Ter Neuzensche Courant Binnenland Buiteniand Woensdag 22 Juni 1938 No. 9775 TWEEDE BLAD VAN DE TWEEDE KAMER OVER DEFENSIE-UITGAVEN. Verschenen is het voorloopige verslag van de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijzigdmg en vtrhooging van het aohtste hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienst- jaar 1938. iHieraan is ontleend Enkele leden verklaarden, niet te zullen medewerken aan het steeds hooger opdrijven van de militaire uitgaven. Soommige leden betreurden, dat de minister toij d:e inidiening van deze aanvullende begroo- ting, waarbij1 de Kamer toch voor het eerst de gelegenheid: heeft over de verlenginjg van den eersten oefeningstijd voor de onbereden dienstpliehtigen der lichting 1938 met de regeering van gedachten te wisselen, zich striikt tot de voorgestelde wijzigingen van de begrooting heeft beperkt en geen mededeelin- gen heeft gediaan omtrent de talrijike vragen, die bij de uitvoering van de jongste wrjziging van de Dienstpliehtwet rijzen. iDeze leden meenden, dat de Kamer inlich- tingen had mogen verwachten over: 1. de nadere redenen, die de regeering er toe geleid hebben om den duur van de eerste oefening van de onbereden dienstpliehtigen der lichting 1938 op 11 maanden te stellen, alsmede de legering, oefening en bewapening dier manschappen en de wijze, waarop de moeilijkheden, die zich daarbij ongetiwijfeld hebben voorgedaan, konden worden over- wonnen; 2. de opleAding van de dienstpliehtigen, vooral gedurende de tweede helft van den eersten oefeningstijd, in verband met het te- kort aan voldoend geschoold kader; 3. de maatregelen, getroffen tot uitvoering van de gewijzigde Dienstpliehtwet en de daar- mee verbanid houd'ende reorganisatie van het leger; 4. den voortgang van den aanmaak en de aanschaffing van materieel, in het bijzonder ten behoeve van de infanterie en de artillerie; 6. de voorziening van leger en vloot in tijd van oorlog met 1 evensmiddelenbedrjjfsstof- fen en grondstoffen voor de materieelvoor- ziening; 6. den aanbouw en de aanschaffing van vliegtuigen, benevens de personeelsaanvulling bij het luchtwapen; 7. de besteding van de 2 millioen voor kazemebouiw alsmede aanbiedingen van grond en oefeningsterreinen door gemeenten, aan- koop en huren van terreinen door het rijk, het te volgen systeem bij het bouwen van kiazemes (door de genie of door particulieren), nieuwe gamizoensplaatsen. Eenige leden betwijfelden, of het wel raad- zaam mag heeten kostbare duurzame kazer- nes te bouwen, daar het toeh niet uitgesloten moet worden geaoht, dat de omstandigheden en opvattingen een zoodonige wijziging zullen ondergaan, dat deze gebouwen onnoodig wor den. Volgens deze leden zou het daarom de voorkeur verdienen, z.g. semi-permanente ge bouwen te doen optrekiken. Gevraagd werd, of in de nieuwe kazernes wel een voldoend aantal' geschikte localiteiten wordt ingericht, waar de dienstpliehtigen op pasisende wijze hun vrijen tijd kunnen door- brengen. Vooral met het oog op den kort ge- leden aanmerkelijk verlengden eersten oefe ningstijd achtten vele leden dit een zeer be- langrijk vraagstuk. Zij wezen er voorts op, dat goede huisvesting van de dienstpliehtigen een zeer voomame voorwaarde is voor hun geestelijk en lichamelijk welzijn. In dit op- zicht is de verantwoordelijkheid, ook tegen- over de ouders dier manschappen, een zeer zware. Gevraagd werd, of de minister voor de in- richting van de nieuwe kazernes de noodige hygienische adviezen van deskundigen heeft ingewomnen. Opgemerkt werd nog, dat het karzemeleven een goede gelegenheid biedlt om den dienstpliehtigen voor zooveel noodig ken- nds van en zin voor hygiene en zindelijkheid bij te brengen. Wordt, zoo vroeg men, daar- aam wel voldioende aandacht besteed? .Sofmmige leden merkten in het algemeen op, dat er bij de legering van dienstpHohtigen niet altijd! voldoende rekening gehouden wordt met de vraag, of deze manschappen wel de gelegenheid helbben in hun