ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN I Benauwd borst? op de Feuiileion LICHTZINNIGE JEUGD No. 9785 VRIJDAG 15 JULI 1938 78e Jaargang SLECHTS Set. PER PAK TWEEDE BLAD Binnenland Buitenland Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Per flacon 90 sent en f. 1.50 gaaMMaaMW'Mii n w r m jg&sxusi NEUZENSCHE CO U RANT PRINSELI.JK PAAR OP BEZOEK BIJ HONING LEOPOLD. Men meldt van officieele zijde, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard Donderdag een on- offieieel bezoek hebben gebracht aan den koning der Belgen. Hunne Koninklijke Hoog- heden gebruikten het noenmaal bij Zijne Ma- jesteit op het slot te Laeken. :De Prins en de Prinses maakten, naar nader uit Brussel wordt medegedeeld, een autotocht door Belgie, waarbij ook Brussel op het pro gram der reis stond. Koning Leopold van Bei- gie, die juist twee dagen geleden van een tocht door de Dolomieten in het Paleis te Laeken was teruggekeerd, was hierVan ver- wittigd en gevolg gevend aan de uitnoodiging van den koning hebben H.K.H. Prinses Julia na en Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek ge bracht aan het koninklijk slot te Laeken. Het Prinselijk Paar, dat om kwart voor twaalf per auto arriveerde, werd door den ko ning en koningin-moeder Elisabeth ontvangen. Het bezoek droeg een intiem en particulier karakter. Officieel was aan dit voorgenomen bezoek geen ruchtbaarheid gegeven en men was dlan ook in het paleis te Laeken zeer ver- baasd, dat de buitenwereld van een en ander op de hoogte was gekomen. De Prinses en de Prins zijn des middags naar Nederland terug gekeerd. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Don- derdagmiddag tot half vijf Belgischen tijd op het Koninklijke slot Laeken gebleven. Voor hun vertrek werden zij verschillende malen door Koningin Elisabeth in den tuin van het kasteel en vervolgens bij hun auto gefotogra- feerd. (Het afscheid was zeer hartelijk. Koningin Elisabeth bleef op het hordes van het kasteel de.bezoekers nawuiven tot zij buiten het slot- hek waren gekomen. De witte Prinselijke auto, gevolgd door een blauwen wagen, eveneens met de Nederland- sche kleuren, waarin vier heeren gezeten waren, verdween in de richting van de stad en ging den weg op naar Antwerpen. MINISTER VAN DIJK EEREDOCTOR DER VRIJE UNIVERSITEIT. De senaat van de Vrije universiteit te Am sterdam heeft aan de Koningin machtlging verzocht tot het verleenen van den graad van doctor in de rechtsgeleerdheid honoris causa aan Zijne Excellentie J. J. C. van Dijk, minis ter van Defensie, op grond van zijn langduri- gen en gewichtigen arbeid in dienst van het reoht en met name wegens zijn verdienste ten aanzien van het militaire recht. Het Bgt in de bedoeling, dat deize promotie zal plaats hebben op de eerstvolgende dies der Vrije universiteit op 20 October. Van dit besluit van den senaat is mededee- ling gedaan in de jaarlijksche vergadering van de Vereeniging van hooger onderwijs op ge- reformeerden grondslag te Assen door den rector der Vrije universiteit, prof. dr. G. J. Sizoo, tevens voorzitter van die jaarlijksche vergadering. DEMONSTRATIE VOOR NEDERLANDSCH FABRIKAAT TIJDENS HET REGEERINGS- JUBILEUM. In den tijd van het regeeringsjubileum van 'H.M. de Koningin zal sterk de nadruk vallen op hetgeen Nederland tot stand bracht en brengt. Dit deed in den kring van het winkel- bedrijf het plan ontstaan juist in dit tijdvak uitsluitend Nederlandsche voortbrengselen in de etalages te plaatsen. De vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft desgevraagd hieraan gaame haar mede- werking verleend. Zij besloot echter tevens dit plan breeder op te zetten en trad in