Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant TERNEUZEN, 11 JULI 1938. troleum als de havens voor luchtiwegen, in- vloed op den Islam als steunpunten die den lhandel op het verre oosten bescheKmen of be- lagen. iNu wil het geval, dat tegenwoordig d.w.z. sinds Versailles 1919) in het nabije oosten vol- keren groeien, die met den dag sterker en zeifbewuster worden: Egyptenaren, Saoedi- sch-e Arabieren, Turken, Syriers, Irakeezen en Iraniers (tPenzen). Het sterkst en het snelst gemoderniseerd zijn wel de Turken; hun vriendschap is begeerlijk geworden. Russen en Franschen hebben er reeds van profiteerd, Engelsohen dingen er naar, Italianen vragen er om en loven en bieden Tusschen Turkije, Syrie en Palestina inge- kliemd ligt het sandsjak (de proivincie) welke zich naar de voornaamste plaats Alexandrette noemt, oorspronkelijk behooren tot het man- daatgebied Syrie. Die noodzakelijkste uithoek van de Middellandsche Zee is altijd anders be- ihandeld dan andere mandaatgebieden, zoo kreeg t sandsjak reeds in 1921 door middel van Franklin Bouillon een speciaal statuut, want er wonen veel Turken, veel Syriers en veel blanken. En thans hebben Frankrijk en Turkije zelfs een valreep-accoord over het- zeifde gelbiedje gesloten, want den 15den Juli worden daar verkietzingen gehouden, waarbij alle partijen 'belang hebben. Op verzoek van Turkije was er een Volkenbondscommissie naar Alexandrette gekomen om toezicht te houden op de verkiezingen voor de Wetgqyen- de Vergadering, maar daze commissie is voor ee goed en wel uitgestapt was, weer vertrok- ken, naar het heet op verzoek van Turkije self en met instemming van Frankrijk. An kara en Parijs vonden zeker, dat hun eigen accoord beter waarborgen bevatte dan zoo'n Volkenbondscommissie die geen ander schild heeft dan bet schild dat gepolychromeerd is met de vele mislukkingen waarop Geneve de laatste jaren prat kan gaan. Om tot dit aocoord te komen hebben Parijs en Ankara een half jaar lang gepraat, dus van Yvon Delbos uit het kabinet Chautemps tot en met den zittenden man: Georges Bonnet uit het kabinet Daladier. Deze Bonnet nu heeft niet zander voldoening en met gepaste ontroe- ring, venzekerd, dat de eeuwenoude samen- werking tusschen Turkije en Frankrijk op wonderbaarlijke wijize is hersteld en in 4 do- cumenten vastgelegd: 1. het eigenlijke ver- drag van vriendschap; 2. een militair accoord, waarbij de binnen- en buitenlandsche veiligheid van Alexandrette worden gegarandeerd op den grondslag van volkomen gelijkheid tusschen de twee landen; 3. een toepassingsprotocol, krachtens het/welk Frankrijk en Turkije even- veel troepen in het sandsjak leggen (heden beide 2590 man), en 4. een accoord over bei- der samenwerking in Syrie, later te vervangen door een apart verdrag. De definitieve onderteekening van dit be- langrijik accoord kornt in September a.s., als Bonnet naar Ankara gaat op offioieel vriend- schapsbezoek. Het naburig oosten doet met dit accoord weten, dat het voorloopig nog bouwt op de Fransch-Britsche politick in Europa en elders en dat het evenizeer niet be- zwijkt voor den druk welken de Romeinsch- Berlijnsche as oostwaarts uitoefent. Engeland weet zichzelf, zijn olie uit Mosoel en den toe- gang tot Port Said veilig met een Fransch- Turkschen steun in den rug. Turkije, eens het schrikoord van den „zieken Saraceen aan den Bosporus™, is een gebied geworden, dat west- Europa vriendschap teruggeeft voor de ver- guizing van ruim 20 jaar geledcn. Misschien ook wel, omdat de Romeinsch-Berlijnsche droomen in de richting van Bagdad sterker leven dan wij vermoeden en de Turken voelen. Het accoord bewijst het o.i. wel. DE MOED DER GHINEEZEN BLIJFT. De Chineesche troepen, die den zuidelijken ocver van den Jangtse verdedigen, hebben een belangrijke overwinning behaald bij een tegenaanval ten oosten van Hoekau aan de noordelijke punt van het Pojang-meer, twee- of drieduizend Japaneezen zijn daar gesneu- veld. In de verwachting van een hevig