CM CRAVENA CRAVEN PLAIN Landbouwberichten. Predikbeurten Sport Gemengde Berichten GOED AFGELOOPEN. ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. Ja, over de heele wereld zijn Craven "A" (met kurken mondstuk) en Craven Plain (zonder mondstuk) bekend als de voortreffelijkste en zachtste Virginia-sigaretten! Gouden Virginia-tabakken, zoo zuiver, zoo zacht, dat deze U schenken het zuiverste rook genot! M&k Sigaretten met n wereldreputatie yr5 HOEK. AXEL. SAS VAN GENT. BRESKENS. CRISIS-PUBLICATION DENATUREEREN VAN AARDAFPELEN. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. VOETBAL. Maandagavond geraakte al spelende het on- geveer 4-jarig zoontje van den gemeente- werkman J. Harte, van den Schuttershofweg in het kanaal. Gelukkig werd dit ongeval gezien door den heer J. de Lege, die zich geen oogenblik bedacht en gekleed te water sprong. Hij mocht' het genoegen smaken het reeds zin- kende jongetje te kunnen grijpen en behouden aan toegesnelde hulp over te reiken. Dinsdag was het 6-jarig dochtertje van schipper Bergsma nit Stavoren, liggende met zijn schip ,,Op hoop van Zegen" aan de Vluchthaven, met haar autoped aan het spelen. Toen het meisje aan boord wilde terugkeeren, geraakte zij van de loopplank af en rolde in het water. 'De vader kon vanaf den wal zijn dochtertje op het droge brengen. LUXOR THEATER. „Allotria". ,,Allotria", dat is een speelsche fantasie van den talentvollen regisseur, die Willy Forst gebleken is te zijn. Wie het na „Leise fle-hen meine Lieder", na „Maskerade" en na .Ma zurka" nog niet mocht gelooven zal het moe- ten toegeven nu deze ex-acteur zijn voorkeur heeft laten vallen op een lichter onderwerp. Op deze amoureuze perikelen van twee jonge vrienden, die hebben gezworen, dat nimmer een vrouw hun hechte vriendschap zal kunnen verstoren en wat waarlijk zeer bijzonder is inderdaad een jongedame verre bannen, wanneer zij blijkt gevaarlijk voor de vriend- schapsbanden te zijn. Helaas, deze jonge dame behoort niet tot de soort, die zich zulks zonder rancune laat gevallen en wreekt zich door tusschenbeide te komen wanneer de trouwe vrienden ieder de ware amour hebben gevonden. Dan ontstaan de moeilijkheden, de verwikkelingen, de intriges, de verrassingen en de happy-ends, die Willi Forst gelegenheid hebben gegeven zijn onnavolgbare vaardigheid in het leiden van de filmopname ondubbelzin- nig te toonen. Adolf Wohlbriick en Heinz RUhmann zijn de beide vrienden en aan Renate Miiller en Jeimy Jugo verliezen zij hun hart. Hilde Hilde- brandt is de gevaarlijke vrouw in deze Cine Allianz-film, die Tobis uitbrengt, en welke vanaf Zaterdag in Luxor loopt. OVERNEMING DEEL PROV. WEG WALSOORDEN—HULST DOOR HET RIJK. Ged. Staten stellen de Prov. Staten voor zich te vereenigen met overname in beheer en onderhoud bij het rijk van het overgroote deel van den weg WalsoordeniHulst en wel van 1300 km tot 11.348 km. Wat de dan niet onder dit besluit vallende deelen van den weg betreft, meldt het voorstel, dat het eerste, dat de verbinding zal blijven vormen met het be- langrijke gehucht Walsoorden en de haven ter plaatse, te zijner tijd wordt geplaatst op het tertiaire wegenplan. Het tweede deel is in beheer en onderhoud bij de gemeente Hulst. De provincie zal aan het Rijk f 120.340 hebben te betalen. Bij Ged. Staten noch bij den hoofd- ingenieur van den Prov. Waterstaat, bestaat bezwaar tegen de ovememing en de voorwaar- den waaronder deze c.q. zal plaats vinden. NIET VERMOORD. Ons bericht inzake een vechtpartij, waarbij een herbergier uit St. Jansteen gedood zou zijn, behoeft aanvulling. Men dacht, dat de man dood was. Hij bleek echter nog te leven en is thans vooruitgaande. De