ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN „Geslaagd" LICHTZINNIGE JEUGO No. 9774 MAANDAG 20 JUNI 1938 783 Jaargang Feuilleton Binnenland HERHALINGSOEFENINGEN. DE BASIS-UURLOONEN IN DE WERKVERSCHAFFING. 'n "Akkertje" genomen, doodkalm gebleven Glansrijk geslaagd uMftji niinun—w in - -iinrmnr--ywBatan»art! ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen tr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitlbetaling. Uitgeefster: Elrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitlbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelaibonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJD AG A V OND. Art. 31, le lid, en art. 33 der Dienstplichtwet.) De Burgemeester van TERNEUZEN roept de hieronder vermelde gewone dienstplichtige bij deze op om in 1938, op den achter zijn naam aangegeven datum, voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst te komen. GILI.ES DfcSIDERIUS KAAN, lichting 1933, 14e Regiment Infanterie, 15 September 1938, Breda, 17 dagen. WIJZE EN UUR VAN OPJIOMST. De dienstplichtige moe't bij de opkomst in uniform gekleed zijn en tevens voorzien zijn van bet zakboekje en van de verdere tot zjjn verlofs- uitrusting behoorende goederen, een en ander voor zoover deze goederen hem zijn uitgereikt of door hemzelf zijn aangeschaft. Voorts moet hij zorgen, dat al deze goederen bij de opkomst verkeeren in denzelfden staat, waarin ze bij zijn vertrek met verlof verkeerden. De dienstplichtigen, die verblijven in de plaats van opkomst, melden zich v66r 8 uur voormiddags aan op de plaats Van bestem- ming. Hetzelfde geldt voor hen, die elders verblijven, maar niet van spoortrein, tram, boot of autobus gebruik maken. De in Nederland verbijvende dienstplichti gen, die op de reis naar de plaats van opkomst gebruik maken van een spoortrein, tram of boot, dan wel, met inachtneming van de daar- omtrent bestaande bepalingen, de reis naar de plaats van opkomst rechtstreeks per autobus verrichten, moeten reizen met een trein, tram, boot of autobus, weke v66r of om 8 uur voor middags vertrekt, en melden zich na aankomst onverwijld aan op de plaats van bestemming. Is volgens de geldende dienstregeling van het voor de reis aangewezen vervoermiddel vertrek naar de paats van opkomst v66r of om 8 uur voormiddags niSt mogelijk, dan vertrekt de dienstplichtige daarheen per eerste gelegen heid na dit uur en meldt zich na aankomst onverwijld aan op de plaats van bestemming. De dienstplichtigen, die buiten Nederland verblijven, melden zich v6<5r 4 uur namiddags aan op de plaats van bestemming. Aan de korpscommandanten is opgedragen om na te gaan, of de dienstplichtigen de reis naar de plaats van opkomst tijdig hebben aan- gevangen. De dienstplichtige, die zonder geldige reden niet tijdig aan de oproeping vol- doet, loopt groote kans om gestraft te wor den en blijft verplicht zich onverwijld bij zijn korps aan te melden. Bovendien kan hij door de daarvoor bij de wet aangewezen personen en amb'tenaren worden aangehouden en naar de plaats van bestemming worden gebracht. Dienstplichtigen met bestemming Ede of Ede (dorp), in wier zakboekjes vervoer bewijzen zijn aangebracht met reiswegen over Terschuur-, Voorthuizen- of Stroe-Lunteren, moeten naar Ede reizen over Tltrecht-Maas- bergen. Dienstplichtigen, die aan een der stations van de spoorlijn Nijkerk-Bde de reis naar Ede of Ede (dorp) moeten aanvangen, moeten den op het vervoerbewijs ingevulden reisweg volgen. VRIJSTELLING, ENZ. Vrijstelling van herhalingsoefeningen genieten: a. zij, van wie op het voor de opkomst bepaalde tijdstip