over- leg met de drie middenstandsbondem, den raad voor het grootwinkelbedrijf in Nederland en de industrieele werkgeversorganisaties. In verband met deze demonstratie voor Nederlandsch fabrikaat zal op Donderdag 21 Juli a.s. van 7.30 tot 8 uur n.m., dank zij de medewerking van de AVRO, een radio-uitzen- ding plaats vinden (415 M. en 1875 M.), waar bij dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P. T. T., als voorzitter der vereeniging .Nederlandsch Fabrikaat"' een inleidend woord zal sipreken en de heer F. L. van der Leeuw, door ARTHUR APPLJN. 32) Vervolg. voorzitter van het comite van actie voor het middenstandsbedrijf, een nadere toelichting tot de te houden demonstratie zal geven. ORDENING IN HET LEDERBEDRIJF. Naar wordt gemeld zal dezer dagen een, door de Federatie van vereenigingen van Ne derlandsche lederfabrikanten en de Vereeni ging van lederimporteurs genomen, bindend besluit inzake leverings- en betalingsvoor- waarden van leder, door den minister van Economische Zaken algemeen verbindend wor- den verklaard voor den tijd van een jaar. Het bindende besluit bevat o.m. een ver- bod van baisse-clausules, een beperking van de crediettermijnen en een regeling van de kortingen. Door de algemeen verbindendverklaring van deze bepalingen zal, aldus de toelichting wel- ke het A.N.P. bij dit bericht geeft, een ratio- neele bedrijfsvoering worden bevorderd en de onderlinge concurrence in sterker mate bin- nen de grenzen van hetgeen economisch ver- antwoord is, worden gehouden; bovendien zullen in het bijzonder de beperking der cre diettermijnen en de eveneens in het besluit op- genomen regeling omtrent de onderlinge uit- wisseling van de credietgegevens een heilzame werking kunnen uitoefenen op de leder-ver- werkende en leder-verhandelende bedrijfs- takken. Als gevolg van de algemeen verbindendver klaring zullen, met enkele in het besluit zelf opgenomen uitzonderingen, alle fabrikanten en importeurs :zich bij den verkoop van leder (behalve zeemleder) aan de bepalingen van het besluit moeten houden. Verwacht mag worden, dat in de algemeene ledercommissie, die met de uitvoering van dit besluit zal worden belast, behalve vertegen- woordigers van de Federatie van vereenigin gen van Nederlandsche lederfabrikanten en van de Vereeniging van lederimporteurs, ook vertegenwoordigers van de niet-aangesloten lederfabrikanten, -importeurs en de afnemers (schoenfabrikanten en lederhandelaren) zit- ting zullen hebben. Het zou verder in de be doeling van den minister liggen zijnerzijds een vertegenwoordiger aan te wijzen, die tot taak zou hebben bij de uitvoering van de overeen- komst te waken voor het algemeen belang. HET VOORONTWERP KINDERBIJSLAG- VERZEKERING. De 'Hooge Raad Van Arbeid heeft in zijn 49iste vergadering zijn advies vastgesteld be- treffende het voorontwerp wettelijke regeling inzake kinderbijslagverzekering. Allereerst heeft de raad zich met 27 tegen 7 stemmen vereenigd met de strekking van het voorontwerp om verplicht te stellen, dat bij de loonbepaling van hen, wier gezin den feitelijk gemiddelden omvang overtreft, met de daarmede samenhangende grootere lasten wordt rekening gehouden. Een meerderheid van den raad (22 tegen 12) sprak zich uit tegen het scheppen van de mogelijkheid, dat bedrijfsgewij'ze afwijkende regelingen worden getroffen. Met betrekking tot de vraag of ook werkgevers onder de verzekering dienen te worden gebracht, staakten de stemmen (17 tegen 17) de meerderheid van den raad (20 tegen 14) bleek gekant tegen uitbreiding van de regeling tot de z.g. kleine zelfstandigen. De meerderheid van den raad sprak zich uit v66r het stellen van een loon- of