a PLAIN? Gemengde Berichten MET DE OUDEN VAN DAGEN OP STAP. ZAAMSLAG. AXEL. RECHTSZAKEN. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. SAS VAN GENT. Gisteren was de dag aangebroken, dat de ouden, van dagen van. Terneuzen de traditio- neel geworden jaarlijksche reis zauden maken, dit ditmaal zou gemaakt worden per autobus naar de omigeving van Maldeighem en vervol gens naar Knocke. In den vroegen morgen scheen de zon vroo- lijk, maar al spoedig began de lucht te be- trekken en rees1 de vrees, dat bet ditmaal niet tzander regen zou afloopen. Toch waren tegen het bestemde tijdstip op de Markt ongeveer 150 oudjes bijeen, blijkbaar zeer opgewekt in afwachting van hetgeen hun dien dag zou worden geboden. Te half 11 zette de st'oet, bestaande ulit enkele luxe auto's met bege- leiiders en 5 geheel bezette autobussen zich in beweging. iDe burgemeester, Mr. Tellegen, had bericht geaonden, dat hij tot zijn spijt wegens amlbts- beizigtheden de oudjeis ditmaal niet kon ver- igezelien, doch zijn beste wen se hen voor een igezelligen dag en een goeden afloop had uit- gesproken. IGeneden werd over den weg langs het kanaal tot Driekwart, vervolgens langs den mooien weg naar Philippine, vervolgens over den verbmldimgsiweg, die naar bleek oak een mooie verbetering andergaat en waaruit de hooge opritten door afgraving zijn wegge- nomen, tot die plaats waar de nieuwe weg aanisluit op den weg van Uzendijike naar de grens, welke weg toen genomen werd1 in de richting van Watervliet. De grensformaliteiten vereischten nog al eenigen tijd, die ook werd benut om een auto- band die geen lucht meer bleek te kunnen houden te repareeren. Toen alias gereed was' vervollgde men den weg door Watervliet, waar juist feest werd gevierd ate hulde aan een 65-jarig echtpaar. De oudjes kregen toen we passeerden een. serenade van het muziekgezetechap. Nadat we Watervliet .gepasseerd waren kre gen we de eerste regenbui. We zaten wel droog, maar het stond toen toch reeds vast, dat de regen het maken van een aangename wandeling door bosschen, welke ook op het prograimima stond, zou verstoren. De weg voerde verder door Eecloo en ten slotte door Maldeghem, waar het doel was het een 20 miniuten verder gelegen Paviljoen Myosotis. Het middaguur was ondertusschen gepasseerd en daar werden terstond de maat- regelen getrofflen voor het gebruiken van een miaaltijd. Naidat het gezelschap had plaats genomen, werd de maaltijd vlug opgediend en kort daarop was het een genOt om te aan- schouwen hoe alien met blijikbaar goeden eet- lust zioh de spijzen goed lieten smaken. Ook uit de verschillende uitlatingen bleek, hoe de deelnemers aan de reis ten voile voldaan waren over hetgeen was verschaft. iNa den maaltijd was er nog eenigen tijd in de buitenlucht te verpootzen. "t Was toen droog. Jammer genoeg kwam toen ee* voonval de algemeene vroolijkheid verstoren. Enkele meisjes hielden zich hezig met schommelen. Een daar van, mej. Van den Bruele, viel van gerinige hioogte uit het schuitje en kreeg ter wijl zij nog op den grond lag het schuitje tegen een barer armen en haar hoofd, dat zij blijkibaar met dien arm had widen hesoher- men. Zij ,bleef versuft liggen en klaagde over pijn. Dit ongeval overkomen aan de dochter van den leider van den tocht, verwekte begrijpelijk algemeen