Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland Feuilleton-vertellingen Maandag 4 Juli 1938 No. 9780 TWEEDE BLAD BALALONA HEVIG GEBOMBARDEERD. BRABANTSCHE BRIEVEN. GEMEENTERAAD VAN HOEK. VAN HUT REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGEN. Zooals indertijd reeds is gemeld, is in dit voorjaar op een vergadering van vrijwel alle jeugdorgamsaties van Nederland te Utrecht besloten een algemeen comite te vormen voor een jeugdhulde aan de Koningin. Eijna aile jeugdorgamsaties verklaarden zich taereid deel uit te maken van het alge- meene comite en weaen hun vertegenwoor- digers aan. iHet centraal bureau van de jeugdhulde is gevestigd in Den Haag, Javastraat 44a, tele- foon 113699, giro 328100. Toen deze zaken geregeld waren, is over- gegaan tot het inzamelen van gelden, noodig om deze hulde te financieren. Daarbij is van het standpunt uitgegaan, dat het voor een iedere jongere mogelijk moest zijn ook financieel deel te nemen aan deze betooging. Na ultvoerige besprekingen werd ten slotte' het volgende definitieve plan aanvaard. Op den avond v66r den nationalen feestdag, 5 September, zullen, als inzet van de offici- eele viering van het regeeringsjubileum, al-' thans langs de geheele Nederlandsche grens en kust, telkens met 8 km tusschenruimte, en in de provinciale hoofdsteden, door de jeugd, in hoofdzaak door de padvinders, vreugdevuren ontstoken worden. Dit zal het sein zijn, dat Nederland en in het bijzonder de Nederlandsche jeugd, zich voorbereidt op de plechtige herdenking van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Op den ochtend van den nationalen feest dag, rekening houdend met werkelijke samen- komsten ter plaatse, zullen in alle gemeen- ten van ons land de jongeren voor de raadhuizen, of anders op daartoe geschikte plaatsen, met vlaggen, banieren en muziek samenkomen. Het ligt in de bedoeling, dat de burgemeester van elke gemeente de gemeen- tevlag zal toevertrouwen aan de verzamelde jongeren, waarvan een deputatie met deze vlag naar Amsterdam zal gaan. Aan de ver- vaardiging der vlaggen wordt druk gewerkt. Waar gemeentelijke of provinciale vlaggen niet bestaan, worden zij, met medewerking van den rijksarohivaris in Den Bosch en den plaatselijken archivaris vastgesteld. De deputatie zal voor de gemeenten met 10.000 of minder inwoners uit drie personen bestaan, uit gemeenten boven de tienduizend inwoners gaat voor elke volgende tienduizend e6n persoon meer met de deputatie mede. Deze vlaggen worden per auto, liefst met open auto's, uit alle plaatsen van het land naar Amsterdam gebracht, waar des avonds de betooging van jong Nederland aan H. M.' de Koningin op den Dam plaats heeft. Behalve de gemeentevlaggen zullen ook deputaties van vijf leden van alle vereenigingen, die aan deze betooging mededoen, met hun vaandel aanwezig zijn. Zij scharen zich alien tegen het vallen van den avond op den Dam, waarheen zij met muziekkorpsen van jongeren, van een bepaald punt van Amsterdam uit, opgetrokken zijn. Daar zullen zij op een gegeven oogenblik, als de Koningin op het balcon van het paleis verschijnt, uitdrukking geven aan de trouW van de jeugd van alle gemeenten van ons vaderland, door het neigen van de vlaggen. Vooraf wordt dan als plechtige inzet „Wilt heden nu treden" gespeeld en gezongen. Tot slot van de plechtigheid zal het lste en 6de couplet van het Wilhelmus gezongen worden. Aan de vlaggen zal dan een wimpel beves- tigd worden, als herinnering aan deze plech tigheid, en den volgenden dag zal in elke gemeente de vlag weer door de jeugd aan den burgemeester worden teruggegeven. De symboliek van deze betooging schuilt hierin, dat op deze wijze de jeugd aan haar nationale eenheid uiting geeft door het bren- gen van de vlaggen van alle gemeenten naar den Dam, ten aanschouwe van H. M. de Koningin aan wie zij trouw betoont. Er wordt aan gedacht Ned.