SCHUDT UW LEVER WAKKER Predikbeurten Sport Gemengde Berichten en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. IJZENDIJKE. ZELZATE. CRISIS-PUBLIC ATI EN RECHTSZAKEN. VOETBAL. WEERVERWACHTING. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom an gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het ederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw chaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el- ndig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U kioet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een iter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen Jm de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes bij apothekers en drogisten. f. 0.75. (Ingez. Med.) Auto over den kop gestagen. iWoensdag reed de winkelier De W., die met een auto van den garagehouder Van Damme klanten bezocht, door het springen van een hand even buiten de kom dezer ge- meente in een sloot, waardoor de auto over den kop sloeg. De wagen werd emstig ibeschadigd en van de daarin vervoerde eieren en flesschen bleef ook niet veel over, doch de chauffeur zelf kwam er gelukkig met den schrik af. Vergiftiging door voedsel. Donderdagavond vertoonden zdch bij den 40-jarigen metselaar A. de Pauiw ernstige ver- schijnselen van vergiftiging, na het eten van sardientjes uit een blikje. Hij ieed hevige pijnen. Na spoedig ingrijpen door Dr. De Busschere was het slachtoffer spoedig buiten leVensgevaar. BESTITUTIE VAN TEELTHEFFING LATE AARDAPPELEN OOGST 1938. iDe Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zee- land te Goes vestigt er de aandacht van be- langhebbenden op, dat de gelegenheid tot het aanvragen van restitutie van teeltheffing late aardappelen oogst 1938, nog openstaat tot 1 Juli aanstaandp. Aanvragen moeten schriftelijk rechtstreeks aan bovengenoemd adres worden gericht, on- der gelijlktijdige storting van 2,50 op giro- rekening No. 239230 van de L. C. O. v. Z. Men neme er nota van, dat er geen restitutie wordt verleend wegens een tekort aan poot- goed, wijziging zaaiplan ext., doch alleen in de in de Beschikking genoemde gevallen. ZONDAG 26 JUNI 1938. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u., de heer F, H. J. Bik. SLUISKIL. 9.30 u., de heer F. H. J. Bik; 2.30 u., Dr. L. J. Caizemier. HOEK. 9.30 u., Ds. E. Raams; 2.30 u., u., Ds. G. van Yperen, van Waterlandkerkje. AXEL. 9.30 u., Ds. Van Oeveren, bed. H. A.; 2 u., Ds. Van Oeveren. ZAAMSLAG. 9.30 u., Ds. Korevaar, bed. H.A.; 2.30 u., Ds. KoreVaar, dankz. KLGOSTERZANDE10 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. W. Hermanides, van Hulst. PHILIPPINE. 2.15 u., Ds. E. Raams, van iHoek. Gereformeerde Kerk. TERNEIUZEN. 9.30 u., Ds. G. W. van 'Houte, bed. H. A.; 2.30 u., Ds. G. W. van Houte, bed. H. A. en damkiz. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. Vink. AXEIL. 9.30 u., Ds. Post; 2.30 u., cand. De Ruijter. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeemte. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. AXEL. 9 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. POLITIEKECHTER TE MIDDELBURG. F. A. v. P., oud 28 j., vlasbewerker te Stekene (B.) wegens ongedekt vervoer van suiker te Koewacht op 13 April 1938. Eisch 40 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen bechtenis. E. M. S., oud 50 j., zonder beroep te Sint Jansteen en C. Ph. v. H., oud 30 j., zonder beroep te Sint Jansteen, wegens weigering van visitatie op 20 Januari 1938 te Sint Jan- St Eisch voor ieder 20 boete. Uitspraak ieder is boete of 10 dagen hechtenis. V. d. R-, oud 43 j., bakker te Graauw en A. de K., oud 33 j., arbeider te Graauw, wegens ongedekt vervoer van suiker en wei gering van visitatie te Graauw op 16 Januari 