Sport Landbouwberichten. _gemengde Berichten Laatste Berichten VOETBAL. WIELRENNEN. RECHTSZAKEN. HET GEVAAR VAN DEN COLORADO- KEVER. Zip TERN. BOYSTERNEUZEN. 0—11. Voor deze plaatselijke ontmoeting was aar- ■dig wat belamigstelling. Zooals te begrijpen, was Terneuzen overwegend sterker en zonder dat zij zich hoegenaamd inspanden, behaalden de roodlzwartem een 110 overwinning, waar- door zij in het beizit kwamen van den uitge- loofden beker. In hoofdzaak is bet een strijd geweest tusscben den Terneuizen-aanival (waairin Jan Hamelink weder van de partij was) en de Roys-verdediging en -middenlinie. Voor het overige kon de middenlinie van Ter neuzen het wel af, waardoor baar verdediging bijna geen werk kreeg. Voor den aanvang werd aan den aanvoerder der Temeuzenscbe Boys door het bestuur van „Terneuzeru" bij monde van haren voorzitter, den beer Dobbeleir, een ruiker bloemen over- handigd als hulde voor het door haar behaalde kampioenschap en intrede in den K.N.V.B. De voorzitter van de Boys, de heer De Theije, dankte voor dit bewijs van kameraadschap en hoopte dat oak in de toekonist die aangename sfeer zal blijven bestendigd. Hiema vdng de wedstrijd aan, die, doordat Terneuzen overwegend sterker bleek, een zeer eenzijdig karakter had. Daarbij kwam dat de doelverdediger van de Boys geen gelukkigen dag had en wel eenige doelpunten had kunnen voorkomen. Bij de rust was de stand 05, terwijl in de tweede helft Terneuzen nog 6 maal wist te doelpunten zoodat de eindstand 011 was. AJs voorwedstrijd had plaats een ontmoeting tusschen de reserves van de Boys en het derde elftal van Axel. Als inzet betrof het bier een medaille. De Axelaans waren hierbij de geluk kigen; zij wonnen met 32. ZEEUWSOHE VOETBAEBOND. Voor de derde maal hebben de wedstrijden die te Philippine moesten worden gespeeld geen doorgang gevonden. Tweede Klasse. Het derde elftal van Hulst heeft kans gezien °m revanche te nemen op de destijds tegen Hontenisse 2 geleden nederlaag en was het ditmaal Hulst 3, die zich de sterkste toonde door een overwinning m£t 5—1. Het vierde elftal van Terneuzen beantwoordde aan de gestelde verwachting en won met nlet minder dan 72 van het derde elftal der Com Boys, nadat de rust reeds met een 41 voorsprong was ingegaan. J. P. VAN BELf Te Eindhoven is Zondagmorgen plotseling overleden in den ouderdom van 53 jaar, de hew J. P. Van Bel, wonende be Vlissdngen Ho was bestuurder van het Zuideliik District van den K.N.V.B. en voorzitter van den Z.V.B., in welke functies hij veel voor de toevordering van de voetbalsport heeft ge daan. RONDE VAN KRUININGEN. Zaterdag werd te Kruiningen verreden de Van Kruini;n8:en", over een traject van VC v<?°r amat«urs en nieuwellngen. 15jarige stadgenoot J. van Gelderen vust de zes.de plaats te bezetten en als eerste der meuwelmgen de eindstreep te bereiken. In de wedstrijden waaraan deze ieugdiee jaar deelnam' kon hti zich steeds oij de 10 eerstaankomenden piaatsen, zoodat er nog veel van hem te verwachten is. OVERTREDINTG VERKEERSREGELING. De Kantonrechter te Middelburg veroor deeflde H. J. te Koewacht wegens overtreding van een der verkeersregelingen tot 2 hoete subs. 2 dagen hechtenis. DE ZAAK-OSS VOOR HET AMBTENAREN- GERECHT Bij de voortzetting van het geding was Za terdag opnieuw het woord aan den raadsman van de klager, mr. R. H. James. Deze heeft Vrijdag aangekondigd, dat hij nog geruimen tijd noodig zou hebben. Toch was de verwach ting, dat de zittingen Zaterdag beeindigd zou- den kunnen Worden. De belangstelling van het publiek, die den eersten dag zeer groot was is merkbaar afgezakt. De klagers en een deel van de getuigen waren niet aanrwezig. Mr. James was in zijn pleidooi gevorderd tot de besprekimg van het onderzoek tegen de geestelijken. Alvorens hij daar over begint deelt de president mede, dat het gerecht heeft besloten tot een nader te bepalen tijdstip de deuren te sluiten, zoodat de toehoorders