Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland Vrijdag 15 Juli 1938 No. 9785 DERDE BLAD PRO VINCI ALE STATEN VAN ZEELAND. VAN WANNEER ZAL DE PACHTWET IN WERKING TREDEN? Het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht is in de Eerste Kamer aangenomen op 28 Mei 1937. Aanvankeljjk werd toen gedacht, schrijft de N. R. Crt., dat de Paehtwet op 1 Jan. 1938 in werking treden zou. In het najaar, bij de behandeling van de be- grooting van justitie in de Tweede Kamer, werd als vermoedelijke datum van inwerking- treding van de Paehtwet 1 April 1938 ge- noemd. Bij de opstelling van vele pachtcon- tracten is met dezen datum rekening gehou- deti. Eenigen tjjd later beriehtte de regeerings- persdienst: „De voorbereidende werkzaam- heden tot invoering van de Paehtwet zijn op de idepartementen van Justitie en van Econo- mische Zaken in vollen gang". Maar het stond nog niet vast, met ingang van we lk en dag de wet zou wordesn ingevoerd; de hieromtreat te nemen beslissing was mede afhankelijk vsun het verloop van de voorbereidende werkzaam- heden. Weer een poosje later verluidde, dat als datum van in-werking-treding van ide Paeht wet 1 Mei 1938 bepaald zou worden. De ver- eeniging ,,lHet Friesch Grondbezit" vond hier- in aanleiding, in een adres aan den Minister van Justitie te vragen, er aan te willen den- ken, dat in Friesland als regel de pacht van een boerderij niet eindigt op 1 Mei, maar op 12 Mei. De Minister heeft daarop laten weten, dat er niet op gerekend behoefde te worden, dat de Paehtwet v66r 1 Juni 1938 ingevoerd zou worden. Nu, half Juli, lezen we in de dazer dagen bekend gemaakte algemeene voorwaarden voor de verpachting van rijkswege van 12 boerderjjen in het Land van Vollenhove en in Friesland: ,,Voor het geval de Paehtwet op 1 Mei 1939 nog niet in werking mocht zijn getreden" BESTRIJDING VAN Z.G. SCHIJNAKTEN. (Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot bestrijding van het euvel der z.g. schijnakten. Onder ,,,schijnakte" wordt in dit verband verstaan een akte, waarbtf iemand voorwend't zijn roerende goederen aan een ander constitute possessorio" in eigen- dom te hebben overgedragen, ten einde deze goederen alcius' te onttrekken aan het alge meene verbaalsrecht, dat zijn schuldeischers, krachtens artikel 1177 b.w., daarop hebben. Voorgesteld wordt nu, aan artikel 67 Bur- gerlijk Wetboek een derde lid tee te voegen, hetwelk een vormvereischte stelt hierin be- staande, dat voor de rechtsgeldigheid van de levering constitute possessorio, partijen haar wil tot levering en dus tot eigendoms- oveiriracht bij authentieke akte verkla.ren. Van dezen eisch is aldus de memorie van toe- lichting een aanzienlijke preventieve werking te verwachten: wie een schijnakte wil maken, zal dit niet zoo licht doen, wanneer hij daar- toe de hulp van een notaris moet inroepen. En de instrumenteerende notaris zal te dezen veel kwaad voorkomen en tegenhouden, aangezien uit een juiste waardeering van hetgeen hij te dezen aan de eer of waardigheidl van zijn ambt verschuldigd is, de verplichting voortvloeit tot behoorlijk onderzoek voor zooveel mo gelijk nopens de realiteit der bij authen tieke akte te constateeren handeling en tot weigering van zijn dienst, indien een schijn- handeling of anderzins ongeoorloofde hande ling volctoende aannemelijk is geworden. HET RIJKSMUSEUiM KROLLERMiiLLER OP DE HOOGE VELIJWE. Het rijksmuseum KrollerMiiller in het nationale park De Hooge Veluwe, waarin de kunstverzameling van mevrouw H. E. L. J KrollerMiiller een onderdak vindt, is Woens- dag officieel door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geopend. Zooals men zich zal kunnen herinneren werd reeds omstreeks 1924 een aanvang gemaakt met den bouw van een museum op de Hooge Veluwe. De omstandigheden noopten er echter tee dit werk een jaar later af te bre- ken. De Kroller—Mlillerstichting evenwel zat niet stil en zoo is thans, niet ver van die plaats waar het groote museum oorspronkelijk was gedacht, 'n kleiner, semi-permanent