bombar- dement op Kioekiang en Koeling heeft het hoafdkwartier van de Japansche marine er bij de buitenlandsche consuls op aangedrongen, dat onmiddellijk alle koopvaardijschepen, oor- logsbodems, en alle buitenlanders uit het ge bied tusschen Hoekau en Wangsjikang zullen worden teruggetrokken. De Japaneezen be- schouwen Koeling en Kioekiang als militaire doelen, aangezien hier Chineesche troepen zijn geconcentreerd. De Chineesche minister van buitenlandsche zaken, dr. Tsjoenghoei Wang, heeft een rede- voering uitgesproken, waarin hij o.m. het vol- gende zeide: De zware gevechten van de afgeloopen twaalf maanden hebben China's vastbesloten- heid weerstand te bieden, niet vernietigd, noch het vermogen van China dien weerstand te bieden, gebroken. Nu het Chineesch-Japansche conflict het tweede jaar ingaat, wil ik opnieuw een oproep richten tot alle Chineezen en tot alle vrede- lievende naties om positieve maatregelen te nemen ter ontmoediging van den Japanschen aanval en ter versterking van den Chinee- schen weerstand. Dergelijke maatregelen zijn noodig om den duur der vijandelijkheden te bekorten en een herstel van den vrede te ver- haasten, hetgeen niet alleen ten voordeele zal strekken van China en Japan, maar ook van alle naties, die belang hebben. bij vrede en volledig handelsverkeer. Uit naam van de rechtvaardigheid vragen wij alle bevriende naties onze moeilijkheden niet te vergrooten door een aanvulling van de Japansche oorlogsfinancien met haar finan- cieele hulpbronnen of door de levering aan Japan van oorlogsmateriaal ten behoeve van den massamoord op het Chineesche volk. Een toestand, waarin men moreel China steunt, doch Japan materieel, mag men niet langer laten bestaan. Het Japansche ministerie van financien en de nationale plannencommissie hebben geza- menlijk een besluit genomen, waarbij is uit- gegaan van het beginsel, dat de regeering de leiding moet nemen bij den nationalen veld- tocht tot bezuiniging in het verbruik. Het ministerie en de commissie hebben de leiden- de beginselen opgesteld voor dezen veldtocht bij de opstelling van de begrooting voor 1938- 1939. In het eerste jaar van het conflict tusschen China en Japan hebben Amerikaansche firma's ter waarde van twaalf en een half millioen dollar aan oorlogstuig aan China geleverd en ter waarde van zeven en een half millioen aan Japan, meest vliegtuigen en motoren. In het laatste half jaar is Japan de grootste afnemer geworden. SPANNING IN PALESTINA. Vrijdagochtend is bij de Jaffapoort te Jeru- zalem een bom geworpen naar een Arabische autobus. De wagen, die vol zat met Arabische boeren, werd geheel vemield. Negentien Ara bieren werden gewond; vier van hen over laden korten tijd daama. Er zijn, in verband met dezen aanslag, drie Joden gearresteerd, benevens een twaalfjarig meisje, dat volgens Arabieren de bom zou hebben geworpen. Een algemeene stakingsbeweging doet een ernstige spanning ontstaan. Militairen pa- Amilda-creme, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en Bruin. Doos 50 en 25 ct trouilleeren in de voornaamste straten van Jeruzalem. Engelsche soldaten hebben de voornaamste punten te Haifa bezet. Het Brit- sche slagschip Repulse is aldaar aangekomen. Uit het geheee land, maar vooral uit het noor- den, komen berichten over aanvallen. Zoo- wel in Haifa als in Jeruzalem bereiden de autoriteiten zich voor op mogelijke verdere onlusten. Op de daken der publieke gebouwen zijn Britsche machinegeweren geplaatst. De correspondent van Reuter, die per auto van Jeruzalem naar Hflfa is gereisd, via Na- bloes en Jenin, heeft het platteland, opper- vlakkig gezien, zeer vreedzaam bevonden. De boeren waren bezig met den graanoogst en met him kudden. In Haifa echter vond hij, dat de atmosfeer electrisch geladen is. Een met stalen platen beschermde vrachtauto vertrok juist vol met soldaten der marine, die patrouilledienst gin- gen doen in afgelegen dorpen en de politie doorzocht alle voertuigen. Een uur voor het intreden