ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VEERTIG JAREN KONINGIN DER NEDERLANDEN BIJZONDERE PREMIE-UITGAVE TER NEUZENSCHE COURANT 1898-1938 LICHTZINNIGE JEUGO Een wonder-mlddel tegen PRIKKEL-hoesf! akker's Abdijsiroop No. 9779 VRIJDAG 1 JULI 1938 78® Jaargang Binnenland Feuilieton Buitenland EERSTE 8LAD van de ter gelegenheid van het 40-jarig Regeerings-Jubileum van H.M. DE KONINGIN. Het is ons een groot genoegen te kunnen melden, dat wij er in geslaagd zijn ter gelegenheid van het Regeerings-Jubileum van H.M. de Koningin voor onze lezers te hebben kunnen aankoopen een zeer bijzondere uitgave, die niet in den handel verkrijgbaar is, bevattende 96 pagina's met ongeveer 300 foto's van H.M. de Koningin, vanaf Haar prille jeugd tot op heden. Een waardevol historisch document, dat in geen enkel Nederlandsch gezin mag ontbreken. De prijs van dit prachtig uitgevoerd werk bedraagt voor onze lezers slechts 75 cent. Verschijndatum ongeveer 15 Augustus. Teneinde teleurstelling te voorkomen geven wij onze lezers den raad reeds nu de bestelling hiervoor op te geven. ADMINISTRATE TER NEUZENSCHE COURANT. het beproefde hoest-geneesmiddel! Sras iiUi'inA1. jmi nr w 11 taussKii y NEUZENSCHE COURANT ABONNKMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen b(j vooruitbetaling. IJitgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicbd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst den dag voor de uitgave. DIX BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. door ARTHUR APPLIN. Vervolg. 26 Dale scbudde met zijn hoofd. Er behoeft nu niets gedaan te worden, sir Reginald. Ik kan nauwelijks gissen, welke voorstellen mijnbeer Despard mij zou moeten doen. Doch zooals u daar zooeven zei, ik heb ook nog rekening te houden met de belangen van Marjorie. Voor m'n docbter moet ik leven en strijden, trots de schamde, die nu over mij is gekomen. Sir Reginald knikte. Dat is in orde. Ik ver- trouw wel, dat u mijnbeer Despard's bedoelin- gen goed zult opvatten. Ik weet trouwens dat bij u will helpen... voor Rupert's welzijn. Hij wilde heengaan... docb bleef plotseling staan. Heeft u aan Marjorie den uitslag van de rechtsizitting reeds geschireven of getelegra- feerd Dale scbudde z'n hoofd. Ze is alleen. A'ls ze het zou vememen van vreemden... Chrichtoun knikte. Ik zal u vertellen, wat ik van plan ben. Het eerste wat ik morgen doe is aan Jim een telegram zenden en hem verzoeken zelf het nieuws aan Marjorie mede te deelen. Zij zijn oude bekenden en speelka- meraden van vroeger. Het is beter zoo dan dat ze de tijding in de dagbladfen leest of het door het gepraat van de menschen verneemt. Dale ging ecbter overeind zitten en stak z'n hand op... Neen, dat moogt u niet doen, sir Reginald. Uw jongen mag m'n dochter nimmer meer terugzien... nooit meer! - Waarom niet? vroeg sir Reginald, z'n hand op Dale's schouder leggend. Dale keek hem verbaasd aan. Weet u dat dan niet? Weet u niet, dat uw zoon van Mar jorie houdt? Hij heeft zelfs het plan opgevat haar te huwen! Sir Reginald Crieh'ton stond verstomd. Ook dat nog, zei hij binnensmonds. Daar had ik geen flauw vermoeden van. U hebt gelijlk, Dale, ook in vind, dat het be ter is, dat ze elkander nooit meer ontmoeten. Ik vind het pijolijk, dodh dit huwelijk is on- mogelijk. Zelfs de gedachte aan 'n huwelijk is uitgesloten... totaal uitgesloten. 