daders der mis- handeling zijn inmiddels in vrijheid gesteld. (Midd. Crt.) VLIEGTRIP VLISSINGEN—SCHIPHOL. Voor deze, voorloopig laatste, reclame-lucht- reis naar Amsterdam, georganiseerd door de Afd. Oost-Zeefuwsdh-Vlaanderen der Zeeuw- sche vereeniging voor Luchtvaart, is het vlieg- tuig weer volgeboekt. De negen leden onzer vereeniging zullen bij goed weer, afgaande op de ervaringen der vorige reizen, een prachtigen dag kunnen hebben. Om 7.40 uur morgenochtend is het vertrek van Vlissingen vastgesteld en 's avonds 18.40 uur is genoteerd voor aankomst aldaar op het vliegveld van Walcheren. Vertrekkende dus om 7 uur met de boot van Breskens, zijn onze vlieg-enthousiaste leden, naar wij hopen, daar om 19.25 met de boot terug. In dezen korten tijd is dan Schiphol met al wat daarmee annex is en een deel van de stad Amsterdam „gedaan". Met voldoening voor betrokkenen kan dus worden geconstateerd, dat op alle hiervoor ingelegde extra vlieg- tuigen de deelneming maximaal is geweest. Zaterdagmiddag hield de Zeeuwsche ver eeniging voor luchtvaart onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woelderen te Vlissin gen, in hotel „De Korenbeurs" te Goes haar jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter betreurde, blijkens het verslag der Midd. Crt., de weinig talrijke opkomst en speciaal de afwezigheid van den heer De Pauw, vertegenwoordiger der K.L.M. Toch waren personen uit alle deelen van de provin cie aanwezig. We mogen aldus de voor zitter dankbaar zijn voor wat bereikt is. We kunnen in Zeeland een verhoogde belang- stelldng waamemen voor het vliegen. De zweefclub in Walcheren is zeer actief. Er wordt nu moeite gedaan om ook in andere deelen van Zeeland daarvan werk te maken, zooals te Haamstede en in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het is vooral van belang daarbij de jeugd te interesseeren. Verder constateerde spr. een verhoogd ge- bruik van de Zeeuwsche luchtlijn. Een van de oorzaken daarvan is wellicht ook de stiefmoe- derlijke behandeling van Zeeland door de Ned. Spoorwegen. We kunnen hier niet met elec- trische of dieseltrednen rijden. In K.L.M.- kringen heeft spr. kunnen vernemen, dat het met de Zeeuwsche luchtlijn goed gaat. Spr. wekte op hiervoor voortdurend propaganda te blijven maken. De secretaris, de heer H. Shef d'Hotel bracht vervolgens het jaarverslag uit. Het afgeloopen jaar is voor de vereeniging en voor de Zeeuwsche luchtlijn niet ongunstig geweest, al kon er door sommige afdeelin- gen meer zijn gedaan. De jaarlijksche Schel- devlucht is niet bijzonder geslaagd door de weersomstandigheden en door andere oor zaken. Toch is ze zonder incident verloopen. De Walcherschie zweefvliegclub is een zeer actieve afdeeling van de vereeniging. De aankoop van een K.L.M.-vliegtuig voor het zweefvliegen blijkt een goed besluit van de vereeniging geweest te zijn. De brevetten kunnen nu ook te Vlissingen gehaald worden. De K.L.M. heeft dezen winter haar dienst op Vlissingen gehandhaafd, terwijl het tarief op de Zeeuwsche luchtlijn is verlaagd. Het is nu practisch gelijk aan het spoortarief tweede k|De firma Van Melle te Breskens heeft haar vliegtuig verkocht. Het vliegveld aldaar is nu niet meer in gebruik. 