r/ Als U „Nlijnhardtjes" wraagt, dan k Gemengde Berichten EEN LUCHTBESCHERMINGSFONDS IN OPRICHTING. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. ^Zm%^SZ°men ®n °°k die over d« door Ged_ Staten genomen besluiten terzake van INGEZONDEN STUKKEN. Noodizakelijkheid ervan den laatsten tijd duidelijk aan den dag getreden. Men moet de werkelijkheid onder de oogen durven zien. Groote actie van de Nederlandische Pers en de Radio. Hoe kan men steun verleenen Luchtaanvallen op Oanton, op Soetsjau, op Barcelona,... op... ja, vult U zelf maar in. Op tientallen plaatsen, die in oorlogsgebieden lig- gen, waarvan men leest: zestienhonderd dooden, duizend dooden, achthomderd. Aisof een menschenleven geen waarde meer heeft! Protesten van de beschaafde wereld, bespre- kingen in den boezem der Engelsehe Regee- ring, van het Engelsehe Lagerhuis, van de menschheid, die er haar afschuw over uit- epreekt, doch er meerendeels de verschrik- kingen nimmer van meemaakte. Maar ondanks die protesten tegen aanval- len op een weerlooze bevolking, ondanks pogingen om deze aanvallen slechts op mili- taire doeleinden te doen gesehieden, ondanks de beste bedoelingen en plannen, blrjf.t het dreigende zwaard boven ons hoofd hangen. Ook boven het hoofd van ons Nederlanders, die betrokken kunnen worden in een strijd in ons werelddeel, in een catastrophe, weike wij zelf niet uitlokten, doch die weinig meer dan de ondergang van Europa zou beteeken, van cultuur, beschaving enz. Die slachtoffers zal eischan van weergaloazie luchtbombardemen- ten met brand- en gifgasbommen, die overal dood en verdenf zullen strooien... Men moet er niet aan denken, en toch ook weer... men moet er wdl aan denken. Om de eenvoudige reden, dat men ook hier te lande rekening heeft te houden met dergelij'ke toe- standen, die niemand wenscht, waarvan ieder beschaafd mensch met ontzetting en afgrijzen vervuld is. „r,t Zal zoo'n vaart niet loopen" zoo hoort men hier en daar zeggen. Of: ,,AIs 't ooit zoover mocht komen, dan is t6ch alles verloren! Waarotm zou ik m.ij dus voor de luchtbescherming interesseeren Bijna zou men op dergelijke uitspraken het woord ..Defaitistisch" van toepassing kunnen doen zijn. Beter is het echter te spreken van onwetendheid of wel, tegen 'beter weten In praten. Over luchtbescherming en hetgeen daarvoor gedaan kan worden, is in ons blad reeds herhaaldelijk uitvoerig geschreven. Daar- bij is tevens naar voren gebracht, dat het wel degelijk mogelijk is, maatregelen te treffen, even goed als men zich wapenen kan tegen epic) emieenDoch voor een zoodanige teweer- stelling is in ons land een ongekende mobili- satie noodig, een vreedzame, algeheele, nauwe samenwerking van alle lage der bevolking, die zich gezamenlijk wapenen tegen noodlottige gebeurtenissen. van een geheel volk, dat voor- bereid en klaar wU wezen, als ooit de hel der verschrikking in den meest ongebreidelden, ondenkbaren en gruwelijksten vorm zou los- barsten. Luchtbeschermingsrijp, luchtbeschermings- minded: overal om ons heen zien we de naties er, met haast koartsachtigen ijver, aan wer- ken. Begrijpelijk, want niemand kan precles zeggen, wanneer Europa in vuur en vlam zal staan, iets wat iedereen hoopt, dat nooit en nimmer gebeuren zal. Maar dan doemt daar de werkelijkhedd van dit jaar op: Oosten- rijk's bezetting en de schietpartij in Eger. Wat dit beteekend heeft, het is maar beter er niet