SCHUDT UW LEVER WAKKER Dam-en Schaakrubriek Predikbeurten Landbouwberichten. Oemengde Berichten en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. DAMMEN. AXEL. RECHTSZAKEN. MOEDER LAAT HAAR KIND DOODHONGEREN. SCHAKEN. BEJAARD EOHTPAAR ZWAAR GETROFFEN. 'Net edele natuurproducf verleent KING PEPERMUNTdie kenmer kende heerlijke geur en smaak. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom fan gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het lederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw jiehaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el- lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U )Poet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een iter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel "it zijn. Onschadeluk, plantaardig, zacht, onovertroffen )m de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes blj apothekers en drogisten. f. 0.75. (Ingez. Med.) in de richting van de hulpbrengemde sleepboot trachtten te roeien. Eerst na vele moeilijk- heden te betoken overwonnen konden zij nog juist op tijd aan boord van de sleepboot ge- nomen worden, waarna zij later te Vlissingen aan wal zijn gebracbt. Inmiddels had de kapi- tein van een passeerende boot van den Prov. Stoombootdienst op de Westerschelde het stranden van de hoogaars te Vlissingen gerap- porteerd. De aldaar gestatiomneerd liggende reddingsboot voer uit, doch hoefde geen hulp meer te bieden, daar de beide opvarenden zich toen reeds aan boord van de „Baltic" be- vonden. De Baltic"' is nog lang nabij de „Th. 53" die langizamerhand geheel door de golven ver- nield werd, gebleven. Eerst toen er niets meer van te zien was, heeft zij haar reis voortgeizet. EEN GOED GESLAAGDE FOKPAABDENDAG TE IJZENDIJKE. Dinsdag had, meldt de Vliss. Crt., de fok- paardendag plaats op het sportterrein. Er waren niet minder dan 392 insehrijvingen. De 14 juryleden hadden een zeer moeilijke taak te vervullen. Er waren vele pracht-exempla- ren bij. Het zou te veel plaats in beslag nemen om alle prijswinnaars te vermelden. De keuringen, welke een aanvang namen om 9 uur op zes banen duurden tot 6 uur. Het kam- pioanschap hengsten werd behaald door den 8-jarigen hengst Primerade Petit Enghien, eigenaars gebr. Aemaudts te Siuis en L. Vro- lij'k te Eijnaart. Kampioene merrien door de 6-jarige Victoria, eigenaars-fokkers Stallen de Dobbelaere te Uzendijke. Bij de groepen van minstens 5 stuks van 1 eigenaar waren le Stallen De Dobbelaere. Viertallen merrien van twee eigenaren waren le A. Risseeuw te Oost- tourg en I. Luteijn te Zuidzande. Des avonds 7.30 uur werd op de kiosk op de markt een gala-concert uitgevoerd door den bekenden Brugschen muziekkring „Met ons volk steeds hooger'", onder leiding van den heer G. Brants, luitenant-kapelmeester 4e linie van Brugge. Voor deze gelegenheid waren uit geheel West-Vlaanderen de muziekliefheb- ber® samengestroomd om ddt prachtig pro- gramma aan te hooren. HET SCHOONE ZEEUWSCHE LANDSCHAP Een ,te loven initiatief van de stichting „Het Zeeuwsche landsohap". Men schrijft ons: Het Zeeuwsche landschap is niet alleen schoon, het is een landschap van karakte- ristieke schoonheid. Uit dien hoofde ver- dient het aller belangstelling: van ons Zeeu- wen zoowel als van de overige Nederlan- ders en verdere bewoners van dezen aardbol. Het bestuur der stichting „Het Zeeuwsche Landschap", klaarblijkelijk evenzeer overtuigd van de juistheid 'dezer stellingen, heeft be- dacht, dat het de belangstelling voor deze schoonheid zou kunnen opwekken en, waar zij reeds bestond, zou