deernis en zorg. Hoewel de heeren van de transportkolonne van het Roode Kruis zich terstond beijveixien om mej. Van den Bruele hulp te verleenen, werd het toch voor dit geval gewenseht geacht geneeskundige hulp in te roepen. Spoedig kwam een der ge- neesheeren uit Maldeghem ter .pdaatse en stel- de een onderzoek in. De gevallene was onder tusschen ook eenigszins van haar versuftheid Ibekomen. Tot aller geruststelling, niet het minst van haar vader en zuister, kon de ge- nees'heer constateeren, dat geen emstig letsel was te bespeuren en ried hrj alleen aan, dat de patiente in het hotel, waarin zij na verbon- den te zijn, ondertusschen gebracht was, uit voorzichtigheid wat rust zou nemen. Zij kon dan des avonds naar huis reiizen. Nadat een en anider verzorgd was werden de auto's weer bestegen en de reis vervolgd, met Knocke als doel. Tijdens den rit daarheen brak weer een bijzonder malsche regenbui los, die ook gepaard ging met onweer. Eer we te Knocke waren, had de regen weer opgehou- den. Gereden werd langs den strandboulevard en vervolgens naar een der in de omgeving gevestigde vele „Siska's'", waar men heen gaat om de befaamd geworden wafels te eten. Het comite had de ruimste gelegenheid uit- gezocht en zoo kwam het gezelschap terecht bij „Marie Siska". Er kon toen nog een paar uren gepoosd worden. Daarvan werd gebruik gemaakt voor een wandeling in de omgeving, voor een be- zoek aan het vliegveld en ook nog voor een bezoek aan Knocke zelf. Te ongeveer 6 uur was liet gezelschap by Marie Siska" aan de tafels vereenigd en toen de koffie en de wafels werden opgediend was het al direct te zien, dat die zeer welkom waren. IDe opgewekte stemming was geheel terug- gekeerd, want toen van uit Knocke door den heer Van den Bruele telefonisch te Malde ghem werd geinformeerd naar den toestand van zijn dochter, kon ze hem zelf al mee- deelen, dat het haar goed ging. Toen werd terstond besloten haar met een auto af te halen en er ging een gejuich op, toen de patiente na eenigen tijd blijkbaar opgemon- terd met haar vader en zuster ter plaatse verscheen, en ook aan den wafelmaaltijd kon deelnemen. Dat de wafels een succes waren bleek wel aan de hoeveelheid die werd besteld om voor familie of huisgenooten mee te nemen. De bakkers of baksters konden het bijna niet aan werken en de thuiskomst is er wel eeniger mate door vertraagd. In alle opzichten wel voldaan werden de auto's weer bestegen en de thuisreis aan- vaard. Reeds vroegtijdig stonden belangstel- lenden op de Markt te wachten, doch het was ruim half tien uur eer de stoet arriveerde. Het was alien aan te zien, dat men goed genoten had en dit was ook weer een voldoe- ning voor de jongeren, die hun ouders, groot- ouders of kennissen afhaalden. Het Nose-Comit<§, daartoe door de giften van velen in staat gesteld, heeft gisteren weer een verdienstelijk werk verricht en vooral de leden die den tocht hebben voorbereid kunnen met voldoening op hun geslaagd werk terug- GEVONDEN VOOBWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inliehtingen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Rijwielbelastin.gim.erk in dtui, wed. J. Huijs- sen, Heeremgracht 5. Idem, A. Tollenaar, Axelschestraat 123. Idem, J. Weststrate, Klaassenstraat 8. Idem, J. C. Meeusen, Blokken 9. (Portemonnaie met inhoud, J. Bruggeman, Nieuwediepstraat 47. LANDBOU1WERS, OPGEPAST Dezer dagen waren arbeiders van den land- bouwer C. Goense te Drieiwegen (Z.