Ivorol-tandpasta (oranje-verpakking met blauwe band) Buitenland TERNEUZEN, 22 JULI 1938. RECHTSZAKEN. PRO VINCI ALE STATEN VAN ZEELAND. dat het Nederlandsche volk in de eerstvol- gende maanden gedwongen zal zijn het ge- bruik van vruchten zeer te beperken, omdat de vooruitzichten voor het zachte Nederland sche fruit dit jaar buitengewoon onbevredi- gend moeten worden geacht. De heffingen leggen tezamen met de invoerrechten op den invoer van fruit een last van tientallen pro- centen van de waarde van het product. Hier- door is de invoer in de laatste jaren binnen zekere grenzen beperkt gehoudien. Door be- gunstiging van den invoer zal ten deele een vergoeding worden geboden voor de nadeelen welke verbruikers, kooplieden, vervoerders, arbeiders en de Nederlandsche telers onmid- dellijk en later zullen ondervinden van de mislukking van den fruitoogst 1938. Bereid volgens nieuw recept. El-ke poetsing is een ware mondwassching. Geeft een frissche mond en witte tanden. Tube 60, 40 en 25 ct. BELGlE'S FINANCIEELE ZORGEN. De Belgische minister van financien Max- Leo Gerad, heeft Zaterdag j.l. de pers ont- vangen om heel wat cijfers en statistieken mede te deelen, waarvan de slotsom is, dat de toestand! der Belgische financien veel te wen- schen overlaat. In weerwil van de onlangs gestemde belastingverbooging, welke aanlei- ding gaf tot het ontslag van het kabinet Janson, bedraagt het tekort voor het loopende begrootingsjaar nog niet minder dan 901 mil- lioen francs, zijnde bijna 10 van de gan- sche staatsbegrooting. iDe minister stelde de vraag, hoe dit tekort kan worden gedekt. Er zijn twee mogelijk- heden: verhooging der belastingen, of inkrim- ping der uitgaven. Aan nieuwe belastingen kan niet worden gedacht, aldus de minister. Dus moet er be- zuinigd worden. Hij zeide verder, dat de Belgische admini- stratie sedert den oorlog op een te grooten voet heeft geleefd. Het parlement heeft altijd maar voor meer uitgaven gestemd, zonder zich af te vragen of er geld was en waar het vandaan moest komen. Het uur is gestagen dat ieder zijn aan- deel zal hebben te aanvaarden in de offers, ook de staatsambtenaren. Ik zie mij verplicht aan de gemeenschap te vragen, .gedurende een bepaalden tijd offers te aanvaarden die pijn- lijk zullen zijn. Deze dienen niet alleen ge- schouwd in het raam van de begrooting, maar tevens in het raam van de gansche nationale economie. Wij moeten in de toekomst blijk geven van meer voorzichtigheid. In deze atmosfeer is het, dat elkeen zich moet overtuigen van de noodzakelijkheid van offers die wil vragen in het algemeen belang. Verschillende reeds toegepaste wetten zullen moeten worden in- getrokken of althans gewijzigd. Naar het schijnt is Max-Leo Gerard, die een zakenman is en nooit een politiek mandaat heeft aanvaard, vooral ontstemd wegens de steeds stijgende begrooting der oud-strijders, invaliden, ezn., die niet minder dan 1 milliard 200 millioen francs bedraagt. Thans is weer een wetsontwerp ingediend, teneinde de militaire pensioenen met 10 te verhoogen. Verleden week vroeg een oud- strijder, de rechtsche senator Cools, dit ont- werp nog v66r het verlof te behandelen, waar- op onmiddellijk een rexistische en socialis- tische en een liberale oud-strrjder het woord vroegen om dit voorstel te steunen. Hoewel daarmee weer een aanzienlijk aantal millioenen is gemoeid, verzette zich niemand tegen de motie. Alleen deed de minister van financien opmerken, dat het tekort daardoor opnieuw zou worden verhoogd. Terwijl d'eze kwestie werd behandeld had- den de Vuurkruisers weer enkele honderden leden gemobiliseerd. De openbare tribunes waren ermee gevuld en in de Wet- en Leuven- sche straten wandelden talrijke groepen op en neer. De toegangen van het parlement waren bewaakt door politie. Het voorstel-Cools werd met eenparige stemmen aangenomen, ook waarschijnlijk in verband met de gemeenteverkiezingen, die binnen drie maanden worden gehouden. Er zijn, schrijft het R. Nwbl., in