kunnen bevorderen, door het uitschrijven van een nationale fotowed- strijd. Als doel daarvan wordt ons beschreven: „het Zeeuwsche landschap, waaronder ook gerekend worden de steden en dorpen, in ruimeren kring bekend te maken en mede door de te houden tentoonstelling de alge- meene belangstelling voor de karakteristieke schoonheid van dit landschap op te wekken". Er zijn drie groepen deelnemers in dezen wedstrijd: vaklieden, gevorderde liefhebbe- rij-fotografen en jongeren-liefhebbers. Voor 530. Oplossing eindspel-Geensen uit rubriek 527. De stand is: Zwart: 2 schijven op 6 en 40. Wit: 2 schijven op 28 en 36. Dam op 2. Wit forceert winst. 1. 216 4045 gedwongen Op 4044 volgt 1649 en 4927 wint op tempo. 2. 1621 611 gedwongen Zw. 4550 verliest door 2127 enz. 3. 213! 1116 steeds gedw. Op 1117 volgt 3X21! en 2127 wint. Op 4550 volgt 2822. 4. 3—9!! 16—21 Zw. 4550 gaat niet wegens 927. 5. 9—22 21—26 Wederom het enige. Op 2127 volgt wit 22X31; zw. 4550 en wit 3127. 6. 226 26—31 7. 36X27 45—50 8. 2822 wint. iEen merkwaardige winstgang, waarin we in het bijlzonder de aandacht vestigen op zwarts gedwongen wandeling van 6 naar 31 en op de ongewoon fraaie weg van de witte dam, die via de velden 3, 9 en 22 een defini- tieve winst tot stand brengt, daarbij steeds 4550 van zwart belettend. A1 met al een keurig stukje eindspelkunst. Belgie en Zeeuws-VIaanderen. De vriendschapsbetrekkingen tussen de Bel- gische en de Zeeuws-Vlaamse dammers, waar- over we onze lezers een en ander zouden ver- tellen, zijn nog niet van oude datum. Zij ont- stonden en werden uitgebreid door en tijdens de Internationale correspondentie-competitie (I. C. C.) van de ,,Haagsche Post", het groot- ste correspondentietournooi dezer eeuw, dat in 1931 aanving met 75 dammers van Delfzijl tot Casablanca in Marokko. De schrijver dezer rubrieken zag zich ingedeeld bij een groep, waarin ook de Belgische spelers G. Havaert te Brussel en A. v. d. Berghe te Luik van de partij waren. Wij mochten het genoegen sma- ken als no.. 1 dezer groep te eindigen, mede door overwinningen op Van den Berghe en Havaert. Ben ultgebreide correspondentie volgde, eindeloze analyses naar aanleiding der gespeelde partijen werden gewisseld. De ban- den waren gelegd. Door bemiddeling van den heer Ph. J. Ham, elk dezer groepen worden een verguld zilveren en een zilveren medaille beschikbaar gesteld, voor de derde klasse is deze een beetje klei- ner dan voor de andere twee. De beoordeeling geschiedt door drie keurmeesters; de bekende en bekwame liefhebber-fotograaf dr. Huese te Goes maakt deel van dit drietal uit. De inzending geschiedt niet onder kenwoord maar onder vollen eigen naam; me mag ten hoogste zes foto's inzenden en de inzendingen worden als geheel beoordeeld. Het auteurs- recht aller ingezonden foto's komt, volgens het wedstrijdreglement, en behoudens beding van het tegendeel bij de inzending aan ,,Het Zeeuwsche Landschap" toe; niemand zal daartegen, dunkt ons, tot dit nobele doel, be- zwaar kunnen hebben. Het voornemen bestaat, indien aard en aantal der inzendingen daartoe aanleiding geven, er een tentoonstelling van in te rich- ten, te Middelburg en, zoo mogelijk, nog in andere plaatsen in onze provincie. In het aanvankelijke wedstrijdprogramma is onlangs een belangrijke principeele wij- ziging aangebracht. Oorspronkelijk stond daarin, dat alle inzendingen, zoowel in ne- gatief als in positief proces geheel eigen werk der inzenders moesten zijn. Voor een wed strijd, welke zich de bevordering van de lief- hebberij-fotografie als techniek ten doel