Landbouwberichten Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek HANDELSREGISTER De oorlogsschepen word en meestal grijs ge- scMUderd, zoodat de trefkans voor de onder- zeebooten verkleind wordt. Men heeft ook proeven genomen met een blauwe kleur, die de schepen bij een wolkenlooze hemel niet duide- lijk te onderscheiden maakt. Maar men heeft de ervaring opgedaan, dat de schutskleur bij een bewolkten hemel zoo goed als waarde- loos is. Ook van de methode om de schepen met allerlei bonte kleuren te beschilderen om den vijand te misleiden wat betreft den af- stand, is men in den laatsten tijd terugge- komen. Daarentegen wordt door de deskun- digen op dit gebied thans de mogelijkheid onderzocht, de schepen te beschilderen met een glanzende stof. De groote moeilijkheid is heirbij een kleur te vinden, die ten geschikt is bij een bewolkte lucht en bij een blauwen hemel. Het geluid schijnt ook een rol te gaan spe- len bij de methode om den vijand te misleiden. Naar men zegt, schoten de Duitschers telkens wanneer een ,,dikke Bertha" een schot deed, tegelijkertijd een aantal kleine kanonnen af, om op deze 'wijze de plaats van de ,,dikke Bertha" verborgen te kunnen houden. On- langs heeft een Franschman een procedte uit- gevonden, am het lawaai van een slagveld op een gramofoonplaat vast te leggen en met behulp van luidsprekers weer te verspreiden, zoodat de vijand over de werkelijke plaats van de aanvallende troepen misleid wordt. HEEFT DE BOERENBOTER Al'(iKI) A A.\ De heer Van Asperen Vervenne, Rijkspluim- veeconsulent schrijft in het Z. Lb.blad: Een paar weken geleden is op advies van den heer Zwagerman een monster boerenboter, 140 kg ongeveer, naar eein groot boterhande- laar gezonden. Dat monster bestond uit pak- ken van 2 kg en was afkomstdg van verschil- lende boeren; getracht was om zooveel mogelijk de versehillende kwaliteiten, zooals die op Zuid-Beveland voorkomen, te vertegen- woordigen. Deze inzendingen zij v66r de ver- zending door een vakkundige gekeurd en in lste, 2e en 3e kwaldteit gewaardeerd. Vteter de verzending bleek het echter al noodig som- mige monsters om te werken, daarbij kwam 4 kg water vrij. Verder was er zeer veel verschil in kleur. De ontvanger van het mon ster berichtte al spoedig na ontvangst, dat de boter zoo niet te verkoopen was, hij had ze opnieuw bewerkt en vermengd (daarbij was er weer 4 kg water uitgekomen) en hij had die boter aan versehillende verbrtuikers op proef gezonden. Na eenigen tijd kwam be- richt, dat hij de meeste monsters teruggekre- gen had, omdat die boter niet verkoopbaar was. Ook op Zuid-Beveland zelf is de boerenboter door de handelaren slechts met veel moeite te plaatsen. Na al hetgeen ik thans over die boeren boter heb gehoord, schijnt het mij toe, dat dit product zijn tijd heeft gehad, zij blijkt in het algemeen minder van kwaliteit te zijn dan fabrieksboter, de afzet levert veel bezwaren op, in veel gevallen blijkt, dat dit alleen mogeljjk is, als ook de eieren aan den boter- afnemers worden geleverd tegen een te lagen prijs. Het zal dus niemand verwonderen, dat het mij voorkomt, dat ik de boerinnen moet aanraden geen boter meer te maken, maar dat zij meer zorg aan hun kippen moeten gaan besteden. Kajner van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen. Nieuwe imsehrijvingen Coop. Rolemvereen. Elk zoekt zijn voordeel, Groede. (Fa. „Landbouwbed'rijf van de firma J. Huijs- sen(Dieleman", Terneuzen, landlbouw- en vee- teeltibedrijf, zaaigranente elt enz. (B. M. Wijnev. d. Steen, Sas van Gent, dameskapsalon en handel in toiletartikelen. J. P. de Zwart, Zuidzande, autoverhuur- in richting, handel in landlbouwwerktu'igen. Wijtzigingen: IP. van Kerkvoort, Zaamslag. (Salons .Robert, Terneuzen, dames- en hee- rehkajpper. J. J. C. van Sprangde Smidt, Terneuzen, juwelier, horlbgemaker enz. P. de Vos, Zaamslag, handel in landbouw- prodiicten. Ed. van de Vijver en Zn, handel in ijzer- waren enz. DE AARDAHPEILEN ZIJN DUUR. Toen Vrijd'ag de landbouwer J. Boonman, wonende tusschen's Heerenhoek en Ovezande, nog