10 stuks 17'/j cent 20 stuks 35 cent (Ingez. Med. Het verslag werd goedgekeurd evenals dat van den penningmeester den heer Kruijder te Middelburg. De rekening der vereeniging sloot met een batig saldo van f 131 (vorig jaar 2). De Scheldevlucht. Medegedeeld werd, dat de Scheldevlucht dit jaar van Haamstede uit zal worden gemaakt en wel op Zaterdag 6 Augustus. Daarmede annex zal een zweef- vliegweek worden gehouden. De Schouwsche afdeeling zal al het mogelijke doen om deel- name hieraan aantrekkelijk te maken, temeer daar het de vijfde vlucht zal zijn. Medewerking van Soesterberg is reeds in principe toege- zegd, terwijl de sportvliegers tot meedoen zul len worden opgewekt. Tot bestuurslid (vacature Mr. Koster) werd gekozen de heer J. Kakebeeke te Bergen op Zoom. Bij de rondvraag kwam nog in bespreking de kwestie van het centrale vliegveld en de mogelijk voor- of nadeelen voor Zeeland en de Zeeuwsche luchtlijn hierbij. De voorzitter verklaarde officieel nog niet te weten hoe de zaken precies staan, maar zegde toe dat het bestuur voor de Zeeuwsche belangen en voor de Zeeuwsche luchtlijn op de bres zal staan. De heer N. W. Sluyter, instructeur van de Nat. Luchtvaartschool, hield tensilotte een vlotte causerie over het ontstaan en den groei dezer school, over de opleiding daaraan en over den vliegtocht die hij met den sportvlie- ger Heymans in 1936 naar Indie maakte. Spr. deelde o.a. mede, dat de school nu beschikt over 15 vliegtuigen en 6 vliegtuigen en dat ook te Vlissingen eens per 14 dagen en straks wellicht elke week met twee toestellem les wordt gegeven. MISLUKT EXAMEN. De candddaat-motorrijder J. S. uit Ierseke zou te Goes examen als motorrijder afleggen en reed daartoe met zijn examinator, den heer P. C. S., uit Kortgene, achter op duo. Toen J. S. echter den hoek Wilhelminastraat-Voor- stad met een sierlijken draai wilde nemen, nam hij, meldt de Mlidd. Crt., zijn bocht te groot en reed met examinator en al de sloot in. Het liep gelukkig met een gehavenden motor, wat vuile kleeding en eenige kneuzin- gen af. Niettemin verklaarde J. S., dat men hem nooit meer op een motor zien zou, en men er de Schelde maar mee moest dempen. BRUGTARIEF THOLEN. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale iStaten voor in het tarief voor het verkeer over de Thoolsche Brug, waarvan de huidige 5-jaarlijksche regeling op 10 October a.s. eindigt, enkele wijzigingen aan te bren gen. Voor een motorrijder, bestemd voor vervoer van ten hoogste 6 personen wordt het tarief van 0,30 op 0,25 verlaagd, voor een autobus, tractor, locomobiel, wegenwals of vrachtauto met inbegrip van vracht wegende minder dan 2000 kg van 0,30 op 0,25; van 2000 tot 4000 kg van /0,40 op 0,30; van 5000 tot 9999 kg van 1 op 0,75 en van 10.000 kg en hooger van 2 op 1,50, terwijl voor rijwielen, waarvan thans een bedrag van 2% cent per overgang geheven wordt, voor het vervolg geen bruggeld meer verschuldigd zal zijn. Dit alles zal dan niet voor 5, doch voor 3 jaar gelden. Reis ouden van dagen. Gisteren werd met de ouden van dagen uit onze gemeente een reisje gemaakt in een elf- tal auto's, door particulieren daarvoor belan- geloos beschikbaar gesteld. Gereden werd naar de badplaats Knocke, waar met de gasten de boulevard werd afgewandeld. Daama werd het vliegveld bezocht, waama door het mooie gedeelte van Knocke werd gereden naar ,,iSieska". waar het gezelschap op wafels werd getracteerd, die de oudjes zich goed lieten smaken. Na nog een poosje aldaar te hebben vertoefd, werd de terugreis aanvaard en werd in IJzendijke nog even onderbroken voor een versnapering. Hiema werd naar huis gereden, waardoor aan dezen, voor de oude lieden zeer pretbigen dag, een einde kwam. Bij het af- scheid aprak namens de ouden van dagen de heer Jan van Aiten een woord van oprechten dank voor de aangename en ordelijke regeling en het genotene. Brand. Gistermorgen werd ons gehucht „het Zoute Spui"' plotseling opgeschrikt uit zijn zomer- sohie rust, waarin het als verdoken ligt, door het omtstellend geroep van brand!", dat als een kwade mare van huis te huis vlood en alles, wat niet aan het werk op