m Cbmme Bij Hoof dpijn en knagende kiespijn VOltA CRAVEN AcwCRAVEN TERNEUZEN, 24 JUNI 1938. RECHTSZAKEN. BELGIE WEERT VREEMDEN ZONDEK PAPIEREN. Het Belgisch gezantschap te 's-Gravenhage schrijft Het publiek wordt er aan herinnerd, dat vreemdelingen, die zich in Belgie wenschen te vestigen, in de eerste plaats dienen voorzien te zijn van de door intemationale overeen- komsten voorgeschreven bescheiden (identi- teitsbewijs, paspoort, visum). Deze overeen- komsten hebben bet beginsel der meest stipte wederkeerigheid tot grondslag. Moest men toelaten, dat een vreemdeling, in strijd met deze overeenkomsten, ongestraft in Belgie kan binnenkomen, dan zou zulks meteen de af- schaffing dezer intemationale overeenkomsten beteekenen en dit in bet uitsluitend voordeel der vreemdelingen en zonder dat de Belgen, voor wie deze overeenkomsten nog steeds van kracbt blijven, biervoor eenige tegenprestatie bekomen. Rijkswacbt en douane ontvingen uitdrukkelijke instructies, opdat zij den vreem delingen, die zich aan de grens zonder regel- matige bescbeiden aanmelden, elken toegang tot het Belgische grondgebied zouden ont- zeggen. iDe consulaten van Belgie zijn bevoegd tot afgifte van een reisvisum ook genoemd toerisme of zakenvisum teneinde het toe- risme en de zaken te bevorderen. De Belgische veiligheidsdienst werd er van op de boogte gesteld, dat vreemdelingen voorzien van een dergelijk visum in Belgie binnen gekomen en dat zij, in plaats van het land te verlaten na bet verstrijken van den geldigheidsduur van bet visum, er zich voorgoed hebben gevestigd. Deze bandelwijze is ontoelaatbaar. De Bel gische regeering zal niet dulden, dat vreemde lingen aldus met opzet de van kracht zijnde voorschriften schenden en den economischen toestand van het land verergeren. Vreemdelingen, die zich in Belgie wenschen te vestigen om er een vorm van nijverheid uit te oefenen, handel te drijven, of in 's lands werkkrachten aangeworven te worden kun nen aan de consulaten alle inlichtingen ver- krijgen betreffende formaliteiten, die voor het verkrijgen eener machtiging tot vestiging die nen vervuld te worden. Aanvragen tot het verkrijgen van verblijfsvergunningen zijn het voorwerp van een speciaal onderzoek vanwege den Belgischen openbaren veiligheidsdienst, die steeds de beveiliging der nationale econo mic en de openbare rust in Belgie tot richt- snoer neemt. GOBBELS WAARSCHUWT TEGEN OPTREDEN VAN ,„DE STRAAT". De correspondent van het Handelsblad te Berlijn schrijft: Minister Gobbels heeft Woensdagavond in het Berlijnsche Olympia-stadion de feestrede gehouden ter gelegenheid van de Zonnewende- viering en heeft tot algemeene verrassing deze zuiver onpolitieke feestelijkheid aangegrepen om ook op de jongste actie der bevolking tegen de Joden in te gaan. Zijn rede was niet door de radiozenders doorgegeven en de Ber lijnsche ochtendbladen bevatten over het ge- sprokenen slechts enkele woorden, zoodat wie niet in het stadion aanwezig was eerst in den loop van den dag nadere bijzonderheden over dit deel van de rede van den Minister vemam. Dr. Gobbels sprak in de eerste plaats van „het uitdagend optreden van het intematio nale Jodendom te Berlijn", waarbij hij ver- klaarde den indruk gekregen te hebben, dat „de Joden zich in deze stad nog niet precies zoo op hun gemak gevoelen als in de tijden van voor de omwenteling". Hij stelde daarom de vraag: „Is het niet eenvoudig om veront- waardigd te worden en stijgt iemand het bloed niet naar het hoofd, omdat in de