nogmaals aan te herinneren. Men denkt aan een zijden draad, waaraan Europa's lot toen gehangen heeft... Van de noodzakelijkhei-d van luchtbescher ming is thans vrijiwel iedere Nederlander doordrongenLuchtbescherming is zelfbe- scherming, is gezinsbescherming. Voor de passieve luchtbescherming wordt de laatste maanden veel zelfs zeer veel gedaan. De eenige door de Regee- ring op dit gebied erkende instantie, de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming (Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag), kon dezer dagen zijn 50.00Qste lid in- schrijven; in September '36 waren het er nog maar driehonderd. Deze geweldige toeneming spreekt boekdeelen; zij laat zien, dat ons volk het nut en de noodzakelijkheid begrijpt, dat men op den goeden weg is, dat de Vereeniging goede en ook gewenschte voorliohting heeft. Wil zij dit evenwel kunnen blijven doen, dan is de vormiing van een Luchtbeschermings- fonds, waaruit de gel-den voor de enorme pro paganda, die op dit gebied noodig is, geput kunnen worden, eerste eisch. Van vele zijden werd daartoe reeds medewerking ondervonden, doch deze medewerking is nog ontoereikend en moet meer algemeen zijn. Ben van de middelen, om dit fonds te ver- stevigen, werd gevonden in twee groote lote- rijen (de grootste, welke in ons land ooit gehouden zijn, d.w.z. wat de prijzen betreft). Voor deze loterijen heeft de geniale teekenaar Dr. Louis Raemaekers welwillend een plaat geteekend, die op schrille, maar daarom niet minder juiste wijze aantoont, wat de gevolgen zijn, als men niet tijdig maatregelen neemt, om met luchtbescherming op de hoogte te komen. Een waarschuwing voor hen, die nog afizijdig bleven! Het wil ons niet noodig toeschijnen, deze actie in de aandacht van onze lezers aan te bevelen, want ieder, die de noodizakelijkheid van een Luchtbeschermiingsfonds erkent (en wie zou dit niet doen?), zal gaame aan de totstandkoming en het slagen daanvan mede- werken, door een of meer loten in een dezer loterijen te nemen, die men kan betrekken van Diepenburchstraat 154, den Haag. (Orga- nisatie Loterijen van de Ned. Ver. voor Lucht bescherming) Bovendien is aan de plaat van Dr. Raemae kers een prijsvraag met groote prijzen ver- bonden, waarvan de voorwaarden eveneens aan dit adres te vememen zijn. Ons volk kan thans toonen, dat 't de Lucht bescherming krachtdadig wenscht te steunen. Een oproep, die niet onbeantwoord blijve, in- tegendeel, welke verstaan moge worden! Eerste Gewone zitting 1938. Vergadering van Dinsdagmiddag te 2 uur. Voorzitter de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford. Aanwezig 41- leden, afwezi-g de heer De Ridder, die bericht van verhindering voor deze vergadering had gezonden. De VOORZITTER opende de zitting in naam der Koningin en ging daama voor in ambtsgebed. Mededeeling werd gedaan van verschillende KoninkUjke besluiten tot goedkeuring van r«icceSlllitel' verder mededeelingen van ed. btaten als o.a. voor onderhandsche aan- estedmgen, de samenstelling van de afdee- van0^oVan hT1 colle8'e en de presentieljjsten van de vergadermg van Ged. Staten. ^JeZaLmededeelin^ werden voor kennis- aankoop van gronden voor wegsverbeter^g Het kantoorgebouw der I'.Z.L.M. B(} de mededeeling inzake van het te Mirk delburg te stichten nieuwe kantoorgebouw voor de N.V. „P.Z.E.M.", drongen de heeren HAMF.LTNK en RORIJE er op aan de tark- ven niet te laten