(fry fUjrxvrL MIJ NHARDTJES" De burgeroorlog in Spanje EEN TRANSVAALSCHE VLAG TERUGGEGEVEN. DE ONDERTEEKENING VAN HET CH AGO-VERDRA G. TERNEUZEN, 27 JULI 1938. BESPUITING VAN EEN AARDAPPELVELD ONDER TOEZICHT DER GEMEENTEPOLITIE den niet. Voorloopig echter hebben leidende Engelsche kringen, igelrfk hieronder nader zal blijken, de hoop op succes langs den thans ge- volgden weg nog niet geheel opgegeven. In tegenstellinig tot wat velen verwacht hebben, moet de oorzaak van het herleef-de en venstevigde optimisme wel degelijk in de eerste plaats in een kwestie van atmosfeer worden gezocht. De vertegenwoordigers van Duitschland hebben nog eenis duidelijk ge- maakt, dat Berlijn met betrakking tot het Sudetenduitsche vraagstuk een vredelievende oplossing wil. Die opvatting kon men trouwens ooik eenige weken geleden reeds uit den mond van de leiders van de partij van Henlein ver- nemen. Maar wat Londen het meeste -vertrou- wen schijnt te geven is, dat men daar den indruk heeft gekregen, dat Berlijn inderdaad bereid is over de gelheele kwestie te praten. Een oplossing, aldus de Engelsche meening, wordt slechts mogelijik nadat uit informeele contacten een zekere verstandhouding is: ge- boren. In de afgeloopen weken heeft Duitsch land deize oontacten niet geschuwd en deze stellen een herleving van de Internationale samemverking in het vtooruitizicht met als eerste doel: het ontnemen van het acuut ka- rakter aan de tegenwoordige situatie. Hierop heeft Engeland in de eerste plaats zijn hoop gebouwd en het spreekt vanizelf, dat er in dit stadium nog van weinig concreets sprake kan zijn. Bvenmin is er dan reden orn over te gaan tot officieele besprekingen tusschen en kele der voomaamste land'en over de Tsjechi- sche kwestie. Wat Engeland natuurlijk ook bijizonder aan- genaam moet aanidoen en de stemming in Engeland beheerscht voor een goed deel die van Europa is het feit, dat de Duitschers uiting geven aan een toenemend vertrouwen in Engelands oiordeel over de wijze, waarop getracht wordit een oplossing te vinden voor de wenschen der Sudetenduitschens. De om- standigheden hebben deze toenaderinig aan- ziienlijk vergemakkelijkt. Want een deel van het Engelsche volk, gewend aan breed opge- ze.tte oplbssingen, is niet ingenomen met de wijze van behandeling van deze kwesties door de Tsjechische regeering. Herhaaldelijk is de laatste dagen in Engelsche kninigen een paral lel met de Iersche kwestie getrokken en hoe- wel men de verschillen niet ontikent noch oniderschaJt, is het woord home-rule" ten aanzien van de -Sudetenduitschers eenigszins in de mode gekomen. Trouwens is de ontstem- ming, welke eenige weken geleden te Praag reeds merkbaar was, waar men zich meer en meer geneigd toonde Enigeland's raadgevin- gen als bemoeizucht te betltelen en misschien ook te be'handelen, een duidelijik beiwijs, dat de opvattingen van Praag en Londen geenszins zoo dicht bij el'kaar staan. In zijn onderhouid met Chamberlain heeft von Dirksen nog eenis de verzelkering van Duitschland's vredelievende bedoelingen ge- geven. Daartegenover heeft de Engelsche minister-president niet nagelaten den Duit- schen ambassadeur te verzekeren, dat Enge land in Praag actief zal blijven en in het be- lang van den goeden gang van zaken zijn diensten zal blijven aanbieden. Hij heeft wat dit .betreft de daad bij het woorid gevoegd en reeds Zaterdag bracht Newton, de Engelsche gezant te Praag, een bezoek aan Hodizja. Men zal zich herinneren, dat de Tsjechische regeering over de samenstelling van het na- tionaliteitenstaltuut met een ciammissie uit de Kamer ohderbandelt. Hoewel steeds ge- zegd was, dat de minjderheden gelegenheid zouden krijgen het regeeringsontwerp te be- studeeren, vreesde men in de kringen der minjderheden, dat de regeering het door de kamercommissie aaiwaarde ontwerp nu ook zonder meer voor de Kamer zou willen bren- gen en de besprekingen met de minderheden zeer summier zou willen afdoen. Het blijkt nu, dat de Engelsche