museum- gebouw tot stand gekomen. Een belangrijk deel van de uitgebreide kunstverzameling kon in dit gebouw worden ondergehracht. Het is orttworpen door prof. Henri van de Velde te Brussel, die ook een ontwerp voor het groote museum had ge maakt. Bovengenoemd museusn is Woensdag door Minister Slotemaker de Bruine officieel ge opend. VERBINDENDVERKLARING COLLECTIEVE ARBELDSOVEREEN- KOMSTEN. De minister van sociale zaken maakt bekend dat een aantal werkgevers in de tricotindustrie alsmede ce Algemeene Nederlandsche Bond van textielarbeiders De Eendracht, de Neder landsche Roomsch-Katholieke textielarbeiders- bond iSt. Lambertus en de Nederlandsche christelijke itextielarbeiders'bond Unitas, een verzoek tot verbindend-verklaring van bepa lingen van de landelijke collectieve arbeids- overeenkomst voor de brei- en tricotindustrie hebben ingediend. Voorts dat de Nederland sche bond van patroons in het steen-, hout- graniet- en kuststeenbedrijf, de Algemeene Nederlandsche Bouwvakarbeidersbond, de R. K. bouwwvakarbeidiersbond St. Joseph en de Nederlandsche chistelijke bouwarbeiders- bond' een verzoek hebben ingediend tot ver- bindendverklaring van bepalingen van de landelijke collectieve arbeidisovereenkomst in het steen- en houtgranietbedrjjf. Bdzwaren tegen inwilliging van bedoelde verzoeken kunnen schriftelijk worden inge- bracht bij den minister van sociale zaken v66r of op 1 Augustus. TWEE SPANJAAIWDEN UIT IJMUIDEN GEVLUOHT. Twee in ons land geinterneerde Spanjaar- den, de 35jarige Joaquin Castillo en de 34- jarige Jos<5 Maria Conteno, zijn uit IJmuiden cntvlucht. Het zijn matrozen, die ongeveer een jaar geleden deel uitmaakten van de beman- ning van de .Maria Elvira", een Spaansch ertsschip. Zij weigerden destijds naar Spanje terug te keeren en verklaarden zich voor aan- hangers van Franco. Zij mochten Nederland niet verlaten en kregen verblijfplaats in het R.K. Zeemanshuis. Zij moesten zich geregeld bij de plaatselyke politic melden, -doch zijn Zaterdag voor het eerst weggebleven. ZES BELGISCHE DESERTEURS GEARRESTEERD. Aan de Belgisch-Fransche grens werden bij de inspectie der politic in den trein zes gedeserteeride soldaten van het Belgische leger aangetroffen, die voor negen maanden naar Spanje waren vertrokken. Drie der deserteurs hadden een arm verloren in den oorlog en drie anderen ieen been. De onge- lukkigen zijn voorloopig ter beschikking van de militaire autariteiten gesteld. PRESIDENT ROOSEVELT'S REIS. ,,Ik wil de ziel van mijn volk leeren kennen". President iRoosevelt maakt thans een groote reis langs de Amerikaansche Westkust, hoofd- zakelijk can den Senator William G. Mac Adoo van California, bij zijn verkiezingskamp te helpen. Mac Adoo is een der beste voorstan- ders van Roosevelt's ,,New Deal", een politi- cus overigens, met wien Roosevelt op goeden voet staat. Roosevelt geeft zichzelf, ondanks het feit, dat hij zich sleoht kan bewegen, weinig rust. Wanneer hij niet in het Witte Huis' aan het werk is, is hij op vischvangst. En wanneer hij geen visschen vangt, reist hij door zijn land. Minstens eenmaal in het jaar ondemeemt Roosevelt een groote reis in zijn specialen trein door een of andere streek van de Ver- eenigde Staten. ,,Ik wil", zoo verklaarde Roosevelt, ,,de ziel van mijn volk leeren kennen door geheel Ame- rika te doorkruisien en met de menschen te spreken. Op die wijze alleen is het mij moge- lijk, mijn politiek naar de belangen van het volk te richten." Tenslotte beschouwt Roosevelt zijn ,,New DealV'-resuitaten nog ,lang niet, zopals hij deze zou wenschen. iHij streeft naar een wet betreffence den werktijd en de loonen en hier- mee raakt hij, de gevoelige snaar van den Amerikaanschen werkman. En in dezen tijd van sterk wisselende politieke stroomingen, ook en vcoral in Amerika, is het noodig, dat een regeeringsleider zichzelf op de hoogte houdt met betrekking tot de houding van het volk tegenover de overheid. (Senator William G. Mac Adoo zal aan den Amerikaanschen president een uitstekende hulp hebben. De