Onbdeh cle M CRAVEN PLAIN f (n 3f ■r s SLUISKIL. AXEL. SAS VAN GENT. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de gisteren gehouden vergadering was de (heer iDe Ruijter wegens uitstedigheid afwezig. Na kennisgeving van goedkeuring van ver schillende raadsbesluiten, deelden burg. en weth. mede, dat met de plaatselijke genees- heeren een voorloopige regeling was getroffen voor de geneeskundige armenverzorging met het recht van vrije dokterskeuze voor de be- trokken patienten. iZij deelden verder mede, dat van de zijde der geneesheeren was aangedrongen mede in venband met den steeds grooter woidenden omivang dier werkzaamheden op een ver- goeding van f 400 voor elk der met de armen- practijk (belaste doiktoren. Burg, en weth. zeg- den toe, bij de behandeling der ibegrooting voor 1939 met voorstellen voor een definitieve regeling te zullen koanen. De beer C. van Bendegem vroeg of dan voor dit jaar zal kunnen warden volstaan met het bedrag, dat hiervoor was uitgetrokken en hoe de regeling van het honorarium tijdens deze voorloopige overeenkomst zal zijn. De voorizitter antwoordde, voor wat het eer- ste deel der vraag betreft, bevestigend en deelde, in antwoord op het tweede gedeelte, mede, 'dat burg, en weth. zich voorstellen, het honorarium te regelen, b.v. naar rato van het aantal afgelegde beiaoeken. De gascommi'ssie had, naar aanleiding van een vraag omtrent de controle van het gas- toed rijf, in de vorige vergadering door den heer C. van Bendegem gesteld, een memorie inge- zonden, waarin zij (beschreven, op welke wijize de controle op het kolenverbruik plaats vindt. De heer C. van Bendegem merk'te naar aan leiding hienvan op, dat klaarblijkelijk de gas- oommissie zijn vraag verkeerd had begrepen, daar het zijn ibedoeling was geweest, te voor- komen, dat in het accountantsrapport zou ver- meld worden, dat het kolenverbruik niet was gecontroleerd, bij gebrek aan de daarvoor noo- dige gegevens. (Eveneens had de gascommissie een memo rie opgesteld in antwoord op de vragen van den heer Fanoy betreffende de afschrijvings- en aflossingsipolitiek van het gasbedrijf. Dit stuk passeerde zonder meer onder den hamer des voorzitters. Een mededeeling van burg, en weth. inizake het verzoek der gemeente Vogelwaarde tot aan'sluiting bij den kring Axel van den Vleeschkeuringsdienst, ontlokte eenige pole- miek. De heer iHamelink betoogde, dat uit de mededeelingen van burg, en weth. af te lei- dien Viel, dat het college er naar streefde, dat Vogelwaarde komen zou 'tot aansluiting bij den iVleeschikeurmgsdienst te Hontenisse, het- geen wel eens niet in overeenstemming zou kunnen zijn met de meening, die omtrent deze materie bij den raad heerscht. (Hij legde er den nadruk op, dat men moet trachten, Axel zooveel mogelijk tot centrum te maken, en, waar thans deze gelegenheid in dit opzicht bestaat, om dat te bevorderen zonder hooge kosten, wellicht nog met eenig voordeel voor de gemeente, mocht zulks niet verzuimd worden. Wethouder Oggel was er voor, dat burg, en weth. in toesloten vergadering mededeeling zouden doen van de bij de gevoerde besprekin- gen bereikte resultaten, waartoe ten Slotte ook besloten werd. Met algemeene stemmen werd besloten aan de N.V. Natiomaal Publiciteitsbureau te Am sterdam vergunning te verleenen op .in de kom der gemeente te plaatsen papiermanden reclameteksten aan te brengen. Na eenige discussie werd besloten tot het aangaan van een overeenkomst inizake het op- hialen en vernietigen van cadavers en slacht- afval met de N.V. Gekro, destructiebedrijf te Overschie. Verschillendle