkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen, omdat meer Belgische landbouwers gronden aan deze zijde der grens landen liggen hebben, dan omgekeerd. Toch is die bewering in dit geval niet juist, omdat het hier alleen betreft het vaste per soneel van die Belgische landbouwers en zij dezen toch reeds in dienst hadden. Zij moeten daar nu wel geen formaliteiten vervullen, doch practisch voor wat de werkgelegen- heid betreft, heeft dit in den toestand geen wijziging gebracht. DE R. K. SOHIPPERSSCHOOL TE HANSWEERT. Naar het Dagbl. v. Noord-Brabant en voor Zeeland vemeemt is het thans zeker, dat de Katholieke school voor schipperskinderen te Hansweert met September a.s. geopend wordt. Verschillende ouders hebben hun kinderen reeds laten inschrijven. ERKENNING EN TOELATING CONSUL VER. STATEN. Bij Kon. besluit is de heer Richard S. Huestis erkend en toegelaten als consul van de Vereenigde Staten van Amerika te Rot terdam, voor de provincie Zuid-Holland, Zee- iand, Noord-Brabant en Limburg. VLISSIN GSCHE WERKLOOZEN STAKEN IN DE WERKVERSCHAFFING. Maandag legden, meldt de Midd. Crt., 17 van de 21 Vlissingsche werkloozen, die door de centrale werkverschaffing waren te werk gesteld aan de Nieuwe Inloophaven te Krui- ningen, het werk neer. Volgens hun meening was het loon te laag voor den te verrichten arbeid. Vorige week hadden zij 17 cent per uur verdiend. De arbeiders uit de omgeving van Kruiningen daarentegen haalden 22 a 23 cent per uur. De werklust der Vlissingers was echter niet al te groot en ook hun houding tijdens den arbeid liet wel iets te wenschen over. Elken dag werden zij per autobus ge bracht en gehaald. Ook dien morgen zijn de stakers per autobus naar huis vervoerd. Onder de stakers bevonden zich ook nog eenigen, die voor den eersten morgen aan het werk waren. Deze personen konden dus heele- maal niet over de verdiensten oordeelen. De meesten waren wel georganiseerd, doch hun bonden wisten van geen staking af. In de vergadering van gisteren waren alle leden aanwezig. Na vaststelling der notulen en mededeeling van gehouden kasopname en berichten van goedkeuring van raadsbesluiten, kwam aan de orde het jaarverslag van de vrrjwillige brandweer over 1937. Naar aanlei ding hiervan merkte de heer De Visser op, dat de slangen hier nog langs natuurlijken weg gedroogd worden, waarmede reeds heel wat slangen verongelukt zijn. Waar het thans mogelijk is, langs electrischen weg te drogen, gaf hij in overweging, zoo mogelijk een der- gelijk apparaat voor dit doel aan te schaffen. De Voorzitter antwoordde hierop, dit vraag- stuk onder oogen te zullen zien. Een verzoek van de gewestelijke landstormcommissie Zee- land, om een subsidie uit de gemeentekas werd verwezen naar de begrooting voor 1939. Een verzoek van H. M. de Regt en Wed. C. A. Wisse om overname van bestrating en rioleering door de gemeente, werd afgewezen, op grond dat de helft van het beschikbare bouwterrein thans is bebouwd en Burg, en Weth. de overname wenschten uit te stellen tot het geheele terrein bebouwd zal zijn. Ontheffingen hondenbelasting werden ver- leend, en de staat van oninbare posten Hon denbelasting voor den dienst 1937 vastgesteld. Hierna werd vastgesteld een wijziging der begrooting voor den dienst 1938. Waar hier op reeds was geraamd een bedrag voor volks- feesten en een voorstel voor subsidie voor dit doel bij een later agendapunt in behandeling kwam, werd de vaststelling van dezen laat- sten post