ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN STIL LICHTZINNIGE JEUGD No. 9788 VRIJDAG 22 JULI 1938 78e Jaargang Binnenland Feuilleion ,AKKER,'TJE U kookt Electrisch ooor N.V. P.Z.E.M. TWEEDE BLAD MEXICAANSCHE OLIE OP DE SCHELDE IN BESLAG GENOMEN. De techniek staat niet Geen speciale pannen meer Vraagt onze nieutue priis- courant aan llio instailateur. ag£jaea-^.K»wf a?*:;vh~x:^i - -- MswatiiaiaHBmisaBnEMHHBaHKflEMMnR!au«naoBMBRsrau »- mni win—mini—ii tmmnsummi^^ *>v.^vj3hbare*- a»K?*«catsssc5Sir.*^ TER NEUZENSCHE CO U RANT GEMEENTE TERNEUZEN. Op Dinsdag 26 Juli 1938 zal door den gemeente-geneesheer gelegenheid worden gegeven tot kostelooze vaccinatie en revac- cinatie in een der lokalen van de voormalige openbare lagere school A aan het Schoolplein des namiddags half drie. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. MINISTER VAN BOEIJEN GAAT MET VERLOF. De Minister van Binnenlandsche Zaken zal in het laatst van deze week voor eenige weken met verlof naar het buitenland vertrekken. "ONTINGENTENACGOORD MET BELGIfi. ■De Ned.-Belgische besprekingen voor de regeling der contingenten zijn beeindigd. Het accoord wordt Maandag onderteekend. Wat den inhoud betreft, kon gezegd worden, dat de bestaande toestand in principe gehand- haafd blijft. DE RELLETJES RONDOM DE N.S.B. IN DEN HAAG. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Vessem hebben de Ministers van Binnenland sche Zaken en van Justitie geantwoord: 1. Ondergeteekenden hebben kennis ge- nomen van verslagen in een enkel dagblad, waarin voorvallen, als in de eerste vraag aan- geduid, zijn vermeld: 2. Het vertrek van de heeren Van Geel- kerken en de Marchant et d'Ansembourg naar Nederlandsch-Indie heeft de regeering niet beschouwd als een gebeurtenis van zoo- danige beteekenis, dat zij aanleiding heeft gevonden harerzijds eenige aanwijzing te geven voor maatregelen tot handhaving van de openbare orde. Informaties naar de maat regelen, welke de plaatselijke overheid te 's-Gravenhage bij vorenbadoelde gelegenheid gemeend heeft te moeten nemen, en naar de wijze van uitvoering worden ingewonnen. 3. Het vaststellen van verantwoordelijk- heid en eventueel het overwegen van daarbij passende maatregelen kan uiteraard eerst aan de orde komen, wanneer het onderzoek zal zijn beeindigd. GROOTE LEGERREVUE IN DE RESIDENTIE. Naar de Telegraaf verneemt ligt het in het voornemen om op 29 Augustus te 's-Graven hage een grootach defile te doen houden van de Nederlandsche weermacht, ter gelegenheid van het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Als plaats voor de troepenrevue is gekozen de Van Alkemadelaan in de residentie, alwaar voor de Koninklijke Familie een podium met baldakijn zal worden opgericht. In de nabij- heid daarvan wordt een tribune gebouwd voor de militaire en civiele autoriteiten. Het defile zal worden uitgevoerd door nage- noeg alle onderdeelen van de weermacht, ver- deeld in vier groepen. Tot de eerste groep zullen behooren de Koloniale Reserve, ongeveer 200 man, de Koninklijke Marine met Marinekapel, adel- borsten, matrozen en mariniers, te zamen 800 man, de infanterie van de Kon. Landmacht, vertegenwoordigd door twintig bataljons, divisiegewijze ingedeeld, onder commando der generaals-divisiecommandanten, met de vol- gende korpsen: grenadiers, jagers en le, 2e, 5e, 6e, 7e, 8e, lOe, 20e en 21e regiment infan terie, de Kon. Mil. Kapel en de muziekkorpsen van het le, 5e en 6e reg. infanterie, benevens vaandelwachten en de vaandels der niet inge- deelde regimenten. Tot deze groote groep zullen verder behooren de overige onbereden en niet gemotoriseerde onderdeelen van de landmacht, als o.a. het le en 2e reg. genie- troepen, de geniemuziek, het korps ponton- niers en torpedisten, de leerlingen der Kon. Mil. Academie, van de scholen ter opleiding van reserve-officieren, alles onder bevel van den gouverneur der Kon. Mil. Academie. Bij de tweede groep zullen worden ingedeeld door ARTHUR APPLTN. Vervolg. 