stelt, is dat natuurlijk een eerste eischwanneer het doel eevnwel is, een zoo groot mogelijk aantal belangwekkende en fraaie foto's van Zeeuwsche landschappen te verkrijgen, dan lijkt het minder juist, een groot deel der liefhebberij-fotografen van deelname uit te sluiten; immers het meerendeel dezer neemt w e 1 zelf op, doch laat het ontwikkelen en afdrukken, volgens eigen aanwijzing over aan een bekwamen vakman! Het bestuur der Stichting is klaarblijkelijk ook tot dit inzicht geraakt en het heeft der- halve, naar wij vememen, de desbetreffende bepalingen uit het wedstrijdreglement alsnog vervallen verklaard. Daardoor is voor alle Zeeuwsche amateur-fotografen de weg tot deelname opengesteld. Met het oog op het voortreffelijke doel, wekken wij hiermede gaarne alien op, hun schoonste Zeeuwsche landschapsfoto's bijeen te garen, deze zorgvuldig te schiften, de beste overeenkomstig de voorschriften van het wedstrijdreglement te behandelen, c.q. doen behandelen, en ze dan in te zenden bij den secretaris der stichting, dr. B. D. H. Tellegen Azn., Abdij, Middelburg. Het kan tot 15 September, maar: hoe eer hoe beter! HET CENTRUM. Een zeer vlot en gevarieerd programma is ditmaal samengesteld uit twee rolprenten, die geheel van elkander verschillen doch beide even boeiend zijn. Als eerste hoofdnummer wordt aangekondigd Casino de Paris. Een echte titel voor een cabaret en uit deze film blijkt dit ook juist te zijn, want de bekende Al Jolson heeft hierin de hoofdrol, die dus voiop gelegenheid krijgt zijn machtig stemgeluid te doen hooren. Hij is ook in deze film een artist van meer dan gewone begaafd- heid en zooals het meermalen gebeurt, daar door juist zoo wispelturig, dat hij ondanks zijn capaciteiten voortdurend overhoop ligt met zijn mede-arxisten. Hij komt derhalve slag op slag in finantieele moeilijkheden waaruit zijn zuster hem telkens weet te hel- pen. Doch er komt een dag, dat ook hij aan zijn zuster een wederdienst zal kunnen bewij- zen en dit doet hij dan ook met zijn geheele hart en uit een beurs, die feitelijk ook weer voor andere doeleinden bestemd is, waardoor de mis£re onherroepelijk volgt. Maar dit is slechts een kolfje naar Jolson's hand, want het zal een krachtproef van zijn kunnen ten- gevolge hebben en hierdoor wordt zijn succes zoodanig dat hij aan zijn verdere toekomst- plannen kan denken, die wij gaarne zouden leeren kennen, doch dan is juist deze boeiende film uit Voor de pauze wordt vertoond De wet van de prairie. In den tijd van den grooten trek der pioniers was het in the far West nog verre van aan- genaam om als gouddelv£r of wat dan ook op eerlijke wijze zich een bestaan te vormen, want telkens en telkens komen de roover- benden de nederzettingen verontrusten en brandschatten, waardoor het in moeilijke damredacteur van de ,,Haagsche Post" en organisator van de ,„I. C. C.", kregen we ook met Antwerpen contact. Eerst met de pro- blemisten Baeke en Bordon, later met de „Kielsche Damclub"' te Antwerp ext-Kiel. Een tweetal ontmoetingen Antwerpen tegen Zeeuws-VIaanderen waren er het directe ge- volg van (1935 en 1936). Het Zeeuws-Vlaam- sche tiental, samengesteld uit spelers van Qost en West Zeeuwsch-Vl. won de eerste wedstrijd met 128 en verloor de tweede met 713. In 1937 gooiden de West Zeeuw,s-Vl. dammers ter elf der ure roet in het eten... In Aug. 1936 namen wij op uitnodiging van de ,,Damier Mosan" deel aan een vierkamp te Luik, terwijl enige weken daarvddr een cor- respondentiewedstrijd was aangevangen tus sen vijf Luikse en vijf Terneuzense spelers. Over deze strijd, welke nog niet beeindigd is, maar zeer spoedig aflopen kan, willen we iets uitvoeriger zijn. Het begin was ietwat sensationeel. Crotteux (Luik) verloor in de opening tegen J. Kaan Dz. een schijf en gaf ontmoe- digd zijn beide partijen op. De bewuste ope ning volgt hier: Wit: Crotteux. Zwart: J. Kaan Dz. 1. 