een restant oude aardaippelen uit den put wilde halen, was een ander hem voor geweest. Op een plankje, dat in den grond was gesto- ken, stond geschreven: ,,Wij hebben er geen meer."" In deze oangeving zijn op drie plaatsen aard- appelen gestolen. De politie onderzoekt de zaak. (Vliss. Crt.) VERDRONKEN. Zondagmiddag om vieir uur is de 57jarige heer Wagenaar, chef der douane, belast met het toezicht op de suikerfabriek te Stampers- gat, in d)e Mark verdronken. De heer W. was op de rivier gaan roeien en vermoedelij'k hieeft hij bij het aanleggen het eveniwicht verloren, waardoor hij te water geraakte. Toen men de roeiboot en een hoed drijivende aantrof, is men gaan dreggen, waarop het levenlooze lichaam na een uur wend opgehaald. Zondagavond am zes uur is een zoontje van anderhaif jaar van de familie G. Roks achter de ouderlijike woning te Fijnaart in een sloot gevallen en verdronken. EEN WAGENMEESTER BEIDE BEENEN AFGEREIDEN. In den naebt van Zaterdag op Zondag heeft op het emplacement van de Nederlandsche spoorwegen te Nijmegen een emstig ongeluk plaats gehad. De 55jarige wagenmeester A. van Betuw is bij het rangeeren gestruikeld en voor een losse locomotief gevallen. De ma chine reed hern over beidle beenen, met het gevoig, dat deze even beneden de knie werden afgereden. Dr. Knaver verleende den ongeluk- kige de eerste hulp. De man is in hoogst era- stigen toestand in het St. Canisius ziekenhuis opgenomen. FIETSER DOOR EEN AUTO GEGREiPEN. (Zondagmorgen te ongeveer half tien is de Rosmalen op den rijksweg 's Hertogenlbosoh- Nijmegen een doodelijk ongeluk gebeurd. De heer C. K. Brekehnans, die ter kerke was geweest en per fiets huiswaarts keerde, in de richting van Nijmegen, wend toen hij bij zijn woning den rijksweg wilde oversteken, door een uit de richting Nijmegen komenden personenauto gegrepen. De man werd tegen een boom gesmakt en is spoedig daarop over- leden. Het slachtoffer was ongeveer 55 jaar oud, gehuwd en vadter van een kind. (MOTORRIJDER VEItONGELUKT. IZondagavond om 8 uur is in de buurtschap Breedenhoek bij Dinxperloo de 34jarige mo- torrijder B. Willink uit Dinxperloo bij het uit- wijiken voor een autobus tegen een kind aan- gereden. De motorrijder sloeg over den kop en werd op slag gedood. Het kind werd zoodanig gewond', dat het naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. ONBEKWAME ZEILERS. IZondagavond is te Derventer het op de Usel- kaden wandelend publiek getuige geworden van een worsteling omi het leven door drie jonge mannen, die, hoewel zij noch het.zeilen, noch het zwemmen behoorlijk machtig waren, zich met een gehuurde zeilboot op den IJsel waagden. De boot sloeg bij een onhandige zeil- manoeuvre om. De drenkelingen verkeerden nagenoeg direct in emstig levensgevaar. Eeni- ge schippers, die ter plaatse met hun vaartud- gen aan de kade waren, schoten te hulp en hun gelukte het twee der zeilers aan den wal te brengen. Zij rustten daarna niet, v66r zij met haken den derdien jongeman, zekeren W. Feith, te pakiken hadden. Deze drenkeling was be- wusteloos en tevergeefs trachtte men hem bij te brengen. Hij werd per politiebrancard naar zijn woning aan het Teugsehe plein te Deven ter overgebracht, waar het na langen tijd den dokter gelukte, hem weer hij te brengen. EEN ONVERANTWOORDELIJKE AUTOMOBILIST. lOmstreeks kwart voor vijf Zondagmiddag heeft, meldt de N. R. Crt., een automobilist, die onder den invloed' van sterken drank ver- keerde, de buurt van het Marconiplein te Rot terdam emstig in gevaar gebraoht. Behalve eemiige botsingen heeft de chauffeur een aan rijding veroorzaakt mtet een man, vrouw en kind, die juist overstaken en daarna heeft hij nog getracht een brievenbesteller, die op den weg ging staan om hem tot stoppen te dwin- gen, pardoes omtver te rijden. Een Rotterdam- sche musicus, die den auto op zijn motoTfiets nazette, is er tenslotte in geslaagd den chauf feur op den Wiestzeedijk tot stoppen te diwin- gen. De automobilist, die reeds verscheidene aanrijdingen op zijn geweten heeft, is in het bureau Oostervantstraat