gamiizoen een kerk hunner godsddenstige richting te bezoeken. Gevraagd werd, of de minister kan mede- deelen, welk gedeelte van het thans aange- vraagde bedrag kan geacht worden aan de be- strijding van de werkeloosheid ten goede te komen. Geklaagd werd over de onvoldoende toe- lichting bij onderscheidene artikelen. Daar- door kan de Kamer de noodzakelijkheid van de aangevraagide gelden en de wijze, waarop deze worden besteed, niet beoordeelen. ■Vele leden achtten de voorgestelde verhoo- ging van de uitgaven ten behoeve van de militaire tehuizen en vereendgingen met in totaal 6000 volstrekt onvoldoende. Deze leden spraken de hoop uit, dat de minister alsnog aan dezen aandrang zal gevolg geven en dat de belangen van d'e militaire tehuizen en v. reenigingen gelijkelijk zullen worden be- hartigd. DE ONTVEUCHTING VAN DE VIER SPANJAARDEN. iOp de vragen van den heer Van der Goes van Natens aangaande het wederom ontvluch- ten van vier Spanjaarden, hebben de minis ters van Bui'tc nlamdsche Zaken en Justitie als volgt geantwoord: Vier Spanjaarden, die in 1937 op Ameland getntemeerd waxen geweest, hebben op 18 Mei j.l. s-Gnavenhage, waar ze venblijf hielden, verlaten em zijn naar het buiteniand ver- trokken. Na de ontvluchting van het aantal Span jaarden in December 1937 hebben verschil- lende hier te lande geinterneerdte Spanjaarden gedurende geruimen tijd eerst te Gorinchem en later te Bennekom onder voortdiirend toe- zicht gestaan. Bedoelde maatregelen van toe- zicht zijn eerst ingetrokken na de terugzen- ding naax Nederland van een aantal der ont- vluichite Spanjaarden. Aanstonds na de ontvluchting van 18 Mei j.l. is voor alle geinterneerden wederom een dagelijksche meldingsplicht voorgeschreven en werden voorbereidingen getroffen, de daarvoor in aanmerking komende Spanjaar den niaar Ameland over te brengen. (Deze overbrenging heeft inmiddels plaats gehad. HUISZOEKINGEN OP JAVA. Aneta seint, dat te Batavia en te Soerabaja huiszoekingen zijn verricht als maatregel tegien het hoofdbestuur van de Pendikan Nasional Indonesia, tegen welke vereeniging de regeering reeds tweemaal maatregelen heeft getroffen. Deze maatregelen schenen het hoofdbestuur geen aanleiding te hebben gegeven de revolutionnaire actie te herzien. Te Batavia en te Soerabaja werden papie- ren in ibeslag genomen, die aan een nader on- derzoek zullen worden ond'erworpen. Te Soe rabaja werden vier leden van het hoofdbestuur en de redaeteur van het blad1 der vereeniging gearresteerd. Te Batavia werd een contact- lid van het hoofdbestuur aangehouden. iQok in verschillende andere plaatsen, o.a. te Bandoeng en te Garoet, "werden huiszoekingen gedaan en papieren in beslag genomen, ver- scheidene personen zijn verhoord1, doch later in vrijheid gesteid. DE JEUGD-WERKLOOSHEID. Het te 's-iHertogenbosch gehouden congres der Natiomale R.K. Coimimissie voor Jeugd- werkloozenzorg is o.m. tot de volgende con- clusdes gekomen: Een doeltreffende bestrijding der werkloos- heid) onder de jongeren is onmogelijk zonder inzicht in den omvang, den duur en het karak- ter dier werkloosheid. Daarom dienen van overheidswege zoo spoedig mogelijk maat regelen te worden getroffen, offn de noodzake- lijke gegevens diienaangaande op te sporen. Als afdoende oplossing blijve vooropstaan een inschakeling der jonge mannen in het nor- male bedrijfsleven door verdeeling van den daarin te verrichten arbeid over alle beschik- bare valide arbeiders. Teneinde de jongeren geschikt te maken voor opname in bet norm ale bedrijfsleven, dient, gezien het groote aantal ongeschoolde arbeiders onder de jongeren, de vakopleiding bevorderd te worden door uitbreiding en ver- lenging van het nijverheidsonderwijs, dOor het bevorderen van de deelmeming der werklooze jeugd aan central© werkplaatsen en plaatse- lijke werkverschaffing met veilig stelling van hun godsdienstige en opvoedkundige belangen. 