-B.) bezig de aardappelen te sproeien met loodarsenaat. Dajartoe hadden. ze een ton giepl&atSt in een vrijwel droge sioot tusschen het bouwland en een weiland), waarin nmdivee liep. Door dat in de wei geen drinkwater aanwezig was, heeft een der runderem uit de ton gedrohken, met het gevolg, dart he!t dier kort daama dood ging. Wleer een waarschuwing am met dit zware vergif udterst voorzichtig te zijn. (De Z.) NOTARIS A. H. J. BEUNINGH. f (Op 63jarigen l'eeftijd is overleden de heer A. H. J. Beuninigh, sediert 18 November 1913 no- taris te Groede. Gevonden voorwerpen. De gemeente-veldwachter alhier verstrekt inliehtingen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen Grijs damestascihje; portemonniaie met in houd; taschje gereedschappen; rijwielbelas- tiinigwierk; vulpotloodgouden ring en nikke- len wield'Op van Chevrolet-auto. Veulenkeuring van de Vereeniging van Zeeifwsche Fokkers. Ook in Kaapstad, aan de voet van de historische Tafelberg, zal de winkelier U in smeuig Zuid-Afri- kaansch vragen welke van de twee U kiest: Craven "A" (met kurken mondstuk) of Craven Plain (zonder mondstuk). Maar beide sigaretten zijn gemaakt van dezelfde onge- evenaarde, gouden Virginia ta- bakken! Zoo zacht en toch zoo geurig als U ooit een pure Vir ginia sigaret hebt gerookt! „Regtig dis 'n goeie sigaret! 10 stuks 17'/i cent 20 stuks 35 cent Ingez. Med. Idem, C. Stouthaimer, Julianastraat 17. Kinderhandtasch, H. de Book, Tramstr. 22a. Ndkkelen dameshorloge, F. van de Bergen, Grenulaan 44. Koralen armbandje, P. van de Bruele, Noordstraat 45. iPortemonnaie, O. Segers, L. Kerkstraat 40. Idem, J. 'Hamelink, Kazernestraat 25. Rozenkrans en ketelpak, v. d. Boogaard, Van Steenbergenlaan 39. Kinderschortje, J. P. Kolijn, Dekkerstr. 5. Mantelband, P. Wisse, Grenulaan 19a. Hutesleutel, J. Donze, Axetechestraat 132. Jongensbroekriem, A. Smdts, Leliestraat 17. Werkkiel, J. van Langevelde, Kerkhofl. 43. Dekikleedje van kinderwagen, J. de Ruijter, Vlooswijkstraat 2. Zwarte ceintuur, C. Meijer, Molenzicht 5. Zilve.ren ring, wed. M. van de Wege, Steen- kamplaan 40. Alpino meisjesmuts, J. Harte, Donze-Visser- straat 36. (Kinderportemonnaie met inhoud, J. Hame link, Hondiusstraat 1. Rijiwielbelastingmerk in 6tui, portemonnaie, zwarte ceintuur, hlauwe mantelband, sleutel, en armband, bureau van politie. PLUKKEN VAN GROENE ERWTEN IN ZEEUWSCH-VEAANDEREN PLOTSEEING STOPGEZET. Vanui't Zbeuwsch-Vlaanideren werden, schrijft het Dgbl. van N.-Br. en Z., vorige week groote hoeveelheden groene erwten, die dioOr honderdtallen arbeiders1 geplukt werden, zooals teiken jare in de maand Juli, uitge- voertd naar de conservenfabrieken van Meche- len, Stabroeck en elders in Belgie. Sedert het oogsten der enwten op Maanidag 27 Junii j.l. begon daalden de prijizen echter zoo laag, dat ae voljgens de Bel'gische boeren den. kostprijs niet meer konden dekken. Daarop heeft het bes'tuur van het Centraal Politiek Comite voor Boeren en Tuinders in Belgie verleden week de aandacht van den Belgischen mmteter van Economische Zaken, Middenstand en Land- bouw op den ontstanen toestand gevestigd en hem dringend verzocht onmiddellijk maatrege- len