voorloopig opgeslo- ten. De auto is in beslag genomen. Tegen kwart voor vijf naderde de personen auto, bestuurd door den 27jarigen P. v. d. W., uit Rotterdam, uit dte richting Schiedam het Marconiplein. De auto reed' met zeer groote snelheid en aangezien de chauffeur onder den invloed van sterken drank was, slingerde hij nogal. Op het Marconiplein kwam de auto in aanraking met een lichtmast van het gemeen- telijk electriciteitsbedrijf. Tengevolge hie-rvan raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt, zoodat de auto diwars over de straat schoof. Op dat moment staik juist de 29-jarige D. N Visser met zijn vrouw en zijn" zesjarig doch- tertje den rijweg over. Zij werden gegrepen en tegen de straat geslingerd. De echtgenoote van V. was er zoo emstig aan toe, dat zij per auto van den geneeskundigen dienst moest worden overgebracht naar het ziekenhuis aan den Ooolsingel, waar zij met een hoofdwond en een gecompliceerde rechteronderbeenbreuk moest worden opgenomen. Het doohtertje, dat .s chaafwonden had opgeloopen, is met dezelfde ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Het kind kon echter, nadat het was hehandeld, weer naar buds worden gebracht. De man liep eveneens sdhaafwonden op, die echter van minder emstigen aard waren, zoodat hij ter plaatse kon worden behandeld. Na deze aanrijding was de auto geheel links op den rijweg terecht gekomen. Plotseling wierp de automobilist echter het stuur weer om en reed hij dwars over den weg weer naar den rechterkant, waar de auto in botsing kwam met het tegen het trottoir geparkeerdte motorrijwiel van den musicus J. Vlietstra. De motorfiets wteird evenwel niet emstig be- schadigd. Daarna reed de auto het trottoir op, waar- bij een der banden van de voorwielen lek werd gestooten. Dit was den chauffeur echter allenminst red-en om te stoppen. (De 34-jarige brievenbestelitr A. P. M. Otten deed' daarop een poging om den wilden rit af te breken. Hij ging midden op den rijweg staan en beduidde den automobilist met arm zwaaien te stoppen. lAanvankelijk leek het er op of de chauffeur aan dit verzoek ging voldoen. Op vijftien meter afstand van Otten gekomen, gaf hij echter plotseling gas en zoo trachtte hij den besteller ondersteboven te rijden. Deze opzet gelukte niet; Otten slaagde er in door snel opizij te springen het veege lijf te redden. De automobilist zocht toen zijn heil in een overhaaste vlucht. Via eenige zijstraten be- landde hij in de Hudsonstraat en daarna reed hij, nog steeds met groote snelheid, den West- zeedij'k op. De eigenaar van het motorrijwiel was in- tussch-en echter op zijn motor gestapt en hij zette de vervolging alvast in, terwijl getuigen van de aanrijdingen de politie opbelden. Op d-en Wiestzeedijk slaagde de motorrijder er in naast den auto te komen en hem langzaam naar d-en kant van den weg klem te Hjden. Inmiddels arriveerde ook een auto van de motorpolitie. Agenten hebhen den dronken automobilist en zijn metgezel, den 40-jarigen M. D., overgebracht naar den post Baan en vandaar is de chauffeur van den wagen weer overgebracht naar het politi-ebureau aan de Oolstervants traat P. v. d. W. is voor de politie geen onbe- kende; reeds versehillende malen heeft hij met onveramtwoordelijk rijden botsingen ver oorzaakt. Nog kortgeleden is hij na een door hem veroorzaakte aanrijding doorgereden. De man is thans voorloopig opgesloten. MEER DOOD DAN EEVEND BIJ VAALS GEVONDEN. De correspondent van De Telegraaf te Heerlen meldt: In het St. Josephziekemhuis te Heerlen is ter verpleging opgenomen een 47-jarige Rus, die uitgeput van hanger aangetroffen werd bij het ,Drielandenpuntte Vaals. (Voor de politic was het geen onbekende, toen zij van deze ontdekking kennis kreeg en den man aan een verhoor onderwierp, want een dag te voren was hij, volgens de bestaan- de en verscherpte voorsehriften, over de Dui-t- sche grens gezet, ook al omdat hij niet in het bezit was van een pas. De man heeft een wel zeer avontuu-rlijk leven achter den rug. In de Oekraine geboren als zoon van een arts, heeft hij later