lijden onder de kosten van het gebouw. De heer VAN GORSEL, had er bezwaren tegen, dat ook hier weer als bij zoovele derge lijke lichamen kapitale gebouwen moeten worden gezet, en meende, dat men daardoor zware lasten op de P.Z.EM, legt, die weer op de verbruikers van den stroom moeten worden verhaald door te hooge tarieven. Spr. zal hierover in de najaarszitting meer zeggen. De mededeeling werd z.h.s. voor kennisgeving aangenomen. Electriciteits-tarief voor kerken. De mededeeling inzake verlaging van het tarief voor stroomlevering voor kerken en vereenigingsgebouwen, deed de heer VAN 't HOFF betreuren, dat niet ook voor de vereenigingsgebouwen een verlaagd tarief is kunnen worden aangenomen. De heer HAMELINK meende, dat ter dezer zake met goeden wil toch wel iets zou zijn op te lossen. De heer MEIS zou de tariefsverlaging voor kerken, niet tot de Zondagen willen beperken, doch doen gelden voor alle uren, dat de ge bouwen voor den eeredienst worden gebruikt. De heer ST1EGER zeide, dat het duidelijk is, dat de heer Mes doelt op de weekdagen als er in de R. K. kerken dienst is en vooral in de wintermaanden veel licht wordt gebrand. Voor den Zondag met minder verbruik was de tariefsverlaging te bereiken, of dit ook voor andere dagen zal kunnen, zullen Ged. Staten aan de P.Z.EM, vragen. Deze mededeeling werd nu ook voor kennis geving aangenomen. De N.V. Zegam. Bij de mededeeling inzake de N.V. ,,Zeeuw- sche Gasmaatschappij" stelde de VOORZIT TER voor deze zaak naar de afdeelingen te verwijzen. De heer ONDERDIJK wees op de wensche- lijkheid deze zaak in eene algemeene afdee- lingsvergadering te behandelen, omdat dan de president-commissaris de heer Van Bom- j mel van Vloten op alle opmerkingen kan ant- woorden en men aan de griffie kan vragen om een eigen rapporteur. De drie afdeelings- voorzitters kunnen dan uitmaken, wie deze gezamenlijke vergadering zal presideeren. De heer v. d. FELTZ had dezelfde wensch als de heer Onderdijk naar voren willen bren- gen. De heer STAVEIRMAN voelt ook veel voor behandeling in een gemeenschappelijke verga dering als men dan in de openbare vergade ring ook nog alles weer naar voren mag brengen. iDe heer DEKKBR meende, dat men nu genoeg gehoord en gelezen heeft van de Zegam en dat behandeling in de afdeelingeri overbodig is, hij stelde dan ook voor de zaak alleen in het openbaar te behandelen. De heer ONDERDIJK zeide, dat men de behandeling in de afdeelingen moet beschou- wen als een voorbereiding voor de openbare behandeling. Spr. meende, dat directe behan deling zooals de heer Dekker wilde, niet doenlijk is. De heer ADRIAANlSE kwam ook op tegen alleen openbare behandeling. De heer v. d. FELTZ wilde mede door be handeling in de afdeelingen achter de waar- heid inzake de Zegam komen. De heer DEKKBR zeide, dat men dan de NjS.B. dankbaar moet wezen, dat zij de zaak aan het rollen heeft gebracht. Het blijkt, dat wat zij heeft aangesneden toch ook voor de anderen wel de moeite waard is. De heer ONDERDIJK noemde dat arrogan- tie. De staten kenden alles al voor dat de N..S.B. er mede aankwam en de S.D.A.P. heeft ook bij het begin al op verschillende onder- deelen gewezen. De heer VAN 't HOFF is niet van plan om na een afdeelingsvergadering, in de openbare vergadering ter zake nog veel te zeggen, maar daar in moet ieder vrij staan. De heer DEKKER meende, dat het toch de NjS.B. was, die in dit geval de