te treffen voor de bescherming van de groene erwten-leveranciers uit het eigen land1. Verder heeft het aan den Belgischen minis ter gevraagd dat een commissie, bestaande uit kiweekers en afgevaardigden van de conser venfabrieken, zou samengesteld worden am de prijzen te hepalen, daar het totnutoe de fa- brieken zoudten zijn, die de markt beheersch- ten. Zooals men weet had genoemd Centraail Politiek Comitd al reeds gedaan gekregen, dat op 24 Juni jl. in Belgie een Kon. Besluit werd afgekondi'gd, waarin het aanital grenskantoren aan de Neder'landsch-Belgische gxens werd beperkt voor den invoer van groenten uit Ne- d'erland, waardtoor bijv. vanuit Zeeuwsch' Vlaanderen nog sleohts groenten konden wor^ den uitgevoerd via het grenskantoor Paal- KCmseke, hetgeen vooral nadeeliig was voor West Zeeiuwsch-Vlaanideren. Maandag jl'. bleek, dat het nieuwe Belgi- sche Oomitd ook gedaan heeft gekregen, dat moaruenteel geen groene erwten meer naar Bel gie kunnen vertzondien worden. De vele hon- derd'en mannen, vrouiwen en kinderen, die an- dere jaren valop werk vonden tijdens den erw- tenooigst in Zeeuwsoh-Vlaandieren, konden Maandag j.L ni«t meer aan het werk gaan. Het Belgische Centraal Politiek Comite voor Boeren en Tuinders blijkt zijn eischen inge- willligd te hebben gekregen, nadat na afloop van een vergaderimg te Brussel op Vrijdag Juli een afvaardiging bij minister Heymans is geweest in verband met besprekingen over het nieuwe handelsaccoord met Nederland. De eischen die gesteld werden luidden ate volgt |1. De invoer van land- en tuinbouwproduc- ten uit Nederland1 mag alleen tot aanvuiling van de nationale productie in Belgie geschie dien. Hij moet bovendien derwijize geregeld zijn dat de verkoopprijizen niet tot beneden zulk peil gedrukt wordien, dat ze geene normale winstmarge meer verzekeren aan den Belgi schen land- en tuiinbouwver. 2. Inivaer langs bepaalde toillkan-toren. 3. Verhooging en aanpassing van sommige toirecihfcen. 4. Verbod van invoer van gemengde la- dingen. 5. Beheer van de confingenten door Belgie 6. Beperking van de overdrachten en af- schaffing van de anticipaties. Nbglmaals werd de uitdrukkelijke wil dler vergaderimg te kennen gegeven dat indien Ne derland op deze gewettdgde vragen niet zou ingaan, het bestaande accoord door Belgie moet opgeizegd worden. Thams zullen de groene erwten in Zeeuwsch- VHaanderen vermoedelijik niet meer geplukt worden, doch te ve'lde blijven om later ge- droogd te wohden. Hierdoor te er in dien land- bouw van Z. VI. heel wat mdmdier werk ont- staan. DE SPOORWEGWERKEN TE VLAKE. De werken voor verleggimg van den spoor- weg door Zuid-Bevelamd, in verband met het bouiwem ^er nieuwe bruig bij Vlake zijn thans vodtooitd. In dien nacht van Zaterdag op Zon- dag a.s. zal de aansluiting met de oude spoor- baan gemaakt worden, zoodat Zondiag de nieuiwe spoorweg richting VUssingemRoosen- daal in gebruik zal worden genomen. BENOEMING SUBSTITUUT-OFFICIER VAN JUSTITIE. Bij K. B. van 1 Juli 1938 is benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arron- dissements-rechtbank te Haarlem Mr. N. J. G. Sikkel, thans ambtenaar van het openbaar ministerie hij de kantongerechten in het ar- rondissement Middelburg, ter standplaats Middelburg. F.F.N NACHTELIJK VAARTOCHTJE DAT NIET DOORGING. De