34—30 20—25 2. 32—28 25 X 34 3. 39X30 16—21 4. 31—26? 2127 Dreigt 2732 en 1924. 5. 3025 18—23 6. 44—39?? 23X32 7. 37 X 28 19—24 Dreigt 24—29; 14—20; 10X30; 17—21 en 11X35. 8. 5044 11—16 9. 40—34 17—21 10. 26X17 12X21 11. 28—23 2429 Zwart wint een schijf. Ook na wit 4440 als lie zet; zw. 1420 en 9X20 had wit een schijf moeten verliezen. 12. 83X24 14—20 13. 25X14 9X18 Wit gaf nu op. Ook De Zeeuw was al spoedig zijn tegen- stander kwijt, zodat er slechts zes partijen overbleven, die thans alle een beslissing na- deren. Geensen staat in ddn zijner partijen tegen Van den Berghe op winst, terwijl de andere remise wordt. Hetzelfde resultaat zal schrij ver dezes tegen Vaessen behalen. Ten slotte zullen de partijen, die onze onvergetelijke vriend Van den Heuvel tegen Degude speelde en door ons uitgespeeld zijn, venmoedeljjk beide remise worden. Ziehier enige standen uit deze zeer interes- sante wedstrijd per correspondentie. omstandigheden verworven kapitaaltje in een oogwenk was verdwenen. Evenwel de pioniers waren ook kerels die him mannetje stonden en vaak komt het tot vuurgevechten waarbij de roovers met bebloede koppen moeten af- trekken, of dat na een geslaagde overval de pioniers zich verzamelen en het dan een strijd op leven en dood wordt. Zoo trekken de beelden in deze film in bonte afwisseling aan het oog voorbij en de bezoekers zullen medeleven met de avonturen en gevaren van hen, die het land van de benden willen zuive- ren, waardoor er echter eerst menig gevecht moet geleverd worden vooraleer het geroofde goud weer aan de rechtmatige bezitters kan worden teruggegeven. ZONDAG 3 JUL! 1938. Ned. Horvormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., de heer F. 'H. J. Bik; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. SLUISKIL. 9.30 u., leesdienst; 2.30 u., de heer F. H. J. Bik. HOHK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. AXEL. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, van Ter- neuzen; 2 u., Ds. Van Oeveren. ZAAMSDAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Germen- raad, van Maria-Hoorebeke. KLOOSTERZAMDE. 10 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Van Oeveren, van Axel. PHILIPPINE. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Haute. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. Vink. AXE!L. 9.30 u., cand. de Ruijter; 2.30 u., Ds. J. S. Post. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZE3N. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst; 6 u., Ds. A. Verhage, van Middelburg. AXE3L. 9 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Evangelisatielokaal Othene. 6.30 u., de heer F. H. J. Bik, van Sluiskil. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. Voor de rechtbank te Dordrecht heeft Woensdagmiddag terecht gestaan een 28jarige vrouw te Oud-Beijerland, die er van werd be- schuldigd een moard te hebben gepleegd ap haar baby van ruirn vijf maanden. De vrouw had haar kind laten doodhonge- ren omdat zij niet van haar man hield. Na een zeer bewogen zitting eischte de officier van justitie Mr. Kronenberg een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaar. Uitspraak over 14 dagen. „IK BEN STAATSGEVAARLIJK - IK OOK". De Almelosche rechtbank heeft twee N.S.B.