Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland Gemengde Berichten Woensdag 6 Juli 1938 No. 9781 TWEEDE BLAD VAN GIFT VAN DE KONINGIN. De Vereeniging tot behoud van natuur- monumenten in Nederland heeft van de Koningin een belangrijke schenking ontvan- gen tot steun aan de plannen tot aankoop van een der laatst overgebleven hoogveengebieden in Nederland, nl. dat onder Fochteloo. DEFILE B. V. L. VOOR fl. M. DE KONINGIN. Zaterdag 27 Augustus a.s. zal de Bijzonder Vrijwillige Landstorm ter gelegenheid van bet 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een ddfild voor Haar bouden bij bet paleis Huis ten Bosch te 's-Gravenhage. De deelnemers aan dit ddfile zullen in den Dierentuin een gemeenschappelijke bijeen- komst houden, gewijd aan bet 40-jarig regee ringsjubileum van H. M. de Koningin, waarbij tevens het 20-jarig bestaan van den B. V. L. zal worden herdacbt. DE REIS VAN DE KONINGIN NAAR ZWITSERLAND. Men schrijft uit Bern aan de N. R. Crt.: Koningin Wilhelmina der Nederlanden zal ook dit jaar haar zomervacantie in Zwitser- land doorbrengen. In tegenstelling met vorige malen ligt het thans in de bedoeling om eerst een autotocht te maken door het centrum van Zwitserland waarbij in bet bijzonder de Gotthard-pas en de Simplon-pas bezocht zul len worden. Na aankomst te Bazel is de Koningin per auto naar bet Vierwoudsteden- meer vertrokken; vervolgens doorkruist men bet heele kanton Uri en daama wordt de tocht over den Gotthardweg voortgezet naar het Gotthard Hospitium om vervolgens aan de Zuidzijde van de Alpen weer af te dalen van Airolo naar het kanton Tessino in de richting Bellinzona en Lugano. Het is nog niet bekend in welke plaatsen op dit lange traject de Koningin zal logeeren. H. M. maakt een passentocht, wat betee- kent, dat Zij voornemens is Zwitserland in zijn stilste, fraaiste en indrukwekkendste gebie- den te leeren kennen. De terugtocht uit het Zuiden zal eveneens per auto geschieden, waarbij ook weer over ddn der boogste passen gereden zal worden: den Simplon, via Domodossola en Brig. Te Brig, waar de Simplon-Alpenpost begint, heeft de Koningin ook vroeger eens vertoefd, maar den eigenlijken pastocht heeft Zij in zijn ge- heel nog nooit gemaakt. Op den Simplon be- vindt zich, evenals op den grooten St. Bernard, een hospitium, waar reizigers, die den pas te voet overgaan, kosteloos gastrecht genieten. Voor de opening van den Simplonspoorweg zijn er jaren geweest, waarin hier 20 k 30.000 reizigers gespijzigd en gehuisvest werden. Welke route de Koningin verder zal volgen, is nog niet bekend. Misschien zal de tocht verder over den Grimselpas naar het Bemer Oberland leiden. In het geheel verwacht men, dat deze rond- rit 10 a 12 dagen zal duren. PRINS BERNHARD GAST IN HET N.CJ5. V.-K A MP. Zondagochtend omstreeks half elf heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het jubileumkamp der Nederlandsche CJhristelijke Studentenvereeniging te Nunspeet, dat ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan der N.C.S.V.-kampen op de heide bij de Wasch- kolk wordt gehouden. Nadat de Prins den kerkdienst in de groote tent, waarin Ds. B. ter Haar Romeny uit Gin- neken voorging, had bijgewoond, nam hij deel aan een koffietafel, die geheel in kampstijl was aangericht. Tot laat in den namiddag toefde de konink- lijke gast in het kamp, waar hij volop van de gezellige kampsfeer en van de mooie natuur, die het kamp omringt, genoot. Per auto keer- de de Prins naar Soestdijk terug. RUMOER OM EEN JAN KLAASSENSPEL. Nadat reeds Zondag jl. in de Gereformeerde kerken te Delft een afkeuring was uitgespro- ken over het Jan Klaassenspel, dat de vol- gende week ter gelegenheid van het lustrum van het Delftsche studentencorps zal worden opgevoerd, en Ds. Zandt (Staatk. Geref.) aan B. en W. vragen over het spel heeft gesteld, heeft thans ook de kerkeraad der Nederl. Herv. gemeente te Delft een protest tegen den inhoud van het spel laten hooren. VERSLAG