puntjes op de i zetten. Het voorstel-Dek'ker, alleen behandeling in openbare vergadering werd verworpen met 38 tegen 3 stemmen, die der heeren Dekker, van Gorsel en Bauwens. De mededeeling werd naar de afdeelingen verwezen, die haar samen zullen behandelen. Spoorwegniaatschappij Zuid-Beveland. Naar aanleiding van de mededeeling inzake het verleende renteloos voorschot aan de N.V. Spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland naar aanleiding van een vraag van Mr. J. ADRIAANlSE, merkte deze thans op, dat uit alles blijkt, dat men zeer voorzichtig moet zijn met de redactie van te nemen Staten- besluiten, want nu zit men vast aan dat in zake de verleening van de rentelooze voor- schotten. Voor de gemeenten beteekent dat f 23000 per jaar. Spr. heeft zoo het idee, dat de Maatschappij de ringlijn voor vrachtver- voer en de personentram GoesHoedekens- kerke blijft exploiteeren, om zoodoende aan de toegezegde subsidies te komen, ook al werkt zij met de beide diensten met verlies. De heer VAN BOMMHL VAN VLOTEN (Ged. Staten) zeide, dat de lijn GoesHoe- dekenskerke het vrij druk heeft, want ook de bootl'ijn HoedekenskerkeTerneuzen vervoert heel wat reizigers. De vrachtringdienst is voor al voor vervoer der landbouwproducten van beteekenis. De mededeeling werd voor kennisgeving aangenomen. Tarieven lijn VlissingenTerneuzen. De mededeeling betreffende de uitvoering gegeven aan de motie-Goossens met betrek- king tot verlaging van de tarieven voor de lijn VlissingenTerneuzen, werd voor ken nisgeving aangenomen. Fusie tramwegmaatschappijen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De mededeeling inzake de fusie van de tramwegmaatschappijen in Z.-Vlaanderen werd naar de afdeelingen verwezen. Ingekomen verzoeken. Nog waren ingekomen een verzoek van het bestuur van den polder Kruis om aanvulling van de voorgestelde verordening betreffende de tertialre wegen en een adres van P. L. Abrahamse inzake zijn ontslag als boekhou- der bij de Zegam. Het eerste werd bij de stukken inzake de tertiaire wegen gevoegd, het tweede bij die inzake de Zegam, nadat een voorstel-Staver- man, om het adres van Abrahamse afzonder- lijk te houden, niet voldoende werd onder- steund om in stemming te komen. Buitengewoon lid Ged. Staten. De vergadering herkoos tot buitengewoon lid der Ged. Staten Mr. Adriaanse met 21 stemmen, tegen 10 op den heer Kodde, 5 op den heer Onderdijk, 2 op den heer Bauwens, 1 op de heeren Boender en Staverman en een bianco. Alle voorstellen van Ged. Staten werden naar de afdeelingen verwezen, alleen werd daarbij gediscuseerd over Samenvoeging van Polders en Waterschappen. De heer DEKKER voelde ernstig bezwaar het voorstel tot samenvoeging van polders en waterschappen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen in deze zitting te behandelen, men heeft het nog maar drie weken in zijn bezit en spr. meent, dat de Statenleden op een en- kele uitzondering na, niet in staat zijn deze materie in dien korten tijd onder de knie te krijgen. Ook heeft men nu een brochure ge- kregen van het comite tegen de samenvoe ging, waarvan het Statenlid, de heer Eras mus, voorzitter is. De zaak is zoo ingrijpend, dat spr. voorstelt de kwestie aan te houden bijv. tot de najaarszitting, dan kunnen de leden haar in den zomer eens bestudeeren. De heer ONDERDUK wil wed de zaak in een afdeelingsbijeenkomst behandelen en dan evenals