'Zoodang een afdoende opheffing der jeugd- werkloosheid binnien het kader van het be- drijfs- en beroepsleven niet bereikt is, dienen de noodlottige gevolgen dier werkloosheid ten koste zelfs van groote offers, zoowel moreele vrijheidsdrang als financieele, in het belang der ind'ividuen en der gemeenschap, kracht- dadig te worden bestreden. iDenhaive wordt geeischt, gezien de onvol doende vrrjwillige deelneming, 'n verplichte tewerkstelling in werkkampen van alle jonge mannen in de leeftijdsgroep van 1824 jaar, die gedurende eenige maanden werkloos ge weest zijn, van welke verplichting alleen ont- heffing zou kunnen worden verleend1 op prin- cipieele bezwaren der ouders. DE EOONOMISCHE VERDEDIGINGS- VOORBEREIDING. 'Het antwoord van de Ministers van Econo- miscihe Zaken en van Defensie op de vragen van het Tweede Kamerlid Bierema betreffen- de het vormen bij den importhandel van voor- raden voor die voeddng van mensch en dier ten behoeve van de defensie luidt: Het is juist, dat de regeering een regeling voorbereidt, waarbij belangrijke grondstoffen voor de voeding van mensch en dier bij den importhandel in permanenten opslag worden aangehouden, zoodat in tijden van mobilisatie of oorlog de overheid bij staking der aanvoe- ren op deze voorraden zal kunnen rekenen. Het ligt in de bedoeling de noodzakelijke kosten af te wentelen op hen, in wier belang de voorraden worden aangelegd, d.w.z. voor zoover het broodtarwe bet reft op den brood- verbruiker en wat veevoeder aangaat op den veehouder. WeLk systeem van uitvoering ten slotte gekozen zal worden, is nog niet beslist. Dit maakt nog een punt van bespreking uit tusschen de regeering en de vertegenwoordi- gers van den handel, met wie deze geheele regeling is en wordt besproken, opdiat zooveel mogelijk met de belangen van den handel kan worden rekening gehouden. iSlechts kan worden vastgesteld, dat bij deze beslissing het belang van de geheele Neder- landsche volkshuishouding den doorslag zal geven. De regeering is voomemens de verplichting, welke zij zich voorstelt den importhandel in het belang van 's lands defensie op te leggen, te gromden op de landbouwcrisiswet 1933, krachtens welke de bevoegdheid bestaat aan het sluiten van monopolie-overeenkomsten voorwaarden te verbindfen. De regeering ontveinst zich niet, dat de hiervoren bedoelde bevoegdheid1 blijkens de considerans dier wet slechts verleend is om maatregelen te nemen in het belang van den landbouw. Hioewel zeker niet ontkend kan worden, dat ook de belangen van den land- bouiw door deze maatregelen gediend worden, moet worden vastgesteld, dat de regeering by het treffen van deze voorzieningen het oog gerioht houidt op het behartigen der belangen van het geheele Nederlandsche volk, nu en in dte toekomst. iHet ligt daarom in het voornemen van de regeering aan de Staten-Generaal machtiging te vragen, de haar vcrlcende bevoegdheid in- gevolge de landbouw-crisiswet tijdelijk ook te mogen toepassen voor het treffen van die maatregelen, welke een doeltreffende voorbe- reiding van de voedselvoorziening in oorlogs- tijd eischt. De huidlige intemationale toestand, welke het uitlbreken van een conflict niet uitsluit, gedoogt niet, dat een regeering, welke zich haar verantwoordelijkheid ten aanzien van 's lands weerbaarheid ten voile bewust is, de door den ernist der tijden geboden maatrege len uitstelt totdat het geheele complex van wettelijke maatregelen betreffende de econo- mdsche verdedigingsvoorbereiding de Staten- Generaal heeft gepasseerd. Een wetsontwerp, waarbij de regeering machtiging wordt verleend tijdelijk de in de landbouw-crisiswet vervatte bevoegdheden ook ten 'behoeve van de voorbereidimg der voedselvoorziening in oorlogstijd te mogen gebruiken, zal binnen korten tijd dte Staten- Generaal bereiken. De regeering kan niet toegeven, dat het verhalen van de kosten op de afnemers een eenzij'digen druk legt op de minst draagkrach- tigen der bevolking. INCIDENT IN DE TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van het enquetevoorstel- Wendelaar inzake de quaestie van de mare- chaussee in Oss, heeft zich Dinsdagmiddag een incident in de Tweede Kamer voorgedaan. Eerste spreker over dit onderwerp was de heer Rost van Tonningen (n.s.b.), die in hef- tige bewoordingen het beleid van de Kamer en den Minister afkeurde. Toen hij gekomen was aan een passage, waarin hij de commissie van rapporteurs beschuldigde, zijn beschuldi- gingen aan den Minister van Justitie te heb ben weggelaten uit het voorloopig verslag, heeft de voorzitter, Mr. Van Schaik (r.