Buitenland 'VfSlS' doo-r d« OORLOGSLEVERA NTIES DOOR DE VER. STATEN. VERSCHERPTE OONTRoLE AAN DE GRENS. TERNEUZEN, 20 JUNI 1938. herbergier vermoord. wel de raming als de opbrengsten over de ge- lijke maand van het vorige jaar overtreffen, de laatste zelfs met bijna 6% millioen gulden. Vooral hebben bijgedragen tot dit gunstig resultaat de opbrengsten van de omzetbelas- ting, en de rechten en boeten van successie, maar bovenal van de dividend- en tantieme- belasting. Dit laatste wijst op een voor het bedrijfsleven gunstig jaar 1937 na een heel wat slecbter jaar 1936. Beneden de raming en de opbrengst over Mei van bet vorige jaar bleven vooral de op brengsten uit de belasting op goud- en zilver- werken, de couponbelasting en de rechten en boeten van zegel (waarin is begrepen de Beursbelasting)Maar gelukkig vermocht dit niet het algemeen gunstig resultaat emstig te schokken. Bij de directe belastingen werd een weinig meer op kohier gebracht dan over de voor- gaande maand, en vier millioen meer dan over Mei 1937. Merkwaardig is, dat deze vermeer- dering zich over de geheele linie der onder deze rubriek vallende heffingen voordoet. Ver- geleken met de opbrengsten over April 1938 is naar verhouding de toeneming het grootst bij de vermogens en verdedigingsbelasting. De inkomsten ten bate van het verkeers- fonds stegen met bijna 3,4 millioen gulden vergeleken met de voorgaande maand, hetgeen een weerspiegeling van den naderenden zomer inhoudt. Vergeleken met de maand Mei van verleden jaar was er ook een stijging te con- stateeren, zij het een kleine. HET ENQUETE-VOORSTEL INZAKE DE AFFAIRE-OSS. Aan de memorie van antwoord van den heer Wendelaar op het voorloopig verslag over zijn initiatief-voorstel inzake een enquete over Oss ontleend de Midd. Crt. het volgende: Bij de indiening van mijn voorstel aldus schrrjft de heer Wendelaar ben ik er blij- kens de memorie van toelichting van uitge- gaan, dat de Kamer in haar groote meerder- heid de inlichtingen, gegeven naar aanleiding van de interpellatie-Drop op 7 April j.l., vol doende achtte. Pijnlijk verrast zullen dan ook naar mijn meening zoowel de Minister als vele leden der Kamer geweest zijn, toen zij reeds spoedig daarna bemerkten, dat de publieke opinie het met de conclusie der Kamer niet eens was. Volkomen rustige organen der publieke opinie van zeer uiteenloopende richting bleken van oordeel, dat de zaak-Oss met de interpel latie-Drop niet uit kon zijn. Inderdaad, de loop van zaken eischt, dat deze zaak opnieuw in behandeling komt. Als bij vele leden der Kamer na de inlich tingen op 7 April nog vragen zijn gerezen en de meening heeft postgevat, dat niet alle fei- ten geacht mogen worden vast te staan, dan blijken de inlichtingen van den Minister niet bevredigend te zijn geweest. Naar mijn mee ning is de gevolgtrekking gewettigd, aldus de heer Wendelaar in de memorie van antwoord, dat aan hen die van oordeel zijn, dat in de onderhavige zaak meer licht kome en volledige nadere opheldering verschaft worden, dit licht en deze opheldering niet door den Minis ter van Justitie gebracht kunnen worden, daar hij toch naar zijn beste weten licht op deze zaak heeft geworpen in de vergadering van de Kamer van 7 April j.l. en van hem niet verwacht kan worden, dat hij nadere op heldering kan verschaffen, nu hij uit eigen wetenschap door bestudeering van de hem geworden dossiers, verbalen en rapporten tot het vormen van zijn oordeel is gekomen. Na de afhandeling van de interpellatie-Drop was het volgens het ongeschreven recht on- mogelijk om opnieuw een interpellatie aan te vragen over hetzelfde onderwerp. Er blijft dus geen andere weg voor de Kamer over om het gewenschte licht over de politietoestanden te Osse te verspreiden en de openbare meening op dit punt gerust te stellen dan het aanvaar- den van mijn voorstel tot het houden van een enquete. Naar aanleiding van de in het voorloopig verslag gemaakte opmerkingen zegt de heer Wendelaar vervolgens bereid te zijn de om- schrijving van de taak der enquete-commissie