-Indie, Suriname en Cura sao bij deze huldiging in te schakelen. In de plaatsen, waar geen jeugdvereeni- gingen zijn, is de hulp der Oranjevereenigin- gen ingeroepen. J A AR VERGADERIN G A.V.R.O. Bijna 200.000 leden. De Algemeene Vereeniging Radio Omroep heeft Zaterdag in Den Helder haar elfde jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden. Bij den aianvang der bijeenkomst werd be sloten een telegram te zenden aan H. M. de Koningin, waarin uiting wordt gegeven aan gevoelens van eerbied en verknochtheid. Een dergelijk telegram werd gezonden aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, terwijl aan den minister van bin- nenlandsche zaken een telegram werd gezon den, waarin de vergadering haar waardeering en vertrouwen uitte in het beleid van den minister op het terrein van den radio-omroep. In zjjn openingsrede betoogde de voor- zitter, de heer G. de Clercq, dat de A.V.R.O. geworden is tot een der bloeiendste, welva- rendste, geachtste en invloedrijkste instellin- gen, welke ooit aan onbaatzuchtig particulier initiatief zijn ontsproten. De heer De Clercq wierp vervolgens een terugblik op de belang- rijkste gebeurtenissen in het afgeloopen jaar. De N.O.Z.E.M.A., de Nederlandsche Omroep Zender Maatschappij, aan wie de taak is op- gedragen om te zorgen voor den bouw en de exploitatie van radio-zenders in Nederland, deed veel werk. Ook in het afgeloopen jaar werkten de vier groote omroepen, voor zoover het gemeenschappelijke belangen (echter met uitsluiting van de programma's) betreft, samen in het Centraal Bureau voor den om roep in Nederland. De directeur, de heer W. Vogt, gaf hiema een overzicht van den toestand van het om- roepbedrijf in het afgeloopen jaar. Het bedrijfsoverschot bedroeg ruim een half milhoen gulden tegen ruim 434 duizend gul den in 1936. De belegde reserves bedroegen op 1 Januari j.l. ruim 2j5 millioen gulden, of 1 ton minder dan in ■>1936, daar staat tegen- over dat veel waardevol onroerend goed werd verworven. Het aantal leden beweegt zich in stijgende lijn, ten opzichte van 1936 is de A.V.R.O. in 1937 met 2036 leden vooruitgegaan. In 1938 hoopt men de 200.000 te overschrijden. De luistervinkbijdragen gingen achteruit. In 1937 beliepen zij ruim 710.000 gulden. Wei is het bedrag, dat in 1936 ontvangen werd, lager n.l. ruim 623.000, maar in 1937 zijn de wettelijke bijdragen van de exploitanten van radio-centrales er bij gekomen. Worden die er afgetrokken, dan blijkt, dat de luister- vinken in 1937 minder vrijgevig zijn geweest dan in 1936. iSpr. blijft dit dalen van de ge- middelde bijdrage per hoofd een bedenkelijk verschijnsel vinden, dat een gevaar in zich bergt voor de duurzaamheid van het vrijwil- lige betalingssysteem, dat de Nederlandsche omroep zoo van buitenlandsche onderscheidt. Tegenover een daling der inkomsten zoo zeide- spr. staat een stijging der uitgaven. Deze stijging heeft verschillende oorzaken, zoo o.m. het auteursrecht en de gestegen papier- prijzen. Spr. hoopte tenslotte, dat de vergadering zijn verzekering wilde onderstrepen, dat de A.V.R.O. haar devies van algemeenheid nim- mer ontrouw zal worden. In deze vergadering werd de heer Vogt door den voorzitter onder hartelijke instemming der aanwezigen gehuldigd ter gelegertheid van zijn 50sten jaardag. In het bijzonder bracht de voorzitter naar voren, dat de A.V.R.O. een stichting is te danken aan het initiatief van den heer Vogt, zooals deze daarna krachtig heeft gewerkt aan de ontwikkeling dezer omroepvereendging, en daarvoor den juisten man op de juiste plaats is gebleken. BUMA EN OMROEP ZIJN HET EENS. Naar het Handelsblad verneemt, hebben de besprekingen, welke onder leiding van Mr. iDonner, oud-minister van Justitie en lid van den Hoogen Raad, gevoerd zijn tusschen de vier groote omroepvereenigingen en