leden betoonden zich hierover allesibehalve enthousaast, doch bleek het een opgelegde taak te zijn, waar tenslotte niet veel tegen te aputteren viel. Naar laanleiding van een ingekomen verzoek van de ou d e room m is si e der openbare lagere school om te komen tot de hastening van een schoolartsendienst, stelden burg, en weth. voor hieromtrent bij de begrooting voor 1039 met nadere voorstellen te komen. Nadat de heer Dieleman had gepleit voor de persoonlajke vrijheid der ouders in dezen, om het schoolartsenonderzoek voor hun kinderen al dan niet toe te staan en de heer Fanoy daar tegenover stelde zijn meening, dat men een dergelijken dienst goed, d.w.z. volledig, had in te richten, of wel het geheel nalaten, werd het voorstel van burg, en weth. aanvaard. Met al,g. stemmen werd besloten tot het aangaan van een geidleening met de „01veh", groot 39.000, voor den bouw van het nieuwe raadhuis, nadat de heer Van't Hoff er nog op gewezen had, dat blijkens de leeningsovereen- komst de eerste aflossingstermijn .in 1038 zou valien, hetgeen hij niet juist achtte, en dit 1939 behioorde te zijn. Aan de N.V. Zeeuwsch-Vlaam.sche Tram- weg Mij. werd een suibsidie verleend van 100 per jaar, geldend van 1 Mei tot 31 Dec. 1938, voor de exploitatie van den autobusdienst Axel-Koewacht-Hulst. Aan P. J. Groothaert werd een tegemoetko- ming ad f 20 uit de gemeentekas verleend, in- gevolge art. 13 der L. O. wet 1920. voor zijn tweede kind, dat de openbare lagere school be- zoekt. Aan wed. (P. Smolenaers werd gerestitueerd een gedeelte betaald verlofsrecht 1938/39. Op een verzoek van het fcestcomitc, om bij het 40jarig regeer,ingsjubileum van H.M. de Koningin een bijdrage van 500 voor tracta- tie van de schoolkinderen beschikbaar te stel- len, adviseerden burg, en weth., een bijdrage van f 350 te verleenen. De heer 't Gilde was hiervan een tegenstander, en betoogd, dat men de tering naar de nering ibehoord te zetten, en dat, waar de plaats gehad hebbende fancy fair een ruim overschot had opgeleverd, hier uit best een gedeelte der tractatie van de schoolkinderen kon worden bestreden. Hij vond op dezelfde gronden den heer Seghers aan zijn zijde. De heer Dieleman stelde voor, naast de schoolkinderen ook de behoeftigen te beden- ken en stelde op grond daarvan voor, een bij drage van f 500 beschikbaar te stellen en hier uit ook een extraatje voor dezen te bestrij- den. Deze gedachte leefde ook bij het college van burg, en weth., doch de Voorzitter gaf den raad, die regeling van een en ander aan het college over te laten. Overi'gens achtten zij een bedrag van 350 voor de tractatie der school kinderen noodig. Met de stemmen van de heeren "t Gilde en Seghers tegen werd het voorstel van burg, en weth. aangenomen. Vastgesteld werd de staat van oninbare vorderingen schoolgeld en hondenbelasting dienst 1037. Burg, en weth. boden aan de verschillende rekeningen over den dienst 1937 en benoemde de commissies van onderzoek hiervoor. De omvraag verheugde zich in een matige belangsteflling. Wlij stippen er uit aan een opmerking van den heer C. van Bendegem be treffende den overlast, die de omwonenden ondervinden van het woonwagenkamp, en be- pleitte voorzieningen hiervoor te treffen. Burg, en weth. waren hieraan reeds gedeeltelijk te- gemoet gekomen en zullen de rest nog nader overwegen. Dan bepleitte hij een betere toepassing der Ook In Kopenhagen, aan de prach- tige breede Sont, zal de winkelier op de Kjobmagergade U met echt Deensche voorkomendheid vra- met kurken mondstuk) of Craven Plain (zonder mondstuk). En ook