- ers uit Hengelo, O. en G., vrijgesproken van de hun ten laste gelegde beleediging van het openbaar gezag. Zij hadden voor het raam van hun kringhuis twee poppen tentoongesteld een in' de uniform van de N.S.B. en een in marechaussee-kleedij, en daar resp. onder ge- schreven: „Ik ben staatsgevaarlijk" „ik ook". Het O. M. had deswege tegen elk 15 boete of 15 dagen hechtenis geeischt, maar de rechtbank achtte geen beleediging bewezen, daar het hier volgens haar motiveering een niet de .gremzen van het geoorloofde overschrij- dende critiek op het openbaar geizag betrof. VERZEKERINGS MIJ „GRONINGEN". (Dinsdag j.l. werd in het hotel des Pays-Bas te Utrecht de jaarlijksche algemeene verga- Stand 1: Wit (v. d. Berghe)27, 28, 34, 41, 43. Zwart (Geensen)3, 8, 13, 16, 18, 35. Zwart staat gewonnen. Deze speelde hier 1823 en 18X24; wit 4339; zwart 2429 (34X23) en 3540 wint spoedig. Men onder- zoeke dat zelf eens. Stand 2: Zwart: A. v. d. Berghe. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit: J. P. Geensen. Zwart aan zet speelde in de diagramstand 24—29; 19X30; 18—22; 13X33; 17—21 en 11X30, remise. Zitten er nog winstkansen in? Stand 3: Zwart (K.)>: 3, 12, 13, 18, 24, 26, 30, 34. Wit (Vaessen): 27, 28, 32, 33, 35, 37, 38. Wit speelde 37—31 en 32X41. De enige voortzetting. Zw. forceert nu winst door 1217wit t4137 of 3832; zw. 39 met 34—39 en 18—22. Stand 4: Zwart (Vaessen): 8 en 26. Dam op 16. Wit (K.): 28, 37, 50. Dam op 1. Heeft wit nog winstkansen? Zwart aan zet speelde 1627wit 134. dering gehouden van ,,Groningen", Alg. Onder 1. Maatschappij tot verzekering van Paarden en Rundvee, in 1903 opgeri'cht te Groningen, van 1 Mei 1921 af gevestagd te Utrecht. De directeur, de heer B. L. Leopold, bracht verslag uit over het afgeloopen jaar 1937. Aan schade werd in totaal uittoetaald een bedrag van 93.503,55. De reserve der maatschappij bedroeg per 31 December '37 183.633,67. Blijkens het rapport van de commissie tot nazien der re- kening ,en van den accountant, den heer J. Groenhuyse te Utrecht, werd de administra- tie in orde bevonden. De aftredende commissarissen werden her- kozen. Damegamblet. Er zijn, behalve de ,,orthodoxe" variant met b6, die met a6 en b5, de Lasker-variant (met Pe4), de Tartakower-variant (met b6, OUDE MUNTEN GEVONDEN. In een gebouw in de Hoofdstraat te Oud- Gastel bewoond door den heer A. Aasen, hetwelk thans een verbouwing ondergaat, is op den zolder bij het afbreken van een betim- mering een doosje gevonden met 26 oude mun- ten. dateerend van 1677 tot 1700. Bij onder- zoek bleken het oude munten van 2,50 te zijn. DIEVEGGE GOOIT DIAMANTJES OP STRAAT. De politie te Kerkrade heeft aangehouden de minderjarige dienstbode J. N., afkomstig uit Eijgelshoven, wegens diefstal in dienstbe- trekking. Ten nadeele van mevr. B. had ze, zoo meldt de N. R. Crt., ontvreemd een portemonnaie met geld, een gouden ring met diamanten en andere gouden en zilveren sieraden. Den ring, ter waarde van 60, had ze verkocht voor 2,50; de diamantjes had ze uit den ring ver- wijderd en op straat weggeworpen. Al het gestolene is in beslag genomen. Ze heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het vorig jaar is ze wegens diefstal tot vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk ver- oordeeld, met een proeftijd van 3 jaren. GOUDEN EERE-KRUIS VOOR MOEDIGEN PADVINDER. Aan den verkenner Loe Landeweert van de eerste Zwolsche groep padvinders is op plech- tige wijze door den districtscommissaris het gouden eerekruis uitgereikt, dat deizen ver kenner door het hoofdkwartier van de Ned. Padvinders