in het Russische leger gediend en bereikte den rang van eerste luitenant. In den grooten oorlog heeft hij met een regiment Russen aan de zijd'_ der Franschen gestreden. Hier werd hij tweelmaal gewond en verwierf door zijn dap- p-erheid een hooge onderscheiding. Na den oorlog in zijn vaderland teruggekeerd, werd hij al spoedig een slachtoffer van de commu- nisten. Hij werd met vele ander en naar Siherie verhann-en en kwam tenslotte terecht in W-ladiwostok, van waar hij met eenige an- dere collega's op een vtreemd schip wist te vluchten, dat hem naar Triest hracht. Van hieruit reisde hij naar Weenen, waar hij een goede betrekking kreeg bij prins Starhemberg op een zijner kasteelen in de nabijheid dezer hoofdstad. Zeventien jaar is hij hier in func- tie geweest als adjudant en werd na de jong- ste bezetting door de Duitschers geivangen ge zet. Na drie maanden werd hij op transport gesteld en kwam eindelijk te Aken. De Duitschers hebben hem toen over de Belgiische grens geloosd, maar de Belgische gendarmerie achtte zijn verhlijf daar minder gewenscht en stuurdte hem weer in de rich ting, vanwaar hij gekomen was. Toen was weer de beurt van de Oost-elijke buren en zoo belandde hij op Nederlandschen bodem. De marechaussee kon dat niet dulden en zond hem maar weer retour. Toch keeirde hij nood- gedwongen terug en in wel droevige omstan- digheden. Vier dag-en had hij1 niets te eten ge had en daarom had de behandelende genees- heer Dr. Floem wel medelijden met den ver- st'ooteH-ng, dien hij in een klooster liet verzor- gen. Zelf heeft de -dokter, wegens den zwak- ken toestand van den patient, hem per auto naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. De man is er ind-erd-aad beroerd aan toe. Hij is reeds -twee keer geopereerd geweest en klaagt, behalve over maagpijnen, over pijn aan de nieren. Zijn vader en moeder, alsmede zijn vrouw en twee kinderen, zijn in Rusland om het leven gehracht. Bij prins Starhemberg had hij een prettig leven. Hij wist niet te zeggen, waar zijn vroegere chef op het oogenhlik ver- toeft, doch hij hoopt hem na zijn herstel toch w-eer eens te treffen. Zoodra hij voldoende opgeknapt is, zal de dokter uit Vaals hem weer komen halen. Dan denkt hij naar Frank- rijik te gaan, waar nog andere Wit-Russen wonen en waar hij zeer zek-er een onderdak zal vinden. MET REVOLVER BEDREIGD. Een hevige vechtpartij tusschen twee man nen heeft Zaterdagnamiddag te Amsterdam op de Kromlboomsloot een grooten volksoploop veroorzaakt. De aanvaller was een man, die daar in de buurt woont en zich herhaaldelijk bedredgd gevoelt zonder dat er ei-genlijk reden voor is. Hij ontmoette nu een jongeman die hem ook al bedreigd zou hebben en hij wenschte daar verhaal op te zoeken. Weld-ra was nu de vechtpartij in vollen gang en er vielen flinike klappen, iPlotseldng haalde de aanvaller een met scherp geladen automatisoh pistool voor den dag en richtte dit op zijn vijand". Deze ging er snel vandoor, achtervolgd door den revolverheld, die evenwel geen enkel schot loste, tenslotte het wapen weer bij zich stak... en dte worsteling van man tegen man hervatte. Opnieuw rolde het tweetal over de straat, tot er -een paar agenten verschenen, die een einde maakten aan het gevecht en den aanvaller naar het bureau-Warmoesstraat overbrach- ten, waar het automatisch pistool in heslag werd genomen. MEISJE DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Zondagavond omstreeks kwart voor 9 is op den rijksstraatiweg tusschen Dordrecht en Willemsdorp even voorbij den Wlilhelminaboom een vrij emstige aanrij-ding geschiied, waarvan een medsje de 19jarige mej. H. u-it Lage Zwaluwe het slachtoffer is geworden. Hiet meisje reed met haar zuster, de 20- jarige A. 