aangehouden. Burg, en Weth. stelden verder voor aan te gaan een overeenkomst met de N.V. ,,Gekro" te Overschie tot het ophalen van cadavers en slaehtafvallen. Dit bleek een struikelblok te zijn. De heer Haak zegde, deze overeenkomst te willen helpen aangaan, mits vaststond, dat er een wettelijke verplichting daartoe bestond. De heer Koopman was van meening, dat de wettelijke verplichting niet vaststond, daar er op dit gebied geenerlei wantoestanden heersch- ten. Indien er wanorde is, aldus spreker, moet er regelend opgetreden worden, doch waar dit niet het geval is, heeft de gemeente alle rechten. Hij betreurde het, dat dit van hooger- hand werd voorgeschreven en sprak verder het vermoeden uit, dat de kosten, die hieraan verbonden zijn, en door de gemeente gedragen worden, bij lange niet voldoende zijn zullen om de exploitatie te dekken, zoodat deze op andere wijze via de belastingen ook weer be- taald moeten worden. De heer De Visser uitte zich in gelijken zin. De Voorzitter antwoord de, dat de Vleeschkeuringswet de toetreding tot een destructiebedrijf voorschrijft, en dat het alleen aan de ligging van Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen te danken is, dat men er tot nu toe aan ontkomen is. Het slot was, dat met 6 tegen 5 stemmen tot toetreding be- sloten werd. De wijziging van de instructie van den gemeente-ontvanger, noodig geworden door het vervallen van de waarborgsom en de ver- zekering door de gemeente tegen fraude, on- dervond eenige tegenkanting van den heer Koopman. Burg, en Weth. hadden voorge- steld, deze te lezen, dat bij ongesteldheid, af- wezigheid of ontstentenis van den ontvanger een plaatsvervanger door Burg, en Weth. zou worden aangewezen. De heer Koopman wilde gelezen zien, dat bij een ongesteldheid, af- wezigheid of ontstentenis van langer dan een maand een plaatsvervanger door den raad zou worden aangewezen. Bij de hierop volgende besprekingen bleek dit echter onhoudbaar en werd het voorstel van Burg, en Weth. zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Aan Joost van den Berge werd toegekend een vergoeding ex. art. 13 der L. O.-wet. Burg, en Weth. stelden voor, een bedrag van f 250 te voteeren voor tractatie der school- kinderen bij het a.s. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin en vroegen een bedrag van 50 voor de versiering van het gemeentehuis. De heer Haak achtte dit laatste bedrag wat laag en meende, dat een bedrag van 75 hier- voor behoorde te worden uitgetrokken. De heer De Jonge viel hem hierin bij en betoogde, dat f 100 noodig zou zijn, terwijl hij verder verzocht aan het feestcomite as eerste gift eveneens 100 te willen toestaan. De heer Florusse was aanvankelijk van plan hieraan niet mede te werken, doch had zijn hand over het hart gestreken voor wat betreft de trac tatie der schoolkinderen. Hij wees er op, dat thans feest moet worden gevierd, terwijl er zoovelen zijn, die op het oogenblik, nu steun en werkverschaffing zijn stopgezet, geen mid- del van bestaan hebben. Verder verwees hij naar andere gemeenten, waar men blijkt ook iets voor de ouden van dagen te doen en meende, dat dit voorbeeld in Zaamslag na- volging verdient. Na ampele bespreking, waarbij de raad zich accoord verklaarde, dat Burg, en Weth. de versiering van het raadhuis zouden verzor- gen, werd 4en slotte het voorstel van Burg, en Weth. zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Aangeboden werd de rekening voor den dienst 1937. Deze werd