regeering deze vrees decide en melde ter will!e van de eventueele consequentie heeft zij er te Praag op aange- drongen, dat helt regeeringsontwerp niet voor de Kamer zal worden gebracht voor en aleer het van alle zijden met de minderheden is betzien. De motieven, welke Londen tot bet nemen van deaen stap hebben bewagen, zijn duiide- lijk. Overhaaste indiening van het thans ge- reed gemaakte regeeringsontwerp, dat aan de Engelsche regeeringskringen al evenmin bevrediiging schijnt te kunnen schenken als aan de Sudetenduitschers, zou in verband met de kloof tusschen bei-de partijen in Tsjecho- slowaikije tot een acute crisis leiden. Deze nu moet voorkomen worden. Niet alleen, omdat het naar Engelsch imzicbt voor de Tsjecho- slowaaksche retgeering geen enkel nut heeft te laten zien, hoe diep de kloof is, maar dat haar taak moet zijn die kloof te overbruggen. Maar daarnevens ook, omdat de Engelsdhen, die beseffen, dat de dabacle in Praag moge- lijk korn't, inm'idideJIs overleg kunnen plegen met andere landen om langs anderen weg tot een oplossing te gera'ken. Waartoe de moge- lijkheid niet uitgesloten is, indien men te Ber lijn evengoed als de leijders van Henlein's pairtij, gaat beseffen, dat bij gehruik van ge- wapende kracht de Sudetenduitschers het eerste en meest geplaagde slhchtoffer zullen zijn. EEN KATHOLIEK PRIESTER GEE XCOMMU NIOEERD. De congregatie van het iHeilig Officie heeft den priester Franz iGriese geexcommuniceerd. De pri-erter, behoorenld tot het bisdom Pader- bor-n in W-estfal-en, was in ketterij vervallen en heeft, na in het huwelijk getreden te zijn, door middel van boeken en tractaten propa ganda gemaalkt tegen den katholieken gods- dienst en de geloovigen getracht op te zetten tegen de hoogste kerkelijke autoriteiten. DE MARSCH VAN TIENDUIZEND JODEN NAAR PAEESTINA. De Poolscbe dagbladen meenen te weten, dat de organisator Van den m-arsich van tien- duizend Jaden naar Palestina, waarvan al eenige jaren sprake is, de advocaat Reppel, positieve antwoorden heeft gekregen op zijn vertzioek om machtiging tot doortocht door Roemenie, Bulgarije en Turkije, van de regeeringen dier landen. Thans moet echter de Palestijnsche regeering nog haar goedkeu- ring aan het plan hechten, hetgeen niet erg waarschijnlijk is. HET MEXICAANSOHE PETROLEUM- CONFLICT. Het D.N.B. meldt uit Mexico: In politieike kringen alhier verklaart men, dat de antwoordnota aan de Vereenigde Sta- ten betreffende de schadeloosstelling voor het onteigende grondbezit reeds gereed is. Zij is evenwel nog niet door president Cardenas goedgelkeurd. De antwoord-nota zal waar schijnlijk de aanvaarding behelzen van het voorstel der Vereenigde Staten, een scheids- gerecht te henoemen. KIOEKIANG DOOR DE JAPANNERS GENOMEN. De stad Kioekiang aan de Jangtse gelegen op ongeveer halverwege tusschen Tatoeng en Hankou aan het Zuidelijkste punt van de knik in de rivier tusschen die steden en ten Noordwesten van het Pojang-meer, is vol- gens een bericht van Japans che zijlde thans in handen van de Japanners. De plaats is van groot strategisch belang Let op den hartvorm. 12 stuks 50 c». 2 st *10 ct. voor de voortzetting van de actie der Japan ners tegen Hanikou, dat echter voflgens het zeggen der Chineazen krachtig zal worden verdedigid. Uit Tokio wordt nog gemeld: De bezetting van Kioekiang wordt in mili- taire kringen beschouwd als een beslissende stap in de voorbereiding tot een aanval op Hanikou, Kioekiang is een steunpunt in de -buitenste verdediging van Hankou en is tevens uitgangsstelling voor de Japansche troepen in het Jangtsegebied. Van Chineesche zijde wordt blijkens een bericht uit Sjanghai medegedeeld, dat de Japansche troepen met 200.000 man infante- rie, gesteund door de luchtmachit en de vloot Kioekiang hebben aangevallen. De Chinee- zen hebben slechts weinig tegenstand geboden. Ten 'Oosten van' iSianfoe, n.l. in het grens- gebied van de provincies Honan en Sjansi, worden sterke Chineesche troepen verzameld, men