den akker was, dreef naar het hoefje van den klein- landbouwer P. de F. aan het z.g. ,,Pooter- dorp". Daar de eigenaar tamelijk ver van zijn huis aan het werk was, moest men met de ver- eende krachten der aanwezigen uit de aan- palende woning alle onroerende havens trach- ten te redden en inmiddels moest men ook met ongebreidelde kracht het vuur trachten meester te worden. Ddreot werd de plaatselijke brandweer gealarmeerd en deze was dan ook spoedig ber plaabse. Bij deze gelegenheid werd, naar wij meenen, voor het eerst in onze ge meente bewezen het groote nut van de brand- kranen op het buizennet van de waterleiding, en zonder dit ware ook de woning gewis ge- heel en al een prooi der vlammen geworden. Ook de wind zat zeldzaam gunstig voor het anders niet denkbeeldige gevaar van aan- grenzendie perceelen. De scbuur brandde tot den grond toe af; een motor, een boerenwagen en kar werden even eens een prooi der vlammen. Een kalf en een varken konden worden gered. Het woonhuis beliep nogal vrij groote schade, die, naar wij vernemen, gelukkig door verzekering wordt gedekt. Muzikaal uitstapje. Dank zij de vereerende invitatie van de di- rectie van de Comp. Neerlandaise de 1'Azote, zal de harmonic Concordia" a.s. Donderdag- avond be 8 uur het Casino en het Villapark met een bezoek vereeren. j De Axelsche Bad- en Zwelminrichting. Aan het jaarverslag dezer vereeniging ont- leenen wij, dat deze vereeniging thans 100 leden telt, terwijl het aantal zwemdagen in 1937 bedroeg 95. Er werden in totaal 3666 hee- ren- en 2824 damesbaden genomen, samen al- zoo 6490 bedragende, of een daggemiddelde van 68. Aan contributies werd ontvangen f 144, aan abonnemenben enz. 340,70. Daar de uibgaven 392,71 bedroegen, is er een batig saldo van 91,99, waravan f 86 bestemd werd voor aflos. Daar de inrichting ontegenzegge- lijik in een bestaande behoefte blijkt te voor- zien, is het bestuur voortdurend diligent en werkzaam om haar steeds meer te populari- seeren. Het plan bestaat o.a. de Temeuzen- sche zwembrigade voor een demonstratie uit te noodigen. De Statiekemris. De jaarlijksche kermis aan het station alhier behoort weer tot het verleden. Geen schittering van goud-versierde dans- tent en carrousel en het wemelend beweeg van zweef en luchtschommel gaf fleur aan het kermisterrein, geen kermisgeuren van olie- bollen en frites noch de vroolijke klanken van draaiorgels en harmonica verluchtigden de kermisstemming. En toch was er die echte sfeer, die eigen is aan elke kermis. Want de rasechte Sasse- naar houdt zijn statiekermis in eere. Het was dan ook een gezellige drukte op deze zoele zomeravonden en het statieplein was vol van de vroolijke lach der kermis- gangers. De boogschutters richtten hun pijlen op de fleurige pluimen van de liggende wip, de bollen zwaaiden hun grillige bogen rond de „stek", het schuimende bier verdreef de loom- heid van de zwoele avond. Nee, waarlijk, de Sassenaar heeft zijn „foore" niet vergeten. Al ontbraken dan ook de kermisattracties, de kermissfeer bleef, die gemoedelijke Vlaam- sche sfeer, die de Sassenaar zoo na aan het hart ligt en die hij als een folkloristisch erf- stuk bewaard heeft. En daarom is de statiekermis, alles ten spijt, de echte Sassche kermis geweest, vol van Vlaamsche leut en schuimend bier. Gasboei drijvende gevonden. Maandagmorgen kwam het visschersvaar- tuig BR 7, schipper J. v. d. Heuvel, binnen met een groene gasboei op sleeptouw. Men had de gasboei drijvende gevonden voor den Schel- demond. De boei, die geheel gaaf is en waar van het licht nog brandt, is waarschijnlijk een wrakboei, afkomstig van de Belgische kust. De gasboei draagt geen letters of nummer. De