is toegekend voor zijn moedig ge- drag. In Maart van dit jaar heeft genoemde verkenner een moeilijke redding verricht van een jongen, die in de Nieuwe Vecht bij Zwolle was geraakt. Landeweert sprong op het hoo ren van het hulpgeroep zonder aanzelen ge- kleed te water en ondanks dat de drenkeling zich in doodsangst aan hem vastklemde, slaag- de hij erin den drenkeling te redden. De be- scheidenheid van Landeweert was oorzaak, dat zijn daad eerst laat aan het hoofdkwar tier bekend werd, dat na kennisneming van de feiten niet aarzelde het eere-kruis aan Lan deweert toe te kennen en hem te plaatsen op de eere-Iijst van de padvinders, die hun leven waagden voor het redden van menschen. De 74jarige echtgenoote van den landbou- wer G. Jonker reed te Vriezenveen met haar zoon op een wagen naar het land. Bij de wa- terleiding schrok het paard tengevolge waar- van het gespan met de inzittenden in de diepe sloot terecht kwamen. De oude vrouw kwam in het water onder den wagen te liggen. Toen men haar uit haar gevaarlijke positie had bevrijd, bleek, dat zij een arm op twee plaatsen gebroken had; voorts had zij verwondingen opgeloopen. Zij is naar het Diaconessenhuis te Almelo over- gebracht. Haar 73jarige man is enkele dagen geleden in zorgwekkenden toestand naar het zelfde Diaconessenhuis vervoerd, nadat hij door een zolder was gevallen. ONGELUK TENGEVOLGE VAN DEN STORM. Woensdagmorgen is op den onbewaakten overweg te Medemblik een leege vrachtauto door de locomotief van een goederentrein ge- grepen en vrijwel geheel vernield. De chauffeur heeft waarschijnlijk door den kraohtigen wind het fluitsignaal niet gehoord. maar zonder Pbd7) en de Cambridge-Springs- variant (zonder Re7, met c6 en Da5) nog een groot aantal verdere mogelijkheden om het Damegambiet door e6 en Pf6 te verdedigen. Wij geven hier de zgn. afruilvariant der orthodoxe verdediging. Wit: R. Spielmann. Zwart: J. R. Capablanca. Karlsbad 1929. 1. d2d4 2. c2c4 3. Phi—c3 4. Rclg5 5. e2e3 6. c4Xd5 d7<J5 e7e6 Pg8f6 Pb8—d7 c7c6 e6Xd5 Nu heeft de uitval Da5 geen zin meer, daar Dg5: nooit kan dreigen. 7. Rfld3 Rf8d6 Het moeilijke in deze voortzetting is, vol gens Dr. Euwe, dat Zwart geen redelijk plan heeft. Na 6. ...cd'5: staat hij bepaald onple- zierig. Beter was nu 7. ...Re7. 8. Pgl—e2 Pd768 9. Ddlc2 h7lh6 10. Rg5h4 Dd8e7 De bedoeling is geweest h6 en Pg6, wat Wit met zijn negenden zet heeft verhinderd (wegens Rg6: en Dg6:). 11. a2a3 Rc8d7 12. e3e4 g7g5 13. Rh4g3 d5Xe4 14. Pc3Xe4 Pf6Xe4 Indien niet 12. ...g5 was gespeeld, maar terstond de4:, dan zou nu g5 hebben moeten volgen, maar dan krijgt Wit door Pd6:f en Rg3 een zeer sterk spel. 15. Rd3Xe4 Rd6Xg3 16. h2Xg3 De7d6 17. 0—0-0 Rd7—e6 18. Pe2c3 Dd6c7 Zwarts systeem deugt niet, maar nu gaat de aanval overwegen. 19. Pc3—b5 Dc7—d7 20. d4d5 Opent de d-lon. De zet wordt gerechtvaar- digd door de volgende combinatie: 20. ...cd5:, 21. Pc7f en Pa8: of wel 20. ...(Rd5:, 21. Rd5: cb5:, 22. Thelf Pe6, 23. Re6: en Zwart kan niet terugnemen. 20. c6Xb5 21. d5Xe6 Dd7c8 Hier kan De6: niet en wel wegens de vol gende probleemachtige combinatie 21. ...De6:, 22. Thel Tc8 (er is niets anders), 23. Dc8:f! Dc8f, 24. Rc6 dekt het schaak en geeft mat! 22. e6Xf7f Ke8Xf7 23. Tdil—d6 Dc8 X c2f 24. Kcl Xc2 Th8e8 Zwart verdedigt zich koelbloedig, zoodat Wit zich met een klein positievoordeel (betere torenontwikkeling en slechte stand van het (Ingez. Med. De bestuurder werd uit de wrakstukken be vrijd en had behalve een hoofdwond verder geen letsel gekregen. DORST. De 38jarige Rotterdammer C. P. v. d. P., die Dinsdagavond