Belgie 300.000 oud-strijders, dus 300.000 stemmen waarmee rekening dient te worden gehouden! MUSSOLINI'S POPULARITEIT AAN HET TANEN? Den zoo juist uit Italie teruggekeerde Belg schrijft in een rechts Brusselsch blad, La Li bre Belgique, dat de toestand in dit land alles- behalve rooskleurig is. Na een klaaglied over het slechte brood (het Nieuwsblad heeft reeds eerder de won- derlijke samenstelling van dit voedsel gege- ven), vertelt hij verder, dat de Anschluss in Italie een groote teleurstelling heeft veroor- zaakt. Dat de machtige buur thans den Bren ner beheerscht en niet meer zoo veraf is van Triest, is voor de Italianen een onbehaaglijk gevoel. De populariteit van Mussolini zou door den Anschluss ernstig getaand zijn. Velen hadden tot dusver een blind geloof in den Duce, thans evenwel geeft men er zich rekenschap van, dat hij ook groote fouten kan begaan. De oud-strijders beweren hardop dat de vruchten der overwinning van 1918 thans ver- loren zijn gegaan. Het groote doel was im- mers het Oostenrijksch-Duitsche blok, dat een bedreiging voor Italie was, uiteen te slaan. Dit werd in 1919 inderdaad bereikt doch thans is dit blok sterker en gevaarlijker dan ooit. Vele Italianen hebben trouwens nooit veel sympathie gehad voor de as RomeBerlijn, die zij als iets kunstmatigs bestempelen. Een andere bron van ontevredenheid is de strijd in Abessinie, die nog steeds voortduurt in den vorm van een guerilla. De terugkee- rende soldaten vertellen van het verschrikke- lijk leven tijidens hun verblijf in dit land. Abes sinie is nog volstrekt niet onderworpen. De pogingen zijn slechts op enkele plaatsen ge- slaagd. De naar Abessinie uitgeweken landbouwers moeten nog met het geweer in de hand wer- ken, daar zij elk oogenblik door vijandige benden kunnen worden aangevallen. lOok de gebeurtenissen in Spanje hebben niet het gewenschte verloop. Men consta- teert, dat in tegenspraak met wat de pers de menschen voorspiegelde, de strijd blijft voort- tduren en dat tienduizenden Italianen reeds zijn gesneuveld. Volgens personen uit de onmiddellijke om- geving van den Duce, heeft deze sinds enkele weken last van overspannen zenuwen, reden waarom hij zich onlangs in zijn villa in Ro- magna heeft teruggetrokken. Over de klein- ste kleinigheden schijnt hij zich den laatsten tijd zeer op te winden. Niet het minst is hij geergerd over de handelwijze van sommige leidenide persoonlijkheden. Zoo heeft maar- schalk Balbo, die uitgenoodigd was naar Rome te komen, tijdens het bezoek van Hit ler, eenvoudig geweigerd. In plaats van de uitnoodiging aan te nemen, bracht hij een bezoek aan den gouverneur der Britsche kolonie Kenya. In fascistische kringen zou verder ontevredenheid heenschen over den toenemenden invloed van graaf Ciano, Musso lini's schoonzoon. VELE DEUTSCHE JODEN WIT I .FN NAAR AUSTRALIE. Bijna 4000 immigratie-vergunningen zijn door Duitsche en Oosteririjksche Joden bij de Australische regeering aangevraagd, hetgeen, de gezinnen meegerekend, neerkomt op om- streeks 6000 personen. De ambtenaren moeten overwerk verrichten om alle aanvragen nauw- keurig te kunnen beoordeelen. De Australische regeering vraagt zich o.a. af, welken invloed de toelating van zoo'n aan tal vreemdelingen, grootendeels behoorende tot de vrije beroepen, op de arbeidsmarkt kan hebben. Bovendien is het waarschijnlijk, dat de immigranten bij elkaar in de buurt zullen gaan wonen en op die wij'ze gemeenschappen zullen vormen, die zich niet gemakkelijk aan de Australische gewoonten zullen aanpassen. DE NADERENDE ONTKNOOPING. De vraag hoe het Sudetenduitsche vraag- stuk in Tsjecho-iSlowakije moet worden op- gelost, nadert, schrijft de N. R. Crt., haar eerste ontknooping. Weldra zal het z.g. natio- naliteiten-statuut, dat door de regeering is uitgewerkt, aan het parlement worden voor- gelegd, dat over zijn aanvaarding zal hebben te beslissen. Nochtans is het voor iedereen duidelijk, dat deze ontknooping geen oplossing zal zijn. Integendeel, het