ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Fantasie-pantalons ZUN STUVE NEK IN8UURGENEZEN KLOOSTERBALSEM LICHTZINNIGE JEUGD No 9776 tweede blad VRIJDAG 24 JUNI 1938 /8s Jaargang Binnenland DOOR KLOOSTERBALSEM Feuilleton Kleedingmagazijn Noordstraat 67a Buitenland DE UITGEEFSTER. H.H. KANTOORHOUDERS Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben „Geen goud zoo goed" HET SPREEKVERBOD VOOR DEN VLAMING GRAMMENS. Moderne strepen .|Tr■--nii nun "ifwiM n I w»gr - TER NEUZENSCHE CO U RANT 1>E ABONNfi'S VAN HET GEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD die het blad per post ontvangen, worden ver- zocht, hun abonnementsgeld vddr 1 Juli a.s. in te zenden, daar er anders over bescbikt wordt met verhooging van 15 cent. worden verzocht bet abonnementsgeld over het 2e kwartaal 1938 van de Ter Neuzensche Courant v6or 1 Juli a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonnd's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddellijk de toezending van het blad zullen staken. DE UITGEEFSTER. ONZE ABONNE'S IN HET BUITENL+AND worden dringend verzocht, het verschuldigde abonnementsgeld v66r 15 Juli a.s. in te zenden. Abonnementen voor het buitenland worden sleohts aangenomen bij vooruitbetaling. DE UITGEEFSTER. PBINS BERNHARD BEZOEKT HOFJAGER SPEK. Hofjager W. Spek te Apeldoom, die bij het auto-ongeluk met Prims Remhard betrokken was, is nog niet volkomen bersteld. Wei blijlft zijm toestand vooruit gaan. Prins Bermhard heeft hem kort geleden in zijn woning bezocht, om zich van zijn toestand persoonhjk op de hoogte be stellen. TI.IDSCHRIFT IN BESL.AG GENOMEN. Op last van den officier van justitie te Breda zijn Woehsdag to Tilburg in beslag ge- nomen alle nog aanwezige exemplaren van bet R.K. tijdschrift ,,Brabantia Nostra", wegens hoogst beleedigenden inhoud voor de mare- chauisisiee te Oss. DE HOOGOVENS TE IJMUIDEN VERMINDEREN HUN PBODUCTIE. In verband met de aanizienlijke verminde- ring van de bestellingein van row ijzer heeft de direcitie van het hoogovenbedrijf te IJmui- den zich genoodzaakt gezien de productie in te krimpen. Ben gevoig hiervan is, dat aan de afdeeling hoogovens de werktijd, met inigang van 30 Juni, met een uur per dag zal worden ver- minderd. HET INCIDENT IN DE TWEEDE KAMER. Een brief van Mr. Rost van Tonningen aan den Kamervoorzitter. Het lid der Tweede Kamer, Mr. Rost van Tonningen heeft aan den voorzitter van de Tweede Kamer, Mr. Van Schaik, den volgen- den brief gericht: ,,Naar aanleiding van het feit, dat u mij Woensdag het woord hebt ontnomen en voor een dag het recht tot het bijwonen van de vergadering hebt ontzegd, heb ik het volgende op te merken: De aanleiding tot uw maatregel van orde was de volgende zinsnede: „De commissie van rapporteurs heeft echter opzettelijk de door mij schriftelijk overhandig- de zware beschuldigingen tegen den Minister van Justitie weggelaten. Ik zeg opzettelijk, omdat ik bij voorbaat in de afdeelingen tegen de weglating protesteerde". Daar u hlijkbaar niet op de hoogte is van de toedracht van zaken voeg ik hieraan het vol gende ter verheldering toe: Mijn fractiegenoot de heer Woudenberg en ik zelve hebben ieder in onze afdeelingen een gelijkluidende nota met opmerkingen voorge- lezen en aan de rapporteurs overhandigd. Deze nota's moeten zich nog in de dossiers van de commissie van rapporteurs bevinden. Mochten deze nota's zich niet in de dossiers bevinden, wat mij ten zeerste zou verbazen, dan ben ik gaame bereid u een afsebrift daar- van alsnog toe te zenden. Reeds in den aanvang van het voorlezen van deze nota meende de voorzitter van de afdee ling, de heer Bongaerts, te