Als U „Mijnhardtjes" vraagt, dan Gemengde Berichten Landbouwberichten. VERDRONKEN. BEDRETGING MET EEN OVERVAL OF ZOUTELOOZE GRAP? UITVERKOOPEN EN ZAKKENROLLERS. KNAAPJE VAN HOOIWAGEN GEVALLEN EN ER DOOR OVERREDEN. GEMEENTERAAD VAN AXEL. ontvangt U hartvormige cachets met den naam Mijnhardt, die allerlei pijnen snel doen verdwijnen AUTO TE WATER GEREDEN EN DE INZITTENDE VERDRONKEN. Zondagmorgen omstreeks kwart over elf is flan de Weesperzijde te Amsterdam, op den weg naar Diemen, een personenauto, afkom- stig uit Enschede, in de Weespervaart gere- den. De bestuurder van dezen auto, de 35- jarige A. Suiskind, koopman te Enschede, die alleen in den wagen zat, is verdronken. De heer S. kwam uit de richting Amster dam. Waarschijnlijk door de gladheid van den weg het regende een bee-tje zijn de wie- len van den auto, een gesloten Chevrolet, gaan slippen. De bestuurder is hierdoor, naar wordt vermoed, de macht over het stuur kwijt ge- raakt, waarna de auto in de Weespervaart, die ter plaatse zeer diep is, reed. Een bestuurder van een gemeentelijken autobus, die op het moment, dat de auto uit Enschede te water reed, van de tegenoverge- stelde richting met zijn bus kwam aanrijden, en het ongeluk zag gebeuren, was de eerste, die te hulp s-nelde. Gekleed sprong hij te wa ter, doch iwat hij ook probeerde, de portieren bleken oniwrikbaar vast te zitten. Weldra kwamen ook vele hulpvaardige voor- bijgangers toeschieten. Mogelijk door de tui- meling in het diepe water, waarbij het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de auto een slag om de lengte-as heeft gemaakt, zaten de portieren zoo vast geklemd, dat men de po- gingen ze te openen tenslotte opgaf. Staande op het dak van den auto, maakte men een gat, waardoor het na veel moeite gelukte den be stuurder boven water te halen. De G.G.D. paste nog geruimen tijd kunst- matige ademhaling toe, maar de levensgees- ten bleken reeds geweken. Een kraanwagen heeft den vero-ngelukten wagen later op den wal gehaald. Het verkeer moest gedurende eenigen tijd worden omge- legd. BOERDERIJ AF1GKBRAND TE DREUMEL. Terwijl de kinderen alleen thuis waren, is Maandag, door onbekende oorzaak, brand ont- staan in de boerderij van J. van Lissum, staande aan den Lagen Weg te Dreumel. Het vuur vond in den voorraad hooi en stroo gre- tig voedsel en greep zoo snel om zich heen, dat het pand weldra in lichte laaie stond. De omwonenden slaagden er met moeite in, de kinderen uit het brandende huis te redden. De sterke wind was oorzaak, dat het vuur oversloeg naar de boerderij van den landbou- wer Van Sonsbeek, waarvan het rieten dak weldra in vlammen gehuld was. Toen het zoo v-er was gekomen, arriveerde de brand- weer en door haar krachtig optreden slaagde men er in, de boerderij van Van Sonsbeek te behouden, hoewel deze aamztenlijk-e schade be- kiwam. Een in de nabijheid staande hooischelf vatte eveneens vlam; men kon niet voor- komen, dat zij geheel door het vuur verteerd werd. De boerderij van Van Lissum brandde tot den grond toe af; van den landbouwinventa- ris en inboedel kon niets worden gered. Ver- zekering dekt de schade. BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN. iZondagmiddag kort na twee uur is bij het baden in zee te Umuiden een veertigjarige Amsterdammer verdronken. De man was met zijn familie gaan zwem- men. Herhaalde malen hadden zwemmers, die gezien hadden, dat hij de zwemkunst niet ge heel machtig was, hem gewaarschuwd niet te ver in zee te gaan, waaraan de man geen ge- volg blijkt te hebben gegeven. Zijn familie, die het water reeds verlaten had toen het ongeluk geschiedde, heeft van het gebeurde niets bemerkt. NOODLOTTIGE VERGISSING VAN EEN APOTHEKERES. Een vergissing van een apothekeres heeft een baby van 9 maanden op den rand van den dood gebracht. Mevr. L. te Loosduinen kreeg voor haar kindje, dat hoestte, een drankje voorgesehre- ven. Een buurvrouw ging er mee naar een apotheek, waar de apothekeres het recept klaarmaakte, hoewel het