DORUS RIJKERSFONDS. Aan het verslag over 1937 van het Dorus Rijkersfonds is het volgende ontleend: In afwijking van de mededeelingen der laat- ste zes jaren over de nadeelige saldo's kan thans worden geconstateerd, dat het nadeelig saldo over 1937 7640 onder de raming is ge- bleven en slechts 910 bedraagt. Met het oog op den verbeterden financieelen toestand van het fonds overweegt het hoofd- bestuur het plan om ondanks de groote te- korten der laatste 7 jaren op de exploitatie- rekening (totaal f 100.220) de thans bestaan- de uitkeeringen belangrijk te verhoogen, zoo- dat de oude redders en weduwen zich wat rui- mer kunnen bewegen. Indien over de geheele linie een verhooging wordt gegeven van maximaal 50 pet., dan zou hiermede jaarlijks een bedrag van f 14.000 gemoeid zijn, waarmede het tekort op de exploitatie-rekening 1938, geraamd op 8000 dan zou worden verhoogd. Door sterfgevallen zal na verloop van tijd dit groote tekort verminderen. Het hoofdbestuur meent in den geest van hen, die het D. R.-fonds steunen te handelen, door de gelden zooveel mogelijk te besteden voor de thans levende redders en weduwen. DE DRIJVENDE OPLEIDINGSSCHOOL. Het On-derwijsfonds voor de Scheepvaart, de instelling, die zoo ontzaglijk veel doet voor het geven van onderwijs en het aanleeren van vakbekwaamheid aan schipperskinderen, zal, meldt men aan „De Telegraaf", een hoogst belangrijke aanwinst boeken bij het gereed- komen en in gebruik nemen van de eerste drijvende dagnijverheidsschool voor schippers- jongens in ons land. De regeering heeft den bouw van deze 65 M. lange drijvende am- bachtsschool mogelijk gemaakt, terwijl H. M. de Koningin haar toestemming gaf dat het schip den naam van .Koningin Wilhelmina" draagt. Aan de werf van de firma Gebrs. Van Rees te Sliedrecht, ligt het hoog boven het water uitstekend, in lichte, frissche kleuren geschil- derd schip, te wachten op het oogenblik, waar- op het als schoolinrichting zijn be3te.ri.ning' zal vinden. Niet minder dan 120 jongens kun nen hier vakbekwaamheid voor hun toekom- stig leven aan boord van schepen op de bin- nenvaart en op de kustvaart opdoen; tevens zal hun volledige huisvesting worden verleend. Waar het hier een geheel nieuwe opleiding betreft, welke van groote beteekenis kan wor den voor de toekomstige ontwikkeling van onze Rijn- en binnenvaart, had de directeur van het Fonds, de heer G. de Jong, de Neder landsche Pers en tal van anderen uitgenoo- digd, het fraaie vaartuig te komen bezich- tigen. Het ^erste wat opvalt als men midscheeps de ruime hal, waarin alle verbindingen met leslokalen en verblijven bovendeks samen- komen, betreedt, is, dat men direct het idee kwijtraakt op een schip te zijn. Steenen muren, granieten vloeren, twee fraaie banken en een breede open trap naar de benedenverblijven doen eerder aan het entree van een ruim schoolgebouw denken. Behalve een groote gymnastiek- en recrea- tiezaal van 16 M. lang en 10 M. breed, komen op de hal uit de toegangen tot de bestuurs- kamer en de leeraarskamer, de vertrekken met badcellen en toiletten, terwijl men door een lange gang de twee schoollokalen bereikt, die ieder een oppervlakte van 8 bij 8 M. hebben. Aan het einde van de gang liggen de ver trekken van den commandant. De hal van de woning geeft toegang tot twee ruime kamers en suite, de keuken en een slaapkamer, ter wijl een trap naar beneden voert, waar twee slaapkamers, een naaikamer en een badkamer de woning completeeren. Alles ziet er even frisch en keurig verzorgd uit, zoodat gezegd kan worden, dat de firma Van Andel en Veth te Sliedrecht, die den bovenbouw uitvoerde, eer van haar werk heeft. Achter deze vertrekken van den comman dant, dus beneden in 't schip, liggen twee groote slaapzalen van 11 bij 8 M., plaats bie- dende aan reap. 44 en 48 jongens. Beneden bevinden zich voorts een groote keuken, twee vertrekken voor wachthebbende officieren, een ziekenboeg, het ketelhuis voor centrale verwanming en