moeten opmerken, dat hij er niet voor kon instaan, dat deze nota in het voorloopig verslag werd opgeno- men. Ik heb daartegen onmiddellijk gepro- testeerd onder toevoeging van de opmerking, dat ik opzettelijk de beschuldigingen tegen Minster Goseling schriftelijk had neergelegd om den Minister gelegenheid te geven in de debatten in te grijpen en hierop te antwoor- den. Ik verklaarde dat ik hij niet opneming van mijn opmerkingen in het openbaar hiertegen zou protesteeren. Bij 't doorlezen van 't voorloopig verslag is te constateeren, zooals ik in mijn mondelinge rede, zeide, dat de commissie van rapporteurs mijn beschuldigingen aan het adres van den Minister heeft weggelaten en op pagina 4 uit- sluitend argumenten weergeeft die den Minis ter kunnen ontlasten. Dit is hetgeen ik had willen uiteenzetten, als u mij het woord niet had ontnomen. Ik wil dan ook op de meest nadrukkelijke wijze tegen u maatregel van orde protesteeren, die ik als onrechtmatig beschouw." DE UITOEFENING VAN HET KLEEDING- BEDRIJF DOOR VREEMDEEINGEN Zooals reeds eerder is medegedeeld, werd bij Kon. besluit van 14 Mei 1938 de wet van 22 April 1937 tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijiven door vreemdelingen van toepassing verklaard op het kleedingbedrijf. Ingevolge gemoemd K. B. moeten o.a. alle vreemdelingen (bestuurders van rechtspersonen hieronder begrepen), die hier te lande reeds zelfstandig in het klee dingbedrijf gevestigd zijn, op 1 Augustus 1938 voonzien zijn van een vergunning op grond van bovengenoemde wet. Dezelfde verplichtingen rusten ook op die vreemdelingen, die buiten Nederland het klee dingbedrijf zelfstandig uitoefenen, doch in Nederland in die uitoefening werkzaamheden venrichten ten behoeve van derden, en tevens op de buiten Nederland gevestdgde lichamen (vreemde ondernemingen), welke hier te lande toijfcantoren of andere nederzettingen hebben. (Belanghebbenden wordt er met nadruk op gewezen, dat aanvragen ter verkrijging van de genoemde vergunningen zoo spoedig moge- lijk moeten worden ingediend bij het Departe- ment van Oeconomische Zaken, Bezuidenhout- scheweg 30 te 's-Gravenhage, daar anders niet kan worden gegarandeerd, dat de gevraagde vargunnlngen voor 1 Augustus 1938 zullen worden verstrekt. De desbetreffende formu- BIk had den geheelen dag door regen- achtig weer geloopen met een sner* penden wind. Toen ik s'avonds limit hwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liei mij tevoren eens stevig wrij- ven met Kloosterbalsem. 's Morgena was ik verrast te bemerken, dat er van mijn stijve nek niets meer te be- speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevige stijve nek af geholperu S. Sch. te den H. AKICER'S ORIGIN EEL TER INZAGI Onovertroffen by brand-en snijwonden Ook ongeevenaard als wryfmiddel by Rheumatiek, spit en pynUjke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/» ct. en f 1.04 (Ingez. Med.) door ARTHUR APPIJN, 23) Vervolg. Een zeer rumoerige conversatie in de zaal werd onmiddellijk onderdrukt door de stem van de ordebewaardersStilt® hier! Laat de getuige voorkomen! Ruby Strode! riep mr. Marshall met lui- der stemme. Ruby Strode! herhaalde de stentorstem van den ordebewaarder. Aller oogen waren gericht op de deur, waar- door de getuigen moesten binnenkomen; de spanning bereikte haar hoogtepunt, toen nog- maals de naam ,,Ruby Strode!" weerklonik en een oogenlblik later een tengere vrouwenge- stalte, het gelaat door een dichte voile bedekt, door de bewuste deur de zaal binnenkwam en zich vlug naar de getuigenbank begaf. Rupert greep de ijzeren leuning voor hem: hij zag doodsbleek. De rechter, die den ge- moedstoestand