gesteld in handen der commissie van onderzoek. Een voorstel tot het uitvoeren van riolee- ringswerken in de Axelsche straat ondervond tegenkanting van de zijde van den heer De Visser, die van oordeel was, dat op andere wijze deze aangelegenheid beter en voordee- liger geregeld zou kunnen worden. Burg, en Weth. deden mededeeling van de omstandig- heden en de motieven, die hen tot de voor- gestelde wijze van werken hadden geleid. Nadat deze aangelegenheid lang en breed be- sproken was, vereenigde de raad zich met het voorstel van Burg, en Weth. Ten slotte kwam aan de orde een voorstel van Burg, en Weth. om de vergoeding der kinderen die meer dan vier kilometer buiten de kom der gemeente wonen, en op 1 Mei den leeftijd van 11 jaar hebben bereikt te wijzigen en inplaats van een vast bedrag, een bedrag van V2 cent per afgelegde kilometer uit te keeren. De omvraag bracht een verzoek om inlich- tingen van den heer Haak naar den toestand van het trottoir aan de Veerstraat en een verzoek om ter voonkoming van beschadiging der verf aan de woningen van den directeur van het postkantoor rijwielblokken aan te brengen, terwijl hij ten slotte de aandacht van Burg, en Weth. verzocht voor de Axel- schestraat, waar hij regenval tusschen de tramrails een waren modderpoel ontstaat. Al deze zaken hebben de aandacht van Burg, en Weth. De heer Maas verzocht nadere mededeelin- gen omtrent de stopzetting der steunverlee- ning. De Voorzitter antwoordde, dat deze aanvankelijk zou stopgezet worden op 19 of 20 Juni, doch dat deze maatregel 2 weken verschoven was, terwijl thans in verband met het feit, dat er weer verscheidene werkloozen zijn, pogingen worden aangewend, de steun- verleening en/of werkverschaffing weer te doen doorloopen. De heer Hamelink verzocht uitbreiding van de betegeling van de haven. Ten slotte kwam de heer Florusse nog terug op de kwestie der stopzetting van de steun- verleening en werkverschaffing en verzocht inlichtingen omtrent de wijze waarop de be- trokkenen, die thans zonder bron van inkom- sten zijn, in hun onderhoud moeten voorzien. De Voorzitter antwoordde, dat deze zaak de aandacht van het college heeft. Op reis met de ouden van dagen. Voor de achtste maal had gisteren de jaar- lijksche auto-tocht van de ouden van dagen plaats, die dank zij het voorbeeldige initiatief van onzen Burgervader telkenjare op zulk een alleszins bevredigende wijze verloopt en ook nu weer ondanks de zeer ongunstige weers- omstandigheden, even schitterend geslaagd is als voorgaande tochten. ,,Pluvius" was een wreede spelbreker en vanaf de voormiddag tot des avonds regende het onafgebroken en bijwijlen pijpestelen. Maar noch de Burgemeester, noch de onder zijn leiding werkende organisatoren van den tocht waren ontmoedigd en toen even na den middag de file van 35 luxe auto's en een auto bus, na in de Oranjestraat te zijn opgesteld, zich in beweging zette, heerschte er weer die gezellige sfeer die eigen is aan deze tochten en die vanwege het algemeene medeleven van de burgerij zoo weldadig aandoet. De tocht ging ditmaal weer eens naar het kunstmatige strand tegenover de Sinjoren- stad gelegen, waar men zich ook het vorig jaar zoo lustig heeft vermaakt. De reis ver- liep vlot en weldra doemde de Lieve Vrouwe- toren dan ook slank en fier op uit de regen- zwangere lucht en bereikte men via den in- gang van den voetgangerstunnel het met zijn honderden attractie's bebouwde ,,Holywood", een kleine stad van planken en