'Hoofdstuik XHI. De ironie van het noodlot. Een verfolijf van vier weken in de gevange' nis scheen Rupert een menschenleeftijd toe. Zijn ondervindingen, opgedaan in de Hollo way-gevangenis, voor het proces, hadden be trekkelijk weinig indruk op hem gemaakt, of- schoon hij zich toch dikiwijls had geergerd. Toch was de toestand daar slechts betrekke- lijk hard of wreed geweest. Op dien tijd terug- blikkend, na vier weken de werkelijke gevan- genschap te hebben doorleefd, bekeek hij hem nu meer met de oogen van den ,,vakman". Hij zag zoowel de humoristische als de dramati- scihe zijde er van in. IHad Hollowal gestaan onder de leading van een regisseur van een melodrama, dan zou het onmogelijk geweest zijn iets in elkaar te zet- ten, beter geschikt «n de sensatiezucht van het groote publiek op te wekken. Groote ra- men op zeer primitieve wijze getrailed; spe- ciaal am hun ruwe gelaatsuitdrukking aange- stelde cipiers in uniform; aanhoudend geschel en hellen, gepaard aan het gerinkel van enor- me sleutelbossen; het gezamenlrjk ,,luchten" van schuldigen en onschuldigen op kleine bin- nenplaatsjes; het komen en gaan van ontel- bare gewidhtigdoende beamlbten. De werkelijkheid van het oogenlblik was ge heel anders. Een vergelijking met Holloway was niet mogelijk. In de Wormwood Scrubbs Gevangenis luidde het consign©,,Gij, die hier binnengaat, laat alle hoop maar varen!" of- schoon het inwendige niet zoo neerdrukkend was als de buitenkant deed vermoeden. Na een week drong het feitelijk goed tot hem door, waar en wat hij was: de cipiers WIJZIGING BEDRIJFSRADENWET. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de artlkelen 22 en 29 der Bedrijfsraden- wet waren verschillende leden van meening, dat de bedrijfsraden ook op economisch ge- bied een belangrijke taak hebben te vervul- len en zij beschouwden de voorgestelde redactie van artikel 22 als een stap in de goede richting. Deze wijziging is, aldus die leden, te meer noodzakelijk, omdat het vaak heel moeilijk is een scheidingslijn te trekken tusschen sociale en economische vraagstukken. Om de voile verantwoordelijkheid voor hun adviezen op sociaal terrein te kunnen dragen, moeten de bedrijfsraden ook economisch voldoende ge- orienteerdi zijn. Stemden deze leden met de voorgestelde wijziging in, zij betreurden tevens, dat de Minister niet verder is gegaan en den be drijfsraden niet ook verordenende toevoegdheid heeft willen toekennen. Eenige andere leden meenden, wat het toe kennen van verordenende bevoegdheid betreft, dat daarvoor beter een gunstiger tijdstip was af te wachten. Enkele leden merkten op, dat dit wetsont- werp weder een ordeningspoging der Regee- ring beteekent en een stap is in een veel ver der voerende richting, waarvan thans het eind- punt nog niet is bepaaldi EEN „MEEEDERHEIDSPARTIJ" OPGERICHT. Een nieuwe politieke parti]" welke de Neder- landsche burgerij voor zoover mogelijk onder een oentrale leading wenscht te zien, is onder den naam Meerderheidspartij opgericht, om dat zij beoogt in de toekomst de vertegen- woordigster van de meerderheid te worden, in het bijzonder van den Nederl. Middenstand. Zij erkent God boven alles verheven een re- geering aan Gods souvereiniteit onderworpen, gekozen d66r, v6or en uit het volk zij streeft in de eerste plaats naar verlaging der te zware lasten op de Nederlandsche burgerij, zoowel ambtenaar als klein-handelaar; zij wenscht daadwerkelijke middenstanders of wel ervaren zakenlieden candidaat te stellen voor de Staten-Generaal. Afdeelingen zijn reeds gevormd te Almelo, Apeldoorn, Deventer, Ede, Groningen, Leeu- warden, Maassluis, Twello en Veendam. Dagelijksoh bestuur: J. Terpstra, Leeuwar- den, voorz.; J. Klat, Breelaan 5, Ede, secreta- ris; G. J. Eilander, Twello, penningmeester. MAATREGELEN TEGEN „KOPPELVERKOOPEN". United Press seint uit Berlijn: De president van de Berlljnsche politie, graaf Helldorf, heeft in een communique zeer scherpe maatregelen tegen de zoogenaamde .koppelverkoopen" aangekondigd. ,*Er ko men in den laatsten tijd steeds meer klaehten van de Berlijnsche bevolking hinnen, waarin wordt gezegd, dat de kleinhandelaren verkoop van deze of gene levensmiddelen afhankelijk maken van gelijktijdigen aankoop van andere waren. De kleinhandel zijnerzijds beweert tot deze „koppelverkoop" gedwongen