1.938. Eisch voor ieder le feit f 35 en 2e feit f 30 boete. Uitspraak le feit 25 boete of 10 dagen hechtenis en 2e feit 15 boete of 10 dagen bechtenis voor ieder. K. de Q., oud 20 j., timmermansknecht te Temeuzen wegens vervoer van ongezegeld sigarettenpapier te Vlissingen in Januari '38. Eisch 15 boete. Uitspraak 15 boete of 10 dagen hechtenis. G. T. W., oud 25 j., zonder beroep te Axel wegens frauduleuzen invoer van wollen goe- deren te Overslag op 21 Januari 1938. Eisch 2,50 boete. Uitspraak 2,50 boete of 2 dagen hechtenis. I. S., oud 51 koopman te Terneuzen en A. W., oud 32 j., reiziger te .Sas van Gent, wegens ongedekt vervoer van regenjassen op 16 Nov. 1937 te Philippine. Eisch voor ieder 100 boete. Uitspraak no. 1 25 boete of 10 dagen hechtenis; no. 2 50 boete of 20 dagen hechtenis. J. P. P., oud 26 j., garagehouder te Temeu zen, wegens overtreding van de motorrijtuigen- belastingwet te Terneuzen op 1 October 1937. Eisch 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uit spraak f 3 boete of 1 dag hechtenis. DE OSSCHE INDUSTRIEEL M. v. Z. TOT TWEE TAAR VEROORDEELD. De rechtbank te 's-Hertogenbosch uitspraak doende in de zaak van den Osschen industrieel M. v. Z., tegen wien drie jaar gevangenisstraf was geeischt wegens het plegen van zeden- misdrijven met minderjarige leden van zijn personeel, heeft verdaehte veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. 'De verdediger, mr. E. van Zinnicq Rerg- mann, had clementie gepleit. DE ZAAK-OSS VOOR HET AMBTENAREN- GERECHT. Voor het Ambtenarengerecht te 's-Graven- hage is Donderdag de zaak behandeld van de zes onderofficieren der Koninklijke Marechaus- see, die hebben behoord tot de brigade van dit wapen te Oss, en onder de in het algemeen bekende omstandigheden, eerst van hun op- sporingsbevoegdheid ontheven en vervolgens overgeplaatst zijn. Van de klaagschriften, op grond waarvan de zaak dezer onderofficieren voor het Ambte narengerecht is gekomen hebben wij uitvoerig melding gemaakt. De klagers verzoeken daarbij het Ambte narengerecht het besluit waarbij hun tijdelijk de opsporingsbevoegdheid is ontnomen nietig te verklaren en evenzoo het besluit van den Inspecteur der Koninklijke marechaussee tot hun overplaatsing. Het ambtenarengerecht was voor deze ge legenheid samengesteld als volgt: Mr. H. van Haeringen (voorzitter), gep. generaal-majoor H. Zeeman, gep. generaal-majoor A. M. Gee- sink (ter vervanging van Mr. J. Schuitemaker, die een ongeval heeft gehad), Mr. J. H. iSchol- ten, referendaris bij den Raad van State en Mr. H. F. A. Donders, advocaat te Leiden. De getuigen. Als getuigen waren gedagvaard: kolonel J. van Selm, inspecteur van de Koninklijke Marechaussee te 's-Gravenhage, A. P. H. Boellaard, oud-divisie-commandant van de Kon. Marechaussee, thans te Rotterdam, H. G. van Everdingen, majoor-divisie-comman- dant te Maastricht, Jhr. G. A. Bowier, kapi- tein-districtscommandant te Nijmegen, Mr. B. v. d. Burg, suhstituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te 's Hertogen- bosch, Dr. L. W. Kleinen Hammans, rechter in de arrondissements-rechtbank te 's Her- togenbosch, Dr. L. Stolz, arts te Oss, Ir. M. M. van Hengel te Oss, zoomede het geheele personeel van de brigade te Oss, bestaande uit 10 man. Als raadsman van de klagers trad Mr. R. H. James, advocaat te Apeldoom op. Als ver- tegenwoordiger van den Minister van Justitie Mr. P. Meyjes, referendaris aan het departe ment van Justitie. De verschillende zaken werden tegelijkertijd behandeld. Na de opening van de zitting werd, blijkens de N. R. Crt., meteen met het getuigenverhoor begonnen. Mr. James vroeg aan kolonel van Selm of hij voor 1 April 1938 eenige klacht had ver- nomen omtrent het personeel van de