met- een weer kunnen vertrekken. Naar verluidt was het de bedoeling Qat de heer Meyjes, de gemachtigde van den minister van justitie, over dit punt aanstonds en dan ook in de zit- ting met gesloten deuren, van repliek te die- nen, zoodat de openbaarheid van de behande- ling naar het zich liet aanzien tenminste voor den verderen duur van den ochtend uitgeslo ten zou zijn. De openbare zitting werd te 12.20 heropend De pleiter der klagers, mr. James, uit Apel- doorn, vervolgt zijn pleidooi. Spreker Invam, blrjkens het verslag in het Handelsblad, tot de conclusie, dat de minister niet bevoegd is ge weest tot zijn optreden. Men heeft te vlug ge- harideld. En indien de minister bevoegdheid had in deze, dan is er een onredelijk gebruik van gemaakt. Er was geen reden voor zulk een onteerenden maatregel; die werkt, maakt fouten, voor zulk een maatregel was geen reden. Mr. James eindigt zijn pleidooi als volgt: Het gerecht zal het beroepen besluit of anueling, houdende tijdelijk ontneming der opsijwnngsibovoegdheid, nietig moeten verkla- ln strijd met de wettelijke voor- Wetb van^fter^m het biizonder met art. 141 het ondMk^re geval"dat FTIn beslissine kmnt ?Y,' dat het; tot een andere klaren op groW ™oeteaniieti& makem van een 'bevoeadheid gebruik j i j 6gQii6ici BJidcrs dan tot d^ doelemden, waarvoor die bevoegdheiT isee geven, want mdaen er al ooit spr^e !s geweSt van een abnormale, onwettige activitSm plooimg der admmdstratie, van een YYtJ? gebrudk harer bevoegdheid, dan is he twefb deze zaak, waarin willens en wetens YYti, toehoorlijk onderzoek naar feiten, welke ^0^ slag yormden voor die beslissing, een zoo ver strekkende en onteerende maatregel is aeno men, als de ontneming van de door de wet ae~ dragen opsporingsbevoegdheid aan een onsno" ringsambtenaar. De brigade acht zich ae- griefd. Zij zocht slechts recht. Tot dusver heeft zij moeten zwijgen en zij zal dit blijven doen. Het ambtenarengerecht in Den Haaa recht doende in militaire amibtenaarszaken' moge nu voor de brigade spreken. De zitting wordt te 1.15 gescfaorst tot 2 15 uuir. Mr. P. Meijes aan het woord. Na de henopendng der zitting van het Amb- tenarengerecht houdt mr. P. Meijes, vertegen- woordiger van den minister van Justitie pleidooi. iSpr. zal zich aansluiten bij de systematische constmctie van het pleidooi van mr. James. Diataraan hulde brengend, betreurt spr. enkele daarin voorkomende opmerkingen. Vooral het sentiment heeft in het pleidooi van mr. James overheerscht. AJs de brigade te Oss zich ge- griefd voelt, dan doet dit spr. leed, maar de minister heeft niet willen straffen en heeft in zijn besluit geen harden maatregel gezien. Dat het besluit van den minister in strijd zou zijn met rechtsgeldige voorschriften, be- twist spr. met een beroep allereerst op art. 148 lid 2 Wietb. v. Strafvordering. Er is geen principled versdhil tusschen partieele en alge- heele ontheffing van opsporingsbevoegdheid, zooals door mr. James is betoogd. Die be voegdheid geeft geen ongelimiteerd recht om maar alles en nog wat op te sporen. De op sporingsbevoegdheid berust in de eerste plaats bij den offioier van justitie. De grens is niet zoo gemakkelijk aan te wijzen. ■Wle staan hier tegenover een onduidelijk artikel van het Wetb. v. Strafvordering, waarover het hoogste rechtscollege geen uit- spraak heeft gedaan, waarom aan de inter- pretatie van den minister van Justitie eenig gezag mag worden toegekend. Mr. James heeft den minister verweten in de Tweede Kamer zich te hebben beroepen op het Rijkspolitiebesluit. Maar waarom zou dit ongeoorloofd zijn? Dit geldt ook omtrerat het desbetreffende artikel in het Wetb. v. Straf vordering. De wettigheid van het ministerieele besluit is door prof. Van Bemmelen ontkend. Doch het gaat er niet om, Sat er voor de opspo- ringsambtenaren maar wat overblijft. Er is te dezen aanzien geargumenteerd ad absur- dum. Oiok in andere opzichten