Witte tanden, frissche mond en een schoone tong mwk Gemengde Berichten Dam- en Schaakrubriek Imr^m m DAMMEN. SCHAKEN. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. allerminist voldoende om de schade te idekken. Er beataat geen onderscheid tusschen rijke en arme boeren. Een certifieaat van gezond- heid wordt by invoer van vee niet gevorderd; het zou vooralsnog den intvoer, vooral voor deze provincie zeer noodig, te veel drukken. Eleirlst wamneer de t.bjc.-jbestrijdilng hier te lamd'e vender gevorderd is, zal hiertoe kunnen warden overgegaan._ Thans zou die maatregel een ongunstigen invloed op de veeprijzen heb- ben. Stoombootdiensten op de Wester-Schelde. 'Het voorstel tot vaststelling van de jaar- stukken van de Prov. Stoombootdiensten op de Wester-Schelde over 1937, deed in een der afdeelingen een lid idle vraag stellen hoe het met de steigerrechten gesteld is. Dat lid meende, dat niettegenstaande de steigerrech ten zouden zijn afgeschaft, toch te Borssele steigerrechten wordt geheven. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat er geen steigerrechten meer bestaan en dat, indien die toch gevorderd zijn, zulks onreohtmatig is geschied. In een andere afdeeling wees een lid op de tekorten op de lijnen VlissingenTerneuzen en TerneuzenHoedekenskerke en sprak de vrees uit, dat, als het rijk de lijn Terneuzen- Hoedekenskerke eens niet meer zou subsi- dieeren, van een en ander wel eens het ge- volg zou kunnen zijn, dat er voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanriteren maar 6en lijn meer be- schikbaar zou blijven. Hij verzocht Ged. Sta ten ernstig aandacht hieraan te willen schen- ken, aangezien de door hem geschetste oplos- sing onaanvaardbaar moet worden geacht. Een lid opperde het denkbeeld de lijn Vlissin genTerneuzen op te heffen en te vervangen door een autobusverbinding van Terneuzen via iDriekwart naar Breskens. Dat dit tot een vlugge en goedkooper verbinding zou leiden wend! door verschillende andere leden met kracht bestreden; zij oordeelen den door het vorig lid aangenomen tijdsduur van 50 minuten te kort voor dit traject, indien bovendien onderweg nog enkele malen moet worden ge- stopt, zijn zy van oordeel, de ervaring vol doende heeft geleerd, dat voor een dergelijke verbinding hooge eischen aan de Prov. kas moeten worden gesteld. In hun antwoord op het algemeen verslag melden Ged. Staten, dat de steigerrechten niet worden geheven voor de veerhaven van den Prdv. Stoom|bootdienst te Hoedekenskerke. De lasiten voor deze haven worden geheel door dien dienst gedragen. De steiger te Hoede kenskerke is tevens reserve-aanlegplaats voor dien dienst. In overleg met den Minister van Waterstaat vergoedt de dienst daarvoor een bedrag van ten hoogste 500 per jaar. De dienst verhaalt geen steigerrechten op de passagiers. Voor den steiger te Walsoorden vindt evenmin verhaal van steigerrechten plaats. In overleg met den voormelden Minis ter vergoedt de dienst ten hoogste f 8500 per jaar voor steigerrechten aan de provincie. Te Borssele wordt het steigerrecht op den ouden voet geheven. De stoombootdienst int het recht en keert dit uit aan de Provincie. Indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw recept). Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en... zeer zuinig. Tube 60, 40, 25 ct. Doos 20 ct DOODELIJK ONGEL.UK OP ONBEWAAKTEN OVEBWEO. Op den onibewaakten overweg op de grens der gemeenten Viijmen en Nieuwkuyk heeft Woensdagmiddag een ernstig ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto werd door een trein gegrepen, waarbrj een inzittende is gedood; de bestuurder is als door een wonder aan den dood ontsnapt. Circa 4 uur passeerde de expediteur B. van Son, uit Drunen, en de 38-jarige mandenfabri- kant en groentenhandelaar M. van Beurden, uit Haarsteeg, per vrachtauto de Schaapsteeg. De auto was vol geladen met ledige fruitvaten en werd bestuurd door den expediteur, die met den frulthandelaar de veiling te Drunen had betzocht en thans op weg was naar de woning van Van Beurden te Haarsteeg. Waarschijnlyk zijn de beide mannen zoodanig in gesprek ver- diept geweest, dat zij bij het oversteken van den onbewaakten overweg ter plaatse niet hebben bemerkt, dat trein 1280, die am 16.58 uit Viijmen was vertrokken, naderbij kwam. Op het laatste oogenblik schijnt de chauffeur den trein te hebben opgemerkt. Daar stop- pen toen niet meer mogelijk was gaf hij vol gas, doch deze manoeuvre mislukte. De zware drietons vrachtauto werd in de flank gegrepen en ongeveer li80 meter meegesleurd alvorens de trein tot stilstand kwam. 632. Partijstanden met interessante verwikke- lingen blijven leerzaaan. Uit een speltechnisch oogpunt moeten we ze hoger aanslaan dan problem en, waarin de stand veelal terwille van de ontleding of het motief verwrongen is. De laatste wintercompetitie van de Zeeuws- Vlaamse Dambond schonk ons belangrijk materiaal. Waar nodig, (braohten we enige wijzigingen aan om het effect te verhogen. Kennis van dergelijke rake partijstellingen achten we voor elken clubspeler onontbeerlijk. Stand 1. ZWART 1 1 2 WIT 47 48 49 50 Men volge het spelverloop eens van het diagram. 1. 4035 1520 Aannemelijk, maar foutief. Wit forceert nu winst. 2. 35—30! 2024 gedw. Anders volgt 3024 enz. Zwart 1822; 10 23; 914 en 13 X 35 zqu een gemakkelijke winst voor wit worden. 3. 28—22 24X35 4. 33—29 23 X 34 De botsing geschiedde met zulk een gewel- dige kracht, dat de vrachtauto totaal uiteen werd gerijkt. De autobestuurder klemde zich aan een ge- deelte van de cabine vast en kwam op de loco- motief van den trein terecht, waar hij een der lantaarns kon grijpen. Dit was zijn redding, want hij kon zich vasthouden totdat de trein stopte. Zijn medepassagier Van Beurden werd ech ter uit den auto geslingerd en kreeg een slag van de machine. Met verbrijzeld hoofd werd hij tusschen de brokstukken van auto en lading op korten afstand van den overweg langs de spoorlijn teruggevonden. Dr. Weyers, uit Viijmen, die aanstonds op de plaats des onheils arriveerde, kon slechts den dood con- stateeren. Het personeel van den trein beijverde zich om Van Son, die op de locomotief lag, te hulp te komen. Bij hern werden inwendige kneu- zingen geconstateerd en verwondigen aan den rug. De man is per auto naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaar- lijk. Rijks- en gemeentepolitie, onder leiding van burgemeester Van der Ven van Viijmen, was spoedig ter plaatse. Het lijk van het slacht- offer is door de justitie in beslag genomen en naar het St. Franciscus liefdegesticht te Viijmen vervoerd. De trein moest eerst ach- teruit gezet worden alvorens de reis vervolgd kon worden, daar onderdeelen Van het chas sis de spoorlyn versperden. De opruiming van de autoresten, die de lijn versperden, namen eenigen tijd in beslag en de vertraging duurde ongeveer drie kwartier. Een tragische bijzonderheid is het feit, dat de heer Van Beurden kort geleden een auto ongeluk had gehad, waarbij hij geen letsel had opgeioopen doch waarbij zijn vrachtauto was vernield. Hij vervoejde daarom thans zijn goed per gehuurde auto van den heer Van Son met wien hij dezen middag meereed. Op dezen onbewaakten overweg bij Viijmen zijn den laatsten tijd verscheidene ongelukken gebeurd. Ongeveer 4 weken geleden is een bus van de BjB.A. door een trein gegrepen. De chauffeur bleef daarbij ongedeerd, doch de auto werd gedeeltelijk vernield. Ook zijn onlangs eenige boerenwagens