laatste maan- den niet minder dan 3000 Joden naar Berlijn verhuisd zijn? Wat willen die hier? (Geroep van ,,Foei".) Eaten zij toch daarheen gaan, vanwaar zij gekomen zijn en ons verder niet lastig vallen. Eaten zij toch vooral niet zoo doen, alsof er nooit eenige nationaal-socialistische revolutie geweest ware. Minister Gobbels verzekerde vervolgens, dat de afrekening met het intemationale Joden dom in Berlijn streng legaal en volgens de wet niet door de straat, maar door de partij zal worden voltrokken. Door wettelijke maatregelen zal er voor worden gezorgd, dat binnen afzienbaren tijd de Joodsche invloed ook in de zakenwereld gebroken zal zijn. Hij richtte het verzoek tot de Joodsche bevolking „voortaan in het open- baar niet meer uitdagend op te treden" en tot de overige bevolking ..discipline te hand- haven en niet tot eigenmachtige acties over te gaan, doch deze actie aan den staat over te laten." Dr. Gobbels gaf dan den Joden, die in den laasten tijd naar Berlijn verhuisd zijn, den raad deze stad zoo snel mogelijk weer te ver laten. Naar aanleiding van deze rede moet opge- merkt worden, dat het moeilijk valt aan parti- culiere actie alleen te gelooven, daar de op- schriften op de ruiten van duizenden Joodsche winkeliers in alle deelen der stad zoo plotse- ling en gelijktijdig verschenen en zoozeer m vorm en kleur overeenkwamen, dat nauwe- lijks anders dan tan een georganiseerde actie van bijzondere instanties kon worden gespro- ken Ook het posten voor vele Joodsche zaken maakte den indruk van een voorbereide actie. Woensdag nog kon men op een der drukste punten van de westelijke winkelstad voor de groote zaak der firma Grunfeld aan den Kur- furstendamm den geheelen dag honderden pos ten zien, die elken kooper waarschuwden, de uit de zaak teruggekeerden uitjouwden en zelfs in het gelaat spuwden, terwijl in de onmiddellijke nabijheid politie aanwezig was, die, zoolang wij daar bleven waarnemen, niet ingreep. In andere wijken, ontdekten we op- schriften als: „Juda verrecke" dwars over de straat geschilderd, op wachthuisjes van de tram de woorden: „Die Juden heraus in dikke witte letters en nog tal van roode op- schriften „Jude" en het Davidskruis op win- kelmiten. Zeer talrijk zijn sinds Dinsdag die in witte letters aangebrachte namen van eige- naars van Joodsche zaken. Tegenover de beleedigende en provoceerende houding van een klein deel der bevolking staat intusschen naar we eveneens zelfs konden waarnemen de verontwaardiging van andere groepen vooral ook van eenvoudige menschen, die den moed hadden hun afkeuring luid te kennen te geven. Herhaaldelijk werd mij ver- zekerd, dat ook in de kringen der partij dit optreden van het Janhagel allesbehalve wordt toegejuicht en dat het hoog tijd is, dat van overheidswege een duidelijk verbod wordt uit- gesproken in plaats van zooals in Duitsche perscommentaren is geschied te verklaren, dat men de verontwaardiging der bevolking vol- komen kan begrijpen. Zonder een duidelijk georganiseerde actie zou van deze verontwaar diging waarschijnlijk niet veel te bemerken zijn geweest. SPIONNAGEHOOGTIJDAGEN. Bij de federale Grand Jury te New-York is een aanklacht ingediend tegen twintig perso- nen, die er van verdacht worden bij de Duit sche spionnage-affaire in de Vereenigde Sta- ten betrokken te zijn. Tegen achttien van deze verdachten, die tot Ook in Parljs. In de schaduw van de „Notre Dame" kunt U die voortreffelijke Virginia-sigaretten koopen,- zo6 zacht. en toch vol aroma