van den beklaagde ibegreep, gaf order hem een stoel te geven, waarvan hij een dankibaar getoruik maakte. Hij stond ver- stoimd over den loop, dien de zaak had geno- m'en, want mr. Marshall had het nieuws van Ruby's terugkomst voor hem verborgen ge- houden met het oog op een mogelrjken schok. Was dit de reden, waarom zijn vader afwe- zig was?... Neen!... Het gevoel van geluk bij zijn vrijspraak zou de ontevredlenheid van zijn vader over zijn geheime verloving wel weg- nemen. Hij durfde Ruby's blik niet te ontmoeten, nu iedereen de oogen zoo scherp op hem ge vestigd hield. Hij was woedend op zijn advo- b cd 111 min n——iiriiiii tsaftNB caat en nam zich voor, ten koste van alles desnoods, te voorkomen, dat Ruby zich gevan- gen zou laten nemen Ieder woord, dat hij zeg- gen zou, hamerde als het ware in zijn geheu- gen; in zijn geest hield hij zich moedig bezig met de vraag, hoe hij haar opofferende liefde zou kunnen weerstreven, en hoe hij moest voorkomen, dat haar bekentenis haar onder- gang zou worden. Men nam haar den eed af. Ze luisterde naar mr. Marshall's voorlezdng van het affidavit. Hiema overhandigde hij het document aan den rechter en stelde Ruby en- kele vragen, waarop deze kort antwoordde. Toen vroeg hij haar: Zag u mr. Despard den bewusten dag? Ja. Zag hij, dat u de cheque in uw hand had Ik protesteer, edelachtbareonderbrak mr. Mathews. ilk handel toch niet tegen de voorschrif- ten, antwoordde mr. Marshall. Ik constateer, dat hier vragen gesteld worden in een bepaalde richting, edelacht bare. Bovendien kan hier all§dn dan sprake zijn van een behoorlijk bewijs als m'n con frere er in toestemmen wil, dat ook mr. Des pard wordt omdervraagd. Wilt u uw vragen een anderen vorm geven, mr. Marshall? Zeker, edelachtbare, ofschoon ik niet kan begrijpen op welke wijze ik tegen de voor- schriften zou hebben gehandeld. Hadt u iets in de hand, toen mr. Despard binnen kwam? Ja, antwoordde Ruby. De cheque. Zag hij deze? Ik protesteer! viel mr. Mathews hier weer in de rede. Werkelijk, edelachtbare, ik moet protes teeren tegen dit aanhoudend onderbreken, gaf mr. Marshall te kennen. De rechter kwam tusschenbeide en de vraag werd nu anders gesteld. Denkt u, dat hij de cheque zag die u in uw hand had? lieren zijn verkrijigbaar hij de Kamers van Koophandiel en Fahieken. In verband hiermede wordt er aan herin- nard, dat zij, die op of na 1 Augustus 1938 niet in het beizit zijn van de vereischte ver gunning, zich blootstellen aan een strafVer- volginig wegens overtredlnig van de wet van 22 April 1937. DE WIJZIoGINGEN VAN HET REGLEMENT AUTOVERVOER PERSONEN. Door het dezer dagen afgekonddgde Kon. besluit tot nadere wijziging van het Regle- ment Autovervoer Personen zal het, schrijft de N. R. Crt., mogelijk zijn makkelijker op te treden tegenover ondernemers van z.g. wilde autobus diensten Toit diusver was arti 2 van het reglement aldus gereddigeerd, dat er een vergunning werd vereischt voor: de uitoefening van een auto- busidienst over de wegen, de udbvoering van toerwagenritten over de wegen, de exploita/tie van taxi's over de wegen, de exploitatie van huurauto's over de wegen. Ook moest in- schrijving plants hebben voor de bewerkstel- liging van eigem vervoer over de wegen. (Door de thans aangebrachte wijziging, wordt in art. 2 niet anders gezegd, dan dat het verboden is, onverschillig of het vervoer al dan niet ten deele in het buitenland plaats- vindt, herhaaldelijk met een motorrijtuig per sonen tegen vergoeding over de wegen te ver- voeren of te doen vervoeren, tenzij het ver voer gesohiedt krachtems een vergunning, als in overiige artikelen van dit Reglement