I KING Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude PEPERMUNT GEEN GASMASKERS VOOR JODEN. Elite dag KING Elke dag FIT FIRMA TONNEMA Cie. SNEEK GEEN HITLERGROET VAN VERKEERSAGENTEN. TERNEUZEN, 15 JULI 1938. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. RECHTSZAKEN. Venezolaansche regeering het technisch vol- kenbondswerk en dat van het internationaal hrbeidsbureau voldoende waardeert om er haar steun aan te blijven geven. Men is geneigd de politieke beteekenis van den Bond, die van zijn teehnische werk te laten overschaduwen, doch juist in dit teehnische werk blijkt telkens weer het groote nut en ook de groote practische be teekenis van deze intemationale samenwer- king, welke ook niet leden van den Bond er reeds meermalen toe gebraeht heeft hun medewerking te verleenen. DE KWEST IE-SANDYS IN HET LAGERHUIS. Minister-president Chamberlain heeft in het Lagerhuis het rapport voorgelezen van de commissie voor de privileges ten aanzien van de kwestie-Sandys. De commissie was tot de slotsom gekomen, dat er inhreuk was ge- pleegd op de irechten van een Lagerhuislid. Echter was er geen aanleiding, de zaak ver- der te bespreken, daar het militaire hof de order had ingetrokken, dat Sandys als ge- tuige moest verschijnen, om te verklaren, van wie hij zijn inliohtingen had gekregen over de onvoldoende luchtbeschenming. Er bestond volgens Chamberlain niet langer een geschil tusschen het militaire hof en het parlement. De voorzitter van het Lagerhuis verklaarde, dat minister Hore Belisha niet in het rapport der commissie werd genoemd en niet onmid- dellijk bij het debat betrokken kon worden. Later zou er gelegenheid zijn, te debatteeren over de verantwoordelykheid van den minister van oorlog voor de actie van het militaire hof. De Labourpartij ging niet vender in op de verantwoordelijkheid van minister Hore Be lisha, zooals sommige Engelsche bladen on- derstelden. Het debat werd daardoor van wei- nig beteekenis. Ten slotte heeft het Lagerhuis zich zonder hoofdelijke stemming accoord verklaard -met het rapport der commissie, dat de strekking heeft, dat het militaire hof een technisohe overtreciting heeft begaan, doch dat de com missie niet van oordeel was, dat opzettelijk een poging is gedaan, om het gezag van het Lagerhuis aan te tasten. GEHEIM RADIO-ZENDSTATION IN DUITSCHLAND. Terwijl te Berlijn vele aanvallen op Jood- sche winkels plaats hadden, zullen weinigen hebben geweten, dat op dat oogenblik een ge- heime anti-nazi ,,Vrijheid"-zender op een golf- lengte van 29.8 meter het woord richtte tot het Duitsche volk. ,,Geen Duitsche arbeider, geen eerlijke Duitscher ^ldus deze uitzen- ding volgens de Jewish Chronicle van 8 Juli j.l. mag zichzelf verlagen om deel te nemen aan de scbaamtelooze nat.-socialistische agi- tatie tegen de Joden. Be nat.-socialistische leiders, die U wenschen te misleiden, willen uw aandacht afleiden van hun misdaden, hun corruptie en htm aansporing tot oorlog. Des te meer het volk zucht onder htm juk, des te erger wordt de Jodenvervolging. Protesteeren tegen antisemietisch barbarisme is veohten tegen het nat.-socialisme en den naam van Duitschland reinigen van de vlek, 'die de anti- semieten daarop hebben geworpen. Toont uw solidariteit met de Joden, zooals ook de ge- heele wereld de slachtoffers van het nat.- socialisme behoort te ondersteunen. Staat niet itoe, dat eerlijke Joden mannen, vrouwen en kinderen worden behandeld als beesten. Laat U niet beinvloeden door den leugen, dat Duitschland's belang de vernietiging der Joden eischt. Wat wordt gestolen van de Joden, gaat in de zakken van de nat.-socia listische noeuveux riches, de Arische millio- nairs en exploitanten. Maar de honderddui- zenden Duitsche Joden, wier eenige wensch het is, een behoorlijk leven te leiden, worden tot mikpunt gemaakt van de nat.