AI rfmffn NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN LICHTZINNIGE JEUGD Geen bedorven vatantie-dag! No. 9786 MAANDAG 18 JULI 1938 78e Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton EERSTE BLAD N EUZENSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen rr per post 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Belgie en AmOrika 2,-, overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post - i?oor Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Ultgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advert entien liefst een dag voor de uitgave. nir BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. stige cijfer heeft niet aan de maand Juni ge- legen, want in deze maand was de opbrengst f 8.756.171 tegenover een raming van 8.166.666, terwijl' deze opbrengst ook hooger was dan in Juni van het vorig jaar, toen zij f 8.617.077 bedroeg. Wat de accijnzen betreft, deze hebben in het eerste halfjaar alle meer opgebracht dan urtspraaa het vorig jaar en wel die op zout /120.095, leaten der voormalige brigade die op geslacht 87.863, die op wijn 39.379, DE BEROEPEN DER LEDEN VAN DE VOORMALIGE BRIGADE MARECHAUSSEE TE OSS ONGEGROND VERKLAARD. Het ambtenarengerecht te 's Gravenhage heeft Zaterdag uitspraak gedaan in het be- roep van de marediaussee te Oss tegen de ontneming der opsporingsbevoegdheid en tegen de overplaat- sing. In beide gevallen werd het beroep ongegrond verklaard. Bevoegdheidsmisbruik door den Minister van Justitie werd niet aan we zig S^~ acht. Onder constateering van tekortkomin- gen der brigade werd ook verdienstelijk werk erkend. Naar verschillende bladen vernemen, zullen de betrokken leden der voormalige brigade van Oss van deze uitspraak in beroep gaan. DE RIJKSMIDDELEN IHet zuiver bedrag van de kohieren der directe belastingen bedroeg ultimo Juni j.l. f 61.665.705 tegen 57.775.374 op ultimo Juni van het vorig jaar of wel ruim 3.89 millioen meer. \De inkomstenhelasting wees eind Juni een zuiver ibedrag aan van f 34.944.225 tegenover het vorig jaar 32.379.426 of 2.564.798 meer. Voor de vermogensbelasting was de voor- uitgang 366.640 9.402.602 nu tegen f 9.069.562 het vorig jaar) en voor de verdedi- gingsbelasting 1721.014 5.454.204 tegen 4.733.189) Wat de helasting van de doode hand "betreft, het zuiver bedrag hiervan was eind Juni f 1.400.430 tegen f 1.247.552 het vorig jaar, hetgeen een vooruitgang heteekent van 152.878. De indirecte middelen hehhen in de maand .Tn.nl van dit jaar opgebraeht de som van 39.287.901 waarmede zij de maandelijksche raming ad f 35.768.750 met ruim 3 millioen hebben overschreden. Tooh bleef deze opbrengst nog f 1.122.867 ten achter hij die van Juni van het vorig jaar en zelfs 2,115.603, bij de opbrengst van de vorige maand Mei 1938. Wanneer we nu de opbrengst van deze mid delen over het eerste half jaar beschouwen, dan moet hierbrj in het oog worden gehouden, dat de totale raming voor het loopende jaar 55% millioen hooger is gesteld dan die van ket vorig jaar en wel f 429.225.000 thans tegen 373.725.000 voor 1937. De raming voor het eerste half jaar be- draagt derhalve 214.612.500 terwijl die het vorig jaar f 186.862.500 was. Zijen we nu, dat de totale opbrengst over de eerste 6 maanden heeft bedragen 217.234.116 dan mag tot verheugenis stemmen, dat deze opbrengst de hoogere raming nog met ruim f 2.6 millioen heeft overschreden, al moet hier onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat deze half jaar lijksche opbrengst nog niet de helft heeft kunnen halen van de opbrengst over het geheele jaar 1937, zijnde f 436.835,901. Aangezien de opbrengst over de eerste 6 maanden van 1937 bedroeg 209.115.399 of bijna 47.87 procent van genoemde opbrengst over het geheele jaar, zoodat de middelen in het