te zijn, doordat de groothandel hem de artikelen eveneens gekoppeld verkoopt''. Helldorf stelt vast, dat dergelijke verkoopen bij levens- en voedingsmiddelen zoowel voor den groot- als den kleinhandel verboden zijn en met de ge vangenis of hooge geldboeten bestraft zullen worden. Verder dealt hij mede, dat hij tegen de groothanidelaren in die centrale markthal- len reeds 20.000 markgeldboeten heeft uitge- vaardigd en hun bedrijven voor 6 maanden heeft gesloten. DE CONSEHrVATIEF SANDYS „WEET TE VEEL". Na overleg met den speaker van het Lager- huis en met goedkeuring van den eersten minister, zal het Lagerhuis binnenkort een motie in behandeling nemen, ingediend door den conservatief Sadys, betreffende instel- ling van een commissie tot bestudeering van de kwestie der parlementaire immuniteit ten opzichte van de wet op de officieele gehei- men. De attorney general had Sandys er kort geleden van in kennls gesteld, dat een door hem tot den minister van oorlog gerichte vraag betreffende een beweerd tekort aan luchtafweergeschut en instrumenten hekend1- heid aantoonde met zaken, die onder genoem- de wet vallen en dat Sandys wettelij'k ver- plicht was de bronnen van zijn inlichtingen te noemen en, wanneer hij dit mocht weige- ren, veroordeeld zou kunnen worden tot den maximumstraf van twee jaar gevangenisstraf. Later deelde de attorney generaal Sandys mede, dat het niet in het voomemen lag ge- bruik te maken van de bevoegdheden tot ondervraging tegen hem; Sandys was echter van meening, dat deze zaak betrekking had op alle leden van het parlement en bracht de kwestie derhalve ter sprake. KOSTEN TERUGTREKKING VRIJWILLIGERS UIT SPAN,JE. In de bijeenkomst van het sub-comite der noninterventie-commissie, heeft de Russische vertegenwoordiger de volgende voorstellen ipgediend 1°. De kosten van de organisatie der eva- cuatie en van de telling der vrijwilligers in Spanje moeten door elk der vijf groote mo- gendheden voor een zesde deel worden gedra- gen. De overige leden der commissie moeten tezamen het resteerende zesde deel betalen. 2". iDe onderhouidskosten der vrijwilligers in de te evacueeren gebieden moeten, totdat zij naar hun vaderland terugkeeren, zoowel door Barcelona als door Burgos worden ge- dragen en wel naar verhouding van het aan- tal vrijwilligers dat door elik der strijdende partijen wordt teruggezonden. 3°. De reiskosten uit Spanje moeten door alle regeeringen worden gedragen naar even- redigheid van het aantal vrijwilligers, dat in elk der landen thuis hoort. Indien leden van de non-interventie-com- missie, met ultzondering van de vijf groote mogendheden, eventueel weigeren eenige kos ten voor hun rekening te nemen, is de Sowjet- Unie bereid haar aandeel, voor zoover het de kosten voor het repatrieeren van vrijwilligers naar kleine landen en voor het in stand hou den van het intemationale mechanisme be treft, tot een vijfde deel te verhoogen, echter onder voorwaarde, dat alle vrijwilligers hinnen de eerstvolgende vier maanden uit Spanje worden teruggetrokken. is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hooidzaak berusl op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruYden". Apolheker Dumonl heeft daaraan nu toe- gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nog meer dan vroeger is nu Per flacon 90 ct., f. 