hij zal U bevestigen, dat de gou- den Virginia tabakken, die voor deze wereldvermaarde sigaretten worden gebruikt, de zachtste en zuiverste zijn, die U ooit proefde. En virkelig udmarket cigaret" io stuks 177) cent 20 stuks 35 cent (Ingez. Med.) verkeersverordening. Hem werd toegezegd, dat burg, en weth. deze aangelegenheid alsnog nader onder de loupe zullen nemen. De heer C. van Bendegem verzocht verder te worden ingelicht omtrent den bijslag op het loon voor het erwten plukken. Burg, en weth. deelden mede, dat gedurende een week bijslag was verleend. De daarop volgende week wa ren de betrokkenen echter in de gelegenheid gesteld, erwten te gaan plukken, zonder bij slag op het loon, dan wel vrijwillig in de werk- verschajffing te gaan arbeiden. De heer C. van Bendegem betwijfelde of hieraan wel vddoen- de bekendheid gegeven was, aangezien andere, indien sommige betrokkenen konden kiezen tusschen wertoen in werkverschaffing dan wel erwten plukken, zij zeker het eerste zouden gekozien hebben. De heer De Jonge verzocht een beter toe- zicht op bet plaatsen van rijwielen voor het postkantoor op Zaterdag. Burg, en weth. zeg- den toe, hierop toezicht te zullen doen uit- oefenen. De heer Fanoy sloot de rij met verschillende Vragen omtrent het uitvoeren van. verbeterin- gen, hoofdzakelijk verkeersverbeteringen, in werkverschaffing en met steim van 'het Werk- fonds, waanvan burg, en weth. schriftelijke beantwoording toezegden. Na het verzenden der agenda hadden burg, en weth. o.m. nog schriftelijk beantwoordt de vraag van den heer 't Gilde, waarom burg, en weth. adhaesie hadden betuigd aan de Perk- polderplannen en uitvoering hiervan hadden verzocht, zonder dat hiertoe een besluit door den raad genomen was. (Burg, en weth. deelden mede, adhaesie te hebben betuigd, omdat zij meenden, aan de verbetering van de verkeersgelegenheden in Zeeuwsch-Vlaanderen, te moeten medewerken, en zeker omdat dit plan binnen enkele jaren vemvezen'lijkt zou worden. De heer Hamelink was met den heer't Gilde van oordeel, dat een besluit tot adhaesiebetui- ging door den raad had behooren te worden genomen en was er van overtuigd, dat dit be sluit dan niet genomen zou zijn. Hij wees op het gevaar, dat er in de toekomst in kan lig- gen, dat, eenmaal de Perkpolderhaven gereed zijnde, de andere veren als alleen van plaatse- lijk belang beschouwd zullen worden en deze uiteindelijk zullen komen te vervahen en men dan in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wel zal beschikken over een goede Holland- doch niet over een goede Zeeland-verbinding, terwijl die verbinding dan bovendien zal gelegen zijn op een plaats, waar niet het meerendeel der Oost Zeeuwsch-Vlaamscbe bevolking woont. Voor een uitgebreid verslag hieromtrent zie men het binnenkort te verschijnen raadsver- slag. IR. P. BINKHORST VAN OUDCARSFEL EN IN KOEDIJK. t Te Utrecht is op 61jarigen leeftijd overleden Ir. P. Binkhorst van Oudcarspel en in Koedijk, inspecteur ibij de rijksverkeersinspectie. De overledene was op 21 Mei 1877 te Am sterdam geboren en studeerde te Delft, waar- hij in 1901 het diploma voor civiel-ingenieur behaalde. Na de voltooiing van zijn studie was hij werkzaam op het technisch bureau Van Hasselt en De Koning te Nijmegen, waar hij den aanleg van de spoorlijn Varsseveld Dinxperloo voorbereidde. De heer Binkhorst was dus dadelijk reeds in het spoorwegbouw- bedrijf werkzaam. Hij vertrok in soortgelijke functie in 1003 naar Indie, waar hij als inge- nieur van weg en werken van de Ned.