middelen, waarmee Roose velt zijn grootste aanhangers op politiek ge- bied kan helpen, zijn bijha onuitputtelijk. De organisatie van een dergelijke verkie- zingsreis van den president is zeker interes- sant genoeg om eens van naderbij te beschou- wen. Feitelijk bestaat de trein uit 2 treinen, n.l. een controletrein en den eigenlijken trein, waarin de vertrekken van den president te vinden zijn. De controletrein rijdt meestal 3 h 4 K.M. vooruit. Meestal worden de rails, waarover de trein zal rijden, nog eens extra nagezien, opdat den president geen ongeval zal overkomen. De eigenlijke trein bestaat uit een bagage- wagen, uit 2 slaapwagons voor het personeel van den trein en uit een gewonen reiswagen, waarin de verantwoordelijke spoorwegbeamb- ten van de staten, waardoorheen de trein rijdt, meerijden. Tenslotte volgt een zeer elegante wagon met clubfauteuils, waarin 'die politici als gasten van den president kunnen mee rijden. Dan komt een telegraafwagen, een afdeelingwagen voor de pers, een wagon met het hoofdpersoneel van den president, van de stenotypisten af tot de detectives. De eigenlijke wagon van den president is heel modem en comfortabel ingericht. In den wagen vindt men een slaapvertrek, een bad- kamer, een woonvertrek, een rooksalon, ja alles, wat een| mensch, die op modem com fort gesteld is, zich maar kan wenschen. Het belangrijkste deel van dezen wagon is echter het kleine balcon, aan het einde van den wagon te vinden. Op dit kleine balcon verschijnt Roosevelt, wanneer men een station binnenloopt. Reeds dagen tevoren weten de Amerikanen, wanneer de° „Roosevelt-trein" zal aankomen en reeds uren v66r de aankomst wachten drommen menschen op de stations de komst van den president en zijn gevolg af. Wanneer de .first lady of America" Mevrouw Roosevelt meereist ontvangt zij van een der inwoners van het stadje of het dorp, dat men aandoet, een bouquet. Roosevelt wisselt v66r zijn ver- kiezingsrede een paar hartelijke woorden met den burgemeester en de notabelen en laat zich daarbij' van zijn beste zijde zien. Hij is altijd in een goed humeur en met de jeugd staat hij op den besten voet. Vaak komt het voor, dat de Roosevelttrein een provinciestation binnen loopt en het gepraat en gelach tusschen de familie Roosevelt en de bewoners zoo geani- meerd is, dat Roosevelt zijn verkiezingsrede maar achterwege laat, omdat hij er bijna zeker van is, die groep menschen voor zijn ideeen te hebben gewonnen zonder de gebrui- kelijke speech te hebben afgestoken! Roose velt vertrouwt daarbij slechts op zijn populari- teit. ENGELANDS DIPLOMATIEKE BAROMETER. In dSplomatieike kringen heerscht op het oogenblik groote belangstelling voor den per- soon van sir Robert Hodgson, thans in Lon- den. Deze diplomaat vervult in zekeren zin de functie van een barometer, die den stand van de betrekkingen tusschen de Britsche .re- geering en Franco aangeeft. Hoe langer hij blijft hoe ongunstiger deze betrekkingen kun nen worden geacht. Als h ij niet naar Burgos terugkeert staat de barometer op sleoht. Op het oogenblik staat hij op gestadig en als het waar is dat sir Robert, naar men hoort ver- klaren, aan het eind van de week naar Spanje zal terugkeeren, dan kan men vaststellen, dat de barometer snel vooruit zal gaan naar den zonnigen kant. Verleden week vertelde de premier aan het Lagerhuis dat sir Robert Hodgson voorloopig in Londen zou blijVen, totdat een bevredigende verklaring op eenige punten in Franco's ant- woord, waarom de regeering had gevraagd, zou zijn ontvangen. Deze verklaring is tot op heden achterwege gebleven. Het is mogelijk dat Chamberlain deze voorwaarde voor den terugkeer van den Britschen agent naar Bur gos zal laten vervallen. De ontstemming, die te Rome ontstaan is, doordat het Britsch-Italiaansche accoord nog steeds niet in werking is getreden, vindt in de bladen uiting in nieuwe aanvallen op Frankrijk, dat verantwoordelijk wordt gesteld voor de moeilijkheden, die de inwerkingtreding van dlt document vertragen. Volgens de Ita- liaansohe