bestrijdt spr. het advies van prof. Van Bemmelen. Er zijn verschillende soorten van opsporingsambte- naren, omdat er zoo velerlei politic in Neder- land is. Prof. Van Bemmelen moet er niet een enkele uitpikken. Dat er verschillende soorten politie zijn, heeft dit beewiaar, dat het leidt tot rivaliteit en vliegen-afvanigerij. Spr. wijst er op tegenover het adivies van prof. Van Bemmelen dat in piaatsen waar een commissaris van politie is gevestdgd, de rijkspolitie zelfstandig heelemaal geen dienst mag doen. De rechterlijke uitspraken, door mr. James bedoeld, raken deze ziaak van de marechaussee niet. Dat de opsporingsbevoegdheid het comple ment is van de politiefunctie, moet spr. ont- kennen. De minister mag uit den aard der zaak geen besluiten nemen, strijdig met de wet. Doch dit is hier ook niet geschied. De beslissing zou zijn genomen, zonder behoorlijk onderzoek. Doch er waren vele ambtelijke berichten, en op grond van de dossiers oordeelde de minister dat er zoovele fouten waren begaan, dat er een nader onderzoek moest worden ingesteld, op grond waarvan daarna werd ingegrepen. iHet was redelijk, dat de minister op grond van het materiaal tot zijn beslissing kwam. De minister heeft op 1 April niet verwacht, dat de subst. off. van justitie nader op som- mige verklaringen zou terugkomen. Dit heeft den minister zeer pijnlijk getroffen. De districts- en divisiecommandanten der brigade zijn na summier onderzoek tot de er- varing gekomen, dat baar geen emstig verwijt treft. Maar wat beteekent dat „summier" on derzoek Hoe komt bet dat beide officieren zoo radicaal na hun aanvankelijk standpunt zijn veranderd? De verandering is te radicaal om heelemaal aanvaardbaar te zijn voor spr. De verhouding tusschen den proc.-generaal in Den Bosch en den tegemwobrdigen en vooral den vorigen divisie-commandant is ter sprake gekomen. Wat openbaar is geworden, is zeer pijnlijk. De Ossche onderofficieren waren onontvan- kelijk, voor wat de proc.-generaal wenschte ten aanzien van hun beleid. Spr. kan zich be grijpen, dat ze menschelijkerwijs gesproken niet in een al te beste stemming verkeerden jegens den proc.-generaal. Maar hun houding was toch symtomatisch, ook tegenover de bungerpolitie. De geringe erkenning van het gezag, ook het moreele, het justitieele, van den proc.-generaal, is mede oorzaak van het gebeurde. W|as het nu zoo onredelijk, dat de minister snel ingrijpen noodzakelijk achtte Van hetgeen hier is angevoerd, is het meeste van betrekkelijk ondergesohikt belang. In de hoofdizaken zijn de bezwaren van den minister niet ontzenuwd. De desbetreffende grieven zijn onveranderd blijven bestaan. ®cn ojder van 15 Nov. om zich niet te be- moeien met gemeentezaken, zou niet zijn door- gekomen. Spr. betwijfelt dit na de positieve verklaring van mr. Van den Burg. Er moet inderdaad zooals reeds gezegd is onderscheid worden' gemaakt tusschen fijn recherche werk en het gewone politie- werk. Dit geldt ook voor de brigade Oss. Over de verschillende, bij de behandeling dezer zaak naar voren gebrachte gevallen, kan spr. kort zijn. Bij de werkverschaffing was met iets zoodanigs gebeurd dat het op treden der marechaussees gerechtvaardigd zou zijn. Er isi niets onredelijks in, dat de mare- chaussbe zich houdt buiten een gemeentelijk administratief onderzoek. Er is in het dossier een brief van het .Han delsblad" waarin de mardchaussde als de bron van inlichtingen werd genoemd. De redactie heeft noodt te kennen gegeven, zich daarmede te hebben vergist. Zou de redactie dat niet gedaan hebben als ze zich wdl had Vergist na al wat er gebeurd is Spr.. noemt de arrestatie van Van den Hoven lichtvaardig. Spr. had zulk een arrestatie op zulke gronden in Nederland niet mogelijk ge- acht. Wat het onderzoek in deze zaak betreft, hebben de marechaussees hun krachten wel sterk overschat; ze toonden al heel wednig inzicht in assurantie- en bankzaken. Ook is toch komen