ver- meld. Door de invoeging van het woord „herhaal- delijik", behoeft men thans niet meer te vra gen wat voor soort van dienst de betrokken ondeimemer exploiteert, doch kan men vol- staan met het constateeren van het feit, dat herhaaldelijk personen, tegen vergoeding met een motorrijtuig worden vervoerd. Daar dit Kon. besluit 13 dezer in werkiing is getreden, valt ook de wilde dienst van de ndeuwe Gooi- Express onder de nieuwe verbodsbepalingen. Wat de geiwijzigde voorschriften betreft, vermelden wij verder nog, dat art. 3 thans aldus wordt gelezen, dat aan de vergunning, uitgereikt aan degenen, die personen vervoe ren, de voonwaarde verbonden wordit, dat een verzekering is1 gesloten tot dekking van de geldelijike gewolgen van de aansprakelij'kheid van den ondememer voor de schade bij het vervoer door de vervoerde personen geleden. Volgens bet gewijzigde art. 4 zijn aan ver- gunningen in elk geval de volgende voor- waanden verbonden': I. De autobusdienst moet met inachtneming van de voorwaarden der vergunning volgens de diensbregeling worden udtgeoefend; tenzij in de vergunning anders wordt bepaald moe ten de personen, die zich daartoe aanmelden, ■tegen hebaling van de volgens de tarieven verschuldigde vrachtprijzen worden vervoerd, Voor zoover de gewone middelen van vervoer toereikenid zijn; H. Indien ingeval van oorlog, oorlogsge- vaar of andere buitengewone omstandigheden een buitengewone oproeping van dienstplich- tigen plaats heeft, moeten met den autobus dienst op de dagen van de opkomst de mili- tairen, die zich daartoe aanmelden, voor rijks- rekeniing tegen afgifte van een bon en met voorrang boven andere personen worden ver voerd. De insc'hrijVdng wordt door den rijksinspec- teur slechts geweigerd, indien degene die de inschrijving verzoekt, niet aannemelijk maakt dat beoogd wordt, eigen vervoer te verrichten. Aan de vergunning voor het vervoer met taxi's zijn blijkens den gewijzigden tekst van ant. 17 nog de volgende voorwaarden verbonden: Het is verboden, personen te ver voeren of te doen vervoeren, anders dan tegen een bedrag, waarvoor de geheele taxi voor den geheelen te maken rit beschikbaar wordt gesteld. Vervoerd mogen slechts worden de personen, die zich op de standplaats of aan de stalling aanmelden, die zich doen afhalen na bestelling en- die een ledige taxi aanroepen binnen de gemeente, waarvan B. en W. de vergunning hebben verleemd. (Een soortgelijke bepaling geldt voor huur auto's. Nog is o.a. gewijzigd art. 23, lste lid, dat nu luid't als volgt: ,,Het is verboden met een autobus meer personen te vervoeren of te doen vervoeren, of in of op een autobus een grootere hoeveelheid goederen te laden of te Ja, daar ben ik zeker van. Mr. Marshall hield eindelijk op. Daarna begon mr. Mathews met zijn kruisverhoor. Zijn vragen gingen zeer diep; hij vroeg alles om- trent haar verloving met Rupert; met onver- holen trots gaf zij te kennen, dat zij hem innig lief had. Zijn huidige toestand ging haar werkelijk ter harte, want ze wist, dat hij on- schuldig was. - Veronderstel dan eens, dat hij schuld had, zoudt u dan z'n plaats willen innemen? Ja. Er is dus geen offer, hoe groot ook, dat u niet zoudt willen brengen voor hem uw aanstaanden echtgenoot Neen. Dus u bent hierheen gekomen, enkel en alleen bezield door de gedachte en het verlan- gen hem te redden? Ja, antwoordde Ruby opnieuw. Dat is de reden, waarom ik het affidavit heb geteekend. Het optreden van den advocaat werd nu ge- heel anders. Inplaats van haar op eenvoudige en gemakkelijke manier te ondervragen, zoo- dat ze slechts „ja" of pie en" had behoeven te antwoorden, maakte hij haar de