door een trein gegrepen; ook in die gevallen waren geen persoonlijke ongelukken te betreuren. |Het uitzicht op den overweg kan niet slecht worden genoemd, bij de meeste ongevallen moet de oorzaak aan onoplettendheid worden toegeschreven. EEN VINDINGRIJKE OPLICHTER. Meelydende pastoor beetgenomen. Een pastoor is den omtrek van Haarlem is de vorige week de diupe geworden van een geraffineerden oplichter. Op een druk uur, terwijl de pastoor gasten had, vervoegde zich een net gekleed heer aan de pastorie. Hij had met den herder een em- stige aangelegenheid! te bespreken, die geen uitstel gedoogde, lezen we in de Msb. De pastoor komt en luistert naar het volgende verhaal: Mijn zoon is altijd oppassend en liefdevol geweest. Eenigen tijd geleden is hij naar Venlo vertrokken, waar hij een betrekking vond en op kamers is gaan wonen. Hij heeft daar o, schande liefde opgevat voor zijn hospita, een jonge getrouwde vrouw met drie kleine kindertjes. Nu scbrijft hij mij, dat hij binnen enkele dagen met haar zal vluchten en met baar wil trouwen. Hier heeft u zijn brief. Pastoor leest: ,,Lieve vader, ik moet u een verschrikkelijke tijding brengen, maar het kan niet anders. Ik hoop dat u het verdriet zult kunnen dragen Het genie toovert tranen tevoorschijn en smeekt am uitkomst. Als het even stil in de tamer is geweest, zegt hij met bevende stem: ziet u, mijn jongen houdt ontzettend veel van me en als ik n-u maar eens met hem praten kon, zou hij wel van zijn plannen zijn af te brengen. Maar ja, ik hen maar een eenvoudig handelsreiziger en ik heb geen geld1 om heele- maal naar het Zuiden te reizen. Heb je dan geen treinabonnement, als je handelsreiziger bent? Och neen, pastoor, ik probeer zoo hier en daar wat te verdienen, dan ben ik hier en dan daar. Hoe weett je zoon dan, dat je hier bent? Hij heeft een brief poste restante Haar lem gezonden en als ik hier in de stad kom, ga ik altijd kijken of er soms iets voor me is. Pastoor bekijkt den brief en de enveloppe 5. 39X30 6. 27—21! 7. 32 x 1 dam 8. 25X28 9. 1X18 en wit heeft een schijf gewonnen. 36X24 26X28 meersi. 14—20 8—12 13X22 Om nader aan te tonen, hoe broodnodig het is, dat iedere dammer zulke slagmogelijk- heden kan ,,dromen", laten we hier een stand volgen uit de partij Kotvis (wit) tegen W. Boogaard (zwart), kampioenschap Zeeuwse Dambond 1938. Zwart: 6, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 23, 24, 26. Wit: 27, 28, 30, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 40, 43, 45, 48. -Zwart aan zet speelde 2025 Wit 29—22 Ozw. 25 X 34); 4OX20 (15^<24); en wit 22—17? Onbegrrjpelijk. In plaats van 22—17 had wit moeten spelen 3530; 3329; 2721! en 32X3 wint. Immers op zw. 35—40 volgt nu 38—38 en 43—39. Kotvis liet hiermee een vrij onnozele winst glippen en hielp Boogaard aan een goedkope kampioenstitel. De Middelb. Courant (30-4-'38), waarin we de partij KotvisBoogaard aantroffen, drukt zich een pietsie overdreven uit, door naar aan- leiding van dit slagzetje van een „meer dan" ,,schitterende" lokzet te spreken. De door- snee-dammer zal er weinig schitterends in zien, te minder, daar de witspeler het slagje niet eens zag. Stand 2. Een zeer onregelmatige party leidde tot deze rare stand: Zwart: 6, 12; 27, 30, 37, 40. Wit: 14, 15, 16, 19, 36, 38, 50. Zwart staat verloren. Hij waagde een laat ste kans door: 2731; wit 36X27 (zw. 37 41); wit 1510 (4147 dam) 16—11!! (zw. 47 X 32, mag niet voor de tweede maal over schijf 38 slaan)10—5 (32X10); en 5X49 wint. Stand 3. Een onaangename verrassing in het eindspel. Zwart: 17, 25, |26, 44. Wit: 14, 35, 37, 47, 48. 1. 1410 4450 dam 2. 