meer v66r in het schip twee groote eetzalen. Een derde slaapzaal met 16 bedden, een leeraarsvertrek en de werkplaats voor den bootsman, completeeren de in- richting. Omtrent den bouw dient nog te worden vermeld, dat het casco afkomstig is van een pontonschip van den spoorwegdienst Enkhui- zeniStavoren, waarmede spoorwagens wer den overgebracht. Het bevond zich reeds in sloopershanden en werd voor dit schoolschip aangekocht. Dinsdagmorgen om 6 uur zou het vaartuig door twee sleepbooten getrokken, de reis naar Amsterdam aanvaarden. Men rekent a.s. Donderdag in de hoofdstad aan te komen. Na afloop der bezichtiging vereenigde het geheele gezelschap zich aan de lunch, waar de heer G. de Jong het woord voerde over de beteekenis van deze opleidingsschool en de burgemeester van Sliedrecht, Ir. H. Popping, sprak over de beteekenis van zijn gemeente voor het baggerbedrijf, den scheepsbouw en den arkenbouw. Spr. bood namens de gemeente Sliedrecht aan, dat de kosten van het levensgroot por- tret van H. M. de Koningin, dat in de recrea- tiezaal van het opleidingssehip zal worden aangebracht, door de gemeente zouden wor den gedragen, welk aanbod natuurlijk gaame werd aanvaard. UIT DE FETTENINDUSTRIE. De Minister van Economisdhe Zaken maakt, mgevolge het bepaalide bij artikel 8, lid 4 van de Wet op het algemieen verbindend en onver- bimdend verklaren van ondememersovereen- komsten 1935, bekend, dat hij aan de vaste cOmmissie van deal economischen raad, inge- steld bij Kon. besludt van 28 Augustus 1935, heeft verzocht hem te willen adviseeren over het nemeai van een algemeeneai maatregel van bestuur, als bedoeld iin artikel 2 van voor- melde wet ben aanzien van een bij hem inge- diende ondememersovereenkomst inizake de prijzen en de leverings- en betalingsvoorwaar- den bij den verkoop van petten. DE VLAAMSCHE BETOOGING TE GENT. De demonstratie voor de administratieve eentaligheid van het Vlaamsche land, de in tegrate toepassing van de taalwetten en de amnestie voor Grammens, den leider van den „Raad der daad", Zondag te Gent op touw gezet door het verbond van Vlaamsche oud- strijders met medewerking van de Vlaamsche cultureele vereehigingen, heeft,, meldt de corr. der N. R. Crt., een waardig en ordelijk verloop gehad. Duizenden Vlaamsche mannen en vrouwen uit de vijf Vlaamsche provincien en behoo- rende tot de verschillende standen van de samenleving liepen in den optocht mee. Het vrouwelijke element was sterk vertegenwoor- digd. Ook de Vlaamsche studenten uit Gent en Leuven vormden een zeer dichte groep. Geelzwarte spandoeken met leuzen als: Voor een ddntalig Vlaanderen; wetsovertreders en saboteurs gaan vrtf uit; Grammens zit ge- vangen; wij eischen amnestie; Grammens vrij Vlaanderen is een natie en wil als zoodanig worden erkend. Als het moet hard tegen hard, enz., werden in den stoet meegedragen. Alle deelnemers waren getooid met een in- signe, waarop te lezen stond: eentaligheid— amnestie. Een uur voor het vertrek van den stoet, waren reeds 11000 van dergelijke in- signes verkocht. De stoet met zjjn kleurige vaandels had ongeveer een uur noodig om op de maat van de marschmuziek in vrij snel tempo, te mid den van de sympathieke belangstelling van duizenden toeschouwers te defileeren. De com- missie schatte het aantal deelnemers op 18 k 20.000. Bij het standbeeld van Jan Frans Willems, bijgenaamd de vader der Vlaamsche beweging, op het plein tusschen het oude Belfort en de hoofdkerk van St. Bavo, werd even halt ge houden. Voor het huis van G. den Duivel werd de optocht in oogenschouw genomen door het bestuur van het verbond van oudstrijders, het comity van de Vlaamsche bedevaart naar de graven aan den Yser met prof. Daels aan het hoofd en de besturen der groote Vlaam sche cultureele vereenigingen. Ook mevrouw Grammens bevond zich met haar zoontje op deze plaats en werd schier ononderbroken toegejuicht. Mevrouw Gram mens werd ook met bloemen bedacht. In den optocht waren tal