tweede halfjaar nog ruimer hebben ge- vloeid, is mdsschien eenig optimisme ten aan- zien van het loopende jaar wel gewettigd, te meer waar ook het jaar 1936 eenzelfde ten- denz vertoonde als 1937, n.l. een totaal op brengst van 370.925.387 hij een opbrengst van 175.986.506 over de eerste 6 maanden. Ten aanzien van de verschillende middelen kan nog het volgende worden opgemerkt. De dividend- en tantiemebelasting heeft in het verschenen halfjaar 3.347.980 meer op gebracht dan het vorig jaar en heeft met een opbrengst van 10.742.025 de halfjaar- lijksche raming met 242.025 overtroffen. De rechten op den invoer hebben de raming van 49 millioen niet kunnen bereiken en ble- bremgst zelfs ruim 481.000 minder was dan ven daar 1.868.287 onder, terwijl deze op- in het eerste halfjaar van 1937. Dit ongun- die op gedistilleerd 195.177, die op bier f 402.637. die op suiker 475.892 en die op tabak 984.430. De omizetbelasting, waarvan per maand 6.250.000 is geraamd, heeft in Juni opge bracht 6.501.314 tegenover 6.488.167 in Juni van het vorig jaar. Over het eerste half jaar (raming 37.500.000) was de opbrengst 37.583.381 tegen 35.938.998 het vorig jaar. DE REGEERING EN DE LUCHTBESCHERMING. Nadere motiveering van het uitgetrokken bedrag. In een nota naar aanleiding van het eind- verslag van de Eerste Kamer over het ont- werp van wet tot wijziging en verhooging van bet vijfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het diienstjaar 1937 zegt de minister, dat men naar zijn meening bij het uitspreken van de meening, dat hetgeen tot dusverre van over- heidsweg'e ter zake van de hiehtbescherming is gedaan, onVoldoende is en dat niet zal kun nen worden volstaan met een bedrag van f 500.000 per jaar, drieerlei uit het oog ver- liest. Vooreerst, dat hetgeen de regeering op het stuk van de luchtbescherming verricht, moet worden gezien als aanvulling van wat parti- culieren, ondememingen en gemeenten tot stand brengen, waarhij in aanmerking worde genomen, dat tot dusverre het partieuliere ini- tiatief in zijn organisatie nog niet tot voile ontplooiing i3 kunnen komen. 'In de tweede plants dient het bedrag van 500.006 te worden gezien in het licht van de bedragen, welke tot dusverre van rijks- wege voor de luchtbescherming werden be- schikbaar gesteld, zoomede in het licht van de bedragen, welke voor andere doeleinden van algemeen belang van regeeringswege worden gevoteerd. En ten slotte worde niet uit het oog ver- loren, diat de passieve luchtbescherming als complement moet worden besehouwd van de actieve luchtVerdediging. Bij de beoordeeling van hetgeen door de regeering wordt ver richt, dienen de bedragen, voor de passieve luchtVerdediging beschikbaar gesteld, mits dien niet te worden besehouwd los van die, beschikbaar voor de actieve luchtVerdediging. Het standpunt ten aanzien van openbare schuilplaatsen. Ten aanzien van het standpunt, door de regeering ingenomen op het punt van den bouw van openbare schuilplaatsen, wordt er allereerst op gewezen, dat aanleg daarvan op groote schaal nimmer in de bedoeling heeft gelegen, ook al is bij, den aanvankelijken op zet der te treffen voorzieningen aan dezen bouw een voomame plaats toegedacht. Dat de regeering te dien aanzien haar standpunt heeft gewijzigd, vindt zijn grond allereerst in de practische ervaringen, met het gebruik van strijdgassen in het buitenland opgedaan, en voorts in de overweging, dat de beschik- bare gelden voor het geheele land zooveel mogelijk effect dienen af te werpen. En, het behoeft geen betoog, de gelden, noodig voor den aanleg van schuilplaatsen, werpen slechts beperkt plaatselijk nut af, terwijl dezelfde be dragen, voor outillage van diensten aange- wend, in het ,hdjzonder in het huidige stadium, in veel ruimeren kring effect kunnen