vast te staan, dat de gelden van het waterschap aamwezig waren. De gevan- genhouding en de huiszoeking waren geens- zins verantwoordDe sluiting van de instruc- tie is ook volkomen normaal verloopen. Wat de verschillende kleinere zaken betreft, de methode van het vasthouden bij voor- onderzoek wordt wder toegepast, waarmede spr. haar nog niet correct wil noemen. Het spreekt van zelf dat, wat er verder met v. d. Hoven gebeurde, geschiedde in overleg met den Officier van Justitie. De aanwijzingen in zake de mishandeing van Wolf door de mar6chauss6e zijn er, ook door deze zitting, niet zwakker op geworden. Wat er gezegd is over de verhouding van Curfs en den burgemeester, bewijst niets. De zaak van de serenade en dergelijke kleine zaakjes wil spr. onbesproken laten. Olverigens verwijst spr. naar de stjikken. Mr. James ziet van repliek af. Gep. gen.-majoor Zeeman, lid van het ge recht, vraagt of de order van 15 November om zich niet met gemeentelijk werk te be- moeien, ook ter kennis van de chefs der bri gade is gebracht. Mr- Meyes weet dit niet. Generaal Zeeman Gen. Zeeman vraagt of over het bekende telegram van den minister van Justitie over- leg was gepleegd met den minister van Defensie. Mr. Meyjes antwoordt bevestigend. Het bevel tot verplaatsing. Mr. James betoogt, dat het bevel tot over- plaatsing der brigade onrechtmatig is ge weest. Is het ontnemen der opsporingsbe voegdheid onwettig, dan is ook het verplaat- singsbesluit nietig. Er is nu een leerzame blik achter de scher- men geworpen. Er zou den inspecteur der marechaussee eerst op 31 Maart door een telefoongesprek met het Dep. van Justitie ge- bleken zijn, dat er bij de brigade Oss beden- kelijke misstanden zouden bestaan. Vervolgens is aan de orde de reeks klach- ten der verplaatste brigade-leden tegen bun overplaatsing. Dus v66r dien tijd was de inspecteur der marechaussee daarvan niet in kennis gesteld. H. M. de Koningin zou, toen ze leden der bri gade decoreerde, toch niet voldoend georien- teerde adviseurs moeten hebben gehad. Vdordat bet bewuste telegram verzonden was, werd er tusschen den Minister van Justitie en den procureur-generaal reeds ter zake overleg gepleegd. En in den avond van 2 April, tijdens bet bekende onderhoud bij den Minister van Justi tie was door dezen Minister met medewerking van den Minister van Defensie, dus den hoog- sten chef van den inspecteur, kolonel Van Selm, reeds tot. de verplaatsing der brigade besloten. Kolonel Van Selm stelde toen nog vergeefs voor, Curfs te vervangen door Mintjes. Ook andere tusschenvoorstellen had- den geen resultaat. De Minister wilde de ge- heele divisie verplaatst zien. De machtighig van den Minister van Defensie heette het was er; met de verhuiskosten zou het in orde komen. Maar dit was onijuist. De Minister van Defensie heeft eerst in den middag van 6 April zijn toestemming gegeven. Doch reeds was door die conferentie tevoren den inspecteur van het wapen verder optre den ten behoeve der brigade onmogelijk ge maakt. En de Minister van Defensie stond voor een ultimatum. Of de brigade miste op sporingsbevoegdheid ad infinitum, of de Minister van Defensie had zijn goedkeuring aan de overplaatsing te geven. Inmiddels moest de inspecteur denken, dat hetgeen de Minister van Justitie deed, de volledige in- stemming had van den Minister van Defen sie. Toch trachtte, de inspecteur op 4 April wederom, de overplaatsing te beperken. Op 5 April kwam er nog een opdracht van den Minister van Defensie om nog niet tot de overplaatsing over te gaan. Eerst op 6 April is de overeenstemming tusschen beide Minis ters tot stand gekomen. In een eigenaardig licht komt dus de mede- deeling van den Minister van Justitie in de Tweede Kamer, dat er van den beginne af volledige overeenstemming met zijn ambtge- noot van Defensie was geweest. De voorzitter merkt op, dat men hier niet in de Tweede Kamer is. Mr. James zegt, dat er