reeds over tijd was, en meegaf. Mevr. L. diende haar baby een eierlepeltje van den inhoud toe, aldus de Rotterdammer. Driemaal per dag moest dat gebeuren, zoo luidde het voorschrif-t op het etiket. Maar wie schetst haar ontzetting, toen het kind vreese- lijk begon te gillen en te spuwen en op de handen van de moeder donkerbruine plekken ontstonden, die een brandende prikkeling uit- oefenden. Oogenblikkelijk begreep zij, dat er een fout moest zijn begaan. Hoogst opgewonden rende ze naar dokter Veenhuyzen, die zich zoo gauw mogelijk naar het kindje spoedde, terwijl de zwaarbeproefde moeder zich op zijn verzoek naar de apotheek begaf. Juist toen de dokter bij de familie L. binnenstapte, kwam er een bruine golf uit den mond van het kindje, waardoor blauwzwarte vlekken in het laken brandden. De ontdekking die de arts zoodoende aan- stonds deed was vreeselijk; het fleschje be- vatte jodiumtinotuur. Als medicus uiteraard volkomen bekend met de gevolgen van inwen- dig gebruik dezer bijtende stof, nam hij het kind vliegensvlug in zijn-auto en reed naar het Julianaziekenhuis. Met groote voortvarend- heid begon men hier de maag van de kleine leeg te pompen. Zij was er ontzettend aan toe, daar het gezichtje voor een belangrijk deel met brandwonden was overdekt. Hoe moest het er van binnen dan wel uitzien. Nadat de maag aldus gereinigd was, kreeg het kind zulke hooge koortsen, dat de toestand uiterst kritiek moest worden genoemd. Totdat eindelijk de mededeeling uit het zie- kenhuis kwam, dat de kleine de crisis had doorstaan. En dit dank zij het feit, dat zij kort voor het innemen van de tinctuur wat brood- pap gegeten had. Hierdoor was de jodium voor het grootste deel niet met den maagwand in aanraking gekomen. Ware dit wel het geval geweesit, dan zou de kleine onherroepelijk ver- loren zijn gegaan. Daarover waren de doktoren het eens. Intusschen had zich in de apotheek een niet minder schokkende scene afgespeeld. Nadat de moeder de apothekeres met horten en stoo- ten haar ervaringen had meegedeeld, stelde deze terstond een onderzoek in. Zij verstijfde van schrik toen ze gewaar werd, dat de voor het kindje bereide medicijnen nog rustig ston- den te wachten, doch dat zij een verkeerd eti ket op het fleschje had geplakt. Gebleken is, dat zij wegens verhindering van haar assisten- te een dubbelen dienst had gedaan. Zij was in den geheelen nacht reeds in de apotheek werk- zaam geweest en had zoodoende geen nacht- rust genoten, daardoor was ze al vermoeid. Toen deed een telefoongesprek tijdens het sa- nienstellen van de medicijnen de rest. EVen werd ze afgeleid, waardoor zij twee etiketten verwisselde met het bekende fatale gevolg. Zaterdagavond is in de haven van Middel- hamis het Sjarig zoontje van den heer Krijgs- man aldaar, ongemerkt te water geraakt en verdronken. Na den geheelen nacht gedregd te hebben, haalde men Zondagmorgen 6 uur het lijkje op. GODSDI EN ST W A A N ZIN De aandacht van de bewoners van de ge- annexeerde dorpen Ransdorp en Holiesloot te Amsterdam werd Zondagavond getrokken door het zonderling gedrag van 'n man, die daar op zijn rijwiel reed. Blijkbaar bevielen de wegen hem niet, want op een gegeven oogenblik veranderde hij van richting en stap le met zijn karretje op den rug in de West- sloot, waadde door het modderige water en bereikte op deze vreemde manier het weiland aan den overkant. Zoo vervolgde de man zijn weg van de eene sloot in de andere, tot ont- steltenis van de toeschouwers, die tenslotte aan deze zonderlinge manier van doen een einde maakten. De man liet zich gewillig grijpen en van droge kleeren voorzien zijnde bracht men hem over naar het bureau aan den Adelaarsweg, waar bleek, dat men te doen had met een 37- jarigen schipper, wonende aan de Geldersche kade. De man maakte den indruk aan gods- dienstwaanzin te lijden. Hij is door den G.G.D. naar het paviljoen van het Wilhelminagast- huis overgebracht. DIEVEN AANGEHOUDEN. Een bewoonster van het Haarlemsche plein te Amsterdam