'H., per fiets over den straatweg in de richting Willemsdorp. Zij hiel-den den rech terkant van den weg. Toen zij op genoemd punt waren, naderde uit de richting Moerdijk een zespersoons auto, bestuurd door den 22- jarigen G. uit Den Haag, die een voor hem uitrijdenden auto wilde passeeren. Daarbij haalde hij zoover uit, dat de 19jarige me-j. H., die aan de bui-tenzijde reed, werd gegrepen, terwijl zij in den val ook haar zuster nog mee- sleurde. De laatste kwam er met eenige lichte kwets- uren af, maar de andere was er ongelukkiger aan toe. Op advies van eenige doktoren, onder wie dr. W. de Jong uit Dubbeldam, werd hiet meisije naar het gem. ziekenhuis te Dordrech-t overgebracht. PER ZEILBOOT NAAR DE WEST. Op zoek naar een baantje. Vier jonge menschen zijn dezer dagen op een klein scheepje uit de Rotterdamsche haven vertrokken voor een tocht op avontuur. .Chance" heet het zeilbootje, waarmee zij koers hebben gezet naar West-Indie en die naam is symbolisch voor de ondememdng: de vier opvarenden gaan hun kans wagen om te zien of het geluk hun in den vreemde beter gezind zal zijn dan hier. Met stille trom is de Chance" vertrokken en in alle stilte ook hebben de Rotterdammer J. Lutz, de Hagenaar H. Klompe en de Gro- ningers D. Tanninga en G. de Vledder de reis voorbereid. Langen tijd heeft het scheepje in de Coolhaven gelegen. De vier avonturders hebben er dag in dag uit op gewerkt om het voor hun doel geschikt te maken. De Chance" is een scheepje, waarover nog al eens wat te doen is geweest. Het werd in 1912 gebouwd heel degelijk en solide en deed aanvankelijk dienst alssmokkelschip. In den oorlog kreeg het een wel heel andere bestemming, toen de Fransche marine het ge- bruikte voor patrouilledienst. De laatste jaren werd er met de „Chance" gevischt en toen Lutz het bootje uit Duinkerken haalde, was het nog op en top een visschersschuit. Na maanden werken hebben zij van de vis- schersboot een passagiersboot gemaakt. In het vischruim zijn vier kooien getimmerd. Een tafel staat in het midden, random is berg- ruimte aangebraeht en zoo is er een ruime kajuit ontstaan, waarin vier menschen het wel een tijdje uit kunnen houden. De tuigage is grondig nagezien en verbeterd; de „Chance' is door zijn nieuwe eigenaars tot een keurig zeewaardig jacht gemaakt. Het eerste doel op de reis was Zeebrugge, waar de zeelui proviand moesten innemen voor de groote reis. Van Zeebrugge gaat het via de Portugeesche kust en St. Vincent naar Curagao. De werkloosheid heeft deze vier menschen het zeegat uitgejaagd. De beide Groninge-rs hebben ervaring in het zeilen; zij zijn met de zee bekend en de navigatie is bij hen in goede handen, zoodat zij ho pen, dat deze tocht hun op de een of andere manier aan werk zal hel- pen. De beide anderen zijn kantoorbedienden, die in hun vaderland niet aan den slag kun nen komen en die het ergens probeeren willen, waar hun goede wil harder noodig is. Dat die ondernemingsgeest gewaardeerd wordt, blijkt wel uit het feit, dat op twee van hen al een betrekking wacht in de West. 1300 POND VOOR VERLIES VAN SMAAK EN REUK. Een lekker hapje, een fijn wijntje, een door de zon gestoofde vrucht en de kostelijke geu- ren der bloemen hebben, schrijft „De Tele graaf", geen beteekenis voor Margaret Cardus en daarom is zij thans 1300 pond rijker. Deze 34-jarige schoone uit Liverpool heeft smaak en reuk verloren ten gevolge van een ongeluk; vorig jaar Mei is zij door een auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Haar zenuwgestel werd geschokt. Volgens de dok- ters zal zij nooit meer kunnen proeven of -rui- ken, aldus de .Daily Mail''. Gisteren heeft het gerechtshof te Liverpool juffrouw Cardus een schadevergoeding van 1300 pond benevens de proceskosten toege- kend. Alleen de kleur der bloemen in den tuin zegt mij thans nog iets", zoo zeide het meisje. ,,Bij de maaltijden schik ik mee aan, maar er is nu geen verschil voor mij tusschen de din- gen, die ik eet. Ik verorber ze alleen maar om geen leeg gevoel van binnen te hebhen. Met dit gemis moet ik thans door het leven gaan. Welk meisje kan me kwalgk nemen, dat ik een hooge schadevergoeding heb pro beeren te krijgen. Voor het ongeluk was ik stenografe en boekhoudster, maar thans kan ik geen cent meer verdienen. Misschien krijg ik op den duur een ander baantje, maar heelemaal beter warden kan ik nooit." TKAANGASBOMMEN ALS WAPEN VOOR DE