35) Het nieuws van de ontvluchting was natuurlijk reeds tot de bewoners doorgedron- gen. Het volk hielp druk mee, om de voort- vluchtigen weer in handen te krijgen. Wat waren de menschen toch verlangend naar de jacht op hun eigen ras! Hij herin- nerde zich nu, dat hij als jongen, ook eens deelgenomen had aan de achtervolging van een ontsnapte. Op handen en voeten liep hij verder naar Post-Bridge-HallHij venborg zich achter boo- men en struikgewas. Het was dwaasiheid, nu het land, dat daarachter lag over te steken. Weldra bevond hij zich, bijna ongemerkt, in den tuin van Post-Bridge-Hall. De lichten brandden. De voordeur stond open, 'n HOnderd passen verder zag haj de buitendeur van den wintertuin, die toegang gaf tot de eetzaal. Tot zijn niet geringe ver- wondering ontde'kte hij, dat ook deze buiten deur openstonid. iHij! bleef langen tijd onbeweeglijk, tegen ean schutting aangedrukt liggen, bevreesd verder te gaan want de mist was voorgoed weg. Millioenen sterren fonkelden als zoovele dia- manten aan een wolkeloozen hemel. In de verte hoorde hij weer stemmen van menschen en het geblaf van honiden. Ze door- zochten vermoedelijk het struikgeiwas in de hoop de vluehtelingen te ontdekken. Dus, nauiwelijks eenige passen van de farm, zou hij misschien toch nog worden aangehou- den. Hij stond op en stak een klein veld over. de bereden lichte troepen, t.w. cavalerie, wiel- rijders en rijdende artillerie, onder commando van den cdt. der Lichte Brigade, bij de derde groep de veldartillerie met stukken en cais sons, bevelhebber de inspecteur der artillerie en tenslotte bij de vierde groep de gemotori seerde troepen, met o.a. luchtdoelbestrijdings- middelen, onder commando van den comman dant der brigade luchtdoelartillerie. In totaal nemen een paar duizend manschappen, o.m. ook nog Kon. Marechaussde en Militaire Politie, aan het defild deel. Ook muziekkorp sen van verschillende bereden wapens zijn in de groepen ingedeeld. De troepenrevue zal duren van des middags 2 tot 3 uur. Het militaire schouwspel zal worden besloten met een paradevlucht van vliegtuigen van de Koninklijke Marine en de Landmacht. ■Naar aanleiding der in beslagneming van een tankschip met Mexicaansche petroleum schrijft het Handelsblad: De in beslag neming van 10.000 ton benzine, welke vervoerd werd in een Zweedsch tank schip, ten tijde dat dit op de Schelde Neder- landsch gebied passeerde, toont asm, dat de buitenlandsche petroleum-maatschappijen niet van plan zijn om de in beslagneming van hun bezit in Mexico zoo maar toe te laten, doch dat zij zich met alle rechtsmiddelen tegen de verhandelinig van deze olie zullen verzetten. Allereerst enkele opmerkingen over de om- standigheden, waaronder de in beslagneming plaats vond. Het Zweedsche schip passeerde, blijkbaar op weg naar Antwerpen, de Schelde. De Wester-Schelde is weliswaar, als toegangs- poort voor Antwerpen, intemationaal, d.w.z. de vaart op de Wester-Schelde is intematio naal volgens het bgkende verdrag van 1839, maar dit verdrag heeft onze souvereine rech- ten overigens niet aangetast, zoodat beslag- 1 egging op een schip of zijn lading, wanneer dat schip zich op de Wester-Schelde in Ne- derlandsch territoir bevindt, kan plaats vin- den, wanneer aan onze wettelijke formaliteiten is voldaan. Was het verdrag met Belgie van 1925 van kracht geworden, dan zou het be slag leggen op grond van een civiele vorde- rinig niet meer geoorloofd zijn: bij dit verdrag immers had Nederland afstand gedaan van dit souvereine recht, een der punten op grond waarvan toen uit ons land, vooral uit Zealand, ten sterkste is geprotesteerd. Het verdrag van 1925 is evenwel van de baan en zoodoende is het dus wel mogelijk, dat de Bataafsche Import Mij. voor de Mexi can Eagle Company, als welker vertegen- woordigster zij hier te lande optreedt, beslag kan leggen. Dat