inkomens- grens (18 tegen 16). Ten aanzien van de vraag, wanneer het recht op kinderbijslag dient te ontstaan, wenscht een meerderheid van den raad (19 tegen ;14) deze toe te kennen van het 4e kind af, terwijl een grootere meerderheid de leef- tijdisgrens wenscht te stellen op 15 jaar. Voorts sprak de raad zich met 1 stem tegen uit v66r het inVoeren van een klassestelsel ter berekening van de kinderbijslag. De groote meerderheid van den raad sprak zich uit voor het stelsel van het voorontwerp dat de lasten j geheel voor rekening van de werkgevers komen, al waren er enkele leden, die hetzij een staatsbijdrage, hetzij een premie-verhaal j op de arbeiders wenschelijk oordeelden; edn lid was van oordeel, dat de staat de geheele kos- 1 ten der verzekering behoort te dragen, terwijl enkele leden verklaarden zich op dit oogen- blik niet over het vraagstuk der kosten te kunnen uitspreken. I De raad heeft zich tenslotte in meerderheid j (21 tegen 13) uitgesproken voor een ander stelsel van uitvoering dan vervat is in het voorontwerp. In den gedachtengang van den raad behoort de uitvoering in de eerte plaats te geschieden door bedrijfsvereenigingen; daar, waar een bedrijfsraad is, kan deze als bestuur i aan het hoofd der bedrijfsvereeniging gesteld worden, conform art. 26 der bedrijfsradenwet. Tenslotte bevat het advies een beschouwing over het vraagstuk der financiering van de kinderbijslagverzekering. VOORJAARSVERGADERING R. K. WERKLIEDENVERBOND. Dinsdag werd te Nijmegen de voorjaarsver- gadering gehouden van het R.K. Werklieden- verbond in Nederland. De voorzitter, de heer A. C. de Bruyn, wees er in zijn openingsrede op, dat de groeiende kracht en vitaliteit der beweging in haar ge heel genomen tot vreugde en dankbaarheid stemmen. Komende tot de bespreking van het werk- loosheidsprobleem wees de heer de Bruyn op het verbondsadres d.d. 13 Mei aan den Raad van Ministers en het manifest gericht tot het Nederlandsche volk. Met voldoening aldus spreker hebben wij gemerkt, dat bij het laatste werkloosheidisdebat ons adres weer- klank heeft gevonden zoowel bij die volksver- tegenwoordiging als bij de Regeering. Nie- mand had verwacht, dat de Regeering bij die gelegenhedd reeds met een afdoende oplossing zou komen; het voorstel nopens de 60 millioen mder voor het Werkfonds kon slechts als een incidenteele maatregel worden beschouwd. Hetgeen echter toen niet kon worden ver wacht, daarop wordt over enkele maanden, in de Troonrede en de millioenen-nota ge- rekend. Dan is het de juiste tijd, de juiste tijd, om dat het nieuwe kabinet voldoende ge- legenheid om voor te bereiden gehad heeft en ook, omdat het nog voldoende tijd voor zich heeft om wenschelijk geachte maatregelen te verwezenlijken. Zou de derde Dinsdag in September het ver- lossende woord niet worden gesproken, dan komt men, menschelijkerwijze gesproken, te laat. Met spanning wordt ons herhaaldelijk de vraag gesteld: Is er reden om terzake van het werkloosheidsvraagstuk als arbeiders- beweging dit kabinet met vertrouwen tege- moet te treden? Op die vraag, vervolgde de heer de Bruyn, is door ons, publiek, reeds eerder, zij het met inachtneming van reserves, geantwoord. Het is verklaarbaar, dat in het hijzonder ons arbei- dende volk niet ophoudt die vraag te stellen. Welnu: afgaande op hetgeen dit kabinet in economisch-sociaal opzicht heeft gedaan, men denke aan de voorontwerpen van wet van Minister Romme en de wettelijke maatregelen van Minister Steenberghe afgaande ook op Plotseling gaf nummer 303 Rupert een duw tegen z'n arm, sprong over den kleinen schei- dingsmuur en verdween. Opnieuw klonk het „halt"' van den commandant. Rupert