hebben. Dat het standpunt, door de regeering thans ingenomen, van gevaarlijk optimisme zou ge- tuigen, vernam de minister met verwondering. De regeering meent juist een open oog voor de realiteit te hebben en streeft er naar, met de beschikbare mididelen het eerst noodige te venwezenlijkenEenmaal aangenomen, dat de voorzieningen voor de passieve luchtVerdedi ging nimmer volleddge veiligheid kunnen heb ben, dienen deze te worden gericht op dat- gene, waarvan in de eerste plaats de gevaren zijn te duchten. De steun aan de Nederlandsehe vereeniging voor luchtbescherming heeft in hoofdzaak ten doel de bemoeiingen van de vereeniging te sti- muleeren en op gang te brengen. De regeering koestert de verwachting, dat de vereeniging tenslotte nagenoeg zonder overheidssteun haar helangrijke taak, waarvan men den grondslag niet in eenige regeeringsopdracht moet zoe- ken, dooh in de spontane levenskracht van het partieuliere initiatief, zal volvoeren. Het volksgasmasker. De factoren, noodig voor het vervaardigen van een deugdelijk volksgasmasker zijn thans aanwezig, met de productie is 'n aanvang ge- maakt. Er zij overigens op geiwezen, dat de vraag naar gasmaskers van de bevolking zelf zal moeten uitgaan en dat de landsoverheid in beginsel ten opzichte van particulieren niet verder zal kunnen gaan dian te waken voor deugdelijke vervaardiging en doelmatige ver- spreiding. DE BRITSCHE REGEERING BESTELT 1000 VLIEGTUIGEN BIJ LORD NUFFIELD. De Britsche minister van luchtvaart, sir Kinesley Wood, heeft te Birmingham mede- gedeeld, dat het ministerie bij idie nieuwe fabriek van Lord Nuffield een order voor den bouw van duizend gevechtsvliegtuigen van groote snelheid heeft geplaatst. De minister deed deze mededeeling, nadat hij de eerste spade in den grond gestoken had voor den bouw van de nieuwe fabriek van Lord Nuffield te Castle Bromwich bij Bir mingham. Binnen een jaar moet deze fabriek gereed zijn. De opdracht aan Lord Nuffield betreft dui zend Spitrifes, de snelgte kleine bommen- werpers van het nieuwe program. Lord Nuffield heeft 3 millioen pond voor de oprichting der fabriek uitgetrokken en er zullen 12. tot 15.000 arbeidersgeregeld werk vinden. Minister Kingsley Wood schilderde in een rede Lord Nuffield als den grooten industrieel, die alles aanduft en witen nooit iets mislukt is. Daarom had de regeering dan ook besloten Lord: Nuffield volkomen de vrije hand te J at en in de overtuiging dat iedere ambtelijke bemoeiing hier overbodig was en de produc tie slechts zou kunnen schaden. De eerste order van 1000 stuks tegedijk was de grootste welke het departement ooit aan een fabriek had gegeven. Na de uitvoering zouden andere regeerings- en partieuliere orders kunnen vol- gen, want de fabriek zou zoo ingericht wor den, id'at zij vrijwel elk type vliegtuig zou kunnen bouwen. DE PROEVEN VOOR DEN TR AN S ATLANTISCHEN LUCHTDIENST. De luchtvaartmaatschappijen zullen haar studiereizen over den Noordelijken Atlan- tischen Oceaan spoedig hervatten en het lijikt waarschijnlijk, dat een reiziger, die de beschikking heeft over 450 dollar, nog voor het einde van dit jaar in 24 uur tijds Londen zal kunnen bereiken. De Vereenigde Staten verwaohten binnenkort een geregelden lucht- c'ienst voor passagiers eh post te kunnen openen, want de nieuwe toestellen, die thans te Seattle worden gebouwd, voldoen aan alle eischen. iMen denkt, dat de Britsche ipaat- schappijen van haar kant in het najaar ge reed zullen zijn om den dienst te openen. VALENCIA ALS DOELWIT. De nationallsten zetten er thans alles op om den grooten verbindingsweg Teruel-Sagunto te bereiken, alvorens het groote offensief op Valencia in te zetten. Sinds 1 Mei j.l. blijft het nationalistische front van de Fransche grens via Sort, Tremp, Ldrida, tot Amposta