te wijzigen. Het onderzoek naar de bevoegd- heid van den Minister vervalt, evenals dat naar alles wat zweemt naar een onderzoek over het beleid des ministers. Daarentegen wordt het onderzoek naar de feiten zoodanig uitgebreid, dat, om het kort uit te drukken, de geheele toestand op politioneel gebied te Oss voorwerp van onderzoek zal zijn. Daartoe was te meer aanleiding, nu sedert het afdeelingsonderzoek reeds weder twee nieuwe feiten bekend geworden zijn, welke de ongerustheid over de verhoudingen te Oss heb ben doen toenemen: het besluit van den krijgs- raad om den wachtmeester der marechaussee, destijds te Oss, die verdacht werd van zeden- misdrijven, onmiddiellijk uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. En voorts dat er te Oss volgens een bericht in het Algemeen Handels- blad van Vrijdag 10 Juni jl. een onderzoek is ingesteld naar aanleiding van de besehuldi- ging tegen een wachtmeester der marechaus see, destijds eveneens te Oss, als zou hij een inwoner van Berghem zoodanig hebben ge- slagen, dat hij daags daarna aan de gevolgen is overleden. Volgens dat dagbladbericht zou- den sommige door de gemeentepolitie gehoorde getuigen hun verklaringen niet alleen hebben herroepen, maar hebben medegedeeld, dat zij die verklaringen onder pressie zouden hebben afgelegd. De mem. van antw. herinnert er nog eens aan, dat voor de veronderstelling, dat de enquete gericht zou zijn tegen den Minister, geen enkele redelijke grond is aan te voeren. De voor het. ambtenarengerecht aanhangige zaken der onderofficieren, die tot de brigade- Oss der Kon. marechaussee behoorden, zullen slechts een beperkt licht ontsteken. Wanneer verscheidene leden hun afkeuring uitspraken over de sensatie, waarmede deze geheele aangelegenheid omsponnen is gewor den, dan vinden zij mij aan hunne zijde. In derdaad wordt de democratic niet gediend door het vergiftigen van de publieke opinie Daarentegen wordt zij gediend door het oefe- nen van gezonde critiek. Maar juist omdat ik het aldus zie, kan ik niet toegeven, dat mijn enquete-voorstel met degenen, die voor de ge maakte sensatie aansprakelijk zijn, meewerkt om het vooral in deze tijden zoo noodige ver- trouwen in de regeering te ondermijnen. Tenslotte het bezwaar van verscheidene leden tegen het feit, dat het onderhavige voor stel slechts door een lid is ingediend. De heer Wendelaar zegt, zijnerzijds alles te hebben willen vermijden, wat aan deze zaak een poll tiek karakter kon geven: ik heb dan ook niet alleen geen samenwerking gezocht met de vertegenwoordigers van andere partijen, maar evenmin de andere vertegenwoordigers van eigen richting tot medewerking aangezocht. Dat de mogelijkheid zou hebben bestaan, dat zulk een voorstel zou kunnen zijn ingediend door vertegenwoordigers van vele, waaronder ook alle groote, fracties, meen ik op goede gronden te mogen betwijfelen." CONTROLE OP BEZOEKERS VAN NAT. SOC. BIJEENKOMSTEN. (Het nat. soc. Tweede Kamerlid de Marchant et d'Ansembourg heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld. 1. Is het den minister bekend: a. dat op 6 Juni omstreeks 7 uur meer- dere autobus sen met (bezoekers van de Hage- spraak op den rijksweg HeerlenSittard door rechencheurs van den vreemdelingendienst zijn aangehouden, waama de inzittenden op den openbaren weg zijn gefouilleerd; b. dat de fotograaf van den vreemdelingen dienst opnamen van deze bezoekers van de Hagespraak heeft gemaakt; c. dat de poli tie in Limburg op soortgelijke wijze ook reeds de laatste jaren telkens tegen bezoekers van N.S.B. vergaderingen optreedt, waaruit de conclusie zou zijn te trekken, dat men eenerzijds het bezoek dezer vergaderingen tracht te bemoeilijken en anderzijds wil con- stateeren wie aan deze vergaderingen deel- neemt 2. Is de minister bereid: a. mede te deelen op wiens bevel de bo- vengenoemde maatregelen op 6 Juni zijn ge- nomen; fb. ervoor te zorgen, dat de persoon of de personen, die het fouilleeren op den openba ren weg en het fotografeeren hebben bevolen, zullen worden gestraft; c. maatrqgelen te treffen, dat de Neder- landsche bezoekers van een Nederlandsche vergadering in de toekomst niet onnoodig worden gehinderd?" WETTMHNG AOHTERAF VAN ONWETTIG GEBLiEKEN HEFFINGEN. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp ter voorziening ten aanzien van de terugvor- dering van gelden gestort of betaald in ver- band met artikel 8 dex Crisis-Zuivelwet 1932. IHieraan is het volgende ontleend: Bij vele leden bestonden tegen dit wetsont werp emstige bezwaren. Wat de regeering hierin voorstelt, komt neer op een wettiging achteraf, na jaren, van onwettig gebleken heffingen. Het gevaar bestaat aldus ook de Minister dat door een maatregel, welke ten doel heeft de gevolgen van een in hoogste instan- tie gedane rechterlijike uitspraak af te wenden het vertrouwen van de burgers in de Overheid wordt geschokt. Met deze redeneering van den Minister konden de leden, hier aan het woord, geheel instemmen. Zij dient echter nog eenigszins te worden aangevuld ten einde de bedtnkelijkheid van het voorstel in vollen omvaixg te doen uitkomen De Minister wekt n.l. den indruk, dat het ontwerp slechts strekt om de mogelijkheid van terugvorderingen van ten onrechte be- taalde heffingen te voorkomen. Hij verzuimt mede te deelen, dat reeds een aantal vorderin- gen tot terugbetaling bij den rechter aanhan- gig is gemaakt. De> procedures zijn thans in Vollen gang. Men zou het op prijs stellen van den Minister te mogen vememen in welk sta dium zij verkeeren en of een uitspraak spoe dig tegemoet gezien mag worden. Wat de regeering beoogt, aldus deze leden is dus niet alleen het onmogelijk maken van een iberoep op den rechter in de toekomst, doch ook bet krachteloos maken van een zoo danig beroep, dat reeds gedaan is. Dit is wel een hoogst bedenkelijke methode om den staat, althans een lichaam, dat in wezen met den staat op een lijn gesteld mag worden, te beschenmen tegen nadeelen, voortvloeiende uit het door organen van den staat zelf on- juist redigeeren en een hanteeren van wette- lijke bepalingen. Van de bescherming, welke de rechtelijke macht aan de burgers behoort te verleenen, ook tegen den staat, blijft op deze wijze niets over. De regeering wil op het oogenblik met een (out voor de toekomst herstellen, zij wil aan het herstel van een fout in eem wettelijke be- paling, welke haar kracht reeds verloren heeft terugwerkende kracht verleenen, met de uitdrukkelijke ibedoeling om de rechten der burgers, ontstaan volgens de oude regelmg, niet te doen. Gten bezwaar bestaat tegen terugwerking, indien daardoor aan de burgers rechten ver- leend worden; zeer ernstig bezwaar, mdien eenmaal verkregen rechten -er door zouden kunnen worden aangetast. Hoe zonderling het thans ingediende wets ontwerp is, blijkt naar de meenmg van deze leden ook wel hieruit, dat het in wezen strekt tot wiizieriiig' van een wet, die reeds lang afgeschaft, n.l. de Crisis-zuivu-lwet, en van een daarop rustenden algemeenen maatregelen van bestuur, die eveneens reeds sedert dne jaren niet meer van kracht is. In den rechtsstaat, waann wij hier te lande gelukkig leven, behoort, aldus deze leden ook de regeering zich bij de uitspraken van den rechter neer te leggen. eenmaal de wet met terugwerkende kracht te wiivieen ten behoeve van den staat, dan is er gem enkrie reden om niet heUelfde te doen ten bate van burgers, die zich ev'eneens door n rechterlijk vonnis bedreigd zien. Ook zou men gaame het advies van dm landsadvocaat, waarop de Minister zich roent aan de Kamer overlegd zien. Welke argumenten voert de regeering n aan om de voorgestelde wijze van handelen te Mooht dit ontwerp niet tot wet worden ver- h-cven, dan zal volgens de Memorie van Toe lichting de terugbetaling van vijf millioen gulden in hoofdzaak gefinancierd moeten wor- den uit de opbrengsten van de margarine- en vetheffimgen. Het meest behoeftige deel der bevolking zou de heffingen derhalve nog eens moeten opbrengen. (Vele leden warm in elk geval van oordeel, dat evcntueele restituties nimmer ten laste van de consumenten mogen worden