opvarenden van een Belgisch jachtje, dat aan den steiger aan den Koningsweg te Vlissingen gemeerd lag, bemerkten, meldt de Vliss. Crt., in den nacht van Zaterdag op Zon- dag dat er beweging in hun vaartuig zat. Zij begaven zich direct naar het dek en tot hun verbazing bemerkten zij, dat het scheepje al eenige meters van den wal af lag terwijl de trossen waarmee het gemeerd had gelegen, losgeworpen waren. Toen zij het jachtje weer hadden vastge- legd, kwam plotseling een onbekend persoon uit de machinekamer. Hij sprong op den wal verdween in de d-uisternis. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die kort daar op in de Dijkstraat een matroos van Noorsche nationaliteit heeft aangehouden. Bij confron- tatie met de bemanning van het jachtje werd hij herkend als de ,,passagier", die vermoede- lijk een gratis vaartochtje had willen maken. De man verkeerde onder drankinvloed en bleek deel uit te maken van het Noorsche tankschip „Teddy". Hij werd op het bureau van politie in bewaring gesteld, waama hij later naar zijn schip werd overgebracht, dat wederom zee heeft gekozen. SCHIPPER STREEFKERK ONTVANGT DE GROOTE ZILVEREN MEDAILLE VAN DE REDDINGSMAATSCHAPPIJ. Op den inlspectietocht, dien het bestuur van de Zuid^Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schiphreukelingen op 1, en 2 Juli hield naar de stations dier maatschappij op de Zuid- Hollandsche en Zeeuwsche eilanden, heeft de president, de heer A. A. baron Sweerts de Landas Wibo-rgh, met een waardeerende toe- spraak aan schipper H. D. Streefkerk van de motorredddngbOot ,,M. C. Blankemheym te Vlissingen, de groote zilveren medaille met diploma van de maatschappij uitgereikt. Aan schipper Streefkerk, die zooals gemeld aan verscheidene reddingtochten deelnam, zijn ook verschillende andere onderscheidingen te beurt gevallen. (Midd. Crt.) HET OPENLUCHTSPEL TE GOES. De Midd. Crt. meldt, dat volgens een schrij- ven van den particulier secretaris van !H.M. de Koningin Hare Majesteit bij uitzonde- ninig gaame ,,de oipdrach't'heeft aanvaard van het Oranjespel „Wij willen blijven wat wij zijn!'", dat gesohreiven is door den heer W. 't Hooft te Goes, als pen eerbiedige hulde ter gelegenheid van het veertigjarig regeerings- jubdleum. W^j, kunnen hieraan nog to-evoegen, dat het vast staat,. dat de eerste voorstelling te Goes zal plaats vinden en wel op 3 Sept. a.s. en dat de leidimg zal berusten bij den bekenden regis- seur Kommer Klein. Onder zeer vele belangstelling, waaraan de weersgesteldheid weinig afbreuk vermocht te doen, had alhier een premie-veulenkeuring plaats op het bekende sport- en keurings- terrein van bovengenoemde vereeniging, dat zoo welgelegen, maar thans door de wegver- betering Zuidwaarts van onze gemeente met zoo gemakkelijk te bereiken was. Dank zij de activiteit van het bestuur en de hoffelijke medewerking der autoriteiten kon echter het verkeer in normale banen geleid worden, waartoe ongetwijfeld ook de accurate hulp van de Rijkspolitie niet weinig heeft bijge- dragen. De voor een gedeelte opgebroken en in bewerking zijnde groote brug bij de Kanaalkade was een verkeersobstakel met volstrekt niet denkbeeldige gevaren, doch dank zij de permanente waak- en werkzaam- heid der marechausee's verliep het verkeer dat vooral voor 9 uur en na afloop