papier, maar nochtans een lustoord, dat elk wat wils biedt! De eerste zorg bij de aankomst gold de versterking van den inwendigen mensch en toen de ruim 200 personen aan den gemeen- schappelijken disch in de machtige concert- zaal van het groote feestgebouw vereenigd zaten, richtte de Burgervader zich met een geestdriftig en uit het hart gegrepen woord tot de oudjes en de gebrekkigen voor welke hij zich telkenjare zulk een groote moeite ge- troost. Ook nu mocht hij daarbij, evenals ook vorige jaren steeds het geval is geweest, zich gelukkig prijzen, dat de reis weer vlot en zonder ongelukken was verloopen. Hij bracht hartelijken dank aan de autobezitters, de bur gerij en de organisatoren, waaronder niet de vergeten de meisjes, die zich met de bloem- pjesverkoop hadden belast en de veteranen- voetballers welke in financieel opzicht het welslagen van den tocht wederom hadden ver- zekerd. Ook aan Dr. Boor en alien die in eenigerlei ander opzicht zich moeite hadden getroost, betoonde hij zijn erkentelijkheid. Nadat hij een ocgeniblik, stilte had verordi- neerd voor het gebed ging men over tot het uit malsche broodjes met ham en kaas be- staande menu, waarbij de gebruikelijke ver- snaperingen in den vorm v*an geurig dampen- de koffie en taartjes niet ontbraken. Dit geschiedde echter niet alvorens de heer P. den Deurwaarder op de hem eigene wijze hulde had gebracht aan den Burgemeester, die zich voor de zooveelste maal van zijn goede zijde had laten kennen en de genegenheid van de ouden van dagen en van de ziekelijken en hulpbehoevenden wederom had vergroot, door zich niet alleen een goede burgemeester maar tevens een burger-„vader" te toonen. Een spontaan opklaterend applaus bewees, dat men het met deze aan den Burgemeester toege- zwaaiden lof eens was. Zooals de maaltijd verliep ook de rest van den dag, die stond in het teeken van het amu sement. Ruime gelegenheid bestond hiertoe en ondanks den regen heeft men zich alge- meen weer op ae prettigste en passende wijze vermaakt. De terugreis verliep weer even ordelijk en overeenkomstig de door den Burgemeester vastgestelde regelen. Evenals het vorig jaar werd gepleisterd in de boschrijke omgeving van ,,De Tromp", waar men nog een zeer genotvol uurtje doorbracht. Deze merkwaardige badgelegenheid biedt daartoe ruimschoots gelegenheid en de alge meene tractatie viel ook hier ten zeerste in den smaak. Al heeft ae regen veel afbreuk gedaan, deze reis mag weer schitterend geslaagd heeten en zal nog dagen lang het onderwerp van de gesprekken zijn van onze oudjes en stof tot dank geven aan de autobezitters, de organisators en inzonderheid onze Burge meester, wien geen moeite te veel is deze tochten telkenjare zoo uitnemend te doen slagen. Schoolreis. ,,Zoo tfouden zongen, piepen de jongen", gold! het heden voor de vjjf hoogste klassen van de openbare lagere school, die onder ibetere weersomstandigheden vanmorgen hun jaarlijksche schoolreisje aanvingen met een drietal autobussen van garage „Cito". Onder leiding van het personeel en de oudercommissie, ging het uitstapje van deze 90 jeugdige Axelaars naar het schoone eiland Walcheren, dat men via Breskens zal berei- ken om daarna per autobus te doorkruisen. Achtereenvolgens zal men volgens het pro- gramma te Vlissingen en Domburg van het strand genieten en zich in de speeltuin aan de Oranjezon verpoozen. Vervolgens wordt het schilderachtige Veere- bezocht en zal men tenslotte ook Middelburg met zijn