beantwoording der vragen uiterst moeilijk; hij bracht haar zelfs zoover, dat ze zichzelf tegensprak. Miss Strode, ik raad u aan uiterst voor- zichtig te zijn; u zei ons zoo juist, dat u het briefje aan de bank schreef, met verzoek het bedrag aan den loopjongen ter hand te stellen en nu zegt u, dat dit briefje door den be klaagde werd geschreven. Wat is de waar- heid? De arme Ruby was nu door en door be- vreesd en wist nauwelijks meer wat ze zei. Ikik bedoel, dat mr. Dale bet briefje schreef... doch ik liet het naar de bank bren gen... ik... ik wilde niet, dat hij in moeilijk- heden zou komen... O! U wist dus, dat hij in moeilijkheden kon komen als de vervalsching werd ontdekt? Ja... natuurlijk.ik bedoelde... dat... i i m mi ncifTFirwriT——mwiRnfvrani dOen laden, dan in de acte van vergunning is bepaald, waarbij 2 kinderen bemedlen den leef- tijd van 10 jaren voor den persoon worden ge- rekend.™ Op vragen van den heer Rost van Ton ningen: 1. Hebben de ministers kennis genomen van den inhoud van de rede van den Belg Dr. F. van Cauiwelaert, Kamerlid voor de Katho- lieke Vlaamsche Volkspartij, den 15den Mei j.I. gehouden in het Groot Auditorium der Leidsche Unlversiteit ter gelegenhedd van het negende lustrum van de R.K. situdentenver- eeniging ,,Sanctus Augustinus", in welke poli- tieke rede o.a. ten scherpste stelling werd ge nomen tegen het z.g. „nazisme" 12. Zoo ja, viniden de ministers in het feit, dat het mogelijk was deze rede te houden, geen aanleiding om het spreekverbod in' Nederland voor den Vlaming Florimorud1 Grammens op te heffen, te meer, omdat sinds het uitvaardigen van dit verbod, behalve Dr. van Oauwelaeirt inmdddels ook de hij de Neder- landsche regeering geaccrediteerde zaakge- lastigde van de regeering te Barcelona in Nederland heeft gesproken en wel te Amster dam op een door het comitd ,,Hulp aan Spanje" belegde vergadering met duizenden hezoekers 3. Vdnden de ministers niet te gereeder aanleiding om bovenbedoeld spreekverbod op te heffen, daar de heer Grammens niet bij een politieke partij is aangesloten en geen poli- tieke doeleinden nastreeft, doch met zijn actie slechts een cultureel belang beoogt, n.l. het verdedigen van de Nederlandsche cultuur in VLaanderen 4. Is het juist, dat bovenbedoeld spreek verbod is. uitgevaardigd, nadat van officdeele Belgische zijde was verzocht den heer Gram mens ndeit in Nederland toe te laten? hebben de Ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken geantwoord: 1. De ondergeteekenden hebben kennis ge nomen van een uitvoerig verslag van de rede van Mr. F. van Cauwelaert, als hierbedoeld. 2. Deze vraag wordt ontkennend beant- woord. Veeleer is er aanleiding om de waak- zaamheid ten aauzien van door vreemdelingen te vervullen spreekbeurten te verscherpen. 3. Afgezien van hetgeen met de hierbe- doel'de actie wordt beoogd en ongeacht de overweging of dit oogmerk door de uit de vragen blijkende belan,gstelling wordt gediend', bestaat voor opheffing van het spreekverbod, dat berustte op een uitgesproken rede met onmiskenbaar politieke strekking, geen aan leiding. 4. De in deze vraag geuite veronderstelling is onjuist. HET CENTRAEE VLJEGVELD. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van den Ternpel: 1. Is de regeering bereid med'e te deelen, nu zij in beginisel heeft besloten de stichting te bevorderen van een luchtvaartterrein, dat centraal zal zijn gelegen ten opzichte van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, of zij reedis voor de naaste toekomst maatregelen ter uiitivoering van haar voomemen in over weging heeft genomen? >2. Wil de regeering toezeggen, dat geener- led maatregelen zullen worden genomen, welke direct of indirect een nadere beslissing ter zake van den wetgever kunnen prejudicieeren, vooraleer de Kamer, eventueel hij de behande- ling van desbetreffende voorstellen der regee ring, in die gelegenheid is geweest van haar oordeel over de voornemens der regeering te doen blij'ken heeft de Minister van Waterstaat, mede namenis den Minister van Defemsde, geant woord: 1. Nu de regeering in beginsel heeft be sloten de stichting te bevorderen van een' luchtvaartterrein, dat centraal zal zijn ge legen ten opzichte van Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage, heeft zij udteraard de maatregelen in overweging genomen, welke ter uitvoering van haar voomemen voor de naaste toekomst moeten worden getroffen. Behoudens vcortzetting van voorbereidende werkzaamhedeni, als verkenndng en bodemon- derzoek, ldgt het niet in de bedoeling in de M'n God! U weet toch, dat hij het niet ge- daan heeft! Ik zweer hier voor God, dat ik alleen de schuldige ben, dat ik alles heb ge- daan, ik... ik alleen!... O! Rupert... Rupert... ze gelooven me niet! Ze barstte in snikken uit. Mr. Mathews ginig zitten; hij keek naar de leden der jury, terwijl een beteekenisvol glim- lachje om zijn lippen speelde. Ruby werd snik- kend naar buiten geleid. Robert Despard! IHij kwam naar voren in den getuigenhoek. Hij droeg een donker colbertcostuum laat- ste coupe en had z'n donker fluweelen hoed in de hand. Hij had zonder bezwaar kunnen fungeeren als model op een heeren- mode-show, zoo uiterst modieus zag hij er uit. ,,Knappe kerel! Modern hoor!" Hij keek even in het rond, volkomen op zijn gemak en knipoogde in de richting van een goede kennis. Hij zorgde er echter voor Ru pert's blik te ontwijken. Z'n verklaring legde hij rustig af, zonder de minste aarzeling. Hij gaf onmiddellijk toe, dat hq zijn vriend den bewusten dag op diens kamer had bezocht, toen hij hem zijn leed- wezen kwam betuigen in verband met bet ver- lies. Ja, hij wist wel, dat Rupert schulden had. Hij had miss (Strode alleen aangetroffen en had met haar over het verlies gesproken. Maar hij kon zich niet meer herinneren, dat ze hem iets had gezegd over haar winst op „Ambuscade". Dit wist hij met absolute zekerheid. Ja, hij wachtte nog even totdat Rupert weer teruggekomen was. Hij zat enkele oogenblikken alleen in Rupert's kamer, nadat miss Strode vertrokken was en Rupert binnen kwam. In miss Strode's hand had hij niets bemerkt. Merkte u, dat miss Strode in haar hand een cheque althans een stukje papier had? vroeg mr. Marshall. Daartegen moet ik protesteeren, edel achtbare, onderbrak mr. Mathews. (Ingez. Med.) naaste toekomst reeds maatregelen van uit voering te treffen. 2. De regeering zal geen maatregelen tref fen, als bedOeld aan het slot van het antiwoord op de eerste vraag, welke op een beslissing van den wetgever kunnen prejudicieeren. SPAAK KONDIGT DEFINITIEVE OPLOSSING VAN DE TAALKWESTIE AAN. De minister-president Spaak heeft Dinsdag in de Kamer een verklaring afgelegd over de taalwetten. Hij is vol goeden wil tot oplos- sing van het taalprobleem en wanhoopt er niet aan tot een overeenstemming te komen met de Vlaamsche nationalisten. De wet van 1932 is nogal verward. Waar het op aahkomt, is echter levende werkelijkheid te geven aan de Vlaainsche gevoelens. Op het oogenblik strijdt men aldus spr. over zeer onbelangrijke zaken, n.l. of men Luik of Liege moet zeggen, Gent of Gand. De wet wil eentaligheid in Belgie, Vlaamsch in Vlaanderen, Franseh in Wallonie en administratieve gelijkheid voor de beide streken. Voortgaande deelde Spaak mede, dat de gouvemeurs der provincie uitgenoodigd