vroeger wel eens met bijzondere zaken is gedaan, een commissie van Staten leden bejioemen, die de kwestie nog nader onder de oogen ziet en dan bijv. tegen de najaarsvergadering advies aan de Staten uit- brengt. Men komt zoo tegemoet aan de be zwaren, dat men volgens de tegenstanders niet voldoende tijd heeft gehad ook hun be zwaren te beoordeelen. De heer GOOSSEN'S zeide, dat het hier toch een kwestie geldt, die al maanden lang hangende is en men dan toch tijd heeft gehad er zich een oordeel over te vellen. iDe heer VAN MAZUK wil de beslissing over al of niet afhandelen in deze zitting aanhouden tot na de afdeelingsvergaderingen. De heer DEKKER kan niet aannemen, dat men in 3 of 4 dagen zich een oordeel over den inhoud der brochure heeft kunnen vormen. De heer KODDE voelde ook iets voor uit- stellen, maar acht het zeer goed, dat men eerst in de afdeelingsvergadering inlichtingen kan krijgen. Het is zeker een zeer ingrijpend voorstel en de heer Adriaanse heeft in deze vergadering zoo juist gewaarschuwd voorzich tig te zijn. Het is een begin, dat voor heel Zeeland van groot belang kan zijn in de toe- komst. Als men A zegt moet men ook B zeggen, en als men niet B kan zeggen, moet men ook geen A zeggen. De heer ERASMUS zeide, dat men een eventueele commissie dan toch in het open baar zal moeten benoemen. De heer ONDERDIJK ging hiermede accoord. Het voorstel-Dekker, geheele aanhouding van het voorstel werd verworpen met 38 ontvangt U hartvormige cachets met den naam Mijnhardt, die allerlei pijnen snel doen verdwijnen tegen 3 stemmen, die der heeren Dekker, Van Gorsel en Bauwens. Het voorstel gaat dus ook naar de afdee lingen. Deze werden hiema als volgt samengesteld: Eerste afdeeling: de heeren Rorije, Philipse, Sonke, Erasmus, Boender, Meertens, Kodde, de Pauw, Bosselaar, Dekker, v. d. Sande en van Gorssel, en de leden van Ged. Staten van Rompu en Dieleman. Tweede afdeeling: de heeren Onderdijk, van Klinken, de Feijter, Mes, Staverman, van Mazijk, van 't Hoff, de Milliano, Dominicus, Moelker, Geelhoedt en de Priester en de leden van Ged. Staten Stieger en v. d. Wart. Derde afdeeling: de heeren de Looze, de Baare, Vienings, Adriaanse, Goossens, Edel- man, Van Duin, Hamelink, de Ridder, v. d. Feltz, Bauwens en Schippers en de leden van Ged. Staten Vogelaar en van Rommel van Vloten. Op voorstel van den Voorzitter werd be- sloten de volgende openbare vergadering te houden op Dinsdag 19 Juli te 10 uur. Deze vergadering werd daarop door den Voorzitter gesloten. MARINESTOKER OVERBOORD GESTAGEN. Toen Dinsdagmiddag Hr. Ms. mijnenlegger Douwe Aukes op de reede van Vlissingen aan het oefenen was, raakte door onbekende oor- zaak een stoker over boord. Daar er een ta- melijk zware zee stond, verkeerde de man direct in een gevaarlijke positie, doch twee andere schepelingen, die het ongeval zagen plaats vinden, sprongen den drenkeling na en slaagde er in den man aan boord terug te brengen. De man is in het marinehospitaal te Vlissingen opgenomen. Hij maakt het naar omstandigheden redelijk wel. SOHEURENDE GEVELS. Iln den gevel van pand 534 aan den Charloi- schen Lagedijk te Rotterdam, waarin een wo- ning annex schuur is ondergebracht, is een scheur van twee meter lengte ontdekt. De bouwpolitie is van het geval verwittigd, waar- na een onderzoek is ingesteld. Nadere voor- zieningen zullen worden getroffen. Ook in de Papaverstraat is een bouwvallige