van kamerleden en senatoren aanwezig. Na den middag vulden ongeveer 25000 per- sonen het zeer ruime St. Pietersplein, waar het vijfde jaarlijksche Vlaamsche nationale zangfeest werd gehouden. Liederen van Vlaamsche componisten werden door de koren en de massa gezongen en afgewisseld door spreekkoren. De bakende tooneelspeler Staf Bruggen droeg verzen voor van Albrecht Rodenbach en F. Vernocke. K. Peeters, voorzitter van het eomitd voor het Vlaamsche zangfeest sprak een inleidend woord en de Antwerpsche his- toricus dr. van Roosbroeck behandelde het onderwerp: Het verleden leeft in ons, de toe- komst hoopt op ons. Ook hier bemerkte men de aanwezigheid van de meeste Vlaamsche leiders en van oud- minister de Schrijver. Vele katholieken, Vlaamsch-nationalisten en zelfs enkele socia- listische parlementsleden. Een der sprekers bracht onder langdurig gejuich hulde aan de offervaardigheid van Grammens, die in dezelfde stad Gent voor zijn Vlaamsche overtuiging in de gevangenis zit. Het feest werd besloten met het zingen door de massa van het Transvaalsche volks- lied, het Wilhelmus, dit lied onder leiding van den dirigent R. W. Kuiper van de Nederland sche vereeniging voor volkszang te Groningen en de Vlaamsche Leeuw, welke laatste moest worden herhaald. Op het podium gingen daarop de Zuid- Afrikaansche, Nederlandsche en Vlaamsche vlaggen in de hoogte, als symbool van de cultureele verbondenheid der verschillende loten van den Nederlandschen stam. Ook tijdens deze plechtigheid deed zich geen enkel incident voor. WAARSCHUWING TEGEN SPIONNAGE. Havas meldt uit Berlijn: Zondagmorgen is te Berlijn opnieuw een waarschuwing gepubliceerd tegen buiten- landsche spionnage-agenten. In deze waar schuwing wordt gezegd, dat verscheidene bui- tenlandsche agenten onder schuilnamen in de Duitsche dagbladen advertenties hebben doen verschijnen, waarin Duitsche onderdanen uit- genoodigd worden zich in verbinding te stel- len met personen, die in het buitenland ver- blijf houden ten behoeve van „technische medewerking aan neutrale tijdschriften". Het gaat hier, aldus schrijven de Duitsche bladen, om een poging, die ten doel heeft spionnen aan te werven voor rekening van Westersche mogendheden. Vervolgens wordt er aan her- innerd, dat de Duitsch wet met den dood iedere poging tot verraad of spionnage straft. HET TEKORT AAN LANDBOUW- ARBEIDERS GEDURENDE DEN OOGST. De ambtenaren in Thiiringen zijn door gouwleider Saucke uitgenoodigd, zich gedu- rende den oogsttijd ter beschikking van de boeren te stellen, teneinde het tekort aan ar- beidskrachten te verhelpen. De verloven, die in verband hiermede aan de ambtenaren zul len worden toegestaan, zullen niet in minde- ring van de normale vacanties worden ge bracht. CHOLERA. Buitenlandsche correspondenten zjjn met een Japansch vliegtuig over het verdronken land van Honan gevlogen en rapporteeren, dat er geen pogingen in het werk worden ge steld om de dijken tusschen Kaifeng en Tsjengtsjou te dichten. Het water zal daar over het land blijven stroomen, totdat het peil van de rivier in den herfst lager wordt. Voor- bij deze doorgestoken dijken loopt nog maar een smal stroompje in het oude rivierbed. Het water heeft thans den dijk om Kaifeng be reikt, maar er is nog geen gevaar van over- strooming in de stad. Er is in de buurt ech- ter een epidemie van cholera uitgebroken, die honderden menschen het leven kost, zoo melden de buitenlandsche missionarissen in de stad, die, tusschen twee haakjes, ook hun scherpe afkeuring te kennen hebben gegeven over de vreeselijke excessen van de Japansche soldaten in Kaifeng. VROUWELIJKE OFFICIEREN VLIEGEN NON-STOP SEIBASTOPOL—ARCHANGEL. Drie leden van het Russische vrouwelijke militaire vliegercorps, eerste-luitenant Polina Ossipenko, eerste-luitenant Wera Lomako en piloot-luitenant Marina Raskowa hebben met een eenmotorig watervliegtuig een non-stop- vlucht volbracht van Sebastopol naar Ar changel. Zij legden het geheele