in besehonken toestand achter het stuur zat en door de Boekhorststraat in den Haag reed, is door de politie omstreeks 9 uur aangehouden en ter ontnuchtering op het bureau Prinsestraat eenigen tijd vastgehouden. Toen hij weer nuchter was, kreeg hij verlof zijns weegs te gaan. Om 2 uur 's nachts werd hij andermaal aangehouden; ditmaal in de Prinsestraat. Hij bleek weer te veel gedronken te hebben. Op het bureau Prinsestraat heeft hij voor de tweede maal eenigen tijd zijn roes kunnen uitzitten. HET TE PETTEN AANGESPOELDE LI.JK GEIDENTIFICEERD. Dinsdagochtend is op het strand te Petten een lijk van een jongen man gevonden. Het is gebleken het stoffelijk hulsel te zgn van den ESngelsehman J. Casey, uit Londen, die begin Juni met een gezelschap criketspelers tijdens een weekend een bezoek aan Eind hoven heeft gebracht. Op de terugreis van Antwerpen naar Harwich is hij over boord gevallen en verdronken. De heer Casey was employ^ van de Unilever te Londen. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Dinsdag is tengevolge van den wind een groot raam van'de derde etage van een pand aan de Tidemanstraat te Rotterdam, uit de hengels geslagen en op straat gevallen. Het gevaarte kwam juist terecht voor de voeten van de echtgenoote van prof. mr. M. H.'Breg- stein. Mevrouw Bregstein is met den schrik vrijgekomen. WIELRIJDER VERONGELUKT. De timmerman L. uit Heerlen, die zich per fiets naar Duitschland hegaf om daar werk te zoeken, is onder de gemeente Kimmen aan- gereden door een vrachtauto. Hij liep ernstige verwondingen op en is naar het ziekenhuis te Heerlen gebracht, waar hij is overleden. DIJKBREUK BIJ HET ALBERTKANAAL. Te Beeringen, hij Hasselt, is een dijk van het Albertkanaal doorgebroken. Een groote oppervlakte land liep onmiddeliijk onder wa ter. Verscheidene boeren moesten hun hof- stede verlaten en hun vee op hooger gelegen plaatsen in veiligheid brengen. Met het stop- pen van de bres werd dadelijk een begin ge- maakt. zwarte paard) moet tevredenstellen. 25. Re4Xb7 Te8e2f 26. Kc2d3! Men zou verwachten Td2 Td2:f Kd2: Pe6 en Zwart krijgt vrijwel gelijk spel ondanks het pionverlies. 26Te2Xf2 27. Thl—el Tf2—f6 28. Rb7—d5t Kf7—g6 29. Td6Xf6j- Kg6Xf6 30. Tele8 h6—h5 In aanmerking kwam ook Pg6 Th8: Ph8: benevens Kd4, Kc5 (a6 dan Rb7) en Wit wint zonder veel moeite op den damevleugel. 81. Te8a8 h5—h4 32. g3Xt4 g5Xh4 33. Ta8Xa7 Kf6e5 34. Rd5c6 h4h3 Hoe meer pionnen geruild worden, des te grooter zijn de remisekansen. 35. g2Xh3 Th8 Xh3rj- 36. Kd3—c2 b5b4! Deze pion is toch verloren. Nu krijgt Wit een dubbelen pion, die de winst zeer bezwaar- lijk maakt. 37. a3Xto4 Pf8—e6 38. Ro6a4 Pe6f4 39. Ta7—e7f Ke5—d6 40. Te7d7f Kd6e5 41. Ra4c6 Th3—h6 42. b4b5 Th6d6! In idit geval, waar Wit over een dubbelen pion beschikt, mag hij den torenruil niet aan- nemen. Immers na Td6: Kd6: Kc3 Kc5 b4f Kb6 blijft de zwarte koning on verdrijfbaar op b6 staan. De aanwezigheid van een paard voorkomt zetdwang. 43. Td7—e7f Td6—e6 44. Te7c7 Dreigt b5b6 enz. Wit heeft blijkbaar wat tijd gewonnen door zijn schaakjes, en gaat nu verdere winstpogingen ondememen. 44. 45. 46. 47. 48. 49. Tc7—c8 Kc2c3 Kc3c4 Tc8d8f Td8d7f Ke5d6 Te6e2f Te2e3t Te3e2 Kd6c7 Kc7c8 Volgens de theorie moest de koning in het zwakke punt kruipen: Kb6, maar dan volgt Tb7f Ka5 b4f Ka4 Ta7 mat. 50. Kc4—c5 Te2Xto2 51. Kc5b6 Tb2—e2 52. Td7d4 Dreigt Rb7f en Td8 mat. 52. f*466 53. Rc6—b7f Kc8—b8 54. Td4c4 Zwart geeft op, want hg moet door Pc5 een stuk offeren, waarna Wit geen moeilijk heden meer heeft.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6