hield z'n hart vast, denkend, dat de vlucht van 303 op- gemerkt was. Doch hij werd gerustgesteld; de mannen scholden op de paarden en opnieuw deelde de commandant zijn bevel en uit. Feitelijk handelde Rupert in dit oogenblik meer intuitief dan beiwust. Hij dook plotseling ineen, deed een stap vooruit en sprong over het muurtje. ,,Doorloopen!" luidde het com mando. Het bonzen van zijn hart werd slechts overstemd door het geratel van den voorbij- rijdenden dienstwagen der gevangenis. IHij hield zich stil en drukte zich tegen den muur aan. Hij venwonderde er zich wel eenigs- zins over, dat hij niets hoorde, noch een schot, noch een ander teeken, waaruit was op te ma- ken, dat hun ontsnsupping bemerkt was. De achteraanloopende hewakers bemerkten hem niet, ofschoon ze hoogstens twee meter verder voorbijliepen. Toen bun donkere gestalten ge heel in den mist waren opgelost, was het Ru- pers duidelijk, dat men de afwezigheid der twee gevangenen eerst bij den grooten ingang zou beimerken. 'Hiji liep nu op handen en voeten verder tot hij plotseling bdjna over nummer 303 struikel- de, die gehurkt zat. Vooruit vlug nu! volg me snel! fluisterde Rupert hem toe. We moeten in de richting PRO *5-0A19m (Ingez. Med.) van Beardown. Deze mistbank kan ieder oogenblik afdrijven en ons noodlottig worden. iZe renden als bezetenen; klauterden over rotstolokken, vielen in kui'len, struikelden want Rupert wilde zoo gauw mogelijk Wist- man's Wood bereiken. IZiji} eenige gidsen waren: de wetenschap der richting, die hij was ingeslagen bij den muur en het instinct van den heidebewoner, hetwelk hem er voor behoedde in een cirkel rond te loopen, want dit laatste gebeurt onherroepe- lijk met ieder ander, die in den mist ver- dwaalt. Ze hadden weidra den weg naar Tavistock bereikt. Kom mee, we hebben den goeden weg te paikken! riep Rupert opgewonden uit. Ze klauterden over de laatste omheining en holden nu de steile heuvelhelling af. Plotse ling izagen ze water onder zich, alsmede kreu- pelhout en steenen. De miistbank lag dus ach- ter hen; in de vallei was h^f, helder. Ze waadden over de riv'ier, bekiommen een steilen heuvel en zagen nu, hoe de mistbank die hun zoo juist redding had gebracht, Bear- down-Farm en de daarboven 1 iggende rotsen in zich opnam. Vooruit! Vlug! We moeten de bank vol- gen vddr men ons in de gaten krijgt?... God- dank, er is nog niemand in zicht! Dbch nummer 303 was geen heidebewoner; hij was dian ook een flink eind achter. Ik kan niet meer, 381; loop maar door zonder mij. Rupert kecrde even terug en greep 303 bij den armhij nam hem mee naar een soort grot en gebood hem even op den grond te gaan liggen. Een groote bermstruik be- schermde hen voor nieuwsgierige hlikken. Je bent alleen wat buiten adem, kerel! We heb'ben al 'n paar kilometer gehold: bin- nen eenige oogenblikken ben je weer klaar, fluisterde hij. We mogen hier echter geen oogenblik langer dan noodig is. vertoeven. Als de mist optrekt, zijn we zonder meer ver- loren. Ik ben van plan te loopen tot Hartman Tor, dich bij m'n thuis. Daar is 'n oude, bui ten bedrijf liggende tinmijn, waar we ons voor- loopig eenige dagen kunnen schuilhouden. jBoem...