beziens- waardigheden, waaronder behalve de Abdij ook het monument van Koningin Emma be- zoeken. Alzoo een prettige dag voor onze „spes patriae". Schoolreis. Dinsdag j.l. werd onder leiding van school- commissie en schoolpersoneel der openbare lagere school A alhier, het jaarlijksche school reisje ondernomen. Ditmaal was het doel van de reis Knocke, voor welk uitstapje de animo, ook van de zijde van de ouders, zeer groot was. Met 200 personen werd omstreeks acht uur 's morgens in zeven bussen de reis aanvaard. Hoewel het regenachtige weer nu niet be paald animeerde, werd er toch een goede stemming bewaard. Op de doorreis werd te Sluis uitgestapt, waar verschillende bezienswaardigheden van de ,,ville morte" werden bezocht. Zonder noemenswaardige incidenten werd de ochtend daarna te Knocke gepasseerd. 's Middags echter had een der kinderen tijdens het baden het ongeluk, in aanraking te komen met een kwal, zoodat zelfs dokters- hulp moest worden ingeroepen. Hoewel door dit incident de stemming een oogenblik in mineur dreigde om te slaan, werd na een geruststellende verklaring van de dokter al spoedig weer de juiste toon ge- vonden. Zoo vertrok men dan weer voldaan uit Knocke om kwart voor acht in een stemming, die de regen niet vermocht te blusschen. Na nog te IJzendijke uitgestapt te zijn om de kinderen een versnapering aan te bieden, waren de vacantiegangers omstreeks 10 uur weer thuis. Leiders en organisatoren konden niet anders dan hun waardeering uitspreken voor de goede medewerking van de ouderen, die hun ver- antwoordelijke taak niet weinig hebben ver- licht. De aanbeveling voor dijkgraaf van den Koninginnepolder te Biervliet (vacature-Dob- belaere) luidt: Ch. Cuelenaere, P. Dees en G. Termote. DE Z.-VL. WATERLEIDING VOOR HET KANTONGERECHT. Op de rol der zaken die gisteren voor het kantongerecht alhier in openbare zitting van strafzaken door den kantonrechter, in welke functie ditmaal zetelde de waam. kanton rechter Mr. G. Tichelman, kwamen ook voor de door ons vermelde aanklachten wegens overtrading der Bouwverordening van Ter- neuzen met betrekking tot de waterleiding. Alvorens het zoover was, moest eerst een heele film, diverse zaken betreffende, worden afgedraaid. De eerste betrof een slager die beklaagd werd, dat hij een stukje vleesch waarin maden voorkwamen had afgeleverd. Zoowel de ambtenaar van het O. M. als de kantonrechter vonden dat een zeer emstige overtreding. En hoewel de slager al verklaarde dat zooiets hem in zijn 45-jarige loopbaan nimmer is overkomen en noch hij, nog welke andere slager ook daartegen kan waken, de eisch was 20 boete of 10 dagen hechtenis, en zoo bleef het ook bij de uitspraak. Een liefhebber hengelaar was door een Waterstaatsambtenaar van een rijksrem- mingswerk gestuurd, 't welk hij blijkbaar als een bijzonder goed plaatsje beschouwde. Het was hem maar moeilijk bij te brengen, dat niet hij, doch de bevoegde ambtenaren uitmaken of hij daar al of niet mag zitten. Door een boete van f 3 zal hem nu de weten- schap worden bijg-ebracht. Een erge overtreding was die van een wiel- rijder die 'n vrouw op leeftijd had aangereden, zoodat zij tegen de straat was gevallen, en, hoewel hij dit, omkijkende volgens een getuige moet hebben gezien, toch maar was door- gereden. Dit laatste nam de kantonrechter hem erg kwalijk, en veroordeelde hem over eenkomstig den eisch tot 10 boete, subs. 10 dagen hecht. met toewijzing van een civielen eisch ad 28, wegens