zal het moment zijn, waarop in vollen omvang en helderheid duidelijk zal worden, hoever beide partijen van elkaar af- staan. Dit geeft echter aan dat oogenblik nog maar relief. Want nu verkeert men theo- retisch nog in het stadium, dat het mogelijk is, dat aan de Sudetenduitsche wenschen wordt tegemoetgekomen. Het bewijs voor het tegendeel ontbreekt althans voorloopig. Maar dan zal het aanwezig zijn en dan zal van dat oogenblik af de vraag luiden: wat zullen de Sludetenduitschers, gesteund door het Duit sche rijk, doen als zij weten, d'at hun eischen niet worden ingewilligd. De vraag is voor Europa belangrijker dan alle bepalingen van het nationaliteiten-statuut tezamen. Want van het antwoord op de vraag kan de vrede in Europa afhangen. Vandaag is duidelijker dan ooit te voren, dat tusschen Tsjechen en Duitschers binnen den Tsjecho-Slowaakschen staat vooralsnog geen overeenstemming over de afbakening van hun positie mogelijk is. De partij van Henlein heeft het memorandum gepubliceerd. dat voor eenigen tijd aan de regeering te Praag is overhandigd. Het volledige memo randum stelt ons meer nog dan de brokstuk- ken, welke tot dusverre bekend waren, in de gelegenheid de tegenstellingen te formuleeren. Wil men die tegenstellingen tot een enkele formule herleiden, dan kan men den grond- slag van alle getwist aldus samenvatten: De Tsjecho-Slowaaksche regeering wenscht het individu te beschouwen als de basis voor den staatsopbouw, de partij van Henlein ziet de kern in de volksgroep. Uitgaande van deze principieele tegenstelling is de Tsjecho- Slowaaksche regeering niet van plan het volksche element als grondslag van de decen- tralisatie van het bestuursapparaat te kiezen. De aanhangers van Henlein daarentegen wen schen van de volksgroepen uit te gaan. Ware het, dat deze tegenstelling van louter theoretischen aard was, dan zou daarvoor wel- licht een compromis kunnen worden gevonden, dat zoowel aan de eene als aan de andere groep bevrediging kon schenken. Maar aan de staatsrechtelijke indeeling zijn diepgaande consequenties verbonden, welke onmiddellijk de positie van het individu in den staat raken. En op dit punt juist wordt de kloof onover- brugbaar. Om slechts een voorbeeld te noemen: bij erkenning van de reehtspersoonlijkheid van de volksgroep zou deze een groote wetgevende macht krijgen. Uit het principe van het zelf- beschikkingsrecht zou dan voortvloeien, dat de wil van de meerderheid van het volk de leidraad van zijn zelfbestuur zou zijn. Dit zou bijv. ten aanzien van de Sudetenduitschers kunnen beteekenen, dat dezen een nationaal ♦ocialistische ideologie zouden invoeren met alle gevolgen daaraan voor andersdenkenden verbonden. Dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering aller- minst gebrand is op de vorming van enkele staten in den staat, elk met een wel zeer uit- eenloopende ideologische basis, is heel begrij pelijk. Daarom ook moet ieder, die deze zaak bestudeert, tot de conclusie komen, dat zij voorloopig onoplosbaar is. De regeering en Henlein zullen geen basis vinden, waarop zij het eens worden. Heeft men daaromtrent zekerheid en zulks is voor het moment reeds het geval, dan rijst de vraag, wat er nadien gebeuren moet. Zal Hitler zich laten welgevallen, dat de Sudeten duitschers niet krijgen, wat Henlein voor hen gevraagd heeft? In de Europeesche hoofdsteden is men over het antwoond op die vraag niet gerust. Dat men het te Praag niet is, op zichzelf geens- zins onbegrijpelijk is dezer dagen weer gebleken, toen de Tsjechen plotseling troepen hebben verplaatst. Maar tijdens het week einde verplaatst men geen troepen, indien daarvoor geen dringende noodzakelijkheid aanwezig is. En waar het niet aannemelijk is, dat Tsjecho-Slowakije een aanval of bedrei ging tegenover Duitschland in den zin zou hebben, moet men wel tot de conclusie ko men, hier met een reactie te doen te hebben. Maar ook in Parijs en Londen is men geens- zins gerustgesteld1. Het herhaalde aandringen