bij den Burgemeester bekend is, dat zij elders wonen dan in Nederland, Bel gie, de provincies Hannover en Westfalen en de Rijn-provincie; b. zij, die wonen in Belgie, de provincies Hannover en Westfalen en de Rijnprovincie, voor zoover zij v66r den dag van opkomst bij hun commandant een verklaring inzenden, waaruit blijkt, dat zij wonen in een plaats, welke meer dan 15 K.M. van de Nederlandsche grens is gelegen; deze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van het plaatselijk bestuur of van de politie of door een Neder- landsch consulair ambtenaar en mag niet eerder zijn afgegeven dan 14 dagen vdor de opkomst; door ARTHUR APPLJN. Venvolg. 21) Rupert beet zich op de lippen; na eenige oogenblikken stilte keek hij den advocaat recht in de oogen: Het spijt me bijzonder, dat ik u moeilijkheden in den weg leg, sir en ik ben vol waardeering voor de weiwillendheid van sir Reginald Crichton, die dit alles voor mijn ver- dediging heeft will en doein. Wees er van over- tuigd, dat ik hem en ook u beiden zeer dank- baar ben. Er zijn echter omstandigheden, die het me onmogelijk maken u, welke inlichtin- gen ook, te geven met betrekking tot de cheque en de inning daarvan. Ik hoop, dat u me niet zult diwingen in deze. Mr. Redway, die de voor hem liggende papieren doorbladerde, keek mr. Marshall met groote oogen aan, terwrjl deze laatste hem toeknikte, ten teeken, dat hij hem begrepen had. Mr. Redway kuchte. We begrijpen de zaak volkomen, mr. Dale; uwe gewetens- bezwaren strekken u tot eer; doch ik wil u hierbij er aan herinneren, dat u, door uw medeplichtige te beschermen, niet alleen uw eigen zakk bederft, doch mogelijk ook uw vriendin in gevaar (brengt. Kom, wees ver- standig. We moeten weten wie de cheque, of beter gezegd, de eniveloppe met de cheque aan den loopjongen heeft overhandigd. Rupert keek op. Zijn verbazing moest wel op zijn gezicht te lezen zijn, want mr. Redway zt iU zult toch niet willen beweren, dat u het was, die de enveloppe aan den loopjongen hebt ge geven Er heerschte een lange stilte voor de advo caat opnieuw sprak. Wilt u ons dan Miss Strode's huidig adres geven? Dit is werkelijk c. zij, van wie bij den Burgemeester bekend is, dat zij zich gedurende den tijd, waarvoor zij zijn opgeroepen, of gedurende een deel van dezen tijd buitenslands bevinden ter uitoefe- nlng van de zeevaart (hieronder niet begrepen de zeevisscherij) d. zij, die bij de Luchtvaartafdeeliiig werk- zaam zijn op burgerrechtelijke arbeidsover- eenkomst en voor wie deze afdeeling ook de mobilisatiebestemming is. Verzoeken om vervroeging, uitstel of v.'ij- stelling van herhalingsoefeningen of om op komst in een andere garnizoensplaats moeten worden gericht aan den Minister van Defensie. Het is wenschelijk, dergelijke verzoeken door tusschenkomst van den Burgemeester in te dienen, die alsdan voor de opzending aan den Minister zorg draagt. Dergelijke verzoeken kunnen echter slechts bij uitzondering worden toegestaan. VERGOEDING. Indien ten gevolge van het verblyf in werkelijken dienst van den op geroepen dienstplichtige voldoende middelen tot levemsonderhoud aan andere personen ont-' breken of zouiden komen te ontbreken, kunnen deze personen een geldelijke vergoeding ont- vangen. Hierbij komen alleen in aanmerking zij, die kostwinner zijn voor: 1. hun echtgenoote; 2. hun bloed- of aanverwanten in de rechte linie; 3. hun andere bloed- of aanverwanten in den tweeden graad; 4. hun pleegouders; 5. degenen, in wier onderhoud zij ingevolge rechterlijk vonnis moeten voorzien. De vergoeding moet in het algemeen mon- deling