I Met Franschen zwier zal de winkelier Uw aandacht vestigen op de beide verpakkingenCraven A" (met kurken mondstuk) en Craven Plain (zonder mondstuk). Zuivere Virginia-sigaretten. z66 zacht. dat ze de keel nooit prikkelenl ..Vraiment M sieur. une excellente ciga rette!" TRApp 10 stuks 17'A cent 20 stuks 35 cent (Ingez. Med.) het nationaal-socialistisch spionnagecomplot behooren, heeft de federale Grand Jury drie beschuldigingen geformuleerd. A1 deze acht tien verdachten, onder wie ook twee Duitsche officieren, worden beschuldigd van hoogver- raad; de twee andere beschuldigingen heb ben meer in het bijzonder betrekking op de activiteit, waaraan de verdachten, ieder af- zonderlijk, zich hebben schuldig gemaakt. Volgens den procureur-generaal bevindt zich de leiding van het complot in Duitschland. Het complot stond in relatie met de Duitsche regeering en had in de Vereenigde Staten een aantal agenten, die op hun beurt weer contact hadden met bemanningen van schepen, die Duitsch en Amerikaansche havens aan- doen. Vier beschuldigden zitten in de gevangenis, negen verblrjven in Duitschland. Als men daar de twee Duitsche officieren, die volgens de acte van beschuldiging aan het Duitsche departement van oorlog zijn en nog twee andere Duitsche verdachten, die vermist wor den (Griebl en Gudenberg), bijtelt, blijken dertien beschuldigden Duitschers te zijn. De vier verdachten, die in Amerika gevan- gen zitten, zijn Johanna Hoffmann, de ,,rood- harige kapster" van de ,,Europa", voorts een sergeant van het Amerikaansche leger, Rum- rich, die in 1935 deserteerde, een zekere Gla- ser, die als particulier werkzaam is bij de Amerikaansche luchtmacht en Otto Voss, een vliegtuigmonteur. De 18de beschuldigde is Jessie Gordon, die reeds op 16 Mei j.l. tot vier jaar dwangarbeid veroordeeld is in verband met een Schotsche spionnage-affaire. De algemeene beschuldiging, door de fede ral Grand Jury opgesteld, legt alien twin- tig beschuldigden ten laste „samenzwering met het doel zich geheime inlichtingen te verschaffen over vliegtuigen, schepen en kustverdediging van de Vereenigde Staten en deze dan naar Duitschland' te zenden". Het spionnage-proces heeft veel stof doen opwaaien in de Vereenigde Staten. De „New-York Times" schrijft, dat de aan klacht een van de domste stukken is, waarin een bevriende natie wordt gelaakt, sedert de spanning van den wereldoorlog. Het blad voegt hieraan toe dat aangezien 14 van de 18 be- klaagden zich in Duitschland bevinden, de actie van de Grand Jury voomamelijk een moreele beschuldiging van de Duitsche natie schijnt te zijn. De New-York Post" verklaart, dat een moeilijke intemationale situatie wordt gescha- pen, aangezien de beschuldiging tegen hooge Duitsche ambtenaren automatisch de natio naal-socialistische regeering in de kwestie betrekt. Ondertusschen heeft vooral de be- waking van mevrouw Jordan, die dienst deed als „postkantoor"' tusschen Amerika en Duitschland, tenslotte tot dit proces geleid. DE MOEDER VAN DE KONINGIN VAN EN1GELAND OVERLESDEN. iQp 76-jarigen leeiftijd is Donderdagnacht in haar huis op PortmannSquare te Eonden de gravin von Stratbmore, die moeder van konin- gin Elisabeth van Ehgeland, overladen. De gravin leed aan een hartziekte. Deze had zich in April geopenbaard en leek toen dadelijk zoo De Koning en de Koningin waren aan het sterfbed van Lady Strathmore aanwezig. Men acht het onwaarsichijnlijk, dat het over- lijden eenige wijziging zal brengen in de plan- nen voor het koninklijke