Landbouw-Crisis-Organisatie van Zeeland vestigt er de aandacht op, dat degenen,, die nog oude aardappelen wenschen te laten denatureeren,, hiervan uiterlijk 23 Junl aan- gifte moeten doen bij den Districtssecretaris. Aanvragen, welke later dan genoemden datum binnenkomen, worden terzijde gelegd. STEUN VOOR SUIKERBIETEN. De Minister van Oeconomische Zaken heeft bepaald, dat uit het landbouw-crisisfonds steun wordt verleend aan fabrieken op een hoeveelheid op suiker verwerkte suikerbieten van den oogst 1938 van ten hoogste 1.575.000.000 kg, tot een zoodanig bedrag, dat door de fabrieken voor garantiebieten, aan de daarvoor in aanmerking komende telers 10,25 per 1000 kg netto zal kunnen worden uitbe- taald, met dien verstande, dat slechts steun zal worden uitgekeerd tea aanzien van die hoeveelheden suikerbieten, welke zoowel ge- teeld als aan eenige fabriek geleverd zijn door den teler, aan wien blijkens een door hem over te leggen schriftelijk bewijs ten minste een zoodanige hoeveelheid garantiebieten door de Centrale is toegewezen. DONDERDAG 23 JUNI 1938. Gereformeerde Gemeente. AXEL. 6.45 u., De. J. van den Berg, van Krab- bendijke. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 Juni 1.938. Smokkelen van 10.000 liter spiritus. Een oude zaak. •H. S., oud 44 j., van beroep schipper (in Juni 1934 op de motorboot Hercules), vroeger wonende te Breskens, thans wonende te IJmuiden, doch in verzekerde bewaring ver- blijvende te Alkmaar. E. D., oud 50 j., handelaar, vroeger wonende te Breskens, thans wonende te Oedelem (Belgie). Beide verdachten hadden zich te verant- woorden terzake dat zij: ten eerste in den nacht van 14 op 15 Juni 1934, (S. als schipper en stuurman van de door hem gevoerde motorboot „Hercules"), D. als leider van de onderhavige fraude en eigenaar van genoemde motorboot en van de lading, met voormeld vaartuig, komende van buitenslands, namelijk van een plaats in de nabijheid van de Thorntonboei buiten de Nederlandsche territoriale wateren, alwaar de hierna te noemen lading was overgenomen van het motorschip Willy", frauduleus hebben ingevoerd uit zee door de mond van de Wester-Bchelde de door de motorboot .Her cules" gesleepte en ten invoer in Nederland bestemde lading gedistilleerd van ongeveer 5000 liter spiritus, geborgen in ongeveer 500 bussen, welke bussen weer waren geborgen in 125 kisten. Deze lading was aan accijnzen onderhevig doch was niet gedekt door geldige documenten. Men heeft deze lading frauduleus Nederland binnen gesmokkeld onder de ge meente Cadzand of Nieuwvliet, en die hoe veelheid heimelijk binnenwaartsch het land ingevoerd. Bovendien hebben zij getracht in den nacht van 15 op 16 Juni 1934 met de motorboot Hercules" ongeveer dezelfder plaatse, weer een lading van 5000 liter spiritus, in te voeren die overgenomen was uit hetzelfde motorschip .Willy", en weer gesleept werd door de motor- boot Hercules", hetgeen evenwel niet is ge- lukt omdat ditmaal het gebruikelijke waar- schuwingslicht en de noodige handlangers aan den wal ontbraken, hetgeen een gevolg was doordat politie en douane-ambtenaren ter plaatse surveilleerden, waarom de daders de lading weer naar zee hebben teruggevoerd en buiten de Nederlandsche territoriale wate ren hebben gebracht. In deze zaak waren een 13-tal getuigen gedagvaard. Verdachte S. was verschenen en werd rechtskundig bijgestaan door Mr. P. C. Adriaanse, advocaat te Middelburg. Nadat een gedeelte der getuigen was ge- hoord, werd van het verdere verhoor afgezien Verdachte gaf de feiten toe. De Rijksadvocaat aan het woord komende, zegt dat de zaak een volkomen onverwacht verloop heeft gekregen ter terechtzitting Het is waarschijnlijk