traject van 2416 K.M. af in 10 uur en 33 minuten, met een gemid- delde snelheid derhalve van 228 K.M. per uur. Gedurende een groot deel van den tocht heeft men blind moeten vliegen wegens de dichte bewolking. Onmiddellijk na haar aankomst in Archan gel zonden de vliegsters een telegram aan Stalin, in antwoord waarop zij door Stalin, Molotof, Wororjilof, Kalinin, Kaganowitsj en Jesjof eveneens telegrafisch gelukgewenscht werden met haar prestatie. VERPLICHTE INENTING TEGEN DIPHTHERITIS OP FRANSCHE SCHOLEN. Alle Fransche schoolkinderen moeten in het vervolg tegen diphtheritis gevaccineerd wor den. Het thans afgekondigde decreet bepaalt, dat in het eerste jaar alle scholieren onder de 14 jaar zich moeten laten inenten, daar zij anders niet langer op school worden toege- laten en evenmin vacantiekampen en derge lijke mogen bezoeken. In de volgende jaren wordt geen nieuwe leerling meer tot een school toegelaten, zonder in het bezit te zijn van een vaccinatiebewijs. Ouders en voogden zijn verplicht voor naleving der wet te zorgen. BRIEF VAN DEN BROEDER VAN SCHUSCHNIGG. „Oud-kaiiselier is gehuwd". De vraag, of de Oostenrijksche ex-kanseliier Kurt van Schuschinigg al dan niet met gravin Vera Fugger von Czemin in het huwelijk is getreden, wordt thans bevestigend beantwoord door een medewerker van de Daily Herald". Op 15 Juna j.l. heeft de in Nederland wonen- dle mevrouw Irene de WildeNioolits een brief ontvangen van dr. Arthur von Schuschnigg, den broer van den staatsanan, die bij het huwelijk als gevolmachtigde van den ex-kan- selier is opgetreden. In zijn brief aan de Nederlandsche dame hieeft Arthur von Schuschnigg aan mevrouw De Wilde het volgende geschreven: „W|ij hebben nu pas een nieuwe schoonzus- ter, van wie wij alien zeer veel houden. Ik ben op 1 Jumi bij volmacht met haar ge- trouwd. Wij hielden altijd veel van haar, maar nu bewonderen wij haar". iUdt den brief blijkt verder, dat ook de oude vader van Schuschnigg bij de huweiijksvol- trekiking tegenwoordig is geweest. „Wjj waren zeer verrast," vervolgt de brief, ,,toen hij 27 Mei plotseling bij ons kwam. iDoch tegelijkertrjd zijn ook onze zorgen toe- genomen. Aangeizien het huis van K. plotse ling is gesloten, weten wij niet, wat er met hem is gebeurd. Papa woont nu bij ons. Hij ziet er wonderlijk goed uit en is, als gewoon- lijk, eerder optimistisch gestemd." De medewerker van het Londensche blad heeft dezen brief kunnen inzien dank zij een zoon vain mevroiiw De Wilde, Herbert von Steinbrecher, die te Londen woonachtig is., waar hij costumes voor het tooneel ontwerpt en die een achterneef van den ex-kamselier is. ,,Ik heb 12 jaar geledien Oostenrijk ver- Jaten", aldus von Steinbrecher, „toen mijn moeder met een Nederlander in het huwelijk trad en zich in Holland vestiigde. Voor poli- tiek heb ik nooit belangstelling gehad. Van tijd tot tijd kreeg ik een brief van mijn neef Kurt over famiiliezaken. Nu denk ik echter voortdurend aan. mijn vroeger vaderland. Nie- mand van de famihe weet natuurlijk, waar mijn neef zich bevindt, wel zijn wij van zijn huwelijk op de hoogte gesteld." „&LAG OM HET GRAAN" IN ITAUe IS BEGONNEN. De „groote slag om het graan" is in geheel Italie met groote geestdrift ingezet. Mussolini zelf gaf Maandagmorgen het signaal door te Aprilia, waar eeuwen lang de Pontijnsche moerassen waren, de zeis in de korenhalmen te zwaaien. Gekleed als een landbouwer stond hij met ontbloote borst in de brandende zon, terwijl hij de zeis omknelde, zeide hij tot de boeren: ,,Ik verklaar u, dat de oogst van het jaar XVI in kwaliteit beter is dan die van het vorige jaar en in kwantiteit slechts een weinig minder is. Het Italiaansche volk zal weer het brood hebben, dat het noodig heeft om te kunnen leven. Maar als dit brood ont- broken zou hebben, zou het zich toch nooit vemederd hebben, om eenige hulp van het buitenland te vragen. De berekeningen van de zoogenaamde demo-plutocratieen zijn fout geweest. Ik