bezoek aan Frankrijk. Men weet ecbter nog niet of de Koningin den Koning wel zal vergazellen. Geschiedt dit, dan zullen alle bijkomstige feestelijkheden achterwege blijven. Op bet oogenbl'ik plegen Parijs en Eonden overleg met elkaar; het resultant zal nader meegedeeld wordten. Aangezien de gravin niet van koninklijken bloede was, zal geen hofrouw worden aange- nomen. DE EINDELOOZE SPAANSCHE ZAAK. Indien wij, schrijft de N. R. Crt., er al niet sedert lang aan gewend waren, dat perioden met betere vooruitzichten plegen te wisselen met sombere weken wat de oplossing van de Spaansche zaak betreft, dan zouden wij van- daag eenige reden tot optimisme hebben. Maar de maandenlange onderhandelingen onze Londensche correspondent wees er Donderdag- morgen terecht op, dat zij meer dan 11 maan- den hebben geduurd hebben ons al zoovele teleurstellingen bereid, dat van eenig enthou- siast medeleven met kleine vorderingen in den arbeid der niet-inmengingscommissie geen sprake meer kon zijn. Zoozeer is menigeen hierover ontmoedigd, dat men het liefst dezen hoek van Europa maar zou verge ten, ware het niet, dat vandaar op het oogenblik nog steeds de belangrijkste stimulansen voor de betrekkingen tusschen de groote landen komen. Inzake de vrijwilligerskwestie is nu over- eenstemming bereikt. Dat beteekent nog niet, dat dezen Spanje spoedig zullen verlaten. Wat dat betreft, daarover kunnen wij eerst praten als wij den eersten man inderdaad over de grens hebben zien komen. Deze overeenstem- ming wil niet anders zeggen dan dat de be- handeling van de kwestie in een nieuw stadium is gekomen, dat de kansen, dat het plan eens uitgevoerd zal worden, met eenige procenten zijn toegenomen. Voor dat het echter zoo ver is, zullen eerst Valencia en Franco hun instemming aan de uitgewerkte plannen moeten geven. Is dat eenmaal gebeurd, dan zal de niet-inmengings commissie daarvan kennis nemen en daarna zullen de met de telling belaste personen naar Spanje vertrekken. Is de telling eenmaal ge- eindigd men hoopt dat zulks nog voor ultimo Augustus het geval zal zijn dan zal de terugtrekking in werking kunnen worden gesteld. Maar men doet goed dit laatste nog bij de toekomstdroomen te rekenen. Twee maanden zijn een lange periode, waarin heel wat kan veranderen. E6n voordeel met een weliswaar zeer wrangen bijsmaak is onmiskenbaar aan dit uitstellen verbonden; hoe langer het duurt, des te meer vrijwilligers zullen onderwij-1 gewond of gesneuveld zijn en des te gemakkelijker zal daardoor de taak van de commissie zijn. Het spreekt vanzelf, dat de Engelsche regee ring reeds over meer of minder nauwkeurige inlichtingen omtrent de aantallen vrijwilligei s en hun werkzaamheid beschikt. Uit dien papier nog heel wat ruimte, waarvan bij wederzijdschen goeden wil gebruik gemaakt kan worden. Wie Engeland's houding begrijpen wil, heeft in de rede, welke Halifax Woensdag heeft gehouden, een goeden leidraad. Duidelijk liet de Engelsche minister daarin uitkomen, dat isolement geen bron van veiligheid is, maar eerder van onveiligheid. Al wil men buiten den oorlog blijven, dan is het toch mo gelijk, dat de omstandigheden sterker zijn dan de wil. De rol van vredestichter, aldus Halifax, is niet gemakkelijk, en de eigenschappen, welke daarvoor noodlg zijn en bewust worden toe- gepast, worden some ten onrechte als teekenen van zwakte aangezien. Dezen geest ademde ook de rede van Cham berlain over de bombardementen. Wij staan daar machteloos tegenover, zoo moest hij ver