-Indische spoorwegmaatschappij te Semarang o.m. me- dewerkte aan den aanleg van de spoorwegver- binding met tandradbaan van Ambarawa naar Magelang. In dien tijd was hij o.m. ook lid Van den gewestelijken raad van Kedoe. Toen hij in 1914 wegens ziekte genoodzaakt was te repatrieeren, zocht hij hier te lande een he- trekking en hij vond die in het onder-directo- raat van de M.TjS. te Leeuwarden. Deze be- trekking heeft hij maar korten tijd vervuld, want het volgende jaar ging hij naar Breda als inspecteur van het rijkstoezicht op de spoorwegen. In 1936 verwisselde hij deze func tie met inspecteur van de rijksverkeersinspec tie met standplaats Utrecht. De heer Binkhorst was te Magelang be- stuurslid van de afdeelingsbahk; te Breda was bij bestuurslid van de afdeeling van het Nut en van de Nutsspaanbank. Verder was hij o.m. voorzitter van het pensioenfonds en van den loonraad van de spoorwegmaatschappij Me- chelenTerneuzen voor het Nederlandsche personeel. De crematie zal Donderdag a.s. geschieden op Westerveld, na aankomst van den trein van 13.14. BURGEMEESTER VAN VIISSINGEN MAAKT EEN LEELIJKEN VAL. Zaterdagavond is de burgemeester van Vlis- singen, de heer Van Woelderen, toen hij zich eenigszins haastig naar zijn woning be gaf om enkele medailles die hij moest uitreiken als prijs voor den kanaalwedstrijd te halen, op de vrij hooge stoep voor zijn woning komen te valien, waarbij hij met de borst tegen de traptreden sloeg. Hem dverkwam als gevolg daarvan tijdens de prijsuitreiking nog een neusbloeding. Uinsdagochtend heeft in Bethesda een on derzoek met een rontgen-toestel plaats gehad, waarbij volgens de Vliss. Crt., werd gecon- stateerd dat niets is gebroken, doch een der ribhen licht gekneusd is. De burgemeester zal zijn ambtsbezigheden wel kunnen waar- nemen, doch zich eenigen tijd moeten ontzien. DE ONTVANGST VAN HET AARDRIJKSKUNDIG CONGRES. Zooals gemeld brengt een aantal deel- nemers van het Intemationaal Aardrijkskun- dig Congres deze week een voorbezoek aan Zeeland en gisteravond zijn een kleine 50-tal buitenlandsche deelnemers in St. Joris te Middelburg door het landelrjk en het provin- ciaal comite van voorbereiding ontvangen. In de sociteitszaal was het secretariaat gevestigd, waar de aangekomen deelnemers zich aanmelden en inlichtingen verkregen, terwijl het kantoor Middelburg van de Twent- sche Bank gezorgd had, dat zij, die dit ver- langden, hun geld konden wisselen. Men verwachtte gisterenavond laat en ook in de komende dagen nog wel meer gasten, maar het geheel verwachtte aantal, voor het congres is gedaald, o.a. door de deviezen- moeilijkheden voor de Duitschers en het dalen van de Fransche frank. Een opgewekte marsch van het Jasayes- ensemble noodigde de aanwezigen uit in de beneden-achterzaal een plaatsje te zoeken, en kreeg de heer E. J. Vottte, secretaris van het landelijk comit<5 gelegenheid de buitenlanders een welkom in Nederland toe te roepen en dit vooral in Zeeland, dat men goed zal kunnen zien dank zij veler medewerking maar vooral van de beide mrs Dieleman, vader en zoon en van jhr. mr. Schorer, wien spr. onder applaus der aanwezigen dank brengt voor hun arbeid voor deze excursie. De heer Mr. P. Dieleman, de leider in Zeeland voor het congres heeft evenals de heer Votite in het iFransch de dames en heeren, de waarde gasten de verzekering gegeven, dat zij welkom zijn in Zeeland, in het midden der Zeeuwen, in de oude stad Middel burg, dat natuurlijk ook en in een bijzonderen aard den Zeeuwschen geest draagt. Middel burg heeft een cachet van zindelijkheid en schoonheid, die de vreemdelingen zoo bijzonder waardeeren