brigade Oss. Getuige van Selm: Neen. Mr. James vraagt verder welken indruk get. bij bet bekende onderboud met Mr. Speyart van Woerden, procureur-generaal in Den Bosch, heeft gekregen omtrent de dienst- vervulling van de brigade, waarop get. ant- woordt, dat zijn indruk geweest was, dat de brigade schromelijk te kort is geschoten. Hij voegt hieraan toe, dat deze meening is ver- anderd na een summier onderzoek, ingesteld door den commandant der Ude divisie in ver- band met de interpellatie-Drop. O.a. is hem gebleken, dat de bewering als- of geen voldoende contact is gehouden met den officier van justitie ongegrond was en dat er van een mede aan de brigade tenlaste gelegde mishandeling van een verdaehte geen sprake is geweest. Ten aanzien van de ove- rige punten (o.a. die met betrekking tot den Osschen bankier v. d. H., de werkverschaffing) was het optreden van de brigade alleszins ge- rechtvaardigd geweest. Ten aanzien van de geestelijken is het nooit de bedoeling van den betrokken wachtmees- ter geweest een verhaal op te maken, wel een rapport. Hij vond blijkbaar geen aanwijzing voor een strafrechtelijke vervolging. Get. deelde verder op een vraag vqn Mr. James mede, dat tijdens de conferentie op 1 April met den procureur-generaal in Den Bosch een telegram was binnengekomen van den Minister aan den proc.-generaal met de bekende besluiten. Mr. James vraagt verder of get. bij de con ferentie op 2 April met den Minister van Justitie nog een voorstel heeft gedaan. Inder- daad blijkt get. het voorstel gedaan te hebben de brigade te handhaven, doch alleen een van de leden van de brigade, opperwachtmeester Curfs, te vervangen door opperwachtmeester Mintj'es. Hierin is de Minister niet getre- den. Mr. James: Hebt u toen geen contact ge- zocht met den Minister van Defensie? Getuige van iSelm antwoordt, dat hij onder den indruk heeft verkeerd, dat deze Minister Van alles op de hoogte was. Hij is naar het departement gegaan om eenige stappen te doen in verband met de overplaatsing van de gehuwde onderofficieren. Getuige heeft een onderzoek doen instellen omtrent de publicaties, die over de Oss'sche zaken zijn gedaan. O.a. was van kapitein Bowier gezegd, dat hij aan een dagblad in- licbtingen zou hebben verstrekt. Dit heeft kapitein Bowier echter ten stelligste ontkend. Het is hem niet uit eigen wetenschap bekend, dat de procureur-generaal in Den Bosch naar aanleiding hiervan heeft gezegd, dat Jhr. Bowier de bedoelde inlichtingen toch had ver- strekt. In antwoord op een vraag van Mr. Meyes zegt get., dat hij heeft voorgesteld in verband met de vervanging van Curfs door Mintjes een administratief onderzoek in te stellen. Dit is echter geweigerd. Aan het verslag van de rede van den Minister van Justitie over dit onderhoud op 2 April is aan de Handelingen p. 1510 het vol- gende ontleend: „Zaterdagavond om 9 uur heb ik met de betrokken functionarissen" (den inspecteur van het wapen van Selm en den betrokken divisie-commandant van Everdin gen) te mijnen departement© een bespreking gehad. Ik heb hun allereerst gevraagd, of hun ten opzichte van alle feiten en omstandig heden alles duidelijk was en of men nog op- merkingen had. Die heeft men niet gemaakt Natuurlijk zijn de chefs ontzet geweest over wat zij gelezen hadden en waarvan ik nu een korte samenvatting heb gegeven. Maar wij zijn in volkomen overleg gaan beraden ik had den Minister van Defensie in den loop van den dag ingelicht welke ten aanzien van de mutaties in het personeel de beste maatregel zou zijn. Ik heb reeds gezegd. in- middels was de maatregel genomen om tijde lijk de uitoefening van de opsporingsbevoegd heid stop te zetten, niet van de brigade te Oss, maar van de menschen, die daarvan op dat