van die zijde te Praag is een veelzeggend bewijs van het ongeduld, maar tevens van de groote ongerustheid, welke in die kringen heerscht. Niet alleen te Praag geeft men van die zijde van zijn gevoelen blijk. Ook te Berlijn zijn de laatste dagen weer stappen ondernomen in den vorm van bezoeken, welke de Engelsche gezant aldaar op het ministerie van buitenlandsche zaken heeft gebracht. Men begrijpt overal maar al te goed, dat de kans, dat strubbelingen in Tsjecho-iSlowakije in geval van buitenlandsche inmenging tot een Europeeschen* oorlog leiden, groot moet worden geacht. In deze atmosfeer valt ook het bezoek op, dat Wiedemann, een adjudant van Hitler, aan Lord Halifax heeft gebracht. De vraag, of ddt een particuliere visite was dan wel een bezoek in naam van Hitler de Duitsche pers beweert het eerste, de Engelsche het laatste kunnen wij rustig onbeantwoord laten. Het feit, dat Wiedemann Halifax zoo kort voor zijn vertrek naar Parijs wenschte te spreken, terwijl deze zonder twijfel in ver band met dit bezoek aan velerlei werkzaam- heden was gebonden, bewijst wel, welk een groot belang van beide zijden aan deze ont- moeting werd gehecht. Indien men in aan- merking neemt, ddt een zoo belangrijke kwestie als het Tsjecho-Slowaaksche vraag- stuk in de komende weken tot een oplossing moet worden gebracht en dat de politieke besprekingen, welke Halifax te Parijs zal hebben, van de grootste beteekenis zijn voor de houding, welke Engeland en Frankrijk zullen aannemen, indien het ontbreken van overeenstemming tusschen Praag en Hen lein openlijk wordt, dan wordt dit heel be- grijpelijik. Hitler's har.tewensah, de vriend- schap met Engeland, is nog steeds niet in ver- vulling gegaan en het moment nadert, waarop deze vriendschap waardevoller zal kunnen blijken dan ooit te voren. Duitschland heeft er op gestaan dit nog eens tot uiting te bren- gen voordat Halifax zijn Fransche vrienden zal ontmoeten, in de hoop, dat de Engelsche minister van buitenlandsche zaken deze over- tuiging zal deelen en zijn invloed kan aan- wendten, opdat de komende ontknooping, welke ongetwijfeld voor Europa uren van ge- vaar zal beteekenen, ons werelddeel niet ge makkelijk in den afgrond zal storten. DE MAN DIE TERUGKOMT. Een mededeeling van een hoog-aangeslagen diplomatieken correspondent in Londen in een evenhoog aangeslagen Amerikaansch tij'dschrift, n.l. Foreign Affairs, heeft in Londensche politieke kringen opzien gebaard. Er wordt in beweerd, dat Lord Baldwin zijn invloed in de conservatieve partij zal aan- wenden om Eden aan te wijzen als opvolger van Chamberlain. De bewonderaars van de huidige Britsche buitenlandsche politiek zijn er hevig van ge- schrokken. Als de naam Eden wordt ge- noemd in verband met het landsbestuur in de naaste toekomst, dan voelen zij zich niet gerust. Men kan wel met zekerheid zeggen, dat Eden niet bereid zal blijken te zijn, weer deel te gaan nemen aan een regeering, waar van Chamberlain het hoofd is. Het meenings- verschil tusschen deze twee over de buiten landsche poitiek is nog scherper geworden dan het reeds was, toen Eden zjjn ontslag nam. De vroegere Foreign Secretary heeft het in een reeks redevoeringen, die hij in het land heeft gehouden, met toenemende duide- lijkheid doen voelen, hoe gematigd zijn uit- spraken overigens ook waren. De critiek op Chamberlains beleid was goed te hooren en deze heeft zich thans zelfs uitgebreid tot het terrein der binnenlandsche politiek, zooals blijkt uit Edens rede Zondagmiddag in Bis hop's Auckland, waar hij tusschen de regels door te kennen gaf, dat de overheid, in haar plicht, een oplossing te vinden voor het vraag- stuk der werkloosheid, te kort schiet. In het Lagerhuis zelf heeft Eden totnogtoe het stilzwijgen bewaard. Maar thans heeft hij, naar het schijnt, den grooten zedelijken steun ontvangen van Lord Baldwin en achter de politieke schermen vraagt men elkaar of de vroegere Foreign Secretary onder deze omstandigheden zijn totnutoe