ziekenhuis, dokters- en apothekerskosten der vrouw. Het zou ons thans te ver voeren alle zaken op te sommen, die werden behandeld, tot als laatsten werden opgeroepen die wegens over treding der Bouwverordening. Dit bleken alle zeer tamme overtreders te zgn. Het waren verhuurders van_woningen die hunne perceelen hadden laten aansluiten, doch bij welke perceelen de aansluitkraan weer was dichtgezet, bij de een wegens wei- gering der huurders om te betalen, bij een ander had de waterleidingmaatschappij dat gedaan op verzoek van huurders, die het water niet wenschten en bij andere was zulks het geval op verzoek van de eigenaars omdat hum huurders geen leidingwater wenschten omdat zij dit niet wilden, in verschillende gevallen naar zij verklaarden ook niet konden betalen. Allemaal waren het alizoo tamime zaken. De ambtenaar van het O. M. had geconsta- teerd dat votor deze zaken een bijaomdere be- lamgstellimg bestond, maar toch is dit vol gens hem geen novum, aangezien op vele plaiatsen reeds vervolgingen in verband met waterleidimgen zijn behandeld, die tot resul- taat hadden, dat de gedaagden aan hun ver- plichtingen moesten voldoen. Z.H.E.G. achtte het noodii'g nog wat uit te wijdem en er ook de pers bij te halen, die over die kwestie sohrijft zonder daarvan voldoende kemnis te hebben. We zullen daarop thans maar niet repliceeren, doch willen alleen opcnerken, dat men ook bij heeren juristen menigmaal niet weet wde het bij het rechte eind heeft, want dat hunne meeningen dikwerf ui'teenloopen en dat de kwesties alleen worden uitgemaakt door hen die op een igegeven oogenblik de macht hebben om een veto uit te spreken, dbch dat dit niet wegneemt, dat na enkele jaren weer een an dere meening bovenlkomt. We willen maar zeggen: hoeveel te meer kan het dan voor- komen, dat ook een leek eens met een jurist van meening verschilt. Zoo heel vast scheen toch ook het standpunt van het O. M. niet, want hij 'gaf ook nog te kennen, dat hij nu de eigenaars had vervolgd, doch het ook de huuTders had kunnen doen. Aan die zijde overwoog hij echter te doen te hebben met een categoric menschen voor wie het misschien bezwaarlijk zou zijn de boete te betalen, dat 'ze dan nog zouden moeten gaan zitten en dit op onkosten kwam, waarom hij den nu gevolgd'en weg beter achtte. Hieruit zou toch IM-ijkem, dat minder vast staat aan welke zijde, n.l. bij eigenaar der woming of bij huurder, van schuld sprake is. Zoowel het O. M. als de kantonrechter gavfen de verhuurders den raad huurders die niet willen of niet kunnen betalen dan uit de woningen te verwijderen en er bij nieuwe verhuring nauwlettend op toe te zien, dat zij huurders nemen van wie verwacht kan worden dat zij zullen betalen. Het O. M. eischte in alle gevallen 6 boete subs. 3 dagen hechtenis voor elk perceel. De kantonrechter zal op" 5 Augustus schrif- telijk vomnis geven. EXTRA-TOEWIJZING VAN KALVEREN WEGENS MOND- EN KLATJWZEER. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld zullen de extra-toewijzingen van kalveren wegens het in het najaar 1937 en voorjaar 1938 geheerscht hebbende mond- en klauwzeer binnenkort zijn vastgesteld en ter kennis van de veehouders worden gebracht. De grondslag, waarop deze toewijzing rust, is de schade, toegebracht aan den melkvee- stapel. Het begrip schade dient daarbij ech ter niet in financieelen zin te worden opgevat. De bedoeling van deze toewijzing is immers zooveel mogelijk te voonkomen, dat de teelt- regeling belemmerend zou