gevel ontdekt. Er vielen onverwachts een paar steenen op straat, hetgeen de aandacht van eenige voorbijgangers trok. Ook daar zijn maatregelen in overleg met de bouwpolitie genomen. In den loop van Woensdagmiddag is ontdekt dat de gevel van pand no. 7 aan de Frederik- straat daar ter stede gevaar liep in te stor- ten. De politic heeft tijdelijk de voetstraat af- gezet. De bouwpolitie stelde zich in verbinding met den eigenaar en op last van haar heeft deze maatregelen genomen. Daama is de straat weer vrijgegeven. JONGEN TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Woensdagavond liepen twee jongens achter elkaar langs den waterkant aan de Ertskade bij den z.g. Paardenhoek te Amsterdam. Plot- seling hoorde de voorste een plans en hutp- geroep en bemerkte tot zijn scbrik, dat zijn kameraadje, de 14jarige M. R. in het water spartelde. Deze kon niet zwemmen en daar de plaats, waar het ongeluk plaats vond tame- lijik afgelegen is, duurde het geruimen tijd voordat hulp kwam opdagen. Intusschen was de drenkeling in de diepte verdwenen. Na eenigen tijd dreggen haalde men het lijk naar boven, dat door den G. D. naar het Binnen- gasthuis is overgebracht. POSTAMBTENAAR DOOR TREIN GEGREPEN. •Op het stationsemplacement te Sittard is Wfoe.nsdagavond om kwart over zeven de 64- jarige postbode W. Laudy bij het oversteken van de rails tusschen het eerste en tweede perron door den sneltrein van Heerlen naar Amsterdam gegrepen. Hij werd terzijde ge- worpen en bleef tusschen perron en rails lig- gen. De machinist wist den trein op zeer kor ten afstand tot stilstand te brengen. Dokter Gare verleende de eerste hulp. L. had een ver- brij'zelde knie en ernstige verwondingen aan buik en hoofd. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis overgebracht. De trein had twintig minuten vertraging. MOTORRIJDER GEDOOD. Dinsdagavond heeft op den Delftweg te Rijswijk een ernstig ongeluk plaats gehad. De 23-jarige motorrijder N. G. C. V., wonende te Delft, reed in de richting Hoombrug en verloor daar de macht over zijn stuur. Slin- gerend reed hij over den weg. Mej. de G. uit Delft, die per rijwiel in dezelfde richting reed, werd door den motor gegrepen en tegen den grond geslingerd. De motorrijder reed nog even door, sloeg echter ook met zijn motor tegen den grand. Hij werd aan het hoofd verwond en overleed ter plaatse. De wielrijd- ster bekwam emstige hoofdwonden en een hersenschudding en werd per ziekenauto naar het oude en nieuwe gasthuis te Delft ver- voerd. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. ONGELUK BIJ HET WASSGHEN MET BENZINE. Op het moment, dat mevrouw T. E. van der H. in de keuken van haar woning in de Duyst- straat te Rotterdam bezig was met een jurk te wassehen in waschbenzine, stak een dienst- medsje een gasstel aan met het gevolg, dat de waschbenzine vlam vatte. Er omtstond een kleine ontploffing door de benzinedampen, die zich in de keuken hadden verzameld. De rui- ten sprongen en behalve de kleeren van mevrouw v. d. H. raakten ook de gordijnen en enkele andere in de nabijheid staande voor- werpen in brand. Personnel van een slangen- wagen heeft de vlammen met natte doeken uitgeslagen. Mevrouw v. d. H. had brandwonden aan beide armen opgeloopen. Deze waren echter van niet emstigen aard, zoodat zij ter plaatse kon worden verbonden. BEN ZEGEN OF EEN VLOEK? We hebben dezer dagen overgenomen een beschouwing