geconsolideerd; eenige uitvallen bij Tremp en Balaguer hadden geen sucees voor Franco. De groote zak, welke tusschen Aliaga en Albocaces lag, is wegge- zakt; een aanmerkelijke zeekuststrook is bij Franco's front ingelijfd; deze kuststrook is nog niet geschikt om den uationalisten een goede oorlogshaven te bezorgen. Nu Catalonie hoe langer hoe meer ge'isoleerd wordt, is het duideldjk, dat dit oostelijk front- gedeelte zich zelfstandig zal moeten verdedi- gen. Dat de emst van den strijd thans door de Catalanen beter begrepen wordt dan voor- heen, is aan alles duidelijk te merken; groote verdedigingswerken wond'en aangelegd nabij de groote steden, meer troepen zijn onder de wapens geroepen, met haast worden deze geoefend en naar het front gezonden. Vorderingen van beteekenis aan het Noord- Catalaansche front werden niet gemeld, even- min werd een aanvang gemaakt met de in- neming van Tortosa. Valencia blijft het doelwit dter nationalis- ten; deze stad herkidt zich nu reeds voor op den komenden strijd. De Valencianen leggen reeds een rjzeren gordel van verdedigingswer ken aan om bun voorsteden te beschermen. Zal Valencia een tweede Madrid worden? Franco komt nu voor het dichtstbevolkte gedeelte van Spanje te staan, zoowel in Cata lonie als aan het Valencia-front. De 4 Cata- laansehe provincies tellen samen een bevolking van pl.m. 3 millioen inwoners; tellen wij daarbij het aantal vluchtelingen uit Aragon en de provincie Castellon met de republikein- sche soldaten welke via Frankrijk wederom Catajlonie binnenkwamen, dan komt men op een bevolking van 3.5 millioen inwoners. De sector Valencia met zijn voorsteden tellen 1.077.253 inwoners. Met Catalonie samen dus ruim 4,5 millioen inwoners, waarvan ruim ge- schat 1% millioen weerbare mannen zijn. door ARTHUR APPLIN. 33) Vervolg. Hij keek 303 emstig aan. Maanden, mis- schien wel reeds jaren had deze gevangene alleen gedacht en geleefd voor het idee „vluch- ten". Het heerlijke gervoel vrij te zijn had hem aangegrepen; hij kon niet gelooven, dat hun vrrjheid slechts van korten duur zou zijn. Het was dan ook nutteloos te trachten hem te doen inizien, dat hij het onmogelijike verlangde. Luister, 303, venvolgde Rupert, ik blijf hij je. Alles wat in mrjn \ermogen is, zal ik doen om je te helpen. Dooh we moeten nu onzen tijd niet verspillen met noodeloos gepraat. Ga mee! Ze stonden voor een grooten steenen muur. Rupert uitte een kreet van vreugde. We zijn precies boven Wistman's Wood, want dit is de groote muur van Beardiwon naar Rough Tor, voorbij Post-Bridge Hall. Nu vinden we gemakkelijk onzen weg verder, als de mistbank ons nu nog maar een poosje blijft vehbergen voor degenen, die onder ons den grooten straatweg "Volgen. Ze vervolgden, in een flink tempo loopend, hun weg. Nauwelijiks hadden ze een kilometer afgeHegd, toen ze ineens bleven staan. 'Een stem dron'g tot hen door. Ze luisterden. Opnieuw hoorden ze den stemZe spanden hun gehoor in tot het uiterste... Nu hoorden ze duidelijk het getrappel vein paar- den op het graniet. Een oogenhlik later, nu duidelijker dan de eerste maal, weer de stem; men riep. Bewakers te paard, fluisterde Rupert. Vlug, den muur over. Zoolang ze niet weg zijn moeten we ons vertoergen! Door over den muur te klimmen verplaatsten ze een grooten steen, die hobbelend de heu- velhelling afroMe. Ze waren juist over den muur toen de mistbank wegdreef door een plotselingen windstoot. Een paar honderd meter verder zag Rupert nu duidelijk twee ruiters, wier gestalten rich scherp tegen de luoht afteekenden. We hangcnl riep 303. De ruiters riepen de vluchtelingen aan. Ze gaven hun paarden de sporen en reden de hel ling af. Vooruit! Loopen wat we kunnen! Naar den mist in de vallei! Voor hij uitgesproken had, was 303 reeds doorgerend, hollend, struikelend, af en toe zig- zagsgewij'ze loopend om al te gevaarlijke hin- demissen te ontiwijken. Rupert volgde. Twee- maal viel 303, telkens hielp Rupert hem op- staan. Hij keek even om en zag, dat de be wakers den muur hadden bereikt. Ze stegen af. Een hunner verwijderde eenige stukken steen, om aldus een opening vrij te maken voor de paarden; de andere nam zijn karabijn en sommeerde de vluchtelingen andermaal om stil te staan of er zou worden gevuurd. 