en het bewijs is van de groote zorg van de Zeeuwsche bevolking. Hier zijn de ruiten zeer zindelijk, de kleuren van de huizen zijn frisch als de boerinnetjes. Allen zijn welkom, van oord en zuid, van oost en west, uit verschillende landen der wereld. Het is voor de kleine provincie een groote eer alien te mogen ontvangen. In een land zonder bergen en zonder valleien, bijna overal afhan- kelijk van menschelijken arbeid en wel van de soliditeit der dijken, mooie dijken, die al de eilanden van de delta omizoomen, de Schelde- delta, alle groene eilanden, gelijkende op smalle strooken aarde. Gedurende alle eeuwen heeft men hier meermalen groote gevaren geloopen door de grillen der natuur, maar ook door de slordigheid der met het toezicht belaste personen. Een beschadigda dijk is meestal verloren. Alom in Zeeland kent men den harden strijd tegen de elementen, welke strijd geen oogenblik ophoudt. De zorg en de arbeid der ingenieurs en van de polders zijn als de arbeid van Penelope De groote Fransche reiziger Henri Havard schreef eens: de groene veiden, de weiden en akkers, de steden, de stevige woningen rus- ten wellicht op een afgrond zonder bodem, die zich elken dag kan openen, om zich opnieuw te sluiten na boomen, huizen, boeren, vee enz. te hebben verslonden. Maar men hoeft geen angst te hebben. Heden is het fundament zeer solide, dank zij den zorg van de heeren ingenieurs Walland, Van Leeuwen, Boreel en anderen. Dit alles kunnen de congressisten lezen in het boekje over Zeeland, hun door het comite aangebo- den. Het is een wonderlijk land. Een land aan de eene zijde bedreigd door de zee, aan de andere zijde zich uitbreidende dank zij den laatsten tijd vooral de zorgen van ingenieur Verhoeve. Men zal dit kunnen zien in de sehorren van Saeftinge, met een zeer belang- wekkende fauna en flora en Donderdag aan het Sloe, waar men moderne middelen voor land-aanwinning zal zien. Niettegenstaande de geheimzinnige golven, opgezweept door storm, is het leven in Zeeland rustig en dik- wijls zelfs idyllisch. Is dit dan geen symbool van het menschelijk leven? Hebben de eeuwige strijd tegen de zee en de natuurkrachten, niet het karakter en de persoon van de boeren gevormd? Heeft hij aan de geheele bevolking een ernstig, fier en koppig, voorzichtig, werkzaam karakter ge geven? De Zeeuwen houden hartstochtelijk van hun veranderlijken grond. Die hartstocht is een onzichtbare aantrekkingskracht tot den vruchtbaren grond. Al de eilanden en ook Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn zeer vrucht- baar, Walcheren bijv. wordt de tuin genoemd, Beveland het paradijs. De gasten zullen -den landbouw kunnen be- wonderen, zich kunnen verheugen in de mooie cultures, in graanvelden. Allen zijn welkom in het land, dat is de wonderbaarlijke archipel in de Scheldemonden. Zeeland dankt zijn ontstaan, zijn belangrijk- heid aan den invloed van de iSchelde, de mooie rivier van Belgische nationaliteit maar niet minder van Zeeland, het land van de Schelde. Men zal in ieder eiland een eigen karakter, eigen costuum, eigen gewoonten aantreffen. Ieder eiland heeft zijn godsdienstige en poii- tieke opvattingen. Men is thans niet in de Vereenigde Staten van Amerika, maar in die van het vereenigde Zeeland, niet het minst door het gevoel voor vrijheid en onafhanke- lijkheid, vereenigd in de oprechte gastvrijheid tegenover zijn gasten. Spr. zeide, dat de Zeeuwen zeer ernstig zijn, maar men weet hier ook zeer goed, dat men geen vliegen met azijn kan vangen. De glim- lach heeft nimmer in Zeeland ontbroken. Men houdt er