-k. hem het woord ontnomen en hem voor een dag het recht ontzegd de vergaderingen der Kamer bij te wonen. De heer Rost van Tonningen ontstak hier- over in toom en verliet de zaal, onder het ge- roep: „Inquisitie". Een deel der Kamer applaudiseerde bij de beslissing van den voorzitter. Nader meldt men den tekst van de laatste passage van de rede van den heer Rost van Tonningen, tot aan het punt, waarop de voor zitter hem het woord ontnam De overdracht van de enquete, aldus spr. naar het geheele poUtieele gebied te Oss, on der weglating van de vaststelling der weder- rechtelijke behandeling van den Minister, d.w.z. van de mogelijkheid zijner strafrechtelijke ver- volging voor den Hoogen Raad der Nederlan- den is in overeenstemming met de tactiek van den Minister om de aandacht af te leiden, van den werkelijke schuldige en om de marechaus- see voor haar nauwe plichtsbetrachting te be- straffen. In overeenstemming met deze verdoeze- lingstaktiek is ook het voorloopig verslag op- gemaakt door de vijf heeren die de conmissie uitmaken en wier namen ik boven beb ge- noemd. Het voorloopig verslag van de Kamer is een handige verdediging van het beleid van den Minister. Op pa.g. 4 geeft het uitsluitend ar- gumenten weer, die den Minister kunnen ont- lasten. De commissie van rapporteurs heeft echter opzettelijk de door mij schriftelijk overhandigde, zware beschuldigingen tegen den Minister weggelaten. Ik zeg opzettelijk, omdat ik bij voorbaat ih de afdeelingen tegen dte weglatingen protesteerde." Op dit oogenblik bamerde de voorzitter, die gedurende bet voorafgaande gedeelte der rede, den spreker reeds meermalen met hamerslagen tot de orde had geroepen en zeide: „ik kan dit niet verder toelaten. U kunt z66 niet door- gaan, ik ontneem U het woord". De heer Rost van Tonningen antwoordde hierop: „Dit kunt U niet doen, want ik con- stateer slechts feiten". De voorzitter ontnam ten tweeden male den spreker het woord. En hetgeen de heer Rost van Tonningen, die zeer toomig was, verder zeide, werd nu overstemd door het gehamer van den voorzitter en een kort applaus van een deel der Kamer. De voorzitter deelde daarop mede, dat hij den heer Rost van Tonningen voor vandaag het recht ontzegde de vergadering der Kamer hij te wonen. Deze verliet daarop de zaal, den voorzitter toeroepend: „Dat zijn inquisitie-methoden". De vergadering werd hierop 10 minuten ge- schorst. GENERAAL EVANGELINE BOOTH IN ONS LAND AAN GEKOMEN. Generaal Evangeline Booth, de hoofdleidster van het Leger des Heils, is Dinsdagmorgen met de Harwich-boot ..Amsterdam" in Neder land aangekomen. Zij zal den velddag te Baam op 22 Juni en het nationaal congres op 23 Juni te Lunteren bijwonen. De hoogbejaar- de generaal (Evangeline Booth is 72 jaar oud) was vergezeld van de commissioners Blowers en Griffith, resp. internationaal secretaris van de Salvation Army" en secretaris van de generaal. Alvorens zij van Hoek van Holland naar AJmisterdam vertrok zijn wij sehrijft de Vliss. Grt. in de gelegenheid geweest een gesprek met haar te hebben. Het verheugt mij bijzonder eenige dagen in uw mooi land te mogen vertoeven, aldus de generaal. Aon mijn vorige bezoeken aan Holland zijn voor mij ae aangenaanjste berin- neringen verbondten. (Zooals bekend, is' Evan geline Booth eenigen tijd ook in ons land ge weest en is toen onder groote belangstelling met een Zeeland-boot te Vlissingen gearri- veerd.) Ook