vanwege het groote aantal luxe- en vracht-paarden- transportwagens zeer druk was, als gesmeerd. Hieronder volgen de uitslagen van de ver schillende klassen volledig. Klasse I. (Merrieveulens, geboren v66r 1 Mei 1938.). Keurmeestersde heeren P. Dekker, Bors- sele; C. Steijaert, Graauw. ,le pr. verg. zilv. med. Clara van Acron van A. E. de Moor, iSluiskil; 2e pr. zilv. med. Beatrix van Goegors van wed. J. Dieleman, Axel; 3e pr. zilv. med. Carma van Vogelschor van A. Deesde Jonge, Sluiskil; 4e pr. zilv. med. Laura, van J. van Hoeve, Sluiskil; 5e pr. verg. br. med. Acrona van Vogelschor van A. Dees—de Jonge vnd.; 6e pr. verg. br. med. Rosa van Byou van S. Oudenaerde, Zuid- dorpe; 7e pr. verg. br. med. van Pr. Ver- vaet, Westdorpe; 8e pr. verg. br. med. Paula van Jac. de Putter, Axel; 9e pr. br. med. Beatrix van Vogelschor van A. Deesde Jonge vnd.; lOe pr. br. med. Dallia van Othene van A. de Krakerde Feijter, Zaam- slag; lie pr. br. med. Truus van M. A. B. Puylaert, Zuiddorpe; 12e pr. br. med. Paula van Zorgvliet van L. W. de Regt, Zaamslag; 13e pr. Trui van M. A. B. Puylaert vnd.; 14e pr. Tilly van M. A .B. Puylaert vnd. De jury heeft deze klasse aangemerkt als: beste klasse merrieveulens Klasse II. (Merrieveulens, geboren na 1 Mei 1938.) Keurmeester dezelfde als in klasse I. le pr. verg. zilv. med. Camelia van Cam- bron van W. Staal, Stoppeldijk; 2e pr. zilv. med. Beatrix van Rondeputten van M. van Fraaijenhove, Axel; 3e pr. verg. br. med. Beatrix van Jac. de Putter, vnd.; 4e pr. br. med. Paula van wed. P. F. de Nijs, Terneuzen; 5e pr. Lozette van Iz. de Feijter Hz., Axel; 6e pr. Bertha van Torenberg van J. de Klerk, Zaamslag. Aanteekening jury; vrij goede klasse met best kopnummer. Klasse HI. (Hengstveulens, geboren v66r 1 Mei 1938.) Keurmeesters: de heeren J. van 't Westeinde, Nieuwdorp; L. J. H. Koopman, Nieuwerkerk. le pr. verg. zilv. med. Teddy van Cambron van W. Staal, Stoppeldijk; 2e pr. zilv. med. Dragon van Hoek van A. B. W. Kindt, Hoek; 3e pr. zilv. med. Avenir van Acron van P. J. Dieleman—de Klerk, Zaamslag; 4e pr. zilv. med. Benno van Acron van J. van Hoeve, Sluiskil; 5e pr. verg. br. med. Paul van Othene van A. H. Dekker, Zaamslag; 6e pr. verg. br. med. Diamant van Zuiddorpe van A. C. van Waes, Zuiddorpe; 7e pr. verg. br. med. Adolf van Luntershoek van C. de Feij ter, Vogelwaarde; 8e pr. verg. br. med. van C. de Putter, Axel; 9e pr. br. med. Benno van H. Kerckhaert en H. de Maat, Stoppeldijk; lOe pr. br. med. van Gebr. Dieleman, Westdorpe; He pr. br. med. Marius van iS. van Hoeve, Axel; 12e pr, br. med. van Gebrs. Daelman, vnd.; 13e pr. Barra van J. van Hoeve vnd.; 14e pr. Albert van Jac. de Putter vnd. Aanteekening jury: Klasse zware hengst veulens met best kopnummer. Klasse IV. (Hengstveulens, geboren na 1 Mei 1938.) le pr. verg. zilv. med. Dragon van Irena van Jac. Serrarens, Ossenisse; 2e pr. zilv. med Paul van Cambron van W. Staal, vnd.; 3e pr. zilv. med. Paul van Westdorpe van E. Verhelst, Westdorpe; 4e pr. verg. br. med. van C. de Putter vnd.; 5e pr. verg. br. med. Clarion van Byou van H. Bonte, Koewacht; 6e pr. br. med. Joop de Bois van W. L. den Hamer, Axel. Aanteekening jury: Matige klasse met best kopnummer. Keurmeesters als in klasse III. Klasse V. (Hemgsten met afatammelingen.) Keur meesters: de