105 dam 5033 en heeft geen argwaan, want alles ziet er als echt uit. Wat kost zoo'n reis naar Venlo? vraagt hij. Een gulden of zes zal er wel voor noo dig zijn. Nou vooruit, hier heb je vijf gulden. De man heeft den butt binnen en er wordt weer gepraat over deze versohrikkelijke familie-omstandigjieid, zelfs raad wordt ge- vraagd en gageven. Dan zegt de man plotseling: Ik wil u be- wijzen, pastoor, dat ik geen oplichter ben, hier hebt u mijn horloge in onderpand. Pastoor neemt het borloge aan en dan gaat de man naar de deur. Voor hij weg gaat zegt hij: Bewaart u het uurwerk in de watten, pastoor Hij verdwijnt, de deur valt toe. En op hetzelfde oogenbli-k voelde de pastoor, dat hij was beet genomen. Het horloge bleek nog geen twee kwartjes waard te zijn KOE OP HOL. In de Boezemstraat te R'dam is Hinsdag- middag een koe, welke door den 46-jarigen stalknecht J. v. d. W., wonende in de Jan Kobelstraat, naar het abattoir werd gebracht, op hoi geslagen. Daarbij heeft het dier den 26-jarigen slager H. Bloem, uit de Bonaven- turastraat die juist op zijn fiets voorbijkwam, ondersteboven geloopen. De slager, die over pijn in de rechterheup klaagde, is per auto van den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij ter observatie is opgenomen. De -koe is na de botsing doongarend en later ter hoogte van de Noorderbrug eindelijk weer gegrepen. Hoe- wel het dier zich toen tweemaal tegen den slager had verzet, is het toch overgebracht naar het abattoir, waar het ditmaal in goede orde is gearriveerd. DE SNOEK HAPTE TOE. Een landbouwer, wonende onder de gemeen- te Wilnis, kwam, meldt „De Telegraaf", toen hij in den ochtend naar zijn weiland trok, tot de ontdekking dat een zijner landhekken in een sloot was terechtgekomen. De man wilde het hek uit het water opvisschen en stroopte daartoe zijn mouwen op. Hij stak zijn arm in het koele slootwater, doch trok deze opeens met een schreeuw terug. Tot zijn groote ver- hazing hing er een snoek aan. De roofvisch had zijn scherpe tanden diep in het vleesch geslagen en liet eerst los toen de boer met een stok een klap had toegedien-d. In zijn ver- bouwereerdheid had de man niet de tegen- woordigheid van geest, om den nog op den wal spartelenden snoek te pakken. Met een forschen sprung maakte deze van de ge- legenheid gebruik om weer in het nat te ver- dwijnen. De boer moest zijn gewonc'e hand laten verbinden. EEN ZWARE STEUR. In den Dollard (Gr.) is door de visschers Nieboer uit Termunterzijl een steur gevangen die bijna 100 K.G. woog. NEDERLANDSOHE AUTO BIJ LEUVEN AANGERB1DEN. By een aanrijding door een vrachtauto, is Dinsdagavond in de nabijheid van Leuven in Beigie de auto, bestuurd door den heer L. B. van Nieuwenh-uizen uit ,&t. Fi'lipslanct zoodanig vernield, dat de mede inzittende de 37-jarige mevr. Van Westenvan Nieuwenhuizen zoo ernstig werd gewond, dat zij spoedig daarna aan de bekomen verwondingen is overleden. Het stoffelijk overschot is vervoerd naar haar woonplaats. NOODLANDING VAN LEXJEltVLIEGTUIG BIJ GROESBEEK. In de (buurtschap De Horst bij Groesbeek heeft Woensdagmiddag omstreeks drie uur het Nederlandsch legervliegtuig S 4 126 wegens motorstoring een noodlanding moeten uitvoeren op een hobbelig weiland, gelegen op driehonderd meter afstand van de Duitsche gnene. Bij het neerkomen werd het landingsgestel vernield; d-e propeller en de vleugels, evenals de motor, werden beschadigd. Het toestel werd bestuurd door luitenant Van Almelo en was in den vroegen middag van Soesterberg vertrokken. Mede bevond zich in het vliegtuig de dienstplichtige Ver- heyen. Beiden kwamen er zonder letsel af. 3. 37—31 Wit zag een winstkansje. 3. 26X37 4. 5X46 33—15 5. 48—42 154 gedw. 6. 46—10 4X15 7. 42—38 15X42 8. 47X38 17—21 9. 3832 wint. Vervolgens een paar standen, die levendig illustreren, hoe een speler zich kansen kan scheppen. Stand 4. ZWART 1 2 3 4 5 23X32 16 26 36 46 WIT 47 48 1. 