gebracht. Zoo noodig zal het bedrag, dat hiervoor be- noodigd is, op het rijksbudget worden uitge- trokken. LUCHTBESOHERMING EN NOODEIJDENDE GEMEENTEN. Aan het verslag van de Tweede Kamer mopens het wetsontwerp tot wijziging en ver- hooging van het vijfde hoofdstuk der Rij-ksbe- grooting voor het dienstjaar 1937 is het vol gende ontleend: Het heeft algemeen voldoening gewekt, dat opnieuw een bedrag, thans van 75.000, ten behoeve van de luchtbescherming wordt aan- gevraagd. Verscheidene leden betreuren echter, dat deze zoo uiterst belangrijke zaak niet met voldoende voortvarendheid wordt ter hand ge- nomm. Gasmaskers m gaskleeding voor de burgerbevolking ontbreken ten emenmale, zelfs voor het personeel der luchtbescher- mingsdiemsten schijnen zij niet in voldoende mate aanwezig te zijn. De inspectie is voor- zeker ijverig genoeg, maar om de voorlichting van de burgerij tot haar recht te doen komen, zal zij over ruimere geldmiddelen moeten :be- schikkm. In het bijzonder betreurden deze ledm, dat de Minister zoo weinig tegemoet komt aan de gemeentm, welke veiligheidsmaatregelen wil len treffen. Vooral de besturen van de nood- lijdenda gemeenten kunnen in dit opzicht vrtj- wel niets doen; een bedrag van 10 cent per inwoner wordt immers reeds te hoog geacht. De regeering is in gebreke gebleven om de toezegging, gedaan by da totstandkoming van de wet betreffende bescherming tegen lucht- aanvallen, gestand te doen. Dientengevolge zijn verschillende gemeenten er toe moeten overgaan, zonder steun van de regeering de noodzakelijkste maatfegelm te treffen. Deze leden zouden nog gaame vememen, of de Minister voomemens is, de luchtbescher ming met een even groote voortvarendheid ter hand te nemen als in bijna alle andere landen van Europa aan den dag wordt gelegd en, zoo ja, welke 's Ministers voomemens zijn om den hier bestaanden achterstand zoo spoedig mogelijk in te halen. Andere leden erkenden, dat de toestand op het gebied van de luchtbesoheiming nog niet zoo is als men wel zou wenschen, doch ander zijds achtten zij het niet meer dan billijk, er op te wijzen, dat er in dit opzicht in verschil lende gemeentm reeds veel wordt gedaan. Deze arbeid is echter buitengewoon moeilijk en het gestelde doel wordt nooit en nergens ook niet in andere landen, waar voor dit doel veel meer geld1 wordt uitgegeven, bereikt. Het is nu eenmaal met mogelijk voor alle burgers die bescherming te bereiken, die men afdoende zou achten. Men bedenke slechts, hoeveel millioen er mede gemoeid zou zijn, de gasmas kers telkens w-eer door andere te vervangen, ten einde met het tempo van de techmiek der strijdgassen gelijken tred te houden. Mtn be hoort te doen wat men kan, daarbij rekening houdende met den toestand van de openbare geldmiddelen. Anderzijds moet men de geva- ren niet overdrijven en de eischen aan de luchtbescherming niet te hoog stellen. Naar aanleiding van de hierboven weerge geven beschouwingen werd gevraagd, of de Minister em uiteenzetting zou willen geven van de financieele verpliehtingen van de ge meenten in verband met de luchtbescherming. Men had aanvankelijk den indruk, dat, tegen de oorspromkelijke bedoeling in, de gemeenten te zwaar worden belast. Gevraagd werd, of het waar is, dat de Nederlandsche industrie in staat is, in vol- doend aantal gaskleeding en volksgasmaskers te venvaardigen. Mocht dit -het geval zijn, dan verwachtte mm, dat deze beschermings- middelen in Nederland zullen worden gekocht. Sommige ledm wezen er op, dat nu de regeering gem voldoende middelen ter be- schikking stelt voor de luchtbescherming, de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescher ming, ten behoeve van haar kas een loterij heeft georganiseerd, waartoe alle afdeelingen moeten medewerkm. Zij merkten op, dat een deel der bevolking in ibeginsel tegen elke loterij gekant is en dat verschillende leden van genoemde vereeniging dan ook bezwaar maken tegen deze poging tot het verkrijgen van de noodige gelden. Zij vroegen, of de Minister wil bevorderen, dat alsnog van deze poging