van het tijdstip, waarna niemand meer op straat mag verschij- nen, waren de straten reeds verlaten. Toen twee Britsche politiemannen per auto onderweg waren tusschen Nabloes en Jeru zalem, bleek, dat voor hen een hinderlaag was opgesteld. Er ontstond een vuurgevecht tusschen de agenten en hun vijf aanvallers, waarbij een der aanvallers gewond werd, ter- wijl de overige vier de heuvels ingejaagd wer den. De politiemannen bleven ongedeerd, of- schoon hun auto door kogels getroffen werd. Een groote troepenmacht is verder uit Haifa vertrokken om de bandieten te zoeken, die een kleinen politiepost op het land nabij Haifa hadden omsingeld. De nervositeit van Palestina slaat over naar Transjordanie, waar proteststakingen zijn af- gekondigd. Er zijn betoogingen gehouden voor de residenties van Emir Abdallah en van den Britschen gedelegeerde, waarbij redevoeringen zijn afgestoken. Er wordt een belangrijke wapensmokke- larij gedreven over de grenzen tusschen Trans jordanie en Palestina. (Dr. Chaim Weisizmann heeft te Londen een verklaring afgelegd over de jongste gebeurte- nissen in Palestina. Hij zeide, dat de voor- vallen van de afgeloopen dagen diepe droef- heid hebben veroorzaakt onder de joden in de geheel wereld. Meer dan twee jaar lang is de Joodsche gemeente in Palestina het doel- wit geweest van een georganiseerde campagne van geweld en terreur. De discipline en de zelfbeheersching, welke zij aan den dag heeft gelegd tegenover een vrijwel ondraaglijke provocatie, hebben waardeering gevonden in gezaghebbende kringen en feitelijke erkenning in den vorm van zekere faciliteiten voor zelf- verdediging. Zelfverdediging binnen de gren zen, welke wettelijk zijn toegestaan, discipline en opbouwende arbeid vormen ons beste ant- woord op de Arabische terreur. GRAMMENS WEEK THUIS. Florimond Grammens, wiens daden, verband houdende met de niet-toepassing van de taal- wet van 28 Juni 1932, den laatsten tijd zoo- veel opschudding in het Vlaamsche land te- weegbrachten, is sedert Donderdagavond weer thuis. De maand gevangenisstraf waartoe hij door het Hof van Appel te Gent veroordeeld was geworden, ten einde zijnde, werd hij, 's ochtends uit het tuchthuis te Gent ontsla- gen niet echter zonder eerst nog met een hartelijk ,,tot weerziens" van het gevangenis- personeel afscheid te hebben genomen. Gram mens begaf zich eerst naar de woning van een zijner advocaten waar vrouw en zoontje zich weldra kwamen vervoegen. Over Brussel is hij vervolgens naar Ronse, de stad in Zuid- Oost-Vlaanderen waar hij een kleine villa, den suggestieven naam van De Taalgrens dra- gend, bewoont, teruggekeerd. Zoowel te Gent, als te Brussel en te Ronse mocht hij vele blij- ken van sympathie ontvangen. Naar hij aan vertegenwoordigers van Vlaamsche couranten verklaarde is hij vast besloten den strjjd voor de administratieve dentaligheid van het Vlaamsche land voort te zetten. Grammens blijkt in dien zin aan den minister van justitie te hebben geschreven. SPAAK ONBEVOOROORDEELD IN VLAAMSOH-WAALSCHE KWESTIE. De Waalsche socialisten hebben te Charleroi hun tweede congres gehouden. In de middagzitting heeft minister-presi dent Spaak het woord gevoerd. Sprekende over het taalvraagstuk zeide Spaak den wensch te hebben alle moeilijkheden weg te nemen, zoowel aan Waalsche als aan Vlaam sche zijde. Ten aanzien van de liquidatie dezer pro- blemen verklaarde de minister-president geen enkele passie noch eenig vooroordeel te heb ben. Spreker erkende, dat men de fout had begaan den Vlamingen te laat recht te doen. Minister Spaak vroeg zich af of men niet de zelfde vergissing begaat tegenover het Walen- land. Er moet iets gedaan worden, zeide hij, laten wij het te rechter tijd en goed doen. TANKS EN BOMMENWERPERS IN DEN STRIJD OM SAGUNTO. Aan het front in het kustgebied heeft de strijd een ongekende hevigheid gekregen, doordat de rechtschen een indrukwekkend aantal tanks en bombardementsvliegtuigen gebruiken, welke onophoudelijk tonnen