had Zaterdagmiddag aan twee mannen een kamer verhuurd, welke zij Zon dagavond hebben betrokken. Zij hebben hier- na een gat in den vloer gezaagd en zich hier door naar den daaronder gelegen winkel laten afzakken. Hier hebben zij uit een kasregister f 60 weggenomien en uit de achter den winkel gelegen woonkamer een aantal oude munten, een gouden horloge en enkele zilveren voor- werpen. Terwijl zij nog in den winkel waren, kwam de winkelierster thuis, die de politie waarschuwde. Op het oogenblik, dat het twee- tal het huis verliet heeft deze hen kunnen aanhouden. Al het gestolene is op hen gevon- den. iBeiden zijn ter beschikking van de justi- tie gesteld. De portier van het kantoor der B.P.M. aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, is Zon dagavond door een onbekende opgebeld met de boodschap dat er een overval zou worden gepleegd als het niet ophield. Hoewel de por tier van deze „tip" niet veel begreep en ook niet kon gissen, waaraan een einde zou moe- ten komen, achtte hij het raadzaam de politie van deze boodschap in kennis te stellen. KINDJE VERONGELUKT. Zaterdagavond wist in een onbewaakt oogenblik het 114 jarig dochtertje van den heer F. v. d. Bos het deksel te lichten van een rioolput, gelegen in de serre van de woning aan den Maasdijk te's Gravenzande. De kleine rolde voorover in het putje en toen slechts enkele oogenblikken later de ouders het onge luk bemerkten, bleek het kindje reeds te zijn gestikt. Pogingen, de levensgeesten op te wek- ken, bleven vruchteloos. De tijd van de uitverkoopen schijnt een goede tijd voor de zakkenrollers te zijn. In verschillende zaken in Den Haag hebben zij hun slag weer weten te slaan. Een te Keulen wonende en tijdelijk in Den Haag vertoevende dame deed aangifte van diefstal van haar handtasch, o.m. inhoudende een bedrag van f 79, welke diefstal gepleegd zou zijn in de Bijenkorf aldaar. In het zelfde magazijn is ten nadeele van een bewoonster van de Balistraat een hand tasch gestolen, welke een bedrag van 60 be- vatte. In het magazijn van Vroom en Dreesmann aan de Spuistraat is ten nadeele van een in- woonster van 's Gravenzande een portemon- naie inhoudende ongeveer f 13 gerold. In het zelfde magazijn is aan een bewoonster van de Waldorpstraat een portemonnaie inhoudende ongeveer f 8 ontrold. HET BIJ HAAMSTEDE GEZONKEN LEGERVLIEGTUIG. Vrijdag is zooals gemeld de Fokker D 17 no. 208 van de jachtvliegtuigafdeeling van Schiphol ten westen van den vuurtoren van Haamstede op ongeveer 50 M. uit de kust in zee gevlogen. Na het ongeluk heeft de com mandant van de maritieme middelen te Vlis- singen zich in verbinding gesteld met het loodswezen te Rotterdam en te Vlissingen, teneinde te trachten het gezonken vliegtuig te bergen. Het loodswezen te Vlissingen had toen echter geen schip beschikbaar, terwijl Rotterdam wel bereid was mede te werken, doch even wilde afwachten of de reddingsboot van Burgh-Sluis welke poogde het toestel te bergen, hierin zou slagen. Deze pogingen zijn echter vergeefsch geweest. Zaterdagmorgen is daarop het betonnings- vaartuig Ooertzen van Vlissingen vertrokken. De redd'ingboot Prinses Juliana had op de plaats waar het toestel was gezonken een boei aangebracht, zoodat men niet lang be- hoefde te zoeken. Het is niettemin voor de op- varenden van de Coertzen hard werken gewor- den. Na langen tijd is men er onder moeilijke omstandigheden in geslaagd het zwaar be- schadigde toestel, waar de motor nog in zat, te bergen. Het was oorspronkelijk de bedoe- ling, het vliegtuig te Veere aan wal te bren- gen, doch het is derm ate wrak en men heeft zooveel moeite gehad het aan boord te krij- gen, dat men van dit voomemen heeft afge- zien. Men is daarop naar Vlissingen gevaren, alwaar het toestel door monteurs uit Soester- berg wordt gedemonteerd. Terwijl de veehouder J. Bulk aan den Stee- kerweg te Alphen aan den Rijn bezig was met het binnenhalen van hooi, had zijn driejarig zoontje op den wagen plaats genomen. Toen het paard