klaren, ieder middel is erger dan de kwaal, want ieder optreden zou inmenging beteeke nen, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Het is Engeland's vastbesloten wil de niet-inmenging te handhaven, welke het er van af doet zien zijn toevlucht tot andere middelen dan protesten te nemen. Lloyd George kon de Engelsche regeering voor een troep oude vrijsters uitmaken, hij kon verklaren, dat indien hij premier was geweest, hij de vliegvelden zou hebben laten vernielen, dit alles mocht hem niet baten. De Engelsche regeering is onvermurwbaar en het antwoord op deze scherpe opmerkingen was een nieuwe zakelijke uiteenzetting van het nut der niet-inmenging. Ten koste van vernederingen, zoowel wat den staat betreft als van meer persoonlijk karakter ,tracht Engeland de rol van vrede stichter te spelen. Ondankbaar en heel moeilijk werk, dat bovendien nog kans heeft zonder succes te blijven. Want de gevaren dreigen elders even goed, zoo niet meer, dan in Spanje. Gobbels heeft ons dat Woensdag nog weer eens in herinnering gebracht. In een vrij scherpe rede heeft hij, sprekend over de Sudeten-Duitschers, op hun aansluiting bij het Duitsche rijk gewezen. Oostenrijk zou een voorbeeld geweest zijn, dat ddn volk en twee staten een onmogelijkheid is. Aan deze vrij duidelijke waarschuwing voegde hij boven dien nog toe, dat men nu genoeg had van praten en daden moesten volgen. Een op- merking, welke voor de goede stemming niet bevorderlijk zal zijn, omdat zij na het vooraf- gaande wel eens in onvriendelijken zin kon worden uitgelegd. AVONDTEEKENSCHOOL TE TERNEUZEN. Zooals uit een advertentie in dit numimer blijfct, is de aangifte van leerlingen voor de cursussen der avondteekenschool wederom opengesteld. Het onderwijs heeft een grondige wijlziging omdergaan, zoodat thans ook lessen kunnen worden gevolgd in praktijk, naast de aanvullend theoretische. De school geeft praktisch- en theoretisch onderwijis aan timmerlieden, meubelmakers, schilders, smeden-banikiwerkers, electriciens en automonteurs. Hierbij wordt tevens les ge- ge'ven in auitogeen- en eleotnisch lasschen, hetgeen een eisch des tijds mag worden ge noemd. Alleen theoretisch onderwijs wordt gegeven aan metselaars, steenhouwers, lood- en zinkbe- werkers, typogratfen. De praktijik van metselen en straatmaken, alsmede de machinate houtbewerking wordt ingesiteld als de nooddge gelegenheid daarvoor is verkregen. De school is toegankelijk voor jongelieden, die den 24jarigen leeftijd nog niet bereikten en overdag het desbetreffende vak uitoefenen. Nu, dank zij; de activiteit van het bestuur, de mogelijkheid voor grondig praktisch- naast theoretisch onderwijs hier is verkregen, dat vooral voor hen die anders van voortgezet vakonderwijs waren verstoken een groote ver- betering mag worden genoemd, hopen we, dat van deze cursussen een groot gebruik zal wor den gemaakt. We verwijlzen verder naar de desbetreffende advertentie, voor wat betreft de uren van aanglifte en verdere inliobtingen. VROUWELIJKE STUURMAN. Te Teroeuzen passeerde gisteren het Russi- sche s.s. Kaima, dat van Gent op weg was naar Leningrad en aan boord waarvan zich een vrouiwelijke stuurman beyond. Tijdens het schuitten bevond zij zich op het achterdek, wiaarvan zij haar bevelen uitdeelde. Hoewel zij gekleed was in een blauwe uniform van offi- cier ter koopvaardij, met gouden banden op de mouwen, maakte zij geenszins een manhaftige indruk, daar zij tenger van gestalte was, geen pet droeg, dioch een grijze