breng dit ter kennis van het Italiaansche volk, opdat het zich dit zal her- inneren, in alle omstandigheden, in oorlog en vrede". Na deze woorden begon de Duee te maaien, geholpen door de fascistische militie van Aprillia. Vier uur lang bleef hij aan het werk. Nu de resultaten van den oogst, tegen de aanvankelijke verwachtingen in, zoo verheu- gend zijn, is besloten, ook de kwaliteit van het brood te verbeteren. Het meel zal voortaan slechts 10 mais bevatten, in plaats van 20 Wel verwacht men, aldus de Daily Telegraph", dat de prijs van het brood iets zal stijgen, doch hoeveel is nog niet bekend. Zaterdag, op de bijeenkomst van de natio nale graan-commissie, heeft Mussolini uitvoe- rig den stand van den oogst besproken. Met uitzondering van enkele provincies is het graan in Italie dit jaar beter dan anders en ook de hoeveelheid van den oogst, dien men nu binnenhaalt,, is zoodanig, dat de duce bij voorbaat verzekerd was van de overwinning in ,,den slag om het graan", die nu gestreden wordt. Tevens heeft hij een aantal nieuwe veror- deningen uitgevaardigd. O.a. zal het zachte graan alleem voor brood en hard graan ultslui- tend voor macaroni gebruikt mogen worden. In de hotels zal er brood gebakken mogen worden, dat met geen andere meelsoorten vermengd is. De Italianen hechten aan den uitslag van den strijd tevens een politieke beteekenis. De zeventig millioen quintalen, die naar schatting worden binnengehaald, aldus het „Giomale d'ltalia", zijn meer dan voldoende om de be- hoeften van de bevolking te dekken. ,,Zoo, al dus het blad, is Italie nu bijna geheel bevrijd van de noodzakelijkheid, graan in het buiten land te koopen en zijn goud en geld naar den vreemde te zenden. V66r den Europeeschen oorlog bedroeg de oogst gemiddeld vijftig mil lioen quintalen; verleden jaar tachtig mil lioen. Het „Giomale" maakt nog een vergelijking met den oogst in Frankrijk en betoogt, dat deze daar slechts middelmatig en in sommige provincies zelfs zeer slechts is. Het wil uit deze vergelijking echter geen politieke gevolg- trekiking maken. ,,Wont zon, regen, droogte en temperatuur hangen niet af van het fascis- me noch van de democratie. Maar wel is het succes van de Italiaansche landbouwers een nieuwe stap op den weg naar een algeheele autarkie en daarmede ook, aldus besluit het blad, naar de politieke onafhankelij-kheid; van het buitenland". CIANO'S BESPREKING MET LORD PERTH. De Romeinsche correspondent van de Times meldt over het onderhoud van minister Ciano en Lord Perth aan zijn blad, dat deze conferentie plaats vond op het verzoek van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken. De vorige maal liep de conferentie, zooals destijds gemeld, over het bombardement van Britsche schepen door de luchtmacht van generaal Franco. Ditmaal gold het een voort- zetting van de gedachtenwisseling, welke een maand geleden werd begonnen, toen graaf Ciano de aandacht van Lord Perth vestigde op de ongerustheid in Italie over het uitstel van de ratificatle van het Engelsch-Italiaan- sche verdrag. Bij die gelegenheid werd er van Italiaansche zijde op aangedrongen de voor- waarden voor de inwerkingtreding van het accoord minder strikt op te vatten dan voor- genomen was ten tijde van de onderteekening. Zooals gemeld is het onmogelijk voor de Brit sche regeering het verdrag te ratificeeren voordat de terugtrekking van de buitenlan- ders in Spanje begonnen is. Bij de conferentie tusschen Ciano en Perth werden echter an dere mogelijkheden om tot een regeling te kunnen komen, besproken. De Britsche re geering zou bijvoorbeeld gaarne een wapen- stilstand in Spanje zien maar, te oordeelen naar de toon van de fascistische pers, schijnt Mussolini daar niet voor te zijn. Aan den anderen kant geeft de Italiaansche pers met kracht te kennen, dat generaal Franco bel- ligerente rechten behoort te hebben. Volgens Italiaansche opvatting zou dat zeer voordee- lig voor hem zijn nu de republikeinen niets meer over de Pyreneeen krijgen, en alleen over zee van het noodige voorzien kunnen worden. Graaf Ciano zal daar wel een balletje over opgegooid hebben. 