plotseling aantrok, viel het knaapje door den schok van den wagen en kwam zoo ongelukkig terecht, dat het achterwiel over zijn hoofd heenging. Er werd een dubbele schedelbasisfractuur geconstateerd. ZEDENMISDRIJVEN IN LIMBURG. De politie te Lieshout heeft twee personen gearresteerd, verdacht van het plegen van on- tuchtige handelingen met minderjarige meis- jes. Het zijn de 19jarige arbeider J. R. en de 16jarige landbouwersknecht M. A. v. d. H., beiden uit Lieshout. Voorts is gearresteerd de ongeveer 70jarige L. iS. v. d. H. uit Lieshout, verdacht van het plegen van ontucht met minderjarige jongens. AJle verdachten zijn naar Roermond overge bracht en na verhoor in het huis van bewa ring opgesloten. EEN JEUGDIGE AVONTURIERSTER. De Haagsche politie heeft de 16jarige M. W. G., afkomstig uit Eeldewolde (gemeente Haren), die het ouderlijk huis met mede- neming van 20 had verlaten, zwervend aan- getroffen. Zij was naar Groningen gegaan en had daar in een kleedingmagazijn jongens- kleeren gekocht en in een kapperswinkel haar haar zeer kort laten knippen. Vervolgens was zij per trein naar Den Haag gegaan, waar zij door de politie werd opgepakt. Het meisje is naar haar woonplaats overgebracht. INBRAAK BIJ DE „HAAGSCHE ZIEKENKAS". In den nacht van Zaterdag op*Zondag is in- gebroken in het perceel Lange Beestenmarkt 192 te Den Haag, waar gevestigd is de .Haag sche ziekenkas". De inbrekers verschaften zich toegang door verbreking van een ruit aan de achterzijde van het perceel en wisten er weer uit te komen door een deurslot te forceeren. Zij slaagden er in een brandkast mee te nemen waarin zich evenwel slechts administratieve bescheiden bevonden. Hierover blijkbaar te- leurgesteld hebben de inbrekers de brandkast Zondagavond op de Caland-kade in het water gegooid, waar deze reeds door de politie is op- gevischt. In verband met deze inbraak zijn gearres teerd de 27jarige chauffeur H. J. C. 'H. en de 30jarige varensgezel G. J. F. S. Beiden zijn opgesloten. De politie heeft het vermoeden, dat meer personen bij deze inbraak betrokken zijn geweest. ZEDENDELICT. De politie te Amersfoort heeft aangehouden en naar Utreoht overgebracht de 4>6-jarige winkelier V. D., die heeft bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan onzed'elijke han delingen met schooljongens. EEN PAARD, DAT WEIGERDE OP EEN ONBEWAAKTEN OVERVVEG. Op d'en onbewaakten overweg in den Water- looscheweg te Apeldoorn weigerde Vrijdag- middag een voor een wagen gespannen paard bij het naderen van een goederentrein om verder te gaan. De voerman, de 20-jarige J. B. te Apeldoorn, sprong van den wagen en trachtte vergeefs het paard van den overweg te trekken. De trein botste tegen den wagen en het paard. Het paard werd1 zoo emstig gewond, dat het afgesmaakt moest worden. De voerman kreeg geen letsel. VOET AFGEREDEN. Toen de stoomtram in de Putschelaan te Rotterdam bij de Tweeboschstraat stilstond, sprong de 7-jarige J. de Haas, op de tree- plahk van den op een na laatsten wagon. Toen de tram een flinke vaart had, sprong de jon- gen er af, maar struikeld'e, met het noodlottig gevolg, dat zijn linkervoet onder de wielen van den laatsten wagen terecht kwam en werd afgereden. Per auto van den geneeskundigen dienst is de jongen, zoo meldt de ,,Msb." naar het zie- kenhuis vervoerd en daar ter verpleging op- genomen. BETEELDE OPPERVLAKTE BOUWLAND. iBlijkens de opgave van de Diirectie van den Landibouw is dit jaar ongeveer evenveel tarwe uitgezaaid als vorig jaar, n.l. bijna 120.000 ha, dat is ruirn 30.000 ha minder dan in de joren 1935 en 1936. (De rogge zou zijn gestegen van 228.000 op 237.000 ha; gerst gedaald van 49.000 op 47.000 ha en haver zou zijn blijven staan op 146.000 ha. De totale graanverbouw zou dus zijn toe- genomen van ruim 553.000 ha op 560.000 ha. Peulvruehten daalden van 60.200 op 57.400 ha (erwten van 38.000 op 37.000, stamboonen van 8400 op 6800; veldiboonen bleven gelijk, n.l. 13.700 ha). Koolzaad kwam van 2500 op 2600 