toaret, terwijl haar bevelen met een echt vrouwelijk stemgeluid werden' gegeven. CHR. REISVEREENIGING. op den corridor, op het moment dat de jonge- man gaat zeggen: wil je mijn vrouw warden. De meneer in pyaima is de redden de geest die de laatste woorden in de keel van den jonge- man terugdrijft. Hij is er even Later bijzonder vergenoegd over. In het hart van de jonge vrouiw is teleurstelling, kilheid... haat... Dat is de entrde van Wohlbruek en Renate Muller. En inmiddels is de vriend, David, ge- trouwd met de kleine Gaby. Er was een kleine moeilijkheid, want hij zat met dte vamp, die niet gemakkelijk was. Als hij geweten had dat zij tevens de -vriendin was van zijn vriend, dien op de boot, zou het geval minder omslachtig zijn geweest. Zoo zit hij, uit doodsangst, zijn eigenlij'ken verlovingsavond bij de vamp. Bin nen komt dte vriend1 van de boot en door die binnemikomst bewijzen zij elkander een echten vriendendienst zij kunnen nu zonder gevaar voor gif en dolkstoot, hun jas en hoed uit de garderobe halen en een geste van vaarwel maken. Door een mdsverstand boudt Philip, de vriend, het jonge mci'sje van d'e boot voor de vrouw van zijn vriend David, die er maar toe- vallig in huis -is. En uit deze gewrongen situa tie ontstaat een krankzinnige comedie der ver- gissingen en der gevoelens, die op handige manier in een Monte Carlo-automobielwed- strijd eind'igt. Hoe, dat is het geheim van den fiimbouwer. Maar met dat al is dit een amu- semenitsfilm geworden. Het gaat om mijln leven. Met deze z.g. Krimdnalfilm blijlkt weer eens, dat de Duitsche filmindustrie nog steeds de uitstekende reputatie op dit terrein weet te handhaven. Het blijft weliswaar nog altijd een geliefkoosd filmthema, maar het komt er toch op aan hoe de een of andere mysterieuze moordgeschiedemis verteld wordt en naaranate de intrige meer gecompliceerd is, des te groo- ter zal de verdiemste zijn. iW]ij kunnen inderdaad spreken van een boeiende crimineele film, welke den toeschou- wer een spannend amusement bdedt. Het gaat hier natuurlijk om de vraag wie de dader is van den moord, die in het begin van- de film gepleegd1 is, een vraagstuk, dat dit keer op bijzonder gecompliceerde wijze tot een oplossing wordt gebracht. De logische wijZe, waarop de achtereenvolgende fazen van het onderzoek in beeld gebracht geeft een bui- tengewone spanning aan deze film. De ver- denlking van de verschillende geituigen maakt de zaak dusdartig ingewikkeld, dat de ontknoo- ping wel zeer veirrassend is, doch tevens vol- komen bevredigt en de opheldering der vele raadselen geenszins geforceerd aandoet. Het goat om mijn leven is dan ook een cri mineele film, die men met genoegen zal be- kijlken. AAN GEHOUDEN. Door de politie te Kapelle is aangebouden en ter beschikking van de Justitie te Middel- burg gesteld zekere A., fabrikant aldaar, ver dacht van zedenmisdrijf. HET ZEEUWSCHE LANDSOHAP. „Het Zwln" behouden. In de Maandag jJ. gehouden vergadering van bet algemeen bestuur der stdchtinig „Het Zeeuwsche Landscbap" werden, meldt het Handelsblad, de gefbruikelijke jaarverslagen uitgebracht. Daaruit bleek, dat bet ledental eenigehmate was toegenomen, terwijl ook de financien niet in ongunstigen toestand ver- keerden, hoezeer aanvulling van het eene en versterkinig d'er andere no.g steeds gewenscht blijiflt. Herdacht werd het overleden lid van het al gemeen bestuur, de beer L. J. van Voorthuy- sen, in leven burgemeester der gemeente Dom- burg. De periodiek aftredende leden van het al