spreekt van twintig divisies. Men ver- onderstelt, dat de Ohineezen een tegenoffen- sief voorbereidten om zooveel mogelijk Japan sche troepen vast te houden. TROEBELEN IN MANTSJOEKWO. De veranderstellmg, dat het in Mantsjoe- kwo nog niet alles pais en vree is, vindi wordt uiit Peking gemeld een zekere be- vestiging in berichten van fouitenlanders, over een geweldige ontploffing in het arsenaal te Moekden, die door brandstichiters zou zijn ver- oorzaakt. Volgens deze berichten werd Moek den in den morgen van den 23en Julli opge- schrikt door een reeks ontpoffingen, en zou voor een waarde van verscheidene millioenen jen aan munitie verloren zijn gegaan. De ont- ploffingen iwerden door een grooten brand gevolgd. Aigemeen wordt geloofd, dat ver- sterkingen gereed worden geihouden voor mogelijke onlusten in Mantsjoekwo. Men hoort b.v., dat de Japansche troepen, die on- langs een aigemeen offensief hebben ingezet tegen de ongeregelde Chineesche troepen in Sjansi, in oostelijke richting worden terugge- trokken. Voorts wordt gemeld, dat troepen- treinen iPeiping zijn gepasseerd op weg naar Sjankaikwan. GEBREK AAN INGENIEURS. Het Duitsche ministerie van oeconomische zaken heeft de rijksvakgroepen der industrie gewezen op de omstandigheid, dat in de elec- trische industrie, de machine-Industrie en de industrie der bouwstoffen nog steeds vele in- genienrs werkzaam zijn, wier werk even goed dioor niet gediplomeerde krachten zou kunnen worden verricht. De firma's moeten worden aangeschreven om hierin verandering te bren- gen, opdat aldus dat gebrek aan ingenieurs worde bestreden. Naar de Daily Telegraph meldt, is de vlag, welke bij de venovering van Petroria op 6 Juni 1900 door de troepen van Lord Roberts van de Raadzaal neergehaald is door de Engel- schen aan Zuid-Afrika temggegeven. De weduwe van Lord Settrington, die de vlag had neergehaald en meegenomen, heeft het doek aan den Imogen commissaris te Londen ge- schonken, welke het naar Zuid-Afrika zal doorzenden. ,,Het is de daatste en een van de belangrijkste relieken, welke zijn teruggege- ven", heeft de heer te Worter, de commissa ris, verklaard. EEN MISLUKTE AANSLAG OP DEN GOUVERNEUR VAN PORTORIOO. lUit San Juan in Portorico wordit gemeld, dat een aanslag is gepleegd op het leven van gouvemeur Winshup, tijdens een optocht te Ponce aan de Zuidkust ter viering van den veertigsten verjaardag van de landing der Amerikaansche troepen tijdens den Ameri- kaanschHSpaansche oorlog. De gouvemeur bleef ongedeerd. Gemeld word't, dat de poli tic het vuur geopend heeft en een man heeft gedood, en verscheidenen gewond. Er werden verscheidene arrestaties verricht en de orde was snel hersteld. De gouvemeur bleef waar hij was en de feestelijkheden werden normaal voortgezet. Over de schietpartij, die gevolgd is op den aanslag op den gouvemeur, wordt nader ge meld, dat tenminste twee personen zijn ge dood en twintig gewond. Men getooft, dat het eerste schot gelost is door een lid van de nationalstische partij, die de onafhankelijk- heid van Portorico nastreeft. De tweede dotode is luit.-kol. Irizzary, een officier van de nationale garde van Portorico. Onder de gewonden bevindt zich de voorzit- ter van de kamer van afigevaardigden van Portorico, Miguel Mendez, evenals de com missaris van landbouw en hanidel. RASSENLEER EN „AFGODERIJ". In een onder de parochies van Rome ver- spreid bulletin, waarin wordt gezinspeeld op de jongste proclamatie inzake de rassenleer, wordt gezegd: „De kerk verlangt, dat de geloovigen wor den ingelicht omtrent de nieuwe soort van af- goderij, die bet christeiijke Europa in de hoog ste mate met afvalligheid en barbarendom be- dreigt. Voor de christenen heeft de mensch niet alleen slechts waarde omdat hij groot, mooi, sterk en blond is, maar ook om den adel van zijn ziel. De nieuwe religie van het bloed kan slechts haat, oorlog en vervolging zaaien." Ter gelegenheid van de onderteekening van het Chaco-verdrag te Buenos-Aires heeft