'De aandacht verdient een bericht uit Sala manca, dat de „pijl" brigades, welke uit Ita lianen bestaan, worden „gereorganiseerd". Er wordt daarvoor geen reden gegeven, maar net is mogelijk dat de ,,reorganisatie" geschiedt ter voorbereiding van de terugtrekking der Italianen uit Spanje. JAPAN ZAL OP GROOTE SCHAAL GAAN MOB IIA SEER EN. In politieke kringen te Tokio verluidt, dat minister-president Konoje in een conferentie met den minister van oorlog, generaal Oegaki, de houding van het leger besproken heeft. Vrede tusschen Japan en de regeering te Han- kou is, zooiang maarschalk Tsjiang Kai-sjek optreedt, onomgelijk. De afzetting van Tsjiang Kai-sjek is in verband hiermede het uitelnde- lijke doel van den oorlog en inmenging door derde staten mag deze doelstelling niet op eenigerlei wijze trachten te influenceeren. Verder zou minister Oegaki den inzet van alle militaire krachten, die het land kan opbren- gen, geeischt hebben om Hankou te ver- overen, aangezien de tegenstand van Tsjiang Kai-sjek geen andere oplossing laat. Men neemt daarom in politieke kringen aan, dat de toekomstige besluiten van de regeering te Tokio duidelijk zullen maken, dat in de komen- de maanden een mobilisatie op zeer groote schaal zal worden uitgevoerd, die iederen twij- fei aan de vastbeslotenheid van Japan weg moet nemen. Maarschalk Tsjiang Kai-sjek heeft, naar het Chineesche telegraafagentschap meldt, een verklaring afgelegd met het doel de plaat- selijke Chineesche autoriteiten in de streken nabij de gevechtsgebieden er van te weer- houden op willekeurige wijze hun posten in den steek te laten. De generalissimus zeide: terwijl de vijand dieper en dieper in het Chineesche grond- gebied doordringt en de strijd intenser wordt, worden de topografie en de menschen facto- ren, die steeds meer te onzen gunste werken. Nu wij het beslissende stadium naderen van een laatsten, beslissenden veldslag, is er voor ons alle hoop den vijand terug te slaan en overwinnend uit den strijd te voorschijn te treden, wanneer de militaire en civiele auto riteiten samenwerken en wanneer soldaten en burgers samenwerken". Een Japansch dreigement. De woordvoerder van het Japansche minis- terie van oorlog heeft in verband met de mo- gelijke bezetting van de Zuidelijk van Hainan gelegen Paracelsus-eilanden door Fransche of Anamietische troepen verklaard, dat de Japansche vloot de gebeurtenissen met groote aandacht volgt en de Japansche bewoners van deze eilanden tot iederen prijs zal beschermen desnoods door de gelande buitenlandsche troe pen te ontwapenen. Japan bestrrjdt derde staten het recht deze Chineesche eilanden te bezetten of zich daar op eenigerlei andere wijze te laten gelden. Aangezien voorloopig slechts kleine Fransche of Indo-Chineesche politietroepen op de eilanden geland zijn be- oordeelt men in politieke kringen te Tokio den toestand nog rustig. Intusschen wrjst men er toch met nadruk op, dat de strategische en politieke beteekenis van alle eilanden, Hai nan inbegrepen, in aanmerking genomen, buitenlandsche mogendheden alles moeten vermrjden om door den oorlog toch reeds ge- spannen toestand te v.erscherpen. WEER EEN ONGELUK OP DEN NIEUWEN WEG DEN HAAG—AMSTERDAM. Nadat Zaterdagmiddag op den nieuwen autosnelweg AmsterdamDen Haag een ongeluk was gebeurd, heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag op denzelfden weg opnieuw een emstige aanrijding voorgedaan. Tegen 2 uur is een auto, komende uit de richting Den Haag en bestuurd door den heer Rouhard, op de viaduct over den Schipholweg op een daar stilstaande autobus gereden. De botsing geschiedde met zulk een kracht, dat de aanrijdende auto ongeveer twee meter terugsprong. Gezien den toestand waarin deze wagen na de aanrijding ver- keerde, mag het nog een wonder heeten, dat bij dit ongeluk geen