worde afgezien. Opgemerkt werd, dat aan deze vereeniging bii de regeling van de luchtbescherming te veel wordt overgelaten. Zij wijst bijvoorbeeld de mannen aan, uit wie de orde- en oprui- mingsdiensten bestaan. Is er wel voldoende zekerhe id, dat daarvoor steeds de meest ge- schikte en ibetrouwbare personen wordm aan- gewezm? Wordt op deze aanwijzmg toezicht gehouden door de overheid? Men achtte deze de daarvoor gestelde vestigingseischen. Voort- durend nog worden per advertenties derge- lijke depots of filialen te koop aangeboden. De adspirant-kooper betaalt gewoonlijk een handgeld en bemerkt te laat, dat hij inge- volge de wettelijke bepalingen niet vrij is om als filiaalhouder of depothouder te beginnen. De koop moet dan wordm ontbonden en het blijkt in de practijk, dat de betrokkene het door hem betaalde bedrag meestal kwijt is. DE TOESTAND TE CASTELLON. Een speciale correspondent van Reuter Volgm'jf haar opvatting toch zouden de hef- fingemTetaald vmr de niet verpakte andere soiisvetteri" uiteindelijk ten laste van den con spr) e - zou nu restitutie van sument gekomen zijn. de betaaMe bedragen plaats hebben, dan is het natuurlijk onmogelijk, de ^e™Sontvangen gelden aan de consumenten af te dfagm De handelaren, die de heffing reeds eenmaa op de consumenten hebbm afgewtnteld zullen dus zoo redeneert de regeering ongemo tiveerd m omredelijk verrij-kt wordm. Het is niet te ontkennen, dat aan dit indien de feiten, welke daaraan ten grondslag liggen, juist mochten zrjn, beteekems met kan wordm ontzegd. De fabrikantm ontkennen echter ten stel haste dat zij in staat zijn geweest deze belas ting o-p hun consumenten af te wentelen. Aan- vankriijk, zoo hebben deze fabrikanten mede- gedeeld, hebben enkelen hunner getraeht hun prijzen te verhoogen. Dit is mislukt. Tegen de verhoogde prijzen waren de goederm me niet door de consumentm betaald. Ten einde de Kamer die gelegenheid te geven zich over de al of niet juistheid van de feiten eenerzijds door den Minister en anderzqds door belanghebbenden medegedeeld, een oor deel te vormen, verzochten sommige leden dm Minister gegevens over te leggen: a. Omtrent het prijsverloop gedurende de iaren 1932/1936 van de voomaamste grond- stoffen voor de biscuitfabricage (bloem, sui- ker en vetten)omtrent de verhouding, waar in deze in de voomaamste soorten biscuits en wafels v-erwerkt plegm te worden -en omtrent den invloed van den vetaccijns op den kost- ipriis ivan dcize product'en, b Omtrent het verloop van de verkoops- prijzen van de zooeven genoemde producten gedurende dezelfde periode. Intusschen is het mogelijk, dat er nog an dere factoren zijn geweest, welke op den ikost- prijs en dm verkoopsprijs in emigszms be- langriike mate invloed hebbm gehad. Omtrent al deze factoren zou men gaarne zeer concreet worden ingelicht. zaak van groot belang, aangezien deze per sonen een ruime bevoegdheid krijgen, °nte meer tot het binnentreden m onderzoeken van woningen m het dragen van wapenen. Vele leden uitten hun voldommg over feit dat de Minister, tegemoetkomend- aan wenschen, ook in de Kamer geuit, een grooter bedrag ter beschikking wil stellen voor steun aan noodlijdmde gemeenten, vooralI nu het meerdere bedrag van 1 milhom a fonds peid zal wordm gegeven. Enkele andere leden verklaarden, met vol daan te zijn. Zij wilden dat de regeering nog groote bedragen a fonds perdu ter beschik king zou stellen. WAARSOHUWING TEGEN HET „N EDERLA NDSCH LEGER DES HEILS :De secretaris van den armenraad te Den Haag deelt mede, dat het „Nederlandsch Leger des Heils", hoofdkwartier Nieuwe Mo - straat 2 te 's-Grav.'nhage, tegen welke instal ling bij herhaling door politie m armenraden gewaarschuwd is, zich in den laatsten tijd wedenom per circulaire in gesloten -enveloppe tot het publick wermt om een_bijdrage voor e Voorjaarsaanvrage. Tevms wordt telefonisch gevraagd of men de kwitantie voor de ,,jaar- lijsche bijdrage"' mag aanbiedm, hoewel de be- trokken personen in het vorig jaar geen toij drzloa1TVbekmd is, heeft het Nederlan-dsch Leger