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. "Hi imniwi (Ingez. Med. MIJNWERKERS EISCHEN EEN VERKORTING VAN DEN ARBEIDSTIJD. In de vergadering van de Belg;ische ge- mengde nationale mijnhouwcommissie hebben de vertegenwoordigers van de mijnwerkers aangedrongen op een verdere inkrimping van den werktij'd in den mijnbouw. Van de zijde der werkgevers werd verklaard, dat daaraan onder de huidige omstandigheden niet kan worden gedacht. Een hemieuwde verkorting van den werk- tijd zou de Belgische mijnbouw tegenover de buitenlandsche concurrentie in een onhoud- bare posdtie brengen. Reeds thans zijn de productiekosten van den Belgischen mijnbouw te hoog, weshalve de directie's andermaal hun vroeger voorstel ter tafel hebben gebracht om de twee laatste loonsverhoogingen van te zamen 5 weer in te trekken. Hiervan wil- den de vertegenwoordigers der mijnwerkers weer niets weten en men ging uiteen zonder tot een resultaat te zijn gekomen. De besprekingen zullen echter binnenkort worden voortgezet. DE GEHUIME ZENDER. Onlangs veiiuidde, dat de geheime zender, welke sedert geruimen tijd oppositie tegen Stalin voert, was opgespoord, ergens midden in een van de bosschen van Wit-Rusland, waar eenige leden van de Gepeoe hem be- dienden. Later zijn weer berichten gekomen, dat de zender nog altijd werd gehoord, zij het ook fragmentarisch, omdat hij zeer te lijden had van den invloed van een stoorzender. Men kon echter, volgens een telegram uit War- schau, duidelijk de stemmen van den vrou- welijken en later ook van den mannelijken omroeper verstaan, die aankondigden, dat „de Sowjet-unie spoedig van haar ergsten vijand, den vervioekten Stalin, verlost zou zijn" en de voortzetting van den strijd van de Ver- eeniging van de bevrijding aankondigden. INTERVIEW MET FRANCO. In een interview met een correspondent van de Times heeft generaal Franco ver klaard, dat er volgens hem maar edn oplos- sing is voor de problemen welke worden ge- schapen door het bomhardeeren van havens aan de Oostkust van Spanje door de vlieg- tuigen der nationalisten. Deze is dat er een enkele haven wordt aangewezen, ver verwij- derd van de oorlogszone, waar de scheepvaart en de handel in niet militaire goederen gecon- centreerd moeten worden. FIJNE VLEESCHWAREN EN CONSERVEN 18 (Ingez. Med.) noch sympathiek, noch antipathiek, evenmin onverschillig, eerder 'n soort heweeghare pop- pen in uniform deden hun best hem een en ander biji te brengen en beter te doen be- grijpen. Zijn eerste ontdekking daarbij was, dat hij voortaan heette: 381'n nummer! Feitelijk vond hij het wel prettig, dat hij nu niet meer behoefde te luisteren naar den naam Dale. De eenige pijnlijike overweging was daarbij ech ter. dat, ofschoon men hem in de gevangenis niet kende, de budtenwereld zich toch nog steeds Rupert Allen Dale herinnerde. Verder werd het hem duidelijk, dat hij hier als een misdadiger was opgesloten; een jury, saJmengesteld uit menschen van zijn streek, had hem schuldig hevonden. Daai- was nu een- maal niets aan te veranderen! De grootste moeilijkiheid voor hem was echter zich ook als een schuldige te moeten gedragen. 'Hij kreeg een vreemd gevoel, als hij soms werd gedrild met een ploeg veroordeelden, of als ze de gods- dienstoefeningen hijwoonden; hij voelde, dat zijn medegevangenen hem niet mochten. Trots het feit, dat men zijn hoofd had kaal- gesehoren, trots het gevangenispak, dat hij droegeen pak met een groot donker kruis op den rug en overal versierd met breede pij- len een pakje, waarop menig tooneelspeler erg gesteld zou zijn geweest voelde hij hij intuitie, dat hij er niet uitizag als een mis dadiger. Meer dan vier weken waren echter noodig voor de ijzeren discipline der gevange- genis zijn ziel aantastte en een gevoel van schuldig-zijn hem soms overmande; dikwijls wenschte hij dit ook werkelijk te zijn. Dan weer verlangde hij hartstochtelijik naar zijn vrijheid om zijn onschuld te kunnen bewijzen en zich in zijn ware gedaante te vertoonen. De eerste weken waren voor hem verloopen, juist zooals hij het zelf had gewenscht, zonder emoties. Hij was tevreden. De vrouw, die hij lief had, was vrij! Want ofschoon zij zichzelf had beschuldigd, geloofde men haar niet. Wfat zijn vader dachit of voelde... hij wist het niet. Hij wist nauwelijks, wat hij te dien opzichte denken moest. Z'n gedachten stonden