'Nog eenmaal klonk de waarschuwing. De twee vluchtelingen liepen naast elkan- der. Rupert hoorde zichzelf lachen. De red dendo misthanlk was geen honderd meter ver meer. Hij klemde de tariden opeen en hief fier het hoofd omhoog in afwachting van het schot. Nog eenige meters... de mistbank was voor hen... Een schot weerklonk... een paar secon- den later en ze waren in veiligheid geweest... Was de bewaker die gevuurd had, misschien 'n sport man? Had hij hun waar voor hun geld willen geven, door hen zddlang te laten ren nen als hij zelf wenschelijk vond? Hij moest AMERIKA'S HULP AAN VLUCHTELINGEN United Press meldt uit Evian: George L. Brandt, de technische adviseur van de Amerikaansche idtelegatie is naar Duitschland vertrokken om met de consulaire autoriteiten der Vereenigde Staten aldaar te confereeren over problemen samenhangend met de emigratie van Duitschers en Oosten- rijkers naar de Vereenigde Staten. Brandt, vroeger chef van de visum-afdee- ling in het departement van buitenlandsche zaken te Washington, zal bezoeken brengen aan de Amerikaansohe consuls te Stuttgart, Weenen en Berlijn, en zal eveneens spreken met het gezantschap. De bezoeken van Brandt hangen niet direct samen met het werk der vluchtelingenconfe- rentie, maar zijn toch een duidelijk teeken van het voornemen der Vereenigde Staten om den arbeid inzake het vluchtelingenprobleem ook in den tusschentijd voor het begin der zitting op 3 Augustus te Londen niet te laten^ rusten. Sinds de Anschluss werden de Ame rikaansche consulaten in Duitschland over- stroomd met verzoeken van Duitschers en Oostenrijkers om naar Noord-Amerika te mogen emigreeren. Brandt wil met de offi- cieele consulaire autoriteiten de problemen, die hierdoor actueel zijn geworden, bespreken evenals andere, met 't vluohtelingenvraagstuk samenbangende kwesties. Het aantal jaariijksche uit Duitschland in Noord-Amerika toegelaten emigranten was tot nu toe 27.370. LUCHTGEVECHT BOVEN HANKAU. Achttien Japansche bombardementsvlieg- tuigen hebben Zaterdagmiddag onder dekking van een even groot aantal jachttoestellen een aanval ondternomen op Hankau. Chineesche jachtvliegtuigen stegen op. Een hevig lucht- gevecht ontwikkelde zioh, waarbij vijf toe stellen omlaag geschoten werden. Volgens Chineesche mededeelingen waren daarvan drie Japansche machines. Een benzinedepot is door het bombardement in de lucht gevlogen. Domei meldt dat volgens berichten uit Mits Ge zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij U heeft, als Ge U minder prettig gaat voelen, hoofdpijn krijgt of kou hebt gevat. (20 cent) (Ingez. Med.) Sjanghai Kioekiang bijna geheel door de burgerbevolking is ontruimd, er heerscht in idte stad een onheilspellende stilte, die nu en dan verbroken wordt door het geweervuur buiten de stad en het geluid der door Japan sche vliegtuigen geworpen bommen. Vrijdag is er bij het Pojangmeer weer zwaar gevochten. Volgens Chineesche berich ten hebben de Japanners in de afgeloopen week geen wezenlijke successen behaald. De Japanners pogen zich van den toegang tot het Pojangmeer te verzekeren. Volgens de Chi- neezen bereiden de Japanners een groot crf- fensief voor, dat ten doel heeft Hankau van den Kanton-spoorweg af te snijden en het verkeer over de Jangtse, ten noorden van Hankau, te bedreigen. De