POLITIE. Naar het A.N.P. uit Vancouver meldt, heeft bereden politie aldaar een einde gemaakt aan een staking met over elkaar geslagen armen op het hoofdpostkantoor. De stakers bevonden zich daar reeds ongeveer een maand. De politie liet weten, dat zij het gebouw binnen een half uur moesten verlaten. Toen hieraan geen gevoig werd gegeven, ontruimde de poli tie het gebouw. Zij maakte daarbij gebruik van traangasbommen. In het geheel werden 50 personen gewond, o.w. enkele politieman- nen. De menschen hadden geweigerd het ge bouw te veriaten, zoolang zij geen steungelden zouden ontvangen. ONDERZOEK VAN DEN EEUWIG BEVROREN GROND IN DE SOVJET-UNIE. Het onderzoek van bevroren grond is in de Sovjet-Unie tot een nieuwen tak van weten- schap geworden. De geleerden stellen zich tot-1 taak het teen millioen kwadraatmeter groote gebied in het noorden van de Sowjet-Unie, waar de grond eeuwig bevroren is, te onder- zoeken. De versehillende gebieden worden thermisch geclassificeerd, iets wat men tot nog toe nooit ergens gedaan heeft. Thans is reeds teten van de zeer belangrijke problemen opgelost: men is thans in staat te voorkomen, dat de bevroren grond onder de fundamenten van de huizen ontdooit door de warmte, die het huis uitstraalt. Hierdoor kunnen de inge- nieurs in het noorden nieuwe steden, dorpen en straten bouwen, met behulp van speciaal uitgewerkte teehnische bouwregels. Een reeks bekende geleerd-en, professor Obroetsjow, lid van de Academie van Weten- schappen, prof. Smoegin e.a. onderzoeken thans hoe men de gebieden met eeuwig be vroren grond verder nut kan laten afwerpen. Hiervoor vertrekken in den loop van dit jaar versehillende expedities naar het noorden. Eten van deze expedities heeft tot taak vast te stellen, waar de meest zuidelijke grens van dezen nooit dooienden grond zich bevindt. Een andere expeditie zal zich met de microscopisch en biologisch onderzoek bezig houden. In de noordelijke gebieden van de Sowjet-Unie in Agarka, Skowogodina (in het Verre Oos- ten) en op andere plaatsen werden proef- stations ingericht, die zich het geheele jaar door aan de bestudeering van den eeuwig be vroren grond zullen wijden. Een speciaal la- boratorium van de Academie van wetensehap- pen bestudeert de physisch-mechanische eigen- schappen van den bevroren grond bij tempe- raturen van tot 150 graden onder nul. EEN CENTRALE VAN BLOED- TRANSFUSIE TE PARIJS. Te Parijs is een centrum geopend, dat als de centrale voor bloedtransfusie kan worden aangeduid. Alle waarborgen aangaande de „gevers", de operatie zelf en de snelheid van toepassing moeten daar voorhanden zijn. Ver der wordt het bloed daar bewaard, dat dank zij een toestel van Fransche vinding eenigen tijd aan de eischen blijft beantwoorden zonder dat dit met het levende bloed op teten lijn kan worden gesteld. In twee of drie dagen komen de witte lichaampjes in snel verval; de roode, voor den zieke van het meeste belang vermin- deren ook, maar heel langzaam. Na 14 dagen zijn ze nog vrij wel constant, maar daarna be- gint het verval. Dit verhindert niet, dat het ,,opgeslagen bloed" belangrijke diensten bewijst, als onmid- dellrjk hulp geboden moet worden, het drup- pel voor druppel moet worden toegediend, omdat een verzwakte patient door een mas- salen toevoer gedood kan worden en daarmee de overdracht overal en in alle omstandig- heden zelfs zonder deskundige mogelijk wordt, want de bloedigroep van zieke noch gever be- hoeft eerst onderzocht te worden. Voldoende is het bloed te verwarmen en een gewone insmij- ding te maken. HET BESMETTE KV.NVAL BRUGGE ZEEBRUGGE. In verband met de vergiftigingsgevallen, die zich te Brugge hebben voorgedaan en waarbij drie personen het leven verloren, heeft de rechter van instructie een deskundig on derzoek van mosselen en visschen, komende uit het zeekanaal aldaar bevolen. De deskun- digen kwamen tot de conclusie, -dat het kanaal Brugge—'Zeebrugge over zijn geheele lengte besmet is. Al de mosselen van kilometer tot kilometer geplukt, vertoonen dezelfde vergif- tigingsverschijnselen. De