ha; bruin en geel mosterd van 900 op 700; karwij van 4700 op 4100; blauwmaan van 500 op 1900; karuarie bedraagt 900 ha; Vlas kwam van 17.500 op 20.000 ha. Voor het vorige jaar wordt voor consump- tie-aardappelen opgegeven 112.493 ha, terwijl de crisis-inventarisatie, welke met het oog op de teeltvergunningen ate wel betrouwbaar kan worden aangemerkt, opgeeft 93.320 ha. De D. v. d. L. is dus maar een 20 pet. hooger. Voor fabrieksaardappelen geeft de D. v. d. L. op 25.295 ha en de inventarisatie 30.004 ha. De D. v. d. L. is daar dus 17 pet. te laag. Het totale aardappelen-areaal van de D. v. d. L. bedraagt 127.788 ha en van de inventari satie 123.324 ha. Het suikerbieten-areaal is uit den aard der zaak vrijwel gelijk gebleven, n.l. resp. 42.000 en 42.270 ha. Uien kwamen van 3660 op 4790 ha. Wat het vlas betreft, dit is overwegend (90 5 95 pet.) witbloei. De erwten bestaan overwegend uit gewone kleine groene erwten, n.l. 90 a 95 pet.; alleen in Zeeland zijn vrij veel schokkers (40'pct. van het Zeeuwsche areaal) gezaaid. LET OP DEN COLORADOKEVER. De Plantemziektenkundige Dienst dringt er nogmaals bij alle verbouwers van aardappelen in Zeeland, op de Zuid-Hollandsehe eilanden en in het Westen van Noord-Brabant op aan, dat de ter bestrijding van den coloradokever voorgeschreven bespuiting met loodarsenaat met groote nauwkeurigheid wordt uitgevoerd. Het is' nu het oogenblik, waarop larven van dit insect in het gewas kunnen optreden en deze moeten dan door het daarop gespoten loodarsenaat gedood worden. Dit kan echter dan alleen ten voile bereikt worden als het loodarsenaat op al het blad, het bovenste zoo- wel als het onderste, gebracht is. Daarom moet de bespuiting zeer zorgvuldig worden verricht en al het blad bevochitigd worden. Te meer moet dit nu bij de tweede bespui ting gedaan worden, omdat in een aantal ge- vallen de weersomstandigheden tijdens de eer ste bespuiting niet guns tig waren en het blad daardoor toen onvoldoende door het loodarse naat tegen de vreterij der larven beschermd is geworden. Door een zeer nauwgezet uitge- voerde tweede bespuiting kan het gestelde doel, n.l. het dooden van alle eventueel zich in het gewas ontwikkelde larven, nog bereikt worden. Ten sterkste dringt de plantenziektekun- dige dienst er ook op aan, dat alle aardappel- telers in dezen tijd nauwlettend toezien op hun geiwas of zij daarin vreterij waarnemen. Als deze door een coloradokever veroorzaakt wordt, zijn het meestal eenige bijeen staande planten, waarvan de bladeren aangevreten zijn en dan vindt men ook die roode larven daarop. Van elke waargenomen vreterij moet mede deeling gedaan worden, opdat onderzocht kan worden of zij door de larven van den colora dokever veroorzaakt wordt en de noodige maatregelen genomen kunnen worden, als dit het geval blijkt te zijn. Dit scherp toezien op het gewas is in de eerste plaats noodig in het geheele gebied waar de kever tot nu ,toe gevonden te, dus in Zeeland, op de Zuid-Hollandsche eilanden en in het Westen van Noord-Brabant. Maar het is ook noodig in het overige deel van Noord- Brabant en in Limburg, omd^t ook daar steeds gevaar bestaat, dat er kevers uit Belgie zijn aangevlogen en er zijn er daar ook reeds enkele en ook larven gevonden. Ook in het overige deel van ons land is waakzaamheid geboden, daar ten slotte ook een verdere ver- spreiding in ons land steeds mogelijk is. Het gaat er niet alleen om de ontwikkeling van het insect, dat schadelijk voor onze aard- appelcultuur kan worden, te stuiten, maar ook om de zeer ernstige handelsbelemmeringen te ontgaan, die de aaniwezigheid van den kever met zich brengt. Vergadering van Dinsdag 12 Juli 1938, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Tegeniwoordig de leden J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, J. Fanoy, A. Th. 