-soc. gang- stermethoden Ondanks een diepgaand onderzoek en de bedreiging met zware straffen van ieder, die naar dezen „Vrijheid"-zender luistert, zou het de Gestapo nog steeds niet gelukt zijn, dit zendstation te ontdekken. DE NIEUWE REGROOTING HEEFT EEN TEKORT VAN 4 MILLIARD. President Roosevelt heeft een herziene be- grooting voor het nieuwe financieele jaar (1 Juli 193830 Juni 1939) bij het congres in- gediend. De uitgaven beteekenen een record voor vredestijd, het bruto tekort wordt ge- raamd op ruim 4 milliard dollar en is het op een na grootste tekort sinds den wereldoorlog. De president heeft berekend, dat het Con gres waarschijnlijk gedwongen zal zrjn nog 500 millioen dollar toe te kennen voor de werkverschaffing c.a. De uitgaven voor de- fensie-doeleinden zullen waarschijnlijk met 76 millioen dollar stijgen tot het na-oorlogsche record van ruim 1 milliard. Rekening houden- de met het door de schatkist verkregen saldo uit de goud-sterilisatie, en de inkomens uit andere bronnen, is Roosevelt van meaning, dat slechts 2.805.000.000 dollar geleend be- hoeft te worden, om in het tekort te voorzien. BOMMEN OP KANTON. Dondlerdagochtend is de stad Kanton op- nieuw gebombardeerd. Ongeveer dertig bom- men vielen in de omgeving van de Paarlrivier- brug. Naar schatting zijn 150 personen gedood en 500 gewond. OLY MP JSCHE SPELEN TE TOKIO GAAN NIET DOOR. Naar het agentschap „Domei" uit Tokio meldt, heeft de Minister van Eerediensten Kido het besluit van de regeering bekend gemaakt, dat de voor 1940 in Tokio voorge- nomen Olympische Spelen niet zullen plaats hebben. Volgens een ander bericht zou het officieele besluit der regeering om af te zien van de organisaties der Olympische Spelen te Tokio voor het jaar 1940 pas heden na goedkeuring door den ministerraad worden gepubliceerd. Er zijn veel tegenstrijdige berichten geweest in deze materie den laatsten tijd. Een mede- deeling werd gemeenlijk vrijwel onmiddellijk gevolgd door een tegenspraak. Thans is dit laatste bericht afkomstig van het persbureau Domei, dat nauwe betrekkin- gen met de Japansche regeering onderhoudt. En aan de juistheid van 'dit bericht valt der- halve niet meer te twijfelen. Het is de vraag wat er nu gebeuren moet. Het C.I.O. heeft deze beslissing geheel in eigen handen. Het is alleen jammer, dat de Japanners het niet een paar maanden eerder hebben gezegd, toen het Internationaal Olym pische Comitd te Kairo zijn congres hield. Wordt het thans Helsingfors of Londen Of krijgt een andere stad, die zich bereid verklaart de Spelen te organiseeren, nu nog een kans Het C. I. O. zal deze vragen spoe- dig dienen te beantwoordenWant de tijd is nu kort! Naar Reuter meldt, kunnen gasmaskers te Weenen door een ieder gekocht worden, be- halve door Joden. Bij navraag in een winkel, (Ingez. Med.) waar gasmaskers verkocht worden, gelagen in het centrum der stad, werden den corres- pondent van Reuter verschillende soorten modeme gasbeschermingsapparaten voorgte- legd. Een winkelbediende verklaarde hem echter, dat voor het tot een koop kon komen, hij een of ander bewijs voor arische afstam- ming moest overleggen. Politie-agenten, die te Weenen dienst doen bij de verkeersregeling, hebben opdracht ge kregen, het brengen van den Hitler-groet achterwege te laten. Naar verluidt, is deze maatregel noodzakelijk gebleken, aangezien verwarring was ontstaan bij automobilisten, die niet konden nagaan, of de dienstdoende agent hun een stopteeken gaf dan wel groette. EEN NIEUW INCIDENT MET GRAMMENS. Hij weigerde boete te betalen. De Brusseische correspondent der N. R. Crt. meldt: Na het onderhoud dat minister-president Spaak Zaterdag j.l. had met de vertegen- woordigers van de groote Vlaamsche