aangenomen houding zal blijven handhaven. Eden wordt door velen gezien als een formi- d'abele figuur en als een bekwaam leider van het verzet tegen het regeeringsbeleid. Hij behoeft zich, hoort men verklaren, slechts aan het hoofd te plaatsen van de vele Labourman- nen en liberalen, en Churchill en de zijnen, die alien openlijk in verzet zijn, om de regeering naar zijn hand te kunnen zetten, ja, zelfs om aan de regeering het bestaan mogelijk te ma- ken. Hij heeft Baldwin aan zijn zijde. Zijn kans kan elk oogenblik komen, met een hache- lijken keer in de zaak-Sandys, met nieuwen tegenslag in de buitenlandsche politiek, als bijvoorbeeld zou blijken, dat de liberale leider sir Archibald Sinclair het bij het rechte eind heeft toen hij1 verklaarde, dat de ware motie- ven van Duitschland eh Italie in Spanje van politieken aard zijn en dat, indien Chamber lain struisvogelpolitiek blijft voeren, de Fran- schen op een goeden dag omslngeld en mach teloos zullen zijn en dte zeeverbinding van Groot-Brittannie afgesneden. Het schijnt bij deze voorstelling van zaken, dat in de politieke arena in Engeland wordt gemanoeuvreerd om de macht tusschen Cham berlain en Eden. Het zal meteen een strijd zijn om het leiderschap van de conservatieve partij, waarin de jongeren en Baldwin dan aan Edens kant zouden staan en de ouderen aan Chamberlains kant. INCIDENT AAN DE GRENS VAN MANDSJOEKWO. Te Tokio wordt openlijk uiting gegeven aan de vrees, dat de bezetting van den Tsjang- koefeng-heuvel door de sowjets zich zal ont- wikkelen tot een nieuw Loekautsjau-incident, dat tot den tegenwoordigen strijd in China heeft geleid. Men beschrijft de atmosfeer aan de grens tusschen de Sowjet-Unie en Mand- sjoekwo als hoogst onheilspellend. De Mandu sjoekwosche en Koreaansche grensbewakings- autoriteiten hebben de onmiddellijke terug- trekking geeischt van de sowjet-troepen, die, naar zij verklaren, de Mandsjoekwosche grens geschonden hebben, en zij dreigen met krach- tig optreden, indien de sowjet-troepen niet aan den eisch voldoen. De Japansche Asahi Sjimboer meldt, dat de Koreaansche en Mandsjoekwosche bewo- ners der dorpen aan den voet van den heuvel Tsjangkoefeng hun woonplaatsen beginnen te ontruimen, daar de spanning toeneemt. De Japansch-Mandsjoekwosche troepen blijven waakzaam, terwijl de Russen niet alleen den heuvel niet ontruimd hebben, maar des nachts nieuwe versterkingen hebben opgeworpen. Op den heuvel bevinden zich slechts 60 tot 70 Russische soldaten, doch andere afdeelingen zijn niet ver verwijderd en te Hoengsjantoeng, 20 km. ten oosten van Tsjangkoefeng, staat een sterke sowjetmacht. Het Mandsjoekwosche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft zijn commissaris te Harbin instructie gegeven, bij de sowjet-auto- riteiten aan te dringen op onmiddellijke be- antwoording van Mandsjoekwo's protest m verband met het incident van Tsjangkoefeng. Ben ander Domeibericht uit Harbin meldt, dat de tusschen Mandsjoekwo en de sowjet- unie gevoerde onderhandelingen om te Hai- bin tot een vreedzame oplossing te komen, practisch op niets uitgeloopen zijn. Volgens officieele Japansche benchten landde Maandag een Japansch vliegtuigeska- der op het vliegveld van Nantsjang, het be- langrijkste punt van het Chineesche lucht- wapen. Een half uur lang waren de Japan sche piloten op het Chineesche vliegveld. Direct na de landing sprongen zij uit him toe- stellen en liepen onder leiding van officier Otto naar op het veld staande Chineesche toestellen, die zij den voor edn in brand heb ben gestoken. Terwijl woedend geknetter van Chineesche mitrailleurs weerklonk, liepen zij naar hun eigen toestellen terug, startten en vogen veilig naar hun vliegveld terug. ER WORDT WEER BEZORGDHEID GEKWEEKT. De tegenspraak der Tsjecho-Slowaaksche regeering ten spijt blijft de Duitsche pers on rustbarend gewag maken van Tsjechische militaire maatregelen aan de Duitsche grens. De Manchester Guardian schrijft, dat de spanning tusschen de twee