van de waarheid „ridendo dicere verum". Het klimaat in Zeeland is zacht (hilariteit). Men is hier aan de Riviera van Nederland, door den invloed van den golfstroom, door de groote inhammen, die de zomerwarmte be- waren. Pascal, een zeer ernstig man, heeft gezegd: men ziet bijna niemand, die niet veranderd met het klimaat. Maar de gasten zijn uit verschillende landen gekomen. Het klimaat is veranderd. Oordeel daarom met zachtheid over onze gewoonten, over onze kleeding en over ons zelf, aldus spr., en wij zullen elkaar heel goed begrijpen. Daarvan is spr. zeker. Hebben niet alien hetzelfde klimaat in een andere beteekenis. Het klimaat van vriend- schap, van oprechtheid. En als het niet altijd helder is, dan kan aller bedoeling de horizon verhelderen. De tijden zullen mooi zijn door de vriendschap, de intemationale vriend- schap. De toekomst is van U, de toekomst is van ons, alles door dat eendracht macht maakt. De toekomst is van ons door de liefde, liefde voor ieders vaderland, liefde voor onze naasten, liefde voor alles wat nobel en goed is. Waarde gasten, aldus eindigde spr., herinner U nog vaak Zeeland en Middelburg, dat kleine hoekje van Nederland, onze kleine en beschei- den provincie. Alles is goed, wat goed eindigt. Spr. hoopt, dat alien Zaterdag uit voile overtuiging zul len - zeggen: „Onze excursie in Zeeland, is zeer goed geeindigd. Alles was goed!" De woorden van Mr. Dieleman werden met krachtig applaus bezegeld. Intusschen kwamen meisjes in Zeeuwsch costuum ververschingen aanbieden. Te half elf heeft Mr. Dieleman, die ook nog enkele mededeelingen voor de volgende dagen had gegeven, de bijeenkomst opgeheven. Dinsdag was het vroeg dag want om 9 uur ging men met de Provinciate hoot van Vlissin- gen naar Terneuzen om in twee deelen ver schillende belangrijke plaatsen te bezoeken en ten slotte voor de officieele ontvangst en de lunch in Hulst samen te komen. Dinsdagmiddag werd naar Sluis, het Zwin en de duinen van Cadzand gereden. Het dieel der beizoekers dat vanuit Terneu zen een toezoek bracht aan Sas van Gent en vervolgens aan de waterleidingwerken te St. Jansteen, stond onder leiding van Ir. Krul, di- recteur van het rijkabureau voor Drinkwater- voorziening, Mr. [P. Dieleman en Ir. Dikotter, directeur der Z.-Vl. waterleiding maatschappij, terwijl het andere deel, dat een bezoek wenseh- te te (brengen aan het Verdronken Land van Saeftinge, werd begeleid door den heer Ir. Verhoeven, Directeur der Domeinen en den beer Ir. Van Leeuwen, hoofdingenieur van den prov. waterstaat. Beide groepen kwamen samen te Hulst, waar zij ten stadihuize werden verwelkomd door burgemeester Truffino, die de gasten in de Fransche taal toesprak, welke werd toeant- woord door Dr. Goblet, secretaris-generaal van de Society d'tEconomie Politique te Parijs. In het hotel „De Graaribeurs'" werd ge- luncht, waarna het gezelschap naar Sluis ver trok, waar het verwelkomd werd door burge meester Aernaudts. Hij vond gelegenheid zijn gasten iets over het verleden van Sluis te vertellen en over de venwachtingen, die het ten aanzien van het vreemdelingenverkeer koestert. De heer A. I. Leenhouts, burgemeester van Retranchement, sprak daar kort over de ge- schiedenis van het (Zwin. Hij herinnerde, dat het Zwin in de dertiende eeuw de beroemdste haven van lEuropa was en dat het door ver- zanding, van alle plaatsen in de omgeving doode steden heeft gemaakt. Hoe belangrijk de vestingwerken van Re tranchement waren, zeide spreker, blijkt wel uit het feit, dat de schans bij den vrede van Munster moest worden afgebrbken. Ten slotte maakte de heer Leenhouts gewag van de plan- nen, de resten van dit bolwerk te restaureeren. 