ons land het recht heeft om een vreemd schip en lading aan beslag te onderwerpen, ook al vervoert dit geen contrabande, is inter- nationaal erkend; reeds in 1873 is hierover looeven no^' zoo 2°ek ot^ rvt Uo nd naar nu weeryoo loiter al^ kip o door Off" Ongeevenaard bij gevatie kou, Griep, Hoofdpijn, Zenuwpijn, enz. Ingez. Med. Even bleef hij wor den ingang van den win tertuin staan, aarzelend. Hij luisterde met ge- spannen aandacht. Weer die stemmen... weer dat geblaf... Hij stapte naar binnen en sloot de deur... een kort, droog, knarsend geluid... nu de grendels.boven en onder. Hij bukte zich en verhorg zich onder een foreede plank. De bla- deren van een reusachtigen palm en van een paar varenls gaven hem nu voldoende dek- king. 'Hij strekte zich op den vloer uit, met het doel te gaan liggen, doch zijn voet kiwam in aanraking met een stapel ledige bloempotten, die met groot lawaai omviel. Nauwelijks durf- de hij adem te halen. Hij meende een vrouwen- stem in de naJbijizijnde eetzaal te hooren. Een minuut, die wel eien eeuwigheid leek, ging voorbij... er kiwam echter niemand. iNu ademde hij vrijer... Voor bet oogeniblik was hij dus weer veilig. De deur van den win tertuin was aan den binnenkant op slot. Men zou er nauwelijks aan denken sir Crichtoun's kasteel te doorzoeken. VrijDe vrijheid was hem dierbaarder dan wat ter wereld ook. Dierbaarder dan lief- de en eer en de rijkldoim, welke wellicht in de oude tinmijn lag verborgen, totdat zijn vader of zuster er iets van zouden ontdekken. HPOFDSTUK XVIII. Alarm! (Marjorie Dale bleef nog eenigen tijd op Blackthorn-Farm, tot de oude Dale geheel was hersteld. Toen hij weer op de been was, legde ze haar verpleegstersfunctie neer en verliet het ouderhuis en alles wat haar lief en dierbaar was geworden. Dat ze vertrok was zoowel ter inwilliiging van de wenschen van haar vader, als van Jim. Had ze haar eigen gevoelems gevolgd, dan was ze geble- ven in Post-Bridge er de voorkeur aan gevend de openbare meeniwg, die vaak zoo eens een kwestie gerezen, toen een Deensch schip in beslag werd genomen en waarbij o.a. het Ehgelsche dejpartement van Buitenland sche Zaken dit recht van ons land erkende. Het spreekt vanzelf, dat verder de gewone processueele weg over dit beslag zal moeten worden gevolgd. Het is hier blijkbaar aanwijsbaar, dat de olie afkomstig is van de geconfiskeerde ter- reinen van de Mexican Eagle in Mexico. Het betrokken tankschip, de W. R. Lundgren, heeft in Juni te Minatitlan de olie geladen en is op 27 Juni vandaar vertrokken, met be- stemminig naar Landsend, de Zuid-Westpunt van En gel and, waar geen haven is, zoodat het schip blijkbaar onderweg draadloos nadere opdracht gekregen heeft, waarheen het zich moest begeven, waarschijnlijk om het leggen van een beslag door de rechthebbenden op de olie zoo moeilijk mogelijk te maken. Het is evenwel niet gelukt deze olie aan een beslag te onttrekken en zoo zal thans de Nederland sche rechter geroepen worden om uit te ma ken in hoeverre de inbezitneming van de Mexicaansche olieterreinen der Mexican Eagle juridisch toelaatbaar was. Naar bekend, heeft onze regeering aan de Mexicaansche regeering op 29 Juni een nota overhandigd, waarin uiting werd gegeven aan de emstige bezorgd- heid van onze regeering over de bescherming der rechten van de Nederlandsche rechtheb benden, aangezien reeds door de Mexicaan sche regeering tot udtvoer van petroleum was overgegaan, voordat in deze zaak uiteindelijk een beslissing door den Mexicaanschen rechter werd getroffen. Blijkbaar heeft dus de regee ring deze nota overhandigd juist nadat de Lundgren en misschien ook nog andere sche- pen een Mexicaansche haven hebben verlaten. Het optreden van de Mexicaansche regee ring tegenover de in beslag,genomen olie mag voldoende bekend worden veronderstelddoor bemiddeling van de New Yorksche firma Wil liam Rhodes Davis tracht Mexico 12 millioen vaten