ont- plofbare stoffen laten vallen. De republikein- sche troepen hebben Nules moeten ontruimen. De bevolking had de stad reeds lang verlaten, daar zij door de bombardementen tot puin was vervallen. Een luchtaanval op Sagunto veroorzaakte den dood van vijf personen. Velen werden gewond. H I "LP VOOR JONGE E4NDBOUWERS. Goring heeft als gevolmachtigde voor het vier-jaren-plan een verordening uitgevaardigd ter voorkoming van den trek van de land- bouwende bevolking naar de groote steden. Landbouwers behoeven het z.g. Ehestands- darlehen dat verstrekt wordt aan boeren, die willen trouwen, niet terug te betalen, indien zij tien jaar lang ononderbroken in land- of boschbouw werkzaam blijven. Verder is de mogelijkheid geopend leeningen te verstrekken aan jonge boerengezinnen, die een boerenbedrijf willen beginnen. Zij kunnen van den staat 400 mark leenen als de man of de vrouw, 800 mark als beiden vijf jaar lang voor de sluiting van het huwelijk in den land- bouw werkzaam waren. Tot 400 mark be hoeven zij van deze leening niet terug te be talen, als zij vijf jaar in den landbouw werk zaam zijn gebleven. DE ZGN. VOLKS-AUTO IN DUITSCKLAND AAN DE CIJFERS GETOETST. C. L. Axon schrijft in de Haagsche Post over den zgn. Duitschen ,,,volks''-auto van pl.m. Mk. 990, die den naam K.d.F. d.wjz. Kraft durch Freude, zal dragen en waarvan men in 1939 in serie-productie zou kunnen beginnen. Hij maakt de opmerking, dat men in den zgn. Volkswagen een nuttig militair hulpmiddel voor het geval van oorlog heeft te zien en dat de Duitschers de nuttige rol ten hunnen na- deele van de Marine-taxi's niet zijn vergeten Over de waarde van den zgn. „volks"-wagen in vredestdjd zegt hij dan: „Men vraagt zich b.v. af wat iemand met een inkomen van ongeveer 300 Mark per maand met een auto moet doen. Toevallig heeft dezer dagen de heer Ley verklaard, dat de kooper van een K.d.F. auto per week 5 Mk. voor aflbetaling inclusief verzekering en een driemaandelijksehe revisie zal krijgen te be talen. Dat is dus per maand bijna 22 Mark. Een eenvoudig rekensommetje voegt er voor onderhoud, reparatie, bedrijfskosten e.d. op zijn minst nog een toedrag van een 50 Mark bij,. Het totaal is op een inkomen van een 300 Mark dus ongeveer een vierde! Of dat op den levensstandaard een gunstigen invloed zal uit- oefenen vait te betwijfelen. Eln overigens denke men zich ten slotte in wat een afbe- taling van plan. 170 Mark per jaar (wij mo- gen toch zeker wel van het door dr. Ley ge- noemde bedrag een 60 Mark per jaar aftrek- ken voor de verzekering, garage- en revisie- kosten) beteekent op den aanschaffingsprijs van 990 Mark! Een afbetaling in ongeveer zes jaar! Het is ons wat al te...... nationaal-socia- listisch." IDe N. R. Crt. voegt hieraan dan nog toe: En hoevelen van het „volk'" verdienen geen 300 mark per maandIn een artikel van onzen financieelen correspondent te Berlijn in het avondfolad C van 14 Mei was vermeld, dat een geschoold arbeider in een fatoriek van teehni- sche apparaten, een man van 37 jaar, die een deskundige opleiding heeft genoten (lang niet de eerste de beste dus!), gehuwd en vader van twee kinderen, een gemiddeld netto-weekloon van Mk. 42.70 verdiende, waarvan dan nog verplichte bijdragen voor allerlei doeleinden worden afgetrokken tot een bedrag van Mk. 7.6 of 15 pet., zoodat er Mk. 35.1 overblijft. Voor dezen geschoolden arbeider in een fa- briek van technische apparaten! Men kan zien wat het woord „volks"-auto waard is. Hoeveel artoeiders hetolben hier te lande met onzen hoogeren levens- en loons- standaard zelfs maar een motorfiets! Dit brengt ons een grap te binnen, die wij dezer dagen in een der bladen aantroffen. Goering sprak in Rome voor een Italiaansch gehoor over al het schoone in Duitschland. „Bei uns" is dit, en „lbei uns'' is dat. ,,Bei uns", zoo zeide hij o.m., ,,verdient ein Arbeiter min- stens Mk. 50 pro Woche". Groot applaus van de aamwezige Italianen. Nadat het applaus was weggestorven, bleek achter in de