'Nadat de deelnemers aan de excursie ken- nis hadden gemaakt met de iberoemde Sluiser koffie met oramiek, keerden zij over Breskens naar Middelburg terug. Hedenmorgen hebben de te Middelburg aan- wezige deelnemers aan het Aardrijkskundig Congres onder leiding van verschillende stad- genooten in groepen een bezoek gebracht aan de Abdij en andere bezienswaardigheden van onze stad als de Kuiperspoort, de Steenrotse ea om alien tegen half twaalf samen te komen op het Stadhuis, waar in de raadzaal de ontvangst door het gemeentebestuur plaats vond. Het was de burgemeester, de heer M. Fem- hout die de van heinde en ver komende be- zoekers in het Fransch toesprak. Spr. zeide, dat het een bijzonder voorrecht was een gezel schap te mogen begroeten van z66 gevarieer- de samenstelling en van zo6 verschillende her- komst, welks leden, van jaar tot jaar congres- seerend, een zoo groot deel van de wereld uit eigen aanschouwing hebben leeren kennen en die derhalve met zoo veelzijdig gevormden smaak en met zoo geoefend oog toetreden op het nieuwe, waarmede ze in deze weken in het kleine Nederland kennis maken. Spr. is er van overtuigd, dat de gasten, in hun levenswerk geleid door warme liefde tot het eigen volk, het eigen vaderland, de eigen his toric, bereid zijn met waardeering kennis te nemen van het kenmerkend andere dat zij in de historische wording, de geaardheid en het wezen in de levensuitingen van telkens andere volkeren ontmoeten en dit maal ont- moeten zullen in ons volk, 6ns land, onze pro vincie Zeeland, onze stad Middelburg. Spr. schetste hoe Zeeland in sterke verbon- denheid aan het Huis van Oranje een belang- rijke rol gespeeld heeft in de Vaderlandsche geschiedenis, de oude stad Middelburg be- hield veel van den stijl en van het karakter die zij van een vrij en fier voorgeslacht heeft geerfd. Zij draagt daarop roern en zal zich, bij alle voortschrijding en evolutie der tijden, nooit daarvan laten los maken. Spr., die zelf geen Zeeuw is, houdt er zich van overtuigd, dat alien als warme vrienden van het Zeeuwsche volk en land naar Amsterdam en t.z.t. naar hunne haardsteden zullen vertrek- ken. Men zal het gewaardeerd bezoek niet vergeten. OUDSTE INWONER VAN GOES OVERLEDEN. Te Goes is Maandag overleden de oudste in- woner, de heer J. Capello, die 7 November den ouderdom van 102 jaar zou hebben bereikt. Hij was sinds eenigen tijd ongesteld. ONGELUKKEN. Te lerseke stak het 1%-jarig kind van den slager iE. Poelman een hand in de snijmachine die door zijn moeder bediend werd. Het ihandje werd ernstig verwond en geneeskundige bij- stand moest worden ingeroepen. Te Vlissingen geraakte in de reparatieloods van de maatschappij „De Schelde" een leer- jongen met zijn rechterwijsvinger onder een ponsmachine die in bedrijf stond. Een deel van den vinger werd afgekneld. Vermoedelijk zou nog een deel van den vinger geamputeerd moeten worden. DIEFSTAL MET INBRAAK TE SOHORE. In den namiddag -van Zondag 10 Ju'li j.l. is, meldt De Z., te Schore ingebroken in het woonhuis van den klein-landbouwer S. v. d. G. in dien z.g. Kleinen Hoek, waarvan de be- woners in de iChr. Geref. Kerk te Biezelinge zaten. Gestolen zijn een bedrag in geld en enkele gouden en zilveren voorwerpen. De burge meester stelt in samenwerking met de Rijks- politie een onderzoek in naar de daders. In verband met dit onderzoek is het van het grootste belang te weten die namen en verblijfplaats(en) van een tiweetal mansper- sonen, die zich