de president van Argentinie, Ortiz, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de beide Amerika's een onverbreekbare eenheid vormen bij bet streven naar het ideaal en dat zij het voorbeeld geven aan de geheele wereld, nu de apostelen van het geweld en het imperialisme de geldigheid van de begin- selen van bet recht ontkennen en de hoogste beginselen van het menschenrecht beschou- wen als een utopie. Tenslotte zeide hij, dat Amerika bereid is, alle moeilijkheden, welke aan een normale ontwikkeling in den weg staan, uit den weg te ruimen en dat het bereid is zijn onafhan- kelijkheid en souvereiniteit tegen elk geweld van buiten te verdedigen. Gp hetzelfde oogenblik, dat Buenos-Aires bet vredes- en vriendschapsverdrag tusschen Bolivie en Paraguay plechtig onderteekend werd, is ter eere hiervan te Washington het presidium van de Pan-Amerikaansche unie onder voorzitterschap van Cordell Hull bijeengekomen. Hull sprak er zijn vreugde over uit, dat de regeeringen van Paraguay en Bolivie blijk gegeven hebben van haar verantwoordelijkheidszin. Wij hopen, zoo zeide hij voorts, dat deze eclatante overwinning van het beginsel van vriendschappelijke regeling van internationale geschillen hun, die in de geheele wereld strijden voor geor- dienden vooruitgang, gebaseerd op recht en rechtvaardigheid, nieuwen moed en nieuwe kracht zal geven. TOENEMEND PROTECTIONISME IN BELGIE. Er valt in Beigie den laatsten tijd een ge- leidelijke maar onmiskenbare verscherping van het protectionisme waar te nemen. De bla- den wijzen erop, dat, zonder dat de openbare meening zich er duidelijk rekenschap van kan geven, telkens opnieuw invoerrechten worden verhoogd. In een maand tijd werden niet min der dan 85 tarieVen verhoogd. Sommige in voerrechten, die fr. 200 per 100 kg bedroegen, zijn plotseling verhoogd tot fr. 320 en andere tot fr. 500. Produeten, die tot dusver vrij kon- den worden ingevoerd, zijn thans onderworpen aan invoerrechten van fr. 100 per 100 kg. Het ligt voor de hand, dat de toenemende verhoo- ging der invoerrechten de kosten van het le- vensonderhoud zal doen toenemen en tevens een nadeeliigen invloed zal uitoefenen op de pro- ductiekosten van de nijverheid. Terecht, schrijft de corr. van het Handels- blad, wijst Het Laatste Nieuws er op, dat dit eenerzijds verhoogde staatsuitgaven beteekent, wegens de stijging van de loonen en salarissen en anderzijds vermindering van den uitvoer. Bijzondere maatregelen kunnen slechts gewet- tdgd zijn, betoogt het blad, wanneer het eene land, tengevolge van dumpingspractijken of van een devaluatie, een ader land met zijn produeten overstroomt. Voor het overige ech ter, vallen zij steeds nadeelig uit voor de eco- nomische bedrijvigheid van het eigen land. DE STRIJD OP DE BELGISOHE TAALGRENS. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt De Waalsche burgemeester van het over- wegend Vlaarrnche taalgrensstadje Edingen, de heer Delannoy, die reeds herhaaldelijk in verzet kwam tegen de bestaande wetten tot regeling van bet gebruik der talen bij de ad- ministratie en het onderwijs en ronduit wei- gerde aan zekere ministerieele voorschriften gevolg te geven, heeft thans weer een brief gazonden aan den mniister van binnenland- scbe zaken. Bij dezen brief biedt hij de regee ring zijn ontslag aan omdat het hem onmo- gelijk voorkomt nog langer de functie van burgemeester waar te nemen. Edingen wordt, volgens de resultaten van de volkstelling, ge houden in 1930, door de ministers en de Vlaamsche openbare opinie beschouwd als zijnde een Vlaamsche stad. Burgemeester Delannoy beweert dat zulks met de werkelijk- heid niet overeenkomt, zoodat het onzinnig zou zijn de Edingenaren een Vlaamsch be- stuur Vlaamsche scholen, enz. te willen op- dringen. De bevolking van Edingen is twee- talig doch verkiest het Fransch als hoofd- taal. Een jaar geleden werd een parlementaire commissie belast met de voorbereiding van een oplossing der talenkwestie te Edingen en elders. De