des Heils geenerlei verband met de stichting „Het Leger des Heils", stichter Wil liam Booth. Binds eenige jaren is de instil ling geschrapt van de lijst van instellingen van weldadigheid te 's-Gravmhage. Het maatschappelijik werk is van geringe beteeke- nis. Hdt geven van giften voor dezen arbeid j wordt derhalve on trad-en. WAARSOHUWING VAN DE NEDER LANDSCHE BAKKERIJ STICHTING. De Nederlandsche Bakkerij Stichting ver- zoekt nogmaals het volgende onder de aan- dacht van het publiek te brengen: Ingevolge de zoojuist ingevoerde vestigings eischen voor het bakkerijbedrijf mag niemand een brooddepot of broodfiliaal beginnen of ovememen, zonder dat hij heeft voldaan aan seint de volgende beschrijving van den toe stand te Castellon na het binnenrukken van de rechtsche troepen aldaar: Rood-gele vlaggen zijn in alle straten van de stad aangebracht ter eere van de laatste overwinning van Franco's troepen. Aangezien vele inwoners van de stad niet over vlaggen beschikten, hebben zij uit hun ramen en van hun balcons rood en geel beddegoed en gordij- nen gehangen. Er rijden auto's voorziejj van luidsprekers door de stad, die de bevolking vrede, rechtvaardigheid en brood beloven. Men hoopt, dat het leven in de stad spoedig zijn gewonen gang zal hernemen. Toen de laatste posten van de regeeringstroepen ontruimd werden in de stad, zijn de troepen van Franco zeer kalm en zeer voorzichtig tot een alge- heele bezetting van de belangrijke punten overgegaan. De bevolking had zich voor een goed deel onder den grond verstopt in een fantastisch systeem van onderaardsche g;angen, die men heeft aangelegd om de bevolking bescherming te verleenen tegen luchtaanvallen. Toen men de rechtsche troepen de stad hoorde binnen- trekken, is men te voorschijn gekomen en al spoedig trokken Franco's troepen tusschen rijen menschen door, die hen toejuichten. Een goed deel van de bevolking was rechts ge- zind, dus een goed deel van dit enthousiasme leek onverdacht. Niettemin waren de men schen zeer hongerig en toen vrachtauto's met voedsel de stad binnentrokken, steeg de geest- drift aanmerkelijk en was thans geheel onver- wacht. De meeste menschen hadden in geen •dagen brood gegeten en soldaten braken op de vrachtauto's staande groote brooden in stukken, die zij uitdeelden aan de hongerige menigte. Uit verscheidene andere p-rovincies, die on der rechtsch bewind staan, had men geschen- ken en voedingsmiddelen naar Castellon ge- stuurd. De auto's hadden zeer veel moeite om zich een weg te banen door de stad, omdat veel straten stuk zijn of door bommen of door diepe kuilen, die toegang tot de onderaard sche gangen gaven. Zelfs in de hoofdstraat konden twee auto's elkander niet passeeren. Wij zijn bijna holbewoners geworden, zeide een vrouw, en zij toonde den correspondent een gat in den grond, waarin zij met vijf an dere families had gehuisd. Dit gat was te bereiken uit ieder van de huizen van deze families. Toch is de schade, die aan de stad toegebracht is, niet zoo groot. De binnen- komst van generaal Aranda in de stad ging met eenig ceremonieel gepaard en de gene raal werd door de troepen en officieren, die reeds in de stad waren, stormachtig toege- juicht. Een dergelijke feestelijke entree maak- te ook de dochter van Primo de Rivera, die aan het hoofd van een afdeeling vrouwen de stad binnentrok. Vrijdagnacht vlogen een aantal vliegtuigen van de regeering boven de stad met het doel deze te bombardeeren. Het snel opgestelde luchtafweergeschut wist de vliegtuigen echter te verdrijven. Een vlieg- tuig stortte ten Zuiden van de stad neer. ELLENDE IN CHINA. Het intemationale Roode Kruis te Sjanghai heeft een oproep gepubliceerd, teneinde hulp te verleenen aan de millioenen Ohineezen, die bedreigd worden door hongersnood. Deze hon- gersnood is het gevolg, zoowel van het ver- nielen van de te velde staande gewassen als van het opeischen van alle levensmiddelen door de soldaten. Volgens de vooruitzichten zou de opbrengst van den graanoogst veertig procent bedragen, doch zoodra het graan hoog