overijld is gehan- deld. 6 De inspecteur der marechaussee, kolonel J. van 'Selm, is op 4 April na de conferentie van 2 April by den Minister van Justitie geweest om te verklaren dat het niet spr.'s instem- ming had om ,,mijn menschen" uit Oss weg halen. Beleefdheidshalve heeft spr. het te hoofd der 3de afd. van het dep. van Defensie van een en ander in kennis gesteld. Den 5den April werd spr. bevolen, de overplaatsing voor te bereiden. Den 6den April kreeg spr. opdracht om de voordracht der overplaatsing- op te maken. Hiermede was men aan het einde der ver klaringen en pleidooien dezer driedaagsohe zitting van het ambtenarengerecht gekomen. De voorzitter -deelde mede, dat over drie weken, dus 16 Juli, of zooveel eerder als dit mogelijk zou zijn, uitspraak zal worden ge daan. De zitting werd vervolgens om halfvijf des middags gesloten. druk van mededeeling no. 68 van den Planten- ziektenkundigen Dienst in met de mededeeling dat de toestand door het optreden van het in sect niet alleen in de landen die onmiddellijk aan Frankrijk grenizen, maar ook in ons land, geheel gewijzigd is. Had de eerste druk ten doel een voorfoeraiding tot den strijd, ditmaal was noodig voorlichting tot de op voortduren- de uitiroeiing der in ons land optredende haar- den gerichte bestrijding. Blijkens de kaart van West-Europa is thans vrijwel geheel Frankrijk hetzij grootendeels besmet, hetizij overdekt met haarden. Doch ook in de aangrenzende landen heeft men rekening te houden met 'n steeds dreigend besmettings- gevaar. Zoo is de ziekte in 1936 in Belgie klaarblijkelijk ingevoerd door spoorwegwa- gons, heeft de krachtige Westenwdnd in aan Frankrijk grenlzende Zwitsersche kantons on- geveer 400 haarden doen ontstaan, moet men den oorsprong van de haarden, welke in 1937 in Nederland te Castenraai, Baarlo en Bakel ontdekt werden, zoeken in enkele haarden, die in het ei-nd van Jund in Belgie op een afstand van ongeveer 70 km in Z.W. richting bleken voor te komen. In 1936 en 1937 is de kever gevonden in Luxemburg, in he;t Saargebied en in Belgie, zij het in dit land in laatstge- noemd jaar minder dan het jaar te voren. Dit houdt vrij zeker verband met de windriohting in het voorjaar op het oogenblik, dat de kever zich in Frankrijk ging verspreiden. Met voldOeniing wordt vastgesteld dat de verleden jaar in ons land ontdekte haarden herkend zijin met behulp van door den Plan- tenziektenkundigen Dienst verspredd voorlich- tingsmateriaal. Dit heeft daarmgde blijkbaar aan zijn bedoeling beajntwoord. Ook in dit en volgende jaren zal ook op alle mogelijke wijzen de aiandacht van de telers der aardappelen ge- durende het gebeele groeiseizoen steeds weer op den Colorado-kever moeten worden geves- tigd, opdat geen enkele plaats, waar deze zich in ons land verto-ont, onopgemerkt blijVe en alle maatregelen, die noodig zijn voor een vol ledige uitroeiing, genomen kunnen worden. Het is niet voldoende, dat een teler een kever of enkele larven, die hij in zijn gewas vindt, vernietigt. In elk gerval, waar kevers of lar ven gevonden worden, moet met kennis van zaken de grootte en de aard van den haard en de aan de hand daarvan te nemen maatregelen warden vastgesteld. Daarom ook scbrijft de Coloradokeverwet voor, het doen van een on- verwijlde mededeeling aan den burgemeester, die terstond den Plantenziektenkundigen Difenst waarschuwt, welke het gebeele aange- taste perceel atfzoeken, alle aanwezige kevers, eihoopjes en larven doet verzamelen en doo- den, het loof der aangetaste planten doet ver- nietigen, den grond op de aangetaste plekken doet afzeven en ontsmetten en bovendien het overige deel van het perceel eenige malen met loodarsenaat doet bespuiten, terwijl hrj zoowel in het jaar, waarin de aantasting is gevonden als het jaar daarna de aardappelperceelen in ruimen omtrek eenige malen met loodarsenaat doet bespuiten. Voor het opsporen van het insect in de aard