werken ten aanzien van het herstellen der verliezen, welke de melkveestapel door de mond- en klauwzeer euizootje heeft geleden. Uiteraard zijn hier de directe verliezen bedoeld, dus de gestorven dieren en de wrakken, welke geenerlei waarde meer voor fokkerij, melkerij of mesterij heb ben en om die reden direct moesten worden opgeruimd. Daar het in dezen uitsluitend de bedoeling is, in verliezen bij den melkveestapel tegemoet te komen (hetgeen reeds hieruit blijkt, dat een extra toewijzing van vaarskalveren en niet geregistreerde stierkalveren is verleend) zijn voor de slacht bestemde dieren buiten be- schouwing gebleven. Tevens zijn jreen dieren beneden 1 jaar in aanmerking genomen aangezien de identiteits- bewijzen van deze dieren in het algemeen tegen andere ingewisseld konden worden. Er zullen dus alleen kalveren worden toe- gewezen voor de gevallen, waarin tot den melkveestapel behoorende dieren boven 1 jaar tengevolge van mond- en klauwzeer gestor ven of in nood geslacht zijn, dan wel tot den melkveestapel behoorende dieren boven 1 jaar tengevolge van mond- en klauwzeer zoodanig wrak zijn geworden, dat zij noch voor de fok kerij noch voor melkerij of mesterij meer eenige waarde vertegenwoordigen. Zaterdagmiddag werd te Vlissingen voor de Zeeuwsche zwemkampioensehappen gezwom- men, waaraan deelnamen leden van de ver- eenigingen .Scheldestroom te BreSkens, It Sas te Goes, Luctor et Emergo te Middelburg, De Schedde te Terneuzen, T. Z. en P. C. te Ter- neuzen, De Bruinvisch te Sas van Gent, De Zanidkreek te Kortgene en De ZeehonJd te Vlissingen. Naar de VI. Crt. meldt, waren de uitslagen als volgt: 100 M. schoolslag dames: 1. D. van der Steen, De Bruinvisch, 1 m. 33.2 sec.; 2. G. van Melle, Scheldestroom, 1 m. 34 sec.; 3. A. Moerman, De Schelde, 1 m. 35,2 sec. 100 M. schoolslag heeren: 1. F. Rijniberg, T. Z. en P. C., 1 m. 22.6 sec.; 2. A. Renique, De Bruinvisch, 1 m. 26 sec.; 3. H. Pots, De Zeehond, 1 m. 26.7 sec. 100 M. rugslag dames: 1. J. de Zeeuw, De Bruinvisch, 1 m. 47 sec.; 2. G. van Melle, Scheldestroom 1 m. 48 sec. 100 M. rugslag heeren: 1. R. Claeijssens, De Bruinvisch, 1 m. 23 sec. 100 M. borstcrawl dames1. M. Geensen, De Schelde, 1 m. 22.2 sec.; 2. K. iZeijlemaker, De Schelde, 1 m. 28.8 sec.; 3. T. de Jong, De Zee hond, 1 m. 26 sec. 100 M. borstcrawl heeren: 1. P. A. Neete- son, De Bruinvisch, 1 m. 5 sec.; 2. P. van Ste- veninck, De Zeehond, 1 m. 5.2 sec.; 3. C. Wa- genaar, De Zeehond!, 1 m. 9.2 sec. 3 maal 50 M. wissedslag estafette dames: 1. Scheldestroom (G. van Melle, N. Manneke, K. Schrier), 2 m. 18,2 sec.; 2. De Zeehond I (W. de Haan, M. Hoek, T. de Jong), 2 m. 13.6 sec.; 3. De Bruinvisch (J. de Zeeuw, D. van der Steen, C. Kras), 2 m. 17.5 sec. 3 maal 50 M. wisselslag estafette heeren: 1. De Bruinvisch (R. Claeijssens, A. Renique, P. A. Neeteson), 1 m. 46 sec.; 2. De Zeehond (C. Wagenaar, H. Pots, P. van Steveninck), 1 m. 50 sec.; 3. T. Z. en P. C. (R. Visser, F. Rijnberg, H. Tazelaar), 1 m. 54.9 sec. 5 maal 50 M. borstcrawl estafette dames: vervallen wegens onvoidoende deelname. 