de eerste keer van zijn leven, dat verdachte S. bekend. De Rijks advocaat wijst -er op, dat verdachte in 1933 met zijn handlangers hebben getracht met de Johanna Maria" in de Ooster-Schelde spiritus te smokkelen. Verdachte kreeg daarvoor 6 maanden gevangenisstraf, welke straf hij thans uitzit, verder gaat hij de feiten nog eens na, en ziet in het tenlastegelegde ,,uitvoer uit zee". Wanneer de schipper eenmaal binnen de territoriale wateren is gekomen is hij niet vrij meer te doen wat hij wil. .Slechts mag hij vrflwillig terugkeeren, maar dat komt prac tisch niet voor. Frauduleuze invoer is reeds daar wanneer de schipper zich niet vervoegt bij de eerste wacht, en in de tweede plaats wanneer hij gaat lossen zonder voorzien te zijn van de vereischte documenten. Verdachte S. is volgens den Rijksadvocaat een aartssmokkelaar. Het vorderen van straf zou gemakkelijker zijn geweest, wanneer ver dachte :S. niet had bekend. De Officier van Justitie eischt voor ieder der verdachten 6 maanden gevangenisstraf De verdediger van S. zegt, dat deze eigener beweging heeft bekend. Volgens verdediger is verdachte S. het slachtoffer geworden van verdachte D., aan laatstgenoemde komtS. een massa geld tekort. Verdachte heeft alles bekend en de wijze waarop een en ander heeft plaats gevonden uitgelegd. Pleiter verzoekt de uiterste clementie. Poging tot verboden uitvoer, J B C. oud 50 j., koopman te Uzendijke; E v d H oud 55 j., arbeider te Bouchaute (Belgie); H. J. L C., oud 17 j., koopman te IJzendijke en E. E. E., oud 15 j., arbeider te Bouchaute (Belgie), hadden zich te verant- woorden wegens poging tot verboden uitvoer van een 4-tal kalveren, gepleegd te Philippine in den Clarepolder, op 26 Januari 1938. Eisch voor verdachte no. 1 1 maand gevan genisstraf; verd. no. 2 2 maanden tucht- school; vend. no. 3 2 maanden tuchtschool verd. no. 4 2 maanden tuchtschool. De verdediger van verdachten Mr. P. C. Adriaanse, bepleitte vrijspraak, subsi-diair een lichtere straf. Het jagen op de Wester-Schelde door Belgen. De rechtbank te Middelburg deed uitspraak in de strafzaak tegen C. L., oud 25 j., zonder beroep, wonende te Brussel, verdacht van overtreding van de Jachtwet. De rechtbank bevestigde het vonnis van den kantonrechter voor zoover verdachte bij dat vonnis is veroordeeld, f 50 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen kanongeweren. Openbare schennis van de eerbaarheid. M. F. C. v. d. B., oud 23 j., wonende te West- dorpe, 1 maand gevangenisstraf voorwaar- delijk. Diefstal met braak, gepleegd te Temeuzen. B. d. B., oud 40 j., zonder beroep, zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans in voor- arrest, 6 maanden gevangenisstraf. Het faillissement van de N.V. Import- en exportmij, handel in bloembollen en landbouw- producten te Axel, curator Mr. A. J. v. d. Weele te Middelburg, is geeindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst, met een uitkeering van nihil aan de concur- rente schuldeischers. ZEEUWSCHE VOETBALBONtD. Wedstrijden voor Zondag. le klasse B. (PhilippinetBKTW. 2e klasse B. Philippine 2iBIKW 2. IHulst 3Hontenisse 2. Temeuzen 4Oom Boys 3. DE COLORADOKEVER. Zaterdagmorgen is te Kortgene een Colora- dokever op het land van den landbouwer De Vos alhier gevangen. EEN MATROOS DIE NIET NAAR DUITSCHLAND WILDE. Een 26-jarige Duitsche zeeman, H. B. ge- heeten, gedOmicilieerd te Antwerpen, die een politieke vluchteling zegt te zijn, had als ma- troos gemonsterd aan boord van het Engelsche stoomschip ,,Nyanza", dat van Glasgow naar onbekende bestemming was vertrokken. De kapitein verwachtte onderweg telegrafische orders. De matroos, die zegt niet naar Duitsch- land terug