|...!Een dotffe knal dreunde over het land. Wlat is dat? riep 303 uit. Het alarmschot, antwoordde Rupert. We mogen nu geen seconde meer verliezen. Iedere seconde staat ons leven op het spel! HOOPBSTUK XVI. Jij hebt hem doodgeschoten! Opnieuw dreunde het alarmschot Nog eenige oogenblikken en ze zouden om- ringd zijn door soldaten, die den vluchtelingen den pas zouden afsnijden. Rupert beleefde een geweldige emotie; de eerste emotie sinds weken. Vreemde gedachten en oude herinneringen werden in hem wak- ker, terwijl hij naast nummer 303 voortliep, die niettegenstaande den steilen heuvelrug, Rupert moedig volgde. Hij herinnerde zich, dat hij als jongen met zijn jachthonden het land doorkruiste; hij bereed toen 'n Moorland- Poney. Als jongen had hij altijd een zekere sympathie voor zijn prooi gevoeld: hij koes- terde steeds de hoop, ofschoon hij er zich voor schaamde, dat hij zou ontsnappen. Nu werd het hem duidelijk: het was heerlijker de op- gejaagde prooi te zijn dan de jager, die haar opjaagt. We zullen ze op hun vingers laten kijken, nummer 303, niet bang zijn! vooruit! riep hij zijn kameraad toe. Hou je kranig, man! Ik geef den moed nog niet zoo gauw op, hijgde de vluchteling, maar ik kan dit tempo onmogelijk volhouden. Weer stonden ze in 'n mistbank. Rupert hield even halt om op adem te komen. Ze stonden tegen elkander aangeleund. Eerst, hoorden ze hun eigen hijgende ademhaling, hetgeen Minister Colijn, voorzitter van den Raad van Ministers, hij het werkloosheids- debat heeft gezegd, meenen wij inderdaad den eerstkomenden tijd: met vertrouwen tegemoet te mogen zien. Het is zeer wel mogelijk, dat de Regeering met maatregelen komt waar- mede wij het niet geheel eens zijn, dan wel, dat niet ver genoeg wordt gegaan, dat er zakelijk verschil van meening bestaat doch dat is niet erg, indien de Regeering maar komt met een reeks1 sluitende maatregelen die een effectieve bestrijding vein de werkioosheid binnen betrekkelijk korten tijd ten doel heb ben. Doet zij zulks, dan is het woord aan de volksvertegenwoordiging, dan zal blijken of deze haar tijd en haar plaats voldoende be- grijpt. Reeds staat wel vast, dat een deel zijn kracht zal zoeken in sabotage en verdacht- making dat dan althans de groote meerder heid haar taak en haar plicht begrijpe door constructief opbouwend' werk te leveren. Ook voor onze volksvertegenwoordiging staat er meer op het spel dan het vinden van een op lossing voor een bepaald probleem: zij zal zijn of niet zijn. OUDERCOMMISSIES EN OUDERRADEN. Het Tweedle Kamerlid Van SLeen (s.d.) heeft de volgende vragen gesteld1 aan den minister van onderwijs, kunsten en weten- schappen: 1. Is de minister niet van oordeel, dat ook na de inwerkingtreding van de wet van 22' Mei 1937 welke o.m. tot strekking heeft een aanvulling te geven van de „uiterst sobere bepalingen, die in de lager onderwijs- wet 1920 nopens de oudercommissie wonden aangetroffen" dringend behoefte bestaat aan een duidelijker omschrijvimg van de taak en de bevoegdheden van de oudercommissien en ouderraden dan bet K. B. van 31 December 1920 geeft? 2. Kan de minister mededeelen, welke de oorzaken zijn, dat nog steeds geen uitvoering is gegeven aan bet derde lid van het bij bovengenoemde wet gewijzigdte artikel 20 van de lager onderwijswet, waarin is bepaald, dat bij algemeenen maatregel van bestuur de inrichting, de wijze van verkiezing van de leden en de verdere bevoegdheden van de oudercomissien en van de ouderraden geregeld worden 3. Is de minister bereid te bevorderen, dat spoedig een koninklijk besluit ter regeling van deze materie wordt afgekondigd? VENEZUELA UIT DEN BOND. Venezuela is dan, schrijft de N. R. Crt., uit den Volkenbond getreden. iEen verrassing kon het telegram waarin de regeering van Venezuela baar besluit te kennen gaf en motiveerde ,nauwe|lijks vor- men, want reeds in April heeft de Venezo- laansche minister van buitenlandsche zaken zijn bezwaren tegen den Bond en zijn teleur- stelling over zijn tot niets gereduceerde doel- treffendheid te kennen gegeven in een rede voor het Congres. Op zich zelf moge het uittreden van Vene zuela, dat van 1929 