cultu- reele vereenigingen en het daaropvolgend be sluit van Grammens zijn actie voorwaardelijk stop te zetten, was in die kringen van het Vlaamsche land, waar een vrij groote agitatie bestond, een duidelijk ziohtbare ontspanning ingetreden. Ook was medegeideeld, dat de procureur des konings in West-Vlaanderen de rechtbank te Brugge verzocht had de behan- deling uit te stellen van alle processen ten laste van de medewerkers van Grammens, die Fransche of tweetalige straatnaamplaatjes en verkeersborden ovenschilderd of vemield had den. Dinsdagmiddag heeft zioh echter te Ronse, waar Grammens woont, een nieuw incident voorgedaan. Een deurwaarder, door het ge- rechtshof belast met het invordoren van een schadevergoeding van 1000 francs, die door Grammens aan het bestuur van de stad Edin- gen moet worden betaald, meldde zioh bij den leider van den Raad der daad aan. Deze wei gerde echter beslist een schadevergoeding te betalen aan een stadsbestuur dat naar hij zei- de openlijk in opstand is tegen de regeering en de Belgische taalwetten blijft saboteeren. De deurwaarder ging de hulp inroepen van den commissaris van-politie, die met venschei- dene agenten ter plaatse kwam. Grammens hield zijn deur dicht, die tenslotte door de politie ingebeukt werd. Olok gendarmerie werd ontboden. Gram mens werd in zijn woning vastgegrepen en door twee agenten en twee gendarmes aan handen en voeten in bedwang gehouden, tot de deurwaarder nota had genomen van de meubels die voor het betalen van de schade vergoeding binnen 14 dagen openbaar zullen worden verkocht. Na twee uur werd Grammens weer losge- laten. 300 personen die voor de woning van Grammens waren samengeschoold, werden door hem toegesproken. Hij zeide: Ik zal niet toelaten, dat men hier een enkel meubel weg- sleept. Ik beschouw dit als diefstal. Nooit zal ik een centime betalen aan een opstandig stadsbestuur van Edingen. Nooit zal ik een meubelstuk laten verkoopen voor boete of schadevergoeding. Deze feiten hebben heel wat opschudding teweeggebracht en men vreest dat een open- bare verkooping van de meubelen van Gram mens niet zonder incidenten zal afloopen. Alle verdere rechtsvervolging stopgezet. Naar aanleding van het incident te Ronse, waar een deurwaarder, Dinsdag, beslag legde op de mieubelen van Grammens, die eenigen tijd geleden vroordeeld werd tot het betalen van 1000 francs schadevergoeding aan het stadsbestuur van Edingen, heeft minister- president Spaak, door een der Vlaamsche ministers gewaarschuwd, onmiddellijk de noodige maatregelen doen treffen opdat de ,,wapenstilstand", Zaterdag j.l. gesloten, wel degelijk zou geeerbiedigd worden. Alle ver dere rechtsvervolgingen en tenuitvoerlegging van vonnissen tegen Grammens en zijn hel pers gericht zijn thans stopgezet. EPIDEMIE IN EEN KINDERHERSTELLIN GSOORD. In een kinderherstellingsoord, dat door de Skoda-fabrieken is gesticht in het plaatsje Strahl-Hoschtitzain in het Boheemsche wou'd, en waarin 197 kinderen ondergebracht zijn. hebben zich bij meer dan honderd kinderen emstige koortsverschijnselen geopenbaard. Het geneeskundig onderzoek heeft aan het licht gebraeht, dat de kinderen waarschijnlijk lijdende zijn aan typhus. Voorzoover men heeft kunnen vaststellen, is de ziekte het ge- volg van het gebruik van ondeugdelijk drink- water. DE VERSPREIDING DER JODEN. Aan een onlangs verschenen statistiek be- treffende bovenstaand onderwerp worden de volgende cijfers ontleent. Zij hebben slechts betrekking op de tot hun kerkgenootschap behoorende Joden. Volgens de Jewish Agency waren er in 1937 in totaal ruim 17 millioen Joden, als volgt over de werelddeelen ver- spreid: Europa 10,3' mill., Amerika 5,1, Azie 0.9, Afrika 0.7 en Australie 0.03. Van dit totaal kwamen er in de Ver. Staten 4,5 mill, in Polen 3,3 in iSovjet Rusland 3.0 in Roemenie 1,1, in het oude Duitschland 0,4, Oostenrijk 0,2, Gr.