thans stel ik mij van mijn ver- blijf in Holland zeer veel voor. Ik zal het groote voorrecht genieten mijn opwachting te mogen maken bij uw geliefde Vorstin, Koningin Wilhelmina en uw bemind Prinselijk paar, Prinses Juliana en Prins Bernhard. Met groote vreugde verbeid ik het moment dat ik de kleine Prinses Beatrix zal kunnen aanschouwen. Wij zrjn tevens in de gelegenheid geweest de kwestie van bet commandantschap van de Salvation Army te berde te brengen. Gene raal Booth deelde mede, dat zij waarschijn- lijk het commando nog een jaar zal waa-- nemen. De gedrukte tijden en de vele inter national© verwikkelingen maken ons werk moeilijker maar tevens noodzakelijker dan ooit, aldus de generaal. Evangeline Booth zou Dinsdag besprekingen voeren in de Kweekschool te Amsterdam, waarna zij heden, zooals gemeld, den velddag te Baam zal bezoeken. De lunch zal zij dien dag tezaxnen met de commissioners gebruiken op het Paleis Soestdijk. Vermoedelijk keert de generaal Donderdag- avond weer naar Engeland terug. NEDERLANDSCHE DEELNEMING AAN DE IN 1939 TE NEW YORK TE HOUDEN WERELDTF.NTOON STELLING. Nu de voorbereiding der planner het eind- stadium begint te naderen en weldra tot defi- nitieve indeeling der zalen van bet Nederland sche paviljoen zal worden overgegaan, deelt het secretariaat der Nederlandsche deelneming aan de wereldtentoonstelling te New York mede, dat diegenen, die belangstelling mochten gevoelen met een particuliere inzending koste- loos deel te nemen, zich vodr 30 Juni a.s. die nen te wenden tot den secretaris, den heer Mr. J. J. Oyevaar, Rijnstraat 24, 's-Graven- hage. ITALIE IS ONGEDULDIG. Twee maanden geleden werd, sehrijft de N. R. Crt., het Engelsch-Italiaansche accoord onderteekend met een voorwaardelijke bepa- ling betreffende zijn inwerkingtreding. De voorwaarde was, zoo stond de situatie althans practisch, het einde van den burgeroorlog in Spanje. Formeel was nog de mogelijkheid, welke niemand toen waarscbijnlijk achtte, open gehouden van een vroegere in werking- treding, indien over het terugtrekken van de vrijwilligers overeenstemming kon worden bereikt. Het verloop der krijgsverrichtingen heeft de diplomatieke berekening verstoord; noch op het einde van den burgeroorlog, noch op het verwezenlijken van de alternatieve voorwaarde, mag spoedig worden gerekend. Men mag aannemen, dat zoowel in Londen en Rome dit uitstel wordt betreurd. Accoor- den worden niet gesloten om niet in werking te treden en dat geldt zeker voor een accoord als het onderhavige, dat in de Engelsche binnenkamers zooveel zorgen heeft gekost. Van Italiaansche zijde heeft men zijn ontstem- ming niet langer kunnen onderdrukken. Rome heeft bij de Engelsche regeering ge'informeerd of een spoediger in werking treding van het accoord niet mogelijk is en de Italiaansche regeering heeft daarbij wel laten doorscheme- ren, dat zij een langer uitstel beschouwt als een vermindering van het effect van de over- eenkomst en bovendien als te zijn van ongun- stigen invloed op de verbeterde betrekkingen. Het uitstel, aldus de stemmen, welke uit Rome komen, is niet de schuld van Italie. Als er geen rFansche interventie was geweest, zou de oorlog ai lang over zijn geweest. Italie heeft alle voorwaarden van de overeenkomst uitgevoerd; voor de niet-invulling van de voorwaarde met betrekking tot Spanje draagt het geen schuld. Het mislukken van de be sprekingen in de niet-inmengingscommissie moet aan andere landen, voomamelijk Frank- rijk, worden toegeschreven. Met bet oog hierop zou Italie willen, dat zijn houding in de niet-inmengingscommissie als voldoende blijk van goeden wil zou worden aanvaard en dat bet standpunt zou worden ingenomen, dat Italie aan de voorwaarden heeft voldaan. Velen hebben zieb niet aan den indruk kun nen onttrekken, dat Italie, toen't een accoord met Engeland sloot en bij de onderhandelingen met Frankrijk moeilijkheden maakte, bezig was een wig tusschen Londen en Parijs te drijven. In