tot '31 ook in den Volken- bondsraad zitting heeft gehad1, niet zeer be- langrijk zijn, als symptoom heeft het toch zeker groote beteekenis. Wan de tijd komt thans steeds meer in het zicht dat geen en kele Amerikaansche staat nog deel uitmaakt van den Volkenbond. En dit betrekkelijk korten tijd nadat men naar aanleiding van de Fan-Amerikaansche conferentie hoop meen- de te mogen koesteren op een mogelijke ver- binding tusschen Geneve en een Pan-Ame- rikaansch congres, doordat versoheidene Zuid-Amcrikaansche Staten deel uitmaakten, zoowel van den Volkenbond als van de Pan- Amerikaansche gemeenschap! Toen de Volkenbond werd gesticht had men wel de gedachte dat alle Amerikaansche staten toe zouden treden en dat een Bond tusschen die staten van de Oude en van de Nieuwe Wereld verwerkelijkt kon worden. Maar de Vereenigde Staten hleven buiten Geneve. En dat maakte den Bond van de Oude en de Nieuwe Wereld in werkelijkheid reeds onmiddellijk tot een doodgeboren kind'. Canada trad echter toe en met Canada zijn alle negentien staten van Midden- en Zuid-Ame- het bonzen van hun eigen hart. Ze zagen niets. ze stonden blijkbaar midden in een mistbank. Er was hoegenaamd niets te bespeuren, noch rotsen, noch heuvel, noch wegen, noch boo- men Als het nu zoo maar blijft, fluisterde Rupert. Waar moeten we nu been? vroeg num mer 303. Plymouth is toch niet zoo ver weg? 't Is toch een zeehaven? Rupert keerde zich om en keek in de blau- we oogen van z'n kameraad. Hij legde zijn hand op diens schouders. Kerel, je denkt er hoop ik toch niet aan, zoo zonder meer recht- door te kunnen loo-pen? Dat is nog nooit ge- beurd en het zal ook nooit gebeuren. Ik hen in deize landstreek geboren en groot gebracht; ik ken idere rotsblok, ieder kreupelboschje en iedere schuilplaats. Al zou ik het met hart en ziel verlangen, dan kwam ik er zelfs nog niet uit! Wat zeg je daar? siste nummer 303. Wat bedoel je feitelijk. Wat voor spel speel je met mij? VerstoppertjeOf speel jij met mij het spel van de kat met de muis Hij hield plotseling op, daar Rupert z'n schouder in 'n ijzeren greep omkneld hield. De stilte was verbroken. Ze hoorden duidelijk op den weg in de vallei, die onder hun voeten dag, den hoefslag van een paard in galop. Zij hielden hun adem in en luisterden iHet geluid kwam naderbij. De hoefslag klonk langzamer, en stierf weidra weg Een bewaker te paard, die naar Post- Bridge rijd om ons in die richting den pas af te snijden, zei Rupert. We moeten loopen in de richting van de groote rotsen. Als de mist blijft aanhouden, kunnen ze onmogelijk de groote wegen verlaten en de zijpaden inslaan. Weer worstelden ze de steile helling op. Waar ga je heen? vroeg nummer 303. Naar Wistman's Wood, aan den anderen kant van de Dart. Een heel geschikte plaats Wilt Ge verlichting in den kortst mogelij- ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge- zond, laat ze niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op na- tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest, maakt Uw ademhalings- organen gezond, geeft Uw borst de weer- stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. (Ingez. Med.) rika lid van den Volkenbond geweest, al zijn ze dat nooit alle negentien tegelijkertijd ge weest. Brazilie, Costa Rica, Guatemala, Ni caragua, Paraguay en Honduras hebben reeds bedankt; Salvador, Chili en Venezuela zijn bezig zich los te maken. De laatste drie staten moeten echter duidelijk onderscheiden worden van de zes eerstgenooemde, wier uittreden definitief is. Zooals men weet duurt het twee jaar voor het besluit van uittreden uit den Bond' van kracht is geworden en in die twee jaren kun nen de staten