op het .tjjdstip van het misdrijf hebben opgehouden in de omgeving van de betreffende woning. Deze personen kwamen te omstreeks half 3 vanaf Schore naar den Kleinen Hoek en zijn van laatstgenoemde plaats omstreeks vier uur vertrokken in de richting Biezelinge. Zij waren gezeten op een oud zwart heerenrijwiel, waaraan het ge- raamte van een kettingkast (deze kast was dus zonder bekleeding) en bagagedrager. De fiets werd ibereden door een manspersoon, naar schatting oud ongeveer 24 jaar en lang 1.70 M., bleek vol gelaat, onder de oogen ge- bruind en ruw (zonnebrand?), gekleed met donker colbert-costuum (blauw of grijs) en groene gleufhoed. Op de bagagedtrager was gezeten een jonge man van naar schatting ongeveer 1820 jaren oud, bleek en mager gelaat, gekleed met grijs coitoert-costuum en grrjze sportpet. Zij, die bedoelde personen hebben gezien, gelieven hiervan zoo spoedig mogelijk ken nis te geven aan den Burgemeester van Schore of aan den Rijksveldwachter Zwijgers te Kapelle. Hike mededeeling in dezen kan van bet grootste belang zijn. Uit Kapelle meldt men: Toegang is verschaft door wegzagmg van het deurslot. De vrouw fcwam het eerst uit de kerk en waarschuwde de buren. Alles lag overhoop. De bedden waren omgegooid, de kasten stonden open enz. Vermist wordit een aanzienlijk bedrag, be- nevens wat klein geld, een paar gouden stuk- ken en een gouden slot met bloedkoralen. Bij de te Zelzate gehouden poLitiehonden- wedstrijd op Zondag 10 Juli wist de (Bouvier Ixion, eigenaar de bekende hondendresseur A. Dhert alhier, het kampioenschap 1938 te behalen. Dit is voor de derde achtereenvol- gende maal dat deze hoogste onderscheiding aan ibovengenoemde werd toegekend. Voor de Ouden van Dagen. Ten behoeve van de autorit met onze Ouden van Dagen, deze maand op nog nader te be- palen datum te houden, zal a.s. Zaterdag alhier weer een voetbalwedstrijd plaats heb ben, tusschen een tweetal voor dit doel ge- vormde veteranen-elftallen. Deze wedstrijd zal opgeluisterd worden door de beide plaatselijke muziekgezelschappen en belooft alzoo een attractie te worden. De af- trap zal verricht worden door omzen Burge meester. Groote gebeurtenissen In September van het jaar 1898 legde Koningin Emma de teekenen van koninklijke waardigheid in handen van de 18-jarige Koningin Wilhelmina. Uren, dagen, maanden, jaren, Vlogen als een schaduw heen! En thans, in September von het jaar 1938, veertig jaren na dezen voor Nederland zoo gedenkwaardigen dag, zal Haar volk de troonsbestijging herdenken met hetzelfde laaiende enthousiasme van toen, thans gelou- terd door het diepe gevoel van dankbaarheid voor Haar wijs beleid. Van duinen tot Duitsche grens, van Wad- denzee tot Vlaanderen zal Nederland zich tooien met de kleuren van Staat en Oranje. Van wijd en zijd bereikten ons nu reeds be nch ten over toeberedldselen tot dozen dag, want groote gebeurtenissen werpen him scha- duwen ver vooruit. Zelfs tot aan de zoom van het vaderland strekken zich de schaduwen van de naderende vreugdedag en lieten ook in Sas van Gent de harten niet onberoerd. Tijdens de raadsvergadering van 28 Juni j.l. verklaarde de burgemeester, dat eerstdaags een speciale vergadering zou worden uitge- schreven met als eenig punt: Het onitwerpen der plannen tot feestelijke viering van het 40- jarig ambtsjubileum van Koningin WUhelmina. Hoewel uiteraard eerst dan nadere bijzon- derheden kunnen worden gegeven, zijn wij toch in staat, reeds nu de voorloopige plan nen van het gemeentebestuur mede te deelen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2