oogenblik deel uitmaakten." Red. N. R. Crt De vorige divisie-commandant als getuige. De volgende getuige, A. P. H. Boellaard verklaart, dat de verhouding met den procu reur-generaal zeer slecht was en hij ook wat de dienstzaken betreft zoo weinig mogelijk contact met hem had. Uit eigen heweging ging get. liefst niet naar hem toe. De president: Heeft de stroefheid in den omgang dan niet ook aan u gelegen? Getuige Boellaard: De verhouding met dezen procureur-generaal was heel anders dan die met andere procureurs-generaal. In aansluiting hierop geeft get. verschil lende inlichtingen over de verhouding tusschen de justitieele- en militaire chefs van de op- sporingsambtenaren. Op verzoek van Mr. James vraagt de presi dent getuige hoe zijn oordeel is over de dienst- vervulling van Curfs en De Gier. GetuigeZeer goed. Hij acht de brigade niet in staat tot het uit- oefenen van terreur en domheidsmacht. 'Hier van is geen sprake geweest. Iedereen kan fouten begaan, maar zoo er ernstige fouten gebeurd waren, zou get. het geweten hebben, hetzij rechtstreeks, hetzij via den procureur- generaal. Hebt u, vroeg Mr. James verder, onder- vinding opgedaan, dat Mr. Speyart van Woer den buiten zijn boekje ging? De president maakte bezwaar tegen het stellen van deze vraag. De tegenwoordige divisie-commandant. De heer H. G. Everdingen, majoor-divisie- commandant te Maastricht, is de volgende getuige. Mr. James vraagt hem wanneer hij, na op 3 Maart het bevel over de divisie te Maastricht te hebben overgenomen, zijn op- wachting bij Mr. Speyart heeft gemaakt. Dit blijkt op 10 Maart gebeurd te zijn. Er zijn geen dienstzaken besproken; het onderhoud, dat ongeveer een kwartier heeft geduurd, heeft over koetjes en kalfjes geloopen. De P. G. heeft het woord Oss niet genoemd. Later heeft dit getuige verwonderd. Toen get. dat tegen den P. G. zeide, antwoordde deze: Ik heb geen dienstzaken met u besproken, omdat ik samenwerking met uw voorganger onmo- gelijk achtte en ik geen reden had te ver- wachten, dat u anders zoudt zijn dan hij. Get. voegt hieraan toe, dat hij niet zou weten, waarop deze veronderstelling van den P. G. gegrond geweest kon zijn, daar hij te voren zeer weinig contact met dezen had gehad. Toen get. zijn onderzoek omtrent de aan de brigade ten laste gelegde fouten begon, verkeerde hij geheel en al onder den indruk van al hetgeen hij van den P. G. over de brigade had vemomen. Pas gaandeweg is hij tot de conclusie gekomen, dat er niet zulke groote fouten, of in het geheel geen fouten waren gemaakt. President: Vindt u, dat het onderzoek tegen de geestelijken tactisch is behandeld? Getuige: Inderdaad had in dit opzicht mis- schien, misschien meer tact kunnen worden betracht. De President vraagt get. verder hoe hij heeft gehandeld bij zijn onderzoek inzake de beweerde mishandeling van verdaehte W. Getuige antwoordt, dat hrj de geheele bri gade en den verdaehte heeft gehoord. De brigade heeft ontkend, dat er mishande ling is geschied. Ook in het geval van B., die in verband met het ziekengeld van den Raad van Arbeid 's nachts is vastgehouden, kan get. geen ge- brek aan tact zien. President: Het is toch de vraag of dit de manier is waarop vorderingen moeten worden ge'incasseerd Het algemeene oordeel van getuige is, dat de feiten, die aan de brigade ten laste gelegd konden worden, geenszins van dien aard ge weest zijn, dat de maatregelen, tegen de bri gade genomen, gerechtvaardigd waren. Toen get. met zijn onderzoek begon, heeft get. tot de brigade gezegd: ik sta niet meer achter jullie. Na afloop beeft hij gezegd: ik sta w<5er achter jullie. Uit een verdere verklaring van dezen get. blijkt, dat z.i. de minister van defensie van alles op de hoogte was. Mr. James