olie ter waarde van 10 millioen, in verschillende landen, in de eerste plaats in Duitschland, Italie en Zweden, te plaatsen, tegen betaling van 4 millioen in contanten en de rest met industrie-producten. Onwillekeurig maakt men een vergelijking met de Russische petroleum na den oorlog, maar het groote verschil is, dat de oorsprong van de Russische olie niet met zekerheid was vast te stellen, zoodat de onteigende buiten landsche rechthebbenden op Russische olie- bronnen niet konden aantoonen, dat die Rus sische olie van hun terreinen afkomstig was. Men mag intusschen met groote belang- stelling afwachten hoe deze zaak zich verder zal ontwikkelen. VERTRAGING IN DEN RECHTSCHEN OPMARSOH NAAR SAGUNTO. Gedurende de laatste 48 uur geschiedt de opmarsch der rechtsche troepen naar Sagunto minder snel dan enkele dagen geleden. Ze trachten in verschillende richtingen aan te vallen om de zwakke plekken in de republi- keinsche stellingen te vinden. Dit gaat niet zoo gemakkelijk, al hebben ze ook Woensdag eenige dor.pen ten Noorden van den straatweg kunnen bezetten. Het republikeinsche leger, dat bij Mora de Rubielos met insluiting werd bedreigd, heeft een uitweg gevonden, waar- langs de meeste manschappen zich met het materiaal konden terugtrekken. De republi- keinen liggen thans in versterkte stellingen ten Oosten van Barracas. Franco zal eerst zijn tegenstanders van alle strategische hoog- ten langs den weg van Teruel naar Sagunto moeten verdrijven om zonder gevaar voort te kunnen trekken. De frontlijn loopt thans ongeveer 30 K.M. ten Westen van Segorbe zakvormig naar het Noorden, om daar naar het Oosten om te buigen en ongeveer 19 K.M. ten Noorden van Sagunto de kust te bereiken. In deze laatste streek, in de Sierra de Espadan bieden de republikeinen den meesten tegenstand. Ook is weer aan het front van Estremadura gevochten. De rechtsche troepen zijn daar eenige kilometers verder gerukt. OM HET GOLD. Alle ontmunde Duitsche of buitenlandsche goudstukken, welke in particulier bezit zijn, met inbegrip van de stukken uit collecties, moeten krachtens een verordening van maar- schalk Goering voor 1 September bij de rijks- bank worden ingeleverd. wreed kan zijn door allerlei familieschandaal- tjes uit te buiten en te lasteren, te trotseeren. Zoowel haar als haar vader zou men beschou- wen als maatschappelijike verschoppelingen. Ze scheepte zich in voor Calais, waar zij bij verre familie van moederszijde werd opge- nomen en als tegenprestatie voor de verleen- de gastvrijheild hulp in de huishouding ver- leende en de functie van gouvemante ver- vulde. Niemand verheugde zich meer over dit ver trek dan sir Reginald Chriehfcon. Voor min- stens een half jaar was Marjorie dus verdwe- nen en in dien tijd kon er heel wat gebeuren! Jim zou natuurlijk alles verge ten; zijn werk- kring zou hem hieibij zeer zeker helpen. Zoo dankbaar voelde sir Reginald zich, dat hij niet kon nalaten Marjorie voor deze tactvolle daad te bedanken. Juist zooals te voren raad- de zij ook nu zijn gedachtengang; ze wist maar al te goed, dat de goede man hoopte, dat op deze wijze haar verloving met Jim zou worden verlbroiken. Ik verdiwijn, voorloopig echter, doch niet terwille van mijn vader, noch van u, nonh m'n eigen persoon, maar om Jim, verklaarde zij. Ik ben er van overtuigd, dat door deze schei- ding onze liefde hechter zal worden, want het voornemen van Jim, om met mij te trouwen, wordt hierdoor slechts versterkt. Wij beiden zijn er van doordrongen, dat liefde de groot- ste schat is, dien een mensch kan bezitten. Ze glimlachte even, toen sir Reginald z'n schouders ophaalde. Ik weet wel, dat ik in dit opzicht niet erg conventioneel ben, doch alles in de wereld hangt feitelijk af van de ware, echte liefde. De groote mannen zijn altijd degenen geweest, die de gave der werkelijke liefde bezaten. Dit geldt zoowel voor kunst, wetenschap als staatkunde of wat dan