bladen zou de openbare meening in Frankrijk geheel onkundig worden gelaten van de ,,talrijke verpletterende verantwoorde- lijkheden", die Parijs op zich heeft genomen, zoowel wat betreft de toepassing der accoor- 10 JAAR LIJDEND AAN RHEUMATIEK. Was niet in staat haar huishouden te doen. ,,Ik was reeds 10 jaar lijdend aan rheuma- tiek en niet in staat mijn huishouden te doen. Niets hielp mij tot men mij raad gaf Kmschen Salts eens te probeeren. Na het een jaar lang te hebben gebmikt, was ik tot mijn groote blijdschap weer in staat zelf mijn huishouden te doen. Mijn oprechten dank voor de wonder- baarlijke werking." Mevr. A. P. te R. De oorzaak van rheumatische pijnen ligt meestal in een onvoldoende werking Uwer af- voerorganen, waardoor zich allerlei schade- lijke afvalstoffen, als o.a. het urinezuur, kun nen opihoopen. Kruschen Salts spoort Uw in- wendige organen aan tot betere werking, waardoor alle afvalstoffen geregeld worden verwijderd en Uw pijnen langzaam maar zeker voorgoed zullen verclwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij apothe- kers en erkende drogisten. Adv. den van Rome als de practische verwezen- lijking van het Londensche niet-inmengings- plan. Het Britsch-Italiaansche accoord is intus- schen ook in het Engelsche Lagerhuis weer ter sprake gekomen. Chamberlain werd door tal van vragen bestookt. Veel antwoord gaf hij er niet op en hij zweeg in alle talen toen miss Wilkinson, als laatste van de rjj vragers, de vraag stelde die in ieder moet zijn opge- komen: Zou het voor een internationaal begrij- pen niet goed zijn, wanneer de eerste minister een verklaring aflegde, waarin hij definieerde, wat hij wllde zeggen toen hij sprak over een regeling van de Spaansche kwestie? Deze zaak is z66 vaag, dat niemand precies weet, wat Chamberlain wild'e zeggen. De eerste minister gaf geen antwoord meer en de speaker ging over tot de orde van den dag MAYERLING-DOOUMENTEN BLIJVEN GEHEIM. Graaf Edward Taaffe, kleinzoon van den voormaligen Oostenrijkschen premier Taaffe, heeft bekend gemaakt, dat hij groote geld- sommen heeft geweigerd, die twee Europee- sche regeeringen hem hebben aangeboden, op dat hij de geheimen van Mayerling zou ont- hullen, wat betreft de wijze waarop Rudolf van Oostenrijk met zijn vriendin barones Maria Vetsei'a den dood vonden in het jaohtslot Mayerling op 13 Januari 1889. In een inter view verklaarde graaf Taaffe, die van het geheime dossier betreffende deze zaak, dat in handen van zijn grootvader berustte, ge heel op de hoogte is, dat de documenten niet verkocht kunnen worden, omdat de waarheid over Mayerling vreeselijker is dan welke cine- matografische of andere voorstelling ook. De documenten die daarop ibetrekking heb ben zijn goed weggeborgen en niet te koop. Vertegenwoordigers van Duitschland en van Tsjecho-Slowakije hebben mij groote geld- sommen voor deze documenten geboden, die zij voor hun archieven wenschen te bezitten. Maar het is onmogelijk deze documenten te verkoopen, want de waarheid daaromtrent is vreeselijker dan men zich kan voorstellen. Mijn grootvader heeft nooit de waarheid aan iemand van de koninklijke familie, met uit- zondering van keizer Frans Joseph, durven vertellen. Hij verklaarde, dat z^n grootvader in het bezit van deze documenten was gekomen, toen h\j tusschen 1879 en 1893 als minister van binnetilandsche zaken hoofd van de politie was en daar hij bovendien het ambt van pre mier bekleedde, was hij de aangewezen per- soon geweest om aile onderzoekingen omtrent de Mayerling-tragedie te leiden. Hij bestu- deerde de documenten en deed iedereen, die verband hield met de tragedie onder eede beloven, dat zij, wat zij; wisten, geheim zou- den houden. Graaf Taaffe verklaarde, dat er een familie- overeenkomst bestaat, dat de documenten niet gepubliceerd zul'len worden totdat ieder een, die nauw met de dooden in verband staat, minstens 50 jaar overleden zullen zijn. Reglement vervoer stoombootdiensten. Het voorstel tot vaststelling van een nieuw reglement op het vervoer door