te kunnen keeren aangezien hij dan verwachtte in een concentratiekamp te zullen worden opgesloten, had den kapitein meege- deeld niet naar een Duitsche haven te willen. Toen bekend werd, dat de ,,Nyanza" naar Bre men moest verzocht de matroos den kapitein hem ergens aan wal te willen zetten. De ge- zagvoerder was echter van meening, dat hij voor 6en schepeling zijn route niet kon wijzi- gen en weigerde den man van boord te laten gaan. Uit angst voor hetgeen hem in Duitsehland te wachten stond, heeft de matroos daarop Vrijdagnacht een zwemvest aangedaan en zon der dat iemand het merkte is hij in voile zee ter hoogte van Dover overboord gesprongen. De man heeft drie uur in het zwemvest rond- gedreven en werd toen opgepikt door het Grieksche stoomschip ,,Aghios Nicolaos", dat onderweg was naar Vlissingen om daar te bun- keren. Het schip is daar Zaterdag aange- komen. Het bleek, dat ook de „Aghios" naar Duitsehland moest. H. B. is daarop ter be- sohikking van de politie te Vlissingen gesteld, die den man van de noodige kleedingstukken heeft voorzien. Inmiddels had de ,,Nyanza" draadloos mee- gedeeld, dat een opvarende werd vermdst en aangezien men aan boord geen bijzonderheden wist is dit voor talrijke Engelsche bladen aan- leiding geweest om bij de politie te Vlissingen inlichtingen te vragen. Daar de zeeman als ongewenschte vreemdeling werd beschouwd en hij te Antwerpen gedomicildeerd is, is hem be- volen naar Belgie te vertrekken, waartegen hij geen bezwaren had. Hij is Zaterdagavond onder politietoezicht vertrokken. HET MYSTERIEUZE PAK UIT HET VLIEGTUIG. Vrijdagochtend omstreeks kwart over elf zagen de enkele wandelaars op het strand van Nes (Ameland) een vliegtuig op geringe hoogte naderen. Met afgezetten motor vloog het niet hooger dan 40 meter en men dacht reeds aan een noodlanding, maar met zwaar motorgeronk verhief het toesbel zich weer in de lucht. VIak bij de tent van de geintemeer- de Spanjaarden herhaalde het dezelfde ma noeuvre, en liet toen een groot pakket vallen, dat vlak bij eenige voor hun tent staande Spanjaarden terecht kwam. Een oudpolitie- agent, die zich toevallig in de nabijheid be- vond, vroeg den Spanjaarden wat zich in het pakket bevond, dat zij inmiddels reeds in de tent hadden gelegd. Op hun weigering dit mede te deelen, nam hij het pak in beslag, na zijn penning te hebben getoond. Inmiddels was de veldwachter gearriveerd, aan wien het pak werd overhandigd. Lang- zamerhand waren er meer menschen in de buurt gekomen en onder groote belangstelling werd het pakket naar het dorp gebracht ter nader onderzoek. Wat bleek het pak bij opening te bevitten De burgemeester van Nes heeft het medege deeld: er zaten levensmiddelen en snoeperijen in Toen is het pak aan de Spanjaarden terug- gegeven, die met deze verrassing buitenge- woon in hun nopjes waren. De burgemeester kon niet vertellen welk soort van vliegtuig deze versnaperingen had gebracht. Er werd wel beweerd, dat men een legertoestel had gezien, maar dit l(jkt al heel onwaarschijnlijk, en men mag eerder aannemen, dat het een soort sporttoestel is geweest. De Spanjaarden maken het overigens best. Zij voeleii zich thuis en op hun gemak. Met de bewoners staan zij op goeden voet. INVAL IN EEN SPEELHOL IN DE DINTELSTRAAT TE DEN HAAG. Bij een inval in het speelhol in de Dintel- straat in Den -Haag, zijn verscheidene perso nen aangehouden. Onder hen bleek een groot aantal Rotterdammers te zijn, een Pool, die ter beschikking is gesteld van den vreemde- lingendienst, en eenige Hagenaars. Het waren de 29-jarige J. H. I. P., de 57- jarige H. van D, de 43-jarige C. W. van D.,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2