commissie bield twee vergaderin- gen maar gaf verder geen teeken van leven meer. De burgemeester zegt, van dien kant niets meer te verwachten. Gaat de regeering op zijn verzoek om ontslag in, dan zal hij haar zeer damkbaar zijn, omdat zij hem zoo- doende de vrijheid zal teruggeven, welke hij noodig heeft om den strijd voor de talenvrij- heid tot een goed einde te brengen. GRAMMENS MOEST DE VLUCHT NEMEN. Terwijl te Ronsse, bij gelegenheid van den nationalen feestdag een fanfarecorps het volkslied speelde, kwam, meldt De Telegraaf, juist Grammens Vodrbij, die in den laatsten tijd zooveel van zich heeft doen spreken, om dat hij de Fransche straatbordjes overschil- derde. Grammens bield, in tegenstelling met alle anderen, die het volkslied met ontbloot hoofd aanhoorden, zijn hoed op. De menschen begonnen te protesteeren en eischten, dat hij zijn hoed zou afnemen, maar Grammens hield vol, hetgeen de menigte in zulk een woede deed ontsteken, dat de ,,schilder" genoodzaakt was naar het station te vluchten. Een groep van circa vjftig oudstrijders zette hem ach- tema, doch kon hem niet meer bereiken, want Grammens rende door de controle heen naar het perron en wist nog juist op tijd op een trein te springen, die zich reeds in bewe- ging had gezet. Franco begint een verrassend offensief in Estremadura. Min of meer onvenwacht en voor het eerst sinds den val van Malaga hebben de recht- schen een gnoote operatie aan het Zuidelijike front op touw gezet en wel daar, waar het republi'keinsche gebied ver in dalt der recht- schen binnendringt en ten Oosten van Bada- joz slechts een smalle strook tusschen het Noordelijke en Zuidelij'ke rechtsche gebied overlaat. Eenige maanden geleden hebben de republikeinen in dit gebied niet al te gevaar- lijke aanvallen uitgevoerd, waarvan toen de doorsnijding van het regeeringsgelbied het doel werd genoemd. Dit liep op niets uit en thans zijn de rollen omgekeerd. De rechtschen ach- ten het blijkbaar ongeiwenscht den geheelen strijd aan het front van Valencia te ooncen- treeren, waarheen in den laatsten tijd steeds meer republikeinsche troepen van de andere fronten weidien gezonden en de opmarsch minlder snel succes heeft dan aanvankelijk werd geme'end. De aanvallen van de afge- loopen week in Estremadura en de Maandag begonnen gnoote operatie aidaar malken dit vender onmogelljk en ibij voldoende succes zal dit op den duur ook een nieuwe bedreiging voor Madrid beteefkenen. De eenige verbin- ding tusschen het Noordelijke en Zuidelijke deel van het nationaiistische Spanje besltaat uit een spooriweg en een weg via Merida, eenige K.M.'s ten Westen van Badajoiz. In dit gelbied, het dal van le Serena, zijn de recht schen thans ondanks de ontzettende hitte op- gerukt. Twee steden, Don Benno en Villa- nueva de la Serena aan den linkeroever van de rivier Guia/diana gelegen, zijn hier de voor- naamste republikeinsche stellingen. Deze worden thans bedireigd door de oprukkende troepen van generaal Queipo de Llano, die de rivier de Zujar zijn overgetrokken en zich reeds verscheidene kilometers ten Zuiden daajrvan bevinden. Een naar het Noorden op- ruikkende colonne heeft voorts Castuera, een stad van 32.000 inwoners, bezet. Castuera is de hoofdstad van Estremadura. De burger- lijike gouvemeur en de generate staf van het Zuidelijke leger waren er gevestigd. De op marsch der rechitische troepen duurt voort en het leger van generaal Queipo de Llano heeft reeds voor de in den „zak van Don Benito" opgesloten regeeringstroepen alle verbindin- gen naar bet Oosten afgesneden. De rechtsche cavalerie, die op de flanken opereert, heeft Zondagrachtend honderden gevangenen ge- maakt. De spoorlijn Badajoz-Ciu-dadreal is afgesneden. Voi'gens een bericht van Havas uit Madrid vielen eveneens de rechtsche troepen aan het Taag-front in den sector van El Puente del Anzotoispo in de provincie Cordova, aan. In laatstgenoemden sector mislukte de operatie doch dioor de hierbovengenoemde operaties slaagd'en