Ohineezen hebben hier groote troepenafdeelingen geconcen- treerd. ITALIE omhelst de RASSENTHEORIE. Italie heeft, schrijft de N. R. Crt., de ras- senleer van het natdonaal-socialisme, rij het voorloopig misschien in ietwat gematigder vorm, overgenomen. Deze jongste vrucht van de spil RomeBerlijn zal ongetwijfeld buiten Duitschland en Italie met weinig geestdrift worden ontvangen. Sinds de heide diotatuurstaten na Italie's avontuur in Abessinie een ideologisch verbond hehhen gesloten om elkaars regime staande te houden, zijn zij van de eene navolging in de andere vervallen. Voortdurend brengen de leiders van verschillende takken van het open- hare leven bezoeken bij elkaar om van elkaars organisatie kennis te nemen en eraan te ont- lenen, wat hun voor het eigen land nuttig lrjkt. Zonder 'krachtigen geestelijken dwang is de dictatuur niet te handhaven en om dien dwang steeds volmaakter en zoo volledig mogelijk te maken, gaat men bij elkaar in de leer. Een typische fascistische instelling als de Dopola- voro, welke de menschen ook in hun vrijen tijd gebonden houdt en onderwerpt aan de voortdurende propaganda van ide leer, is door de Duitschers in hun Kraft durch Freude op him wijze nagevolgd. Ook op het gebied van de autarkie zijn rij beurtelings elkaars leer- meester en leerling en de Duitsohe paradepas moest als Romeinsche pas door de Italianen worden overgenomen. Men had echter mogen hopen, dat de ras- sentheorie als typisch Duitsch verschijnsel den Italianen bespaard zou blijven. Het heeft ech ter niet zoo mogen zijn. Hoewel de tijd nog niet zoovea* achter ons ligt, dat Mussolini min of meer openlijk te kennen gaf, dat voor de navolgers der Romeinen de Germanen toch eigenlijk maar barbaren gebleven waren, neemt men thans het meest barbaarsche ver- sohijnsel van het modeme Geimanisme over. Wij zeiden hiervoor, dat de theorieen van de iDuitsche rassenleer niet geheel worden overgenomen, dat neemt niet weg, dat toch al dadelijk de Joden als niet tot het Italiaan- sche ras behoorende, worden uitgesloten. De semieten, die in den loop der eeuwen in Italie zijn gekomen, aldus het rapport van de Itali- aansche geleerden, hehhen niets van hun volksaard verloren. Voor een ideel is dit on getwijfeld waar. Gelijk overal ter wereld, heeft ook in Italie een deel van het Jodendom rich niet met de andere bewoners vermengd, daamaast staat eohter, dat er ook tal van Joden in Italie zijn gekomen, die zich wel met de andere volks- groepen hebben vermengd. Lloyd George her- innerde er aan, dat de staatsman Sonnino, die bij de vredesconferentie een helangrijke echter zijn plicht doen. Hij wist natuurlijk, dat de vluchtelingen onvindbaar zouden zijn, indien ze weer in den mist verdwijnen zouden. Vuren was dus noodzakelijk. De man, die rechts liep, struikelde, viel, rolde een paar maal over den grond, juist als een haas, die geraakt is en bleef liggen, roer- loos, z'n gelaat naar den grond gekeerd. Voor de bewaker opnieuw kon vuren, was de andere vluchteling in den mist verdwenen. De ruiters gingen terug naar hun paarden; ze reden naar den getroffene. De bewaker, die gevuurd had steeg af en keerde den getroffene om. Toen keek hij naar zijn kaineraad. Het gelaat van den gewonde zag lijkbleek; een dun straaltje bloed vloeide uit een kleine wonde aan het voorhoofd. M'n God, Bil, dezen keer heb jij het ge daan. Jij hebt hem doodgeschoten. HOOFDSTUK XVH. Op het kasteel. De twee mannen keken elkander verstomd aan. 