van Dr. Ir. Bblger, uit de „In- genieur", over de ontwikkeling van de tech- niek en de werkloosheid. Ir. Bolger kwam daarin tot de conclusie, dat de ontwikkeling van de techniek weleens trj- delijk werkloosheid veroorzaakt, maar dat men niet, verblind door den betrekkelijken nood der werkloozen, die men om zich heen ziet, over het hoofd mag zien de geweldige zegeningen, die deize techniek aan de wereld heeft gebracht en die ons zelfs nog in staat stellen om door middel van steunuitkeeringen, de werkloozen althans een redelijk mensch- waardig bestaan te waarborgen. In de Standaard zagen wij de andere zijde van de zaak belicht. In breede kringen, aldus dit orgaan, neigt men tot de meening, dat de technische ont wikkeling een gevaar wordt voor den mensch, die de krachten door zijn technlsch vemuft opgeroepen, niet meer kan beheerschen. Inderdaad is in de laatste kwart eeuw en vooral in en na den oorlog het technisch kun nen op wonderbaarlijke wijze toegenomen. De ontwikkeling ging niet meer heel geleidelijik, doch met groote sprongen. In een dezer dagen verschenen geschrift van Brunklaus wordt medegedeeld, dat thans in de gloeilampenindustrie per menschenlijk arbeidsuur 9000 maai zooveel wordt geprodu- ceerd als een kwart eeuw geleden. De Buick Motor Cy verhoogde de productie in het tijd- perk van 1912 tot 1927 met 1400 pet., terwijl het aantal arbeiders met slechts 10 pet. accresseerde. Bij de Amerikaansche spoorwe- gen waren in 1920 nog 2.160.000 personen werklzaam en in 1930 niet meer dan 1.300.000, ofschoon het vrachtvervoer met 7 pet. was ge- stegen. De kolenprOductie per arbedder nam, dank zij de technische hulpmiddelen, van 1923 tot 1934 in Duitschland toe met niet minder dan 86 pet. Gelijik men weet, behoort ons Lim- burgsche mijnbedrijf tot de technisch-best ge- outilleerde bedrijven van de wereld. Er bestaan thans graafmachines, die per etmaal 23.000 kub. M. grond kunnen verzetten. Hetgeen in 1900 nog door 70 man verrioht werd, kan te- geniwoordig in de staalnijverheid door 13 of 14 man gedaan worden. Welk een verschil is er tusschen de ouderwetsche steenbakkerij, die velen onzer in hun jeugd nog hebben gekend, en het modeme bedrijf, dat over machines be- schikt, die enkele honderdduizenden steenen per dag kunnen produceeren! Zoo zouden wij nog lang kunnen voortgaan. Wij zouden kunnen spreken over de auto- matische telefoon, diie in ons land circa 5000 telefoonjuffrouiwen overbodig maakt, over koeien, die voor de melkproductie der Ameri kaansche chocoladefabrieken aan den loopen- den band electrisch worden gemolken, zoodat hier de melkknecht en het melkmeisje histo- rische figuren zijn geworden, over... ja, waar- over al niet. In nijverheid en landbouw, in fa- brieken en op kantoren, overal vindt men ar- beidibesparende machines. Zelfs spreekt men in Amerika van den mechanischen „examinator", die 900 examenopgaven per uur corrigeert. En nog steeds brengt de techniek ons nieuwe verrassingen. Is het wonder, dat velen verhijsterd vragen: waar moet het heen? Zal de techniek ons niet tot een vloek worden? PADDENREGEN. Een ooggetuige, die onlangs in N.