genoeg stond om schutters te verbergen, werd het langs de we- gen systematiseh verwoest. Op het oogenblilk is er nog geen hongers nood, hoewel onder de slachtoffers van den oorlog veel honger wordt geleden en velen on- denvoed raken, doch de moeilijkste tijd zal dezen winter komen. Reuter meldt uit Washington, dat de Ver. Staten in Japan hun beaten klant hebben ge- kregen voor oorlogstuig. Het departement van Staat te Washington heeft bekend gemaakt, dat Japans aankoopen in de Ver. Staten van 1 December tot 1 Juni van dit jaar nog om- vangrijker zijn geweest dan die van China. In het genoemde halve jaar koeht Japan aan oor logstuig voor 6 millioen dollar, China voor 5.900.000 dollar. De uitvoer van oorlogstuig uit de Ver. Staten naar China en Japan waren in het afgeloopen halve jaar hooger dan in het geheele daaraan voorafgaande jaar. De aan koopen van oorlogstuig door Sowjet-Rusland in de Ver. Staten zijn daarentegen sterk ach- teruitgeloopen; het jaar tevoren had Rusland voor groote bedragen aangekocht. NIEUW INCIDENT AAN DE GRENS VAN MANDS.J DERI JE. Aan de grens van Mandsjoekwo en het Sovjet-Russisehe grondgebied heeft zich, vol gens Havas, wederom een incident voorge- daan, waarbij een Mandsjoekwo'sche grens- wacht gedood werd en een andere verwondm- ^Twin'tig1 soldaten van de Mandsjoekwo'sche grenswacht verrichttem patrouillediensten in de heuvels bij Hoengtsj-oeng, toe-n dertig sol daten van een Sovjet-Russisehe patrouille hen met machinegeweervuur beschoten. Ook de Mandsjoekwo'sche soldaten zetten daarop hun machinegeweren in werking. Het werd een vuurgevecht, dat twintig mmuten duurde. Beide partijen kregen tijdens he.t gevecht nog versterkingen. De Sovjet-soldaten pnge^^en slotte op de vlucht, doch namen het Idk nuxle van den gedooden Mandsjoekwo'schen soldaar. RESERVEVOORRADEN VOOR OORLOGSTIJD IN ENGELAND. (Bii het debat in het Engelsche Lagerhuis over de wet betreffende bet am^eggen^v^ reserve-voorraden van deelde de minister voor fensie Inskip GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie te Terneuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge- vonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Ring met sl-eutels, E. v. d. Velde, N. J. Hartestraat 8. Muts, F. Lauret, Nieuwstraat 7. 'Portemonnaie met inhoud, M. Nieuwenihui- zen, Westsluis P 4. Dameshandschoen, P. J. Herrelbout, EUle- boog 12. Portemonnaie met inhoud, J. Verdoom, Van iSteenbergenlaan 50. (Kinderportemonnaie, T. de Bruin, P 43. Piakbord met twee schraagjes, A. Postma, Tramstraat 51. Heerenrijwiel, A. M. Verhelst, Tholens- straat 147. Rijwiellbelasting, P. A. van Driel, Kazeme- straat 24. Kinderportemonnaie, J. Jansen, N. J. Harte straat 20. Kinderjasje, J. de Regt, tijman, Mid-densluis. IHandtaschje, J. de Smit, Steenkamplaan 3. Belastingmerk (kosteldos), A. M. Verpoorte Veldstraat 5. Alpinomuts, Molegraaf, Tholensstraat 94. Sjaal, J. Paulusse, Klaassenstraat 10. Belastingmerk, K. Hamelink, Steenkamp laan 13. Jachthond, J. Harms, Donze Visserstraat 63. Jurkbandje, A. Tollenaar, Axelschestr. 123. Rijwielbelastingmerk, N. Schalk, Noord- straat 52. Speelgoedhondje, Waalkes, Axelschestr. 32. Armbandhorloge, M. de Back, Tholens straat 33. ZilV-er collier, F. 't Gilde, Javastraat 20. Jurkband, Bureau van politie. Z VKK EN ROLLER AAN HET WERK IN HET ZIEKENHUIS TE SLUISKIL. Woensdag 8 Juni is in het R. K. ziekenhuis te Sluiskil een brutale diefstal gepleegd ten nadeele van Dr. Ramselaar, chirurg, te Ter neuzen. Deze was dien morgen in het ziekenhuis aanwezig voor het verrichten van werkzaam- heden. Volgens zijn gewoonte ontdeed hij zich, alvorens aan het werk te gaan, van zijn gou- den remontoirhorloge en van zijn gouden ring, ter waarde van resp. 110 en 40, die hij in zijn jas borg. Iemand, die waarschijnlijk van die gewoonte op de hoogte was, heeft kans gezien dien jas onbemerkt te naderen en daaruit het horloge en den ring weg te nemen. Dit bemerkte de heer R. toen hij na afloop zijner werkzaam- heden, die voorwerpen weer wilde aandoen. Van het gebeurde