gemeen bestuur, de heeren mr. R. M. van Dusseldorp, M. Fernhout, mr. J. A. A. Fran- sen van de Putte, E. J. Gelderman, A. van der Halve, mr. A. J. van der Hoeven en C. E. de Jonge werden herkozen, terwijl basloten wend1 de heeren mr. F. L. S. F. van Tuyll van Serooskerke en K. FaJbius, resp. burgemeester van Domlburg en Oostkiapelle, G. Bergsma te Zouteiande, L. G. Gelderman te Kortgene en dr. J. A. van Steyn, directeur van het Staats- boschbeheer, uit te noodigen, alsnog tot het algemeen bestuur te willen toetreden. Bij de rondVraag deed de voorzitter mede- deeling van een van den Directeur der Regi- stratie en Domeinen ontvangen scbrijven, wiaarin door bet Rijk aan de stichting in huur werd aangeboden, voorloopig voor den tijd van tden jaren het terrein van ,,Het Zwin" op Nederliandsch gebied. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos50ct. Proefdoos 10 ct. ernistig, dat verscheidene bulletins over haar gezondheid werden uitgegeven; de ziekte nam toen1 echter een gunstige wending en na 30 April werden geen bulletins meer verstrekt, totdat Woensdag plotseling werd medege- deeld, dat haar toestand weer ernistig was. Zooals is gemeld, was een der dochters van de gravin, de vrouw van den gouverneur van Man, per vliegtuig naar Londen overgekomen. De orverledene, Cecilia Nina Cavendish Bentinek, was een docbter van Ds. Cavendislh- Berutinck, een kleinzoon van den derden ber- tog van Portland. Zij was in 1881 getrouwd met den graaf van Stratbmore and' King- hornie, die nog in leven is. Uit dit huwelijk zijn zeven kdnderen gesproten-. Lady Elphin- stone was de oudste dochter. Op haar volgt Lord Glamis, dan kwam er een zoon, die in den oorlog gesneuveld is, vervolgens de tegen- woordige Lady Leveson-Gower, de vrouw van den gouverneur van Man, dan weer een zoon, dan de huidige koningin en tenslotte nog een zoon, die tbans 36 jaar oud is. hoofde kan zij zich ook eenige voorstelling maken van de gevolgen, welke het terug- trekken moet hebben op de strijdkrachten van beide partijen en hun groepeeringen. Vandaar ook, dat de hoop op het bereiken van een wapenstilstand, welke misschien de inleiding tot een accoord zou kunnen zijn, nog niet is opgegeven. Een compromis is de oplossing, welke de Engelsche regeering in gedachten heeft sinds het moment, dat Valencia zijn innerlijke kracht herwon. Zou Mussolini dit willen aan- vaarden, dan zou dit gerekend kunnen worden als te voldoen aan de omschrijving, welke is gegeven aan de voorwaarde voor de in werking treding van het Britsch-Italiaansche verdrag. Maar zoover is men nog niet, omdat niemand weet, hoever Mussolini in de komen- de weken zal willen terugkomen op zijn vroegere verklaringen, dat hij geen rood be- wind in Spanje zal dulden. Nu is er tusschen i de negatieve formuleering: geen rood bewind en een volledige overwinning van Franco op Begunstigd door prachtig zomerweer, maakte bovengenoemde vereemiging haar jaar- lijksch uitstapje. Ditmaal stood op het pro- gramma een 2-jdaagsche reis naar Apeldoorn en omstreken. Na des morgens te 6 uur ver- trokken te zijn met een drietal autohussen van de Z. V. T. M., arriveerde het gezelschap, na nog versohiHende tusschengelegen plaatsen hezocht te hebben, te ongeveer 3.45 uur te Apeldoorn. Wat deze streek van ons land aan natuurschoon biedt, overtrof d'e verwacbting. Vooral „Berg en Bosch" maakte op de reisge- nooten een overweldigenden indruk. Ook de verschillende andere parken met hunne vijivers en fonteinen was iets