het Buma inzake de bekende kwestie der auteursrechten, tot een goede oplossing geleid. De betrokken partijen verklaarden zich n.l. tenslotte bereid accoord te gaan met een arbitrale beslissing, waarbij de omroepvereenigingen per jaar 125.000 auteursrechten aan het Buma zul len betalen. Het Buma had oorspronkelijk 200.000 (volgens een bepaalde schaal)' gevraagd, de omroep-organisaties bleven aan- vankelijk met haar aanbod ver onder het be drag van f 125.000, waarop partijen zich ten slotte, in den vorm van een bindende regeling, ,,gevonden" hebben, waarmede tevens de ge- volgen van vroegere processen tusschen om roep en Buma van de baan zijn. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Weenen: Gouwleider Burckel heeft een onderzoek in- gesteld naar het optreden van alle commis- sarissen, die zijn aangesteld in de particuliere bedrijven. Hierbij is gebleken dat twaalf van hen de hun toegewezen zaken niet trouw hebben behartigd. De gouiwleider heeft daarop gelast deze commissarissen te arresteeren en over te brengen naar het concentratiekamp te Dachau. Binnenkort zal gouwleider Burckel een nieuwe verordening voor de commissarissen bekend maken. Den gouwleider was vender ter oore geko men, dat een professor aan de academie voor beeldende kunsten te Weenen was ontslagen wegens politieke onlbetrouwbaarheid. Hij heeft het geval nauwkeurig onderzocht, waar bij is gebleken, dat de beschuldigingen geen steek hielden en dat zijn arrestatie slechts het gevolg was van demonstraties. De professor is dOor Burckel telegrafisch thans in zijn ambt hersteld en de verantwoordelijke ambtenaar is ontslagen. iBovendien bemerkte de gouwleider bij een inspectie in een gevangenis, dat een der vroe gere ondergeschikte leiders van het Vader- landsche Front gevangen werd gehouden op grond van een aanklacht, welke was inge- diend door zijn vroegeren plaatsvervanger. De man werd vrijgelaten en zijn aanklager werd gearresteerd. In verband met deze beide feiten heeft de gouwleider een premie van 50 mark uitge- loofd voor iederen politieman of particulier, wien het gelukt een valsche aanklager te arresteeren. Bovendien zal in de komende dagen welwiillend onderzoek worden ingesteld naar alle arrestaties en inbeslagnemingen. Hierbij zal in alle gevallen overwogen worden of de vroegere maatregelen gehandhaafd moe ten blijven. Tot zoover het Duitsche Nieuiwsbureau. ELKE DUITSOHER KAN BIJ BEPAALD REDRIJF WORDEN GEDETACHEERD. Vrijdag zijn de uitvoeringsbepaldngen ver- schenen van de wet betreffende de invoerhig van den algemeenen dienstplicht voor alle Duitsche mannen en vrouwen. Daarin worden de nadere bijzonderheden bekend gemaakt over de personen, die in de eerste plaats hier- onder vallen en de wijze, waarop zij zijn het beroep, hetwelk zij tot dusver uitoefenden, naar een nieuwen aan te wijzen werkkring zullen worden overgeplaatst. In de eerste plaats zal men, naar kort werd gemeld, trachten ongehuwde arbeidskrachten onder de nieuiwe wet op de arbeidsdienstplicht te laten vallen. Eerst daarna, wanneer het blijkt, dat er in verschillende industriecentra nog gebrek aan geschoolde werkkrachten be- staat, zal men ook gehuwden oproepen. Al- vorens naar een nieuwe plaats van bestem- ming te worden overgebracht, zullen de be treffende personen medisch worden gekeurd, amdat men wil constateeren, of zij voor het hun toegewezen beroep geschikt zijn. Inidien bedrijven in de eerste plaats dient men hier te denken aan die, welke met de uibvoering van het vierjarenplan belast zijn lijden onder een gebrek aan deskundige aTbei- ders, dan moeten zij een aanvraag rich ten tot het plaatselijk arbeidsbureau van het district, waar het bedrijf gevestigd is. Dit bureau tracht eerst uit de aldaar besohikbare krach- ten in de behoeften van het bedrijf te voor- zien. Slaagt het daar niet in, dan