of schriftelijk door belanghebbenden worden aangevraagd bij den Burgemeester van de gemeente, waar de verzoeker woont. De aanvraag behoort, zoo mogelijk, ongeveer drie maanden v66r de opkomst te geschieden. DAGGELD. De binnen het Rijk verblijven- de verlofganger, die zich vier of meer uren v66r het tijdstip van aanmelding op reis moet begeven, geniet desgewenscht op de dagen der reis een daggeld van f 0,50. Hij, die aanspraak heeft op daggeld en dit wenscht te ontvan- gen, moet zich daartoe een der laatste dagen vddr de opkomst aanmelden ter secretarie van de gemeente, waar hij alsdan venfclijf houdt. VERVOER. De binnenslands verblijfhod- dende verlofganger, die per spoor, per tram of met een ander openbaar middel van ver- voer moet reizen of op de reis ddn of meer veren moet passeeren en in het bezit is van de vereischte vervoerbewijzen en passage- biljetten, kan zich rechtstreeks naar het sta tion of de aanlegplaats van vertrek begeven. De verlofganger, die niet in het bezit is van de noodige vervoerbewijzen of passage-biljet- ten, moet een der laatste dagen v66r de op komst deze stukken ter gemeentesecretarie aanvragen. De buitenslands verblijfhoudende verlof ganger kan voor Rijksrekening worden ver- voerd, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk en dient om zich rechtstreeks naar de plaats van opkomst te begeven. Is hij niet in het bezit van een daarvoor dienend vervoerbewijs, dan wordt hem dit toegezonden, als hij onverwijld aan den Burgemeester op- geeft, van welke Nederlandsche gemeente hij zich rechtstreeks naar de plaats van opkomst wenscht te begeven. Het verdient aanbeveling zich ten minste een half uur v66r het vertrek van den trein, de tram of de boot aan het station of de aan legplaats te bevinden. Daar stelt de verlof ganger zijn zakboekje of zijn vervoerbewijs ter hand aan den beambte, met de uitgifte van plaatsbewijizen belast, of aan den veerman. De verlofganger behoort er aan te denken, dat hem het zakboekje wordt teruggegeven. Gewoonlijk wordt ook de strook van het ver- van het allergrootste belang, daar deze dame plotseling verdwenen is zonder haar adres achter te laten, ofsohoon de politie haar de vorige week op het spoor was. Rupert voelde z'n hart bomzen. Dus Ruby was nog in veiligheid! Die vraag kan ik tenminste beantwoor- den. Ik weet niet waar Miss Strode is, want ik heib van haar niets gehoord, sinds ik gear- steerd werd. Hij aarzelde even, doch ver- volgde: Ik veronderstel, dat ze over m'n daad zeer ontevreden is en er niet op gesteld is, dat haar naam, in welk opzicht ook, nog met den mijnen genoemd wordt Mr. Redway stond op en luidde met de schel, die op tafel stond. Het spijt me, dat u ons zoo weinig medewerking verleent. Vddr de rechtszitting kom ik u nog even spreken; ik hoop, dat u dan wat meer vertrouwen in ons zult stellen dan op dit oogenblik; zoo niet, dan zal uw verdediging er zeer emstig onder lijden. De deur werd geopend. Een cipier geleidde Rupert terug naar de cel. Voor de celdeur overhandigde hij hem een brief. De deur viel dicht. Weldra stierf het geluid der voetstap- pen in de gang weg. Rupert bekeek de enveloppe, die hij in de hand hield. Hij kreeg een blij gevoel toen hij het handschrift van zijn vader herkende. Hij zette zich op Z'n houten kriib en opende de enveloppe, die op den grond viel en daar bleef liggen. Het viel hem echter op, dat blij kens de af- stempeling, de brief gepost was te Londen niet te Princetown. Een oogenblik dacht hij aan Dartmoor en de groote gevangenis- gebouwen; hij rilde bij de gedachte, dat ook hij daarheen kon