zaal een Duitsche arbeider te zijn flauw gevadlen. „Was hat der Mann?" riep Goering. ,,Achtzehn Mark", antwoordde men hem. ,,Na, das meine ich doch nicht", aldus wre- velig Goering; ,,was fehlt dem Mann". ,,Zwei imd dreissig Mark", luidde weer prompt het antwoord. DE POSITIE VAN GORING. De positie van Goring in de Duitsche regee ring blijkt uit een brief, welke aan hem is gericht door Rudolf Hess, den permanenten plaatsvervanger van Hitler. Deze brief is ge- publiceerd in het officieele orgaan van leger en luchtmacht. Hess verzoekt Goring hierin den ministers mede te deelen, dat de ,,natio- naal-socialistische partij een einde wil maken aan de woorden „werkgevers en werknemers" en deze wil vervangen door ,,hoofd der onder- neming en gezellen (G-efolgschaft)", aange zien de oude benaming te veel riekt naar den klassestrijd. Het belang van deze mededeeling ligt voor al in het feit, dat Goring wordt verzocht de overige ministers hiermede in kennis te stel- len. Hieruit blijkt, dat Goring, zonder offi- cieel den titel van rijkskanselier of leider van de regeering te dragen, practisch dit ambt vervult. DE VERPLICHTING TOT ARBEID VOOR DEN STAAT. Volgens een bericht van Reuter uit Berlijn is het onlangs door Goring uitgevaardigde decreet, dat de mogelijkheid opent alle Duit schers tot welken arbeid ook ten behoeve van den staat te verplichten, reeds op kleine schaal in toepassing. In West-Duitsch- land zijn winkeliers, wier echtgenooten aan het hoofd van den winkel kunnen staan, op- geroepen om te werken bij den wegenaanleg. Te Berlijn zijn autobus-chauffeurs opgeroe- pen. Zij zullen gebruikt worden om menschen, die in uitvoering van Goring's decreet ver- voerd moeten worden, van huis te halen en weer thuis te brengen. DE WONDEN VAN REIMS GEHEELD. Vrijdagavond zijn de plechtige feesten be- gonnen ter vierinig van de voltooiing der restauratie van de kathedraal van Reims. Zesduizend toeschouwers woonden op het kerkplein de opvoering bij van een mysterie- spel, de eerste vertooning van dezen aard op dit plein sedert de vijftiende eeuw. Onder de vooraanstaande vreemdelingen, die de inwijding van de kathedraal van Reims bijwoonden, was ook mrs. Combes Tenant, een nicht van H. M. de Koningin van Enge land. Een Britsche delegatie heeft den aarts- bisschop van Reims een copie van den stan- daard van Jeanne d'Arc overhandigd. William C. Bullitt, de ambassadeur der Vereenigde Staten te Parijs, die tot eerebur- ger van Reims is benoemd, heeft een rede- voering gehouden, waarin hij o.m. zeide: Sinds 1918 is de aftakeling van de inter national moraal zoo snel geweest, dat zekere landen zich er op het oogenblik niet voor schamen gebruik te maken van misdaden zoo- als luchtbombardementen als instrument van hun nationale politiek. Doch zonder interna- tionale en nationale moraal zou het leven niet waard zrjn geleid te worden. Meer dan vijfhonderd jaren geleden was er geen eenheid en slechts weinig nationale mo raal in Frankrijk. Door den trouw en den moed van Jeanne d'Arc ontstond een eensge- zind Frankrijk. Frankrijk en de geheele wereld zullen haar daar eeuwig dankbaar voor zijn. Thans is de behoefte aan moraal en inter national eenheid even groot als vijfhonderd jaar geleden in Frankrijk de behoefte aan nationale eenheid. Niet alleen Frankrijk, Engeland en alle lan den van Amerika, doch ook vele andere lan den, wenschen als goede buren te leven in een wereld van buren. Niet alleen Frankrijk, doch ook een groot aantal andere landen, bezield met kalmen moed en zin voor de eenheid van het menschelijke ras, zijn de vrijheid en den vrede toegewijd. Beschaafde menschen kennen sinds eeuwen de beginselen, volgens welke de menschen en de naties moeten leven, indien het mensche lijke leven op onze kleine planeet eenige waarde wil hebben. Hier in deze stad, die de zege van Jeanne d'Arc heeft gezien, die zoo vaak is verwoest en die steeds den moed heeft gehad haar mu- ren weer op te trekken weet ik, dat gij op de- zelfde