Rome wist men maar al te goed, dat de Engelsche regeeringskringen niet bij zonder verheugd zijn over de stroeve houding van Parijs. Daarvan tracht men nu te profi- teeren om een poging te wagen de beide hoofdsteden meer dan tot ausverre tegenover elkaar te zetten en tezelfder tijd zijn eigen plannen met betrekking tot Spanje de overwinning van Franco rustig door te zetten. Nu kan men zonder bezwaar aannemen, dat ook aan Engelsche zijde de wensch leeft het accoord met Rome zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden. Maar bet gaat er slechts om op welke voorwaarden. Londen zal misschien in zijn hart den Italianen geljjk geven, als zij de schuld op Frankrijk schuiven. Maar het zal dat officieel nooit doen en het zal ook niet vergeten, dat als de Italianen zelf niet aan inmenging hadden gedaan, de oorlog ai veel vroeger zou zijn geeindigd. Aan alle sooi't zelfverloochening zijn grenzen en men kan toch in Londen niet officieel het standpunt in gaan nemen, dat Italie een mono- poiie voor inmenging in Spanje heeft. Dat zou de Engelsche opinie, noch de wereld ver- dragen. Nu heeft Mussolini van zijn kant ook wel begrepen, dat hij niet bij Chamberlain met leege handen met dit verzoek kon komen. Daarom heeft bij ook van zijn kant zekere tegemoetkomingen in uitzicbt gesteid, welke deze preoies zijn, is nog niet bekend. Wel weet men, dat zij zouden gaan in de richting van een tijdelijk buiten gevecht bouden van de Italiaansche troepen in Spanje. De uitzichten, dat deze stap met succes be- kroond zal worden, zijn gering. De redenen daarvoor zfln velerlei. Onder geen beding laat Engeland een wig drijven tusschen Londen en Parijs en bet zal dat zeker niet doen, nu de Franschen in de laatste dagen aan Enge- land's zachten druk tegemoet zijn gekomen. De grond van 't argument, dat Frankrijk de schuld van alles zou zijn, is daarmede ver- vallen. Maar bovendien kunnen de Engelschen niet vergeten, dat de bombardementen op de Engelscbe scheepvaart in Italie zijn verheer- ljjkt en dat er vele redenen zrjn om aan te nemem, dat de Italiaansche luchtvaart daarbij de bebulpzame hand biedt. Ofscboon Musso lini heel goed weet, dat Engeland zeer ont- stemd Is over de bombardementen op neutrale schepen, gaat Franco, op wien hij toch een grooten invloed moet hebben, daarmede rustig door. Waarschijnlijk zal Chamberlain het ,,neen" als antwoord op de Italiaansche stappen van daag reeds laten hooren. De voorwarden voor de in werking treding van de Engelsch- Italiaansche overeenkomst zijn absoluut. Chamberlain heeft dat indertijd aan het Engel sche Lagerhuis in onomwonden bewoordingen duidelijk gemaakt. Dit was ook een belang- rijk punt in de overeenkomst, welke zonder de regeling van de Spaansche kwestie veel van haar waarde verliest en een van de gronden, waarop deze overeenkomst gunstig is ontvan- gen. De Engelsche minister-president zal van dit standpunt niet kunnen afwijken. Hij kan de voorwaarden niet verzwakken door ook daarover te onderhandelen, zonder den indruk te wekken, dat bij wijkt voor geweld. De Engelsche publieke opinie, welke meer dan voorheen over de houding van de dictatuur- staten ontstemd is men denke aan de bom bardementen en aan dte Jodenkwestie zou een dergelijk wijken niet verdragen. Vermoedelijk zou Chamberlain er Dinsdag middag op wijzen, dat, indien er lets gebeuren moet dit via de niet-inmengingscommissie zal moeten geschieden. Er is alle reden om aan te nemen, dat dit ook de strekking is geweest van de besprekingen van Halifax met Grandi en van Perth met Ciano. De Italiaansche pogingen om den gang van zaken te versnellen zijn dus mislukt. De ont- stemming hierover in Italie kan groot worden en het is van groote beteekenis de reactie daarop te volgen. GEEN ITALIAANSCHE NHtKELEN MUNTEN MEER. Om te sparen op den invoer van nikkel zul len de Italiaansche munten niet meer van dat metaal worden aangemaakt, maar van acmo- nitai, een nieuw soort roestvrij