de troepen van Franco er in op te rukken. Hevige strijd bij Sagunto. Om Sagunto wordt een hevigen strijd ge- voerd. GedurenJde de laatste dagen hebben de rechtschen een der ziwaarste lucht- en artil- leriebombardementen van den burgeroorlog uitgevoerd. De rechtschen willen hier tot eliken prijs een doorbraak forceeren. Al zijn ze in de laatste 48 uur slechlts weinig verder gekomen, niettemin dreigen verscheidene stellingen der republikeinen, die in een ont zettende hitte en onder groote ontberimgen aan de onondenbroken aanvallen weersitand moeten bieden, spoedig te bezwijken, vooral ten Noorden van den weg van Teruel naar Sagunto. De bijizondere correspondent van Havas meMlt n.l., dat de laatste •versterlkingen der regeeringstroepen random Sagunto op bet punt staan te valilen. De rechtsche troepen hebben Zaterdag den aanval ingezet op den diriehioek Segorbe, Sierra de Espadan en VI- ver. Zij doodbraken deze aan de Oostkant na- bij Caudiel. De door deze bres oprukkende rechtsche troepen hebben van het Noorden naar het Zui|den aflzakkend een groot gedeelte der regeeringslindes in den rug aangevallen. Republikeinsch offensief in Oost-Spanje. De strijd in Spanje neamt plotseling een uiiterst verrassend karakter aan. Na het on- verwachte offensief der rechtschen aan het front van Estremadura, zijn de republikeinen plotseling een aanval begonnen in het gebied van de Ebro-delta bij Tortosa. Sinds 20 April, toen de nationalisten den Zuidelijlken oever van den Ebro bereikten, is er daar nauwelijks meer gevochten. Na hun -Snellen opmarsch in Catalonie, stuitten de rechtschen toen op de repulblikeinsehe stellingen op de linkeroevers van ETbro -en Segre en nadiat -ze door een om- trekkende beweging ten zuiden van Tortosa, bij Vinaroz de Mi-dldellandsche Zeekust hadden weten te -bereiken, bes-loten ze in plaats van de operaties in Catalonie voort te zetten, eerst naar Valencia op te rukken. Thans hebben d'e republikeinen in het ge bied v-an de Efbro-d-elta het initiatief genomen, al is het nog aMermin-st zeker dat hun aan vankelijk klein-e succes ook op dten duur van bet'eekenis- zal blijlken. Volgens- het bericht van Havas uit Barce lona zijn de regeeringstroepen er in geslaagd over een lengte van 150 K.M. tusschen de samenvloeiing van Ebro en Segre en de Ebro- ded-ta, van Mequinenza tot Amposta, den Ebro op verscheidene plaatsen over te steken. De overtochit was in het geheim voorbereid, een sterke troepemmacht was -geconcentreerd en in den nacht werden -bruggen over de rivier geslagen. Bij het eerste ochtendgloren -trok- ken de troepen de rivier over. Den geheelen dag poogde de luchtmacht van Franco de ope raties te verhinderen, toch slaagden de regee ringstroepen er in 1500 krijgsgevangenen te maken. Naar verluidt hebben de regeerings troepen ongeveer 70.000 -man met veel mate- riaal verzameld. Het communique van het rechtsche hoofd- kwartier meldt over dit offensief, dat de vijand in [de sectoren van Tortosa en Flix troepen samengetrokk-en heeft, en in den af- geloopen nacht bruggen heeft gebouwd, die door de rechtsche luchtmacht weer werden vemield. De terugtrekking der vrijwilligers. Volgens het uitgegeven communique over de bijeenkom'sit van den ministerraad hebben de ministers het door de niet-inmengingscom- missie ingediende plan besproken. Het ant- woord op het plan werd goedigekeurd en zal terstond aan de Engelsche regeering worden toegezonden. Het ant-woord maakit op enkele minder be- langrijike punten eenig voorbehoud. Hierdoor wondt echter de toepassing van het plan, waarvan de regeering de noodzakelijkheid onderstreept, geenszins in het geding ge bracht. Met levendige voldoen-ing heeft men te Londen vernomen, dat Barcelona het plan heeft aanvaard, meldt Havas. Men hoopt, dat Burgos niet zal talmen tot een gelijk besluit te komen, maar tot dusverue is te Londen nog geen enkele aanwijizing ontvangen, die een spoedige aanvaarding door Burigos zou doen verwachten. Luchtaanval op