-Brittannie 0,3, Fraekrijk 0,3, Tsjechoslowakije 0,4, Litauen 0.2, Neder- land 0,1, Hongarije 0,5, Z.-Afrika 0.1, Marok- ko 0,2, Algiers 0.1, Argentinie 0.3, Canada 0,2, terwijl de rest over verschillende andere landen is verdeeld. Van de steden telden de meeste Joiden in de eerste plaats Groot New- York met 2.5 mill. Daarna volgen Warschau met 0.4, Chicago 0.3, Philadelphia eveneens 0.3, Groot Londen, Budapest, Lodz, Weenen, Parijs, Berlijn, Odessa, Tel Aviv, Kiew met geleidelijk van 0.234 tot 0.140 millioen afdalen- de cijfers. In verhouding tot het totaal der bevolking heeft na Tel Aviv, dat 99.3 pet. Joden telt, Odessa met 36.4, Lodz met 33.5, Lemberg met 31.9, Warschau met 29,9, Kiew met 27.3 en New-York met 22.9 pet. de hoog- ste cijfers geboekt. DE EEDSAFLEGGING DOOR DE PREDIKANTEN IN DUITSOHLAND. Havas meldt uit Bern het volgende bericht van den Evangelischen persdienst: Eenige weken geleden heeft een Duitsch agentschap medegedeetd, dat de eed van trouw aan den Fiihrer, die van de EVange- lische predikanten was geeischt, op enkele uitzonderingen na overal was afgelegd. Dit bericht is niet geheel in overeenstemming met de waarheid. In verscheidene kerken is de eed zelfs niet geeischt. In Rijnland hebben 60 procent, in Westfalen 80 procent en in Oost-Piuisen 60 procent der geestelijken ge- weigerd, den eed af te leggen. Daarentegen hebben in Pommeren slechts 34 predikanten niet den eed afgelegd, omdat men in dit ge- bied had' toegestaan, alle voorbehoud te maken ten aanzien van den geeisohten eed. Het feit, dat de strijd om den eed met smar- telijke incidenten gepaard gaat, blijkt wel Meruit, aldus besluit de persdienst, dat het lid van hoogen kerkeraad Kaminski uit Konings- bergen, die eenige honderden bevelen tot af- zetting van predikanten, die gewedgerd had den den eed af te leggen, moest onderteeke- nen, dezen lijdensweg vermeed door zich van het leven te berooven. In de gistergn gehouden vergadering was de heer E. L. van Heoke afwezig. Na de opening der zitting wijdde de Voor zitter enkele woorden aan de nagedachtenis van den heer D. Soheele. Zooals spreker reeds bij de groove naar voren heeft gebraeht, acht hij zich de minst bevoegde om d'e verdiensten van den heer Scheele in het licht te stellen, daar alle leden van den raad hem ongetwijfeld langer zullen gekend hebben, en ongetwijfeld beter dan hij bekend waren met de buitengewone kwalitei- ten, die de heer Scheele sierden en hem maak- ten tot een sieraad van het college. Hen die met hem samenwerkten kunnen ten voile waardeeren de wijze waarop hij de belangen der gemeente naar voren bracht, en bij moeilijke vraagstukken steeds het kardinale punt naar voren wist te brengen. Wat spreker zelf betreft, hij acht het een groot voorrecht, dat hij gedurende 2 jaren, die hjj hier als burgemeester optreedt, op den steun en de medewerking van den heer Scheele kon rekenen. Men zal hem noode missen, de plaats die door den heer Scheele werd ingenomen, zal moeilijk vervuld worden. De eenige troost is, dat de heer Scheele wist, wat het beste was, dat hij wist dat er na dit leven een hiema- maals is, waarop wij vertrouwen, dat hij juichend is ingegaan, en dat alles op aarde in de hand is van den Hemelschen Vader. Na onderzoek van den geloofsbrief van het in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer D. Scheele, gekozen verklaard lid van den raad G. Dees, had diens beeediging als raadslid plaats. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat punt 10 der agenda, het voorstel van Burg, en Weth. tot het verleenen van een crediet voor het doen opmaken van plannen voor een nieu we rioleering in het oude stadsgedeelte, werd aanigehouden tot bij de behandeling der be- grooting voor 1939. Na mededeeling van goedikeuring van ge nomen raadsbesluiten en processen-verbaal van kasopname kwam aan de orde een schrij- ven van verschillende taxihouders alhier, die een andere dan de beataande regeling wen schen. De competentie hiervoor berust bij den burgemeester als hoofd der politie, deze zegde de betrokkenen zooveel mogelijk ter wille te zullen zijn. Nog was ingekomen een sohrijven van den Minister van Waterstaat, die mededeelde, dat de plannen voor den bouw van een Axelsche brug zijn gemaakt, er rekening mee houdende, dat de nieuwe brug zal gebouwd wonden zui- delijk van de bestaande, doch dat hij bereid ia, indien de gemeente eventueel in samen- werking met de provincie, een bijdrage van 11.500 boven de toegestane verleent, de brug te doen bouwen op dezelfde plaats waar deze thans ligt. Hiervoor was evenwel niemand in den raad te vinden, zoodat mag aangeno- men worden, dat de nieuwe brug zal worden gebouwd ongeveer recht tegenover de' Noord- straat. Met aigemeene stemmen werd besloten tot vaststelling van het bedrag per leerling der lagere school en de vaststelling der vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. wet 1920, over 1936. Een voorstel van Burg, en Weth. tot vast stelling, in verband' met plaats gehad heb- bende wijziging in de gemeentewet, van de verordening op besmettelijke ziektengelden, secretarieleges, begraafrechten, vergunnings- en verlofsrecht en hondenbelasting werd na eenige bespreking, hoofdzakelijk ten aanzien van de leges voor bewjjzen van Nederlander- schap, welke de heer De Vos op een lager bedrag wenschte bepaald te zien, aangenomen. Hierna werd besloten tot wijziging der gemeentebegrooting over 1938. Tot leden .der commissie van toezicht op het M. O. werden benoemd de heeren Dr. Th. van Pienbroek, Mr. G. Tichelman en Dr. C. G. Ramselaar. Aan de orde was thans de benoeming van een wethouder. Met 9 stemmen, en 4 stem- men bianco werd als zoodanig benoemd de heer P. van Cadsamd. Alvorens aan de omvraag te beginnen was thans aan de orde een verzoek van het feest- comitd te Sluiskil om een subsidie uit de gemeentekas van 150. De heer Colsen ver- dedigde dit verzoek op de hem bekende wijze, welke evenwel van verschillende zijden critiek ontlokte. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos50ct. Proefdoos lOct. Nadat verschillende mogelijkheden waren geopperd, o.a. om de aan Sluiskil te verleenen subsidie af te nemen van die welke aan het feestcomite in de gemeente was toegekend, en nadat enkele leden op billijkheidsgronden had den verklaard met het voorstel van den heer Oolsen te zullen instemmen, stelde deze voor, onafhankelijk van de subsidie aan het comity in de kom voor het feestcomite te Sluiskil een bijdrage k f 150 besehikbaar te stellen, Dit voorstel werd met groote meerderheid aanvaard. De heeren Den Hamer, De Bruijn en Van Cadsand waren tegenstanders. Hiermede was men genaderd tot de om vraag. De rij werd geopend door den heer t Gilde, die een nader onderzoek van Burg, en Weth. vroeg in een geval dat een werklooze, die werk zou kunnen krijgen tegen een veel te laag loon, om zich en zijn gezin in het leven te houiden, en op een aanvankelijk genomen beslissing, om dit werk aan te nemen was teruggekomen, gestraft was met uitsluiting van steun, nu reeds gedurende 4 weken, ter wijl ook geen steun door het burgerlijk arm- bestuur werd verleend. De Voorzitter zegde toe, dit geval aan de hand van de door den heer't Gilde verstrekte gegevens nader te zullen onderzoeken. De heer Dees deed mededeeling van de omstan- digheden van dit geval, zooals deze hem in zijn kwaliteit van lid van het burgerlijk arm- bestuur ter oore waren gekomen. De heer Colsen