27—21 2. 33—28 3. 38X27 De val staat nu open 3. 4. 33—28 5. 44—39 6. 27—21 7. 34—30 8. 39X6 wint. 17—22 22X24 meersi. 26X17 17X26 25X34 Stand 5. Zwart: 2, 3, 4, 7, 8, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19. Wit: 27, 28, 30, 32, 35, 37, 38, 42, 43, 47, 48, 49. CAFE GETORPEDEERD DOOR AUTO. Woensdagochtend plusminus half zeven heeit op de Beiierstraat te Assen, ter hoogte van de R.HjBjS., een auto-ongeluk plaats ge had. De bestuurder van een true met trailer, de heer Van Haarst uit Almelo, geraakte, doordat de lading turfstrooisel begon te ver- zakken, in den bocht de macht over het stuur kwijt, met gevoJg, dat hij het cafe van den heer 'H. Wierndleij torpedeerde. Door den schok vlogen de pakken turfstrooisel tegen den muur en door de ruiten. De muur werd door deze botsing geheel ontwricht. De echt- genoote van den heer W„ die juist voor een der ramen stond, wist zich bijtijds in veilig- heid te stellen. De schade wordt door ver- zekering gedekt. POSTBESTELX.ER AANGEREDEN EN OVERLEDEN. Woensdagavond tegen 6 uur is te Nieuw- Amsterdam de bejaarde postbesteller J. Mul der aangereden door een auto, 'bestuurd door den heer L. v. Schoonebeek. -De man bekwam zeer ernstig letsel; bij onderzoek door Dr. Hoving bleek dat hem de borstkas was inge- drukt. Eenige uren later is hij, in het diaco- nessenhuis te Emmen, overleden. RANKBILJET VAN EEN DUISTERE AFKOMST GEVONDEN. De correspondent van De Telegraaf schriift uit Echteld: Reeds zijn drie weken verstreken sedert het geheimzinnige drama van Echtfeld, waarbij de 54-jarige ongehuwde mejuffrouw Van H. dood in haar woning werd aangetroffen, het geheele dorp in beroering bracht. Het mocht de poli- tie gelukken, als verdachten twee mannen te arresteeren, van wie zooals bekend er edn heeft bekend een groot bedrag aan geld bij v. H. te hebben gestolen. Het spreekt van- zelf, dat de politie haar onderzoek met ijver voortzet om te trachten deze zaak tot voile klaarheid te brengen. Tot nu toe mooht het haar echter niet gelukken, het bedrag van on geveer 1400, dat nog zoek is, terecht te bren gen. De verdachte v. T. had verklaard van het gestolen geld 200 gulden aan zijn vrouw te hebben gegeven en de rest te hebben ver- brand. Hieraan werd natuurlijk geen geloof gehecht. Naar eerst thans bekend wordt, heeft een zekere mej. B., wonende te Echtfeld, bij het erf van een zwager van den in verband met den roofmoord gearresteerden orgeldraaier J. v. B. een bankbiljet van 100 gulden gevonden. Het biljet lag naast een afscheidingsheining die tusschen haar erf en dat van den zwager van v. B. loopt. Het was louter toeval, dat de vrouw het biljet vond. Op de heining had zij eenig waschgoed te drogen gehangem en toen zij dit naar binnen wilde halen, was door den wind een doek er van op den grond ge- waaid. Toen zij dezen opraapte zag zij onder een brandnetelpol een papier liggen, dat wel bankpapier leek te zijh. Zij raapte het op en zag tot haar niet geringe verbazing, dat het een bankbiljet van 100 gulden was. Zij deed aangifte van haar vondst bij de politie, die voor deze vondst meer dan gewone belangsteiling had. 