treedt de arbeidsdienstplichtwet in werking en worden van elders werkkrachten gerequireerd. Het arbeidsbureau stelt zich dan in verbinding met de arbeidscentrale, waar uitgebreide lijs- ten liggen van geschoolde werkkrachten, die hetzij geen werk hebben, hetzij in minder be- langrijke bedrijven werkzaam zijn en van per sonen, die vroeger een beroep uitoefenden en om de een of andere reden op het oogenblik op hun lauweren rusten. Uit deizen wordt dan een keuze gedaan. Diegenien op wie de keuze valt, krijgen een sommatie om zich te melden. Op het centrale bureau wordt hun een reeds opgesteld dienst- contract overhandigd, hetwelk zij moeten on- derteekenen en dat van kracht wordt van den dag van onderteekening af. In de sommatie staan dan reeds aangegeven de plaats, waar het bedrijf, waar zij te werk worden gesteld, zich bevindt en het tijdstip, waarop zij aan het werk moeten gaan. De reiskosten van de woonplaats van den betrokkene naar het bedrijf, waar hij te werk wordt gesteld, worden betaald door het Plaat- selijke Arbeidsbureau, de terugreis door het bedrijf, dat hem aanstelt. Vanaf den dag, dat hij in dienst treedt, heeft de aldus gerequi- reerde werkkracht recht op het loon van zijn nieuwe beroep. DE OOLORADOKEVER BIJ PARIJS. Daar ook het gebied van Parijs dit jaar ern- stig door den Coloradokever bezocht wordt, heeft de overheid strenge voorschriften ver- spreid om al de besmettingshaarden met spoed uit te roeien. DE COMMTSSIE VAN WAARNEMERS INZAKE DE BOMBARDEMENTEN IN SPANJE. Reuter meldt uit Londen: iMaandag (heden) zal in het Lagerhuis een verklardng worden afgelegd betreffende de Vrijdag aan het foreign office gehouden be- spreking tusschen lord Halifax, den minister van buitenlandsche zaken, en sir Robert Hodg son, den Britschen agent te Burgos. Immiddels heeft de Brdtsche regeering den beiden Spaanschen regeeringen geantwoord, dat de commissi® van waarnemers inzake het bombardeeren van open steden nog niet is ge- vormd. Wegens de voorwaardelijke aanvaar- ding van Nederland om tot de commissie toe te treden, maakt de geheele kwestie nog een voorwerp van overweging uit. WEER DIJREN DOORGESTOKEN IN CHINA. Zaterdagochtend werd medegedeeld, aldus meldt Havas uit Tokio, dat de Chineezen de Noordelijke dijken van de Jangtse hebben doorgestoken, een 20tal kilometers stroom- opwaarts van Matang. Vliegers hebben ge- zien, dat een geweldige hoeveelheid water naar de meren Pehoe en Hoeanhoe stroomt. Het belangrijke strategische gebied tusschen de rivier en de heuvels in het Zuidwesten van Anhwei, dreigt in een groote watervlakte te worden herschapen, terwijl de rivier aan den ibenedenloop veel water dreigt te verliezen, waar door de scheepvaart voor de Japansche vloot bemoeilijkt wordt. Reuter meldt voorts uit Hankau: Japansche motorbooten zijn er in geslaagd een versper- ring in de Jangtse te doorbreken, waama de Chineesche forten bij Matang op den Zuidelij- ken oever konden worden ingenomen. De Chi neezen hebben thans een nieuwe versperring in de rivier gelegd eenige kilometers stroom- opwaarts. Ten westen van Matang wordt verwoed gestreden. De stad Balalona, feitelijk een noordelijke voorstad van Barcelona, heeft Vrijdag een bombardement ondergaan, dat mogelijk het meest moorddadige is geweest, dat zich tot nu toe in Spanje heeft voorgedaan. (Volgens de foerichten zouden er 60 dooden en honderd gewonden zijn. Tien Savoia-toestel- len, verdeeld over twee groepen van elk vijf vliegtuigen, vlogen boven de stad. Tegen tien uur heeft een groep boven de binnenstad ge- kruist en ongeveer vjjftien bommen uitgewor- pen. De schade is belangrijk. De andere groep heeft een arbeiderswijk gebombardeerd en 70 bommen uitgeworpen. Zestig huizen zijn be- schadigd. Voorts hebben eenige vliegtuigen van geringe hoogte mitrailleurvuur gericht op la Rambla. DE MAATREGELEN