't Gilde, C. Hamelink, A. van 't Hoff, P. de Jonge, B. Seghers, C. van Bendegem, C. Th. van de Bilt, F. Dieleman, A. P. Esselbrugge en de Secre- taris J. L. J. Maris. Afwezig de heer A. P. de Ruijter. (2. Slot.) j. Burgemeester en Wethouders herinne- ren, dat in de vergadering van 10 Mei 1938 de heer Van 't Hoff heeft gevraagd: a. of de gemeente Axel verplicht is 1000 per jaar gedurende 40 jaar bij te dragen in den weg van Axel naar Zuiddorpe, en b. zou hij gaame vememen of tegenover de vele automobielen en rijwielen, die in de gemeente belasting betalen, van het Wegen- fonds d'oor de gemeente AxSl ook iets genoten wordt. In antwoord hierop deelen Burgemeester en Wethouders mede, wat vraag a betreft: dat de raad in zijn vergadering van 20 December 1932 heeft besloten om gedurende 40 jaren f 1000 bij te dragen, alzoo is men op dien grond verplicht bij te dragen; wat vraag b betreft: daar d'e werkzaamheden van dezen weg worden uitgevoerd door de provincie, heeft het college van Ged. Staten aanspraak doen gelden op een uitkeering uit het Wegenfonds, voordat de bijdrage van de gemeente en die van de polderbesturen werd vastgesteld' en gevraagd. De heer VAN 't HOFF dankt Burgemeester en Wethouders voor hun antwoord. Hij is echter niet geheel tevreden. Het staat vast, in elk geval voor spreker, dat het besluit van 20 December 1932 geen gelukkig besluit is geweest, dat misschien beter niet genomen had behooren te worden, spreker is er van overtuigd, dat deze weg er dan toch wel gekomen zqu zijn. Dit is een hoofdweg voor d'e verbinding met Belgie en daar profiteert Axel niet van, aangezien het een verbinding is voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Spreker acht het jammer, dat dit besluit genomen is, thans kan men er niet meer op terugkomen. Wat het tweede punt betreft, hebben Burge meester en Wethouders hem niet aangetoond, dat Axel van het Wegenfonds profiteert. Ate men ziet, welke wegen er over de Schelde aangelegd worden uit het Wegenfonds, die groote financieele offers eischen, en men stelt daar tegenover de wegen hier, d'an springt het groote versehil wel in 't oog. Spreker zou daarom den raad in overweging willen geven, indien nu, of in't vervolg, een dergelijk verzoek komt, daarop niet in te gaan. Naar zijn meening is het Wegenfonds, dat er ook voor is, zedelijk verplicht, er voor te zorgen, dat er wegen komen, die goed in orde zijn. Spreker acht het jammer, dat het zoo gegaan is. Thans kost de Kinderdijk de ge meente 1000 per jaar, gedurende 40 jaar. De Buthdijk kost ook 30.000. Spreker spreekt dan ook den wensch uit, dat, indien er in de toekomst dergelijke dingen komen, de raad van Axel al het mogelijke zal doen, om er van tusschen te komen. Hij herhaalt, dat hij het besluit van 20 December 1932 geen gelukkig besluit acht. De heer OGGEL herinnert er aan, dat het besluit, dat toen genomen is, een heele lijdens- historie is geworden. Het werd noodzakelijk geacht in verband met de werkloozenzorg, temeer, waar het voorgesteld werd, alsof er spoedig met het werk begonnen zou worden. Er werd dus geredeneerd, dat er door den spoedigen aanleg van den weg werkgelegen- heid zou komen, daar tegelijk hiermee ook het besluit inzake de traverse, de tegenwoordige Oranjestraat genomen werd. Deze zaken zijn gelijk behandeld. Er werd dus de overtuiging uitgesproken, dat er binnenkort een belangrijk werkobject zou verkregen worden. En als dat klaar was, zou dat voor de gemeente Axel van groote beteekenis zijn. De heer Van 't Hoff zegt, dat hij niets ziet van die werk- zaamheid van het Wegenfonds, doch dat is niet zoo. Spreker herinnert aan den weg naar Hhlst, Koewacht en Temeuzen. De verbete- ringen hierin zijn voor de automobilisten een genot, waar zij vroeger bun auto's kapot moesten rijden op de bestaande slechte wegen. En men tradht toch in de nabije toekomst hiervan te profiteeren, door ook den weg naar Zaamslag er uit verbeterd te krijgen. De heer VAN 't HOFF merkt op, dat hij er, vooral wat het laatste betreft, op hoopt, dat het gemeentebestuur van Axel er zeker rekening mee zal houden, d'at deze weg niet verbeterd zal worden ten koste van de ge- meentekas. Deze