landen groot is en dat er op het oogenblik geen vooruitzicht op verbetering is. De slechte verstandhouding tusschen Tsjechen en Sudeten-Uuitsehers in het Boheemsch grensgebied houdt de spanning gaande. Die verstandhouding is zoodanig, dat de Tsjechische autoriteiten zich tot het uiter- ste in moeten spannen om uitbarstingen te voorkomten. In beide landen houden troepen- bewegingen aan. De beteekenis der Duitsche troepenbewegin- gen is veelal niet te vatten, maar de Tsjechen, die voelen dat zij elk oogenblik voor de taak gesteld kunnen worden hun nationaal bestaan te verdedigen, nemen het zekere voor het on- zekere en hebben, daartoe gedwongen, sterke strijdkrachten op hun grenzen samengetrok- ken, die op gezette tijden afgelost moeten worden. De Tsjechen houden rekening met de mogelijkheid van een verrassenden en met groote snelheid uitgevoerden Duitschen aan val. Onder deze omstandigheden is ,,mobilisatie" een relatief begrip geworden. In het uiterste geval zouden de Tsjechen een volledige mobi- 1-isatie moeten uitvoeren, terwijl de Duitschers kunnen volstaan met een omvangrijke troe- penconcentratie rond de Tsjechische grenzen. Reeds thans zijn er genoeg Duitsche troepen op een dagmarsch afstand van de Boheemsche grens om er met goede kansen een aanval mee te ondememen. Ook Italie, dat den Volkenbond verliet en gekant is tegen elk begrip van collectieve vefiligheid, is bezorgd. In hoofdzaak bezorgd om de kolossale herbewapening van Enge land en de hardnekkigheid der Engelsch-Fran- sche vriendschap. Leest men Italiaansche bla- den erop na, dan blijkt dat Italie met zijn vele soldaten en zijn sinds jaren kunstmatig opge- zweepten mdlitairen geest de herbewapening bij een ander niet in den haak acht. Vreemd doet het aan, dat de Italiaansche bladen zich niet bezorgd maken over 'n Duitseh-Tsjechisch conflict, maar wel... over de economische en financieele gevolgen in die landen, die tenge- volge van de Romeinsch-Berlijnsche as-poli- tiek aan herbewapening zijn gaan doen! ,,Wlat gebeurt er1", vraagt de pers van Mus solini, „economisch en financieel, wanneer de kolossale herbewapeningsprogramma's zijn afgewerkt Het Engelsche bewapeningsbudget bedraagt zevenmaal de Italiaansche geldcir- culatie. Waar moet dat met Engeland heen? Ook maakt Italie zich bezorgd over Ameri- ka, zonder de hand in eigen boezem te steken: ,,A1 het lieve geld, gestoken in bewapening, is verloren; kanonnen worden oud, metaal verroest en de techniek schrij'dt sneller voort dan menschen kunnen bijhouden". (In Italie dan niet?) De waarheid is, dat in een bewapeningswed- loop zooals die thans ,,uitgebarsten is over de democratische landen", die zich bedreigd ge voelen, Italie achterblijft door gebrek aan middelen. Duitschland, Japan en Italie hebben een be- wiapeningsspringvloed achter den rug, die, „bij gebrek aan een oorlog", de democratische en tentes in de kaart speelt. En hoe langer het duurt, dat een oorlog uitblijft en de democra- tieen hun bewapeningen kunnen vervolledigen, des te hachelijker de financieele verhouding tusschen de totalitaire en de andere staten wordt. Virginio Gayda, Mussolini's spreek- trompet, roept in zijn blad uit: „Wij zijn niet enkele maanden in een superieure positie ge- komen om thans verlammend-lange jaren van inferioritedt tegemoet te gaan. Voorkomen is beter dan genezen. De eerste klap is een daal- der waard. Wij begrijpen Berlijn niet, dat het ten opzichte van midden-Europa nog langer aanzelt.'1' En daarna heeft Mussolini de lichtingen 1914 en 1915 per briefkaart laten oproepen. Met bezorgdheid vertellen diplomaten te Rome elkander de laatste verzuchting, ge- slaakt in het palazzo Venezia: ,,Niet alleen de Tsjecho-Slowaaksche peer is rijp om van den boom geschud te worden, Europa hangt vol rijpe peren. Deze herfst zal nog heel wat schudden beleven." ONDRAGELIJKE PIJNEN BIJ NAT WEER. RheUniatische pijnen door zijn heele lichaam. De heer N. M. werd jarenlang gekweld door rheumatiek; vooral