de stoomboot- diensten der Provincle Zeeland heeft in een afdeeling der Prov. Staten geen aanleiding tot opmerkingien gegeven. In een andere afdeeling vroeg een lid wie met de leiding is belast: de directeur of de inspecteur. Van de zijde van Ged. Staten werd hierop geantwoord, dat de directeur de lei ding heeft en, indien hij afwezig is, de inspec teur. Een lid stelde de vraag of het voldoende is wanneer er staat „brandende talbak" als ge- lijk gesteld met rooken op verboden plaatsen, en of het niet beter A>u zijn te lezen „iets dat brandt". Een lid vroeg wat moet worden verstaan onder ,,overlast" aan doen in verband met bet op de booten de belangen van eenige andere verkeersonderneming behartigen. Een ander lid vroeg of de kapitein niet te veel de hand wordt gelicht met deze bepalingen. Dit lid toch constateerde zelf en hoorde ook van an deren, dat personen gedurende een langen tijd op 66nzelfde kaartje medevoeren om muziek te maken, waarbij soms opdringerig werd opge- treden tegenover het publiek, teneinde geld te verkrijgen. Een en ander acht dit lid niet in het belang van het verkeer. Een ander lid acht juist hierom een bepaling noodig. Ook in de andere afdeeling wordt de vraag gesteld, of het mogelijk is, op 6dn kaartje den geheelen dag heen en weer te varen. Van de zijde van Ged. Staten wordt hierop geantwoord, dat de gememoreerde toestanden natuurlijk niet wen- schelijk zijn en dat door de voorgestelde be palingen alle kwaad op dit gebied kan worden bestreden. Natuurlijk zal elk geval op zich zelf beoordeeld moeten worden. Een omschrijving van „overlast" is moeilijk te geven. Medege- deeld werd nog, dat het steeds mogelijk is, met denzelfde kaartje heen en weer te reizen, mits men aan de overzijde niet aan wal stapt. Tenslotte zou in afdeeling een lid gaarne zien, dat een bergplaats werd ingericht bij de aanlegplaats der booten, hij meent, dat dit zeer dienstig zou zijn voor degenen, die per fiets reizen. De zorg voor zwakzinnigen. Over het voorstel van Ged. Staten om 50 vanwege de Provincie te betalen voor iederen zwakzinnige, die in een behoorlijk ingericht gesticht verpleegd wordt, en de helft van de vervoerkosten naar en van school tot een maximum van 10 binnen de gemeente en van ./20 in een andere gemeente en ten slotte de helft der kosten van huisvesting buiten de Woonplaats tot een maximum van 30, en dat tot afwijzing van het verzoek van de Ver. tot stichting en instandhouding van Ohr. scholen voor zwakzinnige kinderen op Walcheren om een jaarlijksche bijdrage van f 400, hebben in de afdeelingen der Prov. Staten verschillende leden het woord gevoerd. Ben lid zou liever aan een school suhsidie geven; een ander lid achtte de sutosidie-aanvrage op dit oogenblik voorbarig. 'Hij heeft nog getracht, met de aanvragers tot overeenstemming te komen, om niet tot de oprichting van een christelijke, maar van een neutrale school op Walcheren te geraken. Dit is hem echter niet^gelukt en toch zou het ten goede komen aan het onder wijs en zeker aan de stumpers van kinderen, indien er 6&n goede school gesticht zou kun nen worden, inplaats van verschillende scho len. Een der leden, die reeds het woord had ge voerd, merkte nu op, dat hij zijn kinderen alleen aan een Chr. school zou toevertrouwen. Verschillende andere leden daarentegen zouden 66n of meer neutrale scholen in Zee- land wenschen. Zij erkennen echter, dat het een moeilijke taak voor Ged. Staten is, om hier een geschikte regeling te treffen en be- grijpen, dat het College daarom met deze regeling is gekomen. Er waren leden, die er de voorkeur aan zouden geven, dat een of meer scholen in Zeeland werden gesticht en dat die dan flink werden gesuibsidieerd. Ook waren er leden, die liever zouden zien, dat per kind werd betaald en genoemd werd f 10 per kind. Op een vraag van enkele leden werd van de zijde van Ged. Staten geant woord, dat het moeilijk is het begrip ,,foehoef- tig" te omschrijven. Men zal terzake inlich- tingen moeten hebben van de gemeente- besturen. Men vroeg ook nog wanneer iemand zwak- zinnlg is en hoelang hij in de inrichting zal bltjven en was van meening, dat een kind zoo- lang het in de inrichting is, gesteund moet worden en dat de bijdrage, naar den toestand der ouders, aan de inrichting moet worden uitbetaald. Ben lid deed een toeroep op Ged. Staten om de bijdragen te verhoogen, b.v. die van 20 op 30 en die van 30 op 50 en het totale maximum van 50 op 100. 