'Koe is het biljet gekomen op deze plaats? Heeft iemand het verloren? Staat het vinden van dit bankbiljet in verband met den roofmoord op mej. v. H.? Ziedaar het raadsel, waarvoor de politie zich thans geplaatst vindt. Hoewel er tot nog toe geen enkel feit bekend is, dat er op wijst, dat de zwager van Van B. debet is aan het misdrijf, is het zeer opmerkelijk, dat juist bij zijn woning een bankbiljet werd gevonden. In verband met deze vondst heeft de politie onder leiding van den burgemeester van Echteld, den heer H. Houtkoper, bij den zwa ger huiszoeking gedaan, zonder resultaat evenwel. Er werd bij den buurman een dub- belloops jachtgeweer gevonden, dat de zwager van Van B. even te voren daar had gebracht. Toen men hem vroeg waarom hij dat geweer had weggebracht, zed hij: „Ik dacht wel dat men bij mij huiszoeking zou doen, nu dat bankbiljet gevonden is." Toen men hem vroeg hoe het mogelijk is, dat in zijn huis het bankpapier voor het op- rapen lag, kon hij geen bevredigende verkla- ring geven. ,,Zijn vrouw zou nogal nonchalant met geld omgaan", zei hij. Van de assuran- tie-penningen van een vroegeren brand had zijn vrouw misschien wel f 100 overgehoudem, en zou het misschien wel mogelijk zijn, dat dit biljet uit het raam was gewaaid. De brand, Wit 2721 (zw. 16X27); 32X21 (1520?, hierop had wit juist gerekend); 3024! (zw. gedw. 20—29); 21—17 (12X21); 28—23 (19X 28); 3833 en 43X1 wint. Damegambiet. Rubinstein-variant. Wit: J. Sterk. Zwart: S. Landau. Amsterdam 1938. 1. d2—d4 id7—d5 2. c2c4 e7e6 3. Pblc3 c7c5 4. c4Xd5 e6x d5 5. Pgl—f3 PbS—c6 6. g2—g3 Dit is de Rubinstein-variant, waarvan wij reeds verscheidene partijen gegeven hebben. De gewone voortzetting is: 6. Pf6. 7. Rg2 Re6. 8. 00 Re7, waama Wit in d5 een aan- valsobject heeft. De verdediging die in deze partij toegepast wordt, noemt men de Zweed- sche verdediging. 6. c5c4 7. Rfl—g2 Rf8b4 8. 0—0 Pg8—e7 Niet maar f6, waar de penning Rf5 hinder- lijk zou worden. 9. e2e4 d5X^4 10. Po3Xe4 00 Het gaat er nu om, of d4 sterker of zwak- ker is dan c4. 11. a2a3 Dit is overbodig, want Rb4 stond toch niet heel goed. Daarom ware 8. Fc3: wellicht te overwegen, indien men al meent, dat Zwart in de partij ook zeer goed staat. 11. Rb4a5 12. Pf3e5 Dd8Xd4 13. Dd'l X d4 Pc6Xd4 14. Pe5Xc4 Ra5c7 De zwakke pionnen zijn beiderzijds geruild. Wit had nu met Re3 Pc2. 16. Tacl Pe3: 17. Pe3: moeten voortgaan: het raadsheierpaar maakt hij door de dreiging Pc5 aan Zwart weer afhandig. 15. b2b4 Rc8e6 16. Pe4—d2 Ta8—b8 17. Rclb2 Tf8—d8 18. Tfl—dl Pe7f5 De zwarte stukken zijn beter geplaatst dan de witte. Wit weet niet goed, wat te doen. waarop de man doelt, heeft reeds vele jaren geleden gewced. Bovendien staat het gezin als hulpbehoevend bekend, zoodat deze lezing wel vreemd aandoet. Niemand heeft aangifte gedaan van het ver- liezen van een bankbiljet van 100, zoodat verliezen gevoeglijk kan worden uitgesloten Maar waar komt het geld dan vandaan en hoe komt het op de plaats waar het nu gevonden is Het zijn nog duistere vragen, die om op- lossing vragen. Vanzelfsprekend is in het geheele dorp het vinden van dit geld het onderwerp van het gesprek. LOOPER WERD OPGEBELD OM PAKJE TE HALEN. Het blijkt, dat de brutale diefstal te Tilburg, waarbij een geldtasch van een wissetlooper met een inhoud van ruim 3600 gulden werd e ef?gep 1 unde,rd onder eigenaardige en mogelijk met elkaar verband houdende omstandigheden is gepleegd. De iooper van de firma E. werd uitgestuurd om een cheque te innen bij het bijkantoor van de Amsterdamsche Bank in de Stationstraat. Behalve de boodsehap op het postkantoor had de looper geen opdrachten meer te vervullen. Even voordat hy de bank binnenstapte ging de teiefoon, waarbij werd verzocht, om den man, nadat hij de cheque geind had, door te sturen naar de firma Gebr. Maessen, om er een pakje af te halen. De bediende, die zeer dikwijls bij deze firma komt, dacht er geen oogenblik aan, dat men het op zijn geld had voorzien. Hij ging dus naar de firma M. en plaatste zijn fiets tegen het gebouw. De wis- seltasch bleef aan de fiets hangen. Hij ging het kantoor binnen, waar hij te hooren kreeg dat het pakje direct klaar zou zijn. De looper ging hierop weer naar buiten. Hy consta- teerde, dat al het