wijze als ik de woorden verstaat, die Karel van Orleans sprak in ballingsehap, in de dagen van Jeanne d'Arc: bidt voor den vrede, den waren schat van vreugde. Om dezen schat te winnen moeten wij werken aan het herstel van een internationaal moraal met evenveel energie en moed als de burgers van Reims hebben getoond bij het herbouwen van hun stad en hun kathedraal. Bij dezen arbeid zie ik Franschen en Amerikanen zij aan zij. Begin der feesten. De feestelijkheden namen Zaterdagmiddag een aanvang in de basiliek van Saint Remy, waar de kardinaal-aartsbissehop in het voor- portaal ontvangen werd door minister Mar- chandeau, die tevens burgemeester van Reims is, den prefect van het departement en tal van autoriteiten. In de kerk werd toen het pauselijke schrijven voorgelezen, waarbij paus Pius XI den aartsbisschop tot zijn „legaat a latere" benoemd. ,,De zeer illustre kathedraal van Reims", zoo sehreef de paus eigenhandig, ,,die dank zij de geweldige arbeidskracht na de verschrikkelijke rulne van den wereld- oorlog in twintig jaar tijds gerestaureerd werd, ziet zich thans met een nieuwen luister om- ringd en wordt nu plechtig geconsacreerd. De edelmoedige geloovigen van Frankrijk en hun broeders in het buitenland worden uitgenoo- digd, de Goddelijke Voorzienigheid te danken en te bidden opdat de Hemel aan de beangste en wankelende volken de weldaden moge ver- leenen van een heilzamen vrede en de vruch- ten van een overvloedige gerechtigheid". Nauwelijks was deze pauselijke brief voor gelezen, of daar begonnen de machtige klok- ken der kathedraal, die 24 jaar lang gezwegen hadden, voor het eerst weer te beieren. Twee en twintig klokkenluiders trokken aan de lange touwen en lieten tot twintig KM. in den omtrek weer het lied hooren, dat een kwart eeuw lang gezwegen had. IHiermede was de kardinaal op hetzelfde oogenblik tot kardinaal-legaat verheven en voor Reims zal hij dus gedurende eenige dagen de paus zelf zijn. Kardinaal Suhard beklom daama den kansel en hield zijn eerste toespraak als legaat, spre- kend over de roeping van Frankrijk en den vrede ter wereld. ,J>e gehavende en nu weer gerestaureerde kathedraal", aldus de kardi naal, is een levend protest tegen elke vemie- ling, tegen elke wonde, die door een oorlog geslagen wordt. Moge deze kathedraal in haar schoonheid alien het verlangen naar vrede en broederschap geven. 1700 SLACHTOFFERS VAN WATERSNOOD IN JAPAN. Volgens een uitgegeven politierapport bedraagt het aantal dooden en gewonden in de prefectuur Hyogo, met inbegrip van Kobe, tengevolge van de overstroomingen 1700. Er vielen 311 dooden, waarbij 252 in de stad Kobe, 1399 gewonden, waarbij nog 430 per sonen, waarbij 390 uit Kobe, vermist worden. Er werden 1815 huizen weggespoeld, 1992 vernield. De materieele schade wordt geraamd op 100 millioen jen. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag 14 Juli 1938, des namid- dags 2 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol- gende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Onderzoek geloofsbrief G. Dees. 3. Beeediging raadslid G. Dees. 4. Ingekomen stukken. 5. Voorstel van Burg, en Weth. tot vast- stelling van het bedrag per leerling en vaststelling van de vergoeding, inge- volge artikel 101 der L. O. Wet 1920 over 1936. 6. Idem tot het vaststellen van diverse belastingverordeningen. 7. Idem tot wijziging van de begrooting dienst 1938. 8. Idem tot het benoemen van leden van de commissie van toezicht op het Mid- delbaar onderwijs, waarvoor de aanbe- veling nog zal worden toegezonden. 9. Idem tot het verleenen van ontheffing hondenbelasting dienst 1938. 10. Idem tot het verleenen van een crediet om plannen te laten opmaken voor een nieuwe rioleering in het oude stads- gedeelte. 11. Benoeming wethouder. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. De Rijksontvanger verzoekt ons te berich ten, dat evenals vorige jaren de aanvragen tot bekoming van een kosteloos rijwielbelas- tingmerk wederom kunnen worden ingediend op de Dinsdag- en Donderdagavonden, gelegen in het tijdvak aanvangende 19 Juli en ein- digende 4 Augustus telkens van 79 uur. De aanvragen kunnen worden ingediend: a. te Terneuzen ten kantore Nieuwstraat 30. b. te Sluiskilin het stempellokaal. c. te Zaamslag ter gemeente-secretarie. d. te Axel in de Openbare School. MULO-EXAMENS. Bij het Vrijdag te Goes gehouden Mulo- examen slaagde voor diploma B: A. A. van der Peijl te Terneuzen. In ons vorig nummer stond als geslaagd voor diploma B: J. A. Weijnen te Terneuzen. Deze is geslaagd voor postcandidaat. AANRIJDING. Zaterdagavond kwam een motorrijder ge- reden vanaf de Moffenschans en draaide in de richting Axel, waar een meisje per fiets reed. De motorrijder hield dusdanig de linkerkant van den weg, dat hij op het fietspad reed en het meisje aanreed, waardoor zij een schaaf- wond aan het been opliep en haar fiets deer- lijk gehavend werd. De onvoorzichtige motor rijder kwam te vallen, doch koos ijlings het hazenpad. Eenige omstanders namen echter het nummer van zijn rrjwiel op, terwijil het meisje aangifte deed bij de politie. DEFECT AAN DEN MOTOR. Het te Terneuzen thuistoehoorende m.s. „Koophander kreeg tijdens de vaart op de Westerschelde een defect aan den motor. Kort daarop is het schip met behulp van de sleep- boot ..Charles'" de haven van Terneuzen bin- nengebracht. WATERSCHAPPEN. Bij K. B. zijn benoemd in de provincie Zeeland: met ingang van 16 Augustus 1938, tot dijk- graaf van den Melopolder, R. E. M. Verhae- gen te Graauw-en-Langendam; met ingang van 1 Augustus 1938, tot ge- zworene van den Melopolder, P. J. Boenne te Graauw-en-Langendam met ingang van 1 Augustus 1938, tot lid van het bestuur van het waterschap Nol- koude-en-loven, J. van Wijck te Hoek, uiter- lijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig zal zijn geworden. met ingang van 1 Augustus 1938, tot lid van het dagelijksch bestuur van het water schap der Sluis-aan-de-Wielingen, E. B. Wijf- fels te IJzendijke; met ingang van 1 Augustus 1938, tot ge- zworene van het waterschap Groote-St. Anna- en-Nieuwehoven, I. de Hullu Izn. te Nieuw- vliet; met ingang van 1 Augustus 1938, tot ge- zworene van den Koudepolder, J. de Kraker te Hoek. BOTSING TUSSCHEN POSTAUTO EN MOTORFIETS MET ZEER ERNSTIGEN AFLOOP. Vrijdagavond omstreeks half acht is nabij de hofstede Hboghuis op den weg tusschen Hulst en Ter Hole een zeer emstig ongeluk gebeurd, dat aan 2 personen, vader en doch- ter, het leven heeft gekost. Op die plaats, waar de weg een bocht maakt, heeft een bot- sing plaats gehad tusschen een postauto van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschap- pij, die uit de richting Walsoorden kwam en een motorfiets, bestuurd door den 45jarigen E. B. van Jole, concierge-amanuensis van de R.K. Handelsdagschool te Hulst, die zijn 13- jarig dochtertje Helene achter op de duo had. Beiden werden tegen den grond geslingerd en liepen z6o emstig letsel op, dat zij eenige uren later in het R.K. ziekenhuis te Hulst zijn over laden. De dokters Casparie en De Gier uit Hulst waren spoedig ter plaatse gekomen en hadden de slachtoffers naar het ziekenhuis doen ver- voeren. Zij konden daar nog worden voonzien van de laatste H.H. Sacramenten der Ster- venden. De chauffeur van de postauto bleef onge deerd. IHoe het ongeluk zich eigenlijk heeft toege- dragen staat, naar wij vememen, ook thans nog niet vast. De postauto, welke van Wals oorden kwam, reed rechts van den weg en stond ook aan die zijde van den weg toen zij stilhield. Toen de chauffeur het motorrijwiel zag, reed dit ook aan den goeden kant van den weg, doch stak plotseling over, zelfs z66, dat het aan den reohterkant van den auto daarmede in botsing kwam. De verondersteJ- ling is -daarom, dat de motorrijder in de bocht de macht over het stuur heeft verloren. Het motorrijwiel schoot onder den postauto en werd geheel vemield, de auto werd slechts licht beschadigd. De postauto werd in beslag genomen, doch is