'n Vervelende geschiedenisBen je er wel zeker van, dat-ie dood is? Ik wilde voor al het geld van de wereld, dat het niet zoo was, fluisterde de bewaker, die gevuurd had. En ik mikte toch maar op z'n beenendie ellendige karabijn! Hij smeet z'n wapen op den grond en wendde zich af om zijn emotie te verbergen. Z'n kameraad keek over zijn schouder. De mist bewoog rich weer over de heuvelhelling. Paarden en muur waren bijna niet meer zicht- baar. Vuur je karabijn weer af; op den grooten straatweg zullen ze je hooren. Ik ga even naar onze paarden anders verliezen we ze nog uit het oog. Welken kant ging de andere uit? Haal jij de paarden maar. Ik houd hier even de wacht. De bewaker verwijderde zich en was weldra niet meer te zien. Hij, die het noodlottig schot had afgevuurd bukte zich even om zijn geweer op te rapen. Plotseling bewoog de getroffene zich; een oogenhlik later rende hij weg... een vlucht op leven en dood. Hij was reeds uit het gericht verdwenen, voor het tot den bewaker was doorgedrongen, wat zich had afgespeeld. Hij keek in het rond, doch bevond zich midden in de mistbank. Wel verdraaid. Hij laadde zijn geweer en vuurde. Toen het noodlottige schot klonk was Ru pert eenige passen voor no. 303; hij voelde plotseling een stekende pijn in zijn schouder, even nadat hij den kogel had hooren voorbij- suizen. Vermoedend, dat de kogel voor hem bestemd was en voelend dat hij geraakt was, sloeg hij rechts een pad in, dat leidde naar een kruitmagazijn, in de hoop daar even be- schutting te zullen vinden. De pijn van het schot deed hem voor een oogenhlik zijn kame raad 303 vergeten. Eerst toen hij een eind verder was en de ruine van een ouden kruit- molen met zijn vervallen schoorsteen voor zich zag, dacht hij weer aan no. 303. [Hij matigde zijn tempo en keek achterom, hij zag echter niets. Nu liep hij in de rich- ting der hoomen, die nauwelijks honderd meter verder stonden. Hij hijgde diep, toen hij de boomen had be reikt en voelde zich nu moe en uitgeput. Hij ging even zitten tusschen de biezen aan den oever van de Cherry Brook, die hier voorbij stroomde. Hij had brandenden dorst, liep op handen en voeten naar de beek en waschte z'n hoofd met het frissche water. Toen bemerkte hij dat z'n rechter hand bebloed was en hij dacht aan z'n schoiiderwond. Hij trok zijn jas even uit de gevangenis- jas, rijkelijk versierd met pijlen en bekeek de wonde; het was slechts een onbeteekenende vleeschwond, door den kogel veroorzaakt. Hij dompelde z'n jas in het water...1... hij schrok dof paardengetrappel klonk in de nabij- heid. De kruitmolens waren erg bouwvallig. Veel beschutting stand hem daar niet te wachten. Z'n oog ontwaarde plotseling den ouden schoorsteen ongeveer een dertig meter hoog. Rupert hoorde, dat de ruiter afsteeg. Hij herinnerde zich nu, dat hij als jongen difcwijls in den schoorsteen was geklauterd. Hij nam een vlug besluit. In minder dan een oogenhlik bevond hij rich in den oven, gtreep de ijizeren stang, die rich daarboven bevond en klom naar omhoog in den binnenkant van den schoorsteen; hij trok zich op, als aan een rek- stok. Hij zette z'n voeten schrap tegen de binnenizijden en drukte zich met z'n rug ver der omhoog; weldra zat hij ,,klem" op onge veer vijf meter hoogte. Gelukkig voor hem waren ter plaatse een paar steenen losge- raakt waarin zijn voeten konden steunen. Nu behoefde hij met z'n rug niet meer zooveel kracht te zetten om te blijven zitten. Voor loopig kon hij het wel even uithouden; hij was veilig, dat was de hoofdzaak. Nu hoorde hij de ruiters, die met hun paar den nagenoeg vlak onder hem stonden. Zijn hart bonsde. Toen hij de stem van een der ruiters hoorde, keek hij even naar beneden en verwachtte niet anders, dan dat de man een blik zou werpen in den schoorsteen, want reeds zag hij den arm en den schouder van den bewaker... nog een oogenblilk en hij was verloren. Een stem, die van buiten kwam, riep iets tegen dien man beneden hem, die een paar passen achteruit deed. Weldra waren man en paard verdwenen. (Wordt verVolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1