een Noorsch schip. Het Noorsche s.s. Tirana meldt, aldus Ha vas, dat het Zondagmorgen om half acht is aangevallen door een vliegtuig, d'at een bom naar het schip wierp. De positie van de Tirana was- op idat oogenblik 36° 35' N.B. en 0" 20' W.L. Er waren geen nadere bijzonderheden te verkrijgen omtrent deze luchtaanval. De ad- miraliteit te Gibraltar heeft het schip ge- vraagd of het hulp noodig had, doch hierop werd ontkennend geantwoord. Een scheeps- jongen zou gedood zijn. Een ander Noorsch schip door een rechtschen treiler aangehouden. Het Noorsche stoomschip Ketty Brovis, op weg van Noorwegen naar Grieikenland, is te Gibraltar aan-gekomen. De kapitein heeft medegedeeld, dat zijn schip bij Ceuta werd aangehouden door een gewapenden treiler van de vloot van Franco. Het schip werd naar Ceuta gebracht en daar d-oor de rechtsche autoriteiten onderzocht. Er werd evenwel niets in be-slag genomen en het schip mocht zijn reis voortzetten. EXAMEN HOOFDACTE. Bij het te Rotterdam gehouden examen voor de hoofdacte is o.m. geslaagd de heer J. Blok te Hoek. MULO-EXAMEN. Op het gisteren te Goes gehouden MULO- examen -zijn geslaagd voor diploma A: M. J. Dees, C. Hamelink, C. 'van Liere, J. L. Pauw, A. -Reijerse, W. van de -Wege te Ter- neuzen; F. K. Haak, A. de Jonge, J. de Putter, D. Riemens te Zaamslag en C. J. Vers-chel-ling te Axel. MIDDELBARE TEOHNISOHE SOHOOE Bij de vorige week gehouden examens der Middelbare Technische School te Dordrecht, slaagde o.m. als acte-candidaat, de heer C. J. Dieleman te Zaamslag. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem werd toegelaten tot de afdeeling Bouwkunde, tweede studiejaar, bijzondere cur- sus de heer W. J. Odink te Schoondijke. BENOEMD. Tot opzichter 2e klasse van den Rijks Waterstaat in vasten d-ienst is benoemd de heer Jac. Meertens te Leiden, geb. te Hoek, thans opz. 2e klasse in tijdelijiken dienst. INSTALLATIE VAN PASTOOR DE MEULEMEESTER. J.l. Vrijdagnamiddag is de Z.Eerw. heer De Meulemeester door Deken Rops uit Hulst ge- installeerd als pastoor der parochie Terneu- zen. De WelEerw. heer kapelaan met het kerkbestuur hebben den nieuw benoemden pastoor aan de grens der gemeente opgewacht om hem naar de kerk te begeleiden. Tegen half 4 kondigde -klokgelui aan dat de Z.-Eerw. heer in aantocht was. Op het kerkplein was toen reeds een groote menigte der parochianen tegenwoordig, die zijn komst verbeid-d-en. Als maagdekens gekleede schoolkinderen vormden een dubbele haag van af het kerk plein tot den ingang der kerk. Daarachter waren versc'hillende vereenigingen met hunne vaandels opgesteld, o.m. de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ,,St. Raphael", de R. K. Schippersbond „S-t. Nicolaas", de R. K. Werkliedenvereeniging, K.J.V., Maria- bond-, Vrouwenbond e.a. Toen Z.Eerw. met gevolg bij bet kerkplein was gearriveerd, werd door de schoolkinderen onder leiding van den onderwijzer J. van der Velden, een welkomstlied toegezongen. Vervolgens nam de heer Fr. de Meijer het woord, om den nieuwen geestelijken vader der parochie in een hartelijke toespraak welkom te heeten. S-pr. herinnerde aan de verschil- lende voorgangers en hun werk. Hij uitte de hoop, dat de nieuwe herder, met Gods hulp de steun en kracht zal vinden om het door zijn voorganger, den Z.Eerw. heer Schets begonnen werk van den kruisweg te voltooien en zegde bem d-aarvoor den financieelen steun der parochianen toe. Hij- sprak ook de hoop uit, dat Z.Eerw. en zijne parochianen het goed met elkander zul len kunnen vinden en noodigde hem vervol gens uit de kerk te -betreden. -Spoedig daarop was bet gebouw geheel met de geloovigen gevuld en ving de plechtigheid aan, waarbij Deken Rops, die van af den kansel de goede eigenschappen van den nieu wen pastoor ter kennis bracht, en vervolgens Gods zegen afsmeekte voor de -parochie van Temeuzen en haren nieuwen herder'. EEN EERSTE H. MBS. J.l. Zondag heeft de Weleerw. Pater de heer Th. A. van Hauwe, van de Congregatie der Priesters