TEGEN DE JODEN. Vrijdag, aldus de oorr. van de Times te Ber- lijn, eindigde de termijn, gesteld voor de op- gave door Joden van de eigendommen, welke ■zij in Duitschland hebben. In Oostenrijk is de termijn met eenige dagen verlengd. lEr zijn aanwijzingen dat de economisohe boycot van de Joden in Duitschland niet voort- gezet zal worden met de strengheid van de laatste weken. Het departement van econo- mische zaken heeft blijkbaar ingezien, dat dit zou leiden tot een opeenstapeling van faillis- sementen, wat zeer nadeelig zou zijn voor het bedrijfsleven. Het is daarom minder waar- schijnlijk geiworden, dat de joden in de naaste toekomst hun bedrijven moeten kenmerken met special® borden en het wordt ook niet verwacht, dat eenige andere decreten, gericht tegen de Joden, spoedig van kracht zullen worden. Ulvenhout, 30 Juni 1938. Meneer Amico, t-ie mij daarmee op- mertij komen wij, boeren, iederen dag Den^Eeker. Hij hiet eigenlijk Sjaak Hoppen- brouwers. Daar ben 'k achter gekomen toen 'k z'n rentekaart in orde heb laten maken, want ge wit, veur oew personeel mot ge, als baas, plakken. Dan krijgt den Eeker over vijftig jaar drie gulden pensioen en den plak- ker krijgt heelega&r niks. Maar als den Eeker over 'n paar jaren er uitscheidt mee werken, dan krijgt ie z'n verdere leven 'n tientje per week. Als ge 't mij vraagt, dan kosten ze 'm beter eerst vijftig jaren laten werken en dan 'n tientje per week geven. Dan was den Eeker beter afDat kwam den Staat voordeeliger uit en ik hoefde niet te plakken. Ik heb dat ook aan die heeren gezeed, daar in stad op 't kantoor van den Arbeid. Maar ze zeeen, dat ik van die zaken niks begreep en da'k maar braaf zegeltjes plakken moest, dan kwam alles dik in orde, zeeen ze. Den Eeker was er ook bij, want die moest zijnen naam zetten. En toen heb ik gelachen, meneer amico, gelachen, die heeren wier- den er eerst kwaad om! Ze hadden alles in- gevuld op Sjaak den Eeker, ziede. En toen ie teekenen moest, schreef ie: ,,Sjaak Hoppen- brouwers". Of liever gezeed: den Sjaak kwam nie wijer dan ,,Hoppenbr."' Toen was de kaart vol. Waant den Eeker schrijft heel laankzaam heel groote letters en dan gerokt ie nog wijd uit de rails ook. Hij begint van onderen links en hij komt uit van boven rechts. Neee, als schrijver is den Eeker ginnen scherpschutter. Waarom wij 'm den Eeker noemen, zulde denken? Omdat ie zoo rap, zoo klein, zoo rood van haar en zoo roestig van vel is. Deur de sproeten. Als ie elke sproet veur 'n dub- beltje verkoopen kost, was ie mee glans mil- lioennair. Maar daar zijn weinig liefhebbers veur sproeten! Volgens mijnen Opa is den Eeker lijk twee druppels water den Blaauwe, toen den Blaauwe zoo jonk was. Ik kan dat natuurlijk nie controleeren, want den Blaauwe, had nie- mand op de weareld die trotsch op 'm was. En dus bestaan er gin foto's van 'm. Maar mijnen Opa kan ik gelooven. Teugen vrouwen kunde nie altij de waarheid zeggen. Als ik teugen Dre I zou zeggen: ,,Tjonge, man, wa zijde lillijk", (maar 't is nie zoo! Ik ben veul trotsch op 'm!) dan zou ie in den lach schie- ten en mij 'nen schup onder m'n gewitwel geven. Ik heb 'ns mee 'n meske geloopen. Blijft onder ons, ee! 't Was zoo op 't oog wezen- lijk 'n knap meske. Maar ze had twee dingen over d'r eigen, die veul vervelend waren. Ten eerste hiette ze Trees en dieen naam, meneer amico, kan 'k nie uitstaan. En ten tweede sprak ze altij deur d'r neus. Ik zee toen 'ns teugen heur: „Trees, ge mot 'nen keer meer oew neus uitsnutten, want gij praat sjuust 'nen verstopten gootsteen." Meneer amico, dat zat dalrjk teugen 't kwaai been. Trees is kwaad weggeloopen en 'k heb ze nooit verom- gezien. Ja, zoo is 't vrouwvolk! Neee, dat heb ben ze me nie op kostschool geleerd; Opa hee- g-et me ook nie mee zooveul woorden gezeed, maar als ik naar z'n gezicht kijk als ie