heeren P. Dekker, Borssele; C. Steijaert, Graauw; J. van 't Westeinde, Nieuwdorp. le pr. verg. zilv. med. (met lof der jury) Acron van Avenir van C. de Feijter, Voge - waarde; 2e pr. zilv. med. Byem van Frede- ricapolder van H. Bonte, Koewach P' vera br. med. Bloc de Six Sinces van Coop. H.V. ,,De Verwachting", Axel; 4e pr. br. me Harold van C. de Putter vnd. Over het algemeen werd het keunge aan- gevoerde fokmateriaal geprezen. Zondagmiddag van 3—5 uur waren zij voor het publiek te bezichtigen. Velen heb ben dan ook van deze unieke gelegenheid gebruik gemaakt, om hun kennis van deze geduchte Achyllissen te verrijken. We hebben gemeend, onze lezers, enkele merkwaardige en interessante bijzonderheden niet te mogen onthouden. De schepen zijn ingericht, zoowel voor het leggen van .een beperkt aantal mijnen alswel voor het mijnen vegen. Normaal, zoo werd ons inigelicht, varen deze schepen in een formatie van vier, die onder- ling met elkaar zijn verbonden door een scherpkantige stalen kabel onder de water- spiegel. Deze scherpe kabel, snijdt, wanneer men een mijnenveld passeert, de mijnen van hun anker, waardoor deze boven komen drijven en dan door een mitrailleur onschadelijk worden ge maakt. Daar .deze schepen steeds in een nauwkeu- rige formatie dienen te varen, zijn ze voor- zien van een radio-telefonische installatie' door middel van een kortegolfzender. Bestijgen we nu even de commandobrug. iBehalve de gewone scheepsinstrumenten, zooals sextant en hydrolische stuurinrichting, is het schip voorzien van een gyro-kompas. Dit kompas is ongevoelig voor magnetische storingen en schommelingen van het schip, zoodat het zelfs in de moeilijkste omstandig- heden steeds den juisten koers aangeeft. De commandobrug, .die het centrale zenuw- stelsel is van deze drijvende laboratoria, is telefonisch verbonden met alle belangrijke punten van het schip, zoodat van hieruit alle bevelen mondeling kunnen worden overge bracht met behulp van luidsprekers. Zeer interessant is zeker het electrische echolood. Dieper ingaan op de werking van dit instru ment zou ons te zeer in technische bijzonder heden doen vervallen. Genoeg zij, hierover te vermelden, dat door een automatische golflengte-regelaar op een papierstrook ononderbroken het profiel wordt opgeteekend van den bodem, waarboven wordt gevaren. Zoo zagen we een profiel van het kanaal van Terneuzen tot Sas van Gent. Tot slot dient nog te worden vermeld een totaal nieuwe uitvinding, die op de Abr. van der Hulst was aangebracht. Dit toestel, dat dient voor het geven van lichtseinen naar een verwij.derden post, zendt deze stralen op zoo- danige wijze, dat ze alleen zichtbaar zijn voor hen, op wie ze worden gericht. Op een af- stand van 3 K.M. zijn ze nog maar in een veld van een vierkante meter te zien. Hoeveel zou er nog niet te vertellen zijn over de zoeklichten, die hun stralenbundels van horizon tot horizon werpen, over het ver- nuftige electrische log, over al deze schitte- rende proeven van menschelijk kunnen. Al deze vemuftige uitvindingen in dienst van -een destructieve macht. Laten wij hopen, dat zij nooit in een oorlog in practijk behoeven te brengen wat hier gedemonstreerd werd, al moge het voor ons een troost zijn dat onze vloot paraat blijkt. Wanneer het doel was, dit te demonstree- ren, dan