krabben en visschen zijn eveneens door dezelfde kwaal aangetast. Bij al deze dieren is de lever ziek. De palin- gen zwemmen aan de oppervlakte en vertoo nen verdachte vlekken op de huid. Men heeft proeven gedaan met kippen, die men in be- smette mosselen liet pikken. Zij stierven kort nadien. Alle vischvangst in het kanaal is thans, door de bevoegde autoriteiten, ten strengste verboden geworden. ZEILBOOT KAPSE1ST OP DE MERSEY. Vijf kinderen en een volwassene vonden den dood toen een zelischeep-je, waarop zich negen- tien personen bevonden, omsloeg op de rivier de Mersey. Het pleziervaartuig was slechts ongeveer drie minuten van de kade vertrokken, zoo schrijft de „Daily Mail", toen er een zeil werd geheschen. Dit werd gegrepen door een pioi- selinge windvlaag, waardoor de boot omsloeg en alle inzittenden in het water men. Ofschoon het wateer, op ca. 300 meter van den wal slechts een diepte heeft van een meter en de volwassen personen, na opge krabbeld te zijn, rechtop in het water konden staan hadden de kinderen de grootste moeite om akn den verdrinkingsdood te ontsnappen. E? heerscht daar ter plaatse een sterke stroom, die het voor de volwassenen uiterst moeilijk maakte, de kinderen te grijpen. lOok van den wal af was he-t ongeluk met onopgemerkt gehleven. Versehillende perso nen zwommen of waadden naar de plaats des onheils, terwijl ook de eigenaars van zich in den omtrek bevinden motorhootjes aan het reddingswerk deelnamen. Inmiddels speelden zich bij het gekapseisde vaartuig tragische tooneelen af. Een man zwom onder de boot door en haalde er drie kinderen onder vandaan; bij twee hiervan bleken de levensgeesten echter reeds geweken. Een moeder trachtte tevergeefs haar vierjarig zoontje te redden; zij vocht onder den stroom tot zij zelf bezweek en in emstigen toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Haar echtgenoot, die zich eveneens in de boot bevond, redde verscheidene kinderen, doch slaagd er niet in, zijn eigen zoontje te redden. Aan den wal bevond zich de hoofdzuster van het plaatselijk ziekenhuis met zuurstofcylin- ders en brandewvjn. Zij leidde hier het toepas- sen der kunstmatige ademhaling. Toen de balans werd opgemaakt, bleek, dat dertien passagiers waren gered. Vijf kinderen waren om het leven gekomen, terwijl een 50- jarige man met zijn voeten in het tuig verward was geraakt en jammerlijk was verdronken. Dit slachtoffer, zekere Fred. Horrabin, had verleden jaar nog een getuigschrift gekregen van de vereeniging voor menschlievend hulp- betoon, daar hij een drenkeling had gered op slechts enkele honderden meters van de plaats waar hij thans zelf op zoo tragische wijze om het leven kwam. En niet alleen hij, doch ook zijn beide zoontjes van resp. 12 en 5 jaar oud. De moeder van dit gezin zakte bewusteloos ineen toen haar op het politiebureau te Black pool het verpletterende nieuws werd medege- deeld. De stuurman van de boot vertelde nog, dat hij dezen zomer reeds honderden van derge- lijke tochtjes heeft gemaakt. Het scheepje, een vroegere reddingsboot van een stoomschip, kan 26 passagiers bevatten en een gewicht van twee ton vervoeren. Hij schrijft het ongeluk toe aan de plotselinge windvlaag, ten gevolge waarvan de boot kapseisde. Vragen, decze rubrieik betreffende, kunnen door onze abonnte's worden gezonden aan Dir. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. EEN EN ANDER OVER COCCIDIOSIS. Met het oog op het warme, broeierige weer, kom ik eerst eenige brieven bespreken die mij door lezers gezonden werden en waar bij nader onderzoek aan de Rijksseruminrichting bleek, dat de gevreesde coocidiosis in het spel is. Dit is een der verraderlijkste zomerziekten der kuikens, juist omdat zij zich onder zoo sterk versehillende vormen voordoet. Daarop is juist mijn emstigste waarschuwing gericht: coccidiosis doet zich niet voor onder een be- paalde vorm zooals wel eens in ouderwetsche artikelen vermeld wordt. Daar kan men nog strijk en zet lezen dat coccidiosis zich als bloeddiarrhee voordoet, met het gevoig, dat als er sterfte optreedt zonder bloeddiarrhee de menschen denken: och, het is niet erg, het is geen coccidiosis. Deze onjuiste meening is hoogst gevaarlijk en er kan niet genoeg tegen gewaarschuwd worden. Ik geef nu eerst eenige brieven van lezers en vermeld er bij, dat ik op grond van een brief geen ziekte kan onderkennen, zoodat ik steeds aanraad eenige kuikens ter gratis on derzoek naar de Rijksseruminrichting te Rot terdam op te zenden. In geval van coccidiosis heeft men dan meestal al binnen 24 uur be- richt en kan onmiddellijk de noodige maat- regelen nemen. 