vraagt aan get. nog of de P. G. in Den Bosch hem gezegd heeft, dat hij hem niet capabel achtte om het politionneele werk van de brigade te beoordeelen en dus ook niet om wijziging in de brigades aan te brengen. Getuige antwoord bevestigend. De P. G. grondde dit oordeel alleen op het feit, dat get. niet heeft gemerkt, dat in een bepaald geval verjaring in het spel was. Mr. Meijes vraagt get. of hij wel eens heeft gemerkt, dat het personeel van zijn brigade inlichtingen verstrekte aan de pers. Getuige antwoordde, dat hij hiervoor geen gegronde aanwijzingen heeft gekregen, maar dat hij voor alle gevallen den bestaanden zwijgplicht nog eens in herinnering heeft ge- bracht. De districtscommandant der marechaussee. Getuige Jhr. G. A. Bouwier, kapitein- districts-commandant te Nijmegen, verklaarde dat zijn oordeel over de brigade-Oss zeer goed is Na de bekende zuiveringsactie in 1935 heeft get. een keer een klacht gekregen over mishandeling, die marechaussees op een aan- gehoudene te Berlikum zouden hebben ge- nleegd. Deze klacht is ongegrond gebleken. Get. is in het geheel twee of drie keer met den P. G. in aanraking geweest. Kwam hij in Den Bosch, dan sprak hij af en toe ook de substituut-officieren van justitie. Hij heelt van deze geen klachten over de brigade ge hoord, wel lof, dat zij goed gewerkt had. Mr JamesIs het u, bekend, dat de brigade in November 1937 order beeft gekregen zich te onthouden van een onderzoek omtrent de gemeente-administratie Getuige: Daarvan is mij niets bekend. Getuige meent, dat het personeel van de brigade Oss geen inlichtingen aan de pers heeft verstrekt. De substituut-officier van justitie in Den Bosch. Getuige Mr. B. van der Burg, suhstituut- officier van justitie in Den Bosch, wordt nu S De President vraagt hem of de brigade Oss in bepaalde gevallen opgetreden is zonder machtiging van hem, ofschoon zij die mach- tisring noodig had. De getuige antwoordt, dat dit geweest kan zijn in het geval B„ het geval van den gevan- gen gehouden kruidenier. President: Was er in deze zaak een voor stel van de marechaussee om den man in be waring te stellen. Getuige: Mij is daarvan niets bekend. President: U meent dus, dat men u in deze zaak niet voldoende heeft gekend? Getuige: Ik heb geen aanleiding gevonden er in dit bijzondere geval aanmerking over te maken. Dergelijke gevallen doen zich wel meer voor. Na de groote opruiming, die vOOr snr.'s tijd is geweest, is er uit Oss heel weinig j noriViralr TY"1 pt VGI*- loopige onderzoek te leiden; hij zou dan wel beslissen of er verder werk van gemaakt moest worden. Wat de zaak tegen de geestelijken betreft, ook van dit onderzoek was get. op de hoogte, en hij heeft tegen wachtmeester De Gier ge zegd: diligent blijven. Spr. heeft zich op het standpunt gesteld: eerst een proces-verbaal, dan zal ik wel verder zien. Natuurlijk moet het voorloopige onderzoek met de meeste kieschheid worden gedajan, waarvoor de beste opsporingsambtenaren noodig zijn. Spr. rekende wachtmeester De Gier daartoe. Helaas heeft De Gier get. er niet van in ken- nis gesteld, dat er jaren geleden ook al iets was geweest tegen een geestelijke. Get. bevestigt, dat het verdere onderzoek tegen de twee geestelijken door den Proc.-Gen. is gestuit, hoewel het voor-onderzoek nog niet was gesloten. De President: Liet u den opsporingsambte naren niet al te veel de vrije hand? Getuige: Neen, ik greep pas in als het verkeerd leek te gaan. President: Zoudt u inzake de geestelijken tot een vervolging zijn overgegaan? Getuige: Oingetwijfeld niet, ook niet op grond van hetgeen ik er later nog over ge hoord heb. President: Wij hebben de stukken gezien en ik kan mij dit oordeel begrijpen. Mr. James: Heeft De Gier machtiging ge vraagd naar Den Haag te gaan om een bepaalde getuige te hooren? Getuige: Ja. Mr. James: Vroeger herinnerde u zich dit niet. Getuige wijst er op, dat er in de zaak van de geestelijken geen diepgaand overleg tus schen de brigade en de justitie is geweest. Hij verklaart verder, dat hij op 15 Novem ber in opdracht van den Proc.