staal. Op 28 October, den 17den verjaardag van den marsch naar Rome, worden de munten in circulatie gebracht. DUITSCHER MET GEWELD OVER DE GRENS GEVOERD. IHet Tsjechoslowaaksche persbureau Ceteka pulblioeert het volgende communique: Te HornisVetlehory in het district Pracha- tioe in Zuid-Bohemen bij de Beiersche grens, vertoefde sedert 1'2 Juni bij zijn ouders een Duatsch burger, Joseph Schmidt, liandlbouwer, 33 jaar en afkomstig uit Schnelzipf in Beie- rem. Schmidt was1 naar zijn ouders in Bohe- rnen gevlucht, omdat hij in Beieren met arres- tatie werd bedreigd. iOp 17 Juni tegen middernacht werd Joseph Schmidt door onbekenden aangevallen op den zolder van het huis van zijn ouders, waar hij sliep en met geweld naar Beieren meegeno- men. Blijkens dte ter plaatse gevonden sporen werd Schmidlt gewomd door zijn belagers, die blijkbaar met hun vieren zijn geweest. Het is een uur loopen van de plaats der ontvoering naar de grtns. DE AGITATIE RONDOM DE ZAAK-GRAiMMENS. Volgens berichten uit het Vlaamsche land hebben verscheidene zware veroordeelingen, te Veume uitgesproken tegen Vlamingen die, te Nieuwpoort-iBad, Fransche straatnaambordjes afrukten of besChadigdEn, weer veel kwaad bloed gezet, aldus sehrijft de Brusselsche cor respondent van de N. R. Crt. Hetzelfde geldt voor een nieuwe veroordeeling van den nog steeds in de gevangenis gehouden leider van den Raad der Daad, Grammens, die 4 Juni j.l. tegelijkertijd voor dte correetioneele rechtbank t._ Leu von en voor de rechtlbank te Bruissel moest verschijnen. Grammens begaf zich naar Leuven, docb kon onmogelijk op hetzelfde uur te Brussel zijn, wat hij ook aan den voorzitter van de rechtbank schriftelijk mededee^e. Za- terdag deed de rechtbank te Brussel toch maar uitspraak, zonder Grammens tt hebben gezien en veroordeelde hem, bij verstek, tot 3 maanden gevangenisstraf, 700 francs boete en het betalen van de proceskosten. Verzekerd wordt, dat de regeering verschei- dtene honderden telegrammen en brieven van Vlaatausohie vereenigiingen en voomame Vlaam sche personen, de invrijheidstelling van Gram mens en integral© toepassing van de taalwet- ten eischend, heeft ontvangen. Voorts wordt dOor het Grammensfonds tegen Zondag 26 dazer, 's ocbtends 10 uur, in het Rubenspaleis te Antwerpen een protestmee- ting georgandseerd. lOok in andere steden worden dergelijke ver gaderingen belegd. NAAR EEN FEDERALEN STAAT? Het social'istische Belgische Kamerlid Truf- faut heeft een wetsvoorstel ingediend tot her- ziening van de Grondwet om te komen tot een federalen Belgischen staat. Het Belgische grondgebied zou verdeeld worden in drie Sta- ten, te weten Wallonie, Vloanderen en Brus sel met omgeving. Elk dezer staten zou een Kamer met 100 leden krijgen, terwijl de Pro- vincieraden worden afgeschaft. Een soortgelijk wetsvoorstel werd in 1931 door het toenmalige Vlaamsch-nationalisti- sche Kamerlid' Herman Vos ingediend, doch kwarn toen niet in behandeling. DE WAALSCHE BETOOGING TE WATERLOO. Voor de elfde maal is Zondag op het slag- veld te Waterloo of, juister, te Plancenoit de Waalsche betooging tot verheerlijking van de tusschen het Walenland en FVankrijk bestaande banden gehouden. De deelnemers aan deze demonstratie waren, mede dank zij het zonnige wedter, heel wat talrijker dan het vorig jaar. De president van het organiseeren- de comitte, Esser, raamde in zijn rede het aan tal aanwezigen op ongeveer 25.000, wat echter nogal wat orverdreven scheen. Achtereenvol- gens kwamen een reserve-commandant van het Belgische leger, een hoogleeraar van de Rijk.su.7iiversiteit te Luik, een mijnwerker en de bekende separistisch gezinde kapelaan Ma- hieu aan het woord. Allen pleitten voor Intel- lectueel, economiisch en militair samengaan met Frankrijk en noemden dit land ,,het groote vaderland", dat door „het kleine vader- land", het Walenland, onvoorwaardelrjk wordt bemind. Bij het einde van de betooging werden bloemen gelegd aan den voet van