werd direct aangifte ge daan bij de politie. Hoewel een en ander ons bekend was, hebben wij dit op verzoek in het belang van het onderzoek, hiervan geen mede- deeling gedaan. Het is der politie tot nu toe evenwel niet mogen gelukken licht in deze zaak te brengen. DE TOESTAND VAN DEN KOMMIES-DIENSTGELEIDEK BEVREDIGEND. Naar we vememen is de toestand van den heer De Maat, kommies-dienstgeleider te St. Jansteen, die als slachtoffer van, een emstige aanrijding in het ziekenhuis te Hulst ver- pleegd wordt, hoewel alle gevaar nog niet ge- weken is, toch bevredigend te noemen. ARTE NUTTIGE HANDWERKEN Geslaagd te Dongen voor de akte Nuttige Handwerk-en de dames E. Bo oilman te Oost- hurg en E. de Brock te Sluis. RElIZEN PER RADIOTREIN VAN BELGIfi NAAR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Werden door de tram Breskens-Maldeghem in de laatste jaren reizen georganiseerd naar Dinan-t, Luik enz. waarbij de passagiers aan de diverse stations werden afgehaald en naar Maldeghem vervoerd per tram om vandaar uit per radio-trein door te reizen, vamaf Juni, meldt ,,De Z.wordt dit juist an-dersom ge daan en brengt de radiotrein de vreemdelin- gen tot Maldeghem en gaan ze vandaar per extra tram een rondr-eis maken door Weste- lijik Zeeuwsch-Vlaanderen. Gereden wordt naar Sluis. Hier wordt de maaltijd gebruikt en tevens Sluis hezocht. Verder gaat het via Retranchement naar Cad- zand-strand, waar weer een paar uren wordt vertoefdi om dan de reis voort te zetten naar Breskens, waar de aankomst yan de Prov. boot wordt afgewacht. De reis wordt ver- volgd via Oostburg en Aardenburg naar Mal deghem. Dat hier amimo voor is blijkt wel uit de rei zen, die nu al besproken zijn, n.l. zestien maal. Het aantal deelnemers is gemiddeld 300 h 400. Er waren zelfs diei eerste maal 900 pas sagiers. Tot heden is er zes maal een geweest. Ieder moet in het bezit zijn van paspoort of bwijs van Nederlanderschap. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden. Het douane-toezicht op personen, die uit het buitenland naar Nederland komen, is in den laatsten tijd verscherpt, en deze per sonen zullen in iiet bezit moeten zijn van een officieel bewijsstuk met foto, aan de hand waarvan de nationaliteit van den houder kan worden vastgesteld. Tot voor kort werd door de Nederlandsche douane, wanneer het inzittenden van een Nederlandsche touringcar betrof, genoegen genomen met een eenvoudig bewijs, dikwijls zonder foto, zooals belastingbiljet, trouw- boekje enz., terwijl in vele gevallen zelfs vol- staan kon worden met b.v. een aan den be- 'trokkene geadresseerden brief. Teneinde de Nederlandsche douane volledig de gelegenheid te stellen, ongewenschte eerste levensbehoeften, de coordinatie der de mode dat er totdusver reeds vpr-bi-n tenissen tot een bedrag van ongeveer 7V milhom p. st. waren aangegaan voor den t«~e, suiker traan. Tot AJMjBTENAAR ter SECRETARIE tweeden amlbtenaar ter secretarie te Sluis is benoemd de heer FP. Solleveld, thans werkzaam ter secretarie alhier. vreemdelingen te weren, kon een dergelijke soepele toepassing van de desbetreffende be- oalingen niet worden gehandhaafd, en zal de douane in het algemeen van elken passagier overlesrging kunnen verlangen van een pas poort (desnoods vervallen) of bewijs van Nederlanderschap. De Nederlandsche touringcarondernemers zullen met de verscherpte controle aan de grens terdege rekening moeten houden en ervoor dienen te zorgen, dat de passagiers e noodige stukken bij zich hebben. In het Belgische grensplaatsje Stekene, is Donderdagnacht een Nederlandsche herbe - die daar een drankhuis exploiteert, door jongelui uit Zeeuwsch-Vlaandere toegang tot het caf<5 wenschiten, 1fieririer weigerd werd, aangevallen. D werd duchtig afgeranseld en tens^otta heeft een der jongelui den man met n Nederl.ndseh Eebied. De mere- chaussee te Hulst is er in geslaagd de daders van dezen laffen moord aan te h°^d parket uit Middelburg is van een en ander op de hoogte gesteld. gier, zeven

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2