ook. Wanneer ik van het continent terugkom, maken we onze verloving openbaar. Ik erken, dat ik in dit opzicht eenigszins ego'istisch ben Een financieel bezwaar vormde tot voor kort nog de vrij hooge aanschaf- fingskosten van speciale pannen. Ook dit is thans ondervangen. Onze kook- apparaten kunnen thans worden geleverd met de modernste ringkook- platen, waarop U ook uw eigen pannen kunt gebruiken, mits deze een tamelijk vlakken bodem bezitten. Dit geeft een belangrijke besparing bij aanschaffing.Slechtsvoor het koken van groote hoeveelheden stamppotof melkspijzen bevelen wij U aan een pan met dikken bodem te nemen. 3 pers. f3.- maand 5 pers. f4.-/ maand 7 pers. f 5 - maand 10pers.f6.- maand GEPLAATST 1938 Jan. '38 10 Febr. 8 s j 18 Maart mi. 17 April j i i 11 Mci iii.ii 55 Juni. i i i 45 Invoering ringkookplaten Tweeplaats Comfoor No. 25 a contant. f 25.. of 20 termijnen ad M.35 Driepiaats Fornuis No. 13 a contant. I 90.- of 20 termijnen ad 15.- Ring. kookplaten f 1.50 extra per stuk (Ingez. Med.) BERUJNSCHE ARB EIDERS TEGEN DE ANTI-JOODSOHE ACTIE. Van meerdere zijden wordt aan de Jewish Chronicle medegedeeld, dat vele Berlijnsche arbeiders op demonstratieve wijze de anti- Jpodsche boycot hebben verbroken, en na- drukkelijk uiting hebben gegeven aan hun sympathie met de Joden. Uit een der mede- deelingen blijkt, dat dit aldus geschiedt, dat heele groepen „Arische" arbeiders met hun vrouwen zich naar de Joodsehe wijken bege ven, teneinde daar imkoopen te doen. Uit Oost-Berlijn werd de mededeeling ont- vangen, dat groepen arbeiders zich voor Arisehe winkels opstelden en, daar heftig tegen de boycot der Joodsehe zaken dispu- teerden. Een van de meest voorkomende uitdrukking van anti-nationaal-socialistische gezindheid in Duitschland zoo wordt be- richt is de bijzondere vriendelijkheid, waar- mede thans de Joden door het volk worden* bejegend. TWINTIG NIEUWE DIESELS. In 1940 zullen door de Ned. Spoorwegen, die niets onbeproefd laten om haar service zoo hoog mogelijk op te voeren, wederom twintig nieuwe Diesels in gebruik worden genomen, meldt de „Utr. Cour." Daarvoor worden bij Werkspoor achttien Maybach-motoren en bij Stork twee Ganz- motoren in licentie gebouwd. Deze Diesel-electrische treinen, die voor het ,,vervoer op langen afstand" bestemd zijn, zullen een grooter aantal reizigers kunnen vervoeren. Het systeem tweede en derde klas zal ook bij de nieuwe treinstellen weer worden door- gevoerd. Alleen zullen voor de tweede klas enkele coupe's worden ingebouwd, omdat het gebleken was, dat sommige reizigers daarop prijs stellen. Bovendien zullen de nieuwe Diesels van een keuken worden voorzien, die in staat zal zijn I warme maaltijden te serveeren. De treinstellen, waarvan de gezamenlijke bouwkosten tusschen de vijf en zes millioen j zullen liggen, worden met de nieuwste vin- dingen toegerust, waardoor het comfort nog is vergroot. WANNEER VINDT UITVAARDIGING VAN RIJTIJDENBESLUIT PLAATS. Het Tweede Kamerlid Van Braambeek heeft de volgende vragen gericht tot den Minister j van Soeiale Zaken: Is het juist, dat de Minister van plan is de uitvaardiging van het rijtijdenbesluic geba- seerd op de wet van 9 November 1933 (Stbl. 802) te verschuiven, totdat een reglement autovervoer van goederen zal zijn in werking 1 getreden? i Indien dit inderdaad juist is, welke is dan de reden om dit rijtijdenbesiuit, betwelk reeds ruim anderhalf jaar op zicb laat wachten, tot dat tijdstip uit te stellen, waar bet zich toch volstrekt niet enkel tot de vrachtauo's bepaalt Is de Minister niet van cordeel, dat de vei- ligheid op den weg, geheel afgescneiden van alle soeiale wenschelijkheden daartoe, een spoedige invoering van het rijtijdenbesiuit noodzakelijk maakt? Indien het antwoord op de laatste vraag bevestigend luidt, wanneer kan uitvaardiging dan tegemoet worden gezien? VERLAGING VAN MONOPOLIEHEFFING OP VERSCH BUITENLANDSCH FRUIT BEPLEIT. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft zich met een schrijven tot den minister van economische zaken gewend met het verzoek een spoedige en ingrijpende verlaging van de monopolieheffingen op versch huitenlandsch fruit in emstige over- weging te willen nemen. De Kamer grondt dit verzoek op de vrees, door in deze bekendmaking toe te stemmen, doch ik weet, dat ik Jim's geluk en toekomst, beide, in m'n macht heb. iSir Reginald zei niets. Argumenteeren was doelloos. De houding van zijn zoon viel hem tegen. Voor het oogenblik was de liefde dus sterker dan verstand en eer; hij vertrouwde echter dat mettertijd de liefde zou slijten en Jim wel luisteren zou naar verstandige en meer met de opvattingen der wereld overeen- stemmende raadgevingen. Marjorie nam op een grijzen herfst-ochtend afscheid van Jim, om naar Frankrijk te ver trekken. Een onaangenaam bnderhoud met Robert Despard en een minder prettig af scheid van haar vader waren voorafgegaan. Want, nadat Despard den ouden Dale uit het Londensche ziekenhuis thuis had gebracht, had hij zich te Blackthorn-Farm ge'installeerd, daarbij iedere gelegenheid benuttend om Mar jorie het hof te maken zelfs nadat ze hem duidelijk te kennen had gegeven, dat hij alle hoop diende te laten varen, daar zij niet meer vrij was. Robert Despard had even geglimlacht en haar geantwoord, dat hij haar toch wel zou winnen, ondanks haar weerstand. In den be- ginne verbaasde zij zich over zijn houding, daar zij onmogelijk kon begrijpen, hoe iemand als hij er toe kon besluiten zich door een hu- welijk te binden aan een familie, wier naam in de landstreek slechts hoonend werd ge- noemd. Dat hij in zijn pogingen aangemoe- digd werd door haar vader, die alles in het werk stelde opdat ze toch hartelijk en vrien- delijk jegens hem zou zijn, was haar even- eens een raadsel. Den dag voor haar vertrek ontdekte Marjo rie echter de werkelijke reden van Despard's houding. Hij had bij sir Reginald de aflossing der hypotheek op Blackthorn-Farm bewerk- stelligd, zoodat de bezittingen wederom aan de Dale's toebehoorden. Bovendien had sir Reginald een zeer tegemoetkomende houding aangenomen, door de daaraan verbonden notarieele kosten voor zijn rekening te nemen. Marjorie voelde zicb verre van dankbaar gestemd over deze handelwijze; zij voelde zich integendeel in hooge mate beleedigd. Het scheen haar toe, of de drie mannen de hoof- den bij elkaar hadden gestoken en deze ma- noeurvre hadden beraamd, om haar in hun macht te hebben. Dit was echter een true van Despard^ geweest, waar bij sir Reginald hem had geholpen in werkelijkheid niet met het oog op de belangen van John Dale, doch voor al om Jim te behoeden voor een buwelijk met Marjorie, hetwelk in de oogen van den ouden edelman feitelijk een mesalliance was. Tot op zekere hoogte had Marjorie het dus bij het rechte eind. Despard had echter nog een andere reden, welke hierbij den doorslag had gegeven, om zelf de hypotheek af te los- sen, waardoor John Dale, die een paar maan- den geleden nog een vreemdeling voor hem was, weer in het bezit kwam van het eeuwen- oude familiebezit. De feitelijke reden zijner edelmoedigheid moest gezocht worden in de wetenschap, dat in de oude tinmijn, waarin hij en Rupert des- tijds de merkwaardige ontdekking hadden ge daan, dat het pek-erts wellicht radium kon bevatten, misschien een fortuin verborgen lag, dat hij wilde bemachtigen. Eenig bericht van datgene, wat zich in de buitenwereld afspeelde, bereikte Marjorie zel- den in Calais. Iedere week ontving ze slechts een brief van haar vader. Hij schrok er voor terug haar alles te vertellen. Jim schreef haar dagelijks. Het waren heerlijke brieven. die baar vertelden van zijn werk, zijn liefde, hun toekomst. Zij gaven baar moed en sterkte om, het bij de tamelijk aan conventies vasthouden- de Fransche familie vol te houden. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5