'Ged. Staten foleven er in de afdeeling bij, dat het subsidieeren van scholen toch wed zijn bezwaren heeft, oradat het hier voor de Pro vincie gaat om haar algemeene sociale taak. Men zou dan ook niet kunnen overzien, wat een en ander aan de Provincie zou gaan kos ten en men zou aldus ook komen tot het steunen van andere onderwijsinrichtingen. Naar het oordeel van Ged. Staten behoorde de bijdrage niet ten goede te komen aan de scho len, doch aan de getroffene zelf. Emstig werd in overweging gegeven, het ontwerp- besluit aan te nemen, gelijk het daar ligt, later kan dan altijd overwogen worden, of het noodig is de voorgestelde bedragen te wijzi- gen, maar op deze wijze wordt er althans een begin gemaakt. In een, de nog niet genoemde afdeeling, werd o.a. gevraagd of het niet beter zou zijn, in het ontwerp-ibesluit te lezen ,,per jaar" in plaats van ,,per kalenderjaar", omdat geen enkele schoolcursus begint op 1 Januari. Er is ook nog opgemerkt, dat bij de voor gestelde vergoeding in de vervoerkosten de vereeniging toch reeds 400 zal krijgen. Ged. Staten verklaren zich in hun antwoord bereid„een bijdrage van 50 per kalender jaar" te vervangen door ,,eene bijdrage, bere- kend tegen f 50 per jaar". Wat de voorgestelde bedragen aangaat zijn Ged. Staten van oordeel, dat het aanbeveling verdient, eerst eens af te wachten, welke de consequenties van het besluit zullen zijn en in hoeverre door de te verrichten uitkeeringen al dan niet voldoende aan gebleken behoeften wordt tegemoet gekomen. Fusie Tramwegmaatsehappuen in Zeeu^Ysch-Vlaanderen. Het voorstel om aan de krachtens het be sluit van 17 December 1935 benoemde com- missie op te dragen in geval van de N.V. Stoomtram Maatschappij ,,BreskensMalde- ghem" een verzoek mocht worden ontvangen tot afschrijving op de haar door de Provincie Zeeland verleende rentelooze voorschotten, een onderzoek in te stellen in hoeverre er aan leiding is dit verzoek in te willigen en onder welke voorwaarden dit alsdan zou dienen te geachieden, kon in een der afdeelingen der Staten de goedkeuring van alle leden weg- dragen, In een tweede gaf het geen aanleiding tot bespreking, doch in de derde verklaarde een lid het voorstel onbegrijpelijk te vinden. Er staat z.i. vrijwel niets in en hij acht het een bereidverklaring zonder meer. Spr. heeft zich o.m. afgevraagd wie met het beheer van het gefuslonneerde bedrijf zal worden belast. Een ander lid in die afdeeling is van meening, dat de lijn BreskensMaldeghem een goede toekomst heeft. Vooral denkt spr. hierbij aan de lijn Knocke, waarvoor hij dan ook de bij- zondere belangstelling vraagt. Weer een ander lid zeide, dat dit voorstel slechts als een mededeeling dient te women beschouwd. Ondanks den zeer langdurigen arbeid van de commissie liet het zich tot voor kort aanzien, dat er van de bedoelde fusie niets zou komen. Blijkbaar is echter nog niet alle boop ver loren. Ged. Staten vragen thans machtiging, om, als de fusie tot stand zou komen, een onderzoek te Coen instellen, of een afschrij ving op de door de Provincie aan de hier be doelde vennootschappen verleende rentelooze voorschotten al dan niet noodzakelijk is en onder welke voorwaarden zij eventueel zou dienen plaats te hebben. Spr. wijst er op, dat het vanzelfsprekend is, dat ide uiteindelijke beslissing omtrent deze aangelegenheid aan de Prov. Staten blijft. Wjjziging Algemeen Reglement voor de pollers of waterschappen. Bij de behandeling van het voorstel tot wij- 2iging van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland, hadden in alle afdeelingen der Staten letden bezwaren tegen de voorgestelde