mee z'n klantjes klasjeneert en handelt, dan weet ik wel, waar 't veugeltje z'n nestje houdt. Alle klachten en alle schellis lot mijnen Opa mee 'n lachend gezicht aan z'n broek drogen; ook als Trui uitpakt. En van Dre I kunde veul leeren, reken maar van yes! Als ik mee den wagel uit ben ik ben nog wel gin zestien maar 'k ben bekanst sjuust zoo groot als de dienders, dus! ik zeg, als ik wel 'ns mee den wagel uit ben, dan maak ik nog wel 'ns 't ambuis, om mee 't vrouw volk te debatteeren (zoo noemt Opa dat) maar, meneer amico, da's zoo fout! M'n peerd, ge wit, ik heb 'n eigen renpeerd, verstaat me al veur ik 6en woord gezeed heb. Maar de klantjes? Als ge die 'n heel boek veurgelegen hebt, dan weten ze den titel nog nie. Als ik verlejen week die dingen zoo 'ns mee Drd I besprak, we zaten onder den noten- leer ons pijp te smoren, dan stond in-eenen Trui in't deurgat. Ik docht, ze was in't ach- terhuis, maar ja! Ze hee-d-'n paar ooren, meneer amico, als 'nen waakhond. Ze lachte me zo'n bietje uit, zal Opa nie doen, en zee toen teugen hum: ,,ik geloof, Drd, dat dieen kleine ik kijk ze dwars over d'r muts! dat dieen kleine 'nen vrouwenhater wordt. Hihihi!" Opa lachte 'ns smakelijk en gaf toen ten antwoord: ,,dat was ik ook, Trui, op zijnen ouwer! Hahaha! Dat gaat er mee den tijd wel af! Maar toen, meneer amico, toen had Opa in den appel gebeten! Ochtrm wat liep Trui kwaad weg. Snapte dat nou? Ikke nie, maar ik docht dalijk: pats! Dr6 I hee weer dalijk 't goeie antwoord vast. Zoo lachende weg. 'n Minuut later was Trui weer verom. En mee den schotteldoek in d'r handen, wees ze straf naar Opa, en zee, beesch van kwaaiig- heid: „ik zal j6u in de gaten houwen, manneke!" Ik keek nog 'ns sjecuur naar d'ren schottel doek..., ja..., die wees toch naar Dre I. En wat had die nou toch gedaan? Maar Dre I, veur edn gat nie te vangen, die lachte weer, dat z'nen buik schudde en hij zee: ,,ge zijt heelegaar op 'n verkeerd mo ment, Toeteloeris! Mijnen tijd is al lank veur- bij en de tijd veur hum (was ik) mot nog komen!" En toentoen zag ik duidelijk, hoe Trui alle moeite had om nie te laten merken, dat ze royaal d'r naast was. Want ze slikte 'n paar keer en dan is't kapot, meneer amico, ge mot oew antwoord bij de hand hebben, sjuust als Opa altij, ze slikte 'n paar keer, dee veul moeite om kwaad te sdhijnen en toen zee ze wddr iets geks: ,,den vos verliest wel z'n haren, maar nie z'n streken"! Eigenlijk 'nen flauwen zet. Neee, streken hee mijnen Opa nie! Nouja, hij kan de wefkes a&n. Hij gift ze lachend gelijk en gaat z'nen eigen gank. Dat is 't, wat ik nog goed leeren mot. An ders ben 'k veur den wagel niks weerd. Nou motte weer nie denken, da'k mee m'n Opoe niks op heb! Ik kan goed mee heur over den weg, horre! 't Is 'n goeie! In d'r soort ee, in d'r soort. Dat vrouwensoort is veul in- gewikkeld veur me, da's de chose! En tochdaar hebt ge nou Wieske, m'n Moeder. Als Wies en ik malkaar maar aan- kijken, dan begrijpen we malkaar al! En Wieske hoort toch ook tot 't andere soort...! Zal ik oe 'ns iets in groot vertrouwen zeg gen, meneer amico? Ik ben destijds geef teugen de lamp ge loopen, op die school in Amsterdam, als ik 'nen jongen op z'n oogen had geslagen, om dat ie Rietje Buts naliep mee dropslierten en zuurballen en zoo. Als ik dieen knul behoor- lijk afgedroogd had en van 't Hoofd van de school 'n leste waarschuwing te pakken had (de dllerleste kwam binnen 'n week daarop), d&n pas snapte-n-ik, lummel, dat Rietje Buts, die zuurballen dan toch maar dangenomen had Enkele jaren later, als ik op kostschool was en in de vacantie mee mijnen Opa meeging mee den groentenwagel 't was toen nog 'n spulleke, meneer amico, - dan liep ik teu gen Anneke op, 'n klein bellemeske, dat altij veur ons opendee. Die had iets veur me over. Die gaf mij elken dag 'n sigaretje. Maar ik moest