echter geen oogehblik stil; het was de reactie op de spanning, waarin hij verkeerd had tij- dens het voorarrest en het proces. Bij gelegenheid der bezoeken van de cipiers, bij het eten-uitdeelen, bij het schoonmaken der eel of het opmaken van zijn bed, of wan neer de veroordeelden werden gedrild, sprak hij de cipiers onbewust aan, trachtend met hen een gesprek aan te knoopen. Stilzwijgen van de zijde der bewakers was het eerste,, dat hem geweldig trof. Na eetnige dagen vroeg hij zich zelf dan ook af, hoe hij dit vijf jaren zou kun nen volhouden. Als dit zoo zou blijven, dan werd1 hij gek. Eerst werd Rupert afzonderlijk gedrild. Zoo- dra hij bij een bepaalde groep gevangenen werd ingedeeld, werd hij langzamerhand in- gewijd in de geheel bijzondere wijize waarop de gesprekken werden gevoerd: bewegingen met de oogen, bijna onzichtbare bewegingen met de lippen en gestes deze laatste waren wel het meest doelmatig, doch daarbij tevens het moeilijkst om te worden hegrepen; een of ander vertrekking van een gelaatsspier; een lichte beweginig naar boven of naar beneden van den schouder, een gebogen vinger, soms zelfs een struikeling, al of niet gevolgd door een val. IHet verlangen van den veroordeelde om deze wijze van gesprek voeren te leeren, redde hem op het critieke moment. Toen hij weer alleen was in zijn eel oefende hij zich in de verschillende teekens. Evenals bij een stomme werden zijn zintuigen op zeer bijzonder wijze gescherpt. Hij leerde met zijn oogen alles te ,,zeggen". Hij wist weldra hoe hij oogen moest ,,venbergen"', bemerkend, dat hij werd gadegeslagen door de bewakers, of wanneer hij wenschte ,,stom" te zijn. (Hij stelde belang in de meest gewone dingen. Een spin weefde haar net tusschen de ijzeren staven van zijn celvenster. 'Hij stelde meer belang in het werk der spin dan vermoedelijk de spin zelf; hij kreeg een gemengd gevoel van afschuw en vreugde bij het zien van de eerste vlieig, die werd gevangen een gevoel, dat zoowel uitging naar de ongelukkige, die ge vangen werd genomen als naar de hongerige, die toch ook eten moest. Eens liet de spin zich aan haar zijden draad zakken, recht op zijn voet. Rupert hdeld zijn adem in; hij durfde geen spier te bewegen. Voor de eerste maal skids zijn verblijf in de gevangenis kreeg hij een gevoel van blijdschap, bemerkend, dat de spin tegen hem opkroop en op zijn hand rond- wandelde. Den volgenden dag, toen hij zijn eel schoon- maakte, kreeg hij bevel het spinneweb te ver- wijderen. Hij stond op het punt dit te weige ren. Tranen stonden in z'n oogen, toen hij toch gehoonzaamde. Binnensmonds venwenschte hij den cipier. Had de man dan geen gevoel? Acht en veertig uur wachtte hij op de terug- komst van het dier... tevergeefs. Op zekeren dag, toen hij met zijn ploeg ge drild werd op de binnenplaats, viel hem een jonge kerel op, die reeds enkele malen zijn metgezel was geweest op de triestige wande- ling; 't was een jonge kerel met'donkere oogen en vooruitstekende kaakibeenderen, die in een of andere vechtpartij hlijkbaar gebroken waren. Hij bemerkte, dat deze hem iets te zeggen had. Een krampachtige handbeweging was voor Rupert het teeken voor het gesprek Bij het terugwandelen gaf Rupert door een oogopslag te kennen, dat hij de mededeeling tegemoet zag. Hij was nog wel niet ten voile ingeiwijd in de nieuwe wijze van converseeren, doch alles in hem was er op gericht, om zelfs het geringste zinsverband te ontdekken. Hij concentreerde derhalve zijn voile begripsver- mogen op zijn kameraad; ried reeds de mede deeling in diens oogen, nog vodr ze hem in haar geheel was overgebracht met de lichtst en snelst mogelijke handen-, hoofd- en lichaamsbewegingen. De mededeeling behelsde, dat eenigen zou- "den worden overgeplaatst naar een andere ge vangenis. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1