bui- tengewoons. Het zou te veel zijn, bier een uit- voerige beschrijving te geven van alles wat genoten is. Zeker kan worden gezegd, dat alle deelnemers, zeer voldaan over deze na- tuurweelde, prettige herinneringen zullen be- waren aan deze geslaagde reis. Waarlijk, zulke reizen brengen een ruimeren blik. Een woord van dank is zeker op zijn plaats aan het be stuur voor de wij'ze, waarop zij deze zeer mooie tocht heeft georganiseerd. Een ieder, die reisplannen heeft voor den zomer, kan een uitstapje naar dit deel van ons vaderland ten voile worden aanbevolen. LUXOR-THEATER. Allotria. Allotria is een van die charmante films, die om zijn liebte scherts den toeschouwer tot het einde boeien. Er is nergens een overdreven poimte, een overdreven effect. De handelende personen komen op de meest logische wijze in contact zij verzeilen op de meest natuur- iijke manier in de meest precaire situaties en zeilen er even licbtvoeitig weer uit het heeft af en toe den smaak van een Fraasch blijspel, in de intrige ten minste, doch het blijft de fijnste comedie. Wat kan er niet voortkomen uit de ontmoe- ting op een mailsteamer van een jongeman die gaarne verhefd is en een jonge vrouw die het geworden is. Een plotselinge oceaangolf projecteert een meneer met een paar schoenen „IK BEN STAATSGEVAARLIJK' Voor de Almelosche reehtbank hadden zich Dinsdag twee personen uit Hengelo O. en G. te verantwoorden, wegens beleediging van het wapen der Koninklijke marechaussee, althans het openbaar gezag. De verdachten hadden na de gebeurtenissen te Oss voor het raam van het N.S.B.-kringhuis te Hengelo twee poppen gezet, een gekleed als N.SjB.-er, de ander als marechaussee. Onder de eerste pop stond: ,,Ik ben staatsgevaarlijk" en onder de laatste „ik ook". Verdachten bekenden, dat zij de poppen hadden opgesteld, doch zij hadden slechts critiek op de regeering willen leveren en niet beleedigen. Het O. M. eischte, daar het meende, dat, over de marechaussee heen, het openbaar gezag gecritiseerd is in een beleedigenden vorm, tegen elk /U5 boete of 15 dagen hech- tenis en vemietiging van de poppen en de onderschriften. TAPIJTENFABRIEK GESLOTEN. In den loop van het vorige jaar betraden een tweetal kommiezen een perceel gelegen aan de Molenstraat te Clinge, waarin geves tigd is de fabriek voor het vervaardigien van handgeknoopte tapijten. Op een desbetreffende vraag kon de fabrikant geen bewijs vertoonen waaruit bleek dat hem voor de oprichting van genoemde fabriek toestemming was verleend. Een dergelijk verzoek was wel gedaan doch de Koninklijke toestemming was geweigerd. Alstoen zijn de belastingambtenaren overge- gaan tot bet opmaken van een proces-verbaal. Voor den Politierecbter te Middelburg had zich thans te verantwoorden J. L., oud 39 j., breigoederenfabrikant, wonende te Clinge. De verdachte gehoord, verklaarde van meening te zijn, dat het geen fabriek in den zin der wet was. De Rijksadvocaat was evenwel een andere meening toegedaan en vorderde ©en geldhoebe van 350 met bevel, dat de bedoelde fabriek worde gesloten en geamoveerd, en alles in zijn vorigen staat worde hersteld. De Politierechter vonnis wijzende, veroor- deelde verdachte L. tot een geldboete van 150 of 1 maand hechtenis, met bevel dat de fabriek worde gesloten. De verdediger van verdachte Mr. H. B. L. de Rechter, voerde aan, dat hier geen sprake zou zijn van een „groote fabriek" en bepleitte vrijspraak, subsidiair een lichtere straf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6