Zaterdagmorgen vrijgegeven. Bij -het door de marechaussee ingesteld onderzoek is, naar wij vernemen, vrijwel komen vast te staan, dat den chauffeur geen schuld treft. De deemis met de slachtoffers van dit on- gevdl is algemeen. DE ZEEUWSCHE OOoPERATIEDAG. Zaterdag vertrokken drie booten van den Provincialen Stoombootdienst van Vlissingen en Middeiburg met eenige honderden vrou- wen en kinderen van leden van de verschil- lende cooperaties uit beide genoemde plaatsen en o.a. ook uit Souburg naar Zierikzee, waar dit jaar de Zeeuwschen cooperatiedag werd gehouden. CREMATIE STOFFELIJK OVERSCHOT VAN WIJLEN NOTARIS BEUNINGH. Donderdag had, meldt de Vliss. Crt., onder zeer veel blijken van deelneming op Wester- veld de crematie plaats van het stoffelijk over- schot van wijlen den heer A. H. J. Beuningh, in leven notaris te Groede. Namens de familie werd het woord gevoerd door den heer Fremery Kalff, zwager van den overledene. Notaris Wijs sprak namens de colleges uit Zeeuwsch-Vlaanderen en de heer D. H. van Zuijen, oud-burgemeester van Bres- kens, namens de Zeeuwsch-Vlaamsche vrien- den en de Mij ter bevordering van ooft- en tuinbouw. Een schat van bloemen dekte de baar. OVERBRUGGtING VAN DE ZANDKREEK. Naar de Midd. Crt. vemeemt, heeft de Minister zijn aanvankelijk absoluut afwijzend standpunt tegenover de tolheffing op de Noord-Bevelandsche brug laten varen. Het in dit opzicht nieuwe standpunt, dat de Minister thans inneemt, zal aanleiding zijn tot een nieuwe berekening, ten opzichte van de financiering. Hiermede is ongetwijfeld weer een belangrijke stap gezet, naar de ver- wezenlijking der plannen die de laatste maan den op een dood punt gekomen waren. CONGRES VAN DEN A. N. W. B. TE VLISSINGEN. De Koninklijke Nederlandsche Toeristen- bond hield dit jaar zijn algemeene jaarverga- dering te Vlissingen op j.l. Zondag. De leden werden 's morgens om 9 uur ten stadhuize ontvangen door het gemeentebe- stuur. Burgemeester Van Woelderen heette met een harteli|ke speech de congressisten welkom, en richtte enkele speciale woorden tot den oud-voonzitter van den A. N. W. B., den heer Edo Bergsma, en den tegenwoor- digen voorzitter den heer Bleemers. Met een geestig woord dankte de heer Bloe- mers voor de prettige ontvangst, waarna men eenige ververschingen gebruikte en het gezel- schap zich opmaakte voor een tocht op de Wester-Schelde. Het weer leek ons niet erg aanlokkelijk voor een dergelijke tocht, doch de congressisten doorgewinterde toeristen als zij zijn lieten zich door sombere voor- spellingen en toespelingen op de mogelijkheid van zeeziekte niet weerhouden. Men had de beschikking over het motorschip „Juliana" van den Prov. Stoombootdienst en op een dergelijk schip is er niet zoo gauw dergelijke last van slecht weer te duchten. Het was voor ons verrassend prettig te hooren hoe interes- sant deze tocht voor de meesten, bijna alien ge komen van boven de Moerdijk tot zelfs uit Groningen, was. Er werd gevaren langs de kust van Zuid- Beveland tot Rilland-Bath en weer terug langs de Zeeuwsch-Vlaamsche kust. Even werd nog gevaren voorbij Vlissingen. Hier begon ook het schip een weinig te deinen, het geen eenigen een witte kleur rond de neus bezorgde, en anderen het woord ,,zalig" ontlokte. Het duurde echter niet te lang om iemand onaangenaam te zijn. Aan boord werd nog een koffiemaaltij-d gebruikt. Na de terugkomst te Vlissingen 4 uur, werd in „Brittannia" de algemeene vergade ring gehouden. In zijn openingswoord vestigde de voorzitter de aandacht op belangrijke zaken voor den Bond, v.n.l. het aftreden van den heer Edo Bergsma als voorzitter, die ech ter als eere-lid van het bestuur aan den Bond verbonden bleef, en het aanvaarden van het eere-voorzitterschap door Z. K. H. Prins Bern- hard. Voorts liet hij nog de revue passeeren de belasting op motorrrjtuigen en de groote strijd die nog steeds intensiever gevoerd moet worden voor behoud van natuurschoon. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2