geld verdwenen was. Na van zijn eersten schrik bekomen te zijn en bij de firma Maessen de politie verwittigd te hebben, vernam hij dat de firma E. de Am sterdamsche Bank absoluut niet had opgebeld, maar dat er wel een pakje klaar gemaakt werd. Het schijnt dus, dat de dieven met de situa- tie goed op de hoogte zijn geweest, den be diende hebben gevolgd en uit een der vele teiefoon cell en de bank hebben opgebeld. Door de weinige omstanders werd als de vermoedelijke dader aan de politie opgegeven een 35-jarige man, slank van postuur, mager gelaat, die een actetasch bij zich had en in een der cafd's vlak bij de firma Maessen op het terras zat. Hij sprak Nederlandsch, maar maakte niet den indruk Tilburger te zijn. Hy was gekleed in een blauwe gabardine regen- jas en droeg een bruinen gleufhoed. Op het moment, dat de diefstal gepleegd werd, was ook dit heerschap opeens verdwe nen. Het gestolen geld bestaat geheel uit bankbiljetten, namelijk 225 van tien, 52 van twintig en 13 van vijf en twintig. De firma E. was tegen diefstal verzekerd. Woensdagmiddag omstreeks half vier is op den drukken spoorweg-overweg aan den Kapellelaan te Roermond een personenauto, die door den fabrikant N. uit Maasniel werd bestuurd, door een goederentrein uit de rich- ting Maastricht gegrepen en totaal vernield. De bestuurder, die den overweg passeerde, toen deze geheel vrij was, bleef met achter- kant van zijn auto aan een paal hangen, die op den overweg staat. De overwegwachter schoot dadelijk te hulp, doch het gelukte niet den auto los te krijgen. Inmiddels naderde de goederentrein, die men met een roode vlag tegemoet was ge- gaan. De machinist kon den trein echter blijkbaar niet tydig tot stilstand brengen en sleurde de auto nog 20 meter met den trein mee, waarbij de brokstukken langs de spoor lijn vlogen. De bestuurder, die eerst weer in den auto was gaan zitten om hem weer op gang te krijgen, was er gelukkig tijdig uitgestapt. Het treinverkeer ondervond nagenoeg geen vertraging. MISBRUIK VAN STEUN. Op last van den officier van justitie te Roermond is Woensdagmiddag aangehouden de 42-jarige P. J. N., metselaar te Venlo en voorgeleid, als verdacht van valschheid in ge- schrifte. Verdachte heeft kans gezien ge- durende vijf jaar onrechtmatig steun te trek- ken. Eveneens door verzwijgen van inkomsten (van zijn vrouw) is N. ten onrechte ook lan- geren tijd bij de werkverschaffing te werk gesteld geweest. Nadat de rechtereommis- saris hem verhoord had, is N. Woensdagmid dag opgesloten in het Huis van Bewaring. Hy verwacht een algemeenen ruil en brengt zijn koning vast naar het centrum, wat echter een beslissende fout is. Het beste was Pa5, om na Re5: ba5: met twee raadsheeren ten koste van verzwakten pionnenstand noch kan sen te behouden. 19. Kgl—fl? Pd4—b3! a bedefgh Stand na 19 Pb3. Een in alle varianten nauwkeurig berekende combinatie, die berust op de onderling slechte stelling der witte stukken. Immers Pd2 en Pc4 moeten elkaar blijven dekken. Maar eerst mogelijk gemaakt is de combinatie door den zet Kfl, want nu wordt Pc4 met schaak genomen. Men zie: A. 20. Pb3: Rc4f. 21. Kel Rb3: met stuk- winst. B. 20. Tbl b5 en wint Pc4 of Pd2. C. 20. Ta2 b5, of eenvoudiger Rc4:f en Wit kan niet terugslaan. fWit besluit nu, de kwaliteit op al te offeren. 20. Kfl—el Td8e8 Tal kan toch niet spelen, daar Rc4:f dreigt. 21. Pc4e3 Pb3Xal 22. Rb2Xal Pf5Xe3 23. f2Xe3 Re6—g4 Ook dat nog! 24. Tdl—cl Te8Xe3t 25. Kel—fl Op Kf2 wordt Rb6 nog erger. 25Rc7b6 Nu heeft Wit kwaliteit en een pion minder bij een zeer slechten stand. De aanval van Zwart moet weldra tot nog grooter voordeel leiden; Wit gaf daarom terecht de partij op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 10