is men daar ongetwijfeld in geslaagd en is van dit bezoek een propagandistische waarde voor onze marine uitgegaan. Zitting van 5 Juli 1938. O. B., oud 43 j., kolenhandelaar te West dorpe, verdacht van mishandeling van C. Hemelsoet te Westdorpe op 22 Mei 1.1. Eisch 10 of 5 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. L. H. V., oud 20 j., koopman te Axel, ver dacht van strooperij van gras met behulp van een wagen, gepleegd te Goes op 30 Mei 1.1. Eisch 10 of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. L. W. D., oud 30 j., koopman te Clinge, was in verzet gekomen tegen een vonnis van den Politierechter, waarbij hij wegens mishande ling van G. v. Ruymbeek te Clinge op 27 April 1.1. werd veroordeeld tot een geldboete van 15 of 10 dagen hechtenis. Eisch bekrachtiging van het verzet. Uit spraak idem. HOOGER BEROEP. E. W., oud 22 j., garagehouder te Sas van Gent, is in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroordeed tot f 50 of 10 dagen hechtenis. AUTOBUSDIENST AMSTERDAM's-GRAVENHAGE. De president van de rechtbank te 's-Gra- venhage heeft uitspraak gedaan in een kort geding, aanhangig gemaakt door de Neder- landsche Spoorwegen tegen de N.V. Somme- lings Autobusbedrijf te 's-Gravenhage. De spoorwegen hadden op grond van het gewijzigde reglement autovervoer personen de onmiddellijke stopzetting van den .door Som- meling onderhouden dienst tusschen Amster dam en 's-Gravenhage gevorderd. Namens gedaagde had mr. De Grooth uit Rotterdam betoogd, dat dit reglement en in het bijzon der art. 2, onverbindend moet worden geacht. De president heeft in zijn uitspraak o.m. overwogen, dat het niet op den weg ligt van den rechter, in kort geding zich uit te spre- ken over de al of niet verbindendheid van art. 2 van het R.A.P. Overigens heeft de president de vondering der Spoorwegen ontzegd. Hoog bezoek. Zaterdag j.l. kreeg Sas van Gent bezoek van twee Nederlandsche oorlogsbodems. Zij werden gemeerd aan de Fosfaatfabriek alhier en trokken alras met hun doordringende misthooms een groote belangstelling. man gaat zijn vkouw met STRIJKIJZER TE LUF. In hun woning aan de Korte Hillestraat te Rotterdam heeft Maandag de echtgenoot van de 48-jarige M. Seegers—Rotier, tijdens een twist, zijn vrouw met een electrisch strijk- ijzer tal van verwondingen toegebracht. De ruzie er schijnt wel eens meer emstig ver- schil van meening tusschen de beide echtge- nooten te bestaan liep zoo hoog, dat de twist in een hangemeen overging. Daarbij schijnt de man zich zoo driftig te hebben ge maakt, dat hij op een gegeven oogenblik een electrisch strijkijzer, dat juist binnen zijn tae- reik stond, greep en er zijn vrouw mee te lijf ging. Hij sloeg met het zware voorwerp in den blinde weg, waarbij hij de vrouw tal.van malen op het hoofd raakte. Op haar huip- geroep was spoedig assistentie aanwezig^ g De vrouw had toen echter reeds een groote wond boven het rechteroog en een onder het linkeroog, terwijl bij het slaan ook haar linker- oorschelp was gespleten. Aangezien het slachtoffer hevig bloedde, is zij naar het zie- kenhuis aan den Coolsingel vervoerd waar zij ter verpleging is opgenomen. De verwon-- dingen zijn niet van levensgevaarlgken aard. De politie heeft den man aangehouden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2