-Afrika een paddenregen meemaakte, vertelt, dat na een gietlbui, toen de lucht weer opgehelderd was, van alle kanten personen kwamen opzet- ten, die verzekerden, dat zij diertjes uit de lucht hadden zien vallen. Bij onderzoek bleek inderdaad, dat de grond over een zeer groote uitgestrektheid met uiterst kleine padden be- d-ekt was, waaronder zich verschillende soor- ten bevonden. De eenige verklaring, die men voor deze eigenaardige ,,regenbuien" heeft kunnen geven was, dat de diertjes in grooten getale moesten zijn opgenomen door een windhoos en over een aanmerkelijken afstand door de lucht meegevoerd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. 1 EENIGE NUTTIGE WENKEN VOOR BADEBS EN ZWEMMERS. 1. Jongens en meisjes, vraagrt Uw ouders of familie zoo vroeg mogelijk te mogen leeren zwemmen: ge beveiligt daarmede Uw zelf en kunt na eenige oefening misschien ook ande ren eens redden. 2. Zoolang niet iedereen kan zwemmen, moet iedere zwemmer(ster) reddend leeren zwemanen. Vraagt niet naar leeftijd, doch leert het nog heden. 3. Ga nimmer baden of zwemmen op plaat- sen, die door de zorgen van gemeentebesturen en anderen zijn aangeduid als „gevaarlijk". 4. Indien ge de ziwemkunst niet goed mach- tig zijt, ziwemt dan nooit in het kanaal Gent Terneuzen. 1 k 2 meter uit den wal is vol doende diepte om te verdrinken. Baden is daar onmogelijk. Dus alleen voor geoefende zwem- mers. '5. iGa nimmer baden of zwemmen als ge bezweet zijn, of korten tijd na het gebruik van een maaltijd. 6. Het baden en zwemmen is tijdelijk ver- boden indien gij u niet wel gevoeld, bij over- vloedig alcoholgebruik, verder bij besmette- lijke huidaandoeningen o.a. angina, oogziekten, acute rheumatiek. 7. Stelt nimmer teveel vertrouwen in gum- migordels e.d. Deze kunnen juist leegloopen als U te ver van de wal zijt. „Kano", ranke boot, kans op omslaan zeer groot, vooral in open water. Geef dan steeds acht op de golven vdor U.- Weest op Uwe hoede, want het kan gebeuren dat ge zwemlmende naar den wal moet. 9. Duik nimmer van hooge springplanken, hooge walgedeelten e.d., bij een lagen water- stand. Dit is utter-mate gevaarlijk. 10. Het heeft geen doel 100 meter of meer uit den wal te zwemmen. Gij stelt dan Uw zelf en anderen aan gevaar bloot. 111. Duik nimmer in onbekend water, men weet nooit wat zich even onder de oppervlakte bevindt. Aan Zee. 112. iGedraagt U steeds naar de wenken en raadgevingen van ervaren badpersoneel. Op onbewaakte strandgedeelten is U op Uw zelf aangeweizen. Dan zeer voorzichtig zijn. 13. -Ga als ge niet kunt zwemmen, op een onbewaakt strandgedeelte nooit verder in zee dan kniehoogte. Ga als ge niet kunt zwem men slechts baden waar goed toezicht aan wezig is. 15. Als ge baden wilt en tot kniehoogte in het water staat, geeft dan acht op den op- komenden vloed. Het water stijgt in betrek- kelijk korten tijd. De mogelijkheid, dat U niet terug kunt keeren doordat diepe kuilen nu vol water staan, is niet denkbeeldig. 16. Land-wind (Qostenwind). Nu dreigt gevaar, zeer kalme zee, ingetreden eb trekt een zwemmer naar buiten, voor hij er op bedacht is, is hij te ver in zee. Kalmte is dan eerste eisch, zwemt dan met de stroom mee in de richting van den wal. 17. Zeewind (Westenwind)Sterke bran ding, vallend water, hooge golven, nu zeer voorzichtig De bovemstroom is nu naar land gericht, doch de onderstroom naar zee. Het gebeurt dan dat een golf U omver werpt, en U verdwijmt in de kokende diepte. Bij dezen wind nooit verder in zee gaan dan kniehoogte. Ga bij voorkeur baden of zwemmen, de laatste uren v66r den hoogsten vloedstand. HET BESTUUR T.V.R.B.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3