dooden zijn te betreuren. De bestuurder was er nog het ergst aan toe, de heer Rouhard was geheel met bloed over- dekt en klaagde over inwendige pijnen. Van twee dames, die zich verder in den wagen bevonden, werd de een aan het been gewond, de andere kwam er met eenige ontvellingen af. Dr. Kate uit Badhoevedorp verleende de eerste hulp. De heer Rouhard, die met een snelheid van 60 a 70 km. zou hebben gereden, ver- klaarde, dat de autobus, die wegens een panne aan den kant van den weg stond, pas op het allerlaatste oogenblik te hebben gezien, om- dat het achterlicht niet brandde. Dit werd echter door den chauffeur van de autobus ten steMigste ontikend. Zeker is het echter, dat na de aanrijding het achterlicht brandde. Het duurde geruimen tijd voor politie en geneeskundige hulp ter plaatse was. Men had namelijk eerst de politie te Amsterdam ge~ waarschuwd, terwijl voor gebeurtenissen op dit deel van den weg de politie te Hoofddorp moet worden verwittigd. GELDSMOKKELAAR DOOR DUITSCHE DOUANE AANGEHOUDEN. Aan het Duitsche grenskantoor ,,De Lochf* hebben de Duitsche beambten een zekeren H. uit Kerkrade aangehouden, die trachtte 5000 papieren R.M. over de grens naar Nederland te smokkelen. Hij is naar Aken overgebracht en daar in de gevangenis opgesloten. Dank zrj de scherpe bewaking en afsluiting van de grensstreek heeft de gewone smokkel- handel in diverse artikelen naar Duitschland een geduchten knak gkregen. Niettemin pogen de heeren van het smokkelaarsgilde op ge- zette tijden en bepaalde punten hun beroep toch nog uit te oefenen, waarbij zij van ervaren medewerkers gebruik maken om, door een goed functionneerenden inlichtingen- dienst, hun slag te kunnen slaan. Daarentegen heeft de geldsmokkelarij van en naar Duitschland door de strenge maat- regelen niet zoozeer geleden; integendeel, zij worden door velen nog met succes beoefend. Er gaat dan ook vrijwel geen dag voorbij of men hoort van arrestaties wegens overtrading der deviezenfbepalingenHierbij zijn gewoon- lijk slechts betrekkelijk kleine bedragen be- trokken. Toch is het blijkbaar een zeer loonend be- dfijf. Het koersverschil tusschen papieren en zilveren R. M. bedraagt 10 cts. per R.M., zoodat een geslaagde poging 10 winst per 100 R.M. oplevert. Talloos zijn de manie- ren, waarop de waaghalzen de Duitsche be ambten trachten te verschalken, maar met den dag ook komen deze van de velerlei trues op de hoogte, zoodat telkens andere methoden gevolgd moeten worden. Op het oogenblik is de precaire toestand der niet-Ariers in Duitschland een feit, dat voor derden een gereede mogelijkheid biedt relaties aan te knoopen om grootere geldbe- dragen naar Nederland te smokkelen. Hierbij wordt een zeker percentage van het over te bremgen bedrag als beloonlng toegezegd of bedongen. Dat de onderhandelingen met de grootste voorzichtigheid dienen te geschieden en vertrouwen een eerste vereischte is, spreekt vanzelf, daar er anderzijds personen rondloopen, die belust zijn op de 10 beloo- ning welke bij. aanhouding van een smokke- laar wordt uitgekeerd. Dit heeft nu aan den lijve ondervonden een zekere H. uit Kerkrade, die per taxi naar Aken was gereden om daar 5000 R. M. in ont- vangst te nemen, met de bedoeling, deze naar Nederland te smokkelen. H. schijnt van zijn voomemen een derde op de hoogte te hebben gesteld, die hem met zijn auto te Aken zou komen halen. Hij kwam echter niet en H. besloot een Duitsche taxi te nemen, die hem met het geld naar Kerkrade zou brengen. Bij het grens kantoor aangekomen, werd H. gevisiteerd en de 5000 R.M. kwamen te voorschijn. DC Duitsche chauffeur was niet op de hoogte van deze smokkelarij, zoodat tijdens het verblijf te Aken een derde het voomemen aan de Duit sche douane bekend hebben gemaakt. Deze zal nu voor zijn act'iviteit 500 R.M. als beloo- ning uitgekeerd krijgen. Het in beslag ge nomen geld was voor een persoon te Heerlen bestemd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5