aanvulling van art. 4, inhoudende de mogelijkheid van opricbten van een waterscbap, dat speciaal met de dijkzorg is belast en bestaat uit de belanghebbende polders en waterschappen. Naar aanleiding van de opmerkingen werd van de zijde van Ged. Staten betoogd, dat men niet in de rech- ten van de Prov. Staten wilt treden, doch het mogelijk maken, dat Ged. Staten zoo ge- wenscht voorstellen. in die richting kunnen doen, en ook, dat de aanvulling is voorge steld meer speciaal om de aamd&cht op de mogelijkheid te vestigen. Zoo is ook nog ge antwoord, dat het verleenen van bijdragen meestal tot de eerste strook beperkt zal blij- ven. Men zal het artikel ook soepel kunnen toepassen en kan nog eens worden nagegaan of de redactie van het artikel iets zachter is te maken. Reglement waterschap Willem c.a. in Noord-Beveland. Naar aanleiding van een opmerking in een der afideelingen der Prov. Staten over de voorgestelde wijziging van het bijzonder regle ment op het beheer der uitwatering van de polders Willem c.a. in Noord-Beveland ant- woorden Ged. Staten op het algemeen ver: slag, flat die polders welke van medezeggen- schap over bepaalde werken worden uitge- sloten, ook niet in ide kosten van diezelfde werken zullen hebben bij te dragen. In het geval, dat een polder nalatig zou zijn in het voldoen van zijn geldelijke verplichtingen tegenover het waterschap voorziet een be- paiirg als art. 4 der Bcvoegdhedenwet. Reglement Ilulster- en Axeler- Ambacht. Het voorstel tot wijziging van het bijzonder reglement voor het watetschap Hulster- en Axeler-Ambacht, gaf in de afdeelingen aan leiding tot opmerkingen en Ged. Staten komen daarop in him antwoord op het algemeen ver- slag terug. Zij blijven bij de in hun voorstel gehul'd'igde opvatting, dat, wil de taak welke voor een waterschap als het onderhavige met zijn belangrijke Aiatiewerken is weggelegd, naar behooren kunnen worden volbracht, met de voorschriften, welke het Reglement van politie voor de polders of waterschappen in Zeeland te dezen bevat, niet kan worden vol- staan en dat het toekennen van bevoegdheden als door het waterschap noodzakelijk worden geacht, mitsdien behoort te worden bevoqdterd. Ten aanzien van het ter inzage van ieder be langhebbende" nederleggen van de ontwerp- keur en het ieder belanghebbende" in de ge- legenheid stellen, zijne bezwaren daartegen bij het dag. bestuur in te dienen, wijzen Ged. Staten er op, dat ook in de Keurenwet van belanghebbenden zonjder meer wordt gespro- ken, zoodat de woorden Ieder belanghebben de" als wordt voorgesteld, geheel passen in de terminologie van de wet, waarop de voor- gedragen reglementswijziging gebaseerd is. Ook in vroegere gevallen werd in gelijke om standigheden, als bijv. in het besluit tot toe- kenning van keurbevoegdheidi aan het water schap Willem c.a. in Noord-Beveland, van ieder belanghebbende" gesproken. Ovememing wegen In onderhoud. Bij het voorstel tot overneming in beheer en onderhoud van een deel van den weg KapelleWemeldinge van de gemeente Kapelle, vroeg een lid in een der afdeelingen der Staten of het niet wenschelijk zou zijn, aangezien de afkoopsom der onderhoudsbij- drage gekapitaliseerd wordt naar een rente- voet van 3% aan de onderhoudsplichtigen van reeds overgenomen wegen, eenige vermin- dering van de onderhoudsbijdrage toe de ken nen, omdat het voor hen anders veel voor- deeliger zal zijn, de bijdrage af te koopen. Van de zijde van, Ged. Staten werd daarop in de afdeeling geantwoord, dat zulks inderdaad wenschelijk zou kunnen zijn. Omdat echter de rentestandaand nu eens lager dan weder hoo- ger zal zijn dan het percentage van bereke- ning, vinden de bedoelde leden van Ged. Sta ten geene termen, ter zsake wijziging te be- vorderen. Bij het voorstel tot ovememing in beheer en onderhoud door het Rijk van een deel van den Provincialen weg WalsoordenHulst, is in een der afdeelingen gevraagd, welke rente berekend zal worden voor het bedrag van f 120.340, dat de Provincie zal hebben te be talen en een ander lid vroeg