verom naar Kostschool. Anneke kreeg 'nen anderen dienst, ik weet ze nou op gin kilometers meer te vinden. Toen kwam, ik was net veurgoed op den hof, Rika Roovers in m'nen weg. Maar die gong al rap aan den haal mee 'nen suiker- bakker! Net zoo iets als dat jonk in Amster dam dus. Nou pas die Trees, mee die voile neus. Ge wit er alles van! Maar nou weet ik wa'k doen mot, meneer amico Ik kijk er gineen meer aan, veur ik teugen 'n klein Wieske'" aanloop, dat er sjuust zoo uitziet als Moeder! Blond, blaauwe oogskes en net zoo goeiig! Als er 'nen kleinen Blaau- wen uit de locht is komen vallen, waarom dan gin klein Wieske, zeg ik maar! Ge verstaat: ditte blijft alle-maal onder ons, ee? Ginmensch wit er iets van als Opa; veui hum heb ik gin geheimen. En Opa hee me gezeed, dat ie 't 'n goei idee vond. „Wacht daar maar op," zee-t-ie: ,,al is 't tot oew dertigste jaar!" Mee den Eeker kan 'k best veuruit. 'k Mot 'm natuurlijk veul leeren, maar als ik 'm denen keer iets veurgedaan heb, dan kan ie 't ook! En als ik 'm 's mergens roep, om 'n uur of vier soms al, dan staat ie twee tellen later gespoord en geleersd klaar. Hij stikt Z'nen Eekerskop in 'nen stal-emmer vol water, gooit z'nen kiel over, en is meteen droog, wipt in z'n broek en z'n klompen en da's allemaal nog rapper gebeurd, dan ik 't op kan schrijven. Opoe was eerst nie erg ,,Eekerachtig", lijk zq dat noemt. Maar ze is veul bijgedraaid, omdat ie zoo hard werkt. Ik heb 'm ook enkele dingen motten af- leeren. 'n Paar weken gelejen b.v., toen we samen uit den akker kwamen, liet ie den kruiwagel ineens staan, liep hard weg, sprong over 'nen sloot en eenmaal op den keiweg zijnde, gong ie langs den kant zitten. Daar kwam 'nen meneer aan en... den Eeker sprak dieen meneer aan. Ik keek, keek, en 't viel me op, dat den Eeker nog kleinder leek dan ie al is. En dat ie z'n hoofd schuin hieLd. Dieen meneer pakte naar z'n beurs en gaf den Eeker iets. Ik begost te begrijpen...! Woonwagelmanie- ren! Als dieen meneer 'n pas of twintig wjjer was, dan schoot den Eeker 't winkeltje van vrouwke Oomen binnen en trotsch, z'nen neus in de locht, de handen in de zakken, kwam ie weer buiten, mee ,'n sigaretje in z'nen mond. Zoo kwam ie bij me verom, deuzen Zigeun- der-baron! En presenteerde mij ook 'n siga retje. „Eeker," zee ik: ,„den eersten keer, dat ik zooiets weer zie, schup ik oe vierkant van den hof! Kek! Zoo!" En ik gaf'm 'n schop, meneer amico, dat ie meters veuruit schoot. Dat is ie nou afgeleerd. Hij krijgt van mij 'nen gulden in de week en da's genogt. Ik maak ginnen gulden op. Dus! Nou is 't casueel, zo'n ermzalig gezicht als ie trekken kan. Hij kekt oe 't leste dubbeltje uit 't diepste hoekske van oewen vestjeszak. Dan buigf ie ongemerkt iets deur, in z'n knieen en dan lijkt ie op 'n manneke van 8 jaar, dat zwart ziet van den honger! Maar ondertusschen it ie elken dlag 20 botrammen op, 3 borden pap en 'nen emmer middageten. Dan scheld ik 'm uit veur al wat leelijk is. Maar beleedigd? Allee, kunde begrijpen! Dan heet-ie den grootsten leut, den bun zing! Dan mot ge dat vergelijken mee zo'n Trees, die ge nog gineens mocht zeggen: ,,Treeske, boent oew neus 'ns 'nen keer!" Neee, mee vrouwvolk kan 'k nie over den weg, meneer amico. Gif mij maar mijnen Opa, den Blaauwe en den Eeker! En den Fielp! Ok 'nen g£even vent! Opa komt sjuust vertellen, da'k aan 't end van m'nen brief nog twee dingen schrijven mot: Ten eerste: in antwoord op veul vragen, dat ie nog wel 'ns op den Vic zal terug- komen, want dat den Vic een van z'n alder- beste kamaraads is geworden. En ten tweede: dat de menschen, die adressen zoeken om deuzen zomer in Ulvenhout te logeeren, beter ineens kunnen schrijven naar: Kees van den Broek, Ulvenhout, C. 45a. Want Opa gift de brieven, toch altij deur naar den Kees. En als die brieven rechtstreeks gaan