mogelijk nog op hun besluit terug komen. Veel zal daarbij afhangen zoo wel van de ontwikkeling van den Europee- schen toestand, als van die van de Pan-Ameri- kaansche beweging. Het is voor de kleine Zuid-Amerikaansche staten, die na de kwes- tie van Mantsjoekwo en den Abessijnschen oorloig duidelijk in Geneve zijn teleurgesteld zeker een vraagstuk van beteekenis, of de ge- ringe mogendheden die het lidmaatschap van den Bond hun biedt, de hooge contribu- tie waard maken, nog afgezien van andere overwegingen van moreelen of politieken aard. Intusschen heeft de universaliteit van den Bond weer een nieuwen duw gekregen. Hierin zit, vooral als men bedenkt dat het einde van het verval van den Bond mogelijk nog niet bereikt is, ook een kans voor het herstel. De Pan-Amerikaansche beweging zal zich vrijer kunnen ontwikkelen als de leden niet aan een anderen kant gebonden zijn, en in de neiging van de Vereenigde Staten om met opgeheven vinger ,,voorbeelden" te creeeren, zal de ontwikkeling van een Pan- Amerikaansch congres geiheel buiten Eiuro- peesche invloeden om, mogelijk sneller kunnen geschieden. Aan den anderen kant is een Volkenbond te Geneve, geheel bevrijd van Amerikaansche leden ook wat vrijer in zijn bewegingen en in ieder geval als poli tick instrument leniger. Be verstikking in schijnmoraal behoeft dan minder groot te zijn, omdat in dat geval geen leden meer voorhanden zijn, welke in politiek opzicht niets met de aanhangige kwesties te maken hebben en er dus met groot gemak en even grooten nadruk moreel boven kunnen staan. Mogelijk dat op den duur een vruchtbare en een door de wed'erzijdsche vrijheden zeer doeltreffende samenwerking tusschen een Europeeschen en Amerikaanschen bond mogelijk is. Bij de teleurstelling die het uittreden van Venezuela voorloopig echter nog vormt, is het zeker een verheugend teeken, dat de om ons te verbergen als de mistbank weg- drijft. Ik vind het heelemaal niet noodig ons te verbergen. We moeten een farm zien te vin den, waar ze ons willen en kunnen verbergen en ons ook wat te eten of te drinken wil len geven, alsmede andere kleeding. Dan hebben we tenminste kans zonder kleerscheu- ren uit dit avontuur te komen. Je zei, dat je hier bekend bent; dan ken je ook het volk. Is er dan niet een landman, die je zou willen helpen kunnen we ons dan nergens schuil houden? Denk er aan, 't is hier een kwestie van leven of dood. Rupert schudde z'n hoofd. Ze stonden weer even stil. Luister, 303. Ik wil niet ontsnappen, want ik weet, dat "t onmogelijk is. Ik hoop de andere zijde van de Dart te bereiken, om m'n familie, die in Post-Bridge woont even te spre- ken... ilk m6et naar huis, naar... Blackthorn Farm... Z'n stem beefde. Er is iets, wat k asm m"n vader moet izeggen... als hij nog in leven is... Ik moet het,zeggen... 't is voor hem een levenskwestie... voor hem en voor m'n zus- ter. Heb ik m'n boodschap gedaan, wel... dan geef ik me weer gevangen. 'Het ge'laat van 303 trok zich krampaehtig samen; zijn blik was somber. Hij stond even sprakeloos, nadenkend over datgene, wat Ru pert hem zoo juist vertelde. Je lijkt wel gek! bromde 303 ten slotte. Kerel, wat 'n geluk! Als je naar huis gaat, zullen ;ze je zeker een paar dagen willen ver bergen, denk je niet? Je zult toch wel nieuwe kleeren en wat eten en drinken kunnen krij- gen? Ik zal er wel voor zorgen, dat ik het- zelfde bereik. Dat moeten we even oiverleggen. Volg rne, als je er lust toe gevoelt. Doch ik waarschuw je: er staat ons bij mij thuis niet veel goeds te wachten. M'n vader zal ons zonder eenig uitstel hij de autoriteiten bekend maken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5