zullen worden him invloed uit te oefenen bij de ge- meentelijke autoriteiten in de provincie, opdat de taalwet geeerbiedigd wordt volgens de be- ginselen, die spr. heeft aangegeven. Wanneer deze poging tot overeenstemming niets op- levert, zal de regeering een wetsontwerp in- dienen, waarin de wet van 1932 nader gepre- ciseerd wordt. Men hoeft dus nog slechts enkele maanden te wachten en het probleem wordt opgelost. De regeering zal een onder- zoek instellen om den toestand te leeren ken nen in alle gemeenten en hij alle bestuurs- lichamen. De ambtenaren en bedienden, die zich niet zullen onderwerpen aan de bevolen maatregelen, zullen gestraft worden. Wanneer de Vlaamsche nationalisten de kal- meering willen, laat ze dan de regeering in haar geest van eendracht volgen. De afgevaardigde Elias verklaarde vervol- gens, dat de Vlaamsche nationalisten er niet mede accoord kunnen gaan, dat een gemeente- lijke autoriteit zich souverein kan uitspreken over „het erkenide nut". Al de verklaringen van den heer Spaak zrjn waardeloos, wanneer de besluiten omtrent tweetaligheid van som- mige gemeentebesturen niet ndetig worden verklaard. Tenslotte ontstond een verward debat over de kwestie van invrijheidstelling van Gram mens. DE STIJG1NG DER AARDAPPELPRIJZEN IN BELGIfi. In antwoord op een interpellatie betreffende de maatregelen om ongeoorloofde verhooging der aiardappelprijzen te voorkomen, heeft de Belgische minister van oeconomische zaken in de kamer o.m. verklaard, dat getracht is den invoer van aardappelen te begunstigen. Neder land heeft lang niet zijn geheele contingent gebruikt. Het verkiest zijn aardappelen aan een ander naburig land te verkoopen tegen een voor Nederland veel voordeeliger prijs. Men kan de regeering dus niet verwijten zich te verzetten tegen den invoer van aardappe len, te minder, daar zij besloten heeft de con- tingenten te vergrooten en invoervergunnin- gen te verstrekken aan alien,, die daarom vra gen. Deze laatste maatregel heeft gunstige en onmiddellijke gevolgen gehad. Ik stel vast, dat getuige vijandig gezind is, edelachtbare, repliceerde mr. Marshall. Ik ben van meening, dat bet mr. Mars hall's recht is, getuige als vijandig gezind te beschouwen, antwoordde de rechter. Derhalve stelde mr. Marshall de vraag opnieuw. Neen, ik zag noch een cheque, noch een stukje papier in haar hand. Kom, mr. Despard, denk nog eens goed na. Hebt u aan miss Strode niet de opmer king gemaakt, dat het de cheque was voor haar winst, die ze in haar hand had? Ik kan me niet herinneren een dergelijk gesprek te hebben gevoerd, antwoordde Des pard kortaf. Zag u het vloeipapier op de schrijftafel, mr. Despard? Ja. Was het reeds gebruikt? Neen. Het was absoluut scboon. Wil u dit onder eede bevestigen? Neen, dat kan ik niet. Ik dacht echter... Mr. Marshall liet hem niet verder spreken. Wat u denkt of dacht heeft voor ons geen waarde we wenschen alleen te weten, dat u weigert onder eede te bevestigen, dat het vloeipapier ongebruikt was?... Dank u, nu weten we genoeg. Mrs. Marshall ging zitten. Mr. Mathews stelde, glimlachend, slechts twee vragen. U zei, diat het vloeipapier abso luut schoon was, doch dat u niet onder eede kunt bevestigen, dat het nooit was gebruikt. Wilt u ons dan verklaren, mr. Despard, waar om dit vloeipapier u tocb opviel Ik merkte het op, omdat het kort te voren met inkt was bevlekt, in een woord het was dp, zoodat het nieuwe witte vloeipapier mij wel moest opvallen. En is u er zeker van, dat het vloeipapier nog niet gebruikt was? Ja, daar ben ik zeker van anders zou het mij wel zijn opgevallen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5