-Gen. aan de brigade te Oss heeft medegedeeld, dat zij geen verder onderzoek inzake de gemeente-admini stratie meer mocht instellen. President: U hebt geen aanleiding gevon den in te grijpen toen zij dit voorschrift Over- I trad? Getuige: Neen, want mijn standpunt is, dat de beslissing over een vervolging uitein- delijk toch bij mij berust. Op een verdere vraag van Mr. James ant woordde getuige, dat hij inderdaad het voor- nemen heeft gehad de kerkelijke overheden in te lichten omtrent de bevindingen bij het onderzoek inzake de geestelijken, ook in het geval, dat er geen aanleiding tot een straf- vervolging zou gevonden zijn. Andere getuigen. De volgende getuige (tevens deskundige) is Mr. A. W. Kleinenhammans, rechter in de rechtbank te 's-Hertoge'nbosch. Mr. James vraagt hem: of het juist is, dat op 28 Maart Mr. Dubois bij hem als rechter- commissaris, is gekomen met een verzoek om de zaak tegen v. d. H., den bankier, te sluiten. Getuige bevestigt dit. Hij zegt, dat volgens mededeeling van Mr. Van den Burg, dat verzoek geschiedde in op dracht van den procureur-generaal. Getuige had de zaak nog niet onderzocht en is toen gaan meenen, dat de officier van justitie tot de overtuiging was gekomen, dat verdere ver volging niet noodig was. De volgende getuige is Dr. L. Stoltz, ge- neesheer te Oss. Mr. James vraagt hem zijn oordeel over de personen van de brigade Oss. Getuige noemt ben heel fatsoenlijke men- sell en. Mr. James: heeft u ook W. behandeld, die door de marechaussee mishandeld zou zijn? Getuige kent dezen man niet. Een ander heeft tegenover get. beweerd door de marechaussee mishandeld te zijn. Hij had een schaafplekje boven aan het been, dat van een trap afkomstig kon zijn, maar ook wel van iets heel anders. De volgende getuige M. M. van Hengel deelt eenige bizonderheden mee over wat hij bij de arrestatie van den zgn. bankier v. d. H. heeft waargenomen. Hij zag de marechaussee naar binnen gaan bij v. d. H. en later met dezen weer naar buiten komen. Publiek was er practisch niet bij. Slechts enkele voorbij- gangers kunnen de arrestatie hebben gezien Hiema wend gepauzeerd. Na de pauze werd gisteren als eerste ge tuige gehoord wachtmeester De Gier, die zijn houding in de verschillende besproken zaken de juiste acht. Over een beweerde mishande ling van De W. weet hij niets, terwijl Van der H., welke zich ook zou beklaagd hebben, bij zijn ontslag uit zijn arrestatie op zijn vraag verklaarde correct behandeld te zijn. Vervolgens werd gehoord de opperwacht meester Curfs, thans te Venlo en de wacht- meesters Van Rennes, Van den Berg en Roffel en de marechaussdes Van Ree, Van Essen, Kuilenborg en De Klerk. Daarna werd overgegaan tot het verhoor van getuigen-deskundigen van den kant van den Minister van Justitie, in de eerste plaats den procureur-generaal bij het gerechtshof te Den Bosch, Mr. Speyart van Woerden. Deze gaf eerst een uiteenzetting van zijn taak als directeur van politie, in het bijzonder met betrekking tot de rijkspolitie. Hij moet het optreden van de politie in zijn ressort con- troleeren. Hij hield 'vervolgens een uitvoerig betoog, waarin hij ten zeerste het optreden van de brigade te Oss becritiseerde in het bijzonder het optreden tegen enkele gemeente-ambtena- ren tegen van der H. en ten opzichte van de geestelijken. Door het optreden der mare chaussee werd de rechtszekerheid der bevol- king geschokt. Zij behandelde