van het H. Hart van Jezus, zijn plechtige eerste H. Mis opgedragen in de parochiekerk alhier. Aangezien het tientallen jaren geleden is, sinds een Terneuzenaar tot priester gewijd was en alhier zijn eerste H. Mis opdroeg, be- stond voor dit feit groote belangstelling. Reeds geruimen tijd voor den aanvang van den dienst verdrongen zich vele belangstellen- den op het kerkplein en in de kerk, om van de plechtigheid getuige te kunnen zijn. De feesteling met zijn familie werden door een groep maagdekens, ender leiding van de Eerw. Zusters kerkwaarts geleid, de Gewijde schreed daarbij tusschen zijn ouders voort. iHet kerkgebouw was te 10 uur geheel gevuld. Nadat de Z.Eerw. heer pastoor De Meulemeester het woord had gevoerd, waarbij bij den nieuw gewijde wees op de zware plich- ten die bij op zich heeft genomen ving de H. Mis aan, die 2 uur duurde. Na afloop had een zanghulde plaats van de padvinders, versterkt met het plaatselijk koor, onder leiding van den Z.Eerw. heer De Bie, pastoor te Philippine. Na den dienst in de kerk werd in het ver- sierde Patronaatsgebouw een receptie gehou den, waarvan zeer vele vrienden en kenmissen gebruik maakten om den Eerw. Pater en zijn familie de hand te drukken. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Temeuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn, aan de daarachter vermelde adressen. Rijwielbelastingmerk, J. Dieleman, Noord- straat 84. Een paar nieuwe bezems, J. Machielsen, Driewegen, Oudelandscheweg 39. Blauwe mantelband, L. J. van Minnen, Tholensstraat 76. Zakje voer, Meertens, Lange Kerkstraat 96. Rijwielbelastingmerk, F. Maas, Noord- straat 50. -Scbroevendraaier, J. Bos, le De Feijter- straat 31. 2 S-leuteltjes, Kantoor Prov. boot. Rijwielbelastingmerk, Ver-berkmoes, Dr. Buijzestraat 6. Oude zilveren broche, Dr. Van Bockstaele, Nieuwstraat. Dameshandschoen, M. Abrahamse, Noord- straat 82. Gevlochten lederen broekriem, J. van Dam me, Blokken 1/2. Rijwielbelastingmerk, Bureau van Politie. Aangezien een teler in den Visartipold-er weigerachtig was om zijn aardappelen tfegen den Coloradokever te laten bespuiten is dat werk onder toezicht der gemeentepolitie van gemeentewege doch op kosten van den teler uitgevoerd. WATERSCHAPPEN ENZ. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: tot voorzitter van het waterscbap Nol-, Koude- en Loven, de heer F. W. Dekker te Hoek, uiterlijk tot het einde van het zittings- jaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn ge- worden; tot dijkgraaf van het waterschap Loven- en Willemskerke, de heer F. W. Dekker te Hoek. uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; tot gezworene van het waterschap Groede- en Baanst, de heer J. B. BecuVerhage, te Groede; tot gezworene van den Clarapolder, de heer Th. van de Vijver, te Uzendijke; tot gezworene van het waterschap Groot en Klein-Baarzande, de heer J. F. de Milliano, te Groede. HET NEDEELANDSCH-BELGISOH VERDRAG 1839. En de mosselhandel te Philippine. Men schrijft uit Ierseke aan de Midd. Crt.: Naar aanleiding van den veel besproken mosselhandel via PhilippineBouchaute is het niet van belang ontbloot, de aandacbt op het volgende te vestigen: Artikel 1 par. 6 van het Nederlandsch- Belgische Vredesverdrag van 19 April 1839, luidde als volgt: „Commissarissen van wederzijden zullen binnen den tijd van een maand te Antwerpen bij-eenkomen, zoowel om het bedrag dier tol- gelden bepaaldelijk en op eenen blijvenden voet vast te stellen als om nopens een aige meen reglement tot uitvoering der beschik- kingen van het tegenwoordig artikel overeen te komen en om daarin de uitvoering van het recht der visscherij en van den vischhandel over den algeheelen uitgestrektheid der Schelde, op den voet eener volkomen weder- keerigheid en gelijkheid ten behoeve van de onderdanen der beide landen, te begrijpen.' Als gevolg van den arbei-d van wederzijd- sche commiissarissen werd 9 Sept. 1843 een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2