weg eischt verbetering, best, doch dan als overal, zonder dat het gaat ten laste van de gemeentekas. De heer Oggel noemt onder andere den weg van Koewacht naar Hulst, doch spreker meent, dat de gemeente Koewacht hiervoor toch geen offers gebracht zal hebben, terwijl men deze dan ten slotte ook krijgt. De VOORZITTER antwoordt, dat de ge meente Koewacht daarvoor wis en zeker offers gebracht heeft. De gemeente Koewacht heeft daarvoor zeer zeker offers, en zeer groote, gebracht. Straks komt aan de orde de kwestie der tertiaire wegen. Hierover hoopt spreker in besloten vergadering nadere mededeelingen te doen, in verband met een plan van Gedeputeerde Staten. Doch dacht de heer Van 't Hoff, dat er 66n wegsverbetering tot stand' komt, zonder dat de betrokken ge- meenten bijdragen? De gemeente is verant- woordelijk voor de eigen wegen, doch een ver betering van een doorgaanden weg komt niet tot stand, zonder dat een bepaald percentage door het rijk, de provincie en de genieenten en ook de polders wordt bijgedragen. Dit kan d'en heer Van 't Hoff toch ook uit de kranten gebleken zijn. De heer VAN 't HOFF meent, dat dit niet waar is. Er zijn gemeenten genoeg, die bij lange na niet percentagegewijs bijdragen. De VOORZITTER merkt op, dat de kwestie der tertiaire wegen weer iets andens is, De heer VAN 't HOFF vervolgt, dat in Zuid-Holland en Noord-Brabant verschillende wegen verbeterd zijn, waarvan hij overtuigd is, dat dit zonder bijdragen der gemeenten ge- schiedt. En ook in de rest van Zeeland is dit wel het geval. Men zal spreker toch wel toegeven, dat b.v. de groote wegen in Zuid- Holland niet ten koste van de gemeenten ver beterd worden. De VOORZITTER merkt op, dat men moet onderscheiden tusschen rijks-, provuiciale-, gemeente- en tertiaire wegen. U spreekt nu over de wegen in Zuid'-Holland, doch als men daar van de hoofdwegen af gaat, en op de tertiaire wegen komt, is de toestand er net als hier. De heer VAN't HOFF vraagt zich af, waar dan de gelden van het Wegenfonds blijven De heer HAMELINK kan den heer Van 't Hoff geruststellen, wat zijn vraag betreft, waar de gelden van het Wegenfonds blijven' Dit is klaarblijkelijk den -heer Van 't Hoff niet duid'elijk. De nieuwe wegen, die aangelegd worden, worden uit het wegenfonds bekostigd, met een bijdrage van de gemeenten en de polders. Er is een groot versehil in, of een bepaalde weg uitsluitend ten di-enste van de plaats is, dan wel of deze een groote verkeers- ader is. De groote verkeerswegen worden uit het Wegenfonds betaald, doch dan probeert men toch steeds, dat de betrokken gemeenten een gedeelte hierin bijdragen, rekening hou- dend met de draagkracht der gemeente, en de beteekenis die de weg voor d'e plaats heeft. De provincie ontvangt een gedeelte uit het Rijks--wegenfonds, dit heet het Provinciaal- wegenfonds. En het Provinciaal-wegenfonds draagt bij in de verbetering van 2e-rangs wegen 75 en in de verbetering van ter tiaire wegen 65 Daar blijven de gelden van het Wegenfonds. Elke weg, die verbeterd wordt, wordt voor het grootste gedeelte uit het wegenfonds ver beterd. k. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat de heer 't Gilde heeft gevraagd naar de motieven, die het gemeentebestuur hebben doen besluiten, instemming te betui- gen met d'e Perkpolderplannen. De Voorzitter deelt mede, dat destijds door het gemeentebestuur adhaesie is betuigd aan deze Perkpolderplannen, op grond dat het op het standpunt staat, dat te alien tijde moet worden medegewerkt tot het verbeteren van het verkeerswezen van Zeeuwsch-Vlaandleren naar het overig deel van Nederland, en zeker dit plain binnen enkele jaren verwezenlijkt zal worden. Er zijn ook wel andere plannen, doch naar het hen voorkomt, zijn deze niet binnen af- zienbaren tijd tegemoet te zien. De heer 't GILDE was eenigszins onaan- genaam verrast, dat het gebruikelijke schrif- telijke antwoord niet bij de prae-adviezen voor deze vergadering was en aangezien daar de Perkpolderplannen