worden gezonden. Hij las den brief die als volgt luidde: M'n jongen. Nauwelijks weet ik, wat ik je in deze paar woorden moet schrgven. Ik heb 'n zwaren strijd gehad, in m'n hart geloof ik voerbewijs teruggegeven om gedurende de reis te dienen als plaatsbewijs. RENTEKAART. Indien de dienstplichtige ingevolge de Invaliditeitswet verplichtver- zekerd is, is het wenschelijk de rentekaart bij de opkomst mede te brengen. VERHINDERING. De dienstpiclhtige, die wegens ziekte of. om een andere reden in de volstrekte onmogelijkheid verkeert op den be- paalden dag voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen, moet zich naar de plaats van bestemming begeven, zoodra hij daartoe in staat is. De opkomst van een dergelijken dienstplichtige blijft echter voor- loopig achterwege, indien zij niet binnen 3 dagen na den bepaalden dag heeft plaats ge had. De dienstplichtige ontvangt dan nader bericht omtrent den tijd, waarop hij moet op- komen. Bestaat de reden van verhindering in ziekte of gebreken, dan dient de verlofganger zoodra mogelijk een geneeskunaige verklaring daar- omtrent ter gemeentesecretarie over te leggen. Terneuzen, 17 Juni 1938. De Burgemeester voomoemd, P. TELLEGEN. DIENSTPLICHT. W'enschen omtrent inlijving. De ingeschrevenen voor den Dienstplicht, die hun wenschen met betrekking tot de inlijving niet reeds bij de k^ufing of bij een andere gelegenheid hebberi opgegeven of die iets anders zouden wenschen dan zij toen hebben medegedeeld, hebben gelegenheid, hun voor- keur alsnog vddr 10 Juli liefst schriftelijk, op te geven aan den commandant van het indee- lingsdistrict. Deze voorkeur kan betreffen zoowel de indeeling bij de zeemacht of bij een bepaald korps en garnizoen als den tijd van opkomst, opleiding tot officier of onder-officier enz. Voor sommige gevallen zijn bij de keuring bijzondere aanwijzingen verstrekt omtrent de wijze van aanmelding. Voor deze gevallen moeten die bijzondere aanwijzingen stipt wor den opgevolgd, ook al wijken zij af van het- geen hierboven is te kennen gegeven. De hierbedoelde bijzondere aanwijzingen hebben voomamelijk betrekking op vervroegde inlij ving, indeeling bij den motordienst en oplei ding tot reserve-officier-vlieger of reserve- officier-waamemer bij de luchtvaartafdeeling. Belanghebbenden behooren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wenschen kan voldaan worden. Nadere inlichtingen zijn ter secretarie te verkrijgen. Terneuzen, 18 Juni 1938. De Burgemeester Van Terneuzen, P. TELLEGEN. DE KONINGIN INSPECTEERDE DE RESTAURATIEWERKZAAMHEDEN AAN HET KONINKLIJK PA I.E.IS TE AMSTERDAM. Na afloop van de plechtigheid op 't Emma- plein te Amsterdam heeft de Koningin Don- derdagmiddag tegen vier uur een foezoek ge bracht aan het Koninklijk paleis op den Dam om de restauratiewerkzaamheden, waarmee men druk ibezig is om het paleis voor Septem ber a.s. zoover gereed te hebben, dat het Hof er tijdens de feestelijkheden ibij het 40jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin er zijn imtrek kan semen, in oogenschouw te nemen. Het bezoek, dat een half uur zou duren, aan je onschuld... want hoe zou mijn zoon een zoo verschrikkelijk misdrijf kunnen plegen Sir Reginald is meer dan vriendelijk ge- weest. Hij vroeg me op den man af of ik geloofde, dat je dit gedaan had; ik keek hem daarbij recht in de oogen en ant- woordde: Neen! Dat is onmogelijk! Hij is werkelijk een man van eer! Hij schudde mij de hand en zei: Ik geloof het evenmin; en wat meer is, ik zal er voor zorgen, dat het proces te zijnen gunste verloopt. Nu heeft hij aan zijn zaakwaamemers