informeerde, hoe het staat met de openbare school te Sluiskil, aangezien blijkens zijn inlichtingen de beschrijving van den aangekochten grond nog niet had plaats gehad en te 'Sluiskil het gerucht liep, dat hiervan niets meer zou komen. De Voorzitter antwoordde, dat dit wachtte op een uit te brengen rapport door den inspecteur van het L. O. De heer Colsen meende verder, aan de hand van gegevens, waarover hij de bescMkking had, dat de kosten van het bespuiten van de aardappelvelden met loodarsenaat lager ge- steld zouden kunnen worden. Hem werd medegeideeld, dat hiervan geen sprake zou zijn, aangezien hierop niets overgehouden zal worden. Voorts vroeg hij, of de schoonheidscommis- sie zich wou bemoeien met de Spoorstraat te Sluiskil, aangezien hij zich aan het aanzicht van de Middenstraat reeds herhaaldelijk had geergerd. De Voorzitter antwoordde hierop, dat de woningen te Sluiskil moeten volidoen aan dezelfde eischen als die de bouwverorde- ning voor de kom stelt. De heer Den Hamer kwam terug op het in de vorige vergadering besprokene betreffende vervoer van materialen van Dijkstraat en Viooswijkstraat, en informeerde, naar aanlei ding van de uitlatingen van den heer Van Hecke daaromtrent naar de kosten van idit vervoer. Wethouder Geelhoedt deelde mede, dat dit gekost had 251,75, terwijl het bij ver voer mel paard en wagen gekost zou hebben f 311,52. De heer Lambrechtsen van Ritthem deelde mede te hebben overwogen op welke wijze op de beste manier de werkloosheid tegen te gaan. En idan waren in de eerste plaats zijn gedachten uitgegaan naar een modeme outil- lage voor de nieuwe haven. Hij verzocht de leden van den raad en Burg, en Weth. hun gedachten hierover te laten gaan, deze zaak te bespreken in fractie en kiesvereeniging, en te trachten middelen te beramen, am door eensgezinde samenwerking daartoe te komen, dat de haven meer werk zal krijgen, en met gunstiger gevolg dan tot nu toe .die ooncurren- tie met andere havens zal kunnen opnemen. HET OPENLUCHTSPEL „ESMOREIT". Ter gelegenheid van het 25jarig bestaan der HjBjS. in Temeuzen wil deze school iets van zich laten merken en het aanstaande regee- ringsjubileum van H.M. de Koningin is een uitstekende gelegenheid: men kan dan het eene feest met het andere verbinden. Een oud handschrift heeft ons een viertal drama's en evenveel kluchten overgeleverdi; vermoedelijk is dit het repertoire van een rei- zend tooneelgezelschap geweest. Van die stuk- ken zijn de kluchten plat-, zoodat men van het peil der toeschouwers niet veel zou verwach- ten; de drama's zijn echter nog steeds zeer te genieten. Men moet weliswaar niet al te stren- ge eischen stellen, althans niet hedendaag- schen maatstaf aanleggen, want er zijn wel fouten in de karakterteekening en in den op- zet van de stukken aan te wijzen; daartegen- over staat echter de bekoorlijke middeleeuw- sche eenvoud, die ons steeds prettig stemt. Onder die stukken is ,,Esmoreit, 's konings zone van Sicilie", een der aantrekkelijkste; het is dan ook vele malen in den tegenwoor- digen tijd gespeeld. Men kan dit op verschil lende manieren doen. Men kan een getrouwe copie leveren van een middeleeuwsche opvoe- ring (waarlbij misschien de spelers niet van het tooneel gingen, als ze niets te zeggen had den, maar op den achtergrond gingen staan of zitten), men kan het stuk, zooals onlangs te Gent is gebeurd, met moderne volkomenheid Vertoonen. De opvoering der H.B.S. houdt het midden tusschen deze twee opvattingen. De cor en spel worden heel eenvoudig gehouden, zonder echter dien eenvoud te overdrijven. De taal is bij dergelijke opvoeringen een probleem. Moet men het stuk geheel in mo dem Nederliandsch omzetten? Of moet men het middeleeuiwsch handhaven? Ook hier is een middenweg gevolgd. Het