appelperceelen van het meest bedreigde deel van ons land wordt een zoekdienst georgani- seerd, waarmede de perceelen zoo van. telers als particulieren van Juoi tot September nauwkeurig worden ondenzocbt. Alle maat regelen worden bovendien z66 uitgevoerd, dat zij voor de verfbouiwers geen kosten meebren- gen. Er wordt enkel van hen gevraagd: voile medewerking. Het is uit den aard der zaak veriboden levende coloradokevers in bezit te hebben of te vervoeoren. Alleen door nauwkeurige toepassdng van alle genoemde maatregelen, die de volledige uitroeiing van alle haarden, die in ons land optreden, ten doel hebben, zal het mogelijk zijn de gevaren voor onze aardappelteelt en vooral voor onzem uitivoerbandel zooveel mogelijk te voorkomen. Wij moeten er rekening mee hou den, dat elk jaar het aanvliegen van een aan- tal kevers uit Belgie kan verwacht worden. Alleen door een zeer namvlettend toezicht en de uitvoering van krachtige bestrijdingsmaat- regelen onder deskundig toezicht kan voor komen worden dat de nakomelingen van deze kevers in onze aardappelvelden vasten voet krijgen. voornetmen deze wijziging binnenkort ook in de provihcie Noord-Brabant te voltre-kken. De bestaande drie inspecties zullen tot den worden samengevoegd en dan komen te staan onder leiding van een beroepsinspecteur, die zijn kantoor te 's-Hertogenbosch zal vestigen. BESPREKING SCANDINAVISCHE STATEN. DEN HAAG. De Ministers van Buiten- landsche Zaken der Scandinavische landen, die, gelijk bekend, gewoon zijn, tweemaal per jaar bijeen te komen ter bespreking van poli- tieke vraagstukken, hebben hun ambtgenoo- ten van Nederland, Belgie, Luxemburg en Zwitserland uitgenoodigd, deel te nemen aan de besprekingen, die op 22 en 23 Juli a.s. te Kopenhagen zullen worden gehouden. Deze uitnoodiging is door Minister Patijn aanvaard. DE ZAAK HANSEN. DEN HAAG. De journalist C. L. Hansen, die ruim 3 weken in December van het vorig jaar in gijzeling doorbracht, omdat hij wei- gerde den naam te noemen van dengene, die hem inlichtingen verstrekte in-zake het ver- handelde in een geheime zitting van den Haag- schen gemeenteraad, en na de gijizeling ver- volgd werd wegens het als getuige niet vol- doen aan zijn verplichtingen tot het verstrek- ken van inlichtingen, was bij het Haagsche ge- rechtshof in appel gegaan tegen het vonnis der rechthank, waartoij hij was veroordeeld tot f 100,boete of 50 dagen hechtenis. De procureur-generaal van het Haagsche gerechtshof had bevestiging geeischt van het vonnis der rechtbank. 'Conform dezen eisch deed het Haagsche gerechtshof hedem uitspraak. JACHT OMHOOG GEVAREN. VOSSINGiEN. Zondag is het Nederland- sche motorzeiljacht „Walga", thuisbehoorende te Vlissingen op het Nollehoofd omhoogge- varen. Het vaartuig is lek gestagen en men zou alsnog trachten het lek te stoppen, doch thans heeft men. de voorbereidingen hiervoor geheel gestaakt, en het schip als wrak be- sohouwd. DE MOORDAANSLAG TE MERKELBEEK. De rechtbank te Maastricht heeft van- ochtend uitspraak gedaan in de zaak tegen den 44-jarigen mijnbeamhte L. T. uit Merkel- beek, die verleden week heeft terecht gestaan Wegens doodslag en poging tot doodslag. De rechtlbank achtte het ten laste gelegde beweizen en ontsloeg den verdachte van rechts- vervolging, doch beval met het oog op diens psychischen toestand opsluiting in een krank- zinni'gengesticbt voor den tijd van een jaar hoogstens en bepaalde verder, dat verdachte daarna ter beschikking van de regeering ge steld zal worden. T. is reeds uit het huis van bewaring naar een krankzinnigengesticht overgebracht. DOODEIJJK VERKEERSONGEVAL. HEEK (L.) Gisteravond reed op den rijks- weg te Meerbeek de motorrijder Laven met op den duo de 27-jarige ongehuwde C. Ver- hoeven, beiden uit Waalre. Het tweetal keerde tenig van een muziekfeest te Thorn. Zij reden in de richting van Maastricht, toen opeens de achterband van het motorrijwiel sprong, waardoor Laven de macht over het stuur verloor. De duo-passagier viel van zijn zitplaats, en werd door een passeerende auto gegrepen. Hij werd zoodanig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De auto- hestuurder reed na de aanrijding door. WILDE STAKING WERKVERSCHAFFING SEVENUMDE PEEL. Vanmorgen hebben 180 Venlosche arbeiders, die werkzaam waren in de werkverschaffing m de Sevenumsche Peel het werk neergelegd. een wilde stakinig, waaraan 2/3 deel Venlosche tewerkgestelden deelneemt. der Zij eischen een gemiddeld uurloon van 22 ct. en autobusvervoer. 