bij nat weer leed hij het meest. Maar dat is nu allemaal voorbij dank zij Kruschen. Hij schrijft ons: ,,Ik leed jarenlang aan rheumatiek Bij nat of vochtig weer hield de pijn geen oogenblik op en was niet te beschrijven. Het is in enkele ledematen begonnen, maar het duurde niet lang of de pijn zat door mijn heele lichaam. Toen ik Kruschen Salts begon te nemen, be- merkte ik, dat het mij meer goed deed dan eenig ander middel, wat ik daarvoor had ge- probeerd en thans ben ik geheel bevrijd van mijn pijnen, zelfs bij nat weer. Ik kan Kru schen Salts van harte aanbevelen aan ieder, die aan rheumatiek lijdt.*" (Rheumatische pijnen zijn meestal een ge- volg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Twee van de zes zouten in Kruschen Salts lossen het urinezuur op, terwijl andere bestanddeelen de natuur op krachtige wijtze helpen, dit langs de natuurlijke kanaien te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend ver- krijgbaar bij apothekers en erkende drogisten. Adv. „MOOI TERNEUZEN". De oproep om adhaesie te betuigen met de plannen om onze stad te verfraaien en voor inwoner en betzoeker aan aantrekkelijkheid te doen winnen, is door velen met groote instem- ming begroet. Meer dan voldoende is daarmede bewezen, dat bij de bewoners van Temeuzen (en bij ver schillende oud-ingezetenen) belangstelling be- staat voor plannen om in Temeuzen dat door haar ligging aan de breede Westerschelde van nature reeds zoo bevoorrecht is iets te doen tot verhooging van haar schoonheid. Aan mogelijkheid in deze richting ontbreekt het allerminst. Met tal van middelen kan, door algemeene samenwerking in het belang onzer stad, iets bereikt worden dat in de eerste plaats voor de inwoners zelf beteekenis heeft. Er ligt dus wel een zeer belangrijk arbeids- veld braak voor een vereeniging als ,,Mooi Temeuzen"', die het hare wil bijdragen om dezen naam den waard evollen inhoud te ver- schaffen welke hij verdient. Reeds zijn sedert enkele weken voorloopige besprekingen gehou den, terwijl de Vereeniging in een binnenkort te houden propagandabijeenkomst meer rucht- baarheid aan haar plannen hoopt te geven. Het dagelijksch bestuur der vereeniging ,,Mooi Temeuzen"' wordt gevormd door de heeren J. C. Olijslager, voorzitter; A. W. Verschel- ling, le secretaris; A. Littooij Jr., 2e secreta- ris; J. A. van de Ree, penningmeester, J. I. de Waal, 2e penningmeester. Het zal intusschen geheel van den steun der Temeuzensche bevolking afhangen, of het doel dat de vereeniging beoogt, zal kunnen worden bereikt. Een dringend beroep op die mede- werking is zeker op zijn plaats-; en dit temeer wijl het hier plannen betreft waarbij de ge- heele bevolking zonder onderscheid belang heeft. Pakje stof, I. Scheele, Nieuwediepstraat 35. Rijwielbelastingmerk, Marechausseekazerne. Kanarie, C. L. Deij, Nieuwediepstraat 14. Zilveren collier, G. Meertens, Vlooswijk- straat 18. Rijwielbelastingmerk, A. Standgert, Burg. Geillstraat 20. Damesmuts, A. Roelans, Westkolkstraat 14. Kinderportemonnaie met inhoud, W. de Rid- der, Koedijk 44. Armbandje, J. v. d. Hoofd, Leliestraat 7. [Portemonnaie, G. J. Verbrugge, Nieuwe- sluis (P 2. Diets- en contactsleutel, C. Sol, bodekamer stadhuis. Twee lipssleutels, alpinomuts, sierklompjes, twee kindertaschjes en rood jurkbandje, bureau van politie. Meisjesmantel, A. Hoek, Steenkamplaan 18. DISTRICTS- ARREIDSBEURS VOOR ZEEUWSOH-VLAANDEREN. Gedurende de maand Juni was het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch-Vlaande- ren als volgt: Aardentourg Axel 90, Biervliet 24, Bres- kens 25, Cadzand Clinge 17, Eede Graauw 5, Groede Hoek 4, Hontenisse Hoofd-plaat 26, Hulst 12, Koewacht Oost- burg 26, Nieuwvliet Overslag 4, Philippine 1, Retranchement Sas van Gent 77, Schoon- dijke 20, 'St. Jansteen 3, St. Kruis 1, Sluis 3, Vogelwaarde 2, Waterlandkerkje West- dorpe 40, IJzendijke 10, Zaamslag 4, Zuiddor- pe 10, Zuidzande Temeuzen; 537, totaal 940, w.o. 198 landarbeiders. DIR. BELASTINGEN, INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN. Voor het examen van adjunct-commies der directe belastingen, invoerrechten en accijmzen is geslaagd onze vroegere stadgenoot de heer J. F. Meijer, rij-ks-klerk, voorheen te Temeuzen. thans te Middelburg. PRACTIJKEXAMEN BOEKHOUDEN. Geslaagd voor het practijkexamen Boek- houden van de Vereeniging van Leeraren, de heer A. P. de Feijter te Hoek. EXAMEN MONTEUR P.T.T. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor monteur der telegrafie en telefonie slaag- de o.m. de vakwerkman P. Vaes te Oostburg. MINISTER VAN BOEIJEN TE BRESKENS. J.l. Maandag heeft de Minister van Binnen landsche Zaken, Ir. H. van Boeijen, vergezeld van den secretaris-generaal van zijn departe- ment, Mr. Dr. K. J. Frederiks, den inspecteur van de Volksgezondheid Jhr. De Graeff, Ir. De Ranitz en Gedeputeerde Staten van Zeeland, een autotocht gemaakt door West Zeeuwsch- Vlaanderen in verband met het daar ontwor- pen streekplan. De tocht werd ook meege- maakt door de commissie voor het streekplan, die onder leiding stond van den heer D. H. van Zuijen, oud-burgemeester van Breskens. De tocht strekte zich, nadat gestopt was aan het Zwin, uit tot Knocke, waarna men terug- keerde naar Breskens, waar in den namiddag op het gemeentehuis werd vergaderd, na af- loop waarvan de Minister met de hem verge- zellende heeren terugkeerde naar Den Haag. DE BOMAANSLAG OP DEN COOLSINGEL. Woensdagochtend zou in hooger beroep voor het Haagsohe Gerechtshof behandeld worden de zaak tegen Jarislaw Baranowsky, die wegens het gebruik maken van een val- schen reispas door den Rotterdamschen politierechter tot twee maanden gevangenis- straf is veroordeeld. Naar men zich zal herinneren, was Bara nowsky een vriend en partijgenoot van den bij den bomaanslag op den Coolsingel te Rot terdam om het leven gekomen Oekrainer Eugen Konovaec en heeft de politie hem lan- gen tijd in verband met deze zaak vastge- houden. Hij gaf toen op Badislaw Bora te heeten, welken naam ook zijn pas vermeldde. Verdachte was niet verschenen, daar hij zich, zooals zijn verdediger aan het hof had medegedeeld, voor herstel van gezondheid in het buitenland bevindt. Het gerechtshof stelde daarom de behan- deling van deze zaak uit tot Woensdagoch tend 5 October en gelastte de persoonlijke verschijning van verdachte. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politic te Terneuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge vonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Boodschaptasch, M. Schoo-nakker, Catspol- der O 43. Boodschaptasch, J. Ruben, Axelschestr. 74. Kinderjasje, J. van Kerkvoort, Westkolk- straat 7 Portemonnaie met inhoud, Marechaussee- kazerne Rijwielbelastingmerk, D. de Kramer, Tho- lensstraat 58. Pakje verbandwatten, H. A. Harte, Dwars- straat 14. Hengel met snoer, J. Koch, Dijkstraat 42. Kindertaschje, M. Hamelink, Baandijk 63. iPolshorloge, M. Loof, Verl. Van Steenber- genlaan 3. Kos-teloos rijwielbelastingmerk, J. de Fouw, Dijkstraat 77. Boodschaptasch met inhoud, A. v. d. Velde, Axelschestraat 101. Vergadering van Woensdag 20 Juli 1938. Het brugtarief. Voortgezet werd de behandeling van het voorstel inzake het tarief over de Thoolsche Brug. De heer STIEGER, Ged. Staten, zette uit een hoe het college is gekomen tot hun voor stel en de nadere wijziging van drie k een tar. Spr. en de heer Van Vloten hadden eerst een voorstel ingediend, dat Tholen 17.000 zou kosten, nu betreft het maar /«9000, wat bereikt is in een onderhoud me het gemeentebestuur van Tholen. Men kwam inzake de tarieven tot 'n compromis. De verandering van drie in een jaar is een gevolg van de bespreking in de afdeelingen, waarin men wil trachten te komen zoo spoedig mogelijk tot een goede regelmg. Over edn jaar is geen overleg meer gepleegd met het gemeentebestuur, om zoo spoedig mogelijk alle bezwaren uit den weg te rui- men. Er is geen sprake van de bedoeling om

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6