jnmiddels toch door zul- len gaan het nu eenigermate beschouwd kan worden als te zijn mosterd na den maal- tijd, heeft hij zich niet verder meer in deze aangelegenheid verdiept, al wil hij er, onge- prepareerd, toch nog een kleinigheid van zeg- gen. Liever was het hem n.l. geweest, dat deze zaak niet door Burgemeester en Wet houders en comity was behandeld, maar den raad ware voorgelegd, waarmede hij geens- zins wil beweren tot oordeelen bevoegd te zijn, daar heel wat aan deze zaak vast zit. Dit dus voorop stellende, nl. dat het in dezen uiterst moeilij-k is een standpunt te bepalen en in te nemen, -heeft hij na het lezen van de berichten in de bladen van -d'e door Burge meester en Wethouders aan de Perkpolder plannen verleende steun, zich afgevraagd, of Burgemeester en Wethouders zich daarmede niet op glad ijs hebben gewaagd, en hun boekje te buiten zijn gegaan. Zij hebben zich toch immers opgeworpen ate representanten van Axel's raad, zonder dat de kwestie in den raad zelf aan de orde is geweest. Zijn zij nu in deze materie zoo doorwrocht, hebben zij alles zoodanig bestudeerd en onder de knie, dat zij een o orde el kunnen uitspreken? Nogmaals legt spreker er den nadruk op, geen enkele raad hiertoe eapabel te achten, maar dan ligt het zeker niet op den weg van Burgemeester en Wethouders in dezen zelf- standig een adVies te formuleeren en steun aan een actie ate deze te verleenen. Nochtans zijn er tal van ge-meentebeeturen geweeist, zooals Bergen op Zoom, Vogelwaarde, Halste- ren, Ossendrecht, Woensdrecht, Zuid- en Westdorpe, Graauw, Clinge, St. Jansteen en de raadsmeerderheid van Hulst die van hun sympathie voor de inpoldering van Saeftinge en het plan ,,De Noord" hebben blijk gegeven. Zou iemand durven ontkennen, d'at de zoo- zeer voorgestane vluggere verbinding met Holland voor ons geisoleerd Zeeuwsch-Vlaan deren een levensbelahg is en dit nog meer en meer wordt met den dag, gezien de toeneming van het snelverkeer en de vertraging van de boot-overzetveren op de Wester-Schelde? Dat is immers een levenskwestie En gaat er geen bijzondere bekoring uit van de plannen tot inpoldering van het verdronken land van Saeftinge, waarbij men voor het economische voordeel ook een geweldig object van werk- verschaffing zou hebben? Dat moge oppervlakkige redeneering lijken, doch is het niet ruimschoots de moeite tot overdenking en grondige bestudeering waard? Het valt daarom te betreuren, dat door het ageeren van Burgemeester en Wethouders voor de Perkpolderplannen, het aigemeen be- 1-ang van Zeeuwsch-Vlaanderen wel wat uit het oog is verloren. De heer P. J. VAN BENDEGEM stelt er prijs op te verklaren, dat het besluit om adhaesie te betuigen, een besluit is van de meerderheid van Burgemeester en Wethou ders, en dat spreker daaraan niet medege werkt heeft, aangezien hij een tegenstander van dit plan is. De heer OGGEL deelt mede, dat Burge meester en Wethouders dit gedaan hebben, omdat dit op 't oogenblik te bereiken is. De Saeftinge-plannen liggen nog in een verre toekomst. De heer 't Gilde zal toch ook wel gelezen hebben, dat van Belgische zijde be- zwaren tegen de inpoldering rijzen, met het oog op den loop van de Schelde. De heer FANOYDoch het staat vast, dat Beigie daarmede niets te maken heeft. De heer OGGEL merkt op, dat het nog wel eenigen tijd zal duren, eer dit tot Belgie doorgedrongen is. Het is in elk geval zeker, dat, wanneer de Perkpolderplannen uitge voerd zijn, het een groot gemak zal beteeke- nen. Hjj wijst er op, dat het thans meermalen is voorgekomen, dat men te Wateoorden per auto niet over kan, omdat bij een bepaalde waterstand het steiger niet te berijden was voor groote auto's. De heer HAMELINK deelt mede, dat hij in een andere kwaliteit iets met deze aange legenheid te maken gehad heeft, en nog heeft. In de laatste vergadering van Provinciate Sta ten is een motie aangenomen, strekkende tot het instellen van een commissie, om het ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6