zijn jullie rapper geholpen. En nog iets: Toon H. in Utrecht mot ik laten weten, dat die pijp komt. Opa was 't vergeten. Maar nou schei ik er af. Opa z'n pampier is vol, dus ge hebt de voile maat, meneer amico. Veul groeten van Opa en Opoe en gin horke minder van oewen t. a. v. DRE. Saluut! Vergadering van Dinsdag 28 Juni 1938, des voormiddags 9 uur. Voorzitter de heer Mr. J. A. van Tienhoven, burgemeester. Tegenwoordig de leden J. D. Haak, A. Meertens, P. Scheele, J. den Hamer, D. J. Jansen en de Seciretaris J. Dregmans. Afwezig de heeren J. A. Meertens en J. de Kraker. 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de notulen der vergadering van 10 Mei 1938 vast te stellen, zooals deze in druk zijn ver- schenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 2. Ingekomen stukken. a- Een schrijven van J. A. Meertens, welke daarin mededeelt, dat hij verhlnderd is, deze vergadering bij te wonen, wegens de zitting van Provinciale Staten van Zeeland. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 10 Mei 1938, tot vaststelling van de wijziging der begrooting voor den dienst 1938, voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Wijziging begrooting dienst 1937. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor den dienst 1937 te wijzigen als volgt onder de uitgaven te verhoogen de posten: schrijfloonen 2, druk- en bindwerk f 10, onderhouden en sohoonhouden van gebouwen 3, kleeding en uitrusting van inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie, mitsgaders van de veldwachters 122,74, kos ten van de ambtswoningen der veldwachters 11,46, kosten van de gemeentereiniging 103,96, kosten terzake van verzekering, pen- sioneering enz. van ambtenaren en beambten 0,10, kosten terzake van instandhouding van schoolgebouwen en -terreinen 15,30, verlich- ting, verwarming en schoonhouden van schoolgebouwen 29,67, kosten terzake van verzekering, pensioneering enz. van ambte naren en beambten 1,10, idem f 1,50, resti- tutie aan het rijk van teveel genoten opcenten van ddrecte belastingen 20, onvoorziene uit gaven f 341,67 te verlagen de posten: belooning van inspecteurs, dienaars en ver dere beambten van politie, mitsgaders van de veldwachters f 175, kosten van controle op werkloozen f 87,50, subsidde aan werkloozen- kassen 400. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 4. Aangaan overeenkomsten met destruc- tiebedrijf N.V. „Gekro" te Overschie. iBurgemeester en Wethouders stellen voor, het volgende besludt te nemen: Gndergeteekenden a. de gemeente Hoek, vertegenwoordigd door den burgemeester, ter uitvoering van het raadsbesluit van den 28 Juni 1938, in de vol gende artikelen aangeduid als de Gemeente; b. de N.V. „Gekro", destructiebedrijf, ge vestigd te Overschie, vertegenwoordigd door de Dirictie, in de volgende artikelen aange duid als de Gekro; verklaren te zijn overeengekomen als volgt: Art. 1. De Gekro verbindt zich tegenover de Ge meente tot het opruimen en onbruikbaar maken voor voedsel voor mensch en dier op de wijize, bedoeld in art. 61 van het K. B. van 5 Juni 1920 (iSfcbld. no. 285) en de Beschik- king van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Binnenlandsche Zaken van 10 April 1926 (Ned. Stcrt van 12 April 1926, no. 69), van alle cadavers en afvaldeelen van slachtdieren, zoomede ondeugdelijke vleesch- waren, voorzoover een en ander door den ge- meentelijken keuringsdienst is afgekeurd of krachtens de Vleeschkeuringswet (Stbld. 1919, no. 5124) onbruikbaar moet worden gemaakt. In het bovenstaande wordt verstaan onder cadavers" gedoode en gestorven slachtdieren, onder afvaldeelen" deelen van slachtdieren, daaronder begrepen het in art. 4, sub 3 be- doelde der Vleeschkeuringswet, dit laatste voorzoover een gemeentelijke verordening hierin voorziet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5