op welke wijze de Provincie zich voorstelt dit bedrag te fi- nancieren. Ged. Staten zeggen in hun ant woord op het algemeen verslag, dat het de bedoeling is, idit bedrag te financieren uit kas- middelen en het geleidelijk uit de gewone mid delen te dekken. Ged. Staten zullen, evenals zulks is geschied met betrekking tot de af koopsom voor den weg ZierikzeeZtjpe, deze geleidelijk doen afhangen, van de uitkomsten van den gewonen dienst van de loopende en toekomstige dienstjaren. Mocht het onver- hoopt noodig zijn geheel of gedeeltelijk voor gemeld bedrag te leenen, dan zal bij de hui- dige kapitaalmarkt, al naar gelang van den leeningsduur, de rente 33% bedragen. Inzake het voorstel tot overdracht van be heer en onderhoud aan de gemeente Wol- faartsdijk van de traverse in den Provincialen weg langs die gemeente, deelen Ged. Staten in het antwoord op het algemeen verslag mede, dat hier 4 in plaats van 3% bij de berekening van de afkoopsom als rentevoet is aangenomen, omdat met het betrokken ge- meentebestuur reeds is onderhandeld en over eenstemming verkregen in het najaar 1936, toen nog met 4 placht te worden gerekend. Subsidie borgstellingsfondsen voor den Middenstand. Bij de behandeling van het voorstel om aan de besturen van de borgstellingsfondisen voor den Middenstand te Middelburg en te Ter- neuzen gezamenlijk een bije'rage van 1000 te verleenen, is in de afdeelingen der Prov. Staten o.a. teleurstelling uitgesproken, dat aan het verzoek niet ten voile wordt voldaan, het voorstel is een lapmiddel genoemd, en men zeide, dat de middenstand door alle mogelijke moeilijkheden stuk is gemaakt en nu er wan- orde is, wil men eenigszins helpen. Het prin- cipe deugt niet en het platteland kan er niet van profiteeren. Tegenover deze opmerkingen heeft een lid van GeS. Staten opgemerkt, dat het college zioh voor financieele overwegingen heeft laten leiden, maar toch meende, dat de fondsen eenigszins geholpen moeten worden. Betreurd werd, dat niet meer plattelanc'sge- meenten medewerken, als alle gemeenten zich aansloten zou veel meer te bereiken zijn. Hier- tegenover werd opgemerkt, dat de schuld meer gezocht moet worden hij de Regeering. Dit lid meende, dat het fonds ook kleine land- bouwers en tuinders zou moeten kunnen hel pen. Een lid van Ged. Staten zeide, dat het de bedoeling van het fonds is ook het platte land te helpen. Op een desbetreffende vraag werd gezegd, dat bij eventueele ontbinding van het fonds alle baten aan de belanghebbenden tot de laatste cent zullen worden terugbetaald en het eventueele kasgeld' pond-ponds gewijze zal worden verdeeld. Enkele leden waren het niet eens met de opvatting van een lid, dat als men bij boerenleenbank en middenstands- banken terecht kan voor een credietverstrek- king, men ook bij de gewone banken kan slagen. Eenige leden gingen mede met het idee van een hunner om 2000 in plaats van 1000 be- schikbaar te stellen, doch andere en ook een lid van Ged. Staten meende, dat met 1000 het mogelijke is gedaan en dit bedrag ads een blijk van sympathie moet worden beschouwd. Subsidie Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten. Naar aanleiding van enkele in de afdee lingen der Prov. Staten gestelde vragen en gemaakte opmerkingen over het voorstel om een subsidie van ten hoogste 1000 te ver leenen aan de Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van an dere veeziekten in Zeeland, deelen Ged. Staten in hun antwoord op het algemeen verslag mede, dat de toestand allerminst aldus is, dat de vee verzeke rings m aatschapp ij en ten voile de schade vergoeden, die geleden wordt, wan neer een rund wegens t.b.c. moet worden af- geslaeht. Ten deele nemen deze fondsen dit risico nog niet op zich, idewijl hunne leden nog maar voor een klein deel betrokken zijn bij of mededoen aan de t.b.c.-be3trijding. Voor zoo- verre de belanghebbenden eenige uitkeering hebben ontvangen, is deze zelfs met de Rijks- bijdrage, die overigens slechts 20 bedraagt,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 9