zaken die geen strafbaar feit inhielden. Ook de Commissans der Koningin heeft zich deswege tot spreker gericht. Een en ander heeft de verontwaardi- °-in°- van spreker opgewekt en het bekende langdurige verhoor van wachtmeester De Gier is daarvan het gevolg geweest. Te 6.45 werd de zitting verdaagd tot Vnj- dagvoormiddag. gekomen, tot er een periode aanbrak met ver schillende processen-verhaal, die veel tijd gekost, maar geen aanleiding tot een stral vervolging gegeven hebben. Z.i. moest in het algemeen, aan de opspo ringsambtenaren worden overgelaten het voor ZEEUWSCHE VOETBALBON®. Eerste Klasse. Als wij het goed voor hebben isJ\et th£^! voor de derde maal, dat de ont™^^et te lippineBKW uitgeschreven is enis hopen, dat er ditmaal maar eens een streep onder gezet kan worden. Tweede Klasse. Ook de wedstrijd van de reserve-elftallen van Philippine en BKW heeft te lijden van het telkenmale uitstellen, maar ook hier zal wanneer de wedstrijd inderdaad eens voort- gang zal hebben, de bezoekende club wel de overwinning in de wacht weten te sleepen. Hulst 3 krijgt als tegenstander op bezoek SteniL 2, dat .1. st.rker moet genote.rt worden. Temeuzen 4 ontvangt op haar te rein het derde elftal van de Corn Boys en is het te verwachten, dat de rood-zwarten de overwinning aan zich zullen behouden. BEKER WEDSTRIJD. Tern. BoysTerneuzen. Op het terrein van de Terneuzensche Boys aan den Molendijk heeft de vriendschappelijke ontmoeting plaats tusschen de plaatselijke voetbalvereenigingen, die juist toevallig beide kampioen zijn geworden in bun afdeeling en het volgend seizoen tegenover elkaar zullen uitkomen in de competitie voor de Derde Klasse K.N.V.B. Het is een gelukkig feit, dat van eenige rivaliteit tusschen beide clubs geen sprake is, al zal dan in de toekomst het kamp der supporters wel gesplitst zijn, doch in beide ploegen was er vreugde over het succes van hun plaatsgenooten, hetgeen toch getuigt van een ware sportgeest. Zoo was Terneuzen direct bereid om haar elftal te doen uitkomen tegen over dat van de Boys, toen deze vraag werd gesteld. Eenige supporters van de Boys stel- den hiervoor zelfs een beker als prijs be- schikbaar en zoo is het te verwachten, dat men alhier van een sportieve faire wedstrijd zal kunnen genieten. HET WERELDTOURNOOI IN CIJFERS. Na den eindstrijd; van het tour-nodi om het wereldfcampioenschap voetbal, heeft de Fran- sche Voetbalbond de balans opgemaakt. Het financieel succes heeft de verwachting verre overtroffen. De totaal recette van alle in Fran'krijik gespeelde wedstrijden in de ver schillende finaleis bedraagt 5 millioen 866.000 franca, waartegenover uitgavem staan van 4 millioen 500.000 francs, zoodat er een bruto winst is gemaakt van 1 miliioem 366.000 francs. De eindstrijd tusschen Italie en Hongarije was niet de drukist bezochte. Er waren 45.124 betalende bezoekers, die een recette opbracht Van 8.08.268 francs. De meest rendabele wed strijd was die tusschen Frankrijk en Italie, welke in de kWart-eindstrijden op 12 Juni j.l. in het Colombesstadion is gespeeld. Met een aantal toeschouwers van 58.455 en een recette van 875.818 francs heeft deze wedstrijd alle in Frankrijk geldende records gebroken. HENGELSPORT. Velen zullen zich nog wel herinneren de hengelaarsclub ,,De Baars", die ieder jaar haar concours uitschreef en dit besloot met een gezellig samenzijn, waarbij het visschers- latijn opgeld deed. Door het gebrek aan goed vischwater ging de animo er echter uit en werd tot opheffing besloten. In den laatsten tijd vemeemt men echter weer van nieuwe hengelclubs en de door hen behaalde succes- sen, hetgeen aanleiding is geweest om ook alhier een hengelclub op te richten, n.l. de Vereenigde Hengelaars