80 Venlosche arbeiders zijn nog aan het werk gebleven. In totaal werken in de werkverschaffing der Peel-ont- ginning ruim 500 arbeiders. KONINKLIJK NEDERLANDSCH LANDBOUW-COMITfi. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh te De Wijk is de maandelijksche vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouw-Comite gehouden. De aandacht werd er op gevestigd, dat de spreeuwen niet alleen aan kersen, doch ook aan ander fruit als bessen, aardbeien, morel- len en peren, alsmede aan riet groote schade kunnen toebrengen. Tevens werd er op gewe- zen, dat in sommige landstreken de verbouw van erwten en koolzaad vrijwel onmogelijk is geworden door de groote last van houtduiven. Verzocht werd na te gaan op welke wijze tegen deze voor land- en tuinbouw zoo scha- delijke vogels kan worden opgetreden. Opge- merkt werd, dat de nieuwe vogelwet in de rechtspositie van verschillende schadelijke vogels verandering heeft gebracht, waardoor het opruimen moeilijker is te verwezenlijken dan voorheen. Besloten werd te dezer zake stappen te doen. Besloten werd zich aan te sluiten bij de door de Zeeuwsche Landbouw Mij gevoerde actie ten gunste van de stichting eener lagere landbouwschool te Middelburg. Indien het platteland buiten de bebouwde kom der dorpen expressebrieven moeten worden besteld, wordt daarvan een bestelloon geheven. Door de betrokkenen wordt zulks als een achterstelling gevoeld, aangezien men oordeelt dat de postale diensten toch eigen- lijk voor alle inwoners des rijks voor den- zelfden prijs beschikbaar moesten worden gesteld. Een algemeen doorvoeren van dit beginsel moet zelfs noodzakelijker worden geacht, dan een algemeene verlaging der briefporti. Besloten werd aan de confessio- neele centrale landbouw organisaties voor te stellen zich dienaangaande tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden. HET SERUM TEGEN MOND- EN KLAI WZEER. Wij hebben onlangs al met enkele woorden gewag gemaakt van proeven met een serum tegen mond- en klauwzeer in Duitschland. Het serum is een uitvinding van prof. dr. Waldmann en dr. Kobe op het eiland Riems bij Greifswald. Het serum moet tenminste drie maanden, doch vermoedelijk nog 1'anger, de dieren tegen de ziekte beschermen. Op last van het rijksministerie van binnenland sche zaken zijn ongeveer 59.000 runderen en een paar duizend schapen ingeent en deze in- enting heeft de b'este resultaten opgeleverd. t„m vraagt of de minister, vpvHo J z''n maa-tregel nam, de wachtmeesters achtte °ngeschikt voor de opsporingstaak defmiSruiet00^1" de meenin^ van m Een nieuwe publicatie van den Plantenziektenkundigen Dienst. Ir. N. van Poeteren leidt, scbrijft de N. R. Ort. een tweeden, belangrjjke gewijzigd en SMOKKELARIJ. De Bussumsche politie heeft met eenige commiezen een inval gedaan ten huize van twee als smokkelaars bekend staande ingeze- tenen. Bij een van hen zijn 250 boekjes sigarettenpapier in beslag genomen. GESTIKT. Vrijdagmiddag is de 14-jarige docbter van de familie L. te Beuningen bij het koffie- drinken in een korst brood gestikt. LATE EERLLJKHEID. Acht jaar geleden verloor een bakker te Vlaardingen een bedrag van /60. Nasporin- gen waren vruchteloos. Nu heeft de man ecbter een brief ontvan- gen, die in het Engelsch en met blokletters was geschreven, zonder onderteekening. In den brief waren de /60 gesloten en de afzen- der, die waarschijnlijk ^ewetenswroeging heeft gekregen, schreef, dat de zaak zoo wel in orde zou zgn. ONGEJLUK IN CHASSeE-KAZERNE TE BREDA. Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor drie is de dienstplichtige van D. uit Tilburg in de Ghassee-kazeme te Breda getroffen door een revolverschot dat door den dienstplichtige van H., eveneens uit Tilburg, die in de meening verkeerde, dat bet wapen niet geladen was, op van D. werd afevuurd. De kogel ging dwars door den sohedel van laatstgenoemde, waardoor hij zwaar gewond werd. Beide dienstplichtigen behooren tot het eerste bataljon, zesde regiment infanterie. Onmiddelijk na het gebeurde werd genees- kundige en geestelijke hulp ingeroepen. De toestand van den getroffene is emstig. Men vreest voor zijn leven. Van H. dacht niet anders, dan dat de revol ver ongeladen was. Hij richtte spelenderwijs het wapen op zijn kameraad en trok de haan over met het bovengemelde noodlottige gevolg. Van H. was zoo geschrokken, dat hij be- wusteloos op den grond viel. DE INSPECTIE BIJ DE WERKVERSCHAFFING. DEN HAAiG. De Minister van Sociale Zaken heeft het noodiig geoordeeld, dat in ver band met de uittoreiding van het aantal werk- loazen, hetwelk bij de werkverschaffing zal worden tewerk gesteld, meer en meer de leiding van de inspectie bij de werkverschaf fing in handen wordt gelegd van een beroeps inspecteur. De bezetting van de meeste inspec ties is reeds in dier voege geregeld. In de laatste maanden is op dien weg voortgegaan en zijn drie burgemeester-inspecteurs vervan gen door beroepsinspecteurs. Het ligt in het GRETA GARBO HEEFT EEN AIPTO- ONGELUK. STOCKHOLM. In de nabijheid van Stock holm is de auto waarin Greta Garbo, de bekende filmster, en dirigent Stokifski reden omgeslagen. Beide inzittenden bleven onge- deerd. BRITSCH SCHIP GEBOMBARDEERD. VALENCIA. Vanochtend heeft een vlieg- tmg van de luchtmacht van Franco het Brit- sche stoomsehip „Arlan" in de haven van Valencia gebomibardeerd. Het schip werd beschadigd, aan boord er van ontstond brand. Eten der opvarenden, cen Roemeen, is om het leven gekomen. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. TOKIO. Volgens berichten uit Kweiteh hebben de Japansche troepen ten Westen van het overstroomde gebied een aantal Chinee- sche divisies vemietigd. De Chineesche troe pen trekken terug naar het Zuidelijk deel van de spoorweg Peking-Hankau, waar sterke yerdedigingswerken ter bescherming van Han- kau worden opgeworpen. JAPANSCHE CUPMARSCH IN CHINA. TOKIO. Volgens nog niet bevestigde be richten zouden Japansche vliegers ten Zuiden van den Loenghai-spoorlijn er in zijn geslaagd, om het overstroomde gebied in Westeliike richting over te steken. Den naam van de plaats, die zij bereikt hebben, is evenwel niet opgegeven. LONDEN. Gisteren hebben 90 Chineesche en Japansche vliegtuigen gevochten boven het vliegveld van Natnsjang, de boofdstad van Kiangsi. Volgens Japansche mededeelin- gen zouden 35 a 50 Chineesche vliegtuigen zijn vemield, terwijl 3 Japansche vliegtuigen zouden worden vermist. MOEILIJKHEDEN IN OOSTENRIJK. LONDEN. De Daily Herald bericht dat Hitler, Seiss Inquart en Neubacher naar Berchtesgaden heeft geroepen in verband met de onrust in Oostenrrjksche N.S.-kringen Beide Oostenrijksche leiders hebben er op aangedrongen, dat de Fiihrer persoonlijk zou ingrijpen. BRAND IN EEN TUNNEL. NEW-YORK. In den tunnel, welke wordt aangelegd onder de East River is een hevi-e brand uitgehroken. De brandweerlieden moe ten om het kwartier worden afgelost. De kosten van het bouwen van den tunnel wor den geraamd op 60 mill, dollar. TWEE TREINEN TOT ONTSPORING GEBRACHT. MEXICO CITY. Gisteren zijn twee treinen ontspoord in de omgeving van San Luis Potozi. Verscheidene personen werden ge wond. Men veronderstelt, dat de treinen tot ontsporing werden gebracht door aanhangers van generaal Cedillo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3