5 maal 50 M. borstcrawl estafette heeren: 1. Zeehond (M. van de Kerkhof, H. Kodde, C. Wiagenaar, H. Pots, P. van Steveninck), 2 m. 41.5 sec.; 2, 't Sas (I. van Zweeden, J. Sinke, W. Schrijver, J. de Jonge, S. P. Buijs), 3 m. 12.2 sec. Bij den 600 M. wedstrijd was de uitslag: Dames: 1. P. Nieuwelink, De Schelde, 12 m. 50 sec.; 2. G. van Melle, Scheldestroom, 13 m. 6 sec.; 3. T. de Jong, De Zeehond, 13 m. 51.6 sec. Heeren: 1. C. Wagenaar, De Zeehond, 10 m. 20 sec.; 2. Th. Acke, De Schelde, 11 m. 11 sec.; 3. S. P. Buijs, 't Sas, 12 m. 19 sec. In het nummer schoonspringen had voor de damesklasse slechts een deelneemster inge- sehreven, al mej. M. Sinke, 't Sas. In de heerenklasse werd de uitslag: 1. P. van Steveninck, De Zeehond, 58.57 p.; 2. H. J. Wteezepoel, Luctor et Emergo, Souhurg, 48.41 p.; 3. W. Lammens, De Bruinvisch, 46.25 p.; 4. L. D. van Damme, De Zandkreek, 42.5 p.; 5. A. Bolwense, De Zandkreek, 38.29 p.; 6. J. Gulden, De Schelde, 28.42 p.; 7. S. P. Sijtsma, De Zeehond, 27.84 p. Na afloop van deze wedstrijden hadden polo- wedstrijden plaats, waarvan de uitslag was: De ZeehondDe Schelde 111, De Bruin vischT. Z. en P. C. 51, De ScheldeT. Z. en P. C. 62. De ZeehondDe Bruinvisch 1—1. De Zeehond won de wisselbekeir; De Bruin visch verkreeg als tweeden prijs een zilveren medaille, terwijl De Schelde een verguld bron- zen medaille als derden prijs verwierf. DE VIERDAAGSCHE. Gisteren is de traditioneel geworden 4- daagsche afstandsmarsch aangevangen. Zoo als men weet is Nijmegen daarvoor het cen trum. Het aantal deelnemers is weer grooter. Er zijn gisteren, voor den eersten dag, 4570 deelnemers gestart. Men schijnt daar geen hinder van regen te hebben gehad, zooals bij ons in het Zuiden. Het ging van Nijmegen over Berg en Dal naar Groesbeek, van daar naar den Plasmolen en via het veer te Cuyk naar Heumen en Overasselt. Er was overal langs den weg veel belang- stelling. Er waren dezen dag slechts 9 uitvallers. EEN MAL GEVAL. Het gebeurde, volgens de Vliss. Crt., Zon- dagnacht. De bevolking en de badgasten van Domburg lagen al veilig in Morpheus' armen. Ook in een der villa's waar een van elders afkomstige familie tijdelijk verblijf hield, had den alien zich reeds ter ruste begeven. De jongeling des huizes werd echter plotseling uit zijn slaap opgeschrikt, doordat hij op zijn kamer bezoek kreeg van een vreemd persoon. Op de vraag wat hij kwam doen, vertelde de bezoeker, dat hij wel in de goede villa was, maar ja, wat hij eigenlijk moest doen, wist hij, niet. Hij ging daarom maar uit eigener beweging terug langs den weg zooals hij ook was binnengekomen, n.l. door een raam. Ver- mist werd er niets, dus diefstal was misschien niet de drijfveer. Wat zou het dan geweest zijn? De rijks- en gemeente-veldwachter werden in den arm genomen. Zij gingen op onderzoek uit, namen de gebruikelijke ver- hooren af en hadden al spoedig reden om den verloofde van de dienstbode te verdenken. Deze amoureuze jongeling kwam toen de mor gen aangebroken was rustig aan gewandeld en deed net of er niets aan .de hand was ge weest. Hij werd echter direct aan den tand gevoeld, waarbij bleek, dat hij inderdaad de villa was binnengedrongen. Des avonds was hij na afscheid van zijn meisje te hebben ge nomen, nog een ,,glaasje" gaan halen. Het was er echter niet bij edn gebleven, want toen hij het cafe verliet, was hij aardig ,,in de olie". Hierna is hij hem het plan opgekomen om nog eens naar de villa te gaan. De politie heeft proces-verbaal wegens hulsvredehreuk tegen den jongeman opge- maakt, die maar zou gauw mogelijk Domburg heeft verlaten. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. De 57jarige mej. Veldhuizen te Nijmegen, die Zaterdag bij het braden van vet emstige brandwonden opliep, is Maandag in het Wil- helmina-ziekenhuis aldaar overleden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3