1. Ik zou graag willen weten, wat mijn kuikens mankeeren. De eerste drie weken groeiden ze best, maar toen wilden ze opeens niet meer. Ze aten nog wel best maar groei den niet meer en ze maken over het algemeen te veel mest. Ik heb al een paar jaren met het- zelfde verschijnsel te doen. 2. Mijn hennetjes zijn thans 6 weken, ze worden normaal gevoerd met opfokvoer van... en grof kuikenzaad. Misschien krijgen ze niet voldoende groenrvoer. De zieken zijn nog oogenschijnlijk gezond, maar ze worden ge- leidelijk aan lusteloos en kunnen niet meer op de beenen gaan of staan. Het proces vol- trekt zich in teten dag, dus nogal vlug. De uit- werpselen zijn naar mijn inzicht goed. 3. De kuikens zijn vijf weken oud, we heb ben er 250. De eerste veertien dagen groei den ze uitstekend nu blijven ze verder zoo groot als ze zijn, ze gaan niet dood en eten even goed als de anderen. We hebben er al een 20 k 25 opgeruimd. 4. Onze jonge kippen zijn erg bleek aan den kop en ze gapen en enkelen geven een geluid. Verder loopen ze kreupel, de eene poot steken ze vooruit en de andere achteruit. En zoo vermageren ze langzamerhand en sterven. Ze loopen volop in het gras. Bij deze vier brieven merken we op, dat er al heel weindg typische verschijnselen opge- merkt worden en dat in sommige gevallen (1 en 3) de ziekte al heel gauw begonnen is met stilstanid in den groei, terwijl de eetlust nog goed bleef. In brief 2 en 4 komt een ander verschijnsel naar voren, dat ook bij andere ziekten wel opgemerkt wordt n.l. zwak op de beenen, onzekere gang, kreupel loopen. Dat kan bij kuikens ook door Engelsche ziekte, longont- steking, verlamming ontstaan en alleen mi croscopisch onderzoek kan tenslotte de op- lossing brengen. In brief 4 merken we nog meer op: gapen" en ,,een geluid maken". Meestal is dit een ge luid net als van dieren die snot hebben en snot-verschijnselen komen hij coccidiosis ook vaak voor. Het gapen en de verlammingsver- schijnselen wijzen op zenuwaandoeningen en dergelijke verschtjnselen komen hij de beruchte jonge hennen verlamming ook voor. Hier komen we dan ook op een terrein, dat aan de wetenschap de grootste moeilijkheden opgeleverd heeft en tot voor betrekkelijk kor- ten tijd heeft men zelfs aaijgenomen, dat coc cidiosis een der oorzaken der verlamming was. Tegenwoordig staat men op het stand- punt, dat bij verlamming wel coccidiosis voor komt en omgekeerd hij coccidiosis is wel ver lamming maar dat de beide ziekten toch niets met elkaar te maken hebben, zoodat men heel veel gevallen vindt van coccidiosis zonder ver lamming en veel verlamming zonder coccidio sis. Ik voor mjj hen van meening, dat er vet- schillende oorzaken voor verlamming zijn en dat allerlei aandoeningen die het dier verzwak- ken de zenuwen en de andere organen gevoe- liger kunnen maken voor de bepaalde ziekte zich als verlamming uit. In vele gevallen als de hovenstaande krijgt ook het voer de schuld. De een denkt, dat het verkeerde stoffen bevat, de ander denkt dat het te eiwitrijk is en een derde denkt juist dat het te eiwitarm is. De voerhandelaar is over het algemeen al gauw degenen die bij misluk- king de schuld krijgt en hoewel natuurhjk door verkeerd voer ziekten kunnen ontstaan, doet men met het beste voer toch weimg tegen een coccidiosisbesmetting. Tn de hovenstaande gevallen blijkt wel van hoeveel belang het is voor den pluimvee- houder en den voerleverancier te ziekte te doen onderzoeken door een deskundige. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6