middeleeuwsche karakter is behouden, maar voor een heden- daagsch publiek onverstaanbare woorden zijn weggewerkt, voorzoover het mogelijk was. Enkele oude woorden kunnen wel blijven, zoo dat het geheel een middeleeuwschen indruk geeft, zonder dat van den toehoorder geeischt wordt, dat hij zich in de oude taal heeft ver- diept. De leerlingen der H.B.S. besteden, onder lei- ding van Dr. Bruch, leeraar Nederlandsch, veel tijd aan de voorfbereiding en zij verdienen beloond te worden met veel belangstelling op den Men September, wanneer het spel op het sportterrein der <H.B.S. wordt vertoond. Al is het stuk bedoeld geweest voor opvoering bin- nenshuis, een opvoering in de openlucht zal aan de waarde geen afbreuk doen. Men moet dus geen opemluchtspel met massavertoon verwachten, maar een spel, dat ons nader tot het gemoedsleven onzer voorouders brengt, vertoond in de frissche buiten'lucht en niet in een bedompt lokaal. EXAMENS MAOHINESCHRIJVEN Voor de a.s. Zaterdag te Utrecht te houden examens machineschrijven is o.a. als exami- nator aangewezen de heer M. A. Aalbregtse, gemeente-secretaris te Oostburg. STABIHUIS VAN HULST WORDT GERESTAUREERD. Nadat in de jaren 19311935 de Sint Wille- brorduskerk van Hulst gerestaureerd was met steun Van Rijk, provincie, stadsbestuur en in- gezetenen (in de kosten werd door den ge- meenteraad 50.000 bijgedragen, terwijl de ingezetenen een zelfde bedrag ter beschikking stelden), koesterde men de hoop, dat ook het fraaie stadhuis een beurt zou krijgen. iSedertdien is de aandacht van autoriteiten en inwoners al meer op dit punt saamgetrok- ken, schrijft het Hbl., aangezien men in het stadhuis een der merkwaardigste gsbouwen bezit, welke het stadje rijk is. Men is thans 200ver gevorderd, dat er goede hoop bestaat voor het welslagen van deze plannen. De voorgevel en de kopconstructie zullen in over eenstemming worden gebraeht met den oor- spronkelijken toestand, welke uit teekeningen bekend is; het hordes met de drie wapenschil- den in hardsteen zal waarschijnlijk ongewij- zigd blijven. Ook het inwendige van het ge- bouw zal verschillende veranderingen moeten ondergaan, doch men verwacht dat ook hier voor de middelen zullen worden gevonden. In dien de restauratieplannen doorgaan, zal op- nieuw een voor de schoonheid van het oude vestingstadje hoogst belangrijk werk tot stand komen; mede daardoor zal het vreemdelingen- bezoek dat zich na de restauratie van de prachtige kerk toch reeds in veel ruimere mate dan voorheen naar Hulst richt in be- duidende mate toenemen. DOODELIJK ONGEVAL NABIJ HULST. De 16jarige slagerszoon D. Biesbroeck te Hulst had Don'derdagmorgen het ongeluk ter hoogte van Tivoli met zijn fiets te vallen, waardoor hij een zoodanige verwonding aan het hoofd kreeg, dat Mj op slag moet zijn ge dood. Het stoffelijk overschot is door een voorbij- rijdenden automobilist naar een dokter over- gebracht, waama het naar de lijkenkamer van het ziekenhuis te Hulst is vervoerd. VEEARTSENIJKUNDE. Aan de Universiteits te Gent is voor het candidaatsexamen in de veeartsenijkunde ge- slaagd de heer G. Buijsse te IJzendijke. LUXOR THEATER. uDe Man met de Wassen Beelden". Wat is een goede thriller"? De practijk van het gevoel geeft altijd het beste antwoord: wanneer er tegen het eind van „De man met de wassen beelden" een stoel achter uw rug kraakt, wipt ge drie cen timeter van den uwen, en als ge in den eersten winkel den besten een etalagepop met blozen- de wangen ziet, kijkt ge ze scherp aan en het thrillert nogmaals in u na. Zoodat „De man met de wassen beelden" een beste thriller is. Er is een onschuldig kinderrijmpjewat was was, voor was was was? dat hier tot een griezelige vraag wordt. En wel zoo: Een was-modelleur, Ivan Igor, artist in zijn vak, heeft met een