T. A. S., d.w.z. henge- laars uit Temeuzen, Axel en Sluiskil. Zij blijkt de zaak stevig te hebben aangepakt en doelbewust aan de opleving van de hengel- sport te willen arbeiden. Een reglement is ontworpen, waarbij behalve het financieel ge- deeite ook voorzien is in het aankweeken en planten van visch in het door de vereeniging te pachten vischwater. Behalve leden kent het reglement ook donateurs, die tegen matige vergoeding eenige vrije vischdagen zullen krijgen. Wiie er meer van wil weten, verwijzen wij naar de in dit mummer voorkomende ad vert entie. Matige tot zwakke wind uit Westelijke rich- ting, betrokken tot zwaar bewolkt, met tijde- lijke opklaring, weinig of geen regen, iets war mer overdag. GERED. Een Duitsche dienstlbode, werkzaam in het Oranje-hotel te Scheveningen, die voor strand Noord niaJbij het Groene Huisje was gaan ba- den en de zwemkunst niet macbtag was, is door den stroom meegesleurd en met levens- gevaar door den agent van politie A. Koeman en dem 21jardgen M. A. Hillenaar uit Voohburg met behulp van. een redstok gered. In een po- litieposthuis is zij op haar verhaal gebracht. EEN INBREKER-„TIMMERMAN". IWtoensdagmididag had een bewoonster van de eerste verdiepimg van een huis in de Ozaar Feterstaat te Amsterdam de huurpenningen opgehaald van een blok woningen in deize straat. Zij legde het opgehaalde bedrag, ongeveer 100 gulden thuis op tafel en verliet daarna voor een boodischap nog even haar woning. In diien tijd verschafte een ongeveer 40jarige man zich door openhreken van een deur de toeigang en nam de voor de hand liggende 100 gulden mee. Op het gerucht kiwamn een buiurvrouw eens infortmeeren wat er aan de deur van de he- nedenverdieping te doen was, waarop de in- breker antwoordde: „'t Is in orde juffrouwik iben de timmerman." De vrouiw trok zich daarop gemstgesteld terug en de tiirLine rman zette kalm zijn wenkzaamheden aan de deur voort. Later ikon de buurvrouw de politie slechts een vaag signalement van den timmerman geven. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) SPELDJESDAG VOOR „HET HOOGELAND" iGaame vestigen wij de aandacht op den a.s. speldjesdag voor de vereeniging „Het Hooge- land1". |Zooals bekend, worden in de kolonies en tehuiiizen dezer vereeniging verpleegd voor- waardelijk veroordeelden, voorwaardelijk in- vrijheidgestelden, zwervers, landloopers, drankizuchtigen, onMoIwaardigen, alleenstaande personen en oudien van dagen. .Over 1937 bedroeg het aantal verpleegdagen 69.494. 411 Personen van alle gezmdten en uat alle deelen des lands warden in haar kolonies1 en tehuiy.enn.l. ,,Het Hoogeland ,,'Ons Thuis en Klein Bouwzicht" te Beekbergen, „Fila- delfi'a"' te Vries (Dr.) en „Wilhelminahoeve" te Opende (Gr.), verpleegd. iBuiiten genoemde kolonie-gevallen werd aan 803 doortrekkende personen, die niet hadden te eten, een warm© maaltijd of brood met koffie varstirekt. Aan 162 personen, die geen onderdak had den, werd nachUogies met ontbijit verschaft. (Helaas moesten van 89 personen de aan vragen voor opname in de kolonies wegens plaats- en geldgebrck worden afgewezen. Wjji vertrouiwen, dat men graag dezen mooien en nuttigen arfbeid van de vereeniging „Het Hoogeland", waar veel geld voor noooig zal steunen door het koopen van een Is, PAlle koopers' van een speldje ontvangen van de collectantes een beknopt jaaroverzicht van den arbeid der vereeniging over 1937. Daarin vindt men statistische cijfers over de verpleeg- den met vermelding van de provmcie van her- komst en de gezindte, waartoe ze behooren. Daaruit ziet men, waarvoor men zijn bij- draee geeft. Helpt ons helpen, opdat de ver eeniging „Het Hoogeland" velen kan helpen. Het Plaatselijk Comite.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2