het Fransche monument, bij de Belle-Alliance en de Mar seillaise alsmede het Waalsche lied „Chant des Wallons" gespeeld en gezongen. GEBREK AAN BROODKOREN IN ITALIE. De slechte vooruiteichten van den oogst voor broodikoren blijven, naar Havas uit Rome meldt, de Italiaansche regeering zorgen baren. Voor den aiamkoop van graan of meel in het buiteniand zou men den toch reeds niet al te ruimen goudvoorraad van de emissiebank moeten aanspreken, zoodat men de oplossing liever zoekt in het vermengen van het tarwe- meel met andere meelsoorten, welke in den regel niet voor broodhereiding worden aange- wend. Er zijn de laatste weken reeds proeven in die richting genomen. Ook heeft het minis- terie van corporatieweizen een beroep gedaan op 't verantwoordelijkheidsgevoel van de bak- kers om het publiek tegen zoo gering moge- Iijken prijs brood te leveren, dat „gezond en aangenaam van smaak" is. EEN CHINEESCHE GENERAAL TERECHTGESTELD. Het hoofdkwartier van Tsjiang Kai-sjek deelt mede, dat generaal Loengghohoen, die tijdens dte gevechten om Sjanghai het bevel voerdte ovier de keurtroepen der 88ste divisie, op 17 dezer Is terechtgesteld, omdat hij bij de verdediging van Lanfeng nagelaten had, de hem verstrekte orders op te volgen, hoewel hij diaama dezelfdte divisie aanvoerde bij dte ber- overing van Lanfeng. CONGRES DER HANZESTEDEN. De correspondent van het Handelsblad te Brussel sehrijft: Naar men weet, begint op 30 Juni a.s. te Antwerpen het op initiatief van burgemeester Huysmans bijeengeroepen congres der Hanze- steden. Weliswaar is dit congres geheel op West-Europeesche basis opgezet bet zal o.a. een deel van zijn besprekingen wijden aan de mogelijkheid van een herstel der interna tional© samenwerking tusschen de vroegere Hanzesteden, teneinde op deze wijze de scherpe concurrentie tusschen de groote Europeesche havens tot een minimum te beperken maar meer en meer begint men den laatsten tijd den indruk te krijgen, dat bet congres in de aller- eerste plaats een toenadering tusschen Duitschland en Belgie met een daaniit logisch voortvloeiende nauwere samenwerking tus schen Antwerpen en het Duitsche aehterland beoogt. Naar in Antwerpsche scheepvaart- kringen verluidt, zou deze tendens waar- over men zich in de Scheldestad uiteraard van harte verheugt tijdens het congres o.a. tot uiting komen in het feit, dat de Duitsche re geering de Adlerorde van het Groot-Duitsche Rijk, de hoogste onderscheiding, die Duitsch land te vergeven heeft, aan burgemeester Huysmans zal toekennen. Indien idit gerucht juist blijkt te zijn, zou zich derhalve het pikante geval voordoen, dat een der voormannen van de Belgische sociaal- democratie door de regeering van het Derde Rijk wordt gedecoreerd! Men mag benieuwd zijn, hoe de partijgenooten van den heer Huys mans op dit heugelijke nieuws zullen rea- geeren. Dat men overigens hier te lande groote be teekenis aan het Hanze-congres te Antwerpen toekent, moge blijken uit bet feit, dat Koning Leopold zich bereid heeft verklaard de ope- ningszitting te presideeren. HET ONZICHTBAAR MAKEN VAN MILITAIRE OBJECTEN. United Press meldt uit Washington: De greeiende beteekenis van de onderzee- booten en de vliegtuigen hebben het noodig gemaakt, dat de methodes om fabrieken, ka zernes, oorlosschepen en geschutsstellingen vooi' den vijand onzichtbaar te maken, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen wor den. Vooral bij het landwapen heeft men op dit gebied nieuwe resultaten bereikt. Vroeger vergenoegde men er zich mede, met te be- schutten objecten een kleur te geven, die eenigsxins overeenstemde met die van de om geving. Tegenwoordig woiden in woudlooze streken waar militaire objecten liggen, naald- boomen aangeplant, terwijl men ze met de wisseling van de jaargetij'den schildert in de kleuren, die de omgeving heeft. Dus in de lente hel-groen, in den zomer donkergroeri, en in den herfst bruin.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5