vriend, die alleen op geld- verdienen uit is, een panopticum in Londen. De zaken gaan slecht. Igor leeft alleen voor zijn ideaal om wassen beelden te maken, die nauwelijks van levende menschen zijn te on- derscheiden en verwaarloost de populaire attracties van de laatste moordgeschiedenis in was voor een kunstwerk van Madame Pom padour. Hij voelt in een woord, niets voor de thrillers, die een goed nanopticum noodig heeft, en het griezelige van „is het een menech of een wassen pop?"" die het wassen beeid eigen is. De wassen poppen wreken zich Worth, zijn compagnon, steekt, om de assu- rantiegelden binnen te krijgen, het ponopti- cum met Igor's levenswerk in brand, en tus schen de vlammen, waarin menschengezichten wegsmelten en de schoone armen van Madame Pompadour wegdruipen tot vormelooze klom- pen ligt ook een mensch: Ivan Igor. Jaren later wordt er in New-York een nieuw wassen-beelden-museum geopend. Igor, kreupel, in een wagentje rondrijdend, is de direotelur. Dezelfde groepen als in Londen zijn hier de pronkstukken. Wie heeft ze ge maakt? Igor's handen kunnen haar werk niet meer doen Op de groote sensatie-krant, waar het be richt van die opening binnenkomt, komt ook sensationeeler nieuws: er is weer een lijk uit de morgue gestolen en er is weer iemand spoorloos verdwenen. De kwikzilverige ver- slaggeefster, die al uit meer van deze sen- saties het ware nieuws niet gehaald heeft, krijgt haar laatste kans. En ditmaal vindt zij een spoor. De thriller jaagt ons door de morgue en de gevangenis, trappen op en trappen af door een vervallen huis, langs starre wasgroepen en door een duisteren kelder. En daar eindelrjk breekt de politie een kist open in de hoop het lichaam van de verdwenen revuegirl te vinden. Het is bootleg-whiskey. Maar de charmante joumaliste blijft als een bulldog op het spoor. In het museum staat den volgenden dag een Jeanne d'Arc, die spre- kend op de verdwenen revuegirl lijkt. Men krijgt een helper van Igor in handen: de Ame- rikaansche politie doet haar third degree- werk en het horloge van den man, die ze on- dergaat blijkt, dat van een kort geleden ver dwenen New Yorksch recbter. Er is een Vol taire in het museum, die sprekend op hem lijkt In zijn laboratorium worden van de dooden en levenden, die zijn helpers voor hem stelen en vangen wassen beelden gemaakt. De Lon- densche brand heeft hem waanzinnig gemaakt en wat eens het ideaal van den kunstenaar was: een wassen pop als een levend mensch te maken, is in zijn zielsziekte omgekeerd tot misdadig bedrijf: van menschen wassen beel den maken. Een woest gevecht tusschen de duivelsche installaties, valdeuren, revolvers, achtervolgingen; Igor krijgt een slag in het gelaat, een wassen masker breekt in stukken en een door den brand onmenschelijk verminkt gezicht staart de achtervolgers aan, eer hij in de kokende wasmassa stort. Menigeen zal deze week de onschuldige dtalage-poppen met andere oogen aankijken. En dat zal het beste bewijs voor de thril- kracht van „De Man met de Wassen Beelden" zijn DE MOORD OP EEN WALVISCH- VAARDER. In de zaak van den 32jarigen Japanschen stoker Koitiro Kubo, heeft de rechtbank te Rotterdam Donderdag uitspraak gedaan. Kubo had op 21 Mei op een walvischvaarder varen- de tusschen Vlaardingen en Maassluis den chef-kok Kyugi Murato verwond met twee scherpe evenwijdig aan elkaar gebonden scheermessen, tengevolge waarvan het slacht- offer op 27 Mei is overleden. De kok had hem voortdurend getreiterd. Rekening houdend met het feit, dat zijn straf wordt verzwaard, om dat hij die in Nederland ver van zijn familie moet doorbrengen, heeft de rechtbank hem 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van de pre- ventieve hechtenis opgelegd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6