geschreven; zij zullen je h-elpen. Hij heeft me ook naar Londen laten komen, zoodoende hoop ik je morgen even te komen bezoeken. Om 's hemelswil, m'n jongen, zorg er voor, dat je vrijgesproken wordt en dat onze naam onibesmet blijft! Voor mijn en ook voor je zusters geluk, help het gerecht om dengene te vinden, door wiens schuld al dit leed ons heeft ge- troffen. Vind hem, Rupert, en verpletter hem, want wanneer je dit niet doet, zal mijn hart breken en vrees ik, dat de onder- gamg ons alien bedreigt. God moge je hel- pen om onzen naam tet vrijwaren van elke smet. Je Vader. De brief dwarrelde op den grond, naast de enveloppe. Rupert liet zich op z'n houten brits vallen, luid snikkend. Zijn geheele lichaam schokte; dit was de vuurproef. Al zijn voor- nemens begonnen onder den indruk van deze regelen te wankelen. Hoe kwam hij er toe om zijn vader te dooden, het levensgeluk van zijn zuster op te offeren, verdriet en eeuwige schande aan zijn stam te berokkenen Wat moest hij doen? Edn woord aan mr. Redway, en zijn onschuld werd oogenlblikkelijk bewezen. Neen, hij behoefde slechts een kleine aanwijzing te geven; de advocaten zouden het overige wel doen. Hij behoefde zelfs Ruby's naam niet te noemen. heeft ruim een uur geduurd. De Koningin heeft in dien tijd slechts een gedeelte van het paleis kunnen bezichtigen en daarbij kunnen consta- teeren, Hoezeer men met het werk vordert. Voor Donderd'ag waren de werkzaamheden reeds tegen drie uur gestaakt, zoodat de ar- beiders geruimen tijd voor het Koninklijk be zoek het paleis hadden verlaten. De sporen van den arbeid zijn echter overal zichtbaar. Men ziet vele gebroken of in aanbouw zijnde muren en op tal van plaatsen staan nog stei- gers. De centrale verwarming is echter vrijwel gereed. In de kelders die niet bezocht wer- den staan de ketels en ook de buizen zijn grootendeels aangebracht, terwijl in de meeste vertrekken ook de radiatoren zijn geplaatst. Ook met het aanbrengen der electrische ver- liehting schijnt men goed1 te vorderen. Tegen vijf uur verliet H.M. de Koningin het paleis, om in gezelschap van Haar hofdame naar Soestddjk terug te keeren, waarheen Prmses Juliana en Prins Bemhard reeds ter- stond na afloop van de plechtigheid op het Emmaplein waren vertrokken. Het publiek, dat in dichte rijen op den N.Z. Voorburgwal op het vertrek van de Koningin had gewacht, juichte haar hartelijk toe. RADIO-REDEVOERINGEN OVER DE KOMERPOSTZEGELS. De minister van Sociale Zaken zal heden 20 Juni, 's avonds van 7.15 tot 7.30 uur over de zenders Van de NCRV en de VARA een rede houden over de zomerpostzegels. Het Tweede Kamerlid, de heer Hilgenga heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgendie: vragen gesteld): 1. Heeft de Minister er kennis van ge- nomen, dat sinds 1 Mei 1.1. in zeer vele lond- Ibouwstreken in verschillende deelen van ons land de landarbeidersloonen, welke in het al gemeen den grondslag vormen van de werk- verschatffingsloonen ten plattelande, iets zijn verhoogd, meestal met 1 5. 2 cent per uur? 2,. Heeft in verband met de in vraag 1 ge- noemde verhooging der landarbeidersloonen reeds een herziening van de basisuurloonen der in de werkverschaffingen tewerkgestelde ar- beiders plaats gehad, en zoo niet, kan die her ziening dan binnen zeer korten tijd tegemoet worden gezien HET CENTRALE VLIEGVELD. Het Tweede Kamerlid Van den Tempel heeft aan de ministers van Waterstaat en van De fensie de volgende vragen gesteld: a. Is de regeering bereid mede te deelen, nu zij in beginsel heeft besloten de stichting te bevorderen van een luchtvaartterrein, dat centraal zal zijn gelegen ten opzichte van Am sterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, of zij reeds voor de naaste toekomst maatregelen ter uitvoering van haar voomemen in over- weging heeft genomen? 2. Wil de regeering toezeggen, dat geener- lei maatregelen zullen worden genomen, welke direct of indirect een nadere beslissing ter zake van den wetgever kunnen prejudicieeren, vooraleer de Kamer, eventueel bij de ibehande- ling van desbetreffende voorstellen der regee ring, in de gelegenheid is geweest van haar oordeel over de voornemens der regeering te doen blijken HEFFINGSVERHOOGING MALTA'S WEER TJITGESTELD. Nogmaals thans voor den vierden keer is de verhooging der crisisheffing op Malta-, Canarische en andere importaardap- pelen van 3 op 5 cents per kilo uitgesteld, thans weer tot 27 Juni, hetgeen practisch afstel ibeteekent, omdat na dien tijd om na- tuurlijke redenen het seizoen is afgeloopen. Op de aardappelprijzen heeft, merkt het Handelsblad op, deze maatregel gedn, ten hoogste een preventieven invloed. Verlaging had men kunnen bewerkstelligen, wanneer Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Had hij zichzelf slechts behoeven op te offe ren, dan zou hij het al te gaarne gedaan heb ben ten behoeve van Ruby. Doch had hij wel het recht zoowel zijn vader als zijn zuster op te offeren? Hoe meer hij nadacht, des te vaster kwam hij tot de overtuiging, dat hij hen, ten koste van alles, moest redden. Zijn blik viel op het inktstel, dat op een houten plank stond. Daar hij in voorarrest zat, werd' het hem toegestaan, brieven te ver- zenden en te ontvangen. Hij nam papier en schreef aan den advocaat. HOOFTDSTUK XI. Het proces. Het was de tweede dag der openbare rechts zitting. In de gerechtszaal heerschte een gedrukte stemming. Toen de amlbtenaar van het Open baar Ministerie weer plaats nam, hoorde men, na de intense stilte tijdens de voorlezing der akte van beschuldiging, dadelijk het gezoem van stemman en het geschuifel van voeten. De rechter verliet zijn plaats en ook de overige aanwezigen in de zaal stonden op. De klok wees tien minuten voor vijf. Het voor- lezen der akte had juist twintig minuten ge duurd. Het publiek vocht, om weer zoo gauw mogelijk in de buitenlucht te zijn. Men ging een kopje thee drinken. Arme drommel! Die boft ook niet, zeg! Hij is natuurlijk schuldig! Zag je ook de ge- zichten van de juryleden? Wat zou dat! We hebben de zaak nog maar van 66n leant ge hoord! Wat 'n rechter! Die zal wel niet dik- wijls 'n doktersrekening moeten betalen! De gezondheid in eigen persoon! De menigte drong de straat op, waar de krantenjongens reeds schreeuwden: ,,Speciale editie! Belangrijk vervalschingsgeval! Vol- ledig verslag!" (Ingez. Med.) intijds de bestaande heffing van 3 cents was imgetrokken, zooals de directeur der Groenten- en Fruitcentrale wilde, doch waartegen Re- geeringscommissaris Valstar zich verzette. MINISTER COLIJN OP DEN HAVENDAG TE ROTTERDAM. Op den op 16 iSeptember te houden Rotter- damschen havendag zal de Minister-president Dr. H. Colrjn, een rede houden, welke zal wor den uitgesproken in de burgerzaal van het Rotterdamsche stadhuis, NA DE AARDBEVING. Zeeland het sterkst getroffen. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt heeft een honderdtal telefonische en 266 schriftelijke mededeelingen ontvangen, waarvan een uit Belgie, die vrijwel alle be trekking hebben op de aardbeving in Z. W. Belgie van Zaterdag 11 Juni 12 uur 18 min. of de nabevingen van Zaterdag 14.30 uur 30 min. en Zondag 14 uur 46 min. Ned. tijd. De aardbevingen werden het sterkst ge- voeld in Zeeland. Gerangschikt naar de provincies werden ontvangen uit Zeeland 33 berichten, uit Zuid- Holland 126, uit Noord-Holland 58, waaronder enkele uit Den Helder, uit Noord-Brabant 19, uit Limburg 15, uit Gelderland 6, uit Utrecht 5, uit Overijssel 1 (Kampen) en uit Fries- land 2. De waarnemeningen in Friesland staan ver- moedelijk niet met de aardbevingen in Belgie in verband. DE OMZETBELASTING IN DE TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van het wetsvoorstel tot wijziging der omzetbelasting verklaarde Minister De Wilde zich niet bereid om thee en benzine vrij te stellen van de verhooging van het bijzondere invoerrecht. Evenmin wil de hij vrijstelling van machines en landbouw- werktuigen. Wel wilde hij tegemoetkomen om damestaschjes die naar de heer Korten- korst betoogde voor de dames dezelfde betee- kenis hebben als de zakken in de heerenklee- ding, en dus niet als luxe zijn te beschouwen niet met 10 doch met 4 te belasten. Ook stemde de Minister er in toe de Zuiderzee- bokkingen vrij te stellen. De Minister wilde er ook niet in toestemmen fruit volgens den heer Groen een volksvoedsel vrij te stellen, omdat dit een verminderde opbrengst der be- lasting met 1 millioen zou beteekenen. Een daartoe strekkend amendement van den heer Groen werd echter met 40 tegen 29 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp zelf, is daama met 59 tegen 8 stemmen aanvaard. EEN GUNSTIGER BEELD DER RIJKSMIDDELEN. De staat der rijksmiddelen over de maand Mei 1938 maakt schrijft De Telegraaf in groote lijnen een heel wat gunstiger indruk dan die over April 1938. Een blik op de totale opbrengst der Overige Middelen doet reeds terstond zien, dat de op- brengsten over de nu afgeloopen maand zoo- De advocaten verzamelden hun papieren. Mr. Marshp.ll klopte John Dale op den schou- der. -—Kom mee, mr. Dale, laten we samen hier tegenover een kopje thee gebruiken. De oude man had den geheelen dag naast den verdediger van zijn zoon gezeten. Het getuigenverhoor was afgeloopen. De bewijzen ten laste van den verdachte toleven maar aan- groeien. De oude man keek dan ook zeer som ber, toen de ambtenaar van het Openbaar Ministerie vein dit alles een samenvatting maakte. Rupert gevoelde zich als in ketenen geklon- ken, waaraan geen schakel ontbrak en die hem steeds meer drukten. Hij was hierdoor reeds veroordeeld en John Dale kreeg het ge voel, dat ook hij niet meer geloofde in de on schuld van zijn zoon. Mr. Marshall had den vader van den ver dachte den geheelen dag nauwkeurig gadege- slagen en zijn goed hart was ontroerd door diens eenzaamheid en hartzeer. Hij voelde, dat het wreed zou zijn, John Dale alleen te laten terugkeeren naar het eenzame hotel, zonder iets te doen om den sterken indruk bij iemand, die niet gewoon is aan den normalen gang van zaken bij een rechtszitting, weg te nemen. Nadat hij zijn pruik en toga afgelegd had, nam hij John Dale mee door de drukte van het Strand naar de kleine geeellige tea room. Toen de smaakvol gekleede kellnerin een potje geurige thee en warme getaakjes had geserveerd, vroeg mr. Marshall: En, mr. Dale, wat denkt U wel van het verloop der zaak